Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

18 minutes ago, Angelia said:

Ne, ali su cesto predstavljeni kao takvi, I demonizovani. Uglavnom od strane levicara, kao neki krezubi, neobrazovani, kako Hilary rece "deplorables". Pa samo kazem da ne mozes coveka da uguras u taj stereotip. Ako pogledas statistiku posedovanja oruzja, to se proteze I levo I desno.

 

Da neces da me optuzis za diskriminaciju? 😀 .

 

Posedovanje oruzja u americi ne moze da se deli na redneck, ili white trash i da se zbog toga proglasavaju nenormalnim jer oruzje ima svaka druga porodica odokativno u proseku, a ovih je mnogo manje. Ja bukvalno ne poznajem nekog ko nema oruzje (osim uglavnom zena) i nisu svi nenormalni. 

 

Za mene je nenormalno da drzava ne proverava kome ga prodaje, a s obzirom da je na 100 stanovnika prodato 120 oruzja u posedu, znaci da velika vecina ima ceo arsenal jer polovina gradjana ga nema i to jeste nenormalno osim ako nisu kolekcionari koji drze oruzje zakljucano po ormarima. Isto tako mi je neormalo da setaju po gradu naoruzani pogotovo sto ima dosta njih koji bi u psiho proverama bili nepodobni da ga imaju. Mesto oruzja je u kuci, ne u samoposluzi ili restoranu. To je nenormalno.  

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Helena said:

Ja sam prvi put čula za taj izraz (belo smeće) u knjizi Prohujalo sa vihorom gde se oni spominju kao siromašni belci koji su na društvenoj lestvici niži od "kućnih" robova.

Ovo drugo sam slutila, ali nisam bila sigurna.

Hvala.

Mnogo sto sta se promenilo od Prohujalo sa vihorom. Recimo u to vreme Irci u USA su bili white trash.

Danas mozes da cujes da je Britni Spears white trailer trash. Sve su to uvredljive etikete.

 

Samo sto je sad ok da se koriste za belce, a nije za nikog drugog.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Mnogo sto sta se promenilo od Prohujalo sa vihorom. Recimo u to vreme Irci u USA su bili white tras

Samo 2.amandman nije :classic_tongue:

Jedna rečenica u knjizi glasi "Amerika je bila dobra i ljubazna prema Ircima tih godina..."...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

Ja bukvalno ne poznajem nekog ko nema oruzje (osim uglavnom zena) i nisu svi nenormalni. 

 

Ok, znaci slazemo se, nije nenormalno posedovati oruzje. Najcesce za zastitu.

2 minutes ago, Baby said:

Za mene je nenormalno da drzava ne proverava kome ga prodaje

Koja drzava?

Znas da zivis u republici, idi lepo I glasaj za to u svojoj drzavi. Nije mi jasno zasto promovises zabranu drugim glasacima na federalnom nivou. Oni mogu da biraju za sebe.

Neko tamo npr se ne slaze sa tobom, njegov problem.

Ja se u Filiju susrecem sa kriminalom koji je opasniji od toga da me neko upuca ako zazvonim na vrata, ti si ok sa kriminalom dok nije u tvom kraju. Mislim ok, ali zasto hoces federalnu kontrolu?

 

Taj deo mi nije jasan, zasto neko, pogotovo ako zivi van USA (ne ti)hoce da oduzme pravo US gradjanima koje USA gradjani podrzavaju? 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Helena said:

Samo 2.amandman nije :classic_tongue:

Jedna rečenica u knjizi glasi "Amerika je bila dobra i ljubazna prema Ircima tih godina..."...

Ali nije, Irci su bili second class gradjani. Btw u jednom periodu I italijani, to je sve deo istorije. Isto ko sto nije bila ljubazna prema jevrejima, 40set I neke, kad vracaju brod pun jevreja izbeglih iz Nazi nemacke, ako se dobro secam oko 90% ih je umrlo u koncentracionim logorima. 

