Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

36 minutes ago, urosg3 said:

retko lep dan, sa vrha Kosmaja puca pogled kilometrima, izuzetno čist vazduh gde ne ponesoh fotoparat 😞

Nego prošla godina je obeležena dramatičnim smanjenjem avionskog prometa, mere su uticale na izuzetno smanjivanje broja putnika, pa hajde da se poigramo sa tom činjenicom:
Manji broj putnika - manja verovatnoća da pogineš
manji broj letova - manji broj mogućnosti za nesreću
manji broj mogućnosti za nesreću -manji broj nesreća
manji broj nesreća - manji broj poginulih

Da li je sve u redu sa logikom?

Vratices se ti sa Kosmaja. 08bM0ca.gif

 

RAspjw6.gif

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa sad jel rade mere? Sta pise Angelia? skoro isti broj zarazenih dnevno kao i pre mera, a sada se ukidaju. 

Super. Možemo da batalimo i testiranje za koronu u celom svetu ako već hoćemo da ukinemo mere globalno. Nema testiranja, nema korone - problem rešen.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

https://www.bbc.com/news/world-55514243

 

Israel leads vaccine race with 12% given jab

 

Israel has given vaccinations against coronavirus to more than one million people, the highest rate in the world, as global immunisation efforts step up.

Israel has a rate of 11.55 vaccination doses per 100 people, followed by Bahrain at 3.49 and the UK at 1.47, according to a global tracking website affiliated with Oxford University.

In comparison, France had vaccinated 138 people in total by 30 December.

 

 

Sta ti je drzava!!

A Holandjani jos vecaju kome ce prvom da daju....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Ja znam sta sam rekla a ti znas stai si rekla :classic_biggrin:

Ja nazalost nisam cool dok ljudi oko mene pate 

 

Ma da... ali ekonomski

 

Jbg Andjo, ni meni se ne svidja ogranicenje brzine u voznji, ali znam da je uvdeno jer mnogi bas i ne voze dobro a pritiskali bi gas i pomor bi bio mnogo veci. Zamisli koliko pate oni koji se svakodnevno voze na posao miljama i u saobracaju provedu duplo duze nego da nema ogranicenja brzine... A vreme je novac, zar ne?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Ma da... ali ekonomski

 

Jbg Andjo, ni meni se ne svidja ogranicenje brzine u voznji, ali znam da je uvdeno jer mnogi bas i ne voze dobro a pritiskali bi gas i pomor bi bio mnogo veci. Zamisli koliko pate oni koji se svakodnevno voze na posao miljama i u saobracaju provedu duplo duze nego da nema ogranicenja brzine... A vreme je novac, zar ne?

Izvini ali poredjenje ti je glupost, i to notorna. Ljudima zbog ogranicenja brzine ne propada zivot, nemamo rekordni broj siromasnih zbog ogranicenja brzine...da ne pricamo o mentalnom stanju, samoubistvima i zdravstvenom stanju.

Ali bitno je, jel da, da mi kazes sto se ja bunim kad imam sta da jedem i mogu da radim? 

 

Znaci molim te, nemoj me stavljati u kategoriju ljudi bez empatije

 

About 60% of businesses that have closed during the coronavirus pandemic will never reopen, and restaurants have suffered the most, according to new data from Yelp.

The reviews site has been keeping tabs on closures since March. Businesses can update their status to temporarily or permanently closed on Yelp.

As of August 31, nearly 163,700 businesses on Yelp have closed since March 1, the company said, marking a 23% increase from July 10. Of those, about 98,000 say they've shut their doors for good.

Of all closed businesses, about 32,100 are restaurants, and close to 19,600, or about 61%, have closed permanently.

 

I ovo je pre zadnjih mesec ipo mera, u drzavama koje imaju drakonske mere, a to nije FL.

Razmisli malo koliko je to zaposlenih koji nemaju primanja.....ili porodica koje su izgubile sve za sta su godinama radili.

Malo empatije ne bi bilo na odmet.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Ma da... ali ekonomski

 

Jbg Andjo, ni meni se ne svidja ogranicenje brzine u voznji, ali znam da je uvdeno jer mnogi bas i ne voze dobro a pritiskali bi gas i pomor bi bio mnogo veci. Zamisli koliko pate oni koji se svakodnevno voze na posao miljama i u saobracaju provedu duplo duze nego da nema ogranicenja brzine... A vreme je novac, zar ne?

e ne pričamo mi o normalnoj regulativi organizovano društvo mora da ima pravila, i demokratske procedure.
Ove mere o kojima Anđa piše su van te procedure, a rekao bih i van logike.
Ono na šta se nakostrešim jeste ta emocionalna ucena sa pozicije vlasti "ti nisi empatičan jer ne podržavaš mere" a mere ne drže osnovnu logiku. ne mogu da podržim nešto u čemu ne vidim logiku, ma koliko oko mene ljudi umiralo, džaba. Ili ima ili nema logike, ili u najboljem slučaju ta logika nije komunicirana kako valja.

