Jump to content

Paradoksi društva u Srbiji


DJ_Vasa

Recommended Posts

Otvaram ovu temu na Društvu, a ne na Politici jer smatram da je korisno spomenuti neke pojave i tendencije koje su uzele maha, a koje se mogu odvojiti od dnevne politike. Evidentno je da ovdašnje društvo blagonaklono gleda na kršenje mnogih etičkih ili civilizacijskih normi, ili da se protivi nečemu što je generalno pozitivno. Osim toga, dešava se da se po pitanju jednog te istog problema čas poziva na pooštravanje zakona, a čas na prestroge zakone. Počeću od jednog jednostavnog i relativno bezazlenog primera, a to je saobraćaj. Evo jedne vesti i komentara:

 

Usvojeno: Pet puta veće kazne za bahate vozače

Na sednici Skupštine grada Beograda je usvojena izmena odluke o komunalnom redu koja će omogućiti da bahati vozači plaćaju pet puta veću kaznu nego do sada.

Prema toj izmeni, vozači koji se parkiraju na tramvajskim šinama, pešačkom prelazu, u parkovima i pešačkim zonama plaćaće kaznu od 25.000 dinara.

 

Odabrani komentari:

To je stvar kulture. Trebalo bi da kazne budu primerene drustvu bez obzira na sve! U Nemackoj kazna je 200eur i ljudi je plate sa samo trenutnim ne raspolozenjem. Kod nas kad plate 200eur. kaznu taj mesec ne plate racune pa udju u kamate pa krenu da kasne pa upadnu u haos i unistis im život!!!

Bravo momci kako lepo unapredjujete nase drustvo...

 

Svaki dan nam povećanjima kazni i zakonskim zastrašenjima sužavaju prostor slobode pretvarajući život maloga čoveka u minsko polje.Nas narod niko ne pita za to, prepuštajući nas u ruke selektivnoj krutosti tzv demokratskih zakona koji nisu ništa drugo do palica dtraha u rukama onih za koje nikakav zakon, ni onaj stari ni ovaj novi, nikada nije ni važio.ČOVEČE, GRAĐANINE DOBRO RAZMISLI O OVOME

 

Neprimereno standardu u Srbiji. Kako bi bilo da u Nemačkoj dobijete kaznu u iznosu cele vaše plate.

 

Za nepropisno parkiranje 200e u zemlji gde je prosek plate 300e....To kao kad bi za isti prekrsaj u Nemackoj platio 2000e.Ok treba kaznjavati ali srazmerno platama!

 

Evo i druge vesti:

 

NEMA DALJE Pogledajte kako je još jedan BAHATI VOZAČ blokirao tramvaje

Još jedan u nizu bisera nepropisnog parkiranja zatekao je putnike tramvaja u Ulici cara Dušana, zbog čega su morali da napuste vozilo i dalje nastavi put peške.

 

U pitanju je bahato parkiranje koje vozačima tramvaja koji saobraćaju na linijama 2, 5, 10 i 11 često onemogućava dalji prolazak zbog ostavljanja vozila na šinama.

 

Odabrani komentari:

 

2 reči Male kazne

 

Gde je parking servis ?Ovakvim vozačima stavite lisice na točkove, naplatite kaznu i obračunate im štetu koju su naneli putnicima i prevozniku.Kada mu budu dve godine odbijali od plate onda će voditi računa o parkiranju.

 

A da dodje pauk?

 

Naravno, ovde nije poenta da diskutujemo o saobraćaju i parkiranju, već o pojavi da se pri svakoj vesti da se krše civilizacijske norme, zakoni i slično mnogi pozivaju na naprednija društva i sisteme, kao i na strže kazne, a kada se uvede neki ozbiljniji represivni mehanizam, onda nastaje kuknjava.

 

Ovo je samo jedan paradoks koji se javlja u društvu, a primera je mnogo.

 

Izvol'te dati svoja mišljenja 😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Da, primetio sam i ja to o cemu pises, i to najvise na vestima o saobracaju i kaznama. Ali nije to nista neverovatno, pravna i uredjena drzava zvuci super u teoriji, ali vecinu zazulja kad konacno shvate da je ta pravna i uredjena drzava u sukobu sa njihovim navikama i sistemom vrednosti. A takve vesti im dobro dodju za malo good old tapsanje po ramenu i lazno moralisanje. 

