Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

Jedino sto nijedna druga grupa radnika ne moze da se poredi sa frilenserima.

 

Jer kao sto sam vec rekao, mi prakticno ne radimo u ovoj drzavi, samo smo fizicki ovde.

 

Znaci kada smo recimo bolesni i treba to da sredimo sa poslodavcem, zavisimo od naseg umeca i njegove dobre volje. Hoce drzava da mi sredi bolovanje i placa me za vreme dok ne mogu da radim?

 

Hoce drzava da me zastiti od mobinga?

 

Hocu i ja topli obrok i druge beneficije koje imaju radnici koji rade za domace poslodavce.

 

Nema tu bilo kakvog bunjenja drugih, frilenseri ovo nigde ne placaju niti treba da placaju. Ne mozes nametati zakonske obaveze bez mogucnosti koriscenja benefita iz istog tog zakona.

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, McLeod said:

Hoce drzava da me zastiti od mobinga?

 

Hocu i ja topli obrok i druge beneficije koje imaju radnici koji rade za domace poslodavce

E, sad si sveo priču na prosto, ja ne BiH da plaćam.

Mislim, ako ti je cilj da budeš zaštićen kao da radiš kod domaćeg poslodavca, nemam ništa protiv, no ne bih  savetovao.

A, formalno, ti si sam svoj poslodavac, onaj tamo, u Amerikanac, ti je poslovni partner.

Kako god, i da si zaposlen u američkoj firmi, a živiš ovde, ti si poreski obveznik, mislim i obveznik doprinosa.

Ono, koliki su doprinosi, šta se dobije zauzvrat, koliko u tome ima logike, pravde, ekonomske računice, po tim pitanjima nisu frilenserinništa posebno, ista pitanja mogu da postave i preduzetnici, zaposleni kod privatnika, zaposleni u bilo kojoj firmi i formi.

 

 

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Div said:

E, sad si sveo priču na prosto, ja ne BiH da plaćam.

Mislim, ako ti je cilj da budeš zaštićen kao da radiš kod domaćeg poslodavca, nemam ništa protiv, no ne bih  savetovao.

A, formalno, ti si sam svoj poslodavac, onaj tamo, u Amerikanac, ti je poslovni partner.

Kako god, i da si zaposlen u američkoj firmi, a živiš ovde, ti si poreski obveznik, mislim i obveznik doprinosa.

Ono, koliki su doprinosi, šta se dobije zauzvrat, koliko u tome ima logike, pravde, ekonomske računice, po tim pitanjima nisu frilenserinništa posebno, ista pitanja mogu da postave i preduzetnici, zaposleni kod privatnika, zaposleni u bilo kojoj formi i formi.

 

 

 

Ako sam preduzetnik i radim kao firma, tvoj reasoning je skroz ok. Ali ako sam frilenser, koji je prepoznat u zakonodavstvima sirom sveta, onda je ovako kako sam napisao.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

 po tim pitanjima nisu frilenserinništa posebno

 

Ima samo jedna mala začkoljica a to je da hoće da im unazad ("retroaktivno") naplate doprinose a da im to ne uračuna u radni staž + eto, da plate i za zdravstveno koje nisu koristili (već su morali sami da plaćaju privatno).

 

A što se tiče budućeg plaćanja, to je nešto što su gotovo u svim normalnim zemljama ukapirali, jedino ovde kod nas naši "mozgovi" to neće moći da ukapiraju još jedno barem 20 godina:

 

 

Ali nema tu pomoći. Kao što je objašnjeno, nije to samo ograničenost vlade već i mnogo ljudi na ovim prostorima...

 

Link to comment
Share on other sites

za 2500 novozaposlenih radnika u Fiatu su ukucali milijardu evra sa 10000 evrica po radniku subvencije, oslobadjanjem 10 godina placanja poreza i doprinosa na plate,... a sad cemo drndati vecinom sirotinju sto sa par stotina evra jedva prezivljava i naterati ih da plate 5+1 godinu unazad doprinose koji im nece biti uracunati u radni staz.

 

i onda ce doci jedan od 700000 budzetskih parazita kojima je drzava izmedju ostalog sagradila i 10000 stanova prethodne 2 godine za 500 evra u NS i drugim vecim gradovima, ili jedan za cije radno mesto je drzava poput FIata dala i naknadu po glavi xxxxx evra i besplatno zemljiste i ... da kaze da su svi oni istom kosu i da ocekuju ist tretman.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fishV2 said:

i onda ce doci jedan od 700000 budzetskih parazita kojima je drzava izmedju ostalog sagradila i 10000 stanova prethodne 2 godine za 500 evra u NS i drugim vecim gradovima, ili jedan za cije radno mesto je drzava poput FIata dala i naknadu po glavi xxxxx evra i besplatno zemljiste i ... da kaze da su svi oni istom kosu i da ocekuju ist tretman.

 

Nece. Apsolutno nece.

