Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 
A vi's kako sam hrabra, a? Spremam se u ono NL  covid-grotlo sledece nedelje...
 
Slavisa nikakav avanturista - iz Francuske u Srbiju i nazad!
Ja od juna: NL, Nemacka, Madjarska, Srbija, US....pa ispocetka [emoji1]
Lol, ja kad krenem iz francuske vozom , cista avantura do ciriha [emoji1]
Po peronima, z stanicama, korona virus svuda oko mene,...

Sent from my MI 10 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Zasto i te mere ne bi dovodili u pitanje? Pa strucnjaci se ne slazu oko maski, kako da se mi slozimo koji smo laici?

Uz to poenta je da te mere kako ih ti objasnjavas uglavnom ne dolaze bez nekih dodatnih.

 

Da nisu ljude smorili mesecima besmislenim merama, mozda bi tako nesto i uspelo da da neke rezultate. Ovako, nije bilo dovoljno resursa za testiranje, i pracenje kontakata, strucnjaci nisu mogli da se dogovore sta moze da radi. I zbunjeni ljudi nesto postuju a nesto ne.

 

Naravno da mi svi mozemo, sta god smatrali sad da budemo pametni kako je to moglo bolje - eto Svedska bas probala taj princip, samo nije imala dovoljno resursa za pracenje i testiranje, a svi je pljuvali zbog tog izbora. Ali da me Vili ne pojuri nije ni tamo bilo sve idealno.

 

Ne sećam se da je u Švedskoj maska ikada bila obavezna; oni su probali nešto potpuno drugo i bili su skroz relaksirani, ja govorim o zemljama koje je Wookie naveo. Naravno da se sve može dovoditi u pitanje, nije problem, nego eto, imamo primer zemalja koje lepo guraju uz primenu tih 5,6 osnovnih mera i ne moraju svako malo u lokdaun, ne vidim zašto bi dovodili u pitanje nešto što je činjenica? Urugvaj ima resurse, Švedska, Francuska i Engleska nemaju, sigurno je to u pitanju...ali, vidim da se ne kapiramo i pošto to kod nas (Evropa, USA, itd.) ne radi i ne može iz raznoraznih razloga, onda ništa, idemo od lokdauna do lokdauna i to je to.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

 ...maska, distanca, pojačana higijena, testiranje, praćenje kontakata...

 

1 hour ago, Angelia said:

... eto Svedska bas probala taj princip, samo nije imala dovoljno resursa za pracenje i testiranje, a svi je pljuvali zbog tog izbora. Ali da me Vili ne pojuri nije ni tamo bilo sve idealno.

 

Ustvari, tri od pet - higijena i distanca, nema maski u swe. Ali sad imamo jos bolji princip, skoro pa idealno! Podelis ljudima stapice da si sami ceprkaju po grlu kod kuce, pa ko sta uhvati. Strucno osoblje nema vremena da se time bavi, dosta sto moraju da analiziraju uzorke. I gle cuda, jedva hiljadu i po novozarazenih dnevno. Sve se moze kad se hoce 😀.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mi u Fra danas opet rekord 41622 

upravo nam objasnio krizni stab da ove cifre nemaju mnogo veze jer ko zna koliko smo imali u prvom talasu kaze on jer u prvom talasu takoreci nismo ni testirali jer nismo imali testove; Kaze jos da jedino sto ima smisla porediti sa april-maj tj prvim talasom je broj ljudi koji idu na reanimaciju a ta kriva je bila bitno strmija u prvom talasu, sada bas sporo raste. Kroz par nedelja cemo da vidimo kaze efekat toga sto smo sada zakljucani 21h-6h; A kasnije i kriva smrtnosti

Lepo kaze covek sto se mene tice; keine panik

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, vilhelmina said:

 

 

Ustvari, tri od pet - higijena i distanca, nema maski u swe. Ali sad imamo jos bolji princip, skoro pa idealno! Podelis ljudima stapice da si sami ceprkaju po grlu kod kuce, pa ko sta uhvati. Strucno osoblje nema vremena da se time bavi, dosta sto moraju da analiziraju uzorke. I gle cuda, jedva hiljadu i po novozarazenih dnevno. Sve se moze kad se hoce 😀.

 

Ma znam šta ima a šta nema u Švedskoj, rođena sestra mi je lekare u Vasterasu...psuje ih samo tako, da ne prepričavam sada koji je raspad bio, a i već se manje-više zna.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, implant said:

 

Ma znam šta ima a šta nema u Švedskoj, rođena sestra mi je lekar tu kod vas, u Vasterasu...psuje ih samo tako, da ne prepričavam sada koji je raspad bio, a i već se manje-više zna.

