Jump to content

Najbolje pivo


ironside

Recommended Posts

Imala je pre par godina jedna pivnica ovde u BG u ponudi nekoliko različitih Primator-a. Pio sam neki njihov stout, uopšte nije loše ako se uzme u obzir da su Česi poznatiji po pilsnerima i da im ovi tamni ejlovi nisu forte.

 

Što se tiče Beo-vog pitanja, verujem da je oznaka "double" zbog jačine ( ABV procenta ). Ne verujem da je duplo fermentisano.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Beonegro said:

Šta predstavlja ovo "double", je li pivo refermentisano?

 

Dubbel (ili 'double') se odnosi na tamna piva kojima je dodana veća količina karameliziranog šećera, koji se sav pretvara u alkohol. To je ime koje su takvoj vrsti piva nadjenuli Trapisti prije oko 150 godina (duplo, jer nisu mogli dati oznaku 2.2 ili 1.8 x više šećera). Dubbel piva su aromatičnija, suha i imaju jači aftertaste te značajno veći ABV, ali bitno smanjenu gorčinu.

Postoje, naravno i dvostruko fermentirana piva, gdje se druga fermentacija odvija nakon buteljiranja. Ona ne nose oznaku Dubbel.

Dvostruko fermentirana piva stoga ne mogu ići 'svježa' u distribuciju; one koji bi pili samo 'svježa' piva uspoređujem s vinopijama koji priznaju samo Beaujolais nouveau.

Edited by ironside
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ironside said:

Dubbel (ili 'double') se odnosi na tamna piva kojima je dodana veća količina karameliziranog šećera, koji se sav pretvara u alkohol

Naravno, naravno, poznat mi je princip, pitanje sam postavio zato sto do sada nisam sreo porter koji je refermentisan, pa mi je interesantno da provjerim da li tako nesto postoji.

Link to comment
Share on other sites

Uh, ta bolesna boja English pale ale-a, ja to ne mogu da pijem, radije bih jednog Jelenka stuk'o. Ne podnosim nesto, neki cvetni ukus, sta li je.
Malopre sam popio kiparsku IPU Humor, odvaljuje, ali nema u radnji, a ovo je ipak bolje od Carlsberga.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Honey Badger said:

John Smith je bitter, nije pale ale. Ja sam ga pio jedno vrijeme, kad sam se skidao sa lagera. Pored ovih novih IPA, APA krasota, ne bih ga pipnuo ni stapom.

 

Sve je to meni isto. Sta je tu bitter kad je sve slatko izmesano, karamela. malt, biskvit, toffee, samo je to cvece gorko i bljutavo, stagod da je, ne umem bolje da se izrazim :s_d: . Naravno, nekome se bas takvo svidja, ovo je vrlo popularno pivo.

Link to comment
Share on other sites

Ipak, dopunio bih svoj review sa: ipak ne kupiti vise.

Ne znam, ali ovo pivo je pravi primer zasto je imperial IPA

veoma zeznuto pice za potrefiti.

Istina je, ima tu mutnu teksturu i taj tezak izgled (that we love),

trajniju penu, i dobar osecaj u ustima. miris je isto super,

a deluje gorce nego 75 IBU.

Problem ostaje klasican za vecinu piva u ovoj kategoriji:

osecaj alkohola u ustima, nakon minut, kao da sam uzeo sip votke,

sto ne izgleda pozeljno.

 

ne vredi, tip piva jednostavno nije kao Stout iili Belgijsko, da dozvoljava

vece kolicine alkohola.

IPA oko 7%, to je ono pravo.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Kido from Junkovac said:

Ipak, dopunio bih svoj review sa: ipak ne kupiti vise.

Ne znam, ali ovo pivo je pravi primer zasto je imperial IPA

veoma zeznuto pice za potrefiti.

Istina je, ima tu mutnu teksturu i taj tezak izgled (that we love),

trajniju penu, i dobar osecaj u ustima. miris je isto super,

a deluje gorce nego 75 IBU.

Problem ostaje klasican za vecinu piva u ovoj kategoriji:

osecaj alkohola u ustima, nakon minut, kao da sam uzeo sip votke,

sto ne izgleda pozeljno.

 

ne vredi, tip piva jednostavno nije kao Stout iili Belgijsko, da dozvoljava

vece kolicine alkohola.

IPA oko 7%, to je ono pravo.

 

 

 

 

Pijes ga u pogresno vreme. Takvo pivo moze zimi biti vrlo sexy, kada se trazi nesto jace, a manje kolicinski, da malo greje dusu i telo :s_d:.

 

Tacno je da nije lako to izbalansirati i da su dobri primerci retki. Taj Surround Sound je na ivici da postane dobar, ali za malo ostaje kratak.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...