Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

Ne bi ova tema trebalo da se pretvori u takmičenje ko je jači, bolji, okrutniji vec da se priča o mogucim resenjima i eventualnom suzivotu Srba i Albanaca na svim prostorima. U Bg se ovih dana odrzava festival "Mirdita" istina uz prilicno obezbedjenje ali se ipak odrzava. Ne znam ima li slicne manifestacije u PR. Ne mislim tu na privatne posete i pojedinacne utiske vec.na.gostovanje nekog pozorista ili benda iz Srbije. Ja sam odavno zagovornik da se i u sportu mora saradjivati ali slabo me razumeju na obe adrese

 

 

Edited by perkos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, perkos said:

Barem ti i ja znamo kako se na ovakve situacije gleda na Kosovu. Kao što nisam podrzavao upade srpske policije u albanska sela tokom 90-tih( isto je bila priča da idu da hapse kriminalce) tako i sad ne podrzavam ove upade specijalaca na sever u srpsku zajednicu. Skoro svi pohapseni Srbi su pripadnici iste te kosovske policije i moglo se ako postoje razlozi za njihovo privodjenje to izvesti mnogo civilizovanije. Skoro smo imali i sukob manjeg inteziteta u Štrpcu. Ne prodje mnogo a u pomoravlju se upadne u nekoj akciji u srpske kuce i hapse uglavnom domacini. Isto.znaš kako se na Kosovu gleda kuca bez domacina. Nemoj molim meni nabacivati Vučiča, od kad je postao PPV znao sam da vodi u propast ceo region ali je na fb92 imao iznenadjujuce mnogo fanova. Zašto nikad necu razotkriti.

 A šta treba? Gospodo kriminalci, mi vas molimo da budete u kućama jer dolazimo da vas pohapsimo za deset dana. Spremite higijenski pribor, jer vas čeka nekoliko meseci prtivora. Hvala na saradnji i razumevanju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mudra politika je donositi optimalne odluke u datom trenutku. Jer, situacija se non-stop menja i nesto sto je bilo vrlo " naplativo" i " profitabilno" pre recimo 15-ak godina, danas vise nije! 

Da se fokusiramo samo na period od 2000-te naovamo: Kosovo je trebalo priznati jos negde 2003, uz maksimalne benificije za srpsku manjinu ( tada se to jos moglo traziti), Ratka i Radovana uhapsiti do 2005, pregovore sa EU zavrsiti do 2008 kako bi Srbija zajedno sa Hrvatskom usla u EU do 2013! 

Sada je situacija drugacija: Srbija priznanjem Kosova ne dobija nista; nece biti ni ocekivanih dobrosusedskih odnosa jer je previse zuci proliveno a i Srbija cak iako prizna Kosovo ucinice to nevoljno. Od  clanstva u EU nece biti nista bar jos za 10-ak godina. A Srbija ce ipak moci da razvija ekonomiju zahvaljujuci kineskim investicijama.

Tako da nema tu nekog motiva od srpske strane da prizna Kosovo. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Pristevac said:

 Kad postavljaš ovakve tabele, trebalo bi da se prvo informišeš o kolonizaciji Kosova odmah posle WW2. Tada je masovno doseljeno na hiljada i hiljade porodica što iz Crne Gore što iz Bosne. U Prištini je bilo podosta porodica sa prezimenima koja nisu karaktersitična za etnčke Srbe na Kosovu. Iz Crne Gore su dolazili takođe u velikom broju, dobijali su tih godina zemlju, po gradovima stanove itd. Primera radi radio sam na odgovornom mestu u jednom velikom kombinatu u Prištini, bio na spisku za stan, ali stan se dodeljuje doseljeniku iz Crne Gore sa nižom stručnom spremom i manjim radnim stažom. Ima takvih slučajeva na kamare.

 

Što se tiče zastupljenosti nesrpskog stanovništva po sudovima, miliciji, opštini, itd.,  sve do skidanja druga Leke sa vlasti, oko 80% radnih mesta su popunjavali Srbi i Crnogorci

 

Da li bi mogao malo vise da napises o ovome. Znam za kolonizaciju posle prvog svetskog rata, ali o ovoj ne znam da je bila toliko organizovana, mada logicno zvuci. Imao sam devojku sa Kosova, dok sam studirao. Njeni su dosli iz Crne Gore i dobili posao u  sudu i bolnici, kasnije i stan. Tako da sigurno je bilo takvih slucajeva, samo je pitanje koliko je to bilo organizovano. 

 

Nisam pisao ranije o tome, deo moje porodice je u jednom periodu izmedju dva svetska rata ziveo na Kosovu, u Pristini. Nisu bili kolonisti, kupili su kucu u centru grada, ali posle drugog svetskog rata im je imovina nacionalizovana i otisli su sa Kosova. Dosta rodjaka mi je zivelo u Pristini i okolini, pa su se sukcesivno odseljavali. Cak mi je i otac ziveo jedno vreme u Pristini poetkom devedesetih, zbog posla. Tako da o tim migracijama dosta znam, ali nisam stekao utisak da je to doseljavanje nakon drugog svetskog rata bilo tako organizovano, kao npr ono posle prvog svetskog rata. Ti spominjes i naseljavanje seoskog stanovnistva, moj utisak je da se radilo pre svega o gradskom stanovnistvu, koje je obavljalo poslove u drzavnoj sluzbi. Jedan moj rodjak koji nije imao nikakve veze sa Kosovom se tako odselio u Srbicu/Skenderaj kad je postavljen za nacelnika SUPa, ali se vratio cim je otisao u penziju. 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, sreta-steta said:

Jel bas tako? Nema informacija za sever 2011, ali ne verujem da to menja situaciju puno. 

