Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

27 minutes ago, Maharaja said:

Ništa u EU ne može odmah 😄

Uh da vidiš kako može, kad treba ukinuti nešto, propisati/kontrolisati/kažnjavati to ne mora oprezno, postupno, pažljivo to može odmah :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Brt, pa koliko im ljudi treba da otvore jednu bocicu? Zar ne moze to sestra sama da uradi?

Koliko se razumem, nema dovoljno zainteresovanih za vakcinu, pa da ne otvaraju zbog njega jednog, a ne da je toliko zapekao zamrzivac, pa treba trojica jakih da ga otvore : D 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, djole said:

Fajzer revakcina u Srbiji i dalje posle tri nedelje?

Da, tako su rekli supruzi juče i klincu danas.

 

Inače klinac i zvanično pelcovan fajzerom pa ko hoće da čestita nek čestita :classic_biggrin:

  • Like 22
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vilhelmina said:

Edit: Plus sto je procenat vakcinisanih u eu jos uvek vrlo mali i odnosi se uglavnom na starije ljude, koji sigurno nece nahrupiti preko granica. Zato je prica o zelenim kovid pasosima cisto politicka. Dobro zvuci, ali od skorije realizacije nema ni R.

pa vise taj procenat i nije tako mali kao pre 3-4 nedelje, EU ce za nekoliko dana preteci Srbiju koja je startovala sa ogromnom prednoscu zahvaljujuci Sinopharm vakcinama. Nemacka skoro, a Madjarska odavno imaju vise vakcinisanih od Srbije, danas je to jedan vrlo ozbiljan procenat stanovnistva.  Cak su i Grci prebacili 4M vakcinisanih.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Javio je AFP da se razmatra, Zato sam i rekao - izgleda. Ali nije ni bitno kad će, kad tad će - što samo znači da je moglo odmah...

 

Nisam sigurna da te dobro razumem. Naravno da se razmatra i da ce jednom biti tih zelenih covid pasosa. Bojim se samo da cemo tamo negde 2025 ovde raspravljati o tome kad ce vec jednom da ih ukinu.

Isto tako bi trebalo da bude jasno da od toga nece biti nista dok bar nekoj znacajnoj vecini EU gradjana ne bude omoguceno da se vakcinisu, a sto sada nije slucaj, ma ni blizu. Ne mislis valjda da ce npr Svedska dopustiti ulazak gradjanima Srbije koji su npr vakcinisani fajzerom i mogu to da dokazu, u situaciji kad ovde ljudi size jer ne mogu da se vakcinisu, a hteli bi? Mislim, na sta bi to licilo i kako bi ovdasnji politicari to objasnili svojim gradjanima?

Da ti jos plasticnije to opisem, na sopstvenom primeru. Imam uplaceno putovanje od 9 do 23 juna. Uhvatila sam bukvalno prvi sat kad je mojoj grupi bilo moguce da se vakcinise, racunajuci da cu stici da dobijem drugu dozu u najgorem slucaju 7.juna, kad mi istice 6 nedelja od prve doze, a sto je jos uvek zvanicno maksimalno preporuceno vreme izmedju dve doze fajzera. Sad izgleda da necu moci, jer nekima iz grupe koja je vakcinisana pre mene ovih dana istice 6 nedelja, a jos ne mogu da prime drugu dozu. To znaci da cu po povratku morati na sedam dana u karantin, znaci do kraja juna. I necu biti jedina, bice nas mnogo u istoj situaciji, sve svedski drzavljani.

Nemoj da uzmes za zlo, ali da li stvarno mozes da zamislis da ces ovog leta moci sa svojim ”srpskim” fajzerom moci da se setas po Stockholmu dok mi sedimo u karantinu po sedam dana nakon povratka kuci iz druge EU zemlje? 

Slicno ti je i u drugim EU zemljama. Tih 10-15 procenata potpuno vakcinisanih u vecini EU zemalja su ogromnom vecinom stariji ljudi. Oni mladji, koji bi putovali i kojima treba taj pasos, uglavnom ne mogu ni do prve, a kamoli do druge doze.