Pa niko nije lud da ne podrži nešto što je očigledno dobro, muka je ovde da očigledno nešto ne valja, a i dalje se hoće da podržavamo nekritički. Mislim, može, izgleda da većini baš tako i odgovora, meni baš i ne...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Citam nove rezultate iz Kine uradjene na 10 miliona ljudi, rezultati malo iznenadjujuci : kao prvo asimptotski koronasi ne prenose koronu, u tih 10 miliona je bilo 300 pozitivnih asimptotskih, testirano je 1174 njihovih bliskih kontakta niko nije fasovao covid. Oni kazu da to usput znaci da je nepotrebno onoliko testiranje PCR koje samo unosi paniku medju ljude a cak i nosenje maski na ulici pogotovo, a da je naprotiv najvaznije stvarna izolacija onih sa simptomima.

 

Tekst na tu temu a naucne reference su citirane na kraju :

 

https://www.francesoir.fr/opinions-tribunes/les-bien-portants-dits-asymptomatiques-ne-transmettent-pas-le-covid19-etude

 

Takodje procitah u drugom tekstu da su takodje kinezi pronasli i dokazali da zamrznuto meso moze da prenese i da prenosi virus i skrecu paznju na to.

 

U nekom trecem tekstu iscitah kako je ustvari terapija covida u pocetnom stadijumu sa hydrocloroqinom + ivermectim odlicno sredstvo za covid, ne trpati u ovo tekstove i radove koji pokazuju da u poodmaklom stadijumu to ne pomaze, to stoji da u tezim slucajevima ne pomaze ali u pocetku pomaze vrlo.

 

Sve u svemu nesto mi se cini da se vracamo na pocetak????

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Je l' objasnjavaju koji je mehanizam na koji zamrznuto meso prenosi virus? Osim ako ne jedemo nedovoljno pecen govedji steak ili tartar steak, vecina mesa se termicki obradjuje na visokim temperaturama, pa mi nije jasno kako opstane?

 

https://www.cnbc.com/amp/2021/01/02/india-approves-astrazenecas-covid-19-vaccine.html

 

Way to go, India!

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Sunshine State said:

Je l' objasnjavaju koji je mehanizam na koji zamrznuto meso prenosi virus? Osim ako ne jedemo nedovoljno pecen govedji steak ili tartar steak, vecina mesa se termicki obradjuje na visokim temperaturama, pa mi nije jasno kako opstane?

 

https://www.cnbc.com/amp/2021/01/02/india-approves-astrazenecas-covid-19-vaccine.html

 

Way to go, India!

Pokusacu da nadjem tekst bio je pre nekoliko dana , po secanju mozemo da se zarazimo dok dodirujemo i pripremamo zamrznuto meso koje je zarazeno

 

edit : pogledah malo po googlu, vidim da nije novo da su na ambalazi zamrznutih namirnica pogotovo mesa i ribe nadjeni tragovi virusa, pitanje je da li moze da se prenese covid na taj nacin ili ne moze, uglavnom se smatra da nema dokaza da moze a ustvari nije dovoljno ispitivano, a po tom nekom tekstu koji ne mogu da nadjem pisalo je da zamrznuto meso definitivno ( po kinezima) moze da prenese virus

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Stvarno mi nije jasno - vec skoro godinu dana ceo svet stao, sve oci uprli u vakcine, u Pfizer, Modernu etc... Vec koliko meseci se znalo kakvi su uslovi cuvanja Pfizer vakcine, pozurivalo se s odobrenjem, i sad kad su vakcine tu - Ameri vakcinisali manje od 3 miliona, Holandjani se tek organizuju i smisljaju koga ce prvog, po onom BBC tekstu Francuzi uspeli za 4 dana da vakcinisu celih 138 ljudi....

Ovim tempom, nosacemo se jos godinama s covid-om!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

e ne pričamo mi o normalnoj regulativi organizovano društvo mora da ima pravila, i demokratske procedure.
Ove mere o kojima Anđa piše su van te procedure, a rekao bih i van logike.
Ono na šta se nakostrešim jeste ta emocionalna ucena sa pozicije vlasti "ti nisi empatičan jer ne podržavaš mere" a mere ne drže osnovnu logiku. ne mogu da podržim nešto u čemu ne vidim logiku, ma koliko oko mene ljudi umiralo, džaba. Ili ima ili nema logike, ili u najboljem slučaju ta logika nije komunicirana kako valja.

Pa niko nije lud da ne podrži nešto što je očigledno dobro, muka je ovde da očigledno nešto ne valja, a i dalje se hoće da podržavamo nekritički. Mislim, može, izgleda da većini baš tako i odgovora, meni baš i ne...