 

Zabole njih. Prvo gotovo svi ti ne kapiraju sta je neto, a sta bruto 1 i bruto 2. Oni znaju samo za ono sto vide na racunu. Drugo, i ti sto mozda kapiraju, sta oni imaju od toga? Firma koja ih zaposljava ima, a ne oni. Jedino sto oni imaju (ali to tek ne mogu da shvate osim ovih sto su na drzavnu sisu dosli putem stranke), jeste zapravo sam taj posao.

 

Dakle, radnik Fiata ili drugog subvencionisanog stranca i ne kapira sve to. Onaj u drzavnoj administraciji kapira ali zna kako je tu dosao pa ne sme ni da pisne, osim ako nije "plati porez zli frilenseru!" 

 

Nema svesti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, McLeod said:

Jedino sto nijedna druga grupa radnika ne moze da se poredi sa frilenserima.

 

Jer kao sto sam vec rekao, mi prakticno ne radimo u ovoj drzavi, samo smo fizicki ovde.

 

Znaci kada smo recimo bolesni i treba to da sredimo sa poslodavcem, zavisimo od naseg umeca i njegove dobre volje. Hoce drzava da mi sredi bolovanje i placa me za vreme dok ne mogu da radim?

 

Hoce drzava da me zastiti od mobinga?

 

Hocu i ja topli obrok i druge beneficije koje imaju radnici koji rade za domace poslodavce.

 

Nema tu bilo kakvog bunjenja drugih, frilenseri ovo nigde ne placaju niti treba da placaju. Ne mozes nametati zakonske obaveze bez mogucnosti koriscenja benefita iz istog tog zakona.

 

I kad se frilenser koji živi u Srbiji a radi za stranca razboli od bolesti koju ne može da leči u privatnoj klinici, gde ide? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jedina šansa da država uopšte vidi neke značajnije pare je da u potpunosti otpiše sve doprinose uključujući zdravstveno i da samo tokom 10 godina na rate naplati zaostale poreze. I to je velko pitanje, koliko će ljudi pristati na to, jer je državin problem što nije na vreme prepoznala freelancing i odgovarajuće se organizovala tako da je retroaktivna naplata suluda priča. Ali, ajde da kažemo da je koliko-toliko korektan predlog ako se SVI doprinosi otpišu.

 

Tu svejedno nastaje problem da je većina freelancera, ukljućujući one, koji imaju i neke pristojne prihode, te pare odavno potrošila na život i u kombinaciji sa ubuduće "legalnim" poslovanjem neće moći dva harača mesečno da plaća. Znači neki će plaćati zaostali poreski dug ali će svoje buduće prihode pod hitno (ako to nisu već uradili) prebaciti na strane banke ili payment processore. Drugi neće moći i/ili hteti išta retroaktivno da plate državi a iz besa prema retroaktivnoj naplati neće ni ubuduće plaćati. Ajde da lupim da u Srbiji u raznim vidovima ima jedno 30.000 freelancera i neka od toga budu čak 10.000 "zlotvori i kriminalci" sa preko 1.000 Eura mesečno a svi ostali sa manje. Ovi sa manje će veoma teško moći dva harača mesečno da plaćaju, taman da država i smanji svoje apetite. Od ovih sa više, neka polovina odlući da plaća a polovina ne. Koliko god da se čini da je 5.000 ljudi beznačajna brojka, baš me zanima kako će država da hapsi 5.000 ljudi ili da im pleni automobile, nameštaj, stanove. A na tih 5.000 "ekstrazlotvora" će doći još jedno 10k+ sa manjim prihodima, koji, hteli-ne hteli, nikako ne mogu da plate.

 

Znači, šta će biti? Jedno 15.000 suđenja, hapšenja, plenidbi? Teško. Koliko god da se kod freelancera radi o načelno opozicionom biračkom telu, za koje mu se fućka, i koliko god da bi njegovo krezubo biračko telo (a na žalost ne samo oni) klicalo tome da se država nahebe majke zlim freelancerima (svaka sličnost sa smrdljivim lumpenproletarijatom, koji je sličnim događajima 1945. klicao, slučajna) ne verujem da bi želeo da se tih 15k i ko zna koliko još u domino efektu na sledećim izborima aktiviraju pa, šta god mislili o opoziciji, glasali za najkonkurentniju opozicionu stranku. Na tih relativno malo "zlotvora" dolazi još po 3-10 bliskih ljudi, koji, čak i ako se ne slažu sa time da njima bliski ljudi ne plaćaju državi, još manje će razumevanja imati za masovna hapšenja i/ili plenidbe kod njima bliskih osoba. Isterivanje ove sadašnje varijante od strane vlasti može samo Đilasu da ide u korist, pogotovo u velikim gradovima. Pa dobije AvAv sledeće izbore ali izgubi Beograd, Novi Sad, Niš, Valjevo,..., a plus i dobije neku značajniju opoziciju u skupštini. Plus buka i dreka oko demokratičnosti masovnih suđenja, hapšenja i plenidbi. Jesta da se na Zapadu strogo primenjuju poreska pravila, ali to je odvajkada tako a ne da se krene u retroaktivno naplaćivanje zaostalih poreza (i doprinosa) za čije neplaćanje je u najvećoj meri sama država kriva. Prva če finansijski i poreski disciplinirana Nemačka da krikne na nedemokratičnost takvih masovnih akcija u Srbiji, pogotovo što se time gađa, gle slučaja, većinski opoziciono biračko telo.