 

A sto se konkretno tice kazni u saobracaju. 99% komentara su - a kako vi mislite da narod to placa(odmah u startu racunaju da ce naciniti ozbiljan prekrsaj) dajte nama 1000e platu, pa onda povecavajte kazne. U prevodu, jebe nam se za kaznu od 200e sa tom platom, platicemo i nikom nista. Zato sam ja za sto vece kazne(za malo ozbiljnije prekrsaje, ne treba ni preterivati sa nekim bezazlenim stvarima) Ako radis za 300e, bolje bi ti bilo da pripazis sta radis. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To je ista priča sa uvođenjem merenja prosečne brzine na auto putu.

To se digla kuka i motika na jednu sasvim razumnu odluku, pa se smišljaju načini kako da se izvrda, da Srbin zajebe državu. Istu onu od koje traži da kazni Babića što je kao ludak vozio kroz naplatnu rampu i ubio ženu. Što naravno i da treba da uradi, ali ne i kad je Srba Komentator u pitanju.

Mislim da je problem u tome što građanin Srbije nema još uvek pravu predstavu o tome šta ta država treba da bude, pa je istovremeno posmatra i kao smrtnog neprijatelja koji hoće sve da mu uzme i pokrade, ali i majčicu koja treba da ga zaštiti od zlih ljudi, a ponekad i njemu da progleda kroz prste ako nešto malo zgreši.

Ista priča i sa plaćanjem poreza. Svi bi nekako da ga izbegnu, pod izgovorom šta ja qrac tu da njima punim džepove, a s druge strane bi svi besplatno zdravstvo, školstvo itd...

Raspolućena svest. Da ne kažem shizofrena.

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Namerno sam krenuo od saobraćaja jer u njemu svi učestvuju, mada se priča može proširiti i na porez, koji spominje Eddard, ali i na mnoge druge aspekte zakona, etičke i civilizacijske norme i slično. Isto tako, ne bih celu priču povezivao sa aktuelnom vlašću ili sistemom, jer mnogi nedostaci su bili vidljivi i u doba vlasti Osmanlijskog carstva ili Austrougarske, zatim u doba kneževine, kraljevine, Tita, Miloševića i svih ostalih koji su došli kasnije. Ne znam kako bi se Domanović, Nušić ili Rajs osećali kada bi kojim slučajem mogli da se pojave u ovoj godini, mada verujem da bi im prva pomisao bila da su uzalud trošili mastilo i hartiju.

 

Jednom sam imao prilike da pročitam lamentacije nesuđenih Šumahera koji rade u inostranstvu u znoju lica svoga i čim dođe leto nagrnu u rodnu grudu iz Dojčlanda i Esterajha, al' im surovi vekovni neprijatelji iz automobila sa oznakom Rendőrség, tj. mrski mađarski panduri, oderu i kožu s leđa jer su na putevima ove ravničarske zemlje vežbali za pilote i vozili svoje metalne ljubimce krećući se skromnih 200 km/h. Slično su učinili i domaći izdajnici u plavom, koji su im još postavili i presretače i tako ih olakšali za još neki dinar. Pretpostavljam da tamo gde čiste klozete ili ulice ne mudruju mnogo i ne pokušavaju da se zezaju sa čika policajcima ili sa čika sudijom, jer kad izvade finansijski pendrek, to boli mnogo više od pravog.

 

Vidim da su mnogi pametnjakovići postali i instant-pravnici jer se već bune zbog postavljanja saobraćajnih kamera koje će omogućiti i identifikaciju vozača, pa će im tako biti ugrožena osnovna ljudska prava kao što su telefoniranje ili ždranje za volanom, nevezivanje pojasa, kao i još osnovnije pravo da se pijani vrate sa neke slave ili svadbe.

 

Zaboravio sam da spomenem i princeze na zrnu graška, kojima je preskupo da plate 80 centi za autobusku kartu jer autobusi ne zadovoljavaju njihove standarde čistoće i udobnosti. Jeste da gradski prevoz ima ogroman broj mana, ali mi se čini da neće imati ni gume da zamene ako baš svakoga prevoze besplatno.

 

Simptomatično je i da mnogi vide bilo kakav oblik saradnje sa policijom kao drukanje/cinkarenje, pa makar to bilo i obično prijavljivanje ludaka koji vozi pijan. Naravno, kada se pojavi vest da je pijanac zgazio pešaka, dotičnom pijancu bi svi odjednom skinuli skalp, potom na stub za mučenje, stavili ga na doživotnu, a zatim streljali.

