Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Iz ideološkog transa komunistu obično prvi put prene tek noćni bat čizama i šuštanje mantila na NJEGOVOM tremu:

 

Kada DRUGE prebijaju, kada ih otpustaju sa posla i isparavaju zbog zločina "zlomisli" ili odbijanja da potpišu zakletvu na vernosti dogmi (npr. "diversity statement"-a, koji je neophodan za zaposlenje na oko 50% američkih univerziteta, ali generalno prisutan u svakom totalitarnom sistemu 20og veka), dok im pale kuće i radnje i crkve, to posmatra sa budističkim mirom, to je progres i revolucija protiv sistemske opresije&represije koja hapsi kriminalce i uči đake belačkoj i heteroseksualnoj linearnoj algebri, te muškoj realnoj&kompleksnoj matematičkoj analizi...

 

 

Pisao sam par puta do sada o gomilanju dokaza o tome da je mentalno blagostanje ključina dimenzija razdvajanja konzervativaca i levičara u Americi. Još dokaza na gomilu:

Bez nje je nemoguće promišljati ovu temu, mentalna nestabilost prelazi dobar deo put da objasni zašto je glavni kurs američke levice postao politika zavisti*, maoistički juriš na ljudske slobode i prava, te genitalno sakaćenje dece.

 

 

 

* btw, nedavno je na NBER-u osvanuo sjajan i vrlo zapažen članak koji ubedljivo pokazuje da politiku zavisti i resentimana uzrokuje - mentalitet zavisti i resentimana, tvz. "zero-sum thinking":

 

We investigate the origins and implications of zero-sum thinking – the belief that gains for one individual or group tend to come at the cost of others. Using a new survey of a representative sample of 20,400 US residents, we measure zero-sum thinking, political preferences, policy views, and a rich array of ancestral information spanning four generations. We find that a more zero-sum mindset is strongly associated with more support for government redistribution, race- and gender-based affirmative action, and more restrictive immigration policies...

 

ZERO-SUM THINKING AND THE ROOTS OF U.S. POLITICAL DIVIDES

https://www.nber.org/system/files/working_papers/w31688/w31688.pdf

 

Preporuka.

Edited by bohumilo
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sem je sjajan tip. Ne slažem se sa preko 50% njegovih stavova (od Trampa do AI doomerizma) ali drage volje plaćam pretplatu (doduše simboličnu, jer je neophodna da bi se dobio pristup sadržajima) na njegov podkast jer sam uvek radoznao da čujem i njegov ugao, koji je uvek u potpunosti posledica autentičnog, pažljivog i poštenog/milosrdnog promišljanja komplikovanog sveta. Bajesijanska statistika nalaže da sud takvih ljudi* o nečemu treba a priori - dakle pre nego što se uopšte čuje njihov stvarni argument o tome - uzeti kao dokaz u prilog tog suda, i malo (u skladu sa formulom) korigovati svoje priore u tom smeru. I potpuno očekivano je bio među prvima koji je razumeo i govorio o opasnosti koju budni/woke/ maoizam predstavlja za američku civilizaciju (a time i modernu ljudsku generalno, jer je Amerika njeno centralno uporište, izvor i oslonac).

 

* za razliku od "suda" dobošara koji po lažnim vestima reprodukuju dvorsko mišljenje koje je moguće unapred predvideti sa 100% sigurnosti, što znači da je njihov informacioni sadržaj jednak nuli, te na njega ne vredi potrošiti ni sekund vremena (jednako kao što ne vredi trošiti vreme na pamćenje prvih 100 cifara korena iz 2, jer je informacioni sadržaj tog niza brojeva takođe jednak nuli - u potpunosti je svodiv na algoritam računanja korena (koji je mnogo lakši za pamćenje)).

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, bohumilo said:

Sem je sjajan tip. Ne slažem se sa preko 50% njegovih stavova (od Trampa do AI doomerizma) ali drage volje plaćam pretplatu (doduše simboličnu, jer je neophodna da bi se dobio pristup sadržajima) na njegov podkast jer sam uvek radoznao da čujem i njegov ugao, koji je uvek u potpunosti posledica autentičnog, pažljivog i poštenog/milosrdnog promišljanja komplikovanog sveta.

Sviđa mi se način na koji komunicira, staloženo i bez svađe. Odaje utisak da mu je najvažnije da što više razume, a ne da pobeđuje u raznim debatama (za šta je itekako sposoban). Slično kao i Pinker. 

 

Što se tiče Trampa, delim Samovo mišljenje o njemu. Plaši me populizam i ogromna količina laži/kinjenje institucija od strane istog. Kao što me i plaši marksizam prerušen u equality of outcome. U kojem smislu misliš da Sam nije u pravu za Trampa?

 

Hvala!

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

@Darko, kog komunizma?

Ne razumem pitanje, nisam spomenuo komunizam. Spomenuo sam marksizam koji se krije iza equality of outcome, što ne znači da je Američko društvo komunističko, ali da postoji opasnost koja nije tako bezazlena. Ukratko, equality of outcome je jedino moguć ako smo svi isti - što očigledno nije slučaj, evolucija se za to pobrinula. A ideologija koja trubi da smo svi isti i jednaki se zove marksizam. Zato je i taj equality of outcome tako insidious - zvuči lepo na papiru ali kada malo bolje razmisliš šta to ustvari znači, shvatiš da je ekstremna levica otišla u mainstream. 

