Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

For the record, nisam te reportovao @Tomiprunet , iako sam se čudio kako nisi razumeo šta sam hteo da kažem. 

 

Inače imao sam pitanje u mom obrisanom odgovoru Slaviši, ako neko stručno može da objasni da li postoji mogućnost da veća stopa vakcinacije pomaže onim sojevima koji "beže vakcinama" da postanu dominantni i zašto se to nije desilo sa vakcinama za grip na primer. Da me ne shvatite pogrešno, objasnio sam Slaviši kako vakcinacija smanjuje broj sojeva, bar onako kako sam ja razumeo. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Tomiprunet said:

To su cinjenice da virus mutira i zbog vakcinisanih, th vakcinisani ne sprecavaju njegovu mutaciju, samo usporava

Što nisi to rekao odmah, meni se učinilo da si govorio da vakcinacija ubrzava mutaciju ili ne pravi razliku. Što znači da vakcinacija pomaže, em manjak simptoma ili nikakvih, em usporavanje novih sojeva.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Pletilja said:

sirota devojka, gde da sretne ljubav svog zivota, nece valjda u komsiluku a sat joj otkucava...

....

kaze "Ja? Ne pada mi na pamet da se vakcinisem

 

Sreća u nesreći.  Bar se neće razmnožavati.  :thumbsup:

  • Like 4
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Tomiprunet said:

Nisam rekao da ubrzava mutaciju, vec da ne sprecava kao sto se pisalo ranije ovde na forumu.

 

Ja takve postove koji to tvrde nisam nigde na ovoj temi procitao, ali 'ajde posto s vremena na vreme preletim preko nekih strana ostavljam prostora da mi je promaklo pa te molim da mi das link na neki od postova ili quote. 

Link to comment
Share on other sites

Evo za one koji vicu da zbog vakcinisanih virus ne moze da mutira. Eto jos jedna stavka koja nije tacna. Steta samo sto nisam sve zapisivao do sada.

 

"Virus mora da se menja, čak i vakcina doprinosi njegovoj mutaciji. Zato je bolje kombinovati i mešati vakcine. Tome u prilog ide i primer Velike Britanije, koja je iz nužde kombinovala Astra-Zeneku (vektorsku) i Fajzerovu vakcinu, u međuvremenu ukinula sve mere i kod njih je broj novozaraženih neuporedivo manji", navodi Šekler.

 

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2021&mm=08&dd=11&nav_id=1905736

 

Sto se ostalog tice, izgleda da ce Srbija najbrze pobediti virus jer su kod nas vakcinisani i sa Fajzerom, i AZ, i sinofarm, i sputnik.

 

 

Ja takve postove koji to tvrde nisam nigde na ovoj temi procitao, ali 'ajde posto s vremena na vreme preletim preko nekih strana ostavljam prostora da mi je promaklo pa te molim da mi das link na neki od postova ili quote. 

Evo ti ovde sta je izjavio Sekler

 

A ako mislis na posteve da vakcinisani ne doprinose stvaranju sojeva cu ti proslediti kasnije kad budem kuci pr kompu. Mislim da je shonke tvrdio da vakcinisani ne mogu da sire virus kao i da stvaraju nove sojeve

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Darko said:

zašto se to nije desilo sa vakcinama za grip na primer.

Pa nekako se I desava, ovi strucnjaci kazu da virus gripa dosta vise mutira od virusa korone, zato se svake godine tweakuje vakcina protiv sezonskog gripa.

 

Sto se mutacija generalno tice, sto vise u prirodi svako zivo bice ima prilike da se razmnozava - ima vise prilike I da mutira. Neke mutacije pomazu da neko bice lakse prezivi, kao sto je na severnom polu mutacija gena koja je prevela mrkog medveda u belog dovela do toga da se on daleko bolje uklapa u takvu sredinu I ima mnooogo vece sanse za lov I prezivljavanje; 

Tako je I kod virusa, sto vise ima zarazenih, ima I vise sanse da dodje do mutacije. Delta soj je  nastao u Indiji u vreme eksplozije slucajeva, tada je na nivou planete bilo preko 900k slucajeva dnevno. Tako silno reprodukovanje virusa naravno da izaziva I ogroman broj mutacija, neki virusi nastali tim mutacijama postaju daleko sposobniji da prezive bas kao beli medvedi na severnom polu tokom godina evolucije. 

