Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

Da li očekuješ da te policija zaštiti ako bi se mi sad organizovali i došli da te izbacimo iz tvoje kuće i otmemo ti svu imovinu ? Ako je odgovor "da" onda treba da platiš porez jer koristiš usluge države.

 

Edited by Klotzen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pa pazi ako padneš bolestan na ulici pokupiće te hitna pomoć po službenoj dužnosti i lečiće te. Ako komšija pravi žurke 24/7 i ti zoveš policiju doći će da zavedu red. Nateraće tvog lokalnog pekara da pere ruke posle nužde a pre nego što ti umesi hleb. I da sad ne dajem beskonačan broj primera (šljivih 🙂nemoguće je ne računati na uslugue države u kojoj živiš u današnjem svetu ma koliko mi mislili da smo robinzoni kruso 🙂

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Nisam iscitao celu temu, pa prastajte ako je vec neko pitao slicno.

Ja imam samo prebivaliste u Srbiji, i placam porez na imovinu. Ne dobijam platu, nisam prijavljen na trziste rada, nemam drzavno zdravstveno osiguranje ( idem u privatne klinike kad me nesto boli ), i kad bi ja sad ulagao u kriptovalute i ostvarim zaradu, zasto bi morao da placam porez na dobit kad nisam zaduzio drzavu ni za sta, jedino sto stavim evre na racun u domacoj banci ( nemam racu u stranoj jer je ne legalno). 

 

 

 

 

Privatne klinike ne rade ozbiljne operacije a i kad rade od toga treba bezati jer ako nesto krene naopako nemaju masineriju koju ima bilo koja veca bolnica u Srbiji. Dakle kad kazes idem kod privatnika pa ne moram da placam zdravstveno onda treba biti fer pa reci jbg ako mi bude trebala operacija srca prodacu stan da bih mogao da je platim. Naravno to niko nece uraditi vec kad im treba skupa operacija hop eto ih kod drzavnog hirgurga. 

 

Placanje poreza u Srbiji ima smisla, jer se od njega finasira dosta toga sto nema veze sa ovom bandom na vlasti a itekako znaci svima koji ovde zivimo.

 

Sa druge strane insistiranje da frilenseri plate pio doprinose je suludo jer sam pio fond nije imao nacina da ih vodi, pozivanje na to da su mogli ko fizicka lica da uplacuju je nesto sto pise na papiru a u pio fondu nisu znali kako to da odrade. Na kraju krajeva nikog nisu pokrali sto nisu uplacivali staz jer staz ni nemaju. Time bi drzava znatno smanjila dug frilenserima. Ali sobzirom da je ekonomska situacija "zlatna" hoce da cede suvu drenovinu a frilenseri nisu taskisti pa da blokiraju grad pa bi mozda mogli da se nesto od taksita nauce, banda poznaju samo silu, pretnje odlaskom iz zemlje, hakovanjem su za bandu smesne.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Klotzen said:

Da li očekuješ da te policija zaštiti ako bi se mi sad organizovali i došli da te izbacimo iz tvoje kuće i otmemo ti svu imovinu ? Ako je odgovor "da" onda treba da platiš porez jer koristiš usluge države.

 

Ako kazem ne, da li onda mogu da ne platim?

Link to comment
Share on other sites

Naravno da ne, postoji gomila stvari koje država radi oko nas a da mi to utimamo zdravo za gotovo. Pošto smo mi siromašna država kod nas se od poreza finansiraju sve malo ozbiljnije investicije čak i na loklanom nivou. Da se ne ponvaljam kao i ovo što je mean rekao da dodamo recimo nasipe koji nas brane od plavljenja reka, mi ovde u Vojvodini bi svake godine bili ko Obrenovac pre par godina da nemamo nasipe. Zatim recimo pošta koja nam donosi poštu, pa onda održavanje državnih rezervi novca i strateških sirovina da se spreče nagli skokovi cena u državi, vojska koja treba da nas spasi iz nepogode ili policija da pohvata teroriste. Čistač ulice da počisti ispred naše kuće, vatrogasac da izađe i ugasi požar ..... Kontam da više ne treba da nabrajam ?