Da im pošaljemo Kona da im uvede red? Njemu ni Vučić ne sme da uđe na KŠ bez maske...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Meni skroz odgovara taj Svedski model sa tim testovima at home. Sta sad tu treba da izigravamo nesto, bez veze. Imas neke simptome, plasis se, kupis test i testiras se. Imas neke simptome, ne plasis se, ne testiras se. Imao iste simptome i prosle godine i one pre, i tako unazad,...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Da im pošaljemo Kona da im uvede red? Njemu ni Vučić ne sme da uđe na KŠ bez maske...

 

Kon se pokazao kao vrsni stručnjak i što je još važnije, kao hrabra osoba puna morala, zainteresovana da po svaku cenu radi u najboljem interesu građana i države 😁 . Prošao bi on dobro svuda, kako mi se čini...

Edited by implant
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

Kon se pokazao kao vrsni stručnjak i što je još važnije, kao hrabra osoba puna morala, zainteresovana da po svaku cenu radi u najboljem interesu građana i države 😎. Prošao bi on dobro svuda, kako mi se čini...

Da, zaista. Taj vrsni stručnjak i humanista, iako rođen u XX veku sasvim prilagođen za ovaj novi vek. Smiren, autoritativan, iz njega prosto zrači inteligencija i blagost jednog lekara. Sa druge strane potpuno imun na svetovne izazove, posvećen ideji suzbijanja epidemije i spašavanju ljudskih života. Strog, ali beskompromisno pravedan.

Možda mala ilustracija njegove stručnosti, ali on je uspeo, u izgledalo je nemogućem zadatku, da jednu Dariju KT, ženu koja neobičnu pažnju posvećuje šminki, telesnoj lepoti i scenskom nastupu privoli da nosi masku čak i pred kamerama Javnog servisa, što je podvig bez presedana!

Svaka čast Vučiću, što je u kratkom vremenu uspeo da nam obezbedi takvog stručnjaka da bdi nad nama...

p.s. kako mi ide 🙂

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Da, zaista. Taj vrsni stručnjak i humanista, iako rođen u XX veku sasvim prilagođen za ovaj novi vek. Smiren, autoritativan, iz njega prosto zrači inteligencija i blagost jednog lekara. Sa druge strane potpuno imun na svetovne izazove, posvećen ideji suzbijanja epidemije i spašavanju ljudskih života. Strog, ali beskompromisno pravedan.

Možda mala ilustracija njegove stručnosti, ali on je uspeo, u izgledalo je nemogućem zadatku, da jednu Dariju KT, ženu koja neobičnu pažnju posvećuje šminki, telesnoj lepoti i scenskom nastupu privoli da nosi masku čak i pred kamerama Javnog servisa, što je podvig bez presedana!

Svaka čast Vučiću, što je u kratkom vremenu uspeo da nam obezbedi takvog stručnjaka da bdi nad nama...

p.s. kako mi ide 🙂

 

Vrh, Bajo, PAMETNOM DOSTA!?!

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Kako mozemo da uopste poredimo Evropu sa nekim izolovanim ostrvima u Pacifiku? Evropu sa otvorenim granicama, slobodom kretanja i. 800 miliona stanovnika... to je normalnost. Bez toga kolaps. 

Isto vazi i za USA. 

 

Kojim ostrvima u Pacifiku?

 

Sada će verovatno lokdaun u većini zemalja Evrope (ili bar ozbiljna ograničenja), to će sigurno da pomogne da ne bude kolaps, isto kao u Martu. Ne znam samo čemu više foliranje, neka barem puste sve pa ko pretekne, pretekne.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, implant said:

 

Ne sećam se da je u Švedskoj maska ikada bila obavezna; oni su probali nešto potpuno drugo i bili su skroz relaksirani, ja govorim o zemljama koje je Wookie naveo. Naravno da se sve može dovoditi u pitanje, nije problem, nego eto, imamo primer zemalja koje lepo guraju uz primenu tih 5,6 osnovnih mera i ne moraju svako malo u lokdaun. Urugvaj ima resurse, Švedska, Francuska i Engleska nemaju, sigurno je to u pitanju...ali, vidim da se ne kapiramo i pošto to kod nas (Evropa, USA, itd.) ne radi i ne može iz raznoraznih razloga, onda ništa, idemo od lokdauna do lokdauna i to je to.

Mislim da imati resurse za 3.5 mill i za recimo 60 mill u UK, nije ista stvar.

44 minutes ago, vilhelmina said:

Ustvari, tri od pet - higijena i distanca, nema maski u swe. Ali sad imamo jos bolji princip, skoro pa idealno! Podelis ljudima stapice da si sami ceprkaju po grlu kod kuce, pa ko sta uhvati. Strucno osoblje nema vremena da se time bavi, dosta sto moraju da analiziraju uzorke. I gle cuda, jedva hiljadu i po novozarazenih dnevno. Sve se moze kad se hoce 😀.