Poredjenja radi, ako je delta soj nastao kada smo imali oko 900k novozarazenih dnevno, pitam se koliko bi virus gripa bio u stanju da mutira kad bi mogao da zarazi ovoliki broj ljudi. Cisto sumnjam  da grip tokom sezone prehlada uspe da zarazi I 90k ljudi dnevno  dakle tek 10% od broja zarazenih coronavirusom. 

Trenutno na svetu se zarazi blizu 800k dnevno, dakle opet smo blizu brojke koja je prethodni put proizvela delta soj, nije nemoguce da se negde na svetu, pri ovoj kriticnoj brojci,  upravo desava nova ozbiljna mutacija o kojoj cemo pricati narednih meseci I godina.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Tomiprunet said:

 

Evo ti ovde sta je izjavio Sekler

 

A ako mislis na posteve da vakcinisani ne doprinose stvaranju sojeva cu ti proslediti kasnije kad budem kuci pr kompu. Mislim da je shonke tvrdio da vakcinisani ne mogu da sire virus kao i da stvaraju nove sojeve

Quote

 

"Virus mora da se menja, čak i vakcina doprinosi njegovoj mutaciji. Zato je bolje kombinovati i mešati vakcine. Tome u prilog ide i primer Velike Britanije, koja je iz nužde kombinovala Astra-Zeneku (vektorsku) i Fajzerovu vakcinu, u međuvremenu ukinula sve mere i kod njih je broj novozaraženih neuporedivo manji", navodi Šekler.


 

Quote

Evo za one koji vicu da zbog vakcinisanih virus ne moze da mutira. Eto jos jedna stavka koja nije tacna. Steta samo sto nisam sve zapisivao do sada.

 

 

Prestani da izvrces cinjenice i dizes tenziju!

 

Veliki broj vakcinisanih u kratkom roku sprecava da postojeci virus lako nadje novu osobu da zarazi. Posto nigde nije ostvarena stopostotna vakcinacija postoji rezervoar ljudi koji su podlozni zarazi, a svako novo prenosenje je nova potencijalna mutacija. Nakon konstantnog dodira vakcinisanih sa virusom, postoji verovatnoca da se zapati soj koji lakse prezivljava u okruzenju NEKE vakcine, ali ne i u telu vakcinisanog drugom vakcinom i zato je kombinovanje vakcina pozitivna stvar. 

 

1 hour ago, Tomiprunet said:


Ukapirao sam ja sta je Sekler rekao. Ne dizem nikakvu tenziju. To su cinjenice da virus mutira i zbog vakcinisanih, th vakcinisani ne sprecavaju njegovu mutaciju, samo usporava.

 

Potencijal za mutiranje u telu vakcinisanih je znacajno nizi u odnosu na potencijal mutacija kod nevakcinisanih da je smesno pricati da su vakcinisani problem.

 

 

Slavisa, poslednja opomena pred duze iskljucenje, lepo te molim da prestanes sa ovim sto radis. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, koca popovic said:

Imam jedno pitanje za strucnjake. Da li se preporucuje i treca vakcina, i kad.Nije zezancija, ozbiljno mislim.

 

Moja lična preporuka, znači ja ću tako duradim: čim budem mogao, ako budem mogao, posle 6 meseci, primiću 3. vakcinu, al' da bude drugačija od prve dve (Sinofarm), ne biram koja.

 

Mislim, nije to rešenje, nego da se što više njih vakciniše prvi (i drugi) put, ali šta da se radi.

-----

Virus uvek mutira (menja se), to nije cela ćelija (ispravite me ako grešim.