 

Anyway, Sam Harris je celu situaciju (opasnost ekstremne levice i Trampa) mnogo bolje objasnio nego ja, preporučujem da pogledaš/poslusaš video gore. 

 

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Ne razumem pitanje, nisam spomenuo komunizam. Spomenuo sam marksizam koji se krije iza equality of outcome, što ne znači da je Američko društvo komunističko, ali da postoji opasnost koja nije tako bezazlena. Ukratko, equality of outcome je jedino moguć ako smo svi isti - što očigledno nije slučaj, evolucija se za to pobrinula. A ideologija koja trubi da smo svi isti i jednaki se zove marksizam. Zato je i taj equality of outcomeequality of outcome tako insidious - zvuči lepo na papiru ali kada malo bolje razmisliš šta to ustvari znači, shvatiš da je ekstremna levica otišla u mainstream. 

 

Anyway, Sam Harris je celu situaciju (opasnost ekstremne levice i Trampa) mnogo bolje objasnio nego ja, preporučujem da pogledaš/poslusaš video gore. 

 

Pozdrav!

 

Ponekad se ne razumemo. Recimo, Bohumilo koji je (za moj ukus) maltene fasista, repostuje sta je pisao Andy Ngo. A za tog potonjeg Wiki pise:

.... Ngo's coverage of antifa and Muslims has been controversial, and the accuracy and credibility of his reporting have been disputed by other journalists. He has been accused of sharing misleading or selective material and described as a provocateur.

 

To treba odbaciti.

 

Ja jesam "levicar" ali i "meritokrata." Nismo svi isti, ali smatram da je posteno da imamo iste startne pozicije. Tu ne pricam o sportu, gde neko visok 155 cm nema sanse da se bavi kosarkom, nego o drustvu.

Ja sam sin lekara, odrastao u glavnom gradu bivse republike u Yu. Do fakulteta sam mogao peske. Jasno je da mi je bilo lakse nego nekom seoskom detetu na istom fakultetu koje je trebalo unajmiti sobu i hraniti se ko zna kako.  I zato (u tome se sastoji moje "levicarstvo,")  mislim da je sasvim u redu da je taj neko imao drzavnu ili neku stipendiju, a ja nisam. U konkursu za posao, ako ga dobije on a ne ja, sve OK dok je on pametniji i bolji od mene. Dok se ne uplete korupcija i nepotizam, cega na Balkanu ima previse. Kao i u USA.

 

Zato mi nije jasno na sta mislis kad pises, citiram iz tvog posta, "equality of outcome."

 

No, posto smo na temi o USA, nekako mi se cini da se ne javljaju neki koji su ranije "navijali" za Trumpa. Sve vise se pojavljuje svedocenja o njegovom kriminalu. Za one koji su ga podupirali zbog ekonomije, bez obzira na njegove seksualne i ostale skandale, cak i njegov bivsi saradnik, Chris Christie, kaze da je Trump povecao deficit za trilione dolara.

 

Trump je americki ekvivalent u Srbiji Vucica a u Hrvatskoj Tudmana. Podrzavam sve koji glasaju protiv takvih. Cak i ako alternativa nije bog zna sta.

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Ne razumem pitanje, nisam spomenuo komunizam. Spomenuo sam marksizam koji se krije iza equality of outcome, što ne znači da je Američko društvo komunističko, ali da postoji opasnost koja nije tako bezazlena. Ukratko, equality of outcome je jedino moguć ako smo svi isti - što očigledno nije slučaj, evolucija se za to pobrinula. A ideologija koja trubi da smo svi isti i jednaki se zove marksizam. Zato je i taj equality of outcome tako insidious - zvuči lepo na papiru ali kada malo bolje razmisliš šta to ustvari znači, shvatiš da je ekstremna levica otišla u mainstream. 

 

Anyway, Sam Harris je celu situaciju (opasnost ekstremne levice i Trampa) mnogo bolje objasnio nego ja, preporučujem da pogledaš/poslusaš video gore. 

 

Pozdrav!

 

Izvini, Marksizam. 

 

Meni stvarno nije jasno da odrasle osobe, intelignentne, mogu da se pale na Marksizam, komunizam u Americi. Ovde ako se nesto desi, bice pre neo-fasizam ili neo-feudalizam. 

 

Ustvari, tako reaguju ljudi (ne mislim konkretno na tebe, nego ovo sto cujem okolo) koji su u panici da drugi dobiju ISTA prava, jer misle da se time smanjuju NJIHOVA. Tu fercera taj kriticki populisticki momenat gadjanja komunizmom i marskizmom. 

 

Cak niko ni ne prica o equality of outcome. To je otprilike jednako kao da verujes u Deda Mraza ili Ivicu i Maricu. Ne znam gde si to cuo. Pale ovi Ngoi i ostala desnjacka bagra tovareci socijalne medije glupostima. Ne postoji ekstremna levica od koje to cujes, nego se u preplasenim usima u to pretvori. 

 

Govori se samo da se svakom bez obzira na pol, rasu, sekusalno opredeljenje... da ista sansa za skolovanje, zaposljavanje... etc, na osnovu njihovog znanja i umeca... Ja ne vidim sta je tu lose, osim ako desnica misle iliti znaju da gube, posto nisu dorasli zadatku i da se njihov procenat uspesnosti koji je zasnovan na boji koze, seksualno opredeljenju, religijski... smanjuje. Otud i ta panika i ta populisticka bulsitarija. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, zoran59 said:

Ja jesam "levicar" ali i "meritokrata." Nismo svi isti, ali smatram da je posteno da imamo iste startne pozicije. Tu ne pricam o sportu, gde neko visok 155 cm nema sanse da se bavi kosarkom, nego o drustvu.