 

Ne verujem da će AvAv baš toliko hteti đonom da ide i Đilasu i svim svojim protivnicima da pruži zicer. Počeće tako, pa ko se primi se primio, a posle će proceniti na osnovu brojki da li mu se isplati da ide do kraja. Ako to ukupno bude 5.000 ljudi, možda mu i prođe priča, ali neće imati nekog finansijskog efekta, ako bude 10do 20k+, reperkusije možda budu prevelike.

 

Tako da, koliko god trenutni predlog države, pod uslovom da se otpišu SVI doprinosi, delovao možda korektno, sumnjam da će imati neki uspeh. Jedini način da država makar ubuduće obezbedi neki značajniji priliv od freelancera je da im otpiše bivše dugove a na "legalnost" ih ubedi ukidanjem hebenog testa samostalnosti i vraćanjem starog sistema paušale uz neke beneficije za one ispod 600 Eura (jednostavno je nerealno očekivati da neko sa malim prihodima da više od trećine državi). Na taj način će ipak većina možda pristati da radi legalno, ne iz ljubavi prema državi, još manje prema njenoj aktuelnoj vlasti, već radi duševnog mira. A kroz paušalu će uplaćivati i doprinose, od kojih će makar zdravstveno retko kad koristiti. Država će ipak uzeti neke ozbiljnije pare, prihodi freelancera će i dalje ići na domaće banke, njihova potrošnja će ići na dobrobit svima i mirna bačka. Sve drugo ćee biti hit&run app bez ikakve dugoročne koristi.

 

 

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stefan81888 said:

 

I kad se frilenser koji živi u Srbiji a radi za stranca razboli od bolesti koju ne može da leči u privatnoj klinici, gde ide? 

Niko nije freelancer od rođenja, možda ovi sasvim mladi IT-evci nikad nisu imali klasičan radni odnos, ali iole malo stariji imaju neki istorijat rada za "klasične" poslodavce, koji su, naravno, krali i njih i državu, ali ipak uplaćivali doprinose makar na minimalac. A svako, ko iole može, naravno da će izbegavati upotrebu državnog zdravstva, znači da su tim doprinosima bukvalno častili državu. Pa, ako dođu u godine da im treba, na ime tih bivših doprinosa mogu poneku uslugu i da koriste.

 

Drugo, država, makar na VMA, omogućava da plaćaš i postoji jasan cenovnik usluga. Moguće da je i kod drugih državnih zdravstenih ustanova tako.

 

Treće, mnoga privatna zdravstvena osiguranja imaju sa državnim zdravstvom ugovore za usluge, koje privatno zdravstvo ne može da pruži, i preko privatnog zdravstvenog osiguranja imaš čak privilegovanu prođu u državnom zdravstvu.

 

BTW, Turci su to pametno rešili. Pored privatnog osiguranja, neko ko nije zvanično zaposlen, može i da uplaćuje na dobrovoljnoj bazi u državno zdravstveno (beše neka smešna cifra od 600 Lira mesečno) i da ima full uslugu državnog zdravstva.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

Dobar dan svima, procitao sam celu temu i 99% teme je rasprava da li treba ili ne treba da se placa porez...
Ja licno prvi u tom smeru necu pisati jer smatram da nema poente jer necemo promeniti misljenje i stav jedni drugih, pritom ni sami nismo ni pravnici ni ekonomisti (bar vecina). Ukratko smatram da su porezi ok u normalnim granicama, kod nas nisu i to je to.

 

 

Da li neko zna konkretno resenje kako da izbegnemo da nam udju u trag prilikom primanja novca?

 

Voleo bih da ova tema dobije malo vise diskusije u tom smeru...

 

1. Da li je resenje primati novac u Bitcoinu? Crypto wallets in general...

2. Da li otvarati stranu firmu u Bugarskoj? Nekoj drugoj zemlji

3. Estonija... e-residence?

4. Ugovor o poklonu?

Primanje novca na neki EU racun?

Edited by SubaruImpreza
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, SubaruImpreza said:

Dobar dan svima, procitao sam celu temu i 99% teme je rasprava da li treba ili ne treba da se placa porez...
Ja licno prvi u tom smeru necu pisati jer smatram da nema poente jer necemo promeniti misljenje i stav jedni drugih, pritom ni sami nismo ni pravnici ni ekonomisti (bar vecina). Ukratko smatram da su porezi ok u normalnim granicama, kod nas nisu i to je to.

 

 

Da li neko zna konkretno resenje kako da izbegnemo da nam udju u trag prilikom primanja novca?

 

Voleo bih da ova tema dobije malo vise diskusije u tom smeru...

