Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

15 minutes ago, sasa965 said:

 

Ne očekujete ozbiljniju ekonomsku krizu?

Ma kako da ne, ali to nece trajati dugo. Sa ovom inflacijom, i ovim politickim odlukama, ne gine nam kriza. Zato i kazem da ce neki nauciti lekciju.

Potrudili su se da promene distrikte ali i dalje mislim da ce novembar biti politicki pokolj za Dems. Uspeli su da upropaste vecinu velikih gradova za 2 godine i da ih vrate u stanje 70tih.

Trebace vremena da se sve to opravi, ali opravice se. Bice bolno.

Nisu nista naucili iz Trampove pobede, pa smo sada ovde.

Mozda potraje i duze ali iskreno nije da ne vidim kako bi relativno brzo moglo da se preokrene. Nije to nista komplikovano.

Ali gerijatrija mora da ode, jer su oni establishment i ne dozvoljavaju da im neko ne uzme udobne fotelje.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, mrd said:

Da li si ti ozbiljan?

Sent from my SM-G998U using Tapatalk
 

Da - probali ste Trampa, probali ste Bidena i jednostavno ne valja. 

Nema novog Obame ni Regana na pomolu, Alexandria vam je jedina nada.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

ali to nece trajati dugo.

 

10 hours ago, Angelia said:

Mozda potraje i duze ali iskreno nije da ne vidim kako bi relativno brzo moglo da se preokrene. Nije to nista komplikovano.

Pominjali ste Regana u nekom postu. Čini se da paralela između USA 1980 i danas ne može da stoji.Pre Regana je bilo povlačenje iz Vijetnama  i bankrot sedamdesetih .

Oporavak je krenuo od 1981-1982.

Osamdesete i devedesete su bile decenije uzleta . Mikro čipovi , personalni računari  i na kraju internet , proizvodi koji su potrebni svakom čoveku na planeti.

Danas i dalje recikliramo naučni i  tehnološki proboj od pre pedeset godina.

Sadašnji potencijalni ,,Regan"bi morao da se spregne sa nekim proizvodom koji bi želeo svaki stanovnik na planeti.Ima li ga?

5G  se činila da ima potencijal za dodatni ekonomski zamah , samo ide to sporo. Kontrolisana fuzija bi bila pravo rešenje ali je   i  ona  daleko. U nedostatku novih proizvoda Amerika  šutira konzervu niz put iznova i iznova.

Gledamo li kraj te ekonomske politike upravo? I da li su ratovi rešenje problema?

Kada se sve stvari ovako poređaju  USA više liči na Japan iz 1989. 

 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ters said:

A 'dje vam je ?

Trazimo ga, po ceo dan... :classic_biggrin:

15 hours ago, sasa965 said:

 

Pominjali ste Regana u nekom postu. Čini se da paralela između USA 1980 i danas ne može da stoji.Pre Regana je bilo povlačenje iz Vijetnama  i bankrot sedamdesetih .

Oporavak je krenuo od 1981-1982.

Osamdesete i devedesete su bile decenije uzleta . Mikro čipovi , personalni računari  i na kraju internet , proizvodi koji su potrebni svakom čoveku na planeti.

Danas i dalje recikliramo naučni i  tehnološki proboj od pre pedeset godina.

Sadašnji potencijalni ,,Regan"bi morao da se spregne sa nekim proizvodom koji bi želeo svaki stanovnik na planeti.Ima li ga?

5G  se činila da ima potencijal za dodatni ekonomski zamah , samo ide to sporo. Kontrolisana fuzija bi bila pravo rešenje ali je   i  ona  daleko. U nedostatku novih proizvoda Amerika  šutira konzervu niz put iznova i iznova.

Gledamo li kraj te ekonomske politike upravo? I da li su ratovi rešenje problema?

Kada se sve stvari ovako poređaju  USA više liči na Japan iz 1989. 

 

Ne razumem zasto mora da bude sprega sa nekim proizvodom?

Povlacenje iz Vijetnama i kriza 70tih - povlacenje iz Avganistana i kriza 2022. Regan je US ekonomiju pokrenuo svojim ekonomskim merama.