-----

3 hours ago, Akiro said:

Grci trendseteri opet. Škole otvaraju 13, septembra. Učitelji i nastavnici te osnovci i srednjškolci kao i profesori visokog obrazovanja i studenti mogu u nastavi da učestvuju isključivo uz jedan od sledećih tri sertifikata/dokaza:

- Sertifikat o kompletiranoj vakcinaciji

- Dokaz da je Corona odležana u zadnjih 6 meseci

- Taze negativan test, koji školskoj ustanovi mora da se prezentuje dva puta nedeljno

 

Pa ko voli nek izvoli, šta je to da se testiraš dva puta nedeljno da bi sačuvao slobodarske principe. A uostalom antivax ekipa je toliko "pametna" da njima, odnosno njihovoj deci i ne treba obrazovanje.

 

Bravo za Grke. 

 

 

 

Pozdravljam.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@stray_cat
Kako ovo planiraš da izvedeš? (ovo za treću dozu različitom vakcinom)
Pitam jer je peznionisani dr Radovanovic neki dan izjavio da zne stručni savet promenio mišljenje i da sad planiraju da treća doza bude od istog proizvođača kao i prve dve.
Tu imamo više problema: za različite vakcine, osnovno je da nemamo dovoljno doza Pfizer-a za sve koji su primili sinopharm, astru i sputnik.
Za iste vakcine, sinopharm verovatno ne bi bio problem u količini ali efikasnost generalno je nepoznata. Pravi problem je za sputnik. Ona ima dve različite komponente. Kojom da se radi treća doza?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

 

Evo ti ovde sta je izjavio Sekler

 

A ako mislis na posteve da vakcinisani ne doprinose stvaranju sojeva cu ti proslediti kasnije kad budem kuci pr kompu. Mislim da je shonke tvrdio da vakcinisani ne mogu da sire virus kao i da stvaraju nove sojeve

 

https://www.newyorker.com/science/annals-of-medicine/how-will-the-coronavirus-evolve

 

Ovde je odlican tekst o mehanizmima evolucije virusa. Jedna o stvari koja se pominje je da mnogi virusi nisu uspeli da zaobidju vakcine (polio, boginje, itd), a da neki virusi koji su razvili mutaciju protiv lekova su to ucinili po cenu manje virulentnosti (HIV).

U sustini, vakcinisani mogu da prenesu virus, i vakcinacija ne sprecava mutaciju, ali bi potpuno vakcinisanje drasticno usporilo razvoj mutacija i otezalo virusu da mutira u neku jacu varijantu. Ergo, bolje vakcinisati se nego ne. A sto vise ostane nevakcinisanih, veci genetski pool da virus razvije i mutaciju koja ce zaobici vakcine. Ergo, antivakseri bi lako mogli dovesti do prorocanstva koje samo sebe ostvaruje (el vidite da vakcine ne rade). 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

 

 

Prestani da izvrces cinjenice i dizes tenziju!

 

Veliki broj vakcinisanih u kratkom roku sprecava da postojeci virus lako nadje novu osobu da zarazi. Posto nigde nije ostvarena stopostotna vakcinacija postoji rezervoar ljudi koji su podlozni zarazi, a svako novo prenosenje je nova potencijalna mutacija. Nakon konstantnog dodira vakcinisanih sa virusom, postoji verovatnoca da se zapati soj koji lakse prezivljava u okruzenju NEKE vakcine, ali ne i u telu vakcinisanog drugom vakcinom i zato je kombinovanje vakcina pozitivna stvar. 

 

 

Potencijal za mutiranje u telu vakcinisanih je znacajno nizi u odnosu na potencijal mutacija kod nevakcinisanih da je smesno pricati da su vakcinisani problem.

 

 

Slavisa, poslednja opomena pred duze iskljucenje, lepo te molim da prestanes sa ovim sto radis. 