 

1. Da li je resenje primati novac u Bitcoinu? Crypto wallets in general...

2. Da li otvarati stranu firmu u Bugarskoj? Nekoj drugoj zemlji

3. Estonija... e-residence?

4. Ugovor o poklonu?

Primanje novca na neki EU racun?

 

Upis ti je fenomenalan 😄  "99% teme je rasprava da li treba ili ne treba da se placa porez". A nije. 

"Ja licno prvi u tom smeru necu pisati..." OK.

 

A onda "Da li neko zna konkretno resenje kako da izbegnemo da nam udju u trag prilikom primanja novca?" iliti drugim recima "hajde da pricamo kako da ne placamo porez"

 

 

 

 

Ali da ti odgovorim sta ja znam - ni jedan nacin ti nije siguran. Payoneer ti daje karticu, mozes da podignes pare sa bankomata ili placas u prodavnici ili online. Ali i taj Payoneer ce morati da da podatke o tebi kad mu drzava Srbija to bude trazila jer se vodi postupak protiv tebe a oni imaju osnovanu sumnju da ti koristis Payoneer za izbegavanje placanja poreza. Ili mogu da ne daju podatke ali tada verujem da postoji neki nacin da drzava, odnosno NBS, naloze nekakvo neprihvatanje tih kartica na nasem regionu. 

 

 

Hajde kontra pitanje - zasto ne otvoris pausalo oporezovanu preduzetniku radnju u Srbiji? 

Edited by Kooineeperk
Link to comment
Share on other sites

Prvo ne treba mi firma posto radim od kuce preko laptopa za strane klijente... Za firmu ima dosta birokratije i papirologije ukljuceno sto bih ja licno da izbegnem jer je to dodatna stvar o kojoj treba voditi racuna. Medjutim ako bih morao da otvorim firmu, gledao bih da to bude u drugoj drzavi.

 

Druga stvar, iako znam da se vecina nece sloziti, je zelim da placam sto manje poreza a po mogucstvu 0% u ovoj nasoj drzavi. Ne bih ulazio u diskusiju da li je to moralno ili ne, da li je pravedno ili ne, da li ako osoba xy placa porez zasto ja da ne placam itd... Tu bih mogao da iznesem milion argumenata zasto sam razocaran u nasu drzavu kao i narod in general u poslednjih 30 godina...

 

Da naglasim da vec radim u firmi u srbiji gde sam legalno prijavljen i uredno placam sve drzavi, medjutim zbog potrebe za dodatnim prihodom radim online vec 2 godine i stvarno od tog prihoda ne zelim ni jedan dinar da dam drzavi... 

Poslednja dva meseca primam novac na crypto wallet... cini mi se da ce tako i ostati dok se situacija ne iskristalizuje... A ne deluje mi da je na dobrom putu po freelancere...

Edited by SubaruImpreza
Link to comment
Share on other sites

Mislim da može nešto pomoći da zahtev za Payoneer karticu postaviš na neku adresu u drugoj zemlji i da ti se isporuči u neku drugu zemlju. Ako imaš nekog u Crnoj Gori, BiH, Makedoniji, nađi način da se nekako prijaviš tamo ili makar neki utility bill da bude na tvoje ime, dovoljno ti je da ti ili neko tvoj ima vikendicu. U krajnjem slučaju možda se isplati da makar kablovsku, internet ili mobilni privremeno plaćaš na adresu tamo. Nisam siguran da država Srbija od nekog ozbiljnog payment processora kao što je Payoneer može da traži podatke za baš svakog, ko ima srpsko državljanstvo. Pre će biti da će dobiti podatke samo za one, koji su se sa srpske adrese učlanili i kojima je kartica na srpsku adresu isporučena. Jer inače bi gađali naše građane, koji žive u drugim državama, na šta sumnjam da imaju pravo. Možda je drugačija priča ako si već na radaru zbog proteklih prihoda i već "okoreli kriminalac" pa se po tom osnovu raspituju.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fishV2 said:

kojom vrstom freelance posla se ti bavis kad ti se isplate vrse u kripto valutama?

Radim za jednu stranu firmu koju drze ljudi is SRB, radim najvise porudzbine i komunikaciju sa dobavljacima ukratko...

1 hour ago, Akiro said:

Mislim da može nešto pomoći da zahtev za Payoneer karticu postaviš na neku adresu u drugoj zemlji i da ti se isporuči u neku drugu zemlju. Ako imaš nekog u Crnoj Gori, BiH, Makedoniji, nađi način da se nekako prijaviš tamo ili makar neki utility bill da bude na tvoje ime, dovoljno ti je da ti ili neko tvoj ima vikendicu. U krajnjem slučaju možda se isplati da makar kablovsku, internet ili mobilni privremeno plaćaš na adresu tamo. Nisam siguran da država Srbija od nekog ozbiljnog payment processora kao što je Payoneer može da traži podatke za baš svakog, ko ima srpsko državljanstvo. Pre će biti da će dobiti podatke samo za one, koji su se sa srpske adrese učlanili i kojima je kartica na srpsku adresu isporučena. Jer inače bi gađali naše građane, koji žive u drugim državama, na šta sumnjam da imaju pravo. Možda je drugačija priča ako si već na radaru zbog proteklih prihoda i već "okoreli kriminalac" pa se po tom osnovu raspituju.

