Jump to content

Zdravlje i medicina - pitanja o svemu i svačemu


Eddard

Recommended Posts

Zadnja (re)vakcina je bila tetavaksal u 3.raredu srednje koji je ukinuta, isto ima jako dugo.

Potom su pre tri godine izbacili torlakov Opv i ostavili samo di te za odrasle.

Revakcinacija je bila torlakovim tetavaksalom na "punim" godinama života (sad bi se revakcinidala godišta koja se završavaju trojkom), ali su to ukinuli pre par godina zbog nestašice vakcina.

 

Inače sam sad guglala oko tih tetraksima i naišla na neki forum iz 2011. na kom piše da je Nestorović bio da se ukine monopertusis zbog nekakvih podataka koje je dobijao a da mu je dete autistično zbog MMR-a.

Jel vakcinacija dece obavezna u DE?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

U Srbiji je za godinu dana od uvođemja besplatne HPV vakcine,u uzrastu od 9-14 godina, makar 1.dozu primilo 14.171 dete. Dece tog uzrasta ima oko 300.000.
Znači,manje od 5% dece je primilo.

Kakav poraz i razuma i roditeljstva..ogromne većine roditelja. U zemlji gde se deca toliko "vole" i prolazi priča o "porodičnim vrednostima".

Ima li komentara nadležne ministarke ili smo svi mi već umrli od osiromašenog uranijuma, pa ovo dođe kao "svejedno je" podatak

Edited by Drug Crni
slovo
  • Like 5
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Pangea said:

Izvor ili se nije dogodilo.

Ako je zaista to rekao, onda se slažem da je budala i da je sa kovidom prosto ubo na sreću. Zna li se da li su njegova deca vakcinisana, to bio ključni dokaz?

A prva rečenica tek predstavlja glupost. Čak i pored medijske blokade jasno je da su posledice vakcinacije kod mnogih ljudi očigledne.

I to kažem kao neko ko smatra da je vakcina uz penicilin najveći medicinski izum u istoriji čovečanstva, a možda i najveći pronalazak ikada.

Moraš i ti navesti izvor.

 

27 minutes ago, shonke said:



A sad na temu Djokovica, čovek je izjavio za sve vakcine da treba poštovati izvor a ne samo na ove za sars cov 2. Što neko reče, definicija antivax stava.

To bi bilo super kad posledice tako nečeg ne bi bile užasne. DiTePer, polio, mmr vakcine su obavezne kod nas i nema nikakvog razloga da bude drugačije.
A o pedijatru koja nije dala NI JEDNU vakcinu svojoj deci... Zanima me kako bi lečila tu svoju decu da zakače polio virus.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Meni je manje jasno kako ta deca idu u školu, na upisu se proverava vacc status, naročiti na MMR.

Po zakonu RS, ona je trebalo da bude kažnjena sa nekih 120.000 dinara po detetu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Info ako nekome zatreba. https://www.longcovidweb.ca/

 

Many Canadians have had long COVID for almost 4 years. Researchers say there's hope

 

Quote

 

That COVID-19 infection led to respiratory problems and extreme fatigue. Then came more terrifying symptoms, including brain fog so severe that the artist couldn't draw a clock during a neurology exam, as well as “excruciating pain” that “felt like my veins were on fire.”

The biggest difference between now and then, Mally said, is that the health-care community now recognizes long COVID is real.

“I don't have to have that battle with medical practitioners (anymore) trying to convince them that this condition that I have exists.”

 

Quote

A recent Statistics Canada report estimated 3.5 million people in Canada, or 11.7 per cent of the adult population, reported “long-term symptoms” lasting at least three months after COVID-19 infection as of June 2023.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vec sam vise puta hteo da pisem o svojim problemima ali ali sam odustao zbog razlicitih razloga. Ponekad ni snage, ni koncentracije nisam imao, ali kad sam se osecao malo bolje bio sam zauzet drugim stvarima.