 

Amerika nije savrsena, I nije bila kroz istoriju, ali je ipak veoma visoko u izboru za zivot.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Helena said:

Knjigu nisam pisala ja, a dobila je pulicera...

Što se pak tiče dela u kom sam se pominju neamerikanci, nisam znala da nemamo pravo na mišljenje...

Nisam rekla da nemas pravo na misljenje samo kazem da je citat istorijski netacan.

To sto je dobila Pulicera isto ima istorijski kontext. Ne znaci da je sve u knjizi tacno, nego ima svoj kontext.

 

Komentar uopste nije bio protiv tvog posta, nego samo objasnjenje.

Link to comment
Share on other sites

Helena je u pravu za pojam white trash. To je izvorno bio lokalizam američkog juga, kasnije upotrebljen u kontekstu najnižih socijalnih statusa belaca u celoj US.

 

Naravno, kad je reč o maloletnim osobama koje se mogu nazvati i decom iako imaju 15 ili 16 godina, uvek će biti klizavih terena u legislaturi, kao što ih je uvek i bilo. Pa će jedni drugima prigovarati što žele da ozakone mogućnost da se deci amputiraju penisi ili grudi pre punoletstva, dok će drugi osporavati predmetni slučaj u Ajovi i ozakonjenje noćnog rada dece u fabrikama.

 

A od čitavog dijapazona takvih slučajeva običnom čoveku mahom nije dobro. 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

 

Ok, znaci slazemo se, nije nenormalno posedovati oruzje. Najcesce za zastitu.

 

 

Nisu SVI nenormalni (cak su neki koje znam veoma diskutabilni sto se tice prava na naoruzanje, ali jbg, amerika).

Svasta nesto oko oruzja je nenormalno u Americi, pa tako ima i nenormanih ljudi koji do njega dodju bez ikakve prepreke, a posle vidimo rezultat toga u hronici. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nek grmi jako said:

Helena je u pravu za pojam white trash. To je izvorno bio lokalizam američkog juga, kasnije upotrebljen u kontekstu najnižih socijalnih statusa belaca u celoj US.

 

Naravno, kad je reč o maloletnim osobama koje se mogu nazvati i decom iako imaju 15 ili 16 godina, uvek će biti klizavih terena u legislaturi, kao što ih je uvek i bilo. Pa će jedni drugima prigovarati što žele da ozakone mogućnost da se deci amputiraju penisi ili grudi pre punoletstva, dok će drugi osporavati predmetni slučaj u Ajovi i ozakonjenje noćnog rada dece u fabrikama.

 

A od čitavog dijapazona takvih slučajeva običnom čoveku mahom nije dobro. 

 

Deca sa 14 su mogla da rade, mogli su da cuvaju decu, raznose novine, prodaju sladoled...  nije bilo potrebno da se guraju u fabrike gde mogu da se osakate i amputiraju nevoljno deo tela...                                                                                                                                       

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne sporim.

 

Nekada smo kritikovali društva u kojima deca rade teške fizičke poslove, poput azijskih slučajeva prilikom proizvodnje patika i sporstke opreme, i ne sluteći da ćemo se suočiti sa sličnom praksom u SAD.

 

Nije to dobro, a zamena teza po kojoj je bolje da 15-godišnjaci rade nego da ćoškare i drogiraju se, samo muti nekada čistu vodu u odnosu na to pitanje. A čista voda kaže da 15-godišnjaci treba da idu u školu, da uče i da se socijalizuju odrastajući u školskom okruženju sa svojim vršnjacima. 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Nek grmi jako said:

Ne sporim.

 

Nekada smo kritikovali društva u kojima deca rade teške fizičke poslove, poput azijskih slučajeva prilikom proizvodnje patika i sporstke opreme, i ne sluteći da ćemo se suočiti sa sličnom praksom u SAD.

