Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

14 minutes ago, Eddard said:

Ok, liči, ali je meni subjektivno, taj peak iz septembra (kao i oni brazilski) neubedljiv. Može da bude da je ovo prirodan tok, ali onda to pobija teoriju da je SARS-CoV2 super infektivan. Ovo je kriva koja više priliči gripu, a ne superinfektivnom virusu koji je gori od Cov1 i MERS-a po sposobnosti širenja, a pogledajte njihove krive.

Mislim da si ovde blizu istini. Nemam nešto jako uverenje, ali što kažeš možda sam biased, da mere nešto posebno utiču. Pre će biti da je do prirode samo Covid-a.
 

Jedino što meni ruši sneška da stavim ovde primere i grafike i hrabro poginem na braniku slobode i anti-lockdown mera je kumulativna svetska kriva, ona se opire. Ono što znam pouzdano, što mogu da dokažem je da ono što zovemo kolokvijalno "talas" dolazi i odlazi potpuno nemaran prema merama. To uostalom dokazuju Teksas i Misisipi sada. Videćemo do kraja, i dalje zemlje sa sličnim demografskim karakteristikama i različitim merama izgledaju dovoljno slično da ne može pouzdan zaključak da se izvuče.
Verovatno si u pravu da mere utiču u nekoj meri, i ako je to cilj ostaje da izmerimo koliki je taj uticaj. U konačnici siguran sam da će biti izuzetaka i da će se pokazati da su neke mere preterane i donele viče štete nego koristi, kao i da su neke mere neophodne, i da bi bez njih izvesno bilo gore. Ono što ne smemo zaboraviti je željeni cilj, imam utisak da se prečesto zaboravlja cilj, cilj je rategnuti krivu i produžiti trajanje pandemije.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Donekle “ontopik”...malocas setam sa suprugom i naidjem na tablu predvidjenu za smrtovnice. I vidim poznato ime..zena koja je smorila prosle godine i ove negdje do januara pisuci o nepostojecem virusu, konkretno to je prvo bio Dodikov spin da bi uvrstio vlast, pa cipovi i prskanje i svasta nesto, a kako ja prilazim, stariji bracni par odlazi i komentarise (poznavali je, skontah iz price) kako je prije 10-12 dana dobila temperaturu pa upala pluca, respirator i gotovo. Zivot se stvarno poigra sa nekim. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Blejim malo po portalima i naletim na ovo:
https://www.telegraf.rs/vesti/srbija/3320058-srbija-uvela-skrining-na-jednu-od-najucestalijih-retkih-bolesti-obavezni-uzorci-krvi-beba-do-5-dana/komentari/svi
Link je na komentare, ne na samu vest.
Majko mila, šta sam pročitao u 15ak komentara...
Kaže Slaviša malo je glupo nekome želeti smrt zbog antivaxerstva. Pa eto ja ne želim nikome smrt ali debilima koji ne veruju u koronu (ili ovakvi debili koji su uvereni da deci kradu DNK - pazi ti to ) poželim da prosto prođu iskustvo respiratora i da se vrate među ljude da ispričaju kako im je bilo od nepostojeceg fejsbuk virusa.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, urosg3 said:

ono što zovemo kolokvijalno "talas" dolazi i odlazi potpuno nemaran prema merama.

 

Ovo mislim i ja, ali bih voleo da mi neko objasni zašto se virusi ponašaju tako. Šta ih sprečava da se tako ponašaju da rast bude linearan?

 

47 minutes ago, urosg3 said:

Ono što ne smemo zaboraviti je željeni cilj, imam utisak da se prečesto zaboravlja cilj, cilj je rategnuti krivu i produžiti trajanje pandemije.
 


Exactly. Odnosno da okrenem naopako, ne sme se zaboraviti da nije cilj ugasiti epidemiju, jer je to za sada nemoguće, već upravo ovo gore što kažeš, a imam osećaj, koji donekle razumem, da mnogo ljudi očekuje upravo ono prvo, često čujem izjave tipa, daj još 2-3 mešeca da preguramo, pa da se vratimo na staro. To neće ići tako lako.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Tomiprunet said:


Malo mi je glupo ovo pisanje. Zeleti nekom da umre jer je antivaxer.

Mislim da kolega nikom ništa loše nije želeo. Uostalom, sve što im se na tom planu desi, mogu pametnjakovići sami sebi da pripišu. I bilo bi sve pet, da na tome ostane da je svako kovač svoje sreće. Na žalost, hteli oni to ili ne, svojom mudrošću i delima utiču i na sudbine drugih. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da kolega nikom ništa loše nije želeo. Uostalom, sve što im se na tom planu desi, mogu pametnjakovići sami sebi da pripišu. I bilo bi sve pet, da na tome ostane da je svako kovač svoje sreće. Na žalost, hteli oni to ili ne, svojom mudrošću i delima utiču i na sudbine drugih. 

Ne uticu samo oni jer se nisu svi vakcinisali oni koji zele. Pa ni onda kad se svi vakcinisu nece uticati ns bilo koga sem na samo sebe kao i sad. Zasto se stalno smece s uma da i vakcinisan moze da prenosi virus a da nema simptome. Znaci to nije problem ako neko vakcinisan zarazi nekog ko ne moze da bude vakcinisan a onaj koji ne zeli da se vakcinise ako zarazi nekog je problem.
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Tomiprunet said:


Malo mi je glupo ovo pisanje. Zeleti nekom da umre jer je antivaxer.