 

Demografija.png

 

Ovo se ne moze uzeti kao relevantno, Srbi nisu bojkotovali popis samo na severu, vec svuda samo ne u meri kao na severu. Jasno je da je trend da broj srpskog stanovnistva na Kosovu opada i da je tvoja poenta dobra, ali ova tabela nije relevantna. 

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo je da je Albanac koji je dosao iz Plava ili Tetova u Pristinu tu dosao zbog školovanja i posla a Crnogorac koji je dosao iz Berana je kolonista. To ipak vise govori o onom ko tako rezonuje stvari nego o stvarnoj situaciji koja je bila na kosovu u vreme sfrj.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
 
 
16 hours ago, e4_guy said:

U stvari, rat u BiH su svi izgubili

Slažem se s tvojom analizom, ali glede celog rata ovaj deo je najtačniji. U stvari, jedini pobednici su oni koji su došli do prvog miliona, kao i oni kojima je rat pružio mogućnost da ižive svoje boleštine.

 

 
 
 
10 hours ago, comandante said:

ne postoji tako nesto kao "akcija protiv srba" bar od proglasenja nezavisnosti (a i pre toga, ali to vec druga tema), postoji samo ludilo srpskih medija i politicara koji svakodnevno seju mrznju i svakim danom postaje gore I gore, onoliko koliko ja pratim srpske medije mislim da ce uskoro stici do nivoa gde njihovo pisanje nece imati veze sa realnoscu, nece morati uvelicavati dogadjaje, vaditi reci iz konteksta ili koristiti poluinformacije nego jednostavno pisati sta im pada na pamet, mogu slobodno pisati o albancima koji jedu srpsku decu I to ce proci bez problema jer srpska publika je postepeno vec pripremljena za to

Ne pratiš dovoljno srpske medije (a nemoj ni da počinješ, zdravije je). :classic_biggrin: Ovo se već odavno dešava, bilo da je u pitanju domaća politika ili je reč o dešavanjima u vezi Kosova ili drugih područja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, perkos said:

Ne bi ova tema trebalo da se pretvori u takmičenje ko je jači, bolji, okrutniji vec da se priča o mogucim resenjima i eventualnom suzivotu Srba i Albanaca na svim prostorima. U Bg se ovih dana odrzava festival "Mirdita" istina uz prilicno obezbedjenje ali se ipak odrzava. Ne znam ima li slicne manifestacije u PR. Ne mislim tu na privatne posete i pojedinacne utiske vec.na.gostovanje nekog pozorista ili benda iz Srbije. Ja sam odavno zagovornik da se i u sportu mora saradjivati ali slabo me razumeju na obe adrese

 

 

Ne znam za ostale, ali bend Repetitor je imao turneju po Kosovu jos 2011. i vratili su se sa super pozitivnim utiscima

Edited by threepwood
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, perkos said:

Zanimljivo je da je Albanac koji je dosao iz Plava ili Tetova u Pristinu tu dosao zbog školovanja i posla a Crnogorac koji je dosao iz Berana je kolonista. To ipak vise govori o onom ko tako rezonuje stvari nego o stvarnoj situaciji koja je bila na kosovu u vreme sfrj.

Iz Plava i Tetova nisu dobijali zemlju i stanove po direktivi "Službe" Vekovima živim na Kosovu, i dođe  neki koferaš iz Sjeverne Vrne Gore dobije ekspresno posao, a stan za par godina. Iz  Tetova su dolazili da bi studirali na maternjem jeziku jer tada u Makedoniji nisu mogli, Plavljani i Gusinjani su se mahom i vraćali, mada je bilo i onih koji su ostajali.  

Link to comment
Share on other sites

 
 
 
On 5/30/2019 at 3:29 PM, Plavi Golub said:

Kako ih promeniti? Ko da ih promeni? Ima jedna stvar koja u tvom postu nije obuhvacena. A to je cinjenica da smo dozvolili da Kosovo bude karta za globalna potkusurivanja izmedju Amerikanaca i Rusa koje u osnovi zabole doope i za Albance i za Srbe. E tu onda nije u igri ono sto je optimalno igracima na terenu, vec i ovima koji lupaju cvrge

 

U vezi poslednjeg pasusa osecam veliku sumnju. Mi tu zastitu ne mozemo da sprovedemo sami, a secemo pristojnu komunikaciju sa onima koji bi mogli efikasno time da se bave.