 

Nije to dobro, a zamena teza po kojoj je bolje da 15-godišnjaci rade nego da ćoškare i drogiraju se, samo muti nekada čistu vodu u odnosu na to pitanje. A čista voda kaže da 15-godišnjaci treba da idu u školu, da uče i da se socijalizuju odrastajući u školskom okruženju sa svojim vršnjacima. 

 

U tome je i problem, sto Amerika ide retrogradno i vraca na 'normalu' sve ono sto je vremenom popravila. 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pa da, zato se neretko i osvrnem na tu Ameriku iz mojih tinejdžerskih dana, koja je bila pijemont vladavine prava, progresa i slobode.

 

U to vreme, kada bi neko u mom okruženju rekao da je Amerika najbolja zemlja na svetu, svi bi ga gledali belo, u fazonu - dobro jutro, Kolumbo... Zato što se to podrazumevalo. Međutim, sada sam u nekoliko postova primetio kako se podvlači da je Amerika i dalje najbolja zemlja za život, i to možda baš zato što se to više ne podrazumeva na način od pre četrdesetak godina.

 

I ne samo da svet više ne posmatra tu zemlju kao nekada, već ni sami Amerikanci, ili barem jedan relevantan deo tamošnjeg stanovništva...I to nas starije, koji pamtimo najbolje dane ne samo Amerike, nego celog zapadnog sveta, čini setnima. 

 

A čak nas i plaši.

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

My 2c :05:

 

redneck = seljacina

white trash = bagra (bijelci)

 

Sto se tice zaposlene djece, jako veliki procenat pocne da radi sa 15 godina, uglavnom po lancima brze hrane, nekoliko dana sedmicno po pola smjene.

Ovo da djeca idu u rudnik i da gube vrijeme u skoli je bez predmetno raspravljati.

 

O zakonu napisanom u 18 vijeku, koji se primjenjuje u 21 vijeku, takodje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Helena said:

Ne usuđujem se da pišem ovde, dobiću trajni ban, teško se suzdržavam na postove zagovornika oružja.

Ali ipak... mora se reći da bi trebalo da imate u vidu kad pišete tim visokozvučnim floskula a, pozivate se na Aristotele, proroke i ine, ipak vodite računa da vas ogroman broj ljudi ne razume, za razliku od gladi, jer je želudac mnogo bolji učitelj od mozga...

Da je čuveni ustav pisan u neko drugo vreme i bukvalno ništa nije univerzalno i večno, dakle, podložno je promeni.

Da je van pameti da se ona guvernerka hvali time da joj jednogodišnje unuče ima mitraljez ( i malog ponija, usput), da su prost kapitalizam skontali (bukvalno) polupismeni narodnjaci još šezdesetih i da je ovo sad ipak nešto drugo.

I da je i sama Amerika sad nešto drugo.

 

Vise je nego ocito da ti spadas u ove sto ne razumeju nas, a po svemu sudeci i kako funkcionisu neki drugi procesi u svetu, te cisto sumnjam da se po tom pitanju ovde moze povesti neka plodotvorna polemika medjutim moram vise retoricki da pitam nesto.

 

1) Ako nista nije univerzalno i sve je podlozno promeni zasto mi ili bilo ko mora imati ista u vidu?

 

2) Kako je uspostavljena ova relacija gde zeludac ima primat nad mozgom ako nista nije univerzaln i sve je podlozno promeni?

 

3) Amerika je danas nesto drugo a ustav bi bio drugacije da je nesto drugacije? Ili je i ta konstatacija od danas do sutra a prekosutra vec mozda opet vazi

    originalisticko tumacenje ustava?

 

 

16 hours ago, Helena said:

I da, otimanje hrane za sebe i svoje potomke možete tumačiti kao odbranu sopstvenog života...

