Jump to content

Ovo je ovde Balkan


Doc Holiday

Recommended Posts

10 minutes ago, Constantin said:

Nisam imAo vreme da skoknem do KazandžIijsko (akcenat na I) sokAče, a duša me bolI(veliko i na kraju) za Kalču i kolAči što nestAdoše.

 

Da ponovim...velika slova su ti akcenat.

Nesam, imaja...to nije niški. Više mu dođe šopski-moravski...

Ups, malo sam pomešao dijalekte jer se deo porodice koji se selio (počelo od Aleksinca i Vranja, pa je u kombinaciju došao i Leskovac i sl.), ali kako reče jedan autor iz Južnih vesti, „I iskam da se znaje, da ja tuj nesam imaja lošu premislu” (https://www.juznevesti.com/komentar/Petko-Nisavac/Politika.sr.html) pa sam malo odlutao 😉

 

Da malo skrenem sa teme, a zvučaće smešno - pre nekog vremena je kod mene 2-3 dana boravio jedan moj prijatelj iz Užica, a kada je otišao, supruga mi je rekla da malo jače akcentujem reči, kao što to rade Užičani, iako sa Užicem nemam veze, osim što imam tog prijatelja tamo. U samom Užicu sam bio dva-tri puta na nekoliko sati i to pre više godina.

Link to comment
Share on other sites

A evo ti nešto Vaso, na zaplanjskom....

Spoiler

 

Otoše godine, smaknuše mi se od grbinu ko da sam ja tejal da i’ otresem, ako nesam tejal. Otima se ja, grvelja se, kad vido zor i da ću isčamrejem, kvo ti nesam rabotil, al vajda od otimanje nema. Će te stigne staros, ako ne na leganje, ono zorom kad ustanjuješ. Kad ti noge oteže, ko svunoć  puna puncijata kola da si vlačil, ako si od teret baldisal i zakrčal a još nesi ni glavu na jastuk turil.

 

Ugnjete se staros u teb, u koske i u meso, u oči ti zasvitka, u glavu ti zvoni po vazdan,  vidiš da je nekvo s teb, al neznaš ni kvo je ni što je, samo znaš da ne veljaje. Vidiš zor, vidiš da će te utepa, i vreme i nevreme, i kad svanjuje i kad zaodi, i kad započinjaš i kad prestanjuješ, otimaš se, paćena dušica bi tela jošte da je mlada, zdrava, orna i za rabotu i za smej i za igranje, a noge otežuju, pa se duša taj  rastrza, i kolko da si jaka semka jemput mora da pristaneš i na toj da si stvarno ostarel.

Mučeni smo ti mi, i pateni, koji smo se na livadu eli u štalu rodili, da nikuj ne vidi i ne čuje, sve dokle se toj dete malečko kako grutka, daleko od svet što se rodilo, u ljuljku na turi i dokle ne zakmeči. I kako te taj ljuljka zaljulja, takav će ti bude sav život, i svi dni preda teb.

Vidim, staros oči uprla u men, samo dušu što neje počela da mi vadi,  sva u dronjci vrti se, oštrbela, iskežena, al kvo ću. Stegnem zubi, ovak oštrbel i ja, uzdanem, prekrstim se triput,   zalok leba uznem, pinem si nekvo ako se ima, ako nema studenu vodicu gunem, pa reknem na Boga, hvalim ti se Boške i dosag što si me trpel, ovakvoga nikakvoga.

A život ti je, dete, od merak da ga gledaš i da ga poštuješ, od onija dan kada razaznaješ pa sve dokle ti se pamet ne zatre. I eve, grveljam se, mrači mi se pred oči, duša mi se ratrza, i koske i meso me bole po vazdan, al da me pituješ kvo bi tejal, pa bi da se rodim, pa i isti život da živim, baš ako se mora i ako nema pobolji, i na toj bi pristanjuval.

 

A Zaplanje je....link

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Da malo skrenem sa teme, a zvučaće smešno - pre nekog vremena je kod mene 2-3 dana boravio jedan moj prijatelj iz Užica, a kada je otišao, supruga mi je rekla da malo jače akcentujem reči, kao što to rade Užičani, iako sa Užicem nemam veze, osim što imam tog prijatelja tamo. U samom Užicu sam bio dva-tri puta na nekoliko sati i to pre više godina.

Ja imam isti problem, da usvajam akcenat/dijalekt/izgovor ljudi sa kojima provodim vreme, i cesto oni misle da ih zezam.

Svojeveremeno imala u BG drugaricu koja je bila iz ruralne CG - i svaki put kad sedne ona kaze Ojha, nakon par meseci u njenom drustvu, ja sednem i kazem Ojha :classic_smile: ne u njenom drustvu ....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Ja imam isti problem, da usvajam akcenat/dijalekt/izgovor ljudi sa kojima provodim vreme, i cesto oni misle da ih zezam.

Svojeveremeno imala u BG drugaricu koja je bila iz ruralne CG - i svaki put kad sedne ona kaze Ojha, nakon par meseci u njenom drustvu, ja sednem i kazem Ojha :classic_smile: ne u njenom drustvu ....

Dobro da se ne druzis s Vlajnama. :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

@Constantin

 

Quote

Vlas' neje od Boga

Autor

Košarkaški trener u penziji.