Link to comment
Share on other sites

Ogroman deo poreza pojede penzioni fond, jer on ne moze da se finansira izdvajanjem zaposlenih, posto se prethodnih decenija visak zaposlenih resavao penzionisanjem, a narod sve duze zivi. Moj je otac 28 godina primao penziju, a daleko od toga da je izuzetak.

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2021 at 11:47 AM, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa placam sve poreze u Srbiji, nemam gde drugde da platim.

 

Pa onda plati i porez na dobit od kripto-valuta, plati i porez na pare koje dobijas iz inostranstva na racun u banci u Srbiji (ako tako primas pare, i ako je to neka makar osrednja francuska plata, ne bi me cudilo da te pozovu iz poreske kao sto zovu freelancer-e).

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DJORDJE said:

Ogroman deo poreza pojede penzioni fond

 

Zapravo, to što ide na PIO i sve ostalo nije porez. Uplata doprinosa obično ide zajedno sa porezom, ali to su dve potpuno različite stvari.
Ali možda si mislio da, i pored uplata za doprinose, država i dalje uzima veliki deo uplata za porez jer nema novca (tj. od uplata za doprinose ne može da pokrije penzije i ostalo pa onda i ogroman deo poreza ide na sve to)?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Senn said:

 

Zapravo, to što ide na PIO i sve ostalo nije porez. Uplata doprinosa obično ide zajedno sa porezom, ali to su dve potpuno različite stvari.
Ali možda si mislio da, i pored uplata za doprinose, država i dalje uzima veliki deo uplata za porez jer nema novca (tj. od uplata za doprinose ne može da pokrije penzije i ostalo pa onda i ogroman deo poreza ide na sve to)?

Upravo to, samo sto si ti bolje formulisao od mene.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

 

Pa onda plati i porez na dobit od kripto-valuta, plati i porez na pare koje dobijas iz inostranstva na racun u banci u Srbiji (ako tako primas pare, i ako je to neka makar osrednja francuska plata, ne bi me cudilo da te pozovu iz poreske kao sto zovu freelancer-e).

Bolje da nisam pisao na ovoj temi, sad ce mi zakucat policija na vrata . Znacu da si me ti prijavio. :classic_biggrin:

Ne primam pare na racun u banci, donosim 1000evra sa mnom kad dolazim kuci, to mi je dovoljno za troskove 2 meseca pa onda nazad u FR da radim i tako. Kriptovalute sam kupio za 150evra. Pitanje je bilo vise onako informativno.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

i onda kad ogule kozu sa ledja 100.000+ sirotinje iz svih nichea za par stotina miliona evra, dodje soba na sat preduzetnik i sam uzme 650 miliona.
https://www.infopress.rs/hronika/kako-su-kokeza-i-ekipa-pretakali-milione-evra-iz-drzavne-u-svoju-kasu-nezapamcena-pljacka-na-carini/


na to dodamo gospodu/preduzetnike via Luksemburg, Monako, Kipar, ostrva i onda ako Slavisa ne plati 15% na svojih 150 evra nece biti policije koja umesto da stiti gradjane, obezbedjuje plantaze droge via Jovanjica 😃
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Bolje da nisam pisao na ovoj temi, sad ce mi zakucat policija na vrata . Znacu da si me ti prijavio. :classic_biggrin:

Ne primam pare na racun u banci, donosim 1000evra sa mnom kad dolazim kuci, to mi je dovoljno za troskove 2 meseca pa onda nazad u FR da radim i tako. Kriptovalute sam kupio za 150evra. Pitanje je bilo vise onako informativno.

 

Ne znam, cini mi se da si negde rekao da nemas racun u inostranstvu nego samo u Srbiji a nisam ocekivao da Francuzi daju pare na ruke, pa sam (pogresno?) pretpostavio da ti uplacuju na racun u Srbiji sto je vidljivo "poreskim organima gonjenja". 

Ako donosis na ruke nema sta da brines. Mozes valjda 9000eur mesecno ili po dolasku, ne znam tacno, samo treba da prijavis na granici... 