 

 

Apsolutni preduslov za stvarno rešavanje problema na ovim prostorima je promena vlasti. Budućnost je neizvesna u svakom slučaju, a sa krimosima, zločincima, huškačima... je nesreća prilino izvesna, dok će se njihovi poslovi nastaviti. Kako to uraditi pričamo na drugoj temi. :classic_smile: 

 

Za ovo dalje se apsolutno slažemo. Bahatost, nedostatak razuma i kratkovidost naših vlasti u ranijim decenijama su doveli do toga da jedan lokalni spor, kakvih je puna planeta, postane ugaoni kamen definisanja odnosa velikih sila i međunarodne politike, a tada smo u poziciji trave u onoj poslovici. Naravno da se sada mnogi pitaju ali ne verujem da će rešenja koja su optimalna za njih značiti i opštimalnu dugoročnu situaciju na Balkanu. Uostalom, lepo su oni doprineli ovoj stabilokratiji koja nas vuče unazad, neka ponude nešto novo.

 

U vezi drugog pasusa, problem i jeste u tome što i kad smo imali normalnu komunikaciju (do 2003. godine) nije postojala izvesnost u poštovanju pravila i donetih odluka. Zato se i bojim da će se to ponavljati kakvi god mi da budemo. Naravno, ovakva komunikacija i ponašanje srpske strane nisu ni za komentar. Dno.

 

On 5/30/2019 at 3:42 PM, djole said:

@34Barkley

 

Sa ogromnim delom posta se apsolutno slažem, bar deo koji se tiče analize situacije.

 

Pogotovo ovo

 

 

Međutim, najveći deo tvog posta i jeste analiza a malo šta je rešenje. Da me ne shvatiš pogrešno, nije to neka kritika, apsolutno se slažem da je rešenje sada jako teško naći. Jako je teško vratiti se sada kada Albanci ne žele ništa manje od nezavisnosti i kada ih je većina EU + USA u tome i podržala. Zašto bi to uradili?

 

Isto tako, zašto bismo mi priznali Kosovo? Vrata EU su nam svejedno zatvorena još neko vreme. Zaista u ovom trenutku to najviše izgleda kao usluga onima koji su se malo preračunali kojim će putem ovo da ide.

 

 

Kad me budu plaćali ponudiću i rešenje. :classic_biggrin: Ako bolje pogledaš, nije u pitanju samo analiza nego argumenti zašto priznanje Kosova ne bi baš uspelo. Rekoh gore, moramo svi zajedno na ovim prostorima da promenimo kontekst i ljude koji nas vode da bismo mogli da razmišljamo o rešenjima. Inače ćemo se vrteti u problemima druge vrste a na istu temu.

 

Sasvim razumem stav ljudi koji su umorni od priča o Kosovu koje idu u krug (ko nije?) i smatraju da bi se brzim rešenjem otvorio prostor da se ide dalje. Niko od nas nema kristalnu kuglu i svi ćemo jednom biti naknadno pametni, ali ja sam suprotnog mišljenja. Mislim da moramo da prihvatimo da ako želimo održiva rešenja nema jednostavnih poteza koji bi to doneli. Danas su političari lenji (mislim na stranjske, velike sile, ovi naši su često šarlatani), sve se svodi na to da se ubrzaju stvari, proglasi se kao rešenje, uzmemo keš i vidimo se posle, a na kraju vidimo da je samo dodatno iskomplikovano. U stvari, nisu samo političari takvi, dešava se i na drugim poljima, drugim poslovima. Površnost se praglašava za jednostavnost.

 

Često kritikujem razne postupke EU, a u stvari imam veoma pozitivan stav prema istoj i želim da opstane. Ona je pre svega i iznad svega mirovna unija, rešenje za bezbrojne i besmislene sukobe na ovom kontinentu. Ako se vratimo u vreme kada je formirana njena preteča, to je bio hrabar potez, povučen od strane ljudi koji su videli sve u čemu se zabrljalo nakon prvog rata pa su pokušali nešto sasvim novo, novi okvir za razvoj. A šta se nudi danas? Rekoh već, da je neko zaista želeo da trajnije reši problem odnosa Srba i Albanaca ponudio bi im nešto novo, u periodu nakon pada Miloševića, nešto hrabro, pravu šargarepu, a ne sliku iste. Moraju se hrabrije podstaći integracije na Balkanu (ne formiranjem neke Jugoslavije nego uvlačenjem svih nas u novi, širi okvir), a ne da se podstiču tenzije i pogrešni ljudi.

 

Zatim, smatram da Kosovo nije uporedivo sa Trstom, niti mislim da bi se u nekom periodu zaboravilo, kao što se zaboravio Trs'. Zašto imam takvo mišljenje? Kad se stvari ne reše kako treba, izađu kosturi iz ormara, pre ili kasnije. 40 godina nakon II sv. rata su se povampirile stare mržnje, a sad bi kao bilo drugačije? Već je na prethodnim stranama opisano da eto, četvrt veka od završetka rata u HR po potrebi se pusti neki Vulin/Šešelj iz podruma, a i situacija u Hrvatskoj je slična. Ima takvih primera koliko voliš, da ne idem u detalje. Ako meni nešto ne znači ili procenjujem da nije bitno, ne mogu to da projektujem na sve druge zainteresovane strane, tj. da mislim da i oni misle isto i da će u budućnosti to činiti. 