Znaci, bez obzira sta oni tamo u EK dogovarali, radi se o dalekoj buducnosti, svakako ne o ovom letu. S jedne strane pricaju o tome, da deluju ozbiljno i odgovorno. S druge kupuju vreme dok sopstvenim gradjanima ne obezbede vakcine, i mole boga da svi ti pregovori oko covid pasosa traju sto duze, jer ce ih sopstveni gradjani rastrgnuti ako puste druge da bez problema ulaze u zemlju, dok oni sami to ne mogu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, djura.net said:

pa vise taj procenat i nije tako mali kao pre 3-4 nedelje, EU ce za nekoliko dana preteci Srbiju koja je startovala sa ogromnom prednoscu zahvaljujuci Sinopharm vakcinama. Nemacka skoro, a Madjarska odavno imaju vise vakcinisanih od Srbije, danas je to jedan vrlo ozbiljan procenat stanovnistva.  Cak su i Grci prebacili 4M vakcinisanih.

 

Gresis. Gledao si procente onih koji su primili prvu dozu neke od vakcina, ne one potpuno vakcinisane, koji mogu da racunaju na zeleni pasos.

Srbija ima preko 26%, Grcka 16%, Nemacka 11,8%, Svedska 10,1%, Finska samo 5,2% potpuno vakcinisanih gradjana. Podaci su s danasnjim danom, odavde.

I jos jednom, u EU su to uglavnom najstariji gradjani. Ne znam da je igde bilo navali narode, pa ko prvi, njegova djevojka.

Edited by vilhelmina
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, shonke said:

To mora da je rajfajzen. Kinesku može da otvori i sestra plavuša sa velikim sis...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

A gde su te sisate plavuše, pa još medicinske sestre? Ja gde god da odem sve neki suvi prosek, nijedna ustanova da ispoštuje moj fetiš iz detinjstva. Na šta to liči, moli vas, imam pravo i ja da makar malo gledam, ljudi smo majku mu itd itd.

 

U ponedeljak dobio poruku, jutros u 9 se revakcinisao Astrom. Bole mišići tj. celo telo i boli ruka (mada ne nešto strašno), za sada nema temperature iako se osećam kao da je imam.

Edited by implant
  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, vilhelmina said:

 

Slicno ti je i u drugim EU zemljama. Tih 10-15 procenata potpuno vakcinisanih u vecini EU zemalja su ogromnom vecinom stariji ljudi. Oni mladji, koji bi putovali i kojima treba taj pasos, uglavnom ne mogu ni do prve, a kamoli do druge doze.

Pritisnite političare omladino nema druge. Ako vas pacifikuje moć da ograničavate nešto uredno vakcinisanim jer do vas nije stigao red, pa deco zaslužili ste taman sve što vam se dešava. Najozbiljnije, ako oni pristaju da im propišu uslov koji objektivno ne mogu da ispune, i mladi su srećni sa tim, a teši ih da je zabrana za sve...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Pritisnite političare omladino nema druge. Ako vas pacifikuje moć da ograničavate nešto uredno vakcinisanim jer do vas nije stigao red, pa deco zaslužili ste taman sve što vam se dešava. Najozbiljnije, ako oni pristaju da im propišu uslov koji objektivno ne mogu da ispune, i mladi su srećni sa tim, a teši ih da je zabrana za sve...

 

Sad mi je jos manje jasno sta ocekujes da ljudi u EU u ovom trenutku urade da bi dosli u priliku da se vakcinisu. Nesto ce svakako reci svojim politicarima kad bude vreme za izbore, ali sad je tako kako je. Ali cini mi se da nisi pazljivo procitao ono sto sam napisala. Ne radi se ovde o omladini, vec o gotovo kompletnom radno sposobnom stanovnistvu EU. U svedskom slucaju su samo medju starijim od 70 godina svi zainteresovani dobili priliku da se potpuno vakcinisu, dakle i da apliciraju za zeleni pasos ako bi se sada uveo u upotrebu. U grupi 65 do 70 godina mnogima prolazi sesta nedelja od prve doze, a ne mogu da dobiju drugu. U grupi 60 do 64 je dosta njih dobilo prvu dozu, ali tek veoma retki i drugu. Grupa 50 do 59 godina se sada vakcinise prvom dozom, mnogi jos ne uspevaju da nadju slobodan termin. Mladji od 50 nisu jos dobili priliku ni da zakazu termin za prvu dozu. A Svedska uopste nije najgora medju EU zemljama po pitanju vakcinacije, daleko od toga.