Ja sam sin lekara, odrastao u glavnom gradu bivse republike u Yu. Do fakulteta sam mogao peske. Jasno je da mi je bilo lakse nego nekom seoskom detetu na istom fakultetu koje je trebalo unajmiti sobu i hraniti se ko zna kako.  I zato (u tome se sastoji moje "levicarstvo,")  mislim da je sasvim u redu da je taj neko imao drzavnu ili neku stipendiju, a ja nisam. U konkursu za posao, ako ga dobije on a ne ja, sve OK dok je on pametniji i bolji od mene. Dok se ne uplete korupcija i nepotizam, cega na Balkanu ima previse. Kao i u USA.

Slažemo se 100%. I ja bukvalno isto tako mislim, od A do Ž. Baš o tome i Sam Harris govori, kako desnici fali razumevanja i saosećanja za one koji nisu imali ista sredstva ili sreću da ostvare svoje ciljeve. I naravno, u konkursu za posao, da dobije onaj ili ona koji ume taj posao najbolje da radi. Ako nisi stigao da poslušaš Sam-a u mom linku gore, preporučujem ti da to uradiš. 

 

Pokušaću da objasnim na šta se misli kada se priča o equality of outcome. U konkretnom slučaju boldovanog, za taj posao equality of outcome znači da treba da bude 50% žena i 50% muškaraca. Uglavnom se svodi na tvrdnju da razlog što nema dovoljno žena ili manjina u nekoj industriji ili vrsti posla je zbog diskriminacije, pa se onda igramo sa brojkama da bi se ta diskriminacije smanjila. I tu je problem. 

 

Ovo za što se ja i ti zalažemo se zove equality of opportunity. Znači, najbolji kandidat za posao, nije važno kojeg je pola, seksualne orijentacije, rase, religije, itd itd. I za to sam 100%, kao i ti. Equality of outcome znači da posao dajemo ljudima po nekim drugim osobinama, a ne onima koji su najbolje za taj posao. Nije potrebno biti genije da se vidi kakvi sve problemi proizlaze iz te nakaradne ideologije, i kako ta ideologija baš zahteva da se ispoljava pol, rasa, religija, i da kroz prizmu tih atributa gledamo ljude. Na primer, Azijatima su uskraćivana prava da studiraju na Ivy league univerzitetima jer eto, imaju bolje rezultate od drugih rasa:

https://en.wikipedia.org/wiki/Students_for_Fair_Admissions_v._Harvard#:~:text=In 2013%2C Students for Fair,by discriminating against Asian Americans.

 

A imamo i sijaset drugih primera. Na kraju, što se tiče equality of opportunity - to je najbolje što imamo ali i to nije perfektno. Ako posao zahteva visok stepen edukacije, sigurno je lakše to postići detetu iz edukovane i bogate porodice sa viškom vremena nego detetu samohrane majke koja radi dva posla da bi klinac imao šta da jede. Zato i sebe vidim kao neku vrstu blagog levičara ili centristu, jer mislim da je bolje za društvo da se razlike za opportunity smanje među stanovništvom. Zato su mi edukacija i zdravstvo toliko važni, da što više ljudi imaju pristup. Ali ipak, i tu treba da postoji neki limit, roditelji ipak trebaju da snose neku odgovornost. Ne mogu ja kao samohrana majka da imam desetoro dece i da očekujem da će država da se pobrine za sve. 

 

18 minutes ago, zoran59 said:

Trump je americki ekvivalent u Srbiji Vucica a u Hrvatskoj Tudmana.

I meni. Vidim mnoge sličnosti - prenemaganje u medijama kao Šizoje, ja pa ja, obilate laži, pa oni me mrze, pa napadi na institucije, itd itd. Zato sam i hteo da Bohumilo objasni kako se njegovo mišljenje o Trampu razlikuje od Sam-ovog. Voleo bih da vidim šta Bohumilo misli i zašto, iako se ne slažem sa njim oko Trampa. 

 

Pozdrav!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Izvini, Marksizam. 

 

Meni stvarno nije jasno da odrasle osobe, intelignentne, mogu da se pale na Marksizam, komunizam u Americi. Ovde ako se nesto desi, bice pre neo-fasizam ili neo-feudalizam. 

 

Ustvari, tako reaguju ljudi (ne mislim konkretno na tebe, nego ovo sto cujem okolo) koji su u panici da drugi dobiju ISTA prava, jer misle da se time smanjuju NJIHOVA. Tu fercera taj kriticki populisticki momenat gadjanja komunizmom i marskizmom. 

 

Cak niko ni ne prica o equality of outcome. To je otprilike jednako kao da verujes u Deda Mraza ili Ivicu i Maricu. Ne znam gde si to cuo. Pale ovi Ngoi i ostala desnjacka bagra tovareci socijalne medije glupostima. Ne postoji ekstremna levica od koje to cujes, nego se u preplasenim usima u to pretvori. 

 

Govori se samo da se svakom bez obzira na pol, rasu, sekusalno opredeljenje... da ista sansa za skolovanje, zaposljavanje... etc, na osnovu njihovog znanja i umeca... Ja ne vidim sta je tu lose, osim ako desnica misle iliti znaju da gube, posto nisu dorasli zadatku i da se njihov procenat uspesnosti koji je zasnovan na boji koze, seksualno opredeljenju, religijski... smanjuje. Otud i ta panika i ta populisticka bulsitarija. 