Potencijal je nizi za mutiranje kod vakcinisanih ali su ipak moguce mutacije. Da li se slazes sa time ili ne? Ti isto to pises sto i ja pisem. Ne kazem da su problem vakcinisani, problem je korona virus koji eto pronalzai nacin da mutira i kod vakcinisanih. 

Kakva sad 100% vakcinacija, pisali ste da je dovoljno 80% da se dobije kolektivni imunitet , pre toga je bilo 60% da virus prodje kroz poulaciju (ne vakcinisanu ) i stvara se kolektivni imunitet. 

Mene ne interesuju te tvoje cinjenice, jer one ne piju vodu ovde kod ovog virusa. 

Pisem normalno, ne dizem nikakvu tenziju. Tenziju ste podigli ti i onaj drugi moderator. 

 

 

P.S.

Ako me budete slali na duze hladjenje, molim vas neka bude trajno. Dosta mi je vec hladjenja

jer ako ne moze da se diskutuje normalno.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, handys said:

 

https://www.newyorker.com/science/annals-of-medicine/how-will-the-coronavirus-evolve

 

Ovde je odlican tekst o mehanizmima evolucije virusa. Jedna o stvari koja se pominje je da mnogi virusi nisu uspeli da zaobidju vakcine (polio, boginje, itd), a da neki virusi koji su razvili mutaciju protiv lekova su to ucinili po cenu manje virulentnosti (HIV).

U sustini, vakcinisani mogu da prenesu virus, i vakcinacija ne sprecava mutaciju, ali bi potpuno vakcinisanje drasticno usporilo razvoj mutacija i otezalo virusu da mutira u neku jacu varijantu. Ergo, bolje vakcinisati se nego ne. A sto vise ostane nevakcinisanih, veci genetski pool da virus razvije i mutaciju koja ce zaobici vakcine. Ergo, antivakseri bi lako mogli dovesti do prorocanstva koje samo sebe ostvaruje (el vidite da vakcine ne rade). 

aaa, covece nisam ja protiv vakcinacije. Dokle cete vec pisati to.

Prijatelje sam ubedjivao da se vakcinisu pred polazak u Grcku, tj na vreme, da ne bi morali da se smataju sa svim tim testovima, i nervozom da li ce biti pozitivni ili negativni. Ionako svasta unose u telo sto nije zdravo. Ali oni nece, nisam ja tu da ih bijem. Kad ne budu imali drugu mogucnost , tj budu prisiljeni, onda ce se vakcinisati.

 

Mene samo nervira to sto kad se pisalo o mutacijama, i kad sam ja napisao da vakcinisani isto mogu da prenesu virus, jer mogu da se zaraze, i da isto mogu da nastanu novi sojevi, Vi ste svi skcili na mene vicuci da to nije tacno. Naravno i ban sam dobio. I evo sad posle dva meseca ipak moze.

Ja ne znam da li neko cita i pamti sta se pise na ovom forumu?

Jeste ja sam u onoj anketi prvo napisao da ne zelim da se vakcinisem ( eto iz nekog razloga nisam znao da je anketa javna, pa sam zato glasao ), ali sam uvek bio za vakcinaciju, barem sebe, na druge ne mogu da uticem, mogu dati savet i razlog ali sami odlucuju. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

@stray_cat
Kako ovo planiraš da izvedeš? (ovo za treću dozu različitom vakcinom)
Pitam jer je peznionisani dr Radovanovic neki dan izjavio da zne stručni savet promenio mišljenje i da sad planiraju da treća doza bude od istog proizvođača kao i prve dve.
Tu imamo više problema: za različite vakcine, osnovno je da nemamo dovoljno doza Pfizer-a za sve koji su primili sinopharm, astru i sputnik.
Za iste vakcine, sinopharm verovatno ne bi bio problem u količini ali efikasnost generalno je nepoznata. Pravi problem je za sputnik. Ona ima dve različite komponente. Kojom da se radi treća doza?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Neću opet da primam Sinofarm, ne vidim svrhu. Ako bude moglo, OK, ako ne može, onda ništa.