 

 

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Problem je sto ce tih 150evra u decembru 2021 biti 15000evra emoji28.png

 

 Pa ti onda to unovci u inostranstvu, ima "crypto bankomata" pa unesi u Srbiju.

 

Eto resio sam ti sve zivotne probleme. 😄 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Ne znam, cini mi se da si negde rekao da nemas racun u inostranstvu nego samo u Srbiji a nisam ocekivao da Francuzi daju pare na ruke, pa sam (pogresno?) pretpostavio da ti uplacuju na racun u Srbiji sto je vidljivo "poreskim organima gonjenja". 

Ako donosis na ruke nema sta da brines. Mozes valjda 9000eur mesecno ili po dolasku, ne znam tacno, samo treba da prijavis na granici... 

 

 

 

 Pa ti onda to unovci u inostranstvu, ima "crypto bankomata" pa unesi u Srbiju.

 

Eto resio sam ti sve zivotne probleme. 😄 

Da, ja dobijam pare na ruke.

Moze do 10000eur da se stavi na racun u banci bez prijave ( niko ne pita odakle ti), ali banke imaju svoje unutrasnje pravilo a to je da 6000evra ne mora da se dokazuje. (Tako su mi rekli u banci)

To je licno iz banke saznanje.

 

Sve u svemu ja ne unosim toliki novac :) 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 3/7/2021 at 7:16 PM, Tomiprunet said:

Da, ja dobijam pare na ruke.

Moze do 10000eur da se stavi na racun u banci bez prijave ( niko ne pita odakle ti), ali banke imaju svoje unutrasnje pravilo a to je da 6000evra ne mora da se dokazuje. (Tako su mi rekli u banci)

To je licno iz banke saznanje.

 

Sve u svemu ja ne unosim toliki novac 🙂

Mozes da stavis koliko hoces. Maksimum je mislim odjednom 14999eura mozda zavisi od banke. Meni bas nikad nista nisu trazili,mada ja to domah saljem dalje. Radim kao frilenser 10+ godina i nisu me sad zvali na razgovor, ali svako normalan nista ne bi imao na svoje ime. Ni pare na racunu, ni stan ni kola. 

 

Mada sam rekao i pre da oni ne mogu uzeti nista. Prvo sto nemam nista, drugo sto im niko nece dati ni 10%, oni samo hoce da uvedu da sve transakcije oporezuju od nekog datuma kad stupi novi zakon.  Ako hoce da oporezuju retroaktivno mislim da ce se desiti jos jedan egzodus Srba i to onih koji znaju da prave pare 🙂

 

Tako da nema brige oko poreza, retroaktivno nema sanse da bude, na long term im se to ne isplati jer ce svi otici preko sem ovih sto rad za sitno a toim se ne isplati nikako i zbog loseg imidza i budjenja ljudi koji suuglavnom van svakog politickog zivota u Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

Quote

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2021&mm=03&dd=31&nav_id=1835459

 

Frilenseri: Jedino nas razume predsednik Srbije VIDEO

Ni nova runda pregovora predstavnika Vlade Srbije i frilensera o načinu plaćanja poreza nije donela rešenje prihvatljivo za obe strane.

 

Awwww

 

Zlobnici bi rekli da ih razume jer nije dinar poreza platio u životu plus se u pravo razume kao marica u...

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, NMX said:

Zlobnici bi rekli da ih razume jer nije dinar poreza platio u životu plus se u pravo razume kao marica u...

 

Dobro, ajde, placao ga je barem na primanja od raznih drzavnih f-ja na kojima je bio/jeste. 

😄

 

 

 

Nego, nisam ispratio, zasto postoje 2 grupe freelancer-a? 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kooineeperk said:

Nego, nisam ispratio, zasto postoje 2 grupe freelancer-a? 

 

Nisam ni ja to ispratio. 

 

Opcija 1, tradicionalna srpska podela među ljudima.

Opcija 2, podela između ovih što im odgovara ponuđeno rešenje (ovi što prihoduju više) i ovih što prihoduju manje.

 

Ajd neka neko napiše, ako zna

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...