Jump to content

Investiranje za pocetnike


Amigo

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Kolege, zna li neko nešto o IQ Options i sličnim platformama za trgovanje akcijama? Vidim da se dosta ljudi hvali da im to dobro ide, ali ne znam lično nikoga ko se bavi time...ima li tu neke vajde, vredi li da se ulazi?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/27/2021 at 8:12 PM, implant said:

Kolege, zna li neko nešto o IQ Options i sličnim platformama za trgovanje akcijama? Vidim da se dosta ljudi hvali da im to dobro ide, ali ne znam lično nikoga ko se bavi time...ima li tu neke vajde, vredi li da se ulazi?

Options se ne preporucuje neiskusnima, pa cak nije ni za individualce. Vise za institutional investor (fondovi itd.)

Sto se akcija tice imas raznih platformi, trebace ti odredjena visina depozita, otvoris svoj racun i trgujes online. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Ja sam već dobila odgovor za IQ Options..a sada sam htela da otvorim temu.

 

Evo kako ovde hvale to zarađivanje novca na netu

 

https://prilikezazaradu.com/GBkc_d8IfMDFf-JvYc72deyTu4sSEAqqhvmpTdaJIL4/?cid=[CLICK_ID]&sid=index.hr_034

 

Pročitajte i komentare ispod teksta..

 

 

 

Shvatas da je post navlakusa koja lici na novinski clanak nepostojeceg portala DnevneVesti?

 

A sudeci po domenu prilikezazaradu.com gde se ne vidi pocetna stranica domena, rekao bih da je ovo samo neka referral/affiliate sema, da kreira saobracaj ka krajnjoj destinaciji i da taj neko ko je ovo napravio samo zaradi na registraciji ljudi (verovatno ima neki fee od toga). 

 

A onda je bilo dovoljno i pogledati gde ti linkovi vode, koja je platforma u pitanju i sadrzaj kao recimo ovaj:

image.thumb.png.3098a8946207f02aafdd26851e409923.png

 

Nije ti bilo cudno sto su sve recenzije na srpskom, kao citirani postovi sa drustvenih mreza a nigde srpskog imena (i nisu ni linkovani profili)?

 

 

///

 

Ljudi, budite obazrivi sta citate, i sta radite po pitanju investiranja. Ne moze se preko noci obogatiti. Nece vam to resiti eventualne probleme koje imate... mnogo je vise navlakusa i djubreta na internetu nego onih pravih, verodostojnih stvari. Nemojte se zaletati! Dobro proucite sta je to i kome ostavljate pare. 

 

Bezite od ovoga! Ovo toliko smrdi jos samim uvidom u link da sam stranicu otvorio u incognito modu da mi slucajno ne uvali neki cookie i/ili pokupi id-eve drustvenih mreza pa da me smara posle... 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

Meni deluje da im je cilj doci do podataka sa kreditnih kartica korisnika. 

Drugo, ovo mi deluje da nema mnogo veze sa berzanskom trgovinom akcijama tj nije prava platforma za trgovanje akcijama. 

 

Bolje od ovoga je da odes na poker automat i tamo igras veca/manja - sigurno ces izgubiti i tamo, (osim ako te ne usere i prekines na vreme), ali ces se barem malo zabaviti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2021 at 1:51 AM, Kooineeperk said:

 

Shvatas da je post navlakusa koja lici na novinski clanak nepostojeceg portala DnevneVesti?

 

Da, shvatam. Nisam čitala linkove već samo ovaj tekst i komentare ispod. 

 

Sve vreme mi je bilo čudno kada sam čitala komentare...Neverovatno je koliko novca "može" da se zaradi za kratko vreme i uz to, sve više ljudi koristi platformu.

 

I nimalo mi se nije dopalo što isplata ide preko tekućeg računa.