Za boldovano, slažemo se 100%. To sam gore napisao i Zoranu. 

 

41 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Cak niko ni ne prica o equality of outcome. To je otprilike jednako kao da verujes u Deda Mraza ili Ivicu i Maricu. Ne znam gde si to cuo. Pale ovi Ngoi i ostala desnjacka bagra tovareci socijalne medije glupostima. Ne postoji ekstremna levica od koje to cujes, nego se u preplasenim usima u to pretvori. 

Svedok sam iz sopstevnog iskustva, koliko sam puta čuo da se kompanije zalažu da imaju 50% žena u seniorskim pozicijama. A kada je ta kompanija IT ili konzultantska kompanija, valjda je jasno zašto je to problem. Sličan problem postoji i za pay gap, pogotovo u ženskim sportovima. Valjda je svima jasno zašto postoji pay gap u sportu i da nema veze sa diskriminacijom. A koliko puta je to brujalo u medijima itd. Nije baš da niko ne priča o tome, daleko od toga. 

 

44 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Ustvari, tako reaguju ljudi (ne mislim konkretno na tebe, nego ovo sto cujem okolo) koji su u panici da drugi dobiju ISTA prava, jer misle da se time smanjuju NJIHOVA. Tu fercera taj kriticki populisticki momenat gadjanja komunizmom i marskizmom. 

Ako je u pitanju equality of opportunity, složio bi se sa tobom. Problem je kada je u pitanju equality of outcome, i razumem pobunu oko toga. A nije da nije već bilo problema zbog toga. Spomenuo sam primer Azijata gore u odgovoru Zoranu ali postovaću link i ovde:

https://en.wikipedia.org/wiki/Students_for_Fair_Admissions_v._Harvard#:~:text=In 2013%2C Students for Fair,by discriminating against Asian Americans.


Hvala na strpljenju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Darko said:

Za boldovano, slažemo se 100%. To sam gore napisao i Zoranu. 

 

Svedok sam iz sopstevnog iskustva, koliko sam puta čuo da se kompanije zalažu da imaju 50% žena u seniorskim pozicijama. A kada je ta kompanija IT ili konzultantska kompanija, valjda je jasno zašto je to problem. Sličan problem postoji i za pay gap, pogotovo u ženskim sportovima. Valjda je svima jasno zašto postoji pay gap u sportu i da nema veze sa diskriminacijom. A koliko puta je to brujalo u medijima itd. Nije baš da niko ne priča o tome, daleko od toga. 

 

Ako je u pitanju equality of opportunity, složio bi se sa tobom. Problem je kada je u pitanju equality of outcome, i razumem pobunu oko toga. A nije da nije već bilo problema zbog toga. Spomenuo sam primer Azijata gore u odgovoru Zoranu ali postovaću link i ovde:

https://en.wikipedia.org/wiki/Students_for_Fair_Admissions_v._Harvard#:~:text=In 2013%2C Students for Fair,by discriminating against Asian Americans.


Hvala na strpljenju. 

 

Vidi, postoji jedan veliki problem, bar onako kako sam ja to sagledala. 

Americki kapitalizam koji jel, donosi titulu najrazvijenije ekonomske sile. To odredjuje gpd. Gpd je bruto domaci proizvod je monetarna mera trzisne vrednosti svih finalnih dobara i usluga proizvedenih u određenom vremenskom periodu. U Americi ta finalna dobra (rudarstvo, gradjevinstvo, proizvodnja) uzima nekih 12% radne snage, usluge (veleprodaja, maloprodaja, trnsport, informacije, finansije...itd) 80%. 

Za vecinu tih usluga su potrebna finalna dobra. Za finalna dobra uglavnom se zaposljava nize obrazovna radna snaga. Za usluge, mahom vise obrazovani.

 

Postoji (ovo sagledavam iz kvaliteta usluga koje dobijam) veliki problem - skolstvo i obrazovanje. Nije neka specijalna tajna da cak i srpski losi djaci kada dodju u Ameriku budu medju najboljim djacima. Sta nam to govori? 

 

Drugi problem su skupe skole. U dobrim obrazovnim ustanovama cesto postoje gradacije po prijemu djaka. Da li roditelji isli u skolu ili su donirali nesto skoli, da li imaju nekog rodjaka u skoli, da li spadaju u zonu gde je skola... da li mogu da plate skolu. Suma sumarum, Amerika je tokom vremena izrodila gomilu neuoptrebljive radne ali diplomirane radne snage koji ne znaju da rade posao, nisu ni zainteresovani da ga rade. Ona manjina koja je tu zaslugom, drzi brod da ne potone. 

 

Ajd predjem na zene. Nije bas tajna da su bile u podredjenoj poziciji pri zaposljavanju. Zasto? Zato sto gazda nije hteo da diluje sa mesecnim problemima, eventualnim trudnocama, decijim bolestima... pa su izmedju dva kandidata birali uvek onog koji ne pod obavezno zna bolje posao, nego koji njemu pravi manje muke i troskove. Mislim, pravo gazde da bira koga ce da zaposli, ali drustvo nije vise moglo da trpi. Nezaposlena majka dvoje ili troje dece sisa drzavni aparat. Morali su da im otvore vrata, nevoljno ili voljno, moralo je da dodje do promene. 