 

Zeznuta je stvar to poštovanje zakona - ako ga neko drugi krši, onda ga treba raščerečiti, ali ako ga krši Njegovo Veličanstvo Komentator, tada je to fašizam.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ne bih se ja slozio da su ovo paradoski, jer ljudi koji su kritikovali jedno i podrzali drugo nisu isti. Prosto svako gleda svoj inters i podrzava onaj zakon, pravilo, koje mu odgovara a protivi se onom koje mu steti, ne vidim u cemu je tu problem?

Link to comment
Share on other sites

Ne ulazim u identitet svakog komentatora, već u to kako društvo prihvata određene pojave. Evo najjednostavnijeg primera:

 

Ako pijanac udari pešaka na prelazu, onda bi mu svi dosudili doživotnu i vadili oči čarne. Ako tog pijanca uhvate kako vozi raspali jugo mortus pijan (nije udario nikoga) i oderu od novčane kazne, onda je jadničak žrtva.

 

Ne govorim o tome da će npr. povećanje akciza na gorivo zarad povećanja penzija podržati penzioneri, a protiviti se vozači.

Link to comment
Share on other sites

Nisam bas siguran da ima veliki broj koji bi reagovao kako si naveo u slucaju ovog pijanca, tj da bi imali ovu dvojnu reakciju, prije je to situacija da jedna grupa ljudi osudjuje neko ponasanje a druga ga brani, a obe su brojne i glasne. Ja na primer ne pijem, i samim tim osuudjujem svakog ko sedne pijan za volan, podrzavam kaznenu politiku i slicno, medjutim istovremeno ja vozim dosta brzo i protivim se svim kamerama, ogranicenjima, prosecnoj brzini i slicno. Dakle s jedne strane ti mozes ovo da podvedes oboje kao bezbednost u saobracaju i ako tako gledas ja imam kontradiktorne stavove, medjutim ako to geldas sa licnog stanovista, ja podrzavam ono sto je za opstte dobro, kad ne tangira mene, medjutim kad ugrozava moj kvalitet zivota protivim se tome i tako vecina, sto po meni nije paradoksalno, vec samo stavljanje licnih prioroteta ispred opsteg dobra.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJ_Vasa said:

Ne ulazim u identitet svakog komentatora, već u to kako društvo prihvata određene pojave. Evo najjednostavnijeg primera:

 

Ako pijanac udari pešaka na prelazu, onda bi mu svi dosudili doživotnu i vadili oči čarne. Ako tog pijanca uhvate kako vozi raspali jugo mortus pijan (nije udario nikoga) i oderu od novčane kazne, onda je jadničak žrtva.

 

Ne govorim o tome da će npr. povećanje akciza na gorivo zarad povećanja penzija podržati penzioneri, a protiviti se vozači.

Komentare na neku vest napiše nekoliko desetina ljudi, ne možeš da zaključiš na osnovu toga šta bi svi dosudili nekom ko je izazvao nesreću. Kad jedna bahata vlast hoće da osujeti bahate vozače, kakve komentare očekivati, ouostalom, niko normalan i ne piše komentare na vesti po sajtovima i Forumima, sve su to samo nekakvi egzibicionisti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, DJ_Vasa said:

 

 

Naravno, ovde nije poenta da diskutujemo o saobraćaju i parkiranju, već o pojavi da se pri svakoj vesti da se krše civilizacijske norme, zakoni i slično mnogi pozivaju na naprednija društva i sisteme, kao i na strže kazne, a kada se uvede neki ozbiljniji represivni mehanizam, onda nastaje kuknjava.

 

Ovo je samo jedan paradoks koji se javlja u društvu, a primera je mnogo.

 

Izvol'te dati svoja mišljenja 😉

 

 

Mozda zato sto se sprovodi selektivno. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Romantik said:

Nisam bas siguran da ima veliki broj koji bi reagovao kako si naveo u slucaju ovog pijanca, tj da bi imali ovu dvojnu reakciju, prije je to situacija da jedna grupa ljudi osudjuje neko ponasanje a druga ga brani, a obe su brojne i glasne. Ja na primer ne pijem, i samim tim osuudjujem svakog ko sedne pijan za volan, podrzavam kaznenu politiku i slicno, medjutim istovremeno ja vozim dosta brzo i protivim se svim kamerama, ogranicenjima, prosecnoj brzini i slicno. Dakle s jedne strane ti mozes ovo da podvedes oboje kao bezbednost u saobracaju i ako tako gledas ja imam kontradiktorne stavove, medjutim ako to geldas sa licnog stanovista, ja podrzavam ono sto je za opstte dobro, kad ne tangira mene, medjutim kad ugrozava moj kvalitet zivota protivim se tome i tako vecina, sto po meni nije paradoksalno, vec samo stavljanje licnih prioroteta ispred opsteg dobra.