A koliko umire i zavrsava u bolnici? Meni nista ne govori to sto sad u PA, koja ima 12.5 mill, ima 1,770 slucajeva...sta mi to govori ako je smrtnost ista i ne menja se znacajno? A bolnicki kapaciteti na 23%.

Zasto je hiljadu ipo jedva? 

 

Podseticu te, da imate u Svedskoj manje umrlih po milion populacije nego mi, a mi smo u lockdownu bili skoro 6 meseci, a imamo i obavezne maske.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

 

Podseticu te, da imate u Svedskoj manje umrlih po milion populacije nego mi, a mi smo u lockdownu bili skoro 6 meseci, a imamo i obavezne maske.

 

Podseticu i ja tebe da Svedska ima zdravstveni i uopste welfare sistem kakav kod tebe mozda obuhvata 50% stanovnistva, a mozda ni toliko.  Tragicno je za zemlju u kojoj svi gradjani placaju vrlo visoke poreze da bi odrzavali taj sistem, rezultati budu na ovom nivou. Cak i kad bi se moglo verovati zvanicnim podacima, a prilicno je tesko kad vidis koliko se upinju da ih prikazu sto manjim. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

Mislim da imati resurse za 3.5 mill i za recimo 60 mill u UK, nije ista stvar.

 

Nije, naravno. Samo mi je čudno da za CDC u USA nema para (samim tim i resursa) a za oružje ima svake godine sve više, ko god bio predsednik, to ne može da zafali. Ovim anti-maskerima koji organizuju proteste bi bilo bolje da svoj gnev usmere na pravu adresu, ali to je već neka druga, mnogo kompleksnija tema.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

ah mea culpa pod "mi" podrazumevam Srbija, izvini  🙂

:classic_smile: Desava se, ali Sr nije bas bila 6 meseci pod lockdownom, vas su pustili za izbore komplet

 

2 minutes ago, vilhelmina said:

 

Podseticu i ja tebe da Svedska ima zdravstveni i uopste welfare sistem kakav kod tebe mozda obuhvata 50% stanovnistva, a mozda ni toliko.  Tragicno je za zemlju u kojoj svi gradjani placaju vrlo visoke poreze da bi odrzavali taj sistem, rezultati budu na ovom nivou. Cak i kad bi se moglo verovati zvanicnim podacima, a prilicno je tesko kad vidis koliko se upinju da ih prikazu sto manjim. 

E sad, tu ce se nase misljenje razlikovati oko zdravstvenog i welfare sistema, posto ja smatram da nas uopste nije los. Zato ja i podrzavam zdravstveni sistem ovde, ovakav kakav jeste.

 

2 minutes ago, implant said:

 

Nije, naravno. Samo mi je čudno da za CDC u USA nema para (samim tim i resursa) a za oružje ima svake godine sve više, ko god bio predsednik, to ne može da zafali. Ovim anti-maskerima bi bilo bolje da svoj gnev usmere na pravu adresu, ali to je već neka druga, mnogo kompleksnija tema.

Kad kazem resurse ne mislim samo na pare. Jedan od ogromnih problema je recimo bio da regrutuju tracere - nisu hteli ljudi.

Link to comment
Share on other sites

Ono što hteli ne hteli da priznamo za Švedsku je da kvari sliku. Logika, prosta logika nalaže da imaju veći broj zaraženih nego što imaju. I onda to što nije baš tako zeza logiku opasno.
Francuska preko 40k, a maske. To je ta uvrnutost koju ne kapiram.

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Kad kazem resurse ne mislim samo na pare. Jedan od ogromnih problema je recimo bio da regrutuju tracere - nisu hteli ljudi.

 

Sve kul, ne moraju ako neće, slobodna država. Verovatno nisu hteli da ih plate kako treba (sve se na kraju svede na pare, na žalost), sada neka uvode lokdaun ili šta već imaju u planu.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ono što hteli ne hteli da priznamo za Švedsku je da kvari sliku. Logika, prosta logika nalaže da imaju veći broj zaraženih nego što imaju. I onda to što nije baš tako zeza logiku opasno.
Francuska preko 40k, a maske. To je ta uvrnutost koju ne kapiram.

 

Mislim da sam napisala jedno osam puta, pa neka bude i deveti. Niko ziv ne zna koliko zarazenih ima u Svedskoj, jer se testiranje radi tako sto svako sam sebi uzima uzorak i onda ga na razne nacine salje na analizu. Da ne ulazim u detalje kako sve to funkcionise, ali testiranje najcesce ne rade strucne osobe u medicinskim ustanovama (izuzetak su ljudi u bolnicama). A to ipak nije test koji je predvidjen da se radi na svoju ruku, u kucnim uslovima. Da jeste, svi bi tako radili. U tome je logika koja ti nedostaje.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...