 

Ima tu još nešto, a u vezi sa tim sećanjem, traumama i tome slično. Otkako je sveta i veka, pobednici su suštinski imali dva izbora - ili da totalno rasture osvojeno i pobiju sve živo ili da probaju da sačuvaju čast pobeđenih i postepeno prave od njih saveznike. U suprotnom, uvek je ostajala klica koja se pre ili kasnije pretvarala u pobunu, kada se okolnosti promene. Ovakvim zavrtanjem ruke Srbiji od strane pravih pobednika - Zapada, nepoštovanjem potpisanog i na kraju teranjem na potpis, suštinski se stvara problem u budućnosti. Da li zaista bilo ko misli da će buduća Srbija, čak i da prihvati potpis na kosovsku nezavisnost, uspeti da ostane sasvim kul ako se desi i najmanji problem prema Srbima ili srpskom nasleđu na tom budućem Kosovu i da će se reći nešto kao to je druga država, ne mešamo se? Da li mislite da neće biti problema kao što ih sada ima između SRB i HRV? Posebno jer će i dalje nastaviti da nas vode razni polupolitičari. Taliesin je pisao na starom Voxu u dva navrata, da bi verovatno u nekom trenutku i došlo do nezavisnosti Kosova, ali u političkom procesu, a ne ovako, na silu. Možda bi zaista bilo tako, ne znam, ali u svakom slučaju ne bi bilo sile koja bi izazivala reakciju, kad tad, po Njutnu, jelte.

 

Na kraju, slažemo se, ta nezavisnost je sada na pola puta (Tačerka reče da tada rizikuješ da te zgaze kola sa obe strane) i niko ne zna kako da se izvučemo svi zajedno iz toga. Đinđić je sprečavan da to reši kada je bilo lakše, a nije bilo ni volje, kao što rekoh gore, da se ponudi nešto inspirativno svima u paketu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/31/2019 at 4:35 PM, A sad said:

Slovacka ce priznati Kosovo posle sledecih parlamentarnih izbora, ako to bude bila aktuelna tema. Kiska je i u kampanji na prethodnim izborima u svojoj platformi imao i priznanje Kosova, ali je vlada bila protiv. Stranke vladajuce koalicije su u slobodnom padu i samo ih cudo moze spasiti gubitka vlasti. Opozicija je vec davala izjave da bi mogla priznati Kosovo. 

 

Slovacka nece priznati Kosovo, tj ne na taj nacin kao sto ti predtavljas. Ako ti je ideja da desno orijentisane stranke podrzavaju suverenitet Srbije na Kosovu, a liberalne tu imaju drugi stvar, onda ne poznajes Slovacku dovoljno. U vreme priznavanja Kosova, na vlasti je bila Iveta Radicova ako se ne varam, a ona je liberalna politicarka. Sentiment u Slovackoj je takav da su oni dosta... nacionalno osvesceniji od recimo Ceha i postoji da neka mozda je gruba rec, ali bolju ne znam, netrpeljivost prema Madjarima, Romima i Ukrajincima (vychodari). Nemaju ama bas nikakav interes da priznaju Kosovo jer niti su u situaciji kao Makedonija/Crna Gora, niti su promoteri nezavisnosti, nemaju Albansku nacionalnu manjinu u toj meri da bi to moglo da donese neke poene, itd... 

To je ozbiljna drzava (na nacin kako nijedna balkanska zemlja nece biti sledecih 50 godina), a kod takvih drzava priznavanje necega sto jeste presedan a kasnije moze da im se obije o glavu ne zavisi od toga koja je partija na vlasti. Drugo, napisah, Slovaci imaju... ajd napisao bih trvenje, ili odnos koji nije bas pun poverenja sa Madjarskom manjinom. Tu je nekada bilo i problema ali nikada nisu eskalirali. Ono sto hocu da kazem je da su Slovaci svesni da u slucaju da se situacija u Evropi promeni u narednih x godina, a oni priznaju Kosovo, postoji sansa da se to primeni i na njih. 

Nema tu neke ljubavi izmedju Slovaka i Srba, pa da je to neki razlog. Pogledajte Ukrajinu na primer, zasto oni ne priznaju Kosovo? Jednostavno interes da se to uradi ne postoji, ili ga ja barem ne vidim. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

 

Slovacka nece priznati Kosovo, tj ne na taj nacin kao sto ti predtavljas. Ako ti je ideja da desno orijentisane stranke podrzavaju suverenitet Srbije na Kosovu, a liberalne tu imaju drugi stvar, onda ne poznajes Slovacku dovoljno. U vreme priznavanja Kosova, na vlasti je bila Iveta Radicova ako se ne varam, a ona je liberalna politicarka. Sentiment u Slovackoj je takav da su oni dosta... nacionalno osvesceniji od recimo Ceha i postoji da neka mozda je gruba rec, ali bolju ne znam, netrpeljivost prema Madjarima, Romima i Ukrajincima (vychodari). Nemaju ama bas nikakav interes da priznaju Kosovo jer niti su u situaciji kao Makedonija/Crna Gora, niti su promoteri nezavisnosti, nemaju Albansku nacionalnu manjinu u toj meri da bi to moglo da donese neke poene, itd... 