 

Ne koristim kartice ni za obične online kupovine, a račune plaćam preko e bankinga, ne direktno na sajtu Infostana jer ne želim da ostavljam broj svog tekučeg, odnosno  broj kartice. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Što se tiče "samovozećih" automobila (inače tehnološke oblasti koja zaista jeste puna raznih prevaranata) Tesla je tu daleko ispred konkurencije, zapravo koliko ja znam osim njih postoje još 2 firme u toj oblasti koje u ovom trenutku još imaju koliko toliko skalabilan proizvod i biznis model i zarađuju novac od svakog prodatog modela - izraelski Mobileye koji proizvodi čipove i ovaj genijalni startap iz San Dijega (koji ima 20ak zaposlenih i u nekom smislu i bolji softver od Tesle) što pravi android uređaje sa kamerom (poput mobilnog telefona) koji postavite u kola i za 1000 dolara automobil pretvorite u samovozeći. Svi ostali, poput recimo Waymo-a* iz Arhipelaga Gugla, gube novac sa svakom novom jedinicom proizvoda čekajući da sa dvora stigne bula kojom će se (zbog 19-ovekovnih maltuzijanskih zabluda) zabraniti ljudima da voze u gradovima, pa da onda njihova vozila lepo taksiraju neometana ljudskim remetilačkim faktorom.

 

Inače, potpuno autonomna vožnja (ono što u industriji zovu Level 5 - a ne ovi driving assistant sistemi) je od svih problema na kojima ljudi trenutno ozbiljno rade svakako jedan od najtežih. Praćenje linije (tamo gde je ima!), stajanje na crvenom i uzimanje ili dodeljivanje prednosti drugim vozilima onako kako je naznačeno na raskrsnici nisu toliko veliki problemi, ali nisu ni ono što čini (sa stanovišta kompjutera) najsofisticiraniji deo ljudske vozačke politike. Taj deo (o kojem ljudi i ne razmišljaju previše) jeste razumevanje šta to drugi LJUDI žele da urade u vožnji i predviđanje šta će uraditi, predviđanje kako će reagovati na nešto što bih ja hteo da uradim, te pokušavanje da moje namere učinim što čitiljivijim za druge učesnike u saobraćaju itd, isl...rečju, za rešavanje autonomne vožnje u realnim uslovima je potreban dosta dobar model čoveka, onoliko dobar model da bi već bio značajan iskorak i prema generalnoj veštačkoj inteligenciji, i to neće biti u narednih 5 do 10 godina, a na neki srednji rok je već moguće -  i tu bih se svakako kladio pre svega na Elona Maska i Teslu.


* inače Tramp im je poslednjeg dana u ofisu pomiliovao osnivača, legendarnog Entonija Levandovskog, pa bi možda i nešto bilo od Wayma kada bi ga vratili da vodi tu kompaniju...

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, bohumilo said:

Što se tiče "samovozećih" automobila (inače tehnološke oblasti koja zaista jeste puna raznih prevaranata) Tesla je tu daleko ispred konkurencije, zapravo koliko ja znam osim njih postoje još 2 firme u toj oblasti koje u ovom trenutku još imaju koliko toliko skalabilan proizvod i biznis model i zarađuju novac od svakog prodatog modela - izraelski Mobileye koji proizvodi čipove i ovaj genijalni startap iz San Dijega (koji ima 20ak zaposlenih i u nekom smislu i bolji softver od Tesle) što pravi android uređaje sa kamerom (poput mobilnog telefona) koji postavite u kola i za 1000 dolara automobil pretvorite u samovozeći. Svi ostali, poput recimo Waymo-a* iz Arhipelaga Gugla, gube novac sa svakom novom jedinicom proizvoda čekajući da sa dvora stigne bula kojom će se (zbog 19-ovekovnih maltuzijanskih zabluda) zabraniti ljudima da voze u gradovima, pa da onda njihova vozila lepo taksiraju neometana ljudskim remetilačkim faktorom.

 

Inače, potpuno autonomna vožnja (ono što u industriji zovu Level 5 - a ne ovi driving assistant sistemi) je od svih problema na kojima ljudi trenutno ozbiljno rade svakako jedan od najtežih. Praćenje linije (tamo gde je ima!), stajanje na crvenom i uzimanje ili dodeljivanje prednosti drugim vozilima onako kako je naznačeno na raskrsnici nisu toliko veliki problemi, ali nisu ni ono što čini (sa stanovišta kompjutera) najsofisticiraniji deo ljudske vozačke politike. Taj deo (o kojem ljudi i ne razmišljaju previše) jeste razumevanje šta to drugi LJUDI žele da urade u vožnji i predviđanje šta će uraditi, predviđanje kako će reagovati na nešto što bih ja hteo da uradim, te pokušavanje da moje namere učinim što čitiljivijim za druge učesnike u saobraćaju itd, isl...rečju, za rešavanje autonomne vožnje u realnim uslovima je potreban dosta dobar model čoveka, onoliko dobar model da bi već bio značajan iskorak i prema generalnoj veštačkoj inteligenciji, i to neće biti u narednih 5 do 10 godina, a na neki srednji rok je već moguće -  i tu bih se svakako kladio pre svega na Elona Maska i Teslu.


