Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

54 minutes ago, fancy said:

Već postoji - glupost.

 

To je već smislenije objašnjenje od Jovaninih svedoka :classic_biggrin:

 

 

49 minutes ago, Clash said:

Ko god mi kaze da zna neku baku, komsiju itd da se zarazio nakon vakcine, omiljeni odgovor mi je da ja znam dve bake koje su dobile vakcinu i nisu se zarazile.

 

I kod mene je odnos pozitivan u korist nezaraženih baka, ali ovih zaraženih ipak ima nezanemarljivo puno.

Link to comment
Share on other sites

 

Vidi se da nisi odgledao video - efikasnost Pfizera i Moderne je utvrdjena u mnogo povoljnijim uslovima, nego sto je J&J.

 

Ono, lako ti da vozis 180km/h na nemackom autobahnu, 'ajd ti vozi 180 km/h od Lezimira do Svilosa?

Odgledao sam (nije ni dugačko, 7 min) i bas zato pitam. 100% su efikasne sve u sprečavanju smrti i težih oblika / hospitalizacije. JJ jeste radio istraživanje i u SA ali ne znamo da su ostale lošije protiv novih sojeva. Znamo da u Izraelu pfizer radi u real world uslovima a i za zvezdanog zeku u UK.

Pfizer je negde radio sopstveno istraživanje sa antitelima osoba koje su primile vakcinu i došli su do zaključka da ta antitela deluju u nekoj (nešto manjoj nego protiv original virus) meri i protiv SA i BR sojeva. Gde sam ovo pročitao, ubi me ako mogu sad da nađem.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

Edit: što se tiče vožnje, daj mi pravi auto, vozicu i 300.[emoji3][emoji28]

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, shonke said:

Odgledao sam (nije ni dugačko, 7 min) i bas zato pitam. 100% su efikasne sve u sprečavanju smrti i težih oblika / hospitalizacije. JJ jeste radio istraživanje i u SA ali ne znamo da su ostale lošije protiv novih sojeva. Znamo da u Izraelu pfizer radi u real world uslovima a i za zvezdanog zeku u UK.

Pfizer je negde radio sopstveno istraživanje sa antitelima osoba koje su primile vakcinu i došli su do zaključka da ta antitela deluju u nekoj (nešto manjoj nego protiv original virus) meri i protiv SA i BR sojeva. Gde sam ovo pročitao, ubi me ako mogu sad da nađem.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

Edit: što se tiče vožnje, daj mi pravi auto, vozicu i 300.emoji3.pngemoji28.png

 

Pa sam kazes  - 100 % su efikasne sve u sprecavanju smrti i tezih oblika/hospitalizacije - zasto, onda, da ne primim J&J?

 

Ja sam imala covid, valjda je nesto i od mog imunog sistema upamtilo virus.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pozz drustvo

vakcinisan sam sinopharmom. Revakcinacija obavljena 10.02. 
rado test na antitela posle 3 nedelje i sad posle 5 nedelja... 

rezultat bukvalno nula!!! Radio test na spike proteine... 

ima jos sa takvim rezultatima? Ovo znaci da bukvalno nisam ni malo zasticen???

Link to comment
Share on other sites

Ne mora ništa da znači.
Jedino što treba da znaš je da se ponašaš i dalje kao da nisi primio vakcinu.
Gde si radio te analize?

@Sunshine State
Pitao sam te zbog toga što potenciras već par dana JJ a do pre koju nedelju si htela da se vakcinišeš kad dođeš ovde (gde JJ nema još uvek). Mislio sam da ima posebnih medicinskih razloga (osim što nema bonusa ove godine [emoji1]).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, shonke said:

Ne mora ništa da znači.
Jedino što treba da znaš je da se ponašaš i dalje kao da nisi primio vakcinu.
Gde si radio te analize?

@Sunshine State
Pitao sam te zbog toga što potenciras već par dana JJ a do pre koju nedelju si htela da se vakcinišeš kad dođeš ovde (gde JJ nema još uvek). Mislio sam da ima posebnih medicinskih razloga (osim što nema bonusa ove godine emoji1.png).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Planirala sam Pfizer u Srbiji, ali u medjuvremenu u US odobren J&J, i kupljena avio karta za maj za Floridu, pa onda rekoh sto da uzimam od usta Srbiji te dve doze Pfizera, kad mogu moje Amere ojaditi za jednu dozu J&J.