To je ozbiljna drzava (na nacin kako nijedna balkanska zemlja nece biti sledecih 50 godina), a kod takvih drzava priznavanje necega sto jeste presedan a kasnije moze da im se obije o glavu ne zavisi od toga koja je partija na vlasti. Drugo, napisah, Slovaci imaju... ajd napisao bih trvenje, ili odnos koji nije bas pun poverenja sa Madjarskom manjinom. Tu je nekada bilo i problema ali nikada nisu eskalirali. Ono sto hocu da kazem je da su Slovaci svesni da u slucaju da se situacija u Evropi promeni u narednih x godina, a oni priznaju Kosovo, postoji sansa da se to primeni i na njih. 

Nema tu neke ljubavi izmedju Slovaka i Srba, pa da je to neki razlog. Pogledajte Ukrajinu na primer, zasto oni ne priznaju Kosovo? Jednostavno interes da se to uradi ne postoji, ili ga ja barem ne vidim. 

 

Nije bila Radicova, bio je Fico. Ona je bila kasnije i to jako kratko, ona nije bila protivnik priznanja i verovatno bi njena vlada priznala Kosovo da je potrajala duze, bar je davala takve izjave kasnije. Fico je i glavni zagovornik ne priznavanja Kosova. Bivsi predsednik Andrej Kiska je otvoreno podrzavao nezavisnost Kosova, on je jos uvek ubedljivo najpopularniji politicar u Slovackoj. I sadasnja predsednica Caputova podrzava nezavisnost Kosova. Njena partija je favorit na sledecim parlamentarnim izborima, pobedila je i na EU izborima pre par dana. Njihovi potencijalni koalicioni partneri takodje nemaju nista protiv priznanja Kosova, mada im to nije toliko bitno pitanje, ali Kiska ima veliki uticaj na njih. 

 

Slicna je situacija i oko Venecuele koja je sada aktuelna. Vlada ne priznaje Gvaida, dok predsednici priznaju, prvo Kiska, pa sada i Caputova. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Pristevac said:

Iz Plava i Tetova nisu dobijali zemlju i stanove po direktivi "Službe" Vekovima živim na Kosovu, i dođe  neki koferaš iz Sjeverne Vrne Gore dobije ekspresno posao, a stan za par godina. Iz  Tetova su dolazili da bi studirali na maternjem jeziku jer tada u Makedoniji nisu mogli, Plavljani i Gusinjani su se mahom i vraćali, mada je bilo i onih koji su ostajali.  

Ha pa u ovo apsolutno verujem. Isto je tako i u Beogradu :classic_laugh:

 

Da me ne shvatite pogrešno, stvarno nemam ništa protiv Crnogoraca. Istina nije da volim nešto puno njihovo primorje, ali to nema veze sa njima koliko sa tim da mi je lepše jednostavno da odem u Grčku, Italiju, Tursku. Ali što se tiče ove situacije koju si ti opisao, vrlo je slična sa njima u Beogradu :classic_biggrin: 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, A sad said:

 

Nije bila Radicova, bio je Fico. Ona je bila kasnije i to jako kratko, ona nije bila protivnik priznanja i verovatno bi njena vlada priznala Kosovo da je potrajala duze, bar je davala takve izjave kasnije. Fico je i glavni zagovornik ne priznavanja Kosova. Bivsi predsednik Andrej Kiska je otvoreno podrzavao nezavisnost Kosova, on je jos uvek ubedljivo najpopularniji politicar u Slovackoj. I sadasnja predsednica Caputova podrzava nezavisnost Kosova. Njena partija je favorit na sledecim parlamentarnim izborima, pobedila je i na EU izborima pre par dana. Njihovi potencijalni koalicioni partneri takodje nemaju nista protiv priznanja Kosova, mada im to nije toliko bitno pitanje, ali Kiska ima veliki uticaj na njih. 

 

Slicna je situacija i oko Venecuele koja je sada aktuelna. Vlada ne priznaje Gvaida, dok predsednici priznaju, prvo Kiska, pa sada i Caputova. 

 

U pravu si, Radicova je bila na vlasti u vreme onog haosa oko Grcke. Moguce, nisam ni ja siguran, ja samo mislim da zemlje koje ne priznaju (ili priznaju) Kosovo, za to imaju razloge koji idu beyond toga ko je bio na vlasti u momentu priznanja. Ovde naravno izuzimam zemlje centralne Afrike, Kariba i sva ona priznanja/povlacenja koja sluze prvenstveno boldovanju naslova u novinama. 

Mali off... nisam ja toliko siguran u snagu liberalne opcije u Slovackoj. Ja nisam upoznao coveka koji je glasao za njega (slicno nekada Slobi u Srbiji), ali liberali sem tog kratkog perioda, u zadnjih 15 godina nisu bili na vlasti. Glavni problem kod njih je razjedinjenost... Fico je uvek umeo da igra u tom sweet spotu izmedju progresive i potpunog desnicara. Ispravi me, cini mi se da inace politiku bolje pratis od mene, ali on je u jednom momentu imao u koaliciji i Most-Hid (Madjari) i SNP (far right)? 

