Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

10 hours ago, Baby said:

 

Nisu to samo vise mediji u pitanju, socijalne mreze imaju dosta udela u tome. Danas je svakom dostupno da se javno izrazi na internetu i kaze sta hoce. 

 

Eto npr. triger za El Paso je aktiviran putem tvitera... odakle se dalje prenosi u medije... 

 

I opet ne vidimo srz problema nego gledamo neke manifestacije istog, sada eto problem ispadose forumi i mreze gde svako moze da pise sta hoce, a drugi to vide i bivaju zarazeni opasnim memama.

 

Ok, svakako jesu problem takve ideje (ja bih rekao da su one ta srz, pored vec spomenute genetike, tumora, trauma i slicnog), ali zar ce ogranicenje slobode govora i pisanja i gasenje takvih sajtova smanjiti broj ubistava? Isti rezon kao sa zabranom naoruzanja i drogom. Imamo problem, koje je resenje? Zabrana, ogranicenje, kontrola, regulativa. 

Unapred izvini ako sam te lose razumeo.

Link to comment
Share on other sites

Citam raspravu i jedino sto vidim je da je sve ovo sto se tice oruzja nemoguce objasniti ljudima koji ovde nisu ziveli i dobro upoznali kulturu (ko hoce, moze i "nekulturu"). Cak i Angelia i Mrd zive u najcivilizovanijim delovima USA. Ja sam ziveo na Aljasci, u jugozapadnom Kansasu, pa na jugu Texasa, a sada sam u semiruralnoj Alabami.
 
U celoj prici ima vise faktora i aspekata.
Ovo je ogromna drzava i nisu stvari iste u svim delovima. Severoistok je vec bio urbanizovan i delimicno licio na Evropu dok je u zapadnoj polovini jos trajalo ratno stanje, delom sa Indijancima, delom medjusobno.
Evropljani zaboravljaju da su kod njih vec postojali sudovi i skolovani advokati dok su se ovde ponegde jos pre samo 100 godina stvari resavale dvobojima.
Zato u velikom delu drzave postoji Evropi nezamisliva tolerancija za nasilno ponasanje. Jednom sam koleginici objasnjavao da sam tokom citavog skolovanja u Yu video dve ili tri tucnjave, a ona je rekla da ne bi nikada ni pogledala decka koji ne bi branio svoje stavove, pa i sakama. U njenoj okolini je to bila nomalna i svakodnevna pojava.
Posto je zemlja ogromna, gustoca naseljenosti je nekoliko puta manja nego u Evropi - i to u proseku. Kad se uzme u obzir gusta naseljenost severoistoka i zapadne obale, ostatak je toliko retko naseljen da mnogi ljudi zive u (polu)divljini. Mojoj sestri su na Aljasci i medvedi dolazili do kuce, ona nije izlazila ni da baci djubre bez revolvera napunjenog nekakvim (ilegalnim!) eksplozivnim mecima. Ranceru u Montani ili Texasu ne pada na pamet da obilazi posed i stoku bez pistolja i puske.
 
Zbog gomile istorijskih okolnosti, oruzja ima koliko hoces, moze ga se lako nabaviti a i kultura je takva, pa je Yoyogijevo resenje neprimenjivo i nemoguce.
 
Tome treba dodati da u USA postoji izrazen individualizam i slabo poverenje u drzavu. Koreni toga su delom istorijski, a delom opet u geografskoj velicini. Kakav god zakon da bude donet, ko ce ga sprovoditi uvek i svuda? Jos dok je postojalo federalno ogranicenje brzine na 55 mph, ja sam (kao i drugi) kroz Oklahoma Panhandle vozio 110 - jer tamo na 100 milja postoje 3 farme od kojih su 2 napustene. Nigde nikoga.
 
