Jump to content

Automotive


Kinik

Recommended Posts

Da se konacno udostojim i napisem sto sam obecao @CheshireCata.k.a.Diplodok sa starog foruma,jel tako?

Odmah da ti kazem da ja nisam mehanicar i da stoga ne uzimas napisano zdravo za gotovo. Niti napisano znaci da sam 100% u pravu,nadam se da ce jos neko ukljuciti u diskusiju pa ce reci svoje misljenje.

Najpre cu napisati onako generalno za turbo-benzince nesto.
Po meni,nema nikakvog razloga da bezis od njih! Najbolje je uzeti novo,to se podrazumeva,ali i medju polovnjacima moze fino da se probere i nadje sto se trazi. To zahteva i malo strpljenja,ali pre ili kasnije iskoci nesto zanimljivo. Ako sam dobro razumeo ti si rekao da se interesujes za primerke od "par godina starosti" (da li ovo znaci bukvalno par ili malo vise?) i kilometrazom "oko stotke",jel tako? Ako jeste - tvoj izbor bi trebao biti olaksan jer se za mladji auto i pretpostavlja da je ocuvaniji,manje vozen itd. Naravno,takvo zadovoljstvo onda vise i kosta,ali ako novac nije problem (ako se ima veci budzet) onda je lakse pronaci lepo ucuvan primerak.

Sta dobijas sa t-benzincem u odnosu na na onaj sa atmo-motorom? Pa,ocito jaci motor,vise nm,veci obrtni momenat..jednostavno - bolje performanse u voznji. Ovo posebno vazi i dolazi do izrazaja izvan grada,na otvorenom putu. Uzitak u voznji,osecaj je bitno drugaciji. Ovo cak i ne znaci da t-benzinac mora da se ganja kao sumanut,naprotiv. Moze lepo da se vozi i bez prevelikog pritiskanja gasa,a da se oseti ta razlika. 

Ja bih stoga pre postavio drugacije pitanje: Sta se dobija kupovinom t-benzinca u odnosu na turbo-dizela? Mislim da je ovakvo poredjenje vise fer,jer su ova dva tipa motora (iako naravno umnogome razlicita) bliza za poredjenje od onog sa atmosfercem.

Troskovi i komplikovanost turbo benz/dizel motora su sve vise uporedivi i sve se svodi maltene na licni afinitet. Polovnjak kao polovnjak opet ce zavisiti od konkretnog primerka. Zato sam ti vec napisao da je to malo kompleksno pitanje,ne moze se bas tako pojednostaviti..ja bih uvek krenuo od toga da odaberem klasu/model koji me zanima,pa na osnovu toga i motora gledao komponente. I turbo b/d imaju turbo jedinicu,ali i plivajuci zamajac! (namerno stavljam znak uzvicnika jer je plivajuci zamajac,uz promaju,arhineprijatelj svakog autenticnog Balkanca :lol_2:) Obrtni momenat na benzincima je manji,pa nemaju toliko problema sa plivajucim zamajcima. Ono sto jeste boljka t-benzinaca je veca temperatura izduva koja utice na izduvni deo turba koji iz tog razloga ima i dodatno vodeno hladjenje. Tu se obavezno raspitati koje turbo jedinice,koja tacno kucista su stavljana u konkretni model/primerak. Sasvim je moguce da su npr.do te-i-te godine isla jedna (koja su pokazala neke nedostatke),a posle druga (bolja) kucista,tj,turbo jedinice. Mada verujem da i tu ima do nacina odrzavanja i eksploatacije..

Sto se potrosnje t-benzinca tice..pa trosi koliko ga gazis. :classic_biggrin: I zavisi od konkretnog motora,naravno. Obicno se racuna da je realna potrosna do litar veca od proklamovane fabricke. Zavisi na kraju krajeva i od kvaliteta goriva koje se sipa. Ja sam tu uvek za malo jaci motor,jer on ima veci obrtni momenat,pa se i na nizim obrtajima lepo vozi,a potrosnja sasvim korektna. Svakako racunaj na vecu potrosnju po gradu,kao i na otvorenom ako se gazi - vise ce trositi u ekstremnim uslovima nego dizel ili obicni,atmo motor. 
Prednosti t-benzinca u odnosu na t-dizel bi bile manja cena registracije,nizi troskovi velikog i malog servisa,nema zezancija sa ekologijom (EGR/DPF),tisina u kabini..to bi bili plusevi po meni..svaki ima prednosti i mane,pa ko sta voli.