 

Ovo je meni njegova omiljena slika

 

 

IMG_E0786[1].JPG

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, lajavi krelac said:

Ha pa u ovo apsolutno verujem. Isto je tako i u Beogradu :classic_laugh:

 

Da me ne shvatite pogrešno, stvarno nemam ništa protiv Crnogoraca. Istina nije da volim nešto puno njihovo primorje, ali to nema veze sa njima koliko sa tim da mi je lepše jednostavno da odem u Grčku, Italiju, Tursku. Ali što se tiče ove situacije koju si ti opisao, vrlo je slična sa njima u Beogradu :classic_biggrin: 

Ima jedan vic na ovu temu.

Elem kaže Crnogorac Srbinu. A da mrčo, što ideš u Tursku na more, kad smo ti mi puno bliži, iste smo vjere, isti jezik govorimo.

Eeee jebi ga kaže Srbin, pa digli ste cene do neba, ležaljke na plaži  preskupe, bacate nam  auta u more, bijete nas po kafićima.  Turci jeftiniji,  plaže i hoteli uređeniji, a sa njima smo i duže bili u zajednici nego sa vama.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Pristevac said:

Ima jedan vic na ovu temu.

Elem kaže Crnogorac Srbinu. A da mrčo, što ideš u Tursku na more, kad smo ti mi puno bliži, iste smo vjere, isti jezik govorimo.

Eeee jebi ga kaže Srbin, pa digli ste cene do neba, ležaljke na plaži  preskupe, bacate nam  auta u more, bijete nas po kafićima.  Turci jeftiniji,  plaže i hoteli uređeniji, a sa njima smo i duže bili u zajednici nego sa vama.

Da smo ostali u zajednici s turcima - sad bi bili u NATO.:s_w:

  • Thanks 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sreta-steta said:

 

U pravu si, Radicova je bila na vlasti u vreme onog haosa oko Grcke. Moguce, nisam ni ja siguran, ja samo mislim da zemlje koje ne priznaju (ili priznaju) Kosovo, za to imaju razloge koji idu beyond toga ko je bio na vlasti u momentu priznanja. Ovde naravno izuzimam zemlje centralne Afrike, Kariba i sva ona priznanja/povlacenja koja sluze prvenstveno boldovanju naslova u novinama. 

Mali off... nisam ja toliko siguran u snagu liberalne opcije u Slovackoj. Ja nisam upoznao coveka koji je glasao za njega (slicno nekada Slobi u Srbiji), ali liberali sem tog kratkog perioda, u zadnjih 15 godina nisu bili na vlasti. Glavni problem kod njih je razjedinjenost... Fico je uvek umeo da igra u tom sweet spotu izmedju progresive i potpunog desnicara. Ispravi me, cini mi se da inace politiku bolje pratis od mene, ali on je u jednom momentu imao u koaliciji i Most-Hid (Madjari) i SNP (far right)? 

 

Ovo je meni njegova omiljena slika

 

 

IMG_E0786[1].JPG

 

Mnogo su pali posle ubistva onog novinara i njegove devojke. Fico je morao da podnese ostavku, a ne zeli da preda poluge moci, ostao je predsednik stranke. Poceo je da tera kontru i postao paranoican, misli da su mu to sve smestili Ameri i briselska administracija i poceo je da im se suprotstavlja... Sa druge strane novi premijer Pelegrini je bas slab lik, bez harizme i uticaja. Plus on je Italijan, a iza ubistva stoji italijanska mafija. Naravno on nema veze sa tim, ali aj ubedi siroke narodne mase u to. 

Fico je uvek koalirao sa desnim nacionalistickim strankama, koje u evropskim okvirima vaze za krajnje desne, ali u slovackim uslovima ne jer oni imaju izuzetno jaku jos desniju, neonacisticku LSNS. Posle proslih izbora napravili su koaliciju sa desnom SNS, ali i sa strankom madjarske nacionalne manjine Most-Hid (mada za tu stranku glasa i dosta Slovaka) i konzervativnom strankom Network. Ta koalicija se nije dobro zavrsila za Network jer stranka prakticno vise i ne postoji, ali ni za Most-Hid koja je pretrpela dva uzastopno jako losa rezultata i na predsednickim i na evropskim izborima. U drugom krugu predsednickih izbora Most-Hid nije ni podrzao kandidata koalicionog partnera SMER, vec opozicionu kandidatkinju, oni su vec vidjeni u koaliciji sa opozicionim strankama ako predju cenzus nakon sledecih izbora. 