 

Jedino sto me malo koci je potencijalni side effects - mislim, idem na FL da uzivam, pa ne bih da me neka temperatura svali u krevet par dana.

 

Muke zive sta uraditi!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad pomenu side effects, za pfizer sam čitao i čuo iz prve ruke da boli rame, možda malaksalost i da sve što te snađe prođe za 24-48 sati. Takođe smo svi čitali i ovde a i imam prijatelje i kolege koji su primili astrazeku i da može i visoka temp da bude 24-48h.
Kakve su nuspojave uobicajene za JJ, znaš li nekoga da je već dobio?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, shonke said:

Kad pomenu side effects, za pfizer sam čitao i čuo iz prve ruke da boli rame, možda malaksalost i da sve što te snađe prođe za 24-48 sati. Takođe smo svi čitali i ovde a i imam prijatelje i kolege koji su primili astrazeku i da može i visoka temp da bude 24-48h.
Kakve su nuspojave uobicajene za JJ, znaš li nekoga da je već dobio?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Ne znam jos nikog ko je vakcinisan s J&J, znam samo ono sto pise na cdc website:

 

Najčešći neželjeni efekti

U ruci u kojoj ste dobili vakcinu:

Bol
Crvenilo
Otok


U ostatku tela:

Umor
Glavobolja
Bol u mišićima
Jeza
Groznica
Mučnina


Ovi neželjeni efekti obično počinju u roku od jednog ili dva dana od dobijanja vakcine. Neželjeni efekti mogu uticati na vašu sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti, ali bi trebalo da nestanu za nekoliko dana.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, shonke said:

Kakve su nuspojave uobicajene za JJ, znaš li nekoga da je već dobio?

 

nista drugacije od fajzera

Side effects that have been reported with the Janssen COVID-19 Vaccine include: Injection site reactions: pain, redness of the skin, and swelling. General side effects: headache, feeling very tired, muscle aches, nausea, fever.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Mthomy said:

Pozz drustvo

vakcinisan sam sinopharmom. Revakcinacija obavljena 10.02. 
rado test na antitela posle 3 nedelje i sad posle 5 nedelja... 

rezultat bukvalno nula!!! Radio test na spike proteine... 

ima jos sa takvim rezultatima? Ovo znaci da bukvalno nisam ni malo zasticen???

 

Nema potrebe da radis antitela. Imas celije koje ih proizvode kada dodjes u dodir sa virusom. Tako da, jedina merodavna situacija ti je realni zivot, a sada ionako svuda bukti pa moras da se ponasas kao pre. Umesto da ti dam savet, reci cu ti sta sam ja uradio. Tri nedelje posle revakcine otisao sam kod frizera, i nije bi bilo nista. Masku ne nosim napolju (kad sam u nekoj guzvi napolju, nosim poradi drugih), ne perem namirnice, ruke perem kao i obicno. Ako imas revakcinisane prijatelje i porodicu, probajte, oprezno, da se vidjate. To je ono sto cini mi se i CDC kaze da se sme (nek me neko ispravi ako nije tako), a cuo sam i razne epidemiologe (ne nase) da kazu da je to ok. Mozda to vec radis, ne znam kakve su ti navike bile tokom pandemije. Ali eto, to su moja dva centa.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Clash said:

Pocelo je i sa world wide aktivnostima?

Sta je sledece? Qanon?

Ima se može se 🙂
elem, ljudi digli sve mere i tako...
Evropa, maske, distance, peru ruke, lockdown, policijski časovi, covid pasoši
nešto se mislim ili sam ja poludeo ili nešto nije u vinklu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ima li zvanicnog (a pouzdanog) podatka o tome koliki % stanovnistva je kod nas vakcinisan? 

Drugu dozu primio je 826.851 gradjanin Prvu 1.285.223 Ukupno je obavljeno 2.112.074 vakcinacija.
Interesovanje je iskazalo 1.380.000 građana.
 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Interesovanje je iskazalo 1.380.000 građana.