 

Ne verujem da ima long Covid samo su mi simptomi jako slicni. Simptomi su mi poceli jos u 2018., ali od jeseni 2020 do marta 2021 su se naglo pogorsali i umnozili (do tada, ni posle, mislim imao sam 2022 ali to nije vazno za ovu pricu, nisam imao Covid, barem nisam imao nikakve flu like simptome, mozda bio asimptomican - ko zna, made ipak ne verujem). Od brain fog i numbness do ekstremnih stomachinh i nervnih problema. Tada sam jedva mogao da hodam, nisam mogao sedeti, ni leci, ni spavati, ni jesti, ni gledati, ni pricati. Imao sam neregularni heart rate (ponekad palo na 30 BPM) i blood pressure (190). 

Bio sam kod vise specijalista (Kanada i US) - srce (2 komada), neurulozi (3), gastroentrologisti (2), genaral surrgeon (1), spine surgeon (2) -bezbroj testova - CT, MRI (head/brain, GI, Cervical-Thoracic/spine), X-ray - sa svakavim dodacima, esophagus, radioactive motility test, vise vrsta EKG-a itd. Da ne pricam o svim mogucim blood and stool testovima za sve moguce bakterije, viruse, anomalije - vise puta ponovljene.

 

Do dan danas nisam dobio ni jednu dijagnozu koja ukazuje sta se samnom dogadja. Ono sto su nasli i dijagnozirali su: Hiatal hernia - imao opraciju (fundoplication), stomach inflamation (sad vec nestao, ili je neki micro), C5-C6  herniation, moderate to severe C5-C6- neural foramen stenosis. Svi H.Pylori testovi u Kanadi su bili negativni, blood, stool, breath - vise puta ponovljeni. Iz US sam dobio neke H.Pylori DNA pozitivivne stool testove ali ovdasnji, kanadski, doktori nisu znali kako to da interpretiraju. Znaci to je to. I kazu da za ono sto sam dijagnoziran ne bi trebao da imam ove simptome i probleme.

 

U najgoroj fazi sam imao oko 30 simptoma i cudnih desavanja sa telom za jedan dan. Sada su mi simptomi blazi i glavni problemi su stomak, brain fog, gledanje, sedenje, citanje i  fizicka aktivnost, ipak nekako se prilagodjujem i izdrzim. Ali od hodanja 10 koraka i skoro padanja u nesvest do ponekad igranja malo kosarke sa klincem je priceless. And I mean it.

 

dodatak: sledeci smer i testovi ce biti u vezi EDS, POTS, Dysatonomia itd. Ko zna, mozda ce jednom naci nesto.

 

 

 

Edited by nonick
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, nonick said:

Vec sam vise puta hteo da pisem o svojim problemima ali ali sam odustao zbog razlicitih razloga. Ponekad ni snage, ni koncentracije nisam imao, ali kad sam se osecao malo bolje bio sam zauzet drugim stvarima.

 

Ne verujem da ima long Covid samo su mi simptomi jako slicni. Simptomi su mi poceli jos u 2018., ali od jeseni 2020 do marta 2021 su se naglo pogorsali i umnozili (do tada, ni posle, mislim imao sam 2022 ali to nije vazno za ovu pricu, nisam imao Covid, barem nisam imao nikakve flu like simptome, mozda bio asimptomican - ko zna, made ipak ne verujem). Od brain fog i numbness do ekstremnih stomachinh i nervnih problema. Tada sam jedva mogao da hodam, nisam mogao sedeti, ni leci, ni spavati, ni jesti, ni gledati, ni pricati. Imao sam neregularni heart rate (ponekad palo na 30 BPM) i blood pressure (190). 

Bio sam kod vise specijalista (Kanada i US) - srce (2 komada), neurulozi (3), gastroentrologisti (2), genaral surrgeon (1), spine surgeon (2) -bezbroj testova - CT, MRI (head/brain, GI, Cervical-Thoracic/spine), X-ray - sa svakavim dodacima, esophagus, radioactive motility test, vise vrsta EKG-a itd. Da ne pricam o svim mogucim blood and stool testovima za sve moguce bakterije, viruse, anomalije - vise puta ponovljene.