 

Nisam nikom poželeo dumre. Ironično sam prokomentarisao da budemo strpljivi i da sve antivaksere natenane pustimo da ukapiraju da kovid19 nije zajebancija, što kroz sopstvena, što kroz iskustva svojih saboraca. A mi ćemo u međuvremenu da budemo tolerantni, individualna sloboda, svako ima pravo na svoj izbor i da čekamo... Godoa.

Edited by stray_cat
A pronaš'o si se, priznaj, pa te štrecnulo :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Blejim malo po portalima i naletim na ovo:
https://www.telegraf.rs/vesti/srbija/3320058-srbija-uvela-skrining-na-jednu-od-najucestalijih-retkih-bolesti-obavezni-uzorci-krvi-beba-do-5-dana/komentari/svi
Link je na komentare, ne na samu vest.
Majko mila, šta sam pročitao u 15ak komentara...
Kaže Slaviša malo je glupo nekome želeti smrt zbog antivaxerstva. Pa eto ja ne želim nikome smrt ali debilima koji ne veruju u koronu (ili ovakvi debili koji su uvereni da deci kradu DNK - pazi ti to ) poželim da prosto prođu iskustvo respiratora i da se vrate među ljude da ispričaju kako im je bilo od nepostojeceg fejsbuk virusa.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk



Ne vidim zasto bi nekom zeleo respirator. Bez obzira sta pise na internetu. Zar mislis da taj antivaxer ili ko vec zeli tebi respirator?

Jbt ispada da branim antivaxere al malo se zamislite dokle i sta pisete.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Eddard said:

 

Ovo mislim i ja, ali bih voleo da mi neko objasni zašto se virusi ponašaju tako. Šta ih sprečava da se tako ponašaju da rast bude linearan?

 


Exactly. Odnosno da okrenem naopako, ne sme se zaboraviti da nije cilj ugasiti epidemiju, jer je to za sada nemoguće, već upravo ovo gore što kažeš, a imam osećaj, koji donekle razumem, da mnogo ljudi očekuje upravo ono prvo, često čujem izjave tipa, daj još 2-3 mešeca da preguramo, pa da se vratimo na staro. To neće ići tako lako.

Nemam pojma zašto se virusi ponašaju tako, ali je to ponašanje odavno prepoznato i dokumentovano, Kon zna to jako dobro. Druga je stvar što neće da podeli sa nama 🙂
Bilo bi zaista lepo kad već Kon neće da neko iz struke pojasni. A mislim i da je krajnje vreme da se napori za vakcinaciju pojačaju, od natezanja sa alibi merama stvarno neće biti sreće. Sve i da ih ukinemo potpuno ili uvedemo PČ nije to rešenje (osim što bi me prvo baš obradovalo) 🙂
Mora država da reši dilemu, napravi plan i da ga se pridržavamo kao pijan plota. I da obeća ozbiljne olakšice nakon imunizacije svih, recimo potpuno ukidanje mera (što bi me jako obradovalo)
Ali mora NEKI PLAN već da postoji i moramo da znamo za njega. Ovako se mrcvariti dan za danom nema izgleda na uspeh.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Tomiprunet said:

Jbt ispada da branim antivaxere al malo se zamislite dokle i sta pisete.

slavisa, ako se posle godinu dana ti ni sekund nisi zamislio sta pises, zasto ocekujes da neko drugi to uradi?
(pitanje je retorsko, ne treba odgovor, samo da razmislis sta pises).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

slavisa, ako se posle godinu dana ti ni sekund nisi zamislio sta pises, zasto ocekujes da neko drugi to uradi?

(pitanje je retorsko, ne treba odgovor, samo da razmislis sta pises).

Sta pisem? Maximalno sam tolerantan. Pokusavam da sagledam i jednu i drugu stranu i na osnovu toga donosim svoje zakljucke. Poucen iskustvom o vakcinama od svinjskog ili koji je vec grip bio a Kon i sve drzave bile umesane u aferi nista me ne cudi ponasanje i odbojnost prema vakcini.

 

 

I sta sad bi me banovali a nekog ko zeli nekom respirator tapseete po ramenu.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Novartis vakcine su druga vrsta skandala koji sa sadašnjom vakcinacijom ima veze zbog sličnosti:
Medijski potpomognuta epidemija, nabavljene vakcine i time je medijska kampanja naglo utihnula i slobodni smo da zaključimo da se medijska histerija podigla u svrhu nabavke vakcina a ne javnog zdravlja.
Znam da su se Tomica, Tadić & co slikali kako se vakcinišu, znam da postoji uloga Predraga Kona u nabavci, znam da su kupljene za skupe pare, znam da su bačene i znam da je par ljudi i žena završilo na robiji zbog te nabavke.

Nema nikakve sumnje da ta epizoda duva u jedra antivakserskom pokretu jer im hrani argumentaciju, uz najbolju volju na primer ne mogu da opravdam kupovinu i bacanje par miliona vakcina tada jer je javno zdravlje očigledno odbranjeno i bez njih. Obzirom da je to iskustvo iz naših života, sećamo ga se - normalno je da utiče na nas danas. Zbog pohlepe nekoliko ljudi sada imamo nepotreban problem.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...