 

 

Ne moze! Medjutim i ovde moram da pitam isto, zar ovo takodje ne moze biti "istinito" u zavisnosti od necijeg raspolozenja? Kao postojanje miliona rodova kao ontickih kategorija?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

41 minutes ago, boxcube said:

 

Vise je nego ocito da ti spadas u ove sto ne razumeju nas, a po svemu sudeci i kako funkcionisu neki drugi procesi u svetu, te cisto sumnjam da se po tom pitanju ovde moze povesti neka plodotvorna polemika medjutim moram vise retoricki da pitam nesto.

 

 

Ja nemam nista protiv 'vas' dok ne pocnete da mi govorite sta je normalno i sta ja treba da radim i da se petljate u moju individualnost. Ne moram da vas razumem, vi imate svoje, ali pustite mene da imam svoje ne kroz vase tumacenje. 

 

Za Ameriku: ne krsim zakon i zato odbij sa idejama koje uvodis u njega da bi sproveo svoju ideologiju. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Helena said:

...i srećna sam zbog toga...

 

Ali sigurna sam da vas gospodin Tranp baš razume, naročito ontoističke kategorije...

 

Mislim da ovo o čemu se sada piše nema veze sa g.Trump-om. Izgleda da etikete važe za bolje argumente od diskusije.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Baby said:

 

Nisu SVI nenormalni (cak su neki koje znam veoma diskutabilni sto se tice prava na naoruzanje, ali jbg, amerika).

Svasta nesto oko oruzja je nenormalno u Americi, pa tako ima i nenormanih ljudi koji do njega dodju bez ikakve prepreke, a posle vidimo rezultat toga u hronici. 

 

Ne, niju NISU SVI, nego VECINA NIJE, jer bi inace imali pokolj. A i nije bas bez bilo kakvih prepreka, ima prepreka, kao sto su red flag laws. Ali se neki provuku. Znaci nema smisla kaznjavati vecinu koja je normalna zbog nesto budala.

Stavis recimo da je zahtev za legalno posedovanje oruzja, potvrda o mentalnoj sposobnosti ili slicno, e sad naravno budale ce i dalje kupiti ilegalno, ili ukrasti. Ali za tako nesto, treba ti saradnja dve strane koje su sad toliko podeljene oko extremnih ideologija, da mi to deluje prosto nemoguce.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mrd said:

Mislim da ovo o čemu se sada piše nema veze sa g.Trump-om. Izgleda da etikete važe za bolje argumente od diskusije.

Izvinjavam se gospodinu Tranpu i tebi ako si me pogrešno razumeo.

 

I ovo pišem od srca-želim vam pobedu gospodina Tranpa.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Angelia said:

Ne, niju NISU SVI, nego VECINA NIJE, jer bi inace imali pokolj. A i nije bas bez bilo kakvih prepreka, ima prepreka, kao sto su red flag laws. Ali se neki provuku. Znaci nema smisla kaznjavati vecinu koja je normalna zbog nesto budala.

Stavis recimo da je zahtev za legalno posedovanje oruzja, potvrda o mentalnoj sposobnosti ili slicno, e sad naravno budale ce i dalje kupiti ilegalno, ili ukrasti. Ali za tako nesto, treba ti saradnja dve strane koje su sad toliko podeljene oko extremnih ideologija, da mi to deluje prosto nemoguce.

 

Ok, znaci nema potrebe da se polaze vozacki zbog manjine koji izazivaju sudare. 

 

Ja ne razumem vas ljude. Neko kaze treba KONTROLA ORUZJA, odmah se skace, AHA, HOCETE DA UKINETE SVIMA. Jebo mamu gupih razogovora... 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Baby said:

 

Ok, znaci nema potrebe da se polaze vozacki zbog manjine koji izazivaju sudare. 

 

Ja ne razumem vas ljude. Neko kaze treba KONTROLA ORUZJA, odmah se skace, AHA, HOCETE DA UKINETE SVIMA. Jebo mamu gupih razogovora... 

:classic_blink: Pa upravo je polaganje ispita ono sto sam predlozila. Jel citas ti sta ja pisem?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...