Danas razvoj ide mnogo brze. Eto ja recimo ne volim ali crypto. Mozda je AI sledeci pokretac, ali US ekonomija je isla dobro i pre pandemije - bila je na vrhuncu, sto to ne bi vratili? zasto nam za to treba proizvod, nije nam trebao pre 2 godine...

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Trazimo ga, po ceo dan... :classic_biggrin:

Ne razumem zasto mora da bude sprega sa nekim proizvodom?

Povlacenje iz Vijetnama i kriza 70tih - povlacenje iz Avganistana i kriza 2022. Regan je US ekonomiju pokrenuo svojim ekonomskim merama.

Danas razvoj ide mnogo brze. Eto ja recimo ne volim ali crypto. Mozda je AI sledeci pokretac, ali US ekonomija je isla dobro i pre pandemije - bila je na vrhuncu, sto to ne bi vratili? zasto nam za to treba proizvod, nije nam trebao pre 2 godine...

 

Meni licni nije jasno zasto ne menjaju neke regulative ako vide da nesto ne funkcionise? Oni samo trabunjaju o Ukrajini, a brodovi, roba, najgore roba koja utice na proizvodnju zaglavljena na okeanu. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/30/2022 at 7:50 AM, Baby said:

 

Meni licni nije jasno zasto ne menjaju neke regulative ako vide da nesto ne funkcionise? Oni samo trabunjaju o Ukrajini, a brodovi, roba, najgore roba koja utice na proizvodnju zaglavljena na okeanu. 

Zato sto bi morali da odustanu od svojih politickih ciljeva. I nekim ljudima su se zaduzili, treba to platiti. Politicki mislim zaduzili. 

Uz to, mislim da je problem da su Dems sebe ideoloski ubedili zadnjih 10-12 godina, da je to sto rade dobro. I uopste im nije jasno zasto ne nailaze na odobravanje. Oni zive u nekom svom svetu koji je nepovezan sa realnoscu svakodnevnog zivota prosecnog gradjanina, ubedjeni u svoju moralnu superiornost. Trampova pobeda 2016 je trebala da bude alarm da se probude. Medjutim posto su iskoristili medije I big tech, I sve moguce marifetluke, da ga izguraju, I dalje osecaju da su izvojevali pobedu. 

Ako stalno pricas sa ljudima koji dele tvoje misljenje, I klimaju glavom, pre ili kasnije postanes odvojen od realnosti. 

Oni su doveli do toga da svako ko kritikuje odluke bude proglasen za rasistu, desnicara, trampistu..ili mu se pokazuje white privilege. Nazalost car je go, I to se vise ne moze prikriti ni pricom o Ukrajini.

  

Link to comment
Share on other sites

Ovo je bukvalno zezanje razuma.

Biden kaze za 3 meseca je gorivo otislo gore 1$ po galonu, ali Putin je kriv, iako je situacija sa Ukrajinom stara mesec dana. I onda kaze kupite elektricna kola, koja prosecno kostaju danas izmedju 50-60k, ustedecete 80$ mesecno.

Na stranu, sto prosecna kola na benzin kostaju 10k manje, koje ljudi vec imaju, treba da kupe kola koja kostaju 50-60k da bi ustedeli 80$ mesecno.

Kako ta matematika radi? Dok sam citala vest, IQ mi je pao barem 10 poena. 

 

Bukvalno traze da prosecni gradjanin finansira njihove sulude ideje. Na sta me to podseca? Ah da Obamacare. Tako je to bilo da platimo 500% osiguranje da bi 5% mozda dobilo neki mali benefit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Zato sto bi morali da odustanu od svojih politickih ciljeva. I nekim ljudima su se zaduzili, treba to platiti. Politicki mislim zaduzili. 

Uz to, mislim da je problem da su Dems sebe ideoloski ubedili zadnjih 10-12 godina, da je to sto rade dobro. I uopste im nije jasno zasto ne nailaze na odobravanje. Oni zive u nekom svom svetu koji je nepovezan sa realnoscu svakodnevnog zivota prosecnog gradjanina, ubedjeni u svoju moralnu superiornost. Trampova pobeda 2016 je trebala da bude alarm da se probude. Medjutim posto su iskoristili medije I big tech, I sve moguce marifetluke, da ga izguraju, I dalje osecaju da su izvojevali pobedu. 