Dobra ideja, definitivno ima smisla... Razmisljao sam o tome jer imam nekolicinu rodbine u ex-yu zemljama tako da je to sigurno jedna od opcija. Da li znas mozda sta sve treba od dokumenata da bi se verifikovao payoneer? Da li je dovoljan utility bill ili mora i ID/passport?  

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SubaruImpreza said:

Radim za jednu stranu firmu koju drze ljudi is SRB, radim najvise porudzbine i komunikaciju sa dobavljacima ukratko...

Dobra ideja, definitivno ima smisla... Razmisljao sam o tome jer imam nekolicinu rodbine u ex-yu zemljama tako da je to sigurno jedna od opcija. Da li znas mozda sta sve treba od dokumenata da bi se verifikovao payoneer? Da li je dovoljan utility bill ili mora i ID/passport?  

 

ID ili passport mora u svakom slučaju, ali za lokalnu adresu je ipak odlučujući dokaz o nekakvom životu na toj lokaciji. Idealan je račun za struju, tu nema spora. Kod Skrilla možeš da prođeš i sa računom za TV (što ima svaki naš vlasnik vikendice u Crnoj Gori). Isto važi i fiksni, mobilni mislim da ne. Pri čemu kod ovih budala u Skrillu, iako kažu drugačije, mašina skenira i procenjuje dokument i ne prihvata kao validan nijedan račun na ćirilici, bar ne našoj ili grčkoj. Igrao sam se malo da vidim šta prolazi -  ne prolazi grčki original račun za struju, ne prolazi grčka boravišna dozvola, ali prolazi, uz naš pasoš, malo modifikovan PDF grčkog računa za struju, gde sam ime i adresu prekucao na latinicu. A za Srbiju ne prolazi EDB, jer je na ćirilici, ne prolazi SBB jer ga mašina tretira kao račun za mobilni, ali prolazi Total TV. Ludilo. Payoneer ima ili ozbiljniji AI od Skrilla ili ga čitaju ljudi.

 

Najbolje je u startu da se za Payoneer ili Skrill prijaviš na adresu u inostranstvu (pri čemui Skrill kartice ne izdaje van EU, znači trebala bi Hrvatska ili Slovenija), kasnije menjanje adrese može biti komplikovanije. Pogledaj i kod Payoneera i kod Skrilla šta tačno priznaju, nisam sve upamtio. Bitnije je da ti možeš nekako da se prijaviš na adresu u inostranstvu i imaš makar neki utility bill (sem mobilnog, to sam napamet izlupetao) na svoje ime.

 

Inače je i kod jednih i kod drugih support mailom katastrofalan. Odgovoriće kad vrba rodi grožđe a i to nekim besmislenim form letterom, koji ne obraća pažnju na suštinu pitanja. Kod Skrilla je i telefonski support besmislen. Kod Payoneera na chat supportu teško da ćeš imati živce i strpljenja da sačekaš red (ja čekao do sat vremena pa odustao), a kod Skrilla na chat supportu radi mašina sa prostim predprogramiranim odgovorima koji veze sa vezom nemaju. Kod Payonera, međutim, valja telefonski support, ljudi se veoma trude i rešavaju probleme na licu mesta. Ako imaš SBB Unifon (ili nekog sa istim) možeš sa USA i Payoneer supportom dugo da pričaš po lokalnoj ceni beogradskog poziva (ili džabe, ako nisi prešao svojih 150 minuta).

 

Još jedno za Payoneer. Ako ti je bitno da ti kartica stigne DHL-om a ne državnom poštom, karticu ne zahtevaj preko sajta već telefonski kod supporta. Ako ideš preko svog logina pa poručiš preko sajta po defaultu ti šalju državnom poštom iako piše da imaš izbor. Taj izbor samo imaš ako naručiš telefonski. Kod svih drugih ti ni ne nude DHL kao opciju.

 

Eto, toliko sam upamtio, ostalo moraš sam da iskopaš. Ali prvi korak je odabir pravog rođaka u okruženju i raspitivanje šta ti treba da prijaviš struju, televiziju ili fiksni na sebe. Lupam sad malo, ali ako neko ima brojilo u ambaru, neka te prijavi kao podstanara i uz ugovor o zakupu prenese račune na tebe.