 

U samom startu uopste ne znaci da ce 50% zena obavljati bolje posao, nego muskarci. Neka pravila su glupa iz jednog razloga, sa druge strane u tih 50% ti mozes da biras koju ces zenu zaposliti, jer sigurno da na pet ili petnaest radnih mesta ima dovoljno kandidata da odaberes dobrog (tu ti ide ono da nema equaty of outcome, ne postoji, nula, glupo ga je spominjati, niko ga ne spominje nego zatrovani desnicarksi populisti). 

 

Sad da se vratim na skupe skole. Zato je bitno da drzava bude dovoljno socijalisticka da skole budu pristupacne i onom delu stanovnistva koji imaju mozak, ali nemaju da je isfinansiraju. To je ustvari ulaganje drzave u buducnost - drzave. 

 

Zdravstvo isto tako. 

Jedno vrzino kolo gde su politicari umrezeni sa farmaceutskim lobistima. Ne pada im na pamet, ni levo ni desno, da se odreknu tog parceta kolaca. Na kraju rezlutira da farmaceutiki trebaju bolesni da ih vecno lece, pa ce uraditi sve da sto vise zatruju hranu, da sto manje nalaze uzroke bolesti a lece posledice kako bi to trajalo beskonacno jer imaju vecnog pacijenta... a u nekom momentu ce drzava da plati danak. Zdrava radna snaga je osnov dobro razvijene ekonomske drzave. U Americi su svi sve, osim zdravi. Bukvalno ne mozes coveka da nadjes koji nije na 'necemu' (tu ne mislim na drogu, nego kombinaciju droga, alkohol, lekovi). 

 

Koliko ce sve opstati... pa sve slabije opstaje. 

 

Plus, razdvajanje izmedju bogatih i siromasnih, i unistavanje srednje (potrosacke) klase. Ako bogati finansijski onesposobe ostale, unistili su sami sebe, jer su unistili njihove korisnike usluga i dobara, a unistavaju ih nesrazmernim rastom inflacije koju zarada ne prati ni izbliza. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Valjda je svima jasno zašto postoji pay gap u sportu i da nema veze sa diskriminacijom. A koliko puta je to brujalo u medijima itd. Nije baš da niko ne priča o tome, daleko od toga. 

 

 

Ajd samo jednim primerom da ti izdvojim ovo. 

 

Film, All the money in the world. Glavne uloge Mark Wahlberg i Michelle Williams. Ona dobitnik Oscara, on ne, ali atraktivni glumac koji donosi novac projektima, samim tim u desetinama miliona ima vece bogatstvo nego ona. 

Imaju ponovno snimanje nekih scena. Oboje su u istoj agenciji. 

On za ponovno snimanje dobija 1.5 miliona, ona 1000 dolara. 

 

Debilu bi bilo jasno da je u pitanju cista nepravda. Mark izvadi polovinu svoje zarade i donira Michelle. 

 

Ni najaktuelnije, atraktivnije glumice koje su donosile jednako velike zarade filmovima, nikada nisu bile placene kao glumci. Znaci, seksizam 100/100. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Ajd samo jednim primerom da ti izdvojim ovo. 

 

Film, All the money in the world. Glavne uloge Mark Wahlberg i Michelle Williams. Ona dobitnik Oscara, on ne, ali atraktivni glumac koji donosi novac projektima, samim tim u desetinama miliona ima vece bogatstvo nego ona. 

Imaju ponovno snimanje nekih scena. Oboje su u istoj agenciji. 

On za ponovno snimanje dobija 1.5 miliona, ona 1000 dolara. 

 

Debilu bi bilo jasno da je u pitanju cista nepravda. Mark izvadi polovinu svoje zarade i donira Michelle. 

 

Ni najaktuelnije, atraktivnije glumice koje su donosile jednako velike zarade filmovima, nikada nisu bile placene kao glumci. Znaci, seksizam 100/100. 

Nekako mi je ironično da Holivud fura priču o jednakosti pošto je njihova industrija poznata po suprotnosti. I slažem se, smejurija. Mada mi nije jasno zašto ta agencija nije tražila više za Williams pošto oni dobijaju 10% njene plate, niđe veze.

 

Samo mi nije jasno kako ovo ima veze sa sportom. Takođe, nigde nisam rekao da diskriminacija ne postoji, nego da je equality of outcome nakaradna ideja da se reši taj problem. 

 

Što se tiče žena, US je valjda jedina zemlja u razvijenom svetu koja nema paid maternity leave. A ni jedna ni druga partija nemaju muda da nešto urade oko toga. Toliko o equality of opportunity. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Vidi, postoji jedan veliki problem, bar onako kako sam ja to sagledala. 

Americki kapitalizam koji jel, donosi titulu najrazvijenije ekonomske sile. To odredjuje gpd. Gpd je bruto domaci proizvod je monetarna mera trzisne vrednosti svih finalnih dobara i usluga proizvedenih u određenom vremenskom periodu. U Americi ta finalna dobra (rudarstvo, gradjevinstvo, proizvodnja) uzima nekih 12% radne snage, usluge (veleprodaja, maloprodaja, trnsport, informacije, finansije...itd) 80%. 

Za vecinu tih usluga su potrebna finalna dobra. Za finalna dobra uglavnom se zaposljava nize obrazovna radna snaga. Za usluge, mahom vise obrazovani.

 

Postoji (ovo sagledavam iz kvaliteta usluga koje dobijam) veliki problem - skolstvo i obrazovanje. Nije neka specijalna tajna da cak i srpski losi djaci kada dodju u Ameriku budu medju najboljim djacima. Sta nam to govori? 