* inače Tramp im je poslednjeg dana u ofisu pomiliovao osnivača, legendarnog Entonija Levandovskog, pa bi možda i nešto bilo od Wayma kada bi ga vratili da vodi tu kompaniju...

 

Što se tiče same tehnologije autonomnih vozila, mislim da je glavni problem ovo što si opisao u drugom pasusu - najprostije rečeno, mislim da je za potpuno autonomnu vožnju neophodno imati general AI, ili bar nešto jako blizu tome (ovde izuzimam slučaj koji si pomenuo gde svim automobilima upravljaju računari i gde recimo nema pešaka (ili se oni kreću na striktno predvidljiv način), gde su putevi prilagođeni ovakvim vozilima, itd. - prosto rečeno gde računar ima okruženje gde nema nepoznatih nepoznatih). Čini mi se da se manje više svi napretci svode na korišćenje većeg broja sofisticiranijih senzora, boljih procesorskih jedinica, softvera, itd. Što jeste super samo po sebi, ali predstavlja kretanje u istom domenu.

 

Ja ne mislim da je Tesla uopšte ispred konkurencije po pitanju same FSD tehnologije - tj. ne verujem da su bliži od drugih da postignu nešto revolucionarno kao što jeste general AI (ili nešto jako blizu) za koji se praktično slažemo da je neophodan za potpuno autonomnu vožnju. Bez tog skoka, s nule na jedinicu, ne vidim da možemo dobiti funkcionalan proizvod u ovoj oblasti, koliko god napredovao u tehnologijama koje trenutno poznajemo (bilo softverskim, bilo hardverskim). Zapravo, i sam Musk je svestan toga, i ako se ne varam, više puta je pominjao da je zadatak potpuno autonomnih vozila izuzetno težak i da zahteva rešavanje pitanje general AI. Zašto onda svojim mušterijama naplaćuje nešto što ne radi, niti ima perspektivu da u skorije vreme radi, je pitanje za njega, njegove mušterije, a ja bih rekao i za određene regulatorne agencije. 

 

Tesla novac ne zarađuje od tehnologije autonomne vožnje - niti radi, niti ima naznaka da će raditi u skorije vreme. Istina, Tesla automobili se kupuju, ali ne zbog toga. 

Edited by djole
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djole said:

Tesla novac ne zarađuje od tehnologije autonomne vožnje

10 000 dolara košta samo doplata za full nivo Autopilota - sa mog mesta to izgleda kao zarada. A naravno i bazični nivo Autopilota, iako se ne doplaćuje dodatno, je uračunat u cenu jer doprinosi vrednosti automobila.

 

2 hours ago, djole said:

Zašto onda svojim mušterijama naplaćuje nešto što ne radi, niti ima perspektivu da u skorije vreme radi, je pitanje za njega, njegove mušterije, a ja bih rekao i za određene regulatorne agencije...niti radi, niti ima naznaka da će raditi u skorije vreme.

Iz Tesle su potpuno transparentni oko toga šta njihov sistem može a šta ne može. I ne samo da su transparentni, nego je ljudsko prisustvo i obavljanje dela posla tehnološki OBAVEZNO da bi sistem funkcionisao (dakle kupac ne samo da zna šta njegov auto ne može nego MORA lično da uradi to što automobil ne može inače auto neće da ide uopšte), tako da niko nikada nije kupio Teslu a da u potpunosti ne razume šta će Autopilot biti u stanju da uradi a šta neće.

 

A to što radi on radi vrlo dobro (uostalom broj ljudi koji ga kupuje sasvim dovoljno svedoči o tome), samo npr. što se tiče sigurnosti broj nesreća je smanjen 10 PUTA (9.5 tačnije) tokom korišćenja Autopilota u 2020 godini...