Link to comment
Share on other sites

U početku nije trebalo ništa, sad ne znam, nego u vezi ovoga sa isplatom u kripto valutama, drži se ti toga za sada, dok ne naprave nekakav zakon da internet frilenseri plaćaju samo porez, ali ne i tzv doprinose, jer su se svuda svi povezali, baš da bi se sprečilo izbegavanje plaćanja poreza. Npr, ove "ad networks" skoro svuda traže za isplatu račun u banci koja je iz zemlje gde neko živi, a samo neki prihvataju paypal. Drugo, kod nekih mreža za reklame, ako postoji zarada veća od 200 dolara u toku meseca i ne podigne se, dok se ne podignu tih 200 dolara, više ne ide zarada od reklama. Veliki su to razbojnici, svi komplet :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, SubaruImpreza said:

Prvo ne treba mi firma posto radim od kuce preko laptopa za strane klijente... Za firmu ima dosta birokratije i papirologije ukljuceno sto bih ja licno da izbegnem jer je to dodatna stvar o kojoj treba voditi racuna. Medjutim ako bih morao da otvorim firmu, gledao bih da to bude u drugoj drzavi.

 

Druga stvar, iako znam da se vecina nece sloziti, je zelim da placam sto manje poreza a po mogucstvu 0% u ovoj nasoj drzavi. Ne bih ulazio u diskusiju da li je to moralno ili ne, da li je pravedno ili ne, da li ako osoba xy placa porez zasto ja da ne placam itd... Tu bih mogao da iznesem milion argumenata zasto sam razocaran u nasu drzavu kao i narod in general u poslednjih 30 godina...

 

Da naglasim da vec radim u firmi u srbiji gde sam legalno prijavljen i uredno placam sve drzavi, medjutim zbog potrebe za dodatnim prihodom radim online vec 2 godine i stvarno od tog prihoda ne zelim ni jedan dinar da dam drzavi... 

Poslednja dva meseca primam novac na crypto wallet... cini mi se da ce tako i ostati dok se situacija ne iskristalizuje... A ne deluje mi da je na dobrom putu po freelancere...

 

Ovo sto ti pitas je kako da se bavis kriminalom. Otvaranje firme ti je efektivno 2 dana posla, a ako hoces 0 cimanja kosta 100eur.  Postoji razlika kako da se platis sto manje poreza (sto je legitimno i legalno) i kak oda izbegnes da placas porez (sto je kriminal). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Senn said:

 

Ima samo jedna mala začkoljica a to je da hoće da im unazad ("retroaktivno") naplate doprinose a da im to ne uračuna u radni staž + eto, da plate i za zdravstveno koje nisu koristili (već su morali sami da plaćaju privatno).

 

A što se tiče budućeg plaćanja, to je nešto što su gotovo u svim normalnim zemljama ukapirali, jedino ovde kod nas naši "mozgovi" to neće moći da ukapiraju još jedno 

 

 

 

Jesi stavio navodnike na reč retroaktivno, na unazad nisi, valja precizirati da ne bude zabune, retroaktivno bi bilo da se danas donese zakon kojim se uvodi neka obaveza, a da se primenjuje na 5, 10 ili 15 godina unazad, nije retroaktivno ako neko nije ispunio obaveze od pre godinu, dve, tri pa se država sad doseti i krene u naplatu.

To, da li je neko koristio usluge zdravstva ili PIO fonda nije od značaja. Neka je srećan svako da mu ne trebaju usluge lekara. Idealna situacija je, plaćam doprinose ali ne koristim usluge zdravstva, ne trebaju mi. Ja plaćam doprinose za zdravstvo 41+ godina, a zadnjih desetak godina nisam išao u državnu ustanovu, kad mi je trebalo išao u privatne, to je moj izbor, ne znači da mogu da tražim doprinose nazad. No, dobro, to nam je svima jasno, ja ne sporim pravo frilenserima da se bore za najpovoljniju opciju, meni ponekad zasmetaju kvaziargumenti koji se potežu, samo zato sam par puta i reagovao, inače, nisam zainteresovan, ne znači mi ništa da li će bilo koja pojedinačno branša da stekne ili izgubi neku privilegiju, neplaćanje poreza je privilegija, kakogod da je stečena, najbolje bi bilo, mislim, da se dođe do opštih pravila koja bi bila za sve prihvatljiva, to bi bio neki minimum obavezan za sve i deo koji bi bio stvar izbora kad su doprinosi u pitanju, realan procenat poreza uz pristojnu neoporezivu sumu, jednostavan postupak prijavljivanja i jasno definisana prava i postupak za ostvarenje prava po osnovu uplaćenih doprinosa.

Ne znam koliko bi imalo efekta, ali bi udruženi frilenseri mogli i da uđu i u sudski spor, da ističu nečinjenje države, nepostojanje poreskih rešenja iako su svi rokovi za donošenje istih prošli, pa da idu i do Strasbura.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Akiro said:

Niko nije freelancer od rođenja, možda ovi sasvim mladi IT-evci nikad nisu imali klasičan radni odnos, ali iole malo stariji imaju neki istorijat rada za "klasične" poslodavce, koji su, naravno, krali i njih i državu, ali ipak uplaćivali doprinose makar na minimalac. A svako, ko iole može, naravno da će izbegavati upotrebu državnog zdravstva, znači da su tim doprinosima bukvalno častili državu. Pa, ako dođu u godine da im treba, na ime tih bivših doprinosa mogu poneku uslugu i da koriste.