Ja,kada sam za sebe trazio auto,po oglasima sam znao da naletim na korektno ocuvane primerke i sa vise od 250.000 na satu,sto ce reci da ti motori mogu fino da izdrze. Opet,naslusao sam se svakakvih prica..da rikavaju i dobro ocuvani primerci,sa manje od 100.000km na satu..sto nas opet vraca na pricu o pametnom odabiru.

I da. Jeste tacno da su turbo-benzinci novije generacije pouzdaniji. Npr.taj Ford Ecoboost motor je takodje imao neke "greske" u modelima do 2015,iako je cak proglasavan i motorom godine!? Navodno su u modelima posle 2015.to otklonili..
Slicno je sa FIAT modelima..u njih su isle dve verzije turbo jedinica..IHI verzije su imale problema,dok su se Garrett bolje pokazale..ali opet - sve zavisi i od nacina koriscenja auta i odrzavanja..ti ako mozes da priustis mladji auto do nekih 100-ak hiljada km ne treba nikako da zazires od njih..treba dobro proveriti zamajac,kao i kod dizela..obrati paznju na njegov rad i dobro slusaj..cuje li se na gasenju,dok auto radi na leru polako stiskaj i pustaj kvacilo i prati ima li promena u zvuku i cagarenja od zamajca. Drugi potencijalni problem ti je turbo jedinica. Njeno stanje se proverava preko board-a..imas neku opciju Engine Info (tako je kod mene u autu)..i onda ti se prikaze graficki prikaz pritiska turba,kao nekih 10-15 crtica..probas auto,provozas..ako je turbo dobar treba lako i brzo da puni te crtice na max..moze donekle da se proba i na leru..ako auto ne vuce kako treba i ne pune se te crtice onda je to indikator da nesto nije u redu.

Moj prvi auto je bio atmo-benzinac,sada je to turbo-benzinac..oba su 1.4 motori..mogu ti reci da su mi troskovi odrzavanja i servisiranja maltene isti..najiskrenije ti kazem da skoro da nema razlike u ceni malih i velikih servisa..registracija malo veca,kao i potrosnja,ali na to sam ionako racunao,a dobio sam auto sa boljim performansama i vecom snagom..plus veci auto,sa vise prostora itd.

Takodje,ti si spomenuo da ti auto sluzi samo kao prevozno sredstvo od tacke A do tacke B. To moze da sugerise da ti turbak onda i nije potreban,ali upravo za takve vozace imas te.kako kazes,"kosilice". 
Necu moci mnogo na ovu temu da ti kazem,sem da bih obratio paznju na te TSI motore iz VW grupacije..eto,postoji Golf sa tim 1.0 motorom..uzeo ga jedan moj ortak pre dve godine,doduse novog. 
Mogu ti reci da je bombonica. Posto i sam polako pogledavam ka ponudi nesto novijih auta,ali i promeni grupacije,dosta vec istrazujem te TSI motore,pa cu jednom drugom prilikom napisati nesto i o njima,jer se post ocito pretvorio u tesko citljivi carsaf.

Izvinjavam se zbog toga.

Link to comment
Share on other sites

Da,nesto zaboravih da napisem.

Primetno je da i kod nas turbo-benzinci sve vise nalaze masto na oglasima,iako je i dalje ogromna disproporcija u odnosu na dizele,koji tradicionalno ovde bolje prolaze,vise se traze i popularniji su. Ono sto sam primetio je da npr.turbo-benzinci u velikom % dolaze iz Svajcarske i po pravilu sa jakim paketima opreme.
Nije nebitno i gde zivis,jer nije lako pronaci pouzdanog majstora koji se dobro razume u takve motore..meni je uvek bitna stavka kod kupovine polovnjaka da li za odredjenu marku i model imam takvog majstora u blizini..

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Teže do registracije! Nova pravila od 5. jula: Evo ko će plaćati 1.000 evra

 

Vozila koja su uvezena u Srbiju posle 1. marta 2014. moraće na tehničkom pregledu, od jula ove godine, da ispune znatno strože uslove koji se odnose na emisiju izduvnih gasova

 

• 11:58 • 09.01.2021.