 

 

2 hours ago, djole said:

Ja ne mislim da je Tesla uopšte ispred konkurencije po pitanju same FSD tehnologije

Ovde se, kako sam napisao i u prethodnom postu, veoma ne slažem. Teslin, da kažemo i filozofski, pristup problemu koji bi se mogao okarakterisati kao "kopiranje/učenje ljudske politike vožnje" i koji forsira, npr, odbacivanje široko prihvaćene lidar tehnologije za oređivanje udaljenosti okolnih predmeta (a kako se najavljuje uskoro potpuno odbacivanje i radara) te puno insistiranje na kamerama (kao što čovek koristi oči a ne radare u vožnji) je, kako izgleda, jedini mogući put za optimalno rešavanje vožnje. Ako kompjuter treba da odgovori na pitanje "šta bi najbolji ljudski vozač uradio u ovoj situaciju" on mora biti treniran na podacima na koje reguje i ljudski vozač - a to je slika (koju čovek prima preko očiju/kamera) i eventualno zvuk (preko ušiju/mikrofona). Naravno, neki ljudi misle da kompjuter ne treba da odgovara na TO pitanje i da ne treba da uči od ljudi, i to je sve legitimno ali ne funkcioniše i ja mislim da neće funkcionisata (očigledno ludi u Tesli misle isto tako).

 

Ali druga i podjednako važna stvar, koju sam podvukao i u prethodnom postu, je da Tesla ima održiv biznis model (zarađuje novac od svakog prodatog modela) prodaje gomilu automobila i svaki dan prikuplja terabajte podataka (snimaka vožnje pre svega, koje se mere u milionima sati vožnje i ljudskih reakciji i komandi - kad je bilo dobro, kad je čovek morao da reaguje i šta je uradio itd) na kojima njihov sistem može da uči i popravlja se. Masivni podaci iz realne vožnje su sine qua non za rešavanje ovog problema, i to je situacija koju pred sobom ima i CommaAi i Mobileye - imaš nešto što nije savršeno (npr. sistem koji te zadržava u traci, za početak) ali radi prilično dobro, dovoljno da budeš profitabilan, da prodaješ i skupljaš podatki iz kojih dalje učiš i inkrementalno ideš ka cilju. Guglov Waymo (kojeg samo uzimam kao primer drugačije paradigme) troši milijarde dolara pokušavajući da napravi savršem proizvod pa će ONDA postati profitabilan, vozi sa test vozačima i gubi novac od svakog novog proizvedenog modela, smanjuje mu se teritorija na kojoj može da vozi, ne obrađuje realne podatke itd, isl, tako da je teško da mogu da vidim da u ovoj trci neće ostati daleko iza Tesle. Generalno je u proizvodnji gotovo nemoguće čekati pa onda iz prve izbaciti superioran proizvod (to je možda mogao Epl po nekad, ja ne vidim drugog), obično se do kvalitetnog proizvoda dolazi kroz više iteracija i izbačenih verzija na tržište...

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2021 at 2:31 PM, bohumilo said:

10 000 dolara košta samo doplata za full nivo Autopilota - sa mog mesta to izgleda kao zarada. A naravno i bazični nivo Autopilota, iako se ne doplaćuje dodatno, je uračunat u cenu jer doprinosi vrednosti automobila.

 

S tim što ne ukupuju svi FSD - ono što sam uspeo da nađem je da oko 30% kupi i FSD. Na kraju krajeva, i od tih koji su kupili FSD, mislim da je za jako mali broj ljudi to bio neki odlučujući faktor. Auto su kupili jer im se on sam po sebi sviđa, a to je samo dodatak. Mada i za to mislim da je pre zanimljivi gedžet koji ćeš kupiti jer je trendi imati ga (a njegova cena je za dobar deo Tesline klijentele sića), nego što bilo ko misli da će od njega imati realne koristi u dogledno vreme...

 

On 8/12/2021 at 2:31 PM, bohumilo said:

Iz Tesle su potpuno transparentni oko toga šta njihov sistem može a šta ne može. I ne samo da su transparentni, nego je ljudsko prisustvo i obavljanje dela posla tehnološki OBAVEZNO da bi sistem funkcionisao (dakle kupac ne samo da zna šta njegov auto ne može nego MORA lično da uradi to što automobil ne može inače auto neće da ide uopšte), tako da niko nikada nije kupio Teslu a da u potpunosti ne razume šta će Autopilot biti u stanju da uradi a šta neće.