 

Drugo, država, makar na VMA, omogućava da plaćaš i postoji jasan cenovnik usluga. Moguće da je i kod drugih državnih zdravstenih ustanova tako.

 

Treće, mnoga privatna zdravstvena osiguranja imaju sa državnim zdravstvom ugovore za usluge, koje privatno zdravstvo ne može da pruži, i preko privatnog zdravstvenog osiguranja imaš čak privilegovanu prođu u državnom zdravstvu.

 

BTW, Turci su to pametno rešili. Pored privatnog osiguranja, neko ko nije zvanično zaposlen, može i da uplaćuje na dobrovoljnoj bazi u državno zdravstveno (beše neka smešna cifra od 600 Lira mesečno) i da ima full uslugu državnog zdravstva.

 

Ništa od toga te ne obavezuje da ih plaćaš, šta ako neko ne plaća a treba mu usluga? 

 

Šta ako je neko bolestan od bolesti čije je lečenje skupo i ne može da plati iz dzepa? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, SubaruImpreza said:

Prvo ne treba mi firma posto radim od kuce preko laptopa za strane klijente... Za firmu ima dosta birokratije i papirologije ukljuceno sto bih ja licno da izbegnem jer je to dodatna stvar o kojoj treba voditi racuna. Medjutim ako bih morao da otvorim firmu, gledao bih da to bude u drugoj drzavi.

 

Druga stvar, iako znam da se vecina nece sloziti, je zelim da placam sto manje poreza a po mogucstvu 0% u ovoj nasoj drzavi. Ne bih ulazio u diskusiju da li je to moralno ili ne, da li je pravedno ili ne, da li ako osoba xy placa porez zasto ja da ne placam itd... Tu bih mogao da iznesem milion argumenata zasto sam razocaran u nasu drzavu kao i narod in general u poslednjih 30 godina...

 

Da naglasim da vec radim u firmi u srbiji gde sam legalno prijavljen i uredno placam sve drzavi, medjutim zbog potrebe za dodatnim prihodom radim online vec 2 godine i stvarno od tog prihoda ne zelim ni jedan dinar da dam drzavi... 

Poslednja dva meseca primam novac na crypto wallet... cini mi se da ce tako i ostati dok se situacija ne iskristalizuje... A ne deluje mi da je na dobrom putu po freelancere...

 

Decko, hajde da razjasnimo neke stvari. 

 

Ako ti ne treba firma, onda ces biti oporezovan kao fizicko lice. Kao fizicko lice mozes (moras) cak biti i u sistemu PDV-a!

A ne isplati ti se biti oporezovan kao fizicko lice.

 

Za firmu apsolutno nema previse birokratije, budi pausalac, zar ti 50.000eur priliva godisnje nije dovoljno a da platis oko 3.000eur poreza i doprinosa godisnje (i manje jer vec imas radni odnos pa neces opet placati zdravstveno osiguranje)?! Pa i ako ne znas nista o papirologiji, izdvoj jos 30-50eur mesecno da ti knjigovodja to sve zavrsava.

 

Medjutim, ono sto jeste problem, jeste sto su uveli taj Test Samostalnosti. I ti ako radis za jednog klijenta iz inostranstva si u problemu zbog toga. Ali i to se da srediti (sve zavisi sta ti se isplati, koliko primas novca mesecno i da li imas ljude u okruzenju koji bi ti ucinili uslugu).

 

Alternativa nema. Zapravo sigurnih alternativa nema. Jedino da na naki nacin dobijas pare u inostranstvu i izlazis iz zemlje po njih a da pri tom ne unosis vise od 9.000eur cini mi se.

 

Ako hoces legalno, neces moci da platis 0% poreza.

 

Legitimno je da ti hoces da platis manje poreza, i za to postoje poreski savetnici (doduse u tvom slucaju ce ti uglavnom reci ovo sto sam ti iznad napisao).  

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Akiro said:

 

ID ili passport mora u svakom slučaju, ali za lokalnu adresu je ipak odlučujući dokaz o nekakvom životu na toj lokaciji. Idealan je račun za struju, tu nema spora. Kod Skrilla možeš da prođeš i sa računom za TV (što ima svaki naš vlasnik vikendice u Crnoj Gori). Isto važi i fiksni, mobilni mislim da ne. Pri čemu kod ovih budala u Skrillu, iako kažu drugačije, mašina skenira i procenjuje dokument i ne prihvata kao validan nijedan račun na ćirilici, bar ne našoj ili grčkoj. Igrao sam se malo da vidim šta prolazi -  ne prolazi grčki original račun za struju, ne prolazi grčka boravišna dozvola, ali prolazi, uz naš pasoš, malo modifikovan PDF grčkog računa za struju, gde sam ime i adresu prekucao na latinicu. A za Srbiju ne prolazi EDB, jer je na ćirilici, ne prolazi SBB jer ga mašina tretira kao račun za mobilni, ali prolazi Total TV. Ludilo. Payoneer ima ili ozbiljniji AI od Skrilla ili ga čitaju ljudi.