 

Neki stručnjaci smatraju da će najteže tehnički pregled proći starija vozila sa “evro 3” i “evro 4” standardom.

 

Vozila koja su uvezena u Srbiju posle 1. marta 2014. moraće na tehničkom pregledu, od jula ove godine, da ispune znatno strože uslove koji se odnose na emisiju izduvnih gasova, od onih koja su prvi put registrovana u našoj zemlji pre tog datuma.

 

Ovo predviđaju nove odredbe Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila. Taj akt je stupio na snagu 5. jula 2018. godine, ali je primena propisa koji se odnose na merenje izduvnih gasova odložena do 5. jula ove godine.

 

Neki stručnjaci smatraju da će najteže tehnički pregled proći starija vozila sa “evro 3” i “evro 4” standardom. Drugi ističu da se ne može praviti takva generalizacija, već da će najveći problem imati automobili koji su prešli više stotina kilometara, kao i oni koji nisu održavani. Svi se slažu u jednom, novi propisi su nelogični, jer kategorizacija nije napravljena prema evro standardu ili godini proizvodnje, već prema datumu registracije.

 

Podrazumeva se da vozilo mora da zadovolji tehničku ispravnost i kriterijume predviđene u trenutku njegove proizvodnje. Međutim, od jula će za vlasnike dva ista automobila da važe različiti propisi, odnosno strože uslove moraće da ispuni onaj koji je registrovan posle marta 2014. godine. Tako je, na primer, za vozila registrovana pre ovog datuma dozvoljena granica ugljen-monoksida pri obrtaju motora u praznom hodu 4,5 odsto, a za one posle tog datuma je 0,3 procenta.

 

Profesor Saobraćajnog fakulteta Milan Vujanić ističe da ovi normativi nisu u skladu sa pravom, jer će se retroaktivno primenjivati. Propis treba, kako kaže, da važi od trenutka kada je donet i građani moraju da znaju kakva su nova pravila igre. Oni koji su kupovali autmobile od 1. marta 2014. do 5. jula 2018. sa tim nisu mogli da budu upoznati, a retko ko zna i sada da će početi njegova primena.

 

“Granice koje su postavljene novim propisom za merenje emisije izduvnih gasova, vozila sa “evro 3” i “evro 4” standardom teško će moći da preskoče – ističe profesor Vujanić.

 

“Automobili treba da zadovolje tehničku ispravnost i kriterijume prema kojima su proizvedeni i prodati, a ne mogu se propisivati stroži uslovi od tih. Ali ima mnogo onih koji ne ispunjavaju ni te fabrički predviđene uslove, jer neće da održavaju svoje vozilo”.

 

Ako je motor ispravan, onda na kvalitet izduvnih gasova znatno utiču katalizator i GPF filter kod “benzinaca” i DPF filter kod “dizelaša” (filteri za prečišćavanje čađi). Međutim, ovi delovi nisu bili obavezni od početka proizvodnje vozila sa “evro 3” i “evro 4” standardom, tako da ih neki nemaju, dok ih svi sa normom “evro 5” i “evro 6” imaju. Mnogi vlasnici su skidali katalizatore i filtere, ili su vozilo kupili bez tih delova, a u takvom stanju neće moći da prođu tehnički pregled kada stupe na snagu novi propisi. Njihova ugradnja će, kako ističe profesor, biti udar na džep vlasnika.

 

“Važno je održavanje automobila, redovno čišćenje katalizatora i filtera. Ali, mnogi skinu DPF filter kada ne radi dobro. Zavisno od modela njegova cena je od 500 do 800 evra plus ugradnja. Za auto koji vredi oko 2.000 evra, vlasnika će koštati više od 1.000 evra da stavi filter”, kaže profesor.

 

Profesor postavlja i pitanje kako će nove kriterijume da zadovolje oldtajmeri. On ističe i da se zalaže za to da građani koriste novije automobile, ali i da njihova cena ne bude toliko visoka.