Zato te i pitam da li mislis da je realno da neko u toj i takvoj EU u ovom trenutku ozbiljno razmatra zelene pasose? Citava ta prica je na nivou pamfleta, nekog deklarativnog zalaganja, nista ozbiljno.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vilhelmina said:

 

Sad mi je jos manje jasno sta ocekujes da ljudi u EU u ovom trenutku urade da bi dosli u priliku da se vakcinisu. Nesto ce svakako reci svojim politicarima kad bude vreme za izbore, ali sad je tako kako je. Ali cini mi se da nisi pazljivo procitao ono sto sam napisala. Ne radi se ovde o omladini, vec o gotovo kompletnom radno sposobnom stanovnistvu EU. U svedskom slucaju su samo medju starijim od 70 godina svi zainteresovani dobili priliku da se potpuno vakcinisu, dakle i da apliciraju za zeleni pasos ako bi se sada uveo u upotrebu. U grupi 65 do 70 godina mnogima prolazi sesta nedelja od prve doze, a ne mogu da dobiju drugu. U grupi 60 do 64 je dosta njih dobilo prvu dozu, ali tek veoma retki i drugu. Grupa 50 do 59 godina se sada vakcinise prvom dozom, mnogi jos ne uspevaju da nadju slobodan termin. Mladji od 50 nisu jos dobili priliku ni da zakazu termin za prvu dozu. A Svedska uopste nije najgora medju EU zemljama po pitanju vakcinacije, daleko od toga.

Zato te i pitam da li mislis da je realno da neko u toj i takvoj EU u ovom trenutku ozbiljno razmatra zelene pasose? Citava ta prica je na nivou pamfleta, nekog deklarativnog zalaganja, nista ozbiljno.

Hajd kad već pričamo otvoreno meni lično je ideja "zelenog pasoša" loša, diskriminušuća imam 1001 primedbu i to iz principijelnih razloga. Ako se potrudim da proanaliziram onda zaključujem da se pod maskom "brige za javno zdravlje" u ideji zelenih pasoša provlači mnogo šta loše i neke stečene slobode padaju pred sumnjivim motivom a još sumnjivijim rezultatom.
To ti je kompromis. Ok pristajem.
Sama ideja je uvrnuta da bih prešao granicu što je imaginarna linija ja moram da dokazujem da sam zdrav, bezopasan, a osoba preko te linije što me sačekuje ne mora da dokazuje meni ništa, samo zato što prelazim granicu ja moram da verujem da je "tamo" sve u ponajboljem redu, pa da ja, možda kužan - moram da dokažem da nisam i ne pokvarim im idilično stanje iza te linije.
Stvarnost je naravno sasvim drugačija.
Ja se dobro sećam, nije tome bilo dugo kad smo prelazili te imaginarne linije bez njakanja, pitanja jeste li baš ono sasvim 100% zdravi i imate li dokaz za to. Tu smo slobodu izgubili, zauzvrat smo dobili worldometers i zabavu da upoređujemo iz čije imaginarne linije je bolje iza koje je lošije.
Apsurdno je tražiti za ulazak u Češku i Mađarsku bilo šta osim lične hrabrosti, worldometar kaže. Veća je verovatnoća da tamo zabodeš Koronu pa sve da dolaziš iz Brazila iz Rio de Žaneira i random favele . Ali vidi đavola Češka je birokratski u EU, otud problem nastaje.
Sve u svemu moraćemo političare malo bolje da propitujemo na tim izborima i da ne nalazimo utehu - tamo je još gore, ili ako ja ne mogu, makar ne može i moj komšija.
Ako bude uslov za putovanje potvrda da sam vakcinisan - okay, poštujem. Setiću se da glasam za protivnike tog propisa, u međuvremenu poštujem. Ako bude neki gori uslov - karantin, ne putujem, moj novac će dobiti neko ko nije tako rigidan, eto dobre ideje - budžet na letovanje ću najpre da potrošim negde gde me pitaju da li sam zdrav, ja kažem da jesam, oni meni dobrodošli, hvala na poseti. Ako ne postoji takvo mesto, oh well, najbliže tome.
Pazi Vili, u celoj ovoj našoj basni ja i moja porodica smo zdravi, vakcinisani, pitomi građani, poštujemo sve zakone propise i mere. Imamo glasačko pravo, imamo karijere, imovinu, živimo pristojno, veruj mi ne kucam ovo iz zatvora 😉 i lepo i lagano se pitamo sve glasnije - šta još hoćete od nas? I to pitanje šta još hoćete od nas je legitimno makar koliko i pitanje - a gde su vama vlastima rezultati tih besmislenih mera? Gde je rezultat nošenja rukavica? Gde je rezultat što nisam smeo da šetam kuče par vikenda? Zašto ga nema? Gde je rezultat kontrolisanih prelazaka granice? Zašto ga nema?
 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Gresis. Gledao si procente onih koji su primili prvu dozu neke od vakcina, ne one potpuno vakcinisane, koji mogu da racunaju na zeleni pasos.