Link to comment
Share on other sites

Meni smeta npr hajka na AZ vakcinu jer kao ona prouzrukuje trombove, a kao Fajzer ne. Tolika je hajka vrsena na AZ da su je bukvalno bacali u Danskoj i Nemackoj jer niko nije hteo da se vakcinise sa AZ.

Samo cu napisati cena.

Onda politicko ne priznavanje Sputnik vakcine u EU. itd, itd.

eto zasto ja skrecem u drugu stranu. Jer izgleda da korumpiranim politicarima i kriznim stabovima nije u cilju da se pandemija zaustavi skoro.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Tomiprunet said:

 

Jeste ja sam u onoj anketi prvo napisao da ne zelim da se vakcinisem ( eto iz nekog razloga nisam znao da je anketa javna, pa sam zato glasao ), ali sam uvek bio za vakcinaciju, barem sebe, na druge ne mogu da uticem, mogu dati savet i razlog ali sami odlucuju. 

 

Jeste, zato sto ti je osnovni cilj da trolujes na forumu, sto si ovom ispalom i pokazao, tako da ne zasluzujes dalje odgovore niti da se cudis sto si bio banovan. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, AgroLaki said:

 

Jeste, zato sto ti je osnovni cilj da trolujes na forumu, sto si ovom ispalom i pokazao, tako da ne zasluzujes dalje odgovore niti da se cudis sto si bio banovan. 

Ne trebaju mi tvoji odgovori u vezi korona virusa i covid19 bolesti. Znam se i sam snaci, procitati ono sta me interesuje. Samo zelim odgovore kad se obrisu postevi koji pridonose timi i diskusiji. 

 

edit, ukucao sam u pretragu soj i vakcinisani, i ima gomila posteva Mca, pa Koce Popova koji tvrde da vakcinisani ne mogu da prenose virus. Shonke isto u jednom postu tvrdi, pa onda ne tvrdi, pa opet tvrdi i tako. 

Tako da sve se moze naci na forumu, ko sta p[ise.

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

Saznao sam (druga/treća ruka - ali mogu verovati u pouzdanost informacije) da kod nas ima hospitalizovanih vakcinisanih.

U nekoj sobi VMCa se ispostavilo da je većina hospitalizovanih vakcinisano.

 

Šta je razlog - da li je do Sinofarma, da li zbog osećaja da je vakcinisan=pušten s lanca ko zna.

Tek - čini se da i dalje treba biti u modu sam svoj krizni štab.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

aaa, covece nisam ja protiv vakcinacije. Dokle cete vec pisati to.

 

Nisam to ni sugerisao, samo sam se nadovezao sa nekim dodatnim opservacijama i onim linkom. Posto si vakcinisan, mislim da to govori dovoljno da nisi protiv vakcinacije. Sad samo diskutujemo o virusu, ni o kome licno, a to je valjda i tema. Veoma sumnjam da ovaj forum i cita neko ko je protiv vakcinisanja, a kamoli da pise na njemu. Jedino se raspravljamo oko stepena efikasnosti, ali to je vec druga dimenzija.

 

Quote

većina hospitalizovanih vakcinisano.

 

Ko zna, bez potpunijih informacija - i tamo gde je Fajzer dominantan postoje zarazavanja, i u manjoj meri i hospitalizacije. To mi govori jednu ili dve stvari. Prvo da se taj sto se vakcinisao mozda nije dovoljno cuvao dok nije stekao puni imunitet (tj. onoliko koliko neka vakcina pruza), a drugo da bi bez vakcine jos gore prosao od hospitalizacije. Sem toga, sve cekam da cujem neku konkretnu statistiku,ali ne znam zasto je ne daju. Sada ona ima smisla jednako da se objavljuje kao i sve ostalo, broj na respiratoru, broj testiranih. Znaci, novih slucajeva 999, testirano 10000, na respiratoru 100, od novih vakcinisano 25, na respiratoru 1. Tako nesto.