 

Do dan danas nisam dobio ni jednu dijagnozu koja ukazuje sta se samnom dogadja. Ono sto su nasli i dijagnozirali su: Hiatal hernia - imao opraciju (fundoplication), stomach inflamation (sad vec nestao, ili je neki micro), C5-C6  herniation, moderate to severe C5-C6- neural foramen stenosis. Svi H.Pylori testovi u Kanadi su bili negativni, blood, stool, breath - vise puta ponovljeni. Iz US sam dobio neke H.Pylori DNA pozitivivne stool testove ali ovdasnji, kanadski, doktori nisu znali kako to da interpretiraju. Znaci to je to. I kazu da za ono sto sam dijagnoziran ne bi trebao da imam ove simptome i probleme.

 

U najgoroj fazi sam imao oko 30 simptoma i cudnih desavanja sa telom za jedan dan. Sada su mi simptomi blazi i glavni problemi su stomak, brain fog, gledanje, sedenje, citanje i  fizicka aktivnost, ipak nekako se prilagodjujem i izdrzim. Ali od hodanja 10 koraka i skoro padanja u nesvest do ponekad igranja malo kosarke sa klincem je priceless. And I mean it.

 

dodatak: sledeci smer i testovi ce biti u vezi EDS, POTS, Dysatonomia itd. Ko zna, mozda ce jednom naci nesto.

 

 

 

Ja recimo ne zelim da mi bllo koji lekar nesto nadje, a svaki covek, svako od nas ima neki svoj zdavstevni problem koji ga mnogio ili

malo muci. Ti kao da zelis da imas neku dijagniozu, a ocigledno ti nije nista.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, nonick said:

 

Wtf? 

Napisao si:

 

U najgoroj fazi sam imao oko 30 simptoma i cudnih desavanja sa telom za jedan dan.

 

A ja sam zelela da kazem da ne smemo od lekara da ocekujemo nemoguce, a ni moguce jer lekari

imaju tridesetak pacijenata dnevno i svaki pacijent ima neki svoj specifican problem.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Selina said:

Napisao si:

 

U najgoroj fazi sam imao oko 30 simptoma i cudnih desavanja sa telom za jedan dan.

 

A ja sam zelela da kazem da ne smemo od lekara da ocekujemo nemoguce, a ni moguce jer lekari

imaju tridesetak pacijenata dnevno i svaki pacijent ima neki svoj specifican problem.

 

Ne, ti si napisala da mi je ocigledno nije nista.

 

Kao kad bi rekao da su mi polomili prozor a ti kazes, sta se buniš kad još uvek vidiš kroz njih.

 

Ne znam sta si htela stvarno. Nisam nista pisao sta ja očekujem od doktora. Ima i toga, vidiš  pod long Covid, ali ja samo sam naveo moju priču, da podelim i ako neko ima nesto slično da podeli.

 

Arogancija nije potrebna.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nonick said:

 

Ne, ti si napisala da mi je ocigledno nije nista.

 

Kao kad bi rekao da su mi polomili prozor a ti kazes, sta se buniš kad još uvek vidiš kroz njih.

 

Ne znam sta si htela stvarno. Nisam nista pisao sta ja očekujem od doktora. Ima i toga, vidiš  pod long Covid, ali ja samo sam naveo moju priču, da podelim i ako neko ima nesto slično da podeli.

 

Arogancija nije potrebna.

Htela sam da te na neki nacin utesim, zasto bih se inace javljala? Ocekujemo i od lekara i od medicine, farmacije resenje za svaki

nas problem, a svaki je totalno indivudualan.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Selina said:

Htela sam da te na neki nacin utesim, zasto bih se inace javljala? Ocekujemo i od lekara i od medicine, farmacije resenje za svaki

nas problem, a svaki je totalno indivudualan.

 

 

 

Hvala na izvinjenju na PM.

 

Nastaviću sa više detalja sledeće nedelje. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 1/7/2024 at 1:23 AM, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

@nonick jesu ti pregledali stitnu?