Ako stalno pricas sa ljudima koji dele tvoje misljenje, I klimaju glavom, pre ili kasnije postanes odvojen od realnosti. 

Oni su doveli do toga da svako ko kritikuje odluke bude proglasen za rasistu, desnicara, trampistu..ili mu se pokazuje white privilege. Nazalost car je go, I to se vise ne moze prikriti ni pricom o Ukrajini.

  

 

Pa ne znam sta oni misle, ali nisam ni sigurna da su svesni da ove krize mogu da se rese samo ako hoce da se rese. Debilne regulative usporavaju sve i posto je sve jedan lanac kad tad ce dotaci svakog. 

 

E da, danas sam videla tekst koji kaze da odredjene grupe mogu da plate 2.5k da ubrzaju slucaj za zelene karte. Toliko je sve zakrceno da ne mogu da otpeljaju pa su sada resili da eto, ko hoce brze moze da plati da ubrza, umesto da to rade redom i ubrzaju sami. Jos jedan od nacina kako da otmu pare i pune prazne kase. 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Pa ne znam sta oni misle, ali nisam ni sigurna da su svesni da ove krize mogu da se rese samo ako hoce da se rese. Debilne regulative usporavaju sve i posto je sve jedan lanac kad tad ce dotaci svakog. 

Baby, pricali smo ovde pre 3 godine, i tebi je smetalo sto meni Tramp ne smeta dok je svima dobar zivot. Zamerala si mi sto pricam o Antifi, sto pricam o nasilju na protestu, sto pominjem slobodu govora... Danas sve to pricaju MSM koji su to pre 3 godine nazivali conspiracy theory.

Nije deibilna regulativa kriva, nego politika. 

Bukvalno ti je Hilari rekla pre dve godine "Ne treba pustiti krizu da ne bude iskoriscena".

 

Ne treba da mi objasne sta misle, vidim u tome sta rade. Tramp je to iskoristio 2016 ono sto svi znamo - da je DC swamp. Nije mi ni tada trebalo objasnjenje da ce ili da se uklopi u tu pricu ili da nastrada. Oni sada kroje distrikte za glasanje da ne izgube vlast (ironicno je da su optuzivalai Trampa da ce to raditi).

 

Meni je jako zao sto je Dems propao toliko, i ljudi koji su polagali nade da ce ova administracija dovesti nazad normalu. Ali to nam je sto nam je.

Ovo bi moglo da se ispravi da nemamo potpunu podeljenost. Zato nam treba novi Regan, Biden to ocigledno nije 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Baby, pricali smo ovde pre 3 godine, i tebi je smetalo sto meni Tramp ne smeta dok je svima dobar zivot. Zamerala si mi sto pricam o Antifi, sto pricam o nasilju na protestu, sto pominjem slobodu govora... Danas sve to pricaju MSM koji su to pre 3 godine nazivali conspiracy theory.

Nije deibilna regulativa kriva, nego politika. 

Bukvalno ti je Hilari rekla pre dve godine "Ne treba pustiti krizu da ne bude iskoriscena".

 

Ne treba da mi objasne sta misle, vidim u tome sta rade. Tramp je to iskoristio 2016 ono sto svi znamo - da je DC swamp. Nije mi ni tada trebalo objasnjenje da ce ili da se uklopi u tu pricu ili da nastrada. Oni sada kroje distrikte za glasanje da ne izgube vlast (ironicno je da su optuzivalai Trampa da ce to raditi).

 

Meni je jako zao sto je Dems propao toliko, i ljudi koji su polagali nade da ce ova administracija dovesti nazad normalu. Ali to nam je sto nam je.

Ovo bi moglo da se ispravi da nemamo potpunu podeljenost. Zato nam treba novi Regan, Biden to ocigledno nije 

 

Zivelo se dobro i pre Trampa, nije on izmislio toplu vodu nego nastavio trend. Ja uopste nemam sumnje da bi sada bilo bezveze i da je Tramp ovde, ali nije pa sad kako ko masti na volju. 