 

 

https://objektiv.rs/vest/461164/teze-do-registracije-nova-pravila-od-5-jula-evo-ko-ce-placati-1-000-evra/

 

Ne mogu da verujem kakve budale su pisale taj pravilnik. Em je neustavan, em je nelogičan. Npr. imamo 2 istovetna polovna automobila proizvedena 2002. godine. Jedan je u Srbiju uvezen 2010. godine, a drugi 2016. godine. Ovaj uvezen 2010. godine će proći tehnički pregled, a ovaj uvezen 2016. neće?!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jeste glupo i nezakonito, zato nece ni biti primenjeno. Naravno pre toga, da ne bi kvarilo predizbornu kampanju.

 

Stariji automobili se moraju kad tad izbaciti iz upotrebe, zbog zagadjenja ali i bezbednosti. Ne moze  me niko ubediti da oni koji voze auto 15 + godina star, redovno  odrzavaju isti i imaju para za popravku. Tehnicki uglavnom neispravna vozila.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

Jeste glupo i nezakonito, zato nece ni biti primenjeno. Naravno pre toga, da ne bi kvarilo predizbornu kampanju.

 

Stariji automobili se moraju kad tad izbaciti iz upotrebe, zbog zagadjenja ali i bezbednosti. Ne moze  me niko ubediti da oni koji voze auto 15 + godina star, redovno  odrzavaju isti i imaju para za popravku. Tehnicki uglavnom neispravna vozila.

 

 

Polako ce se i u Srbiji uvesti zelene metode. Ne znam da li ste procitali, ali California je donela zakon gde kazu da od 2035 nece moci da se kupe i registruju novi SUS automobili. Samo EL vozila. Veoma ostra odluka koja moze da napravi veliki trzaj na svetskom trzistu.

MB je rekao da im je ova serija SUS  motora, poslednja i da slede serije EM. Srbija ce morati da se prilagodi, bez obzira na mali budzet.

Sto se zakona tice, tu se uvek prvo pravila rupa, a onda se oko te rupe formirao zakon. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Po broju automobila na 1000 stanovnika smo verovatno među poslednjima u Evropi. Srbija ima 286 automobila na 1000 stanovnika. Luksemburg je na prvom mestu u EU sa 676 putničkih automobila na 1000 stanovnika prema podacima Eurostata. Na drugom mestu je Italija (646), dok treće mesto dele Kipar i Finska (obe zemlje sa po 629 automobila). Na drugom kraju spektra su države EU sa najnižim brojem putničkih vozila na 1000 stanovnika. To su Rumunija (332), Litvanija (369) i Mađarska (373).

 

Naš predsednik pre godinu dana izjavi da smo sve više bogatiji i da kupujemo sve više automobila. Činjenice to ne pokazuju. Ako nam je za utehu, samo smo malo lošiji od naše "braće" Rusa koji imaju 297 automobila na 1000 stanovnika.

 

Zbog niskog standarda, mnogi ljudi ne mogu sebi da priušte da kupe čak i 15 godina star automobil. A još uvek na ulicama ima puno automobila koji su sa Euro 1 ili Euro 2 motorima, a neki su i stariji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Podrazumeva se da vozilo mora da zadovolji tehničku ispravnost i kriterijume predviđene u trenutku njegove proizvodnje. Međutim, od jula će za vlasnike dva ista automobila da važe različiti propisi, odnosno strože uslove moraće da ispuni onaj koji je registrovan posle marta 2014. godine. Tako je, na primer, za vozila registrovana pre ovog datuma dozvoljena granica ugljen-monoksida pri obrtaju motora u praznom hodu 4,5 odsto, a za one posle tog datuma je 0,3 procenta.

 

Ovo prakticno znaci da ce svi ti automobili biti parkirani. Nema te opravke koja od auta sa Euro 3 napravi Euro 5.

 

Obozavam kako je kod njih sve pitanje zareza. Pomeris zarez, obrises brojku...napises novu i cas posla resen problem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja se pitam da li će se ikada, bar jednom, u ovoj bestragiji desiti da se bilo koji zakon napiše kako treba, a ne da se mora menjati, odlagati, ponovo pisati lupatina njega 150 amandmana i slično.

Znam da su nam svi kadrovi zaposleni po nesposobnosti, tj. ili putem stranke ili putem nepotizma ili putem veze. Al daj onda ljudi unajmite 1 dobrog pravnika samo da pročita zakon pre nego što ga gurnete na glasanje.