Taj invidualizam se izrazava ne samo kroz odnos prema oruzju nego ima veze i sa ranijom raspravom o zdravstvenom osiguranju.
U prilog zakonskom ogranicenju naoruzanja kao i univerzalnom zdravstvenom osiguranju se moze navesti, uopsteno i pojednostavljeno, isti argument: tako ce ljudi biti bezbedniji.
Ali od mnogih Amerikanaca ces na to dobiti isti odgovor: "ja necu da mi drzava garantuje bezbednost nego hocu da me pusti na miru da se obezbedim sam!"
Neki moji drugari i kolege po hobiju, motociklisti, nikada ne sedaju na motor bez kacige. Bezbednost pre svega. Ipak, i oni su ostri protivnici zakona o obaveznom nosenju kacige. Njihov rezon je: sta mu ja mogu ako je neko budala i hoce da razbije glavu? Neka mu bude, a meni zakon ne treba!
 
Postoji jos jedna stvar koja moze izgledati kao parodoks.
Amerikanci su, per capita, prvi na svetu po prilozima dobrotvornim organizacijama i volontiranju na razne nacine. Dovoljno je videti reakcije nakon nekog tornada ili uragana - ogromna pomoc svih oblika stize odmah.
Ali to je zato sto oni tako hoce a ne sto ih neko tera.
Jer, ako vlast pokusa da im podigne poreze, cak i za manju cifru nego sto negde dobrovoljno uplacuju - pobunice se.
 
Licno, nikakvo oruzje nemam a zdravstveno osiguranje imam. Ali razumem ljude u komsiluku kod kojih je stanje obrnuto. Ne odobravam - ali razumem.
Nadam se da ce jos nekome ovo olaksati razumevanje.
 
 


Isto kao za onog bez kacige: hoćeš da ubijaš? Kreni od sebe.
Eno idi objasni sve to onima u Dayton (Ohio), El Paso (Texas).
Neke granice su pređene preko svake mere.
Link to comment
Share on other sites

Ova rasprava, stara 100 godina, nikada nikud nije dovela. Kao da ste sami, u jednom od miliona rasprava, kao eksperiment u zivo, dali objasnjenje cuvenoj izjavi Vinstona Cercila:

 

"Americans will always do the right thing but only after they have exhausted all the alternatives".

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Veshtodel said:

 

I opet ne vidimo srz problema nego gledamo neke manifestacije istog, sada eto problem ispadose forumi i mreze gde svako moze da pise sta hoce, a drugi to vide i bivaju zarazeni opasnim memama.

 

Ok, svakako jesu problem takve ideje (ja bih rekao da su one ta srz, pored vec spomenute genetike, tumora, trauma i slicnog), ali zar ce ogranicenje slobode govora i pisanja i gasenje takvih sajtova smanjiti broj ubistava? Isti rezon kao sa zabranom naoruzanja i drogom. Imamo problem, koje je resenje? Zabrana, ogranicenje, kontrola, regulativa. 

Unapred izvini ako sam te lose razumeo.

 

Jesi, lose si me razumeo. Andjelija je navela da treba da se promeni nacin izvestavanja, verovatno misleci na one koji prave senzaciju od ovakvih vesti, i verovatno podrazumevajuci profesionalne novinare, ja sam samo zakljucila da vise nema veze kako novinari pisu jer je ljudima dostupno da u tome zivo ucestvuju, mozda cak i sami izvestavaju sa lica mesta, pre nego bilo koji zvanicni medij. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Baby said:

 

Jesi, lose si me razumeo. Andjelija je navela da treba da se promeni nacin izvestavanja, verovatno misleci na one koji prave senzaciju od ovakvih vesti, i verovatno podrazumevajuci profesionalne novinare, ja sam samo zakljucila da vise nema veze kako novinari pisu jer je ljudima dostupno da u tome zivo ucestvuju, mozda cak i sami izvestavaju sa lica mesta, pre nego bilo koji zvanicni medij. 

 

I još nešto, vesti se plasiraju onako kako donose najviše  para, bombastično, senzacionalistički, nije bitno šta se dogodilo već kako se prodaje. A, tačno, u proizvodnji vesti može da učestvuje svako, neko veštije, neko manje vešto, neko sa ogromnim budžetom, neko sa skromnim.

 

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovde kod mene se vodi živa debata o slobodi govora na društvenim mrežama u kontekstu širenja mržnje i pretnji. Mislim da nijedno društvo nije imuno na to. Spor se ne vodi oko toga da li su pretnje i širenje mržnje kažnjivi nego da li treba novčano kažnjavati počinioce.