 

A to što radi on radi vrlo dobro (uostalom broj ljudi koji ga kupuje sasvim dovoljno svedoči o tome), samo npr. što se tiče sigurnosti broj nesreća je smanjen 10 PUTA (9.5 tačnije) tokom korišćenja Autopilota u 2020 godini...

 

Vrlo su transparentni, osim što se nešto zove Full Self Driving, a to vrlo očigledno nije niti ima perspektivu da u skorije vreme postane. Po meni to nije u redu.

 

On 8/12/2021 at 2:31 PM, bohumilo said:

 

Ovde se, kako sam napisao i u prethodnom postu, veoma ne slažem. Teslin, da kažemo i filozofski, pristup problemu koji bi se mogao okarakterisati kao "kopiranje/učenje ljudske politike vožnje" i koji forsira, npr, odbacivanje široko prihvaćene lidar tehnologije za oređivanje udaljenosti okolnih predmeta (a kako se najavljuje uskoro potpuno odbacivanje i radara) te puno insistiranje na kamerama (kao što čovek koristi oči a ne radare u vožnji) je, kako izgleda, jedini mogući put za optimalno rešavanje vožnje. Ako kompjuter treba da odgovori na pitanje "šta bi najbolji ljudski vozač uradio u ovoj situaciju" on mora biti treniran na podacima na koje reguje i ljudski vozač - a to je slika (koju čovek prima preko očiju/kamera) i eventualno zvuk (preko ušiju/mikrofona). Naravno, neki ljudi misle da kompjuter ne treba da odgovara na TO pitanje i da ne treba da uči od ljudi, i to je sve legitimno ali ne funkcioniše i ja mislim da neće funkcionisata (očigledno ludi u Tesli misle isto tako).

 

 

Dozvoliću da grešim i voleo bih da mi daš neki izvor koji se tiče toga da je Teslin pristup filozofski drugačiji. Ako se to svodi samo na kamere, odnosno akviziciju orkuženja, onda ne vidim da je to samo po sebi dovoljno. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/16/2021 at 11:59 AM, djole said:

 

S tim što ne ukupuju svi FSD - ono što sam uspeo da nađem je da oko 30% kupi i FSD. Na kraju krajeva, i od tih koji su kupili FSD, mislim da je za jako mali broj ljudi to bio neki odlučujući faktor. Auto su kupili jer im se on sam po sebi sviđa, a to je samo dodatak. Mada i za to mislim da je pre zanimljivi gedžet koji ćeš kupiti jer je trendi imati ga (a njegova cena je za dobar deo Tesline klijentele sića), nego što bilo ko misli da će od njega imati realne koristi u dogledno vreme...

Pa, kažem, mnogima je spasio život. Tesla je - i zbog autopilota ali i drugih stvari - generalno jedan od najsigurnijih automobila ikada napravljenih.

 

On 8/16/2021 at 11:59 AM, djole said:

Vrlo su transparentni, osim što se nešto zove Full Self Driving, a to vrlo očigledno nije niti ima perspektivu da u skorije vreme postane. Po meni to nije u redu.

 

"Ledene kocke" nisu baš ledene, "magična krpa" ne poseduje nikakve magične moći...

 

FSD je u stvari Full Self Driving capability hardver, tj. sve komponente+kompjuter koje je u stanju da podrži FSD softver koji će njegovi kupci u budućnosti dobiti bez doplate (a oni koji ga sada nisu kupili će tada morati da plate dosta više). To faktički znači da se može očekivati da vrednost sada kupljenog Tesle sa FSD mogućnostima zapravo PORASTE u budućnosti, tj. da je on investicija a ne trošak.

 

A uvek treba imati na umu da FSD nije diskretna stvar nego je stvar kontinuuma. Tj, ne postoji prirodno zadata tačka (na nekoj skali self-drivig mogućnosti) na kojoj će automobil odjednom postati FSD, nego će to šta je FSD odrediti regulatori, propisujući da npr. automobil mora biti 5 puta sigurniji od ljudskog vozaća. Rečju, i sa ovog automobila što sada Tesla prodaje bi se mogao da se iščupa volan i da se nazove FSD - samo što bi to proizvelo mnogo više problema nego što će biti sa FSD-om za 2, 5 ili 10 godina (pa je zbog toga sada ilegalno). Pogledaj npr. ove nove bete koje ljudi testiraju ovih dana po gradovima, ovo deluje sasvim fino:
 

https://www.youtube.com/results?search_query=tesla+fsd+beta+9.2

 

 

On 8/16/2021 at 11:59 AM, djole said:

Ako se to svodi samo na kamere, odnosno akviziciju orkuženja, onda ne vidim da je to samo po sebi dovoljno. 