Braćo i sestre, ljubezni Nišlije, i do nas, ovam u raj, dođe aber k'kva ve je muka ufatila i k'ko Niš iskoči najposlednji varoš u Srbiju. I toj neje muka od Turci, Švabe, Natovci i ovija resto dušmani, nego od ovija naši kučiki.

A naši kučiki, znaje se, k'd apu, apu do kosku, meso kidaju i stoput se povrtaju. Da su s'lte ovija naši iz Palilulu i Žožinu kapiju pa đene-đene, nego ovija Beligradski se ostrvili a oni apu jevropejski. Zašuntavu te s's onoj njino zborenje od Jevropu i dok se obrneš nema ti ga dibelo meso.

A tam, a ovam, nakani se da pitujem svetog Petra da me pušti malko dole, da od blizinu nazrnem što je toj s's ovaj moj Niš i pomagam na ovija naši alamunje i katlabani iz opštinu da se odbranu od ovej beligradske skakutke.

Gleda me sveti Petar, nabrčkaja onej njegove bele veđe, tropa s's ključovi i kalauzi, pa će mi vika: "Ja te Ivko ič ne razbiram! K'kvi Beligrađani, k'kve skakutke?“

Ja utanji s's glas, gutnu pljunku i udari u molenje: "Ti sveti oče, ubavo znaješ da smo si mi Nišlije krotak narod. Nas ne nema u junačke pesne. Mi smo si za sojtrl'k, za pesnu, za čočeci, za pomalko rabotu, za ašikl'k i golem sevdah. I takvi k'kvi smo, preteramo i Rimljani, i Huni, i Avari, i Krstaši, i Turci, i Švabe, i Šestu Ličku i Dvanajestu Banijsku i na svi gi kusnumo pilav".

"Dobro de Ivko“, vika mi sveti Petar. "S'g li će mi deklamuješ Nišku istoriju? Sto put si pričaja po cel raj, i za Nemanju, i za Barbarosu, i za zlatni nožovi i kašike. Ću te puštim, al' k'ko ajduk da ulegneš u čaršiju, niki da te ne vidi. Nemoj mi napraiš niki belaj pa da mi ovija Švapski anđeli prišivaju, k'ko i ja priznavam da su Srbi nebeski narod".

Jutre d'n, takoj oko podne, ulego u varoš.  Varoš pun s's narod. Jedni, k'ko zamajani se mandaju, a na tam, a na ovam. Drugi stoju na sred čaršiju, gledaju u nebo i ništo š'pkaju. Treći mandaju s's barjaci, čepatu se, legaju pred opštinu, vikaju: "Dole vlada, lopovi! 'ajduci, žuta bando, crvena bando!“

Lele majke, pa ovoj li je ostanulo od Niš. S's ovakav Niš, ima se dibiduz orezilimo ako iskamo da slavimo cara Konstantina i vikamo Rimskoga Papu u gosti.

Pitujem jednog od onija s's barjaci: "A bre pobratime, što je ovoj, mobilizacija li je, rat li je, da nesu pa Turci udarili, da neje Čuma udarila, da vi nesu nike mađije napraili?"

On me pogleda, onakoj ispod veđe pa mi zbori: "Čičo bre, ti k'ko da nesi od ovaj svet. Vidiš li da je došlo poslednjo vreme. Ovoj neje bilo ni kod Mula Jusufa i Fočić Mehmed Agu. Neću grešim dušu, i oni su uzimali harač, al k'ko ljudi, deseti del. Ovija naši ni se ukačili na grbinu, k'ko dete na trešnju pa ič da sleznu. Plaćaj porez na kuću, plaćaj prirez na avliju, plaćaj za kučiki , plaćaj za mačiki, plaćaj za drum, plaćaj za ćupriju, plaćaj za vino pijenje, plaćaj za tutun čurenje, plaćaj na dokturi, plaćaj na pisari i činovnici, daj na Boga božje, na cara carevo i takoj cel život".

"Dobro de, što raboti vlas', zbori li vi ništo?", pa ga ja zapitkujem.

"Zbori, zbori. Vikaju, što će ni narod bez državu. Ako se zaintačite pa pomrete, država će si zapati nov narod i toj pokrotak, što ič ne zakeruje. Vlas' je od Boga dana".

Plačečki se vrnu u raj, pa pravo pred svetog Petra. "Istin li je sveti oče vlas' od Boga dana il su i toj izmisleli ovija političari, s'lte da sotonju i zamajuju narod".

Sveti Petar se zamisli, pa tropnu s's onija njegovi ključovi i vika mi:

"E moj Ivko, obele, ostare, umre a pamet ne dobi. Vlas' neje od Boga, vlas' je od narod dana. Narod gi je biraja, narod gi je vikaja bravos, narod gi je tapšaja i s's ruke i s's noge, narod gi je u pesne turaja i slike gi po čaršiju nosija. Tuj poparu si je narod sam nadrobija i sam neka si gu kusa. Toj neje božja rabota".

Vaš Ivko jorgandžija od onaj svet

Pismo prepisaja i daja na Nišlije da čatu, ega gi dođe iz dupe u glavu, Petko Nišavac

https://www.juznevesti.com/komentar/Petko-Nisavac/Vlas-neje-od-Boga.sr.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...