 

Ne, nisu. Mada mozda ima neki pokazatelj kad se testira krv i da je to bio OK zato nisu nista rekli. Pitacu sledci put doktora.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

https://www.amazon.com/Outlive-Longevity-Peter-Attia-MD/dp/0593236599

 

Ovo je jedan od najkorisnijih i informaciono najgušćih sadržaja koje sam čitao u životu. Naročito za mlađe ljude (a naročito u Srbiji gde je bilo kakvo dugoročno razmišljanje obeshrabreno na sve načine), budući da su mnoge stvari u zdravlju - kao i u životu generalno - funkcija integracije, tj. pitanje "površine ispod krive". Kada god se radi o stvarima koje imaju TU karakteristiku, tada ne postoji trenutak koji treba sačekati da bi se krenulo sa vođenjem računa o nečemu - površina ispod krive u prošlosti se ne može promeniti - već uvek treba krenuti odmah. I nadživeti. Puna preporuka.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

^"Život", u prvom smislum (koji se dodaje u život), je takođe POVRŠINA ispod krive.

 

Inače, već nekih pola godina, od kada sam pročitao ovu knjigu vodim detaljnu evidenciju o svakodnevnom životu na najgranularnijem nivou koji mi je dostupan - od biomtrijskih podataka sa sata i ostalih medicinskih gedžeta, paterna spavanja, rezultata treninga, unesene hrane i slično, do skoro svega što sam video toga dana, pošto gde god nije zabranjeno nosim zakačenu malu kamericu koja slika svakih 30 sekudni, gde idem, šta radim, šta gledam/čitam - da bih mogao to da analiziram i optimizujem za što veću površinu ispod krive.

 

Npr, našao sam da su me alkohol i šećer malo više koštali. Nisam preterivao, to je bilo u proseku pivo i kupovni sladoled dnevno, ali sam uspeo da ih izbacim da sam od nove godine imao ukupno 2 piva i 4 sladoleda.

 

Takođe, iskazalo se da mi je potrebna i blagotvorna i medijska dijeta, koja se za mene ispostavila težom od prehrambene - prosto lakše odolim sladoledu nego čitanju vesti svaki dan, nekad i po više puta dnevno, čitanju Tvitera (pa i ulasku na forum i grupe) što nekad povede neplaniranom i neproduktivnom trošenju vremena i mentalne energije (nekad se pokaže ČAK i u kasnijem odlasku na spavanje, slabijem treningu ujutru itd). Ovo pokušavam da sredim čitanjem blogova koje pratim u imejlu umesto na njihovoim sajtovima, čitanjem umesto vesti Vikipedija članaka o događajima koji me interesuje (koji su bolji, pismeniji, objektivniji, manje optimizovani da emotivno involviraju čitaoca a gotovo jednako ap-tu-dejtovani), mada znam da bi čitanje štampanih nedeljnika umesto dnevnih vesti bilo još optimalnije, ali bih u tom cilju verovatno morao potpuno da ugasim Tviter...

Edited by bohumilo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, bohumilo said:

^"Život", u prvom smislum (koji se dodaje u život), je takođe POVRŠINA ispod krive.

 

Inače, već nekih pola godina, od kada sam pročitao ovu knjigu vodim detaljnu evidenciju o svakodnevnom životu na najgranularnijem nivou koji mi je dostupan - od biomtrijskih podataka sa sata i ostalih medicinskih gedžeta, paterna spavanja, rezultata treninga, unesene hrane i slično, do skoro svega što sam video toga dana, pošto gde god nije zabranjeno nosim zakačenu malu kamericu koja slika svakih 30 sekudni, gde idem, šta radim, šta gledam/čitam - da bih mogao to da analiziram i optimizujem za što veću površinu ispod krive.

 

Npr, našao sam da su me alkohol i šećer malo više koštali. Nisam preterivao, to je bilo u proseku pivo i kupovni sladoled dnevno, ali sam uspeo da ih izbacim da sam od nove godine imao ukupno 2 piva i 4 sladoleda.