Mada ovde nikada to nije problem nego interesi raznih ljudi i grupa kojima takav zakon pogoduje.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče kvaliteta voznog parka ovde to je teško poboljšati s obzirom na očajan standard građana. Iako su plate malo porasle u poslednjih 8 godina, poskupelo je i sve ostalo. Cene polovnih automobila su u poslednjih 8 godina otišle gore skoro duplo, tj skoro 100%. A čisto sumnjam da je uzrok tome poskupljenje istih u inostranstvu.

Edited by Duh sa sekirom
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pozdrav poznavaocima i ljubiteljima cetvorotockasa. Prvi put sam na ovom podforumu.

 

Da skratim pricu. Razmisljam da se napokon opskrbim kolima. Nakon dvodnevnog pregledanja oglasa, najblizi sam odluci da uzmem neku Alfu 147, god 2003-2006, 1.9 JTD. Planiram da uzmem kes kredit 1500 EUR u tu svrhu. Ni fening vise od toga ne smem da si priustim. Oglasi kazu da se za te pare moze naci nesto pristojno (ili samo pristojno izgledaju i nahvaljeni su u opisima prodavaca :smiley33:)

 

Recimo da planiram da vozim taj auto 3-5 godina dok se finansijski ne stabilizujem. Dakle, pitanje je da li mogu da ocekujem da ce me sluziti "kako treba" s obzirom na starost od 20-ak godina. Koliku potrosnju da ocekujem? I to sam istrazivao, uglavnom nailazio na podatke i utiske da je oko 8-9l/100km, ali sve stranice koje sam posetio su neaktivne vec 10 godina 😄 . Kontam da je realno ocekivati vise da trose od toga s obzirom na god. proizvodnje, a da smo u 2021. Koliko kosta odrzavanje Alfe (u poredjenju sa drugim markama)? Ako neko ima iskustva, mozda da baci neku kratku usporedbu sa modelima iste klase koje sam razmatrao (Fiat Stilo, Ford Focus)

 

Jbg, imacu 33 god uskoro, ali se u automobile razumem koliko i u ustav Nikaragve. S obzirom da su mi ekonomicnost i troskovi odrzavanja od krucijalnog znacaja, mozda ima vise smisla odluciti se za neki Punto, Clio i sl, ali ja stvarno ne mogu sebe da zamislim da vozim neki slab auto <70ks, a jos teze mi je da se zamislim da sedim u tim malim automobilima sa svojih 199cm visine 😄 . Automobili iz prvopomenute klase (AR147, Astra i sl.) su mi na minimum prihvatljivosti sto se tice dimenzija karoserije.


Hvala svima unapred. 
Molim moderatore da premeste upis ako tema nije odgovarajuca.

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

Ne znam mozes li se uklopiti u fiat grande punto neki benzin. Jeftin za odrzavanje, ekonomican i poprilicno zahvalan auto. Ljudi su se pre xy godina kleli u Stilo 1.9 jtd kao nepoderiv, jedno vreme bio popularan i medju taksistima, sto mi je nekako znak da je izdrzljivo auto, ali to su vec stara i pregazena auta. Ja bih alfu izbegavao, tj radije bih gledao za te pare nekog benzinca 1.2-1.4 kubikaze, u startu su jeftinijo od dizela, jeftinije i odrzavanje, a u praksi cesto i manje unisteni. 
 

realno gledano za te pare sta god da uzmes u crkvu i da ga pop okadi, jer je bas macak u vreci. 
 

sa srecom kupovina

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Hertzog said:

Ne znam mozes li se uklopiti u fiat grande punto neki benzin. Jeftin za odrzavanje, ekonomican i poprilicno zahvalan auto. Ljudi su se pre xy godina kleli u Stilo 1.9 jtd kao nepoderiv, jedno vreme bio popularan i medju taksistima, sto mi je nekako znak da je izdrzljivo auto, ali to su vec stara i pregazena auta. Ja bih alfu izbegavao, tj radije bih gledao za te pare nekog benzinca 1.2-1.4 kubikaze, u startu su jeftinijo od dizela, jeftinije i odrzavanje, a u praksi cesto i manje unisteni. 
 

realno gledano za te pare sta god da uzmes u crkvu i da ga pop okadi, jer je bas macak u vreci. 
 

sa srecom kupovina

Ne, nisam solventan za GP. Skupi su mi.