 

U pitanju su glupave regulative. Roba putuje po 5 meseci, zaglavi se na lukama, a to vuce mnogu domacu proizvodnju i pola toga fali i na osnovu toga dizu svi cene. Ne mislim ja da je tu osim tih regulativa koje mogu da ubrzaju proces proizvodnje i distribucije nesto deo politickog establismenta, nego gramzive korporacije. Da ima protoka, ne bi mogli da dizu cene toliko jer ne bi mogli da se pravdaju razlozima nedostatka. Ali osnovnu kocnicu ipak mora da otpuste politicari, a to ne rade. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Baby said:

 

Zivelo se dobro i pre Trampa, nije on izmislio toplu vodu nego nastavio trend. Ja uopste nemam sumnje da bi sada bilo bezveze i da je Tramp ovde, ali nije pa sad kako ko masti na volju. 

 

U pitanju su glupave regulative. Roba putuje po 5 meseci, zaglavi se na lukama, a to vuce mnogu domacu proizvodnju i pola toga fali i na osnovu toga dizu svi cene. Ne mislim ja da je tu osim tih regulativa koje mogu da ubrzaju proces proizvodnje i distribucije nesto deo politickog establismenta, nego gramzive korporacije. Da ima protoka, ne bi mogli da dizu cene toliko jer ne bi mogli da se pravdaju razlozima nedostatka. Ali osnovnu kocnicu ipak mora da otpuste politicari, a to ne rade. 

Ma zivelo se dobro i pre Trampa, niti ja tvrdim neki SBBKBB - medjutim imas listu regulativa koje je Biden ukinuo nakon Trampa, koje su bile dobre, i neke koje je uveo koje su lose. Zato sto su u skladu sa njegovim politickim ciljevima. Znamo sta govore, da ce "transformisati Ameriku', e sad i sama kazes da se dobro zivelo i pre Trampa, zasto onda Americi treba transformacija?

Ne treba, primenis samo regulative koje su radile u istoriji, nema potrebe da izmisljaju toplu vodu, jer vidimo kako se to izmisljanje zavrsava.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Baby said:

 

Zivelo se dobro i pre Trampa, nije on izmislio toplu vodu nego nastavio trend. Ja uopste nemam sumnje da bi sada bilo bezveze i da je Tramp ovde, ali nije pa sad kako ko masti na volju. 

 

U pitanju su glupave regulative. Roba putuje po 5 meseci, zaglavi se na lukama, a to vuce mnogu domacu proizvodnju i pola toga fali i na osnovu toga dizu svi cene. Ne mislim ja da je tu osim tih regulativa koje mogu da ubrzaju proces proizvodnje i distribucije nesto deo politickog establismenta, nego gramzive korporacije. Da ima protoka, ne bi mogli da dizu cene toliko jer ne bi mogli da se pravdaju razlozima nedostatka. Ali osnovnu kocnicu ipak mora da otpuste politicari, a to ne rade. 

 

Što se tiče cene gasa i nafte ja mislim da ne bi baš ovako poskupeli da je Tramp pobedio. Tramp bi Ukrajinu isporučio na tanjiru Putinu i ne bi bilo ni sankcija ni dizanja cena energenata u nekom većem iznosu. Zato je Bajden, po meni, za klasu ozbiljniji predsednik jer nije išao kao populista nego onako kako je dobro za SAD na duže staze. Rusija se mora izolovati jer kako vreme prolazi pravi sve veće i veće probleme zapadu. Ovim potezom će taj problem bar početi da se rešava.

 

"Hoćete slobodu ? To košta." Nemam vremena da guglam ali neko iz administracije je to rekao pre par nedelja i u pravu je 100%. I za vreme hladnog rata je bilo mnogo unosnije sarađivati sa SSSR pa se to nije radilo zato što je to fundamentalno pogrešna stvar. Tako je i danas.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Klotzen said:

 

Što se tiče cene gasa i nafte ja mislim da ne bi baš ovako poskupeli da je Tramp pobedio. Tramp bi Ukrajinu isporučio na tanjiru Putinu i ne bi bilo ni sankcija ni dizanja cena energenata u nekom većem iznosu. Zato je Bajden, po meni, za klasu ozbiljniji predsednik jer nije išao kao populista nego onako kako je dobro za SAD na duže staze. Rusija se mora izolovati jer kako vreme prolazi pravi sve veće i veće probleme zapadu. Ovim potezom će taj problem bar početi da se rešava.