 

Urose, regulative uglavnom idu sa potrebama drustva. Ako je sada vanredno stanje, uvode se regulative da bi se smanjila steta. Ovog puta steta su ljudski zivoti i opterecenje zdravstvenog sistema. 

 

To sto se vama ne dopada, ne verujem da ima ikog ko je ovim odusevljen, ali ljudi su svesni desavanja i cute i trpe, kao sto trpe i druge regulative koje su donesene iz nekih razloga. Ovo ce proci, regulative se ukinuti. 

 

Uopste nije bitno da li ti mozes da nadjes logiku ili ne, tako je kako je. To je nesto na sta ustvari ne mozes da utices i samo sebe krljas (kako si napisao, neces se predati bez borbe). Mozes ti da se boris, ali kao sto si napisao da se ne predajes, isto tako si napisao da pratis te mere, ne zato sto ih neki tamo od gore donose, nego zbog sebe. E, ti si jedan u manjini, jer da nema tih mera koje vecina ne bi pratila samovoljno jer "se to tamo nekom drugom desava" bi ugrozili ne samo sebe, nego i tebe. 

 

Prestani da pratis i citas sta Kon i ostala boranija govore i ne maltretiraj sebe tim glupostima. Oni su budale koje dolaze i prolaze, a ti treba da sacuvas sebe, svoj zivot i zivot svojih bliznjih, prvenstveno zdravlje. 

 

To sto se meri stalno da negde zatvaraju pa ima obolelih, negde je slobodno i nema virusa, na to kako ce virus cirkulisati zavisi od mnogo faktora u odredjenim sredinama. Gustina naseljenosti, infrastruktura, nacin ponasanja drustva na datom prostoru, klima.... Ne moze se pratiti jednako u Sibiru i Argentini, niti u Kongu ili Francuskoj... prsto razlicita podneblja razlicito funkcionisu i tako se i virus siri. Veca koncentracija virusa, vise obolelih, laksa zaraza, opterecen zdravstveni sistem, vise umrlih.

 

Verovatno da su mnoge mere nepotrebne, a opet negde potrebnije ali ih nema... uvode ono sto misle da moze da pomogne. Politika se umesala svuda u ovo u sta nije trebala i eto, tako je kako je. Ne trazi logiku, nema je, tj. osloni se na onaj deo logike koji ti govori sta treba da radis u ovakvim situacijama, pa ces i sam videti da i neke od tih mera upravo u svrhu da se sprece oni koji eto, nemaju nikakvu logiku i bas ih briga (a mnogo ih je). 

 

 

  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ni ovo za asiptomatske vise ne kapiram, cas kazu da su bas  oni superprenosioci, cas kazu da uopste nisu zarazni...meni zdrav razum i logika akzu da asimpotmatski ne bi trebalo d abudu supeprenosioci, jer imaju manju kolicinu virusa verovatno u sebi,a i ne kijaju, ne kaslju u tebe..ali, korona i zdrav razum i logika nisu an ti, tako da, jbm li ga..ovoakve analize meni ne pomazu nista, dapace, samo mogu jos vecu konfuziju d ami stvore,a i ljutnju, jer  ispada da se nigde nije sitglo jos uvek..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Grčka u zadnja 24 sata 262 nova slučaja, 40 smrtnih slučajeva, 431 osoba intubirana. Pošto je zbog praznika dosta smanjen broj testova broj novozaraženih može komotno da se pomnoži sa dva ili tri, što bi svejedno bio odličan rezultat. Procenat novozaraženih među testiranima je 5,46%.

 

31. decembra i 1. januara u Grčkoj je sprovedeno preko 135.000 kontrola, izrečeno je 2.668 novčanih kazni za prekršaje protiv mera, šestoro ljudi je uhapšeno. Taman da su samo najmanje kazne od 300 Eura, pa bi bilo oko 800.000 Ojrića na kaznama, ali ima tu i većih za organizatore/domaćine, koje su oko 3.000, tako da uzeše ovi jedno milionče za Novu godinu. Šteta što nisu objavili taj podatak nego samo broj kazni. Koliko je tu bilo kršenja ljudskih prava ćemo tek saznati.

 

Ono nešto malo popuštanja mera oko praznika (policijski čas noću za jedan sat skraćen, otvorene knjižare, frizerski saloni, click&collect kupovina, neki minimum vernika je mogao u crkve) se ponovo ukida. 11. januara treba da se otvore škole i hoće da pripreme teren za to. Tako bar opravdavaju ponovno pooštravanje mera.

 

Ne valja što se u Srbiji dopušta anarhija, ali ga i Grci ipak malo preteraše. Maltretiraju pojedinca jer su dopustili da im je zdravstveni sistem na najnižim granama, čak i ispod našeg. Sa druge strane imaju rezultate, koje ostatak Evrope može da sanja.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...