Srbija ima preko 26%, Grcka 16%, Nemacka 11,8%, Svedska 10,1%, Finska samo 5,2% potpuno vakcinisanih gradjana. Podaci su s danasnjim danom, odavde.

I jos jednom, u EU su to uglavnom najstariji gradjani. Ne znam da je igde bilo navali narode, pa ko prvi, njegova djevojka.

znam da su konacnici bitni procenti potpuno vakcinisanih, ali baci pogled na broj i procenat ljudi koji su primili prvu dozu, to je vec ozbiljna brojka, a revakcina svakako stize za nekoliko nedelja, kako gde. i uopste kad pratim vakcinaciju, gledam samo broj onih koji su primili prvu dozu, jer to je ono sto je bitno i sta nam govori u kom pravcu idemo za nekoliko nedelja ili meseci, pa nam recimo ovaj procenat iz Nemacke kaze da cemo biti izmedju 45-50% revakcinisanih oko 1.jula.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Hajd kad već pričamo otvoreno meni lično je ideja "zelenog pasoša" loša, diskriminušuća imam 1001 primedbu i to iz principijelnih razloga. Ako se potrudim da proanaliziram onda zaključujem da se pod maskom "brige za javno zdravlje" u ideji zelenih pasoša provlači mnogo šta loše i neke stečene slobode padaju pred sumnjivim motivom a još sumnjivijim rezultatom.
To ti je kompromis. Ok pristajem.
Sama ideja je uvrnuta da bih prešao granicu što je imaginarna linija ja moram da dokazujem da sam zdrav, bezopasan, a osoba preko te linije što me sačekuje ne mora da dokazuje meni ništa, samo zato što prelazim granicu ja moram da verujem da je "tamo" sve u ponajboljem redu, pa da ja, možda kužan - moram da dokažem da nisam i ne pokvarim im idilično stanje iza te linije.
Stvarnost je naravno sasvim drugačija.
Ja se dobro sećam, nije tome bilo dugo kad smo prelazili te imaginarne linije bez njakanja, pitanja jeste li baš ono sasvim 100% zdravi i imate li dokaz za to. Tu smo slobodu izgubili, zauzvrat smo dobili worldometers i zabavu da upoređujemo iz čije imaginarne linije je bolje iza koje je lošije.
Apsurdno je tražiti za ulazak u Češku i Mađarsku bilo šta osim lične hrabrosti, worldometar kaže. Veća je verovatnoća da tamo zabodeš Koronu pa sve da dolaziš iz Brazila iz Rio de Žaneira i random favele . Ali vidi đavola Češka je birokratski u EU, otud problem nastaje.
Sve u svemu moraćemo političare malo bolje da propitujemo na tim izborima i da ne nalazimo utehu - tamo je još gore, ili ako ja ne mogu, makar ne može i moj komšija.
Ako bude uslov za putovanje potvrda da sam vakcinisan - okay, poštujem. Setiću se da glasam za protivnike tog propisa, u međuvremenu poštujem. Ako bude neki gori uslov - karantin, ne putujem, moj novac će dobiti neko ko nije tako rigidan, eto dobre ideje - budžet na letovanje ću najpre da potrošim negde gde me pitaju da li sam zdrav, ja kažem da jesam, oni meni dobrodošli, hvala na poseti. Ako ne postoji takvo mesto, oh well, najbliže tome.
Pazi Vili, u celoj ovoj našoj basni ja i moja porodica smo zdravi, vakcinisani, pitomi građani, poštujemo sve zakone propise i mere. Imamo glasačko pravo, imamo karijere, imovinu, živimo pristojno, veruj mi ne kucam ovo iz zatvora 😉 i lepo i lagano se pitamo sve glasnije - šta još hoćete od nas? I to pitanje šta još hoćete od nas je legitimno makar koliko i pitanje - a gde su vama vlastima rezultati tih besmislenih mera? Gde je rezultat nošenja rukavica? Gde je rezultat što nisam smeo da šetam kuče par vikenda? Zašto ga nema? Gde je rezultat kontrolisanih prelazaka granice? Zašto ga nema?
 