 

Takođe, iskazalo se da mi je potrebna i blagotvorna i medijska dijeta, koja se za mene ispostavila težom od prehrambene - prosto lakše odolim sladoledu nego čitanju vesti svaki dan, nekad i po više puta dnevno, čitanju Tvitera (pa i ulasku na forum i grupe) što nekad povede neplaniranom i neproduktivnom trošenju vremena i mentalne energije (nekad se pokaže ČAK i u kasnijem odlasku na spavanje, slabijem treningu ujutru itd). Ovo pokušavam da sredim čitanjem blogova koje pratim u imejlu umesto na njihovoim sajtovima, čitanjem umesto vesti Vikipedija članaka o događajima koji me interesuje (koji su bolji, pismeniji, objektivniji, manje optimizovani da emotivno involviraju čitaoca a gotovo jednako ap-tu-dejtovani), mada znam da bi čitanje štampanih nedeljnika umesto dnevnih vesti bilo još optimalnije, ali bih u tom cilju verovatno morao potpuno da ugasim Tviter...

Ja sam procitala samo uvod ( besplatnih 5-6 stranica) i stvarno sam odusevljena Kaze u uvodu da postoje samo dve vrste smrti, brza i spora😄

Knjigu cu tek kupiti nego ne znam da li e knjigu ili u starostavnom obliku. I meni je potreban neki medijski post jer i kako sam kazes ima hiljade

stranica po netu napisanih od mnogo pametnih ljudi za svaku temu koja nas zanima.

 

Sa secerom nemam problem, poodavno sam to sve batalila, ukljucujuci i hleb. Pijuckam vino, ali toga se necu odricati.

Svako od nas najbolje sam zna gde i kako, kada gresi, ali retko ko hoce sam sebi da prizna.

Link to comment
Share on other sites

Ma razumem. I ja sam se vise pesnicki odrazio u mom prethodnom upisu.
Nije do povecavanja broja godina zivota, nego do kvaliteta istog 🙂 

Opet, ovaj opis bohumila mi deluje, hmm, utopijsko-distopijski. Ako li u zivotu budem morao da brojim kalorije, ili sate provedene na gejming, samoranicu se.
Mada zavidim na disciplini.
Ja npr. vec nekoliko godina imam bol u debelom crevu svakodnevno, proliv i neopisivo los osecaj, onako pervazivan da se prozima kroz celo telo (mozdane f-je, nemoc, nemir,) koji postaje progresivno gori sve do momenta praznjenja, i znam, iskustveno da je okidac Monster (ili Hell) kojim pocinjem dan sa jos 4-5 cigara, pa mozda jednom mesecno uspem da se nakanim da nesto pojedem pre toga i olaksam sebi tako, i to samo ako vec ima nesto spremljeno nakon sto ustanem, npr. kad ostane pice od sinoc. Ni kandidu da prekontrolisem, kamoli da odem na kolonoskopiju koja mi je prepisana pre vise godina 😞 Lenjo govedo 😞 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, bohumilo said:

^"Život", u prvom smislum (koji se dodaje u život), je takođe POVRŠINA ispod krive.

 

Inače, već nekih pola godina, od kada sam pročitao ovu knjigu vodim detaljnu evidenciju o svakodnevnom životu na najgranularnijem nivou koji mi je dostupan - od biomtrijskih podataka sa sata i ostalih medicinskih gedžeta, paterna spavanja, rezultata treninga, unesene hrane i slično, do skoro svega što sam video toga dana, pošto gde god nije zabranjeno nosim zakačenu malu kamericu koja slika svakih 30 sekudni, gde idem, šta radim, šta gledam/čitam - da bih mogao to da analiziram i optimizujem za što veću površinu ispod krive.

 

Npr, našao sam da su me alkohol i šećer malo više koštali. Nisam preterivao, to je bilo u proseku pivo i kupovni sladoled dnevno, ali sam uspeo da ih izbacim da sam od nove godine imao ukupno 2 piva i 4 sladoleda.