Ali ti si ovde principijelan - ne piješ i podržavaš kazne za vožnju u pijanom stanju za sve. Isto tako, protiviš se upotrebi kamera za sve, bez izuzetka.

 

3 hours ago, Div said:

Komentare na neku vest napiše nekoliko desetina ljudi, ne možeš da zaključiš na osnovu toga šta bi svi dosudili nekom ko je izazvao nesreću. Kad jedna bahata vlast hoće da osujeti bahate vozače, kakve komentare očekivati, ouostalom, niko normalan i ne piše komentare na vesti po sajtovima i Forumima, sve su to samo nekakvi egzibicionisti.

Pa nismo valjda i mi egzibicionisti? 😀

 

Naravno počeo sam od foruma, društvenih mreža i tome slično, ali i to je slika društva. Nažalost, nemam neki bolji izvor, sociološko istraživanje i slično. Možda je trebalo da uzmem neki tekst Žarka Trebješanina kao osnovu, ali sada je kasno za to.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Baby said:

 

Mozda zato sto se sprovodi selektivno. 

 

Može da bude, ali i to se vraća kao bumerang - švercer navija da Miškovića oderu zbog utaje poreza, ali kada ga u'vati carinik, onda je žrtva režima.

Link to comment
Share on other sites

Pa svako gleda iz svog ugla, ali upravo zato sto ne postoji zakonski standard sprovodjenja. Da postoji ljudi se ne bi bunili i lutali u tim idejama. Kaznjeni oni, kaznjen Miskovic za isto, kaznjen Vucic i mali brat, kaznjen komsija sa vezom. Ovako je sizofreno, kao i sve ostalo u drzavi. 

 

Onaj tamo pogazi devojku na prelazu i eno ga kuci, apgrejdovao vozilo, a parkiras pogresno uzmu ti platu. Kako da komentarisu?

Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

A da okrenemo ovako - pregazi Mitrović junior devojku na prelazu, izvuče se. Pregazi neki anonimus njihovog člana porodice na prelazu, pa shodno tome, treba i on da se izvuče.

Je l' tako - tako je!

 

 

Pa ne, odakle ti to. 

 

Valjda bi trebalo:

Pregazi neki anonimus njihovog člana porodice na prelazu, bude kaznjen.

Pregazi Mitrović junior devojku na prelazu, bude kaznjen. 

 

Valjda se zna sta je po zakonu kaznjivo a sta ne.

Link to comment
Share on other sites

Razumem sta hoces da kazes, ali stavi sebe u polozaj npr. komsija ti je neki funkcioner vozi neka besna kola, parkira svaki dan ispred prozora na trotoaru i nista. Jedan dan se vratis kuci, nema mesta ali znas da na tom delu trotoara moze da se parkira auto jer uvek je neko parkiran, ti parkiras auto. U roku od pola sata dodje pauk i odnese ti auto. 

 

Zar neces odlepiti od guposti i traziti da se tu ili parkira ili ne parkira, traziti da se njemu odnese auto isto kada je tu parkiran ili da se i tvoj ostavi?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Razumem ja tebe, ali imamo tri mogućnosti:

a) zakon važi za sve

b) zakon ne važi za povlašćene

c) zakon ne važi ni za koga

 

Jeste da ovo pod a važi za civilizovan svet, ovo pod b za banana-države, ali svakako da je b bolje od c. Ovo poslednje je za Avganistan, Somaliju i slične. Nisam ja kriv što živim u banana-državi, ali i to je bolje od opšteg bezakonja.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, zaista ne znam. Kad već postavljaš to pitanje, ja samo mogu da konstatujem kako stoje stvari i da je jedna opcija bolja od druge, ali najozbiljnije kažem da nemam nikakav recept kako bi se to moglo promeniti. Znam da će neko reći da je ključ edukacija i tako to, ali uzalud edukacija kada se niko time ne bavi ozbiljno ili kada ljudi ne shvataju ozbiljno ono što uče.

Link to comment
Share on other sites

Dogod se vlast odrzava davanjem beneficija odredjenim ljudima ili grupacijama, nema tu pomoci. 

Da ima ko da sprovede neselektivno zakon, da vidis kako bi svi bili brzo edukovani.

Kako da ljudi shvate ozbiljno nesto sto uce kada praksa govori da to ozbiljno i nije bas ni blizu ozbiljnog?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJ_Vasa said:

Naravno počeo sam od foruma, društvenih mreža i tome slično, ali i to je slika društva. Nažalost, nemam neki bolji izvor, sociološko istraživanje i slično. Možda je trebalo da uzmem neki tekst Žarka Trebješanina kao osnovu, ali sada je kasno za to.