Opozicija je napravila dogovor oko predsednickih izbora i verovatno tu ima deo koji se tice parlamentarnih i uspostavili su dosta dobru saradnju. SaS, Olano i koalicija PS-SPOLU, kao i vanparlamentarna KDH koja se verovatno vraca u parlament imaju veoma dobru saradnju i po svim anketama, ali i rezultatima prethodnih izbora (evropski i predsednicki) imaju velike sanse da formiraju vladu. Stranke su veoma ideoloski bliske, i nesu liberalne kako ih ti nazivas (sem PS koja jeste liberalna) vec umereni konzervativci, cak dobrim delom i soft evroskeptici. Sve te stranke su ili za priznavanje Kosova ili nemaju nista protiv tog cina. U opoziciji je i ultrakonzervativna Rodina, ali ne znam koliko je spremna na saradnju sa ovim strankama, mada bi sigurno pre sa njima nego sa SMERom, oni su protiv priznanja Kosova, ta stranka ima veoma slicnu ideologiju nasim Dverima. Plus dve madjarske stranke koje mogu da se nadju u parlamentu (Most i SMK) i mnogo su blizi vladi sa opozicionim partijama, posebno SMK, naravno obe te partije su za priznanje nezavisnosti Kosova. Sa druge strane za SNS nije sigurno da ce preci cenzus, verovatno hoce, ali to ce biti slabiji rezultat nego na proslim izborima, a i sama popularnost SMERa je dosta pala, Network vise ne postoji, a Most vec pravi novi aranzman, ako uopste predju cenzus. A izbori su za manje od godinu dana.

 

Promena u Slovackoj vezano za Kosovo nastala je nakon postizanja Briselskih sporazuma Srbije i Kosova. Bas je i Radicova govorila o tome, da posle toga nema vise razloga da se odlaze priznanje Kosova. Kiska je tu temu digao na visi nivo i ponudio Slovacima drugaciji pogled na taj problem. On je zaista ekstremno popularan i znatno je uticao na promenu raspolozenja prema Kosovu, posebno kod partija desnog centra koje su mu bliske, to je taj opozicioni blok koji pretenduje da osvoji vlast.

 

Sto se ostalih EU drzava koje nisu priznale Kosovo tice, jasno se vidi razlika kada su na vlasti levicarske i desnicarske stranke. I u Grckoj i u spaniji levicarske vlade uopste nemaju tako rigidan stav prema Kosovu kao sto imaju desnicarske. Prilicno sam siguran, da sko Sancesova vlada postogne dogovor sa Kataloncima, a tezi njegovom postizanju, da ce se njen stav prema Kosovu drasticno promeniti. U Grckoj se na vlast vraca desnica, a ako dodje do sledeceg mandata Sirize oni priznaju Kosovo, nisu mogli toliko teskih pitanja da resavaju u jednom mandatu, ipak Kosovo nije bas toliko bitno. Rumunija je cvrsto protiv, ali su oni pod ogromnim USA uticajem, uz neku stimulaciju sa te strane sve je moguce. Kipar je tu najcvrsci i ne vidim da bi mogli da promene stav. Sad naravno niko nece zuriti sa priznanjem, jer se ocekuje dogovor. Ukoliko do dogovora ne dodje treba ocekivati novi talas priznanja u kojem bi bile i neke clanice EU, ali i drzave kao Brazil, mozda cak i Argentina. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ta Kiskina popularnost je meni uvek bila fenomen. Sedeo sam u kafani jednom kada se on pojavio. Covek je dobio standing ovation nicim izazvan. Prateci slovacku scenu ja bih zakljucio isto sto i ti. Medjutim poznsvajuci Slovake, rekao bih da su oni jedan prilicno konzervativan narod. Hocu reci da i da se desi da SMER lose prodje na izborima, oni ce i dalje naginjati u desno. Mada ne bi me iznenadilo da Fico opet nadje nacin da izadje kao pobednik, neunistiv je poput Dacica. 

Ovo sto pises vezano za priznanja, mislim da je apsolutno nemoguce. Spanija ima pitanje Baska pored Katalonaca. To su dva naroda sa svescu da treba da imaju nacionalnu drzavu na teritoriji druge drzave. Sporazum politickih partija to ne moze da resi pa da odjednom pitanje priznanja Kosova postane prihvatljivo. Drugo, protokom vremena dokazuje se upravo suprotno od toga da je nezavisnost gotova stvar, vec da tu postoji potreba da se nesto dogovara jer cim postoji onda nije gotova. Drzave kojima je to pitanje sporedno ne vidim zasto bi menjale svoje pozicije ako vec nisu do sada. Pritisci US ili EU ja mislim da ne postoje. Amerika je tu jasna i bas da vidim situaciju da daje eskadrilu f-35 Rumuniji u zamenu za promenu stava npr. Ne zanima njih kosovo Jos vece ludilo mi je usaglasavanje stava oko Kosova na nivou EU... mislim nemojmo se zajebavati. 

Najveca tragedija ovog cvora oko kosova je sto mi zapravo sami moramo da ga resimo. Ostalo je na ljudima koji preko 100 godina ubijaju medjusobno svaku sansu za normalan suzivot (a istovremeno imaju neverovatan talenar da biraju najgore medju sobom kao vodje) da se dogovore oko necega sto svima treba da bude gubitak a dugorocno jedina sansa za izlazak iz kaljuge. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, lajavi krelac said:

Ha pa u ovo apsolutno verujem. Isto je tako i u Beogradu :classic_laugh:

 

Da me ne shvatite pogrešno, stvarno nemam ništa protiv Crnogoraca. Istina nije da volim nešto puno njihovo primorje, ali to nema veze sa njima koliko sa tim da mi je lepše jednostavno da odem u Grčku, Italiju, Tursku. Ali što se tiče ove situacije koju si ti opisao, vrlo je slična sa njima u Beogradu :classic_biggrin: 

Eto jedne od stvari zbog koje kritikujem sadasnju vlast ( a i sve prethodne) je - zasto se uporno forsira infrastruktura prema Crnoj Gori? Na ustrb istocnih i juznih suseda. Ako Srbiji vec treba luka, zar nije blize i lakse ici na Solun? Ili eventualno Burgas u Bugarskoj i Konstancu u Rumuniji? Zasto uporno Crna Gora i barska luka? 

