Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Pa vidi, zdravstvena ustanova je ustanova gde ljudi idu "PO ZDRAVLJE", a ne da se razbole; ako i od koga ocekujem da se vakcinisu i ispostuju struku, to su zaposleni u zdravstvenim ustanovama

Da, a ja očekujem od drugih da se vakcinišu, da idu na posao i plate pun porez pošto je oprema nezamislivo skupa a ne da bude u izolaciji...

 

Ličnu tragediju sa ćerkom...i onda ONA SMATRA da neće nikog zaraziti...Isuse...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Helena said:

Da, a ja očekujem od drugih da se vakcinišu, da idu na posao i plate pun porez pošto je oprema nezamislivo skupa a ne da bude u izolaciji...

 

Ličnu tragediju sa ćerkom...i onda ONA SMATRA da neće nikog zaraziti...Isuse...

 

Razumes li ti napisano ili se mora crtati?!?

 

Napisah da zena zbog licne tragedije zivi sama i (nagadjam) da je njen razlog da se ne vakcinise taj sto ne ide nikud, niti joj ko dolazi, zivi u svojoj tuzi!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Sunshine State said:

 

Nije nikad bilo to - potrazi moj post, bilo je da moja sefica nece; ona nije radila na toj klinickoj studiji; moja kompanija jeste

Ne mogu pronaci sad, ne secam se tacno kad je bilo pisano o tome, pre decembra ili posle decembra, a ne mogu videti sve tvoje postove na forumu :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Razumes li ti napisano ili se mora crtati?!?

 

Napisah da zena zbog licne tragedije zivi sama i (nagadjam) da je njen razlog da se ne vakcinise taj sto ne ide nikud, niti joj ko dolazi, zivi u svojoj tuzi!

 

 

 

Ne treba da mi se crta, ti ne možeš tražiti vakcinaciju za svakog osim za nekog ko živi sam, kom niko ne dolazi  etc 

Ja nemam vozačku, ali uzeću auto da skoknem do grada kad nije gužva jer smatram da nikog neću ugroziti...

 

Spoiler

 

Kojim paragrafima zakona ćeš pokriti to ako vakcina bude obavezna?

 

I onda kome treba crtati...?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne treba da mi se crta, ti ne možeš tražiti vakcinaciju za svakog osim za nekog ko živi sam, kom niko ne dolazi  etc 
Ja nemam vozačku, ali uzeću auto da skoknem do grada kad nije gužva jer smatram da nikog neću ugroziti...
 
Spoiler

 

Kojim paragrafima zakona ćeš pokriti to ako vakcina bude obavezna?
 
I onda kome treba crtati...?
 
 

Meni zaista nije jasno sta ti pišeš? Da radnici u zdravstvenim ustanovama imaju isto prava da se ne vakcinišu kao i profesori?
Pa moze i tako da se tvrdi ali to je prosto netačno jer oni NE SMEJU da dođu bolesni na posao. To nije smelo ni pre a ne bi smelo ni sada.
Apsolutno se slažem sa @Sunshine State da vi treba da budete ili vakcinisani ili da ste prelezali ili da imate svaki dan urađen test.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, shonke said:

Meni zaista nije jasno sta ti pišeš? Da radnici u zdravstvenim ustanovama imaju isto prava da se ne vakcinišu kao i profesori?
Pa moze i tako da se tvrdi ali to je prosto netačno jer oni NE SMEJU da dođu bolesni na posao. To nije smelo ni pre a ne bi smelo ni sada.
Apsolutno se slažem sa @Sunshine State da vi treba da budete ili vakcinisani ili da ste prelezali ili da imate svaki dan urađen test.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 Da, tako je...pisala sam već da smo obavezni da primimo vakcinu protiv gripa, hepatitisa B i tetanusa.

Protiv korone još nismo obavezni..

I onda ti pričaš meni, NE SMEJU...

 

Verovatno će biti obavezna, ali još nije.

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Eddard said:


Ako misliš ovako da nastaviš, zbog čega si već i bila kažnjena, bolje nemoj, nego nauči da pristojno komuniciraš.

O doktore, tvoj preteći post nisam vidjela...

Ja komuniciramo pristojno sa onima koji sa mnom pristojno komuniciraju i iznosim činjenice kojima baratam svaki dan .

 

Kad su se meni rugali nisi se javio...

A onaj tvoj kolega nesretnik što me banovao za temu NĐ, iako tamo nisam pisala danima...

 

A pošto te očigledno svrbe prsti, samo napred, nadam se da će vam obojici porasti makar pola santimetra...

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Treba postupiti po grčkom modelu - suspenzija bez plate za sve koji se iz zdravstvene struke prave mnogo pametni. I taj isti model primeniti na sve druge državne službenike, koji sa bilo kim dolaze u kontakt. Možda zvuči kvarno da se koristi tuđa nesreća, ali je možda rešenje da se izbeglice probrste na zdravstvene radnike u da im se ponude pristojni uslovi da ostanu u ovoj nesreći od države. Slušajući mudrosti pojedinih studenata medicine, nisam siguran da na TO u budućnosti može da se računa. 

 

P.S. Samo iznošenje ličnog mišljenja i nemam nameru ni sa kime da ulazim u polemiku niti da odgovaram.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Akiro said:

Treba postupiti po grčkom modelu - suspenzija bez plate za sve koji se iz zdravstvene struke prave mnogo pametni. I taj isti model primeniti na sve druge državne službenike, koji sa bilo kim dolaze u kontakt. Možda zvuči kvarno da se koristi tuđa nesreća, ali je možda rešenje da se izbeglice probrste na zdravstvene radnike u da im se ponude pristojni uslovi da ostanu u ovoj nesreći od države. Slušajući mudrosti pojedinih studenata medicine, nisam siguran da na TO u budućnosti može da se računa. 