:classic_unsure:
Mi se necemo otarasiti ovoga..ok,bice onih koji ce vremenom da se prijave (jos su bojazljivi ili zele da se uvere iz svoje okoline da su vakcine bezbedne),zatim onih koji ce biti primorani (poslom,putovanima itd) kao i onih koji ce zazmuriti na vakcinu pred odredjenom novcanom stimulacijom (neke kompanije je vec nude svojim zaposlenima),ali opet je to tanko..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

:classic_unsure:
Mi se necemo otarasiti ovoga..ok,bice onih koji ce vremenom da se prijave (jos su bojazljivi ili zele da se uvere iz svoje okoline da su vakcine bezbedne),zatim onih koji ce biti primorani (poslom,putovanima itd) kao i onih koji ce zazmuriti na vakcinu pred odredjenom novcanom stimulacijom (neke kompanije je vec nude svojim zaposlenima),ali opet je to tanko..

Nećemo, ali blizu je trenutak kada moramo da rešimo šta smo to "mi".
Potpuno se slažem da se vakcinacija ne prodaje kako treba, da se tu mora bolje marketinški na nivou PR-a isto i konačno da umuknu zadušne babe iz struke sa izjavama "vakcina nije rešenje" i "novonormalno" ali svejedno ni to neće mnogo da pomogne.
Dolazi nam trenutak kada ovo  moramo da definišemo, pa da vakcinisani i nevakcinisani ne budu "mi" . Neka budu nevakcinisani "oni" a vakcinisani "mi", što je neki početak, pa da definišemo mogu li oni da ugroze nas.
Jako bi bila dobra stvar da ne mogu, pa onda možemo da se planiramo. Potpuno sam svestan kolaterala u tom pristupu i pojedinaca koji će da ostanu u skupu "oni"  iz objektivnih okolnosti sa razumnom procenom da je isti procenat dobrovoljnosti i kod njih kao u opštoj populaciji. 
Odatle bi moralo da se krene samo da se dogovorimo kada je dobro vreme da se definiše.
Ono što ne bi smeli da sebi dozvolimo u grupi "mi" je da popustimo pod prirodnom potrebom da znamo tačno ko si oni a ko mi, jer to vodi u sukobe. Meni lično, a nadam se i dovoljnoj većini mora da bude dovoljna spoznaja da si vakcinisan zaštićen u značajnoj meri i da je to - to. 

Link to comment
Share on other sites

Razmisljam o ovim kritikama kako se u lidl moze,a kod frizera jok..i onda pi mada na pamet zasto nije uvedena mera ogranicenja broja ljudi u marketima, kao u vreme lockdowna, secam s eu mestu gde cesto inace idem u nabavku, jedna pekarica, lepo jesenas, kad je buknulo, stavili ogranicenej, mada, manji je i prostor u pitanju, znacajno manji, ni stolice nemaju, kupis za poneti..doduse, to ej bilo u ono krtko vreme kada su se zentali isnpekcija,a i narod jse jeste malo ukenjao..

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Harmonika said:

Razmisljam o ovim kritikama kako se u lidl moze,a kod frizera jok..i onda pi mada na pamet zasto nije uvedena mera ogranicenja broja ljudi u marketima, kao u vreme lockdowna, secam s eu mestu gde cesto inace idem u nabavku, jedna pekarica, lepo jesenas, kad je buknulo, stavili ogranicenej, mada, manji je i prostor u pitanju, znacajno manji, ni stolice nemaju, kupis za poneti..doduse, to ej bilo u ono krtko vreme kada su se zentali isnpekcija,a i narod jse jeste malo ukenjao..

Vidi ovako ti stvar stoji, "struka" kaže - prekinimo sve kontakte osim neophodnih. I tako kontakt sa frizerom nije neophodan, možeš da budeš čupav jedno vreme. Da kupiš hranu je neophodno, da sedneš u kafić nije neophodno.
Rizik da se zarazš u Lidlu je podnošljiv jer je neophodno da kupiš hranu, daleko manji rizik da kupiš, na primer kilo farbe za tarabu, je nepodnošljiv jer nije neophodno da kupiš tu farbu sad.

Razumem da je apstraktno ljudima i da nema prevelike logike, ali to je to. 
Kakve mere takav i rezultat ukratko.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...