Link to comment
Share on other sites

Beograd - Bar = 481 Km + 1 državna granica

 

Beograd - Solun = 644 Km + 2 državne granice

Beograd - Burgas = 784 Km

Beograd - Konstanca = 827 Km

 

Daljine su za puteve, vazdušne udaljenosti su proporcionalno manje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Citam ovu raspravu ovde, a nije samo ovde nego se vec godinama i razvlaci po medijima.

 

Licno, ja sam praktican/pragmatican tip. Ako ikada opet posetim Kosovo (a nadam se da hocu), bice mi bitno koliko brzo predjem put. Ako me negde zadrzavaju i prave mi probleme, bice mi sasvim svejedno je li to na granici ili "administrativnoj liniji".

A priznanje i uspostava normalnih diplomatskih odnosa bi olaksalo i zastitu nekakvih interesa Srbije tamo, kakvi god da jesu, jer bi vise mogao da resi ambasador na licu mesta nego kad se AV&co svadjaju sa nekim u Briselu ili gde ih vec dovuku...

I poslovanje firmi bi bilo olaksano, mogao bi se postici mozda nekakav bescarinski sporazum ili sta ja znam sta. Ovo ne vodi nicemu.

 

Argumenti "protiv" su mi nerazumljivi, najvise zbog toga sto su kratkorocni. Perspektiva je da ce, za najvise jednu generaciju, i Kosovo i Srbija biti u EU i granice ce biti bitne koliko su i sada izmedju, stajaznam, Belgije u Luksemburga. Tako ce i propisi biti uskladjeni, pa mozda i nastavni planovi i slicno.

 

"Bastina" je isto tako nebitna jer se ne radi o svadji "nas" i "njih". To je svetska bastina. Mislim, svestan sam da je ovo sto cu napisati karikatura, ali kako bi izgledalo da Italija pokusa da naplati vodu u nekim dalmatinskim gradovima - jer su akvadukte kojima ta voda jos uvek ponegde ide sagradili Rimljani? Ili da Talijani naplacuju ulaznice za Arenu u Puli?

 

Citanje svega ovoga me podseca na jedan clanak koji sam davno sacuvao, objavljen 1993. godine u casopisu Foreign Policy. Clanak se bavi tada aktualnim ratovima na ex-Yu podrucju, jos nije bilo ni Srebrenice ni Daytona a Milosevic je drmao Srbijom po ceifu. Ovde cu preneti samo jedan delic koji je relevantan i danas, ima veze s ovom raspravom.

 

Quote

.......
The Serbs are profoundly convinced that they are more sinned against than sinning. Serbs talk about their nation’s suffering under Turkish rule and sacrifices in the two world wars as though they themselves had taken part in the 1389 battle of Kosovo, or personally fought against the Austrians in 1914 and the Germans in 1941. They do not see the logic of the proposition that if Serbia demands minority rights for Serbs in Croatia, then Serbia is obligated to grant those same rights to Alba­nians in Kosovo. They only see enemies ­hating Serbs, plotting against them, maligning them in the press, and killing their children. It is not important whether that judgment is real or not. What is important is that the Serbs passionately believe it.
 The genius of Milosevic is his ability to mold a medieval myth of Serb identity to his political purposes today. For centuries the myth of Kosovo has been the banner of Serb national pride and a justification for the Serbs’ miserable condition. The Kosovo myth is the touchstone of the Serb national character — its disdain for compromise, its messianic bent, and its firm belief in the meaninglessness of loss and the promise of restoration of Serb glory and might.
.......
It is a tragedy that Serbs in Serbia and throughout the former Yugoslavia are obsessed with the myth, which calls on them to avenge the injustice of Kosovo and teaches them that no sacrifice is too great for the ultimate good cause of the Serbs.
.......

(bold moj)

citav clanak je ovde: https://foreignpolicy.com/1993/06/19/yugoslavia-new-war-old-hatreds/

 

Dakle, sta se promenilo od 1993. kad je clanak napisan do danas? Osim imena politicara... I dokle jos nameravate ovako?

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, fancy said:

Beograd - Bar = 481 Km + 1 državna granica

 

Beograd - Solun = 644 Km + 2 državne granice

Beograd - Burgas = 784 Km

Beograd - Konstanca = 827 Km

 

Daljine su za puteve, vazdušne udaljenosti su proporcionalno manje.

A tezina tih puteva?! Hebes ti to kad kanjon Morace mogu preci samo sokolovi!

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy featured and unfeatured this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...