 

Drugi problem su skupe skole. U dobrim obrazovnim ustanovama cesto postoje gradacije po prijemu djaka. Da li roditelji isli u skolu ili su donirali nesto skoli, da li imaju nekog rodjaka u skoli, da li spadaju u zonu gde je skola... da li mogu da plate skolu. Suma sumarum, Amerika je tokom vremena izrodila gomilu neuoptrebljive radne ali diplomirane radne snage koji ne znaju da rade posao, nisu ni zainteresovani da ga rade. Ona manjina koja je tu zaslugom, drzi brod da ne potone. 

 

Ajd predjem na zene. Nije bas tajna da su bile u podredjenoj poziciji pri zaposljavanju. Zasto? Zato sto gazda nije hteo da diluje sa mesecnim problemima, eventualnim trudnocama, decijim bolestima... pa su izmedju dva kandidata birali uvek onog koji ne pod obavezno zna bolje posao, nego koji njemu pravi manje muke i troskove. Mislim, pravo gazde da bira koga ce da zaposli, ali drustvo nije vise moglo da trpi. Nezaposlena majka dvoje ili troje dece sisa drzavni aparat. Morali su da im otvore vrata, nevoljno ili voljno, moralo je da dodje do promene. 

 

U samom startu uopste ne znaci da ce 50% zena obavljati bolje posao, nego muskarci. Neka pravila su glupa iz jednog razloga, sa druge strane u tih 50% ti mozes da biras koju ces zenu zaposliti, jer sigurno da na pet ili petnaest radnih mesta ima dovoljno kandidata da odaberes dobrog (tu ti ide ono da nema equaty of outcome, ne postoji, nula, glupo ga je spominjati, niko ga ne spominje nego zatrovani desnicarksi populisti). 

 

Sad da se vratim na skupe skole. Zato je bitno da drzava bude dovoljno socijalisticka da skole budu pristupacne i onom delu stanovnistva koji imaju mozak, ali nemaju da je isfinansiraju. To je ustvari ulaganje drzave u buducnost - drzave. 

 

Zdravstvo isto tako. 

Jedno vrzino kolo gde su politicari umrezeni sa farmaceutskim lobistima. Ne pada im na pamet, ni levo ni desno, da se odreknu tog parceta kolaca. Na kraju rezlutira da farmaceutiki trebaju bolesni da ih vecno lece, pa ce uraditi sve da sto vise zatruju hranu, da sto manje nalaze uzroke bolesti a lece posledice kako bi to trajalo beskonacno jer imaju vecnog pacijenta... a u nekom momentu ce drzava da plati danak. Zdrava radna snaga je osnov dobro razvijene ekonomske drzave. U Americi su svi sve, osim zdravi. Bukvalno ne mozes coveka da nadjes koji nije na 'necemu' (tu ne mislim na drogu, nego kombinaciju droga, alkohol, lekovi). 

 

Koliko ce sve opstati... pa sve slabije opstaje. 

 

Plus, razdvajanje izmedju bogatih i siromasnih, i unistavanje srednje (potrosacke) klase. Ako bogati finansijski onesposobe ostale, unistili su sami sebe, jer su unistili njihove korisnike usluga i dobara, a unistavaju ih nesrazmernim rastom inflacije koju zarada ne prati ni izbliza. 

Ako su izbori u Americi bili fer kad se Klinton kandidovala, ma koliko je ja mrzela, svakako je bila bolji izbor od Trampa.

Demokrate su makar imali kičmu i kandidovale nju, ali se i tu društvo pokazalo kao se pokazalo (napominjem, uz ogradu).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

Nekako mi je ironično da Holivud fura priču o jednakosti pošto je njihova industrija poznata po suprotnosti. I slažem se, smejurija. Mada mi nije jasno zašto ta agencija nije tražila više za Williams pošto oni dobijaju 10% njene plate, niđe veze.

 

Samo mi nije jasno kako ovo ima veze sa sportom. Takođe, nigde nisam rekao da diskriminacija ne postoji, nego da je equality of outcome nakaradna ideja da se reši taj problem. 

 

Što se tiče žena, US je valjda jedina zemlja u razvijenom svetu koja nema paid maternity leave. A ni jedna ni druga partija nemaju muda da nešto urade oko toga. Toliko o equality of opportunity. 

 

Pa ne znam zasto potenciras equality of outcome kada apsolutno niko o tome ne prica!! To jedino pominju desnicarski kuloari kada ponestane teme iznadju neki twitt ili tiktok nekog ko kuka na nepravdu i onda naprave 250 dugometraznih filmova od minuta kuknjave, naravno i pod obavezno dodaju komunizam ili marksizam. 

 

Film sam ti dala primer isto kao i za sport. Zenski tenis nije placen isto kao muski, a razlog... nemam pojma, jel muskarci lepse udaraju lopticu, jaci su ili je to njihov sport ili koji ocin potcenjuju zene ne znam ali je tako. 

 

Jedno vreme pri zaposljavanju si potpisivao ugovor koji je imao tacku da ne mozes o svojoj zaradi razgovarati sa kolegama. Mislim da je to uklonjeno iz ugovora, ali jasno je zasto nisu mogli da razgovaraju o tome koliko su placeni. 

 

1 hour ago, Helena said:

Ako su izbori u Americi bili fer kad se Klinton kandidovala, ma koliko je ja mrzela, svakako je bila bolji izbor od Trampa.

Demokrate su makar imali kičmu i kandidovale nju, ali se i tu društvo pokazalo kao se pokazalo (napominjem, uz ogradu).