Nije poenta "samo" u kameri (tj. potpunom oslanjanju na kameru), već u totalnom redefinisanje problema, koji je u Tesli sada "computer vision" problem - zato je npr, za šefa projekta zaposlio Andreja Karpathija sa Stenforda koji je ekspert za CV - koji jeste dosta teži i generalniji od problema na kojem rade gotovo sve ostale SD kompanije, ali je i njegovo rešavanje mnogo potentnije (i primenljivo univerzalnije od problema vožnje), ali ja mislim da bez toga neće biti moguće dostići "nivo 5" atutonomije.

 

Pre neki dan mi se desilo da tokom vožnje naiđem na poveći komad stirpora na putu i da ga pregazim znajući da time neću ugroziti bezbednost ni mojih putnika ni drugih učesnika u saobraćuju - iako mi je to prvi (a ne milijarditi, pa da sam do tada naučio) put da naletim na stiropor na putu. Ali ja sam po obliku, boji, teksturi i po njegovom kretanju po putu mogao da zaključim da je to nešto što ja znam iz drugog konteksta, da je to isti onaj materijal u kojem mi je bio zapakovan frižider kad je stigao nov iz radnje, i koji sam mogao da mrvim rukama i da se njime udaram ženu po guzici, pa da iz toga zaključim da njegovo gaženje neće izazvati nikakvu štetu. Teslina mašina će taj problem moći da reši na sličan način, ostali teško...

 

 

On 8/16/2021 at 11:59 AM, djole said:

Dozvoliću da grešim i voleo bih da mi daš neki izvor koji se tiče toga da je Teslin pristup filozofski drugačiji. 

Evo recimo možeš pogledati ovaj skup od pre 2 godine gde je izložen Teslin novi pristup:

ili ovo izlaganje:

 

ili ovaj odlomak iz Maskovog intervjua:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

VIVO: TSX

trenutna cijena 0.11 CAD, jeftin stock sa mogucnoscu zarade od 100% za 3-4 mjeseca

 

Ova informacija sluzi samo u svrhe zabave, prije investiranja konsultujte se sa profesionalnim savjetnicima.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2020 at 1:40 PM, Amigo said:

Zanimljiv stock je i softverska kompanije Lightspeed, LSPD koji se za sada vrti oko jedne tacke.

 

LSPD je ipak bio pravi pogodak. Za godinu dana je skocio od 50 CAD na 140 CAD :classic_ohmy:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kooineeperk said:

 

I jesi li uzeo pre godinu dana?! 🙂 

 

Jesam, ali sam prodao kada je doslo negde oko 70 :smiley24:to mi se desilo vise puta, izgubim strpljenje :classic_biggrin: a cesto se desi da stock dodje do neke vrijednosti i onda se sroza i onda tako se bude u dilemi do kada da se drzi i kada da se proda.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
12 hours ago, Referent said:

Да ли има неко да препоручи литературу/курс која би ме увела у свет берзе, инвестирања?

 

Citaj novine, ovih dana pusiona :cigar: sve pada, osim Tesle, jebo sliku svoju :smiley24:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Moderna dozivjela teski pad na berzi, sa 350 akcije su pale za nekoliko dana na danasnjih 240. Prodaja u trecem kvartalu je manja za jednu milijardu od projektovane.

Vrhunac je bio krajem avgusta kada se njihova vrijednost popela na 484 dolara. Znaci ko je kupio tada i ako nije prodao na vrijeme, izgubio je pola para sa danasnjim danom.

To ce vjerovatno da se vrati do neke granice, ali da li ce se ponovo pribliziti do vrijednosti od skoro 500 dolara, je malo vjerovatno.

Pfizer je i dalje vodeci proizvodjac.

 

Za to vrijeme Tesla ide dalje. Renta-a-car gignat Hertz je narucio nista manje nego 100.000 Tesla automobila :classic_ohmy:

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...