 

Taj Stilo sa 1.9 jtd motorom mi je "drugi pik", odmah iza Alfe o kojoj sam pricao. 
Za taj navedeni tip Alfinog motora sam cuo sve najbolje sto se tice roka trajanja. Jel mi mozes reci zasto bi izbegavao Alfu?

Jasno je meni od pocetka bilo da bih u slucaju kupovine takvog auta morao da ga polijem svetom vodicom i da se pomolim, jer su dobri izgledi da cu da dobijem macku u dzaku, ali hteo bih da se informisem i povecam sebi sansu da cu se ipak uvatiti za "nesto drugo" dzaku 😄 

Link to comment
Share on other sites

Znaci,ako sam te dobro razumeo @RatzenStadtti bi:
- veci auto (u smislu prostora)
- jaci motor
- manjeg potrosaca i jeftinije odrzavanje

Maksimalni budzet ti je 1500e?

(jedino nisi rekao da li si singl,da li je to "momacki" auto,ili imas porodicu ili je uskoro planiras?)
(Edit:takodje,koliko ti ulogu igra cena registracije? Da li bi placao registraciju vise od 200evra,do 30.000rsd itd?)

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RatzenStadt said:

Jel mi mozes reci zasto bi izbegavao Alfu?
 

 

Drugar pre desetak godina kupovao auto i izbor mu padne na 206-icu. Kažem mu da naš zajednički poznanik ima lepo očuvanu Alfu 147 i da bi vredelo pogledati. Odemo, drugar sedne za volan i zatvori vrata... ispao ceo airbag iz volana. Kupio isti dan Pežota. 

Ja i dalje mislim da je Alfa bila bolji izbor zato što je pre svega veći auto, ali sa Alfama budi spreman na neke neočekivane i neverovatne kvarove.

Link to comment
Share on other sites

Kao sto alpiner rece. Znaju imati puno bubica. 
 

gledaj generalno, s obzirom na tvoj budzet jasno je da je novac problem, samim tim trebas gledati i ono sto dolazi nakon sto preuzmes kljuceve, a to je odrzavanje i registracija. Zato kazem da gledas nekog malog benzinca, pa sto da ne i punto 1.2 16v delova na svakom cosku, a i nema se bog zna sta pokvariti. Limarija im zna biti losa. Mozda i corsa 1.2

Edited by Hertzog
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Crni Bombarder said:

Znaci,ako sam te dobro razumeo @RatzenStadtti bi:
- veci auto (u smislu prostora)
- jaci motor
- manjeg potrosaca i jeftinije odrzavanje

Maksimalni budzet ti je 1500e?

(jedino nisi rekao da li si singl,da li je to "momacki" auto,ili imas porodicu ili je uskoro planiras?)
(Edit:takodje,koliko ti ulogu igra cena registracije? Da li bi placao registraciju vise od 200evra,do 30.000rsd itd?)

 

- veci auto (u smislu prostora)

Veci od B-segment vozila

 

- jaci motor

Podrazumeva se <2000 kubika, ali da, 1,6 - 1,9 mi je ciljani opseg

 

Maksimalni budzet ti je 1500e?

Da 😄

 

- manjeg potrosaca i jeftinije odrzavanje

Pre bih rekao "sto manjeg potrosaca i jeftinije odrzavanje". Dakle, male automobile (B-segment), koji su najmanji potrosaci, sam izuzeo iz razmatranja. Neka potrosnja 8-9l/100km bi mi bila Ok. Sto se odrzavanja tice, neka moja laicka logika mi govori da je za budzet najmanje opterecujuce imati vozilo ne tako skupocenog proizvodjaca i model koji je zastupljen na trzistu. Modeli koje sam naveo sigurno ispunjavaju taj uslov.

 

(jedino nisi rekao da li si singl,da li je to "momacki" auto,ili imas porodicu ili je uskoro planiras?)

Moze reci da je "momacki", iako sam sve samo ne momak 😄
Porodicu nemam, niti je planiram, niti postoji sansa da se desi neka carolija pa se stvari promene na tom polju.

 

(Edit:takodje,koliko ti ulogu igra cena registracije? Da li bi placao registraciju vise od 200evra,do 30.000rsd itd?)