Francuska se sve vreme protivila zelenim pasosima, sada vrlo skoro obzirom da su skoro svi za a pogotovo nemacka, a ona se i dalje najvise pita o svemu, francuska je rekla ok, ako ste vec svi navalili ali to ce po meni da se odugovlaci dok ne bude postalo besmisleno

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 
A gde su te sisate plavuše, pa još medicinske sestre? Ja gde god da odem sve neki suvi prosek, nijedna ustanova da ispoštuje moj fetiš iz detinjstva. Na šta to liči, moli vas, imam pravo i ja da makar malo gledam, ljudi smo majku mu itd itd.
 
U ponedeljak dobio poruku, jutros u 9 se revakcinisao Astrom. Bole mišići tj. celo telo i boli ruka (mada ne nešto strašno), za sada nema temperature iako se osećam kao da je imam.
Pa na vakcinalnom punktu gde daju sinopharm. [emoji16]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

@urosg3 ja tebe razumem, ali razumem i Vili. Sve zemlje u okruženju, i ne samo one imale su do nedavno problem sa vakcinama. Još uvek imaju ograničenja i plaćaju kazne ako prekrše neku zabranu.

 

Naš KrŠ smo ovde xyz puta pljuvali, i treba, ali su oni stvarno mnogo, mnogo liberalniji od nekog KrŠ-a u zemljama EU.

 

Problem vakcina nije prisutan samo u zemljama EU. Moja sestra i zet iz Kanade imaju 58 godina i još su radno sposobni.

 

Mama se čula sa sestrom pre neki dan, sva je srećna što se vakcinisala dan, dva ranije- prva doza i čini mi se da je u pitanju Moderna ( nisam sigurna, ali ta vakcina je najavljena kod njih ). 

Zetu posao zavisi od putovanja, do sada je sve radio online, ali jedva čeka ponovo da ide po filmskim festivalima ( radi kao filmski producent ).

 

Moja sestričina, sestrić, deca mog zeta iz njegovog prvog braka, imaju manje od 30 godina i pitanje je kada će doći na red za vakcinu ( tako bar kaže sestra ).

 

Uh..opet ću o Australiji 🙂 Sa druge strane, baba i deda iz Melburna još čekaju vakcinu, rekli su im da moraju da sačekaju da prođe godina od vakcine za grip, i onda će dobiti AZ, oni imaju po 80+ godina.

 

Nisam ni pitala da li su se ujak, ujna i drugi ujak vakcinisali- svi imaju oko 50-60 godina i vrlo rado bi putovali. Čekaju.