 

Najbolje je u startu da se za Payoneer ili Skrill prijaviš na adresu u inostranstvu (pri čemui Skrill kartice ne izdaje van EU, znači trebala bi Hrvatska ili Slovenija), kasnije menjanje adrese može biti komplikovanije. Pogledaj i kod Payoneera i kod Skrilla šta tačno priznaju, nisam sve upamtio. Bitnije je da ti možeš nekako da se prijaviš na adresu u inostranstvu i imaš makar neki utility bill (sem mobilnog, to sam napamet izlupetao) na svoje ime.

 

Inače je i kod jednih i kod drugih support mailom katastrofalan. Odgovoriće kad vrba rodi grožđe a i to nekim besmislenim form letterom, koji ne obraća pažnju na suštinu pitanja. Kod Skrilla je i telefonski support besmislen. Kod Payoneera na chat supportu teško da ćeš imati živce i strpljenja da sačekaš red (ja čekao do sat vremena pa odustao), a kod Skrilla na chat supportu radi mašina sa prostim predprogramiranim odgovorima koji veze sa vezom nemaju. Kod Payonera, međutim, valja telefonski support, ljudi se veoma trude i rešavaju probleme na licu mesta. Ako imaš SBB Unifon (ili nekog sa istim) možeš sa USA i Payoneer supportom dugo da pričaš po lokalnoj ceni beogradskog poziva (ili džabe, ako nisi prešao svojih 150 minuta).

 

Još jedno za Payoneer. Ako ti je bitno da ti kartica stigne DHL-om a ne državnom poštom, karticu ne zahtevaj preko sajta već telefonski kod supporta. Ako ideš preko svog logina pa poručiš preko sajta po defaultu ti šalju državnom poštom iako piše da imaš izbor. Taj izbor samo imaš ako naručiš telefonski. Kod svih drugih ti ni ne nude DHL kao opciju.

 

Eto, toliko sam upamtio, ostalo moraš sam da iskopaš. Ali prvi korak je odabir pravog rođaka u okruženju i raspitivanje šta ti treba da prijaviš struju, televiziju ili fiksni na sebe. Lupam sad malo, ali ako neko ima brojilo u ambaru, neka te prijavi kao podstanara i uz ugovor o zakupu prenese račune na tebe.

Hvala na iscrpnom odgovoru. Znaci mi puno!

9 hours ago, Milenko Puzigaca said:

U početku nije trebalo ništa, sad ne znam, nego u vezi ovoga sa isplatom u kripto valutama, drži se ti toga za sada, dok ne naprave nekakav zakon da internet frilenseri plaćaju samo porez, ali ne i tzv doprinose, jer su se svuda svi povezali, baš da bi se sprečilo izbegavanje plaćanja poreza. Npr, ove "ad networks" skoro svuda traže za isplatu račun u banci koja je iz zemlje gde neko živi, a samo neki prihvataju paypal. Drugo, kod nekih mreža za reklame, ako postoji zarada veća od 200 dolara u toku meseca i ne podigne se, dok se ne podignu tih 200 dolara, više ne ide zarada od reklama. Veliki su to razbojnici, svi komplet :lol_2:

Pa za sada je to najjednostavniji i najmanje komplikovan nacin, a funkcionise. Tako da do daljnjeg ce tako biti.

4 hours ago, sreta-steta said:

 

Ovo sto ti pitas je kako da se bavis kriminalom. Otvaranje firme ti je efektivno 2 dana posla, a ako hoces 0 cimanja kosta 100eur.  Postoji razlika kako da se platis sto manje poreza (sto je legitimno i legalno) i kak oda izbegnes da placas porez (sto je kriminal). 

Sa pravne strane si u pravu. Medjutim, ja licno imam stav da ne mogu da postujem drzavu u kojoj je zakon selektivan i gde se nejednako primenjuje na razlicite slojeve stan

Edited by SubaruImpreza
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sreta-steta said:

 

Ovo sto ti pitas je kako da se bavis kriminalom. Otvaranje firme ti je efektivno 2 dana posla, a ako hoces 0 cimanja kosta 100eur.  Postoji razlika kako da se platis sto manje poreza (sto je legitimno i legalno) i kak oda izbegnes da placas porez (sto je kriminal). 

Sa pravne strane si u pravu. Medjutim, ja licno imam stav da ne mogu da postujem drzavu u kojoj je zakon selektivan i gde se nejednako primenjuje na razlicite slojeve stanovnistva. Tu se za mene svaka diskusija zavrsava.

Svestan sam toga da je to krsenje zakona ali ne bih rekao da je kriminal. To je ipak mnogo grublja rec. 

Link to comment
Share on other sites

Sve ti je to petljanje, veruj mi. I nista ti ne garantuje da ces biti siguran.

 

Hajde ovako, budimo konkretni, koliko primanja od tog posla imas i koliko si % spreman da se odreknes a da pare dobijes na ruke? Od toga zavisi da li postoji resenje za tebe ili ne, resenje u kom neces biti ni u kakvom prekrsaju i mozes i mirno da spavas i radis. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...