 

"Hoćete slobodu ? To košta." Nemam vremena da guglam ali neko iz administracije je to rekao pre par nedelja i u pravu je 100%. I za vreme hladnog rata je bilo mnogo unosnije sarađivati sa SSSR pa se to nije radilo zato što je to fundamentalno pogrešna stvar. Tako je i danas.

Ovde pravis nekoliko pogresnih predpostavki.

Prvo nafta i gas ne bi toliko poskupeli jer Tramp ne bi zaustavio Keystone Pipeline, sto je Biden uradio odmah - nemoj da zaboravimo da je cena nafte otisla drasticno gore pre Putina i Ukrajine, dostigla je vec bila najvecu cenu od 70tih.

Drugo, Tramp ne bi blokirao proizvodnju u US, sto je Biden uradio da bi gurao green deal.

To su dve stvari koje su prvenstveno uticale na cenu nafte, uz to dodaj da Tramp ne bi odobrio dodatno trosenje od 2 triliona, nije mu trebalo, sto bi umanjilo inflaciju.

 

Sad na Ukrajinu:

- ne postoji dokaz da bi Putin uopste napao Ukrajinu sa Trampom u Beloj Kuci, Tramp je prethodno pokazao u Siriji i Iraku da je nepredvidljiv.

- ne bi imao haoticno povlacenje iz Avganistana, po svim izvorima, Tramp je imao potpuno drugaciji plan povlacenja, jer mu nije nista znacilo da se slika kao pobednik za 9/11

 

Na kraju, ne postoji ni dokaz kako bi uopste reagovao na saznanje da Putin sprema invaziju, sam Tramp je rekao da nije ocekivao, ali on nije ni imao informacije koje je Biden imao 6 meseci pre invazije. Mogao je da uradi sta god - od ulaska 6te flote tamo, do naoruzanja Ukrajine, do toga da kaze "sta me briga". to je sad cista spekulacija.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Klotzen said:

 

Što se tiče cene gasa i nafte ja mislim da ne bi baš ovako poskupeli da je Tramp pobedio. Tramp bi Ukrajinu isporučio na tanjiru Putinu i ne bi bilo ni sankcija ni dizanja cena energenata u nekom većem iznosu. Zato je Bajden, po meni, za klasu ozbiljniji predsednik jer nije išao kao populista nego onako kako je dobro za SAD na duže staze. Rusija se mora izolovati jer kako vreme prolazi pravi sve veće i veće probleme zapadu. Ovim potezom će taj problem bar početi da se rešava.

 

"Hoćete slobodu ? To košta." Nemam vremena da guglam ali neko iz administracije je to rekao pre par nedelja i u pravu je 100%. I za vreme hladnog rata je bilo mnogo unosnije sarađivati sa SSSR pa se to nije radilo zato što je to fundamentalno pogrešna stvar. Tako je i danas.

 

USA uvozi iz rusije crude oil toliko da mogu da napune pola miliona automobila benzinom dnevno. Procena je da je na putevima oko 115 miliona automobila dnevno. Znci da nije uticao taj uvoz da benzin skoci za 30-50 posto, nego gramzivost kompanija koji koriste bilo koji razlog da zarade sto brze. To je ono sto Andja kaze ali u drugom kontekstu "da krizu treba sto bolje iskoristiti"

Ovo je cist korporativni kapitalizam, svet se kroji po meri korporacija a ne obrnuto. 

 

Sto se tice pipeline, one su stale sa radom i pre poskupljenja benzina i nisu ocito bile dovoljno dobar izgovor za ovoliko poskupljenje.

Benzin je bukvalno skocio naglo od rata u Ukrajini.  