Dok levica ukazuje na primere i zalaže se za plaćanje kazni, dotle ekstremna desnica (naravno) svodi priču na nasilje kojem su izložena deca i ukazuje da će novčanim kaznama ljudi biti sprečeni da slobodno izraze mišljenje. Ovo drugo je tzv. whatabout koncept.

Jasno je da se danas vrlo retko preti ekstremnim desničarima. Sve to se svodi na uvrede ali druga strana je puštena s lanca vođena agendom političara koji zastupaju stav da je njihovo pravo da prete deo elementarnog ljudskog prava slobode mišljenja.

Iskreno, ni ja ne znam gde je granica. Vidim samo da su ukinuti neki nalozi na twitteru i Fb upravo ekstremno desnim liderima zbog tog prelaska granice između izražavanja mišljenja i prikrivenog poziva na nasilje. Recimo, jednom britanskom desnom ekstremisti je zabranjen pristup twitteru zato što je iskoristio slučaj silovanja Britanke od strane grupe muškaraca islamske veroispovesti da priupita javnost da li treba i dalje tolerisati takvo ponašanje tih ljudi. To je jedan od primera kako se sloboda govora koristi u cilju izazivanja nasilja prema određenoj etničkoj i verskoj grupi.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, melankolic said:

Isto kao za onog bez kacige: hoćeš da ubijaš? Kreni od sebe.
Eno idi objasni sve to onima u Dayton (Ohio), El Paso (Texas).
Neke granice su pređene preko svake mere.

 

 

Mel, nema potrebe da se nas dvojica svadjamo. Stavise, ja se s tobom u ovome slazem.

 

Nisam ni pokusao da opravdavam stanje - nego samo da objasnim zasto je takvo kakvo jeste, i zasto razumna resenja koja bi ti predlozio ovde naprosto nisu moguca.

To me podseca na druge razgovore koje sam imao ovde. Amerikancima nikako nije jasno zasto se Srbi i Hrvati svadjaju ili ratuju, a govore istim jezikom i zive na istom prostoru i u istom ekonomskom sistemu. Mnoge stvari je onima koji zive okruzeni drugacijim mentalitetom naprosto nemoguce objasniti.

 

Sve ovo ce se promeniti, mora se promeniti, ali su potrebne generacije. Nista ne ide preko noci i dekretom.

Kao dete u osnovnoj skoli u SFRJ sam ucio i svetsku istoriju. Tako sam zakljucio: Amerikanci su imali robovlasnistvo, pa gradjanski rat kojim je ukinuto, pa su tako svi postali ravnopravni.

Glupost. Za rasnu ravnopravnopravnost je trebalo jos skoro 150 ili 200 godina, a jos uvek nije sve i svuda idealno.

Kad-tad, doci ce i do premena zakona o licnom naoruzanju. Bice bundzija, a trebace par generacija da se takav neki novi zakon pocne stvarno primenjivati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Mel, nema potrebe da se nas dvojica svadjamo. Stavise, ja se s tobom u ovome slazem.

 

Nisam ni pokusao da opravdavam stanje - nego samo da objasnim zasto je takvo kakvo jeste, i zasto razumna resenja koja bi ti predlozio ovde naprosto nisu moguca.

To me podseca na druge razgovore koje sam imao ovde. Amerikancima nikako nije jasno zasto se Srbi i Hrvati svadjaju ili ratuju, a govore istim jezikom i zive na istom prostoru i u istom ekonomskom sistemu. Mnoge stvari je onima koji zive okruzeni drugacijim mentalitetom naprosto nemoguce objasniti.

 

Sve ovo ce se promeniti, mora se promeniti, ali su potrebne generacije. Nista ne ide preko noci i dekretom.

Kao dete u osnovnoj skoli u SFRJ sam ucio i svetsku istoriju. Tako sam zakljucio: Amerikanci su imali robovlasnistvo, pa gradjanski rat kojim je ukinuto, pa su tako svi postali ravnopravni.

Glupost. Za rasnu ravnopravnopravnost je trebalo jos skoro 150 ili 200 godina, a jos uvek nije sve i svuda idealno.