 

E, sada..baba-tetka kaže da AZ ima fabriku u Melburnu, i misli da će ipak svi biti brzo vakcinisani.

 

Ono što hoću da kažem..Mnogo, mnogo zemalja tj građani tih zemalja čekaju da dobiju i prvu dozu vakcine. Kod nas je to drugačije. I zato razumem Vili...sećam se da pre nekoliko meseci nisu imali maske u Švedskoj ( mislim da ne grešim ).

 

Eto, nadam se da se ne ljutiš, slažem se sa tobom ali i sa Vili jer znam kako je u ostalim zemljama kada su vakcine u pitanju.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, djura.net said:

znam da su konacnici bitni procenti potpuno vakcinisanih, ali baci pogled na broj i procenat ljudi koji su primili prvu dozu, to je vec ozbiljna brojka, a revakcina svakako stize za nekoliko nedelja, kako gde. i uopste kad pratim vakcinaciju, gledam samo broj onih koji su primili prvu dozu, jer to je ono sto je bitno i sta nam govori u kom pravcu idemo za nekoliko nedelja ili meseci, pa nam recimo ovaj procenat iz Nemacke kaze da cemo biti izmedju 45-50% revakcinisanih oko 1.jula.

 

Ti govoris o trendovima, ja o faktickom stanju. Da bi bilo ozbiljnijeg govora o zelenim pasosima, neophodno je da ljudi dobiju potpunu zastitu, ne ide s jednom dozom. Izvesno je da ce sve EU, a i mnoge druge zemlje, u konacnici preteci Srbiju. Ali nisam sigurna da ce se to desiti do 1.jula, pre bih tipovala na jesen. Evo dole kakvo je stanje u Svedskoj:

 

50-C078-B7-C708-450-A-9366-078-F72-F357-

 

Levo su oni koji su primili jednu dozu, desno oni sa obe, po starosnim grupama. Mladji, a vakcinisani, su iz posebno ugrozenih grupa, vidi se da ih nema mnogo. Trenutno je zastoj u svim grupama, a rok u kojem se predvidja da svi koji zele budu vakcinisani je nedavno pomeren na 5.septembar. I to je trece pomeranje, a svakako ce ih biti jos. Prvo je bio 20.jun, pa 15.august.

 

O zelenim pasosima se moze raspravljati, jer ima mnogo toga sto treba resiti, tako da za pricu nije rano. Ali do realizacije ce jos mnogo vode proteci, tako da je rano da se pali javnost. Kada birokrate iz EU ipak vec sada udaraju u talambase, rade to da bi stvorili utisak da je sve u redu i ”samo sto nije”, a svesni su da bi svaki u svojoj zemlji izazvali proteste i bili optuzeni za diskriminaciju ako bi tako nesto pustili pre nego sto sopstvenim gradjanima koji to zele, omoguce da se vakcinisu. Takodjer, treba utvrditi alternativu za one koji ne zele.

 

Svedska vec ucestvuje u nekom pilot projektu koji treba da uspostavi nacine prenosa i umrezavanja podataka medju EU drzavama, tako da budu verodostojni, da licni podaci ljudi budu zasticeni od zloupotrebe i sta sve od uslova treba da se ispuni. Ali sve to ide sporo i to ne sto mora, nego vrlo promisljeno, jer se kupuje vreme dok vakcine ne postanu dostupne svima.

 

Edit: na slici gore nedostaje grupa 90+. Oni su vakcinisani 90% prvom, a 82% s obe doze.

Edited by vilhelmina
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, urosg3 said:


Pazi Vili, u celoj ovoj našoj basni ja i moja porodica smo zdravi, vakcinisani, pitomi građani, poštujemo sve zakone propise i mere. Imamo glasačko pravo, imamo karijere, imovinu, živimo pristojno, veruj mi ne kucam ovo iz zatvora 😉 i lepo i lagano se pitamo sve glasnije - šta još hoćete od nas? I to pitanje šta još hoćete od nas je legitimno makar koliko i pitanje - a gde su vama vlastima rezultati tih besmislenih mera? Gde je rezultat nošenja rukavica? Gde je rezultat što nisam smeo da šetam kuče par vikenda? Zašto ga nema? Gde je rezultat kontrolisanih prelazaka granice? Zašto ga nema?
 

