Ovo je tema za diskusiju i vrlo nepopularna:
Pa kompromis je i tehnicki definisan tim pravilima i koeficijentima, vetar je ipak promenljiva i uticajna varijabla na skok ali kapija je proizvoljna jer daje mogucnost treneru da utice i kalkulise sa "sigurnim" bodovima, da s kracom neriskantnom duzinom izvuce bolji rezultat, plus realno se dešava da poremeti rezultate prethodnih skakača jer im je "dunuo ovakav ili onakav vetar im nije dunuo", dakle procena sudija.
Nova pravila su pocela tamo krajem sezone 2012/13, otprilike koliko se sećam...
Nema toga u nekim sportovima u sprintu u atletici vetar preko 2,00 je nedozvoljen. U skokovima vetar preko 2,00 je nebezbedan na 5 m/s je riskantan do teskih povreda (Jan Mazoh u Zakopanama doživeo komu nakon pada).
Kalkulacije odnosno bonifikacije su donekle opravdane, "rasvetljene" tim pravilima, jer je Nekad Onaj koji startuje pod boljim vetrom "neopaženo" dobijao metre /navodi se slučaj Vajsfloga koji je znao da odugovlači sa zaletom par minuta (maksimum čekanja na vetar sada je minut, deset sekundi je od starta zelenog).
Ahonen je neke sezone bio diskvalifikovan jer je signal za zabranu skoka kasnio i on je prakticno u crvenom "u pucnju" uleteo u skok u Kusamu na 140+metara ali to je Ahonen i cenilo se da kao i u Zakopanama njemu to nije problem.
Ipak, najviše ide na živce činjenica da se može prekinuti takmičenje a da serija bude priznata baš zbog faktora neočekivano turbulentnog vetra. Ranije su takmičenja često bivala otkazivana nakon prve serije što je dodatan problem bio za organizatore.
Ukratko, tehnicki realizacija takmicenja je dosta kompleksnija ali i sigurnija sa ovim nacinom i pravilima takmicenja, medjutim, ima (ne)otklonjive sportske nepravde.
...
Stil je vec nesto drugo, kvalitet skoka, ocenjuju ga sudije koje imaju delic sekunde da vide nesto sto jednostavno ne mogu zapamtiti osim u par desetinki, a nema dozvoljenog replaya za sudije tako da su gledaoci u prednosti da cene svaki skok, doduse ima naknadnih provera ali ne kao VAR tehnologije, vec provere doskoka.
Diskutabilno je pitanje da li perfektno izveden kratki skok treba da ima 5X20 kao i skok koji je izvan HS dakle preko zone bodova i treba da bude uskracen na nivou o,5 od svakog sudije 2,5 skupa za takvu stilsku aljkavost *nema telemarka, sunozni doskok ili doskok u cucnju.
Mislim da svako uvidja da je skolski kompletan kratki skok (ispod K linije zone bodova) ipak samo rezultat (kao i skraceni) izbora skakaca i da takav predstavlja vise rutinu tehnickih elemenata nego vestinu leta i doskoka u uslovima velikih duzina i razlicitih vetrova, tako da se ne mogu isto meriti tj. stilski ocenjivati.
Da, ako se ja pitam, ocene za stil su suvisne u kalkulacijama za bodove, vise bi ih davao kao bonus u slucaju dva ista skoka ali vrhunska za pobedu, da odluci nijansa! ali opet nekad je posteno cak i da podele to prvo mesto.
Imali smo takav jedan slucaj Ahonen-Janda, kada su bili poravnati u delic bodova cini mi se 1228 recimo na kraju NT, tako da stilski perfektni a kraci skokovi Jande doneli su mu titulu pobednika turneje zajedno sa Ahonenom koji je tada ubedljivo duzinski isao preko 140m u oba slucaja....nije mogao da prevagne. SLicno se desavalo Amanu u duelima sa Malisom ili Slirencauerom.
Sve u svemu, redovna takmicenja SV.kupa zasluzuju drugaciji sistem bodovanja od mozda finala Svetskih prvenstava, Olimpijada i onih u kojima se jednim takmicenjem odlucuje titula ili trofej. Ostala treba da budu rasterecena, sigurna i realna, gde do punog izrazaja treba da dodje forma skakaca i pun efekat vestine i tehnike a ne "zaračunavanja" faktora vetar/kapija/sudija.
To nema veze sa hrabrošću i suštinom ovog sporta.