Kad-tad, doci ce i do premena zakona o licnom naoruzanju. Bice bundzija, a trebace par generacija da se takav neki novi zakon pocne stvarno primenjivati.

 

Gledao sam danas Baidenov intervju na CNN- u i on nudi konkretne predloge kako rešiti taj problem s oružjem. Prvo da postoji dodatna provera od strane organa koji izdaje dozvole, zatim da se tačno zna ko sme koji tip oružja da poseduje (shvatio sam to kao civili, pripadnici policije, vojske i obaveštajnih agencija) ali i da se zna u kojoj situaciji (to je to ono što si rekao da je jedno koje oružje neko nosi u divljini a koje neko u urbanom okruženju) . I na kraju svako mora da ima neko mesto gde će držati oružje za čije čuvanje će vlasnik biti odgovaran a koje neće biti dostupno drugima.

Svi predlozi mi zvuče razumno.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, melankolic said:

 

Gledao sam danas Baidenov intervju na CNN- u i on nudi konkretne predloge kako rešiti taj problem s oružjem. Prvo da postoji dodatna provera od strane organa koji izdaje dozvole, zatim da se tačno zna ko sme koji tip oružja da poseduje (shvatio sam to kao civili, pripadnici policije, vojske i obaveštajnih agencija) ali i da se zna u kojoj situaciji (to je to ono što si rekao da je jedno koje oružje neko nosi u divljini a koje neko u urbanom okruženju) . I na kraju svako mora da ima neko mesto gde će držati oružje za čije čuvanje će vlasnik biti odgovaran a koje neće biti dostupno drugima.

Svi predlozi mi zvuče razumno.

 

I onda ti trebaju patrole koje ce na prelazu iz divljine u urbano da kontrolise prtljaznike da li neki sin lovca na medvede uneo rafalnu pusku u zonu restorana ili soping mol. A to kosta. Ko bi to platio, Oni imaju logisticki problem koji moze da se umanji jedino ako se promeni nesto u glavama ljudi. Nema drzave koja to moze da sprovede sa tolikim narodom na tako velikom prostoru. 

I mora okolina da prijavljuje kad vidi da nesto nije bas po libelu. Ne mora odmah policija, ali moze skola ili sl.Eventualno nekakav monitoring onih sr***  po Internetu.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Plavi Golub said:

I onda ti trebaju patrole koje ce na prelazu iz divljine u urbano da kontrolise prtljaznike da li neki sin lovca na medvede uneo rafalnu pusku u zonu restorana ili soping mol. A to kosta. 

Neka me neko ispravi, ne secam se da je niki Hill Billy sisao sa svog brda i opalio rafalnu paljbu na civile. Mozda ga je serif iznervirao i on se ispucao na policisku stanicu, ali ne na civile.

Stvarno se ne secam, sve su to bili neki kultivisani tipovi iz suburban okruzenja.

Nema sanse da se policijskom kontrolom obrade sva americka brda. Jedino je obrazovanje, objasnjenje da agresija nije resenje, ali ne dear John seanse, vec ozbiljan edukativni materijal.

Kad obratim paznju sada na medije i dems su dobili izvanredan materijal da palamude o kontroli oruzja, a narod ce da zaboravi da su oni u stvari protiv Obame, a ne DT. 

Nije li to malo nisko. :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

I onda ti trebaju patrole koje ce na prelazu iz divljine u urbano da kontrolise prtljaznike da li neki sin lovca na medvede uneo rafalnu pusku u zonu restorana ili soping mol. A to kosta. Ko bi to platio, Oni imaju logisticki problem koji moze da se umanji jedino ako se promeni nesto u glavama ljudi. Nema drzave koja to moze da sprovede sa tolikim narodom na tako velikom prostoru. 

I mora okolina da prijavljuje kad vidi da nesto nije bas po libelu. Ne mora odmah policija, ali moze skola ili sl.Eventualno nekakav monitoring onih sr***  po Internetu.

 

To spada upravo pod onaj deo koji tip oružja se gde nosi.