 

Link to comment
Share on other sites

Pa to što je rat izbio krajem februara ne znači da je tek tada on počeo da utiče na cenu nafte. Putin smanjuje isporuke i gasa i nafte od letos i sada je jasno da je to radio smišljeno. Isporučivao je samo ugovorene kvote i ništa preko i na taj način uticao da cena skoči. Od decembra zapad sigurno zna da se Putin odlučio za rat jer od tada to ponavljaju kao papagaji, verovatno oni to znaju i par meseci ranije ali nisu hteli da dižu uzbunu dok ne budu 100% sigurni. Zato i imamo taj brži rast cene od početka godine na ovamo.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Baby said:

 

 

Sto se tice pipeline, one su stale sa radom i pre poskupljenja benzina i nisu ocito bile dovoljno dobar izgovor za ovoliko poskupljenje.

Benzin je bukvalno skocio naglo od rata u Ukrajini.  

 

Pipeline je stala sa radom zato sto je Biden odlucio tako, prosle godine negde u ovo vreme. Cena nafte je automatski krenula da raste.

Zaustavis pipeline => poskupi nafta, znaci mora da se stane sa radom na Keystone pipeline da bi doslo do skoka, ne obrnuto.

Pre Ukrajine je prosecna cena galona otisla 1.5$ po galonu. Iz 3 razloga koje sam navela.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Angelia said:

Pipeline je stala sa radom zato sto je Biden odlucio tako, prosle godine negde u ovo vreme. Cena nafte je automatski krenula da raste.

Zaustavis pipeline => poskupi nafta, znaci mora da se stane sa radom na Keystone pipeline da bi doslo do skoka, ne obrnuto.

Pre Ukrajine je prosecna cena galona otisla 1.5$ po galonu. Iz 3 razloga koje sam navela.

 

Ja nisam ni pisala ko je o cemu odlucivao, nego da je eto stala sto sama kazes pre godinu dana, a cena naglo skocila sa ratom u Ukrajini, a ne pre godinu dana. 

 

E da, jeste cena malo skocila ali cena se stalno menja, zimi je skuplje, leti je jeftinije. Bar kod nas. I kod nas nije otisla 1.5 pre ukrajine, nego mozda a verovatno i manje od 30c... Ovde je skocilo naglo od rata. 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Baby said:

 

Ja nisam ni pisala ko je o cemu odlucivao, nego da je eto stala sto sama kazes pre godinu dana, a cena naglo skocila sa ratom u Ukrajini, a ne pre godinu dana. 

 

E da, jeste cena malo skocila ali cena se stalno menja, zimi je skuplje, leti je jeftinije. Bar kod nas. I kod nas nije otisla 1.5 pre ukrajine, nego mozda a verovatno i manje od 30c... Ovde je skocilo naglo od rata. 

Ja pricam o prosecnoj ceni, koja je uglavnom skocila pre Ukrajine. Znaci u toku tih godinu dana dok je Biden vodio politiku. 

                              Jan        Feb         Mar       Apr       May      June      July       Aug      Sept      Oct       Nov       Dec

 2020                    2.636     2.533     2.329    1.938   1.961     2.170    2.272     2.272    2.274    2.248   2.200    2.284

 2021                    2.420     2.587      2.898    2.948   3.076   3.157    3.231     3.255    3.272    3.384   3.491     3.406

 2022                   3.413      3.611      4.322

 

Biden u Januaru 2021 odbija licencu - mozemo da otpratimo dizanje cene u toku 2021, sve do napada na Ukrajinu. Uz to:

 

"had President Biden not cancelled the cross-border permit for Keystone XL on his first day in office, that pipeline system would likely be in service today, and would be bringing as much as 900,000 barrels of crude oil into the U.S. system. That’s more than enough to offset volumes of crude coming into the U.S. from Russia, and to eliminate a need to offset those now-banned Russian volumes by begging for more such heavy crude from Venezuela."

 

https://www.forbes.com/sites/davidblackmon/2022/03/10/why-bidens-killing-of-keystone-xl-was-a-big-energy-blunder/?sh=1b44232513fd

 

Uz to, u februaru 2022, Biden zaustavlja dozvole na federalnoj zemlji, tako da skok cene u martu i ne mozemo kompletno pripisati Ukrajini. Poenta je da zemlje koje snadbevaju USA, znaju da US nece biti energetski nezavisna, i podizu cene. 

 

Bidenovo opravdanje za oba poteza: climate change. Nikakve veze sa Ukrajinom.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...