 

Razmišljam da nađem neko istraživanje i da ga postavim, ali ne znam da li da to uradim na ovoj temi.

 

Zanima me ko su ljudi koji pišu komentare na sajtovima ( ovde izuzimam plaćene botove ), ko su ljudi koji i danas pišu pisma za rubriku "Čitaoci pišu". 

 

Btw, dopadaju mi se primeri u uvodnom postu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Zašto da ne? Istraživanja su korisna.

Ja recimo razumem o cemu pricas, evo kao nameravam da odgovorim na temu pa ne nalazim dovoljno vremena da lepo objasnim.

Radi se o mentalitetu. Jako tesko promenljiv, negde sam citala opis Srbije negde valjda u Milosevo vreme, putopisca koji se na kraju naselio tu i na kraju umro u SR. Znaci nije neko ko je imao los stav prema zemlji. Medjutim ono sto on opisuje mozes da prepoznas i danas.

Generalno svi bi kao hteli uredjenu zemlju, ali samo ako to ne znaci da oni treba da se menjaju. 

Znam da je split na dijaspori nastao i delimicno sa mojim prigovorima na administraciju, i ne bih da ovo zvuci kao dijasporci se zale, ja ovo pricam sa pozicije nekog ko zna kako uredjena zemlja izgleda, a istovremeno sam veci deo zivota provela u SR i mnoge stvari su me nervirale, koje sam na kraju smestila u kategoriju mentalitet. Jer je sve drugo nelogicno.

Recimo svi se zale na korupciju, ne onu novcanu, to se prihvata kao deo sistema, vec na recimo ko ima "vezu". Ista osoba koja ca nazvati Peru da joj nesto sredi, zali se sto neki imaju povlascen status.

Nema to veze sa politickom situacijom, nego potpunom nerazumevanju kuda vodi individualno ponasanje kad se primeni na celom drustvu (ili vecini), politicka situacija jeste takva kakva je zato sto skoro svako ko iole dodju na neku poziciju radi - potpuno isto.

Kad neke stvari prigovaram mojim roditeljima, zasto saradjuju u tom mentalitetu, obicno cujem objasnjenje, ne znas ti kako je sta ce narod da kaze.

 

Taj narod mi nikad nece biti jasan.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Angelia said:

Ja recimo razumem o cemu pricas, evo kao nameravam da odgovorim na temu pa ne nalazim dovoljno vremena da lepo objasnim.

Radi se o mentalitetu. [...]

 

Mislim da si tačno razumela jer se problemi društva često mogu objasniti mentalitetom, a dala si i sasvim dobro tumačenje.

 

Što se tiče famozne rečenice 'šta će narod da kaže', nemam komentar. Na pomen te reči, ja se setim Živojina Pavlovića i njegove čuvene rečenice: „Kada čujem reč 'narod', uhvatim se za...”

Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2019 at 7:43 PM, DJ_Vasa said:

Namerno sam krenuo od saobraćaja jer u njemu svi učestvuju, mada se priča može proširiti i na porez, koji spominje Eddard, ali i na mnoge druge aspekte zakona, etičke i civilizacijske norme i slično..

Btw kad sam vec pocela, na temu saobracaja.

Moj klinac pre jedno 10 godina, u voznji od aerodroma do mojih "Mama a sto u Srbiji svi voze kao ludaci?" decija obzervacija.

Ili opet iz njegovog repertoara - zato sto pokazuje koliko nekome ko uopste ne konta taj mentalitet to izgleda suludo, let iz evrope za BG, nakon leta iz US, JAT: "Mama a sto se svi ovi ljudi guraju kad ulaze u avion, zar nemaju svi rezervisana sedista kao mi?" 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Mislim da si tačno razumela jer se problemi društva često mogu objasniti mentalitetom, a dala si i sasvim dobro tumačenje.

 

Što se tiče famozne rečenice 'šta će narod da kaže', nemam komentar. Na pomen te reči, ja se setim Živojina Pavlovića i njegove čuvene rečenice: „Kada čujem reč 'narod', uhvatim se za...”

Ja sam o tome dugo razmisljala, tokom zivota u SR, zasto me te stvari nerviraju, a neke stvari su mi postale jasnije kad sam otisla. Nerviraju me jer nemaju logike.

 

Sto se tice naroda - ja se najezim kad to cujem. Mogla bih sada da ti navedem niz primera ali neznam kako da ih generalizujem i ne predju u licne anegdote.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...