Ako može da se kontroliše vožnja, može i oružje. Kao što se uostalom kontroliše i posedovanje opijata.

Ne može se 100 % sprečiti zločin ali ova cifra od 50.000 žrtava godišnje je previsoka čak i za USA.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, melankolic said:

 

To spada upravo pod onaj deo koji tip oružja se gde nosi.

Ako može da se kontroliše vožnja, može i oružje. Kao što se uostalom kontroliše i posedovanje opijata.

Ne može se 100 % sprečiti zločin ali ova cifra od 50.000 žrtava godišnje je previsoka čak i za USA.

 

Je si li citao da je neki nas zumbul preneo pistolj u Grckoj u poteri za bivsom zenom. Svi pitaju kako? Lepo nema sanse da u sezoni odmora prevrnu svaki prtljazniik. Verovatno ce to uraditi drzava za drzavom resenje koje pase za njih.

 

Mora bolje da ih prate, na kraju se cesto ispostavi da je okolina videla da nesto nije OK. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mrd said:

Neka me neko ispravi, ne secam se da je niki Hill Billy sisao sa svog brda i opalio rafalnu paljbu na civile. Mozda ga je serif iznervirao i on se ispucao na policisku stanicu, ali ne na civile.

Stvarno se ne secam, sve su to bili neki kultivisani tipovi iz suburban okruzenja.

Nema sanse da se policijskom kontrolom obrade sva americka brda. Jedino je obrazovanje, objasnjenje da agresija nije resenje, ali ne dear John seanse, vec ozbiljan edukativni materijal.

Kad obratim paznju sada na medije i dems su dobili izvanredan materijal da palamude o kontroli oruzja, a narod ce da zaboravi da su oni u stvari protiv Obame, a ne DT. 

Nije li to malo nisko. 🙂

 

 

Samo za zapisnik, ja sam se zezala. To mi jedna od drazih knjiga iz detinjstva. I mislim zapravo isto sto i ti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gledam sada na TV, Dayton shooter-u. Njegova bivsa cura, kaze da ju je vodio na date na shooting range i pokazivao video mass shooting. Ko je ovde lud, ona ga je otkacila i pobegla od budale, da li je moguce da niko ranije nije to primetio? Ta psihicka stanja su tako ocigledna da je nemoguce da niko nije primetio. 

Cini mi se da se opet vracamo teoriji da je lakse dijagnostikovati to stanje nego kontrolisati posed oruzja. Ovo je velika zemlja sa populacijom 329,267,122 znaci mali je procenat "ludaka" koji pucaju. Mnogo vise oruzja je medj ljudima, da bi mogli da kazemo da je to posedovanje oruzja razlog za explozijama. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mrd said:

Gledam sada na TV, Dayton shooter-u. Njegova bivsa cura, kaze da ju je vodio na date na shooting range i pokazivao video mass shooting. Ko je ovde lud, ona ga je otkacila i pobegla od budale, da li je moguce da niko ranije nije to primetio? Ta psihicka stanja su tako ocigledna da je nemoguce da niko nije primetio. 

Cini mi se da se opet vracamo teoriji da je lakse dijagnostikovati to stanje nego kontrolisati posed oruzja. Ovo je velika zemlja sa populacijom 329,267,122 znaci mali je procenat "ludaka" koji pucaju. Mnogo vise oruzja je medj ljudima, da bi mogli da kazemo da je to posedovanje oruzja razlog za explozijama. 

 

Zamisli istu tu zemlju bez posedovanja oruzja.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mrd said:

 

Cini mi se da se opet vracamo teoriji da je lakse dijagnostikovati to stanje nego kontrolisati posed oruzja. Ovo je velika zemlja sa populacijom 329,267,122 znaci mali je procenat "ludaka" koji pucaju. 

 

32 minutes ago, mrd said:

Neka me neko ispravi, ne secam se da je niki Hill Billy sisao sa svog brda i opalio rafalnu paljbu na civile. Mozda ga je serif iznervirao i on se ispucao na policisku stanicu, ali ne na civile.

 

 

Niti je svaki Hill Billy masovni ubica, niti je svaki korisnik streljane masovni ubica, pa ni svaki psihicki poremecen nije masovni ubica.