 

Takođe, iskazalo se da mi je potrebna i blagotvorna i medijska dijeta, koja se za mene ispostavila težom od prehrambene - prosto lakše odolim sladoledu nego čitanju vesti svaki dan, nekad i po više puta dnevno, čitanju Tvitera (pa i ulasku na forum i grupe) što nekad povede neplaniranom i neproduktivnom trošenju vremena i mentalne energije (nekad se pokaže ČAK i u kasnijem odlasku na spavanje, slabijem treningu ujutru itd). Ovo pokušavam da sredim čitanjem blogova koje pratim u imejlu umesto na njihovoim sajtovima, čitanjem umesto vesti Vikipedija članaka o događajima koji me interesuje (koji su bolji, pismeniji, objektivniji, manje optimizovani da emotivno involviraju čitaoca a gotovo jednako ap-tu-dejtovani), mada znam da bi čitanje štampanih nedeljnika umesto dnevnih vesti bilo još optimalnije, ali bih u tom cilju verovatno morao potpuno da ugasim Tviter...

Izgleda kao da vodis zivot u kosmickoj kapsuli.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Selina said:

Ja sam procitala samo uvod ( besplatnih 5-6 stranica) i stvarno sam odusevljena Kaze u uvodu da postoje samo dve vrste smrti, brza i spora😄

Knjigu cu tek kupiti nego ne znam da li e knjigu ili u starostavnom obliku. I meni je potreban neki medijski post jer i kako sam kazes ima hiljade

stranica po netu napisanih od mnogo pametnih ljudi za svaku temu koja nas zanima.

Ako imaš Kindl i ako želiš pošalji mi imejl adresu u pm (ili direktno na imejl [email protected] ukoliko slučajno ne vidim, pošto izgleda da moram da batalim i sa forumašenjem), pa ću ti "pozajmiti" moj primerak.

 

18 hours ago, RatzenStadt said:

Opet, ovaj opis bohumila mi deluje, hmm, utopijsko-distopijski. Ako li u zivotu budem morao da brojim kalorije, ili sate provedene na gejming, samoranicu se.

11 hours ago, Janne240 said:

Izgleda kao da vodis zivot u kosmickoj kapsuli.

Sve ide automatski, osim što sam merim pritisak i zapisujem šta sam pojeo i kako sam vežbao. Ne planiram to da radim intenzivno u nedogled, ali želim da napravim robusnu bazu podataka o svom životu i organizmu, podatnu AI algoritmima da od njih naprave limunadu. Mislim da to jeste budućnost medicine (ako državisti ne uguše napredak tehnologije), imam tu i neki komercijalni ugao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, bohumilo said:

Ako imaš Kindl i ako želiš pošalji mi imejl adresu u pm (ili direktno na imejl [email protected] ukoliko slučajno ne vidim, pošto izgleda da moram da batalim i sa forumašenjem), pa ću ti "pozajmiti" moj primerak.

 

Hvala na ponudi, ali sam je vec sinoc pazarila ( Kindl) u e izdanju jer sam videla da knjiga ima skoro 800 stranica.

Recenzije u Nemackoj ( knjiga je i ovde bestseller) su pozitivne, ali ljudi zameraju izdavacu ( ne autoru) sto je ostavio

u knjizi silnu medicinu koju normalan citalac ne razume. Ja vec rekoh da sam procitala 5-6 stranica i najvise mi se dopao

njegov nacin pisanja, beskrajno duhovit, a svaka rec ima veze sa medicinom. On recimo pise o statinima koji su i jedini

lek protiv povisenog holesterola i kaze da je s druge strane evidentno da ljudi sa povisenom holestorolom ne boluju od

karcinoma i onda se postavöja pitanje da li lekar treba da savetuje pacijentu da uzima statine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, da. S tim, treba napisati i to, da je odmah dao i odovor na to pitanje - TREBA da ih daju bez bojazni da će povećati rizik od kancera, jer, kako tu lepo objašnjava, Mendelijanska randomizacija pokazuje da inverzna veza između nivoa LDL-a i rizika od raka NIJE kauzalna. Za razliku od veze izmeđe LDL-a i kardiovaskularnih bolesti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...