 

Demokrate jest da bas se nisu ubile od posla da promenu ono sto naveliko obecavaju na izborima, ali bar eto neke sitne korake prave... za razliku od kolega republikanaca. Klintonka bi bila mnoooogo bolji izbor od ove narandzaste budale. Svako je bolji izbor od njega (i Defasista). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Zenski tenis nije placen isto kao muski, a razlog... nemam pojma, jel muskarci lepse udaraju lopticu, jaci su ili je to njihov sport ili koji ocin potcenjuju zene ne znam ali je tako. 

Razlog je zato što ženski sport nije ni blizu popularan kao muški. A popularnost donosi sponzorstva i novac. Isti razlog zašto fudbaleri u Srbiji ili Australiji nisu isto plaćeni kao zvezde Premijer lige, iako rade isti posao. 

 

24 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Pa ne znam zasto potenciras equality of outcome kada apsolutno niko o tome ne prica!!

We agree to disagree. Dao sam ti primere a ti si ih lepo ignorisala. 

 

25 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

ali jasno je zasto nisu mogli da razgovaraju o tome koliko su placeni. 

Nije samo seksizam u pitanju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darko said:

Razlog je zato što ženski sport nije ni blizu popularan kao muški. A popularnost donosi sponzorstva i novac. Isti razlog zašto fudbaleri u Srbiji ili Australiji nisu isto plaćeni kao zvezde Premijer lige, iako rade isti posao. 

 

 

Sto nije popularan?

 

Zato sto je u startu napravljen kao muski sport, jer sportom su se onomad bavili samo muskarci, a posle 150 godina jos uvek ne mozemo da se iskobeljamo iz toga. 

Mislim da smo samo umislili da smo kao ljudska rasa napredovali vise nego sto ustvari jesmo. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Darko said:

Razlog je zato što ženski sport nije ni blizu popularan kao muški. A popularnost donosi sponzorstva i novac. Isti razlog zašto fudbaleri u Srbiji ili Australiji nisu isto plaćeni kao zvezde Premijer lige, iako rade isti posao. 

 

 

1. Karte za teniske turnire se uglavnom kupuju za dan/teren, na kojem se smjenjuju takmicenja u muskom i zenskom singlu.

2. Najgledaniji teniski dogadaj je punih 11 godina bio mec Belgijanki - Henin-Clijsters - sve dok Federer i nadal nisu zaigrali u Africi 2021

3. Najgledaniji mec na grand slam turniru je 30,000 ljudi na mecu Serene Williams na 2022 US Openu

4. US zenska soccer reprezentacija ima daleko vecu posjetu meceva nego muska.

5. Bilo je neko vrijeme kada je Ana Kournikova privlacila daleko vise publike za svoje meceve od nekog Jefgenija Kafeljnikova... Ali je Jefegnij ipak bio daleko vise placen...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/23/2023 at 1:10 PM, Darko said:

Što se tiče Trampa, delim Samovo mišljenje o njemu. Plaši me populizam i ogromna količina laži/kinjenje institucija od strane istog. Kao što me i plaši marksizam prerušen u equality of outcome. U kojem smislu misliš da Sam nije u pravu za Trampa?

 

Hvala!

Dva su razloga, jedan logički (1)), drugi empirijski, vrednosni i politički (2)):

 

1) Njegov štih je:

 

a) on se slaže sa većinom Trampovih politika 

b) tvrdi da je Tramp logički najgora osoba u Americi - da doslovno po svim dimenzijama koje ulaze u ocenu ljudskog karaktera Tramp zauzima najnižu logički moguću vrednost, tj. da je on gora osoba od Bin Ladena ili Hitlera (to su njegove reči, jer, recimo Bin Laden nema sve karakterne osobine na logičkom minimumu, on je, npr, (Sem tvrdi) hrabar čovek, dok je kod Trampa i hrabrost i sve drugo na minimumu). 

 

Ostavimo po strani grotesknu labavost takvog tvrđenja, odnosno činjenicu da Sem, iako u drugim kontekstima za izvanredna tvrđenja zahteva izvanredne dokaze, za ovo sopstveno izvanredno tvrđenje niti zahteva niti nudi izvanredan dokaz, već ga smatra gotovo očiglednim - i prihvatimo ga za trenutak. U karakterne osobine spadaju i one - kao što je vrednost/lenjost, požrtvovanost, strpljenje, koncentracija, odlaganje zadovoljstva, sposobnost fokusiranje na dugoročnije i šire ciljeve od sebičnih sopstvenih impulsa u sadašnjem trenutku*** - koje presudno utiču na nečiju efektivnos i efikasnost u ispunjavanju ciljeva (ma kakvi oni bili), a koje su kod Trampa (budući da je logički najgora osoba na svetu) takođe na minimumi, te ga to čini manje efektnim u sprovođenju politika SA KOJOM SE SEM SLAŽE, i on tvrdi da je to dobra stvar.

 

Njegov jedini izlaz iz ovoga je da ustvrdi kako je lični karakter predsednika važniji od njegovih politika, a čini mi se da ne treba posebno obrazlagati problematičnist tog tvrđenja (mada mogu to da uradim ako ima potrebe).