Edited by handys
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Tomiprunet said:

edit, ukucao sam u pretragu soj i vakcinisani, i ima gomila posteva Mca, pa Koce Popova koji tvrde da vakcinisani ne mogu da prenose virus. Shonke isto u jednom postu tvrdi, pa onda ne tvrdi, pa opet tvrdi i tako. 

Tako da sve se moze naci na forumu, ko sta p[ise.


Naravno da moze da se nadje ko sta pise i ko je sta pisao, kao i to da spinujes. Prvo tvrdis da je ovde pisano kako vakcina onemogucava mutacije, tj da je pisano kako vakcinisani ne mogu da uticu na nove mutacije a kad kazem(o) da toga nije bilo i kad te pitam(o) koje pisao takve postove ti navodis kako su McL i shonke pisali da vakcinisani ne mogu da prenose virus. To su dve skroz razlicite stvari a ti ili ne razumes ili se pravis lud. 

Naravno da je bilo postova u kojima je pisano i da vakcinisani mogu i da ne mogu da prenesu virus jer su se informacije po tom pitanju menjale, ali idalje se ne secam da je iko napisao da vakcinacija potpuno sprecava nove mutacije. 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, CheshireCat said:

Saznao sam (druga/treća ruka - ali mogu verovati u pouzdanost informacije) da kod nas ima hospitalizovanih vakcinisanih.

U nekoj sobi VMCa se ispostavilo da je većina hospitalizovanih vakcinisano.

 

Šta je razlog - da li je do Sinofarma, da li zbog osećaja da je vakcinisan=pušten s lanca ko zna.

Tek - čini se da i dalje treba biti u modu sam svoj krizni štab.

Iz mojih izvora zasad je pojava hospitalizovanih a vakcinisanih - sporadična. 
p.s. ideja vakcinacije je pušten sa lanca, ako nije tako iz bilo kog razloga nisu krivi ni pas ni lanac nego ideja je pogrešna

Link to comment
Share on other sites

Ovo što se dešava u Izraelu, gde je real data za Fajzera pao na 50-60% (za mene sasvim očekivano zbog novog soja), samo će da gurne ovaj glupi narod u antivax priču.

 

Mesecima smo (ne)svesno potencirali, što ovde, što po medijima, kako je Izrael jedina ispravna priča, brza vakcinacija, samo prajm vakcine, veliki broj ljudi = rešenje u kraju pandemije.

 

Ispostavlja se da to baš i nije tako lako. Najpre, sa padom efikasnosti fajzera na 50% mi dolazimo do one Mekove granice za odbacivanje vakcine (gde Mek greši inače, jer i sezonske vakcine za grip nemaju veći % efikasnosti). Naravno da se vakcina neće odbaciti. Kada smo pričali da je cilj da se bolest upitomi da ne pravi više tolika sranja, vakcine su bile i ostaju jedino sredstvo. Manje hospitalizacije, manja smrtnost... Tu fajzer šljaka sada do mere da se covid19 pretvara u gripa sezonca. 

 

Dalje, primer UK je za sada meni najbolji. Dve vakcine, plus veći razmaci u dozama, sve mere ukinute i za sada se drže. Bukvalno all eyes on UK da izguraju sa ovim principom.

 

Da se vratim na početak, mene samo brine to što smo se svi previše ugledali na Izrael i videli to kao rešenje i kada se ispostavi da to nije jedino moguće rešenje i ono malo što smo izboli, izboli smo.

 

btw....Emirati se fantastično drže za sada, iako sa novim sojem takođe. Jesu na 1500 slučajeva dnevno mesecima ali sa jako malom hospitalizacijom i jako malom smrtnošču. Samo je u Emiratima % vakcinacije značajno veći nego u Izraelu tako da će se na kraju ipak ispostaviti da je bitniji što veći obuhvat kakvom god vakcinom nego ograničeni obuhvat samo jednom, ma koliko dobra bila. 

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...