 

Ti postavljas gomilu pitanja, koja bi sva bila legitimna, kad bi se znalo kome su upucena. Trenutno zvuci kao da odgovore trazis od nekog imaginarnog centra moci, koji ima kontrolu nad tokom svetske pandemije, pa samo treba malo da se angazuje i resi ljudima probleme. Fakat je da ovde s jedne strane imamo jedan isti virus, plus mutacije istog, a s druge gomilu politika, sto razlicitih drzava, sto njihovih lokalnih, regionalnih i kojekakvih drugih nivoa. To je gomila nadleznosti, koje se preplicu i prebacuju odgovornost jedna na drugu, to je i gomila vrlo stvarnih i konkretnih problema, a ti bi jednostavan odgovor i generalno resenje. Jasno je zasto to ne ide.

Ako zaista zelis da dokucis kakva je perspektiva tebi i tvojoj porodici, trebalo bi da odmaknes malo dalje od izlapelog Kona i njegovih nesuvislih mera od pre vise od godinu dana. Ovako ispada da pitas Evropsku komisiju zasto te ne pusta da se slobodno kreces po EU kad si ti to zasluzio time sto u maju 2020 tri dana nisi setao kuce, i sto nisi odbio Vucicevu vakcinu. Valjda vidis koliko je to nelogicno?

Svemu dodaj i cinjenicu da oni koji odlucuju o zelenim pasosima nisu neki frilenseri, nego ljudi ciji predobar zivot placaju gradjani EU. Ne mozes od njih ocekivati da resavaju tvoje probleme dok jos nisu resili osnovne probleme onima koji ih placaju i koji zele da se vakcinisu, a ne mogu. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Brt, pa koliko im ljudi treba da otvore jednu bocicu? Zar ne moze to sestra sama da uradi?

 

12 hours ago, Dropkick Murphys said:

Koliko se razumem, nema dovoljno zainteresovanih za vakcinu, pa da ne otvaraju zbog njega jednog, a ne da je toliko zapekao zamrzivac, pa treba trojica jakih da ga otvore : D 

 

Pa da, ovo sto DM kaze. Astrazeneka je u pitanju, rece mi ne mozete danas da primite jer treba valjda 10 ljudi da bude....tako nesto. Nece da otvaraju bocicu zbog mene jednoga.

Link to comment
Share on other sites

 
Ti postavljas gomilu pitanja, koja bi sva bila legitimna, kad bi se znalo kome su upucena. Trenutno zvuci kao da odgovore trazis od nekog imaginarnog centra moci,
...


To se zove trolovanje.
Imaš ovde par takvih koji zalivaju topik besmislenim sadržajem bez korisnog doprinosa temi, vrteći iste sintagme u krug ne obazirući se na činjenice i argumente, pa ko se upeca, upeca...

Sent from my phone using their app

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, fancy said:

 


To se zove trolovanje.
Imaš ovde par takvih koji zalivaju topik besmislenim sadržajem bez korisnog doprinosa temi, vrteći iste sintagme u krug ne obazirući se na činjenice i argumente, pa ko se upeca, upeca...

Sent from my phone using their app
 

 

Pa to i jeste problem, te činjenice i argumenti su niskog kvaliteta podjednako kao i premisa posta. Ali ispraviću se ubuduće obratiću pažnju i na manje kvalitetan sadržaj.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Pa da, ovo sto DM kaze. Astrazeneka je u pitanju, rece mi ne mozete danas da primite jer treba valjda 10 ljudi da bude....tako nesto. Nece da otvaraju bocicu zbog mene jednoga.

 

Uh, hvala, ja stvarno pomislio da je potrebno vise osoba da bi se otvorila ("odvrnula") bocica 🙂 Ja i moj smisao za humor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...