Sta znaci dijagnosticiranje, posmatras sve potencijalne i pratis ih ili ih zatvaras preventive radi?  

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

Sta znaci dijagnosticiranje, posmatras sve potencijalne i pratis ih ili ih zatvaras preventive radi?  

Ne zatvaras ih, vec oduzimas oruzje, proveris da li nema. To je isto ova cura uradila. Videla je da je tip budala i prekinula odnos. Nije li to ono o cemu svi ovde govorim. Jedni bi svima uzeli oruzje, sto ne bi bila losa stvar. Drugi, shvatajuci da je to trenutno nemoguce, traze alternativno resenje. 

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Je si li citao da je neki nas zumbul preneo pistolj u Grckoj u poteri za bivsom zenom. Svi pitaju kako? Lepo nema sanse da u sezoni odmora prevrnu svaki prtljazniik. Verovatno ce to uraditi drzava za drzavom resenje koje pase za njih.
 
Mora bolje da ih prate, na kraju se cesto ispostavi da je okolina videla da nesto nije OK. 


Uglavnom čuješ u vestima da niko nije posumnjao u njih. Čak ni u Breivika niko nije posumnjao pre nego što je napravio pokolj.
Sad tek izlaze neki detalji da su drugovi tog idiota iz TX rekli da je bio čudan. A koliko takvih ima?
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yoyogi said:

Ova rasprava, stara 100 godina, nikada nikud nije dovela. Kao da ste sami, u jednom od miliona rasprava, kao eksperiment u zivo, dali objasnjenje cuvenoj izjavi Vinstona Cercila:

 

"Americans will always do the right thing but only after they have exhausted all the alternatives".

 

5 minutes ago, Yoyogi said:

Winston Churchill:

 

Americans will always do the right thing but only after they have exhausted all the alternatives".

Dobro, da li mislis da je samo 2 puta dovoljno. Postavi jos jedan put za srecu, da bude 3.. :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne zatvaras ih, vec oduzimas oruzje, proveris da li nema. To je isto ova cura uradila. Videla je da je tip budala i prekinula odnos. Nije li to ono o cemu svi ovde govorim. Jedni bi svima uzeli oruzje, sto ne bi bila losa stvar. Drugi, shvatajuci da je to trenutno nemoguce, traze alternativno resenje. 
:)


Minimalne su šanse da šizofreničar napravi masovni pokolj. Uglavnom se radi o sociopatama.
Očigledno Trump ne zna šta priča kada povezuje mentalne bolesti i masovna ubistva.
Kasnije se mnogi od njih zbog kazne vade na neuračunljivost ali ne pomaže.
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, melankolic said:

Sad tek izlaze neki detalji da su drugovi tog idiota iz TX rekli da je bio čudan. A koliko takvih ima?

Vidi, kad ja kazem obrazovanje, to se ne odnosi samo na te agresivne tipove, vec na sve nas, koji bi mogli bolje da primecujemo desavanja oko nas. Ta americka individualnost je delimicno iskazana, pustanjem svakog da bude lud na svoj nacin i ne mesanje u njihov zivot, dok to nema uticaj na svoj. Kompleksnije je to nego sto izgleda. Zakoni su napisani da ne sems da se mesas. :)

Mnogo toga mora da se menja da bi se doslo do rezultata.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, melankolic said:

Očigledno Trump ne zna šta priča kada povezuje mentalne bolesti i masovna ubistva.

Daj da postavimo DT po strani. Ovo nije pocelo da se desava zbog DT, niti se desilo zbog njega. Suvise se kredita daje jednom egocentricnom tipu. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mrd said:

Ne zatvaras ih, vec oduzimas oruzje, proveris da li nema. To je isto ova cura uradila. Videla je da je tip budala i prekinula odnos. Nije li to ono o cemu svi ovde govorim. Jedni bi svima uzeli oruzje, sto ne bi bila losa stvar. Drugi, shvatajuci da je to trenutno nemoguce, traze alternativno resenje. 

🙂

 

Oduzmes njemu, ostane u kuci njegovom tati, dedi... mami, bratu... 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...