 

P.S. Samo iznošenje ličnog mišljenja i nemam nameru ni sa kime da ulazim u polemiku niti da odgovaram.

 

Nedavno sam spominjao praktično isto, tj. da svako ko radi sa ljudima treba da bude uslovljen vakcinom, a u državnoj službi bi to moglo lako da se reši jer niko ne bi voleo da ostane bez posla, u EU se ne može ući tako lako, ne padaju ni tamo poslovi sa drveta, a može se čak usloviti i izlazak iz zemlje potvrdom o vakcinaciji.

 

Imao sam prilike da čujem i piljarice u lokalnoj radnji koje su predavale smenu kako pričaju o vakcinaciji - jedna se bocnula u utorak ili sredu, drugoj termin za treću od ponedeljka. Ako mogu piljarice da se vakcinišu, može se naterati i neradnička bagra iz državne službe.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Da vidimo malo ko ide kojim smerom u poređenju sa nama veoma sličnim budalama, ali makar mudrijom vlašću. 

 

                                                                      Srbija                          Grčka

Broj stanovnika:                                           6,945,000                   10,720,000

Broj testova zadnja 24h                                    15,679                        154,045

Broj novozaraženih                                             5,389                             1,100       

Procenat novozaraženih                                  34,37%                            0,71%

Broj preminulih                                                  43                                 24

 

50% više stanovništva za Grčku. a gotovo 50% manje preminulih, 10 x više testova, a 5 x manje novozaraženih, a procenat novozaraženih 48,41 puta manje u Grčkoj nego u Srbiji. Obavezom vakcinacije ili testiranja em se malo smanji promet nevakcinisanih među populacijom, em se ulove zaraženi i pošalju u karantin. A imam neki subjektivni utisak da procenat vakcinisanih raste pola do jedan posto nedeljno. Videćemo vremenom ali bez plate se ne može dugoročno, a odlazak dva puta nedeljno u laboratoriju ujutru pred posao ili školu može vremenom da dosadi a i košta. Rezultati govore za sebe.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Testiranje je besplatno u redovnom sistemu- kad je neko bolestan ili mu test treba za ležanje u nekom od velikih centara tipa Klinički centar...

Tih 9 hiljada se naplaćivalo za PCR za turistička putovanja i slično, dakle ma lični zahtev.

 

Da dodam, da ne bude zabune-taj broj testiranih koje vlada saopštava su brzi testovi...

Edited by Helena
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nijesam dugo posećivao temu, tj teme posvećene virusu & vakcinaciji, depresivno deluju na psihu, nešto pljuvanja po avaksima sam odvojio za Tviter, pa da sada ne čitam X strana unazad, treba mi informacija, ako je neko ima info, svejedno za izvor, da li će Moderna u skorije vreme ući u upotrebu kod nas?

 

Isteklo mi je 6 meseci od revakcine (Fajzer), a želja mi je da je krstim Modernom. Zadnje što sam pročitao u medijima, još jako davno, početkom godine, bila je informacija da će Moderna krenuti kod nas od jeseni (septembar).

 

Ima li neko pouzdaniji info?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Laki21 said:

Nijesam dugo posećivao temu, tj teme posvećene virusu & vakcinaciji, depresivno deluju na psihu, nešto pljuvanja po avaksima sam odvojio za Tviter, pa da sada ne čitam X strana unazad, treba mi informacija, ako je neko ima info, svejedno za izvor, da li će Moderna u skorije vreme ući u upotrebu kod nas?

 

Isteklo mi je 6 meseci od revakcine (Fajzer), a želja mi je da je krstim Modernom. Zadnje što sam pročitao u medijima, još jako davno, početkom godine, bila je informacija da će Moderna krenuti kod nas od jeseni (septembar).

 

Ima li neko pouzdaniji info?

Idem sutra na divljaka (fale mi još dve nedelje za 6 meseci, ali mi pala antitela na 3,7 a i moram opet na put, pa će me valjda pustiti) po booster, pa ću javiti da li ima Moderne na sajmu. Na Pfizer i Sputnik, koje sam razmatrao, su mi toplo savetovali Modernu, jer navodno dobro pokriva Deltu. Ukoliko je imaju, uzimam. Javiću da li je imaju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Laki21 said:

Nijesam dugo posećivao temu, tj teme posvećene virusu & vakcinaciji, depresivno deluju na psihu, nešto pljuvanja po avaksima sam odvojio za Tviter, pa da sada ne čitam X strana unazad, treba mi informacija, ako je neko ima info, svejedno za izvor, da li će Moderna u skorije vreme ući u upotrebu kod nas?

 

Isteklo mi je 6 meseci od revakcine (Fajzer), a želja mi je da je krstim Modernom. Zadnje što sam pročitao u medijima, još jako davno, početkom godine, bila je informacija da će Moderna krenuti kod nas od jeseni (septembar).

 

Ima li neko pouzdaniji info?

Nije krenula moderna kod nas, nisam je vidjela ni na stanju u centralnom magacinu, a nismo ni dobili uputstvo o tome kako se koristi...

Tako da je neće biti ni na Sajmu...

Ostavljam promil da možda grešim....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...