 

 

2) Celokupan korpus Trampovog političkog delovanja koje ga čini jednim od najkonsekventnijih i najuspešnijih američkih predsednika u istoriji a kojem SH odveć lako pretpostavlja (labavo argumentovan) animozitet prema Trampovoj ličnosti. Bila to operacija "warp speed" koja je spasila svet od kovida i (od toga još štetnijeg) lokdauna, leteća ekonomska i energetska politika, spoljna politika koja je ostvarila globalni period sa najmanje nasilnih smrti u istoriji, kontra-revolucija Ustavnog suda (zahvaljujući odličnim sudijama koje je on doveo) kojom je budućnost američkih sloboda, prava i ideala postavljena na čvrste temelje, te jedna opšta antikomunistička konsolidacija (od Floride (de Santisa i Krisa Rufoa) i cele Amerike, preko centralnoameričkog Salvadora pa sve do Argentine), koja je uvrhunila kvintesencijalnim osvajanjem slobode Ilonovim preuzimanjem Tvitera, itd, isl - to su sve benefite koji h ne bi bilo da nije bilo Trampa, a koje bi SH šutno nogom i prolio kao kofu mleka zbog netrpljivosti prema Trampovoj ličnosti.
 

 

 

*** a to su, btw, osobine koje su budni moroni (baš kao i ljudi koji zaista veruju u rasnu superiornost belaca) proglasili "belačkim", a insistoranje na njima (i ostalim buržosakim vrlinama, koje su najbolji prediktori životnog uspeha i zadovoljstva u svakom smislu - i kao takvi prava meta svakog komunizma) "belačkim suprematizmom".

 

 

 

15 hours ago, Darko said:

Nekako mi je ironično da Holivud fura priču o jednakosti pošto je njihova industrija poznata po suprotnosti.

"Priča", tj. reprodukcija teorija zavere je jeftina i profitabilna u uslovima totalitarne agresije. Međutim, ljudi u Holivudu, za razliku akademskih komunista koji su potpuno bezvredni, imaju i biznis da vode. A u biznisu, na otvorenom tržištu, je ljude nužno platiti onolilo koliko oni individualno zaista vrede, koliki im je marginalni proizvod, koliko KUPCI (uključujući žene, zbog čijih filmskih preferencija najbolji glumci zarađuju više nego najbolje glumice) više vrednuju proizvod sa njima vs. bez njih - a ne onoliko koliko su komunisti propisali da njegovom proizvoljnom grupnom identitetu pripada. Tu je nemoguće uraditi bilo šta, ako nećeš to da platiš imaćeš manje profitabilan film i biznis, i time ultimativno otežati dalje prenošenja takvog netržišnog ponašanja.

 

Druga opcija je full-blown komunizam, ali onda nemaš dobre filmove ili dobro bilo šta, već siromaštvo i nasilje. I to je upravo ono što stoji iza svih tih identititetsko-marksističkih budalaština, na to su se prešaltali komunisti i samoupravljači koji su imali makar gram preostalog obraza kada pod tepihom više nije ostalo mesta da se gurnu dokazi o razmerama zločina i ljudske patnje koji dolaze iz SSSR-a ili Kine. To je TA mržnja prema klasičnim, liberalnim, individualnim ljudskim pravama i slobodama, prema slobodnim ljudima i ljudskim interakcijima, prema kapitalizmu, prema građanskim vrlinama, prema trgovačkom, komercijalnom društvu (gde najbogatiji čovek bude neko ko je zaista proizveo najviše dobra za druge ljude (Ilon Mask) umesto neki zaslužni drug-revolucionar poput Huga Čaveza, Fidela Kastra ili Putina (sve najbogatiji ljudi u svojim zemljama)) itd...

 

To su stvari na koje komunisti jurišaju a koje predstavljaju najvrednije i najvažnije produkte ljudskog duha i intelekta u celoj istoriji, koji su omogućili pojavu ekonomskog rasta i neslućeni procvat ljudske civilizacije u poslednjih tek 150 godina, a koje uvek treba pažljivo negovati, promovisat i braniti. Trampova politika i administracija ih je osnažila.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, bohumilo said:

drugi empirijski, vrednosni i politički (2)):

 

To su stvari na koje komunisti jurišaju a koje predstavljaju najvrednije i najvažnije produkte ljudskog duha i intelekta u celoj istoriji, koji su omogućili pojavu ekonomskog rasta i neslućeni procvat ljudske civilizacije u poslednjih tek 150 godina, a koje uvek treba pažljivo negovati, promovisat i braniti. Trampova politika i administracija ih je osnažila.

 

:classic_ninja: 

 

Ona koja je po zatvorima i sudjenjima?

 

 

Ti stvarno mislis da smo mi ovde svi veverice?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Sto nije popularan?

 

Zato sto je u startu napravljen kao muski sport, jer sportom su se onomad bavili samo muskarci, a posle 150 godina jos uvek ne mozemo da se iskobeljamo iz toga. 

Mislim da smo samo umislili da smo kao ljudska rasa napredovali vise nego sto ustvari jesmo. 

Na početku da. Takođe, u nekim kulturama se podozrivo gleda na žene koje se bave sportom. Ali to nije slučaj u razvijenim zemljama.

 

Mislim da suviše jednostavno gledaš na situaciju. Kao neko ko prati sport svoj ceo život, upoznat sam sa razlozima. Da te pitam, koliko žena gleda sport a koliko Keeping up with Kardashians? A i što se tiče žena koje prate sport, šta misliš koji sport prate više - muški ili ženski? I zašto je to tako? Jel mislim da uopšte nema veze što su muškarci jači, brži, i veći, pa time superiorni u sportovima koji se bave? I konačno, koji pol je više competitive zahvaljujući teoriji evolucije, objašnjavajući zašto se taj pol više bavi sportom i prati ga?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...