Recimo da je 30k gornja granica za cenu registracije 🤔

 

@alpiner

Heh, 11 godina na forumu (racunajuci i "stari" B92) i prvi put vidim "ovog" moderatora :krstipd4:😄

Naravno da su i do mene dosle sve price (neko bi rekao predrasude i stereotipi) o kvarljivosti Alfi. Opet, nisam cuo da je ijedan vlasnik tog brenda potvrdio da je Alfa opravdano na losem glasu. S druge strane, znamo da svaki gazda svog konja hvali.

 

Ja odbijam da poverujem da su te price tacne. Poslednjih godina su se samo intenzivirale sa eksplozijom mim kulture koja je nasla svoje mesto i medju obozavaocima automobila. Dosao sam na ovu temu sa pretpostavkom da su clanovi upuceni u tematiku, tako da nema razloga da vam ne verujem na rec ako potvrdite da je Alfa zaista djubre.

 

Link to comment
Share on other sites

Nema sanse da nadjes upotrebljivu alfu 147, staro auto i uglavnom je bilo momacko pa je verovatno i gazeno do te mere da si ti “srecnik” koji se udaje za potrosenu mladu. 
 

Ja bih pre uzeo stila ili mozda nekog seata ibizu ako vec ides na taj segment i te dizele. 
 


 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Hertzog said:

Kao sto alpiner rece. Znaju imati puno bubica. 
 

gledaj generalno, s obzirom na tvoj budzet jasno je da je novac problem, samim tim trebas gledati i ono sto dolazi nakon sto preuzmes kljuceve, a to je odrzavanje i registracija. Zato kazem da gledas nekog malog benzinca, pa sto da ne i punto 1.2 16v delova na svakom cosku, a i nema se bog zna sta pokvariti. Limarija im zna biti losa. Mozda i corsa 1.2

Covek napisa da je visok maltene dva metra i da trazi nesto prostranije.
Inace bi i Puntic,Corsica ili neki Clio dosli u obzir. 

Link to comment
Share on other sites

@Hertzog

 

Ne mislim da bi mi 70-ak evra vise za registraciju bile prevelik problem. Ocekujem i da pocnem sa finansijskom konsolidacijom u 2022-oj kada mi se zavrsava otplata kredita koji je ceh za neke "lose odluke" iz proslosti. Finansijska devastiranost je samo privremena...nadam se 🙂

Punto se svakako namece kao logican izbor koji odgovara budzetu kojim raspolazem, ali stvarno se bojim da mi ergonomski ne odgovara. Izgledao bih smesno u tom autu sa svojih 199cm. Ne bih da evociram lose uspomene od pre 15 godina kad sam polagao na Jugu 😄 . Tacno mi je masaza trebala posle voznje 😄

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

Preskocih taj deo posta... 🙂

 

mada, ja sam visok 190 i drug je imao punta 2 i moram priznati da je auto vise nego prostrano za tu klasu, pri cemu je krov visok i bilo je poprilicno prostora iznad glave, vise nego u nekim mnogo vecim kolima. 
 

Ja sam uz svu moju muku poprilicno krakat, ali retko u kojem autu imam problema sa prostorom (ako niko ne sedi iza mene). Patio sam se u hjundai getz-u, da se secam, jer su mi noge udarale u volan, bez obzira koliko sam sic pomerio nazad. I renault megane 2 mi je bio uzasan ali zbog polozaja papucica, jer su zapinjala stopala za gas/kocnicu i gornji deo iznad tapacirunga iznad njih. 

Ovo sa 199cm menja pogled na stvari 😆 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Hertzog said:

Nema sanse da nadjes upotrebljivu alfu 147, staro auto i uglavnom je bilo momacko pa je verovatno i gazeno do te mere da si ti “srecnik” koji se udaje za potrosenu mladu. 
 

Ja bih pre uzeo stila ili mozda nekog seata ibizu ako vec ides na taj segment i te dizele.

Da, ima smisla znajuci uobicajeni profil ljudi koji su vozili taj model.
Od svih automobila iz te klase i tog "godista" na trzistu, Alfe 147 su verovatno najvise izraubovane. 😞

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam zaboravio jos jedno podpitanje. :classic_biggrin:

Jel ti projektovani budzet samo za kupovinu auta ili ukupan? Jer se podrazumeva da se nikad ne spici ceo iznos samo na kupovinu. Mora se uvek ostaviti malo 'sa strane' za neko pocetno ulaganje na koje uvek moras da racunas,posebno u tim godistima. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...