Jump to content

Dobra klopa kod nas i u svetu


dali_man

Recommended Posts

Royal Dragon, Bangkok, najveci restoran na svetu. Na 10 minuta od mene.

Ima 5,000 stolica i 1,200 osoblja.

 

2019dragonrestoran01.jpg

 

Povrsine je kao 5,5 fudbalskih terena

 

2019dragonrestoran02.jpg

 

Nema laza nema prevare, Guinness Book of Records.

 

2019dragonrestoran03.jpg

 

Ne mogu konobari peske. Restoran je lepo smisljen, nije kao sajamska hala. Ima 10 klimatizovanih sala (tacno po jedan turisticki autobus da se smesti, to su im 99% gostiju, sto turisti sto kongresi i konferencije koji imaju posetu u svom dnevnom redu) i 10 manjih sala, neke kao restorani sa 10 stolova.

 

2019dragonrestoran04.jpg

 

2019dragonrestoran05.jpg

 

Pagoda je za svedski sto

 

2019dragonrestoran06.jpg

 

Lep je ambijent okolo, lokvanji, palme, tropsko bilje

 

2019dragonrestoran07.jpg

 

Evo i klope. Vrhunski kvalitet. Oni stapici su piroske od krabe, kraba je i u pirincu, desno je patka.

 

2019dragonrestoran08.jpg

 

Sve je bilo 6,000 dinara, nije bilo alkohola.

 

U sali su bili ljudi koji kao da su pripadali istim grupama (sluzbeni put), tako se i dolazi, kada firma placa ili je deo aranzmana gde se cena i ne zna. Ja sam isao cisto da znam da sam tu bio, nakanjujem se od 2008.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Thai, Hua Hin, ribarsko selo Khao Thakiab sa kanalom povezanim sa morem.

Ovaj kao nasukani brod je jedan od desetina seafood restorana koji prodaju nocasnji ulov.

 

2019takiabvillage01.jpg

 

Pogled bas iz restorana na kanal i barke 

 

2019takiabvillage02.jpg

 

Oni krovovi su radnjice gde ribarske prodice prodaju direktno kupcima. Ko god ima 5$ dobije istu ribu

 

2019takiabvillage04.jpg

 

Bez tih barki bi Gulf of Thailand nocu izgledao kao crna rupa

 

2019takiabvillage05.jpg

 

U restoranu, ne znas sta je bolje. Krabe u pirincu ili sea-bass riba, papaya salad

 

2019takiabvillage06.jpg

 

Ova dva jela su od krabe a sea bass je preliven polu ljutom kiselom paprikom

 

2019takiabvillage07.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Obe su "deep fried". Na rostilj ta velika riba ide debelo uvaljana u so, ta koza se skine kada se jede.

 

2016ulicna290706.jpg

 

Thai ne koriste so u ishrani, koriste "naam pla", kao soya sos od presovane ribe. So se koristi za ovakvo rostiljanje.

Ovo ima po svim ulicama, kod moje zgrade ih ima 10 standova. Jedna riba je 8 EUR, daju ti i sosove i umake.

Link to comment
Share on other sites

Znaju oni sta je merak. U restoranima sigurno ima mada nikada nisam jeo ribu sa rostilja. Mislim da nisam ni video u restoranima.

Bas sam slucajno uhvatio stranu cenovnika - ni reci o rostilju.

 

2019deepfried01.jpg

 

Tamo gde znam da sam kupovao, bilo je onako uvaljano u so i za poneti.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

Rostilj je meni zakon za ribu, ostane mnogo laganija nego kad se przi u ulju. 

 

To da je riba laganija kada je spremljena na rostilju, to si u pravu, tu nema diskusije.

 

Secam se iz Srbije kada smo pekli ribu na rostilju, pocne da se raspada, lepi za gril. Ispadne ukusna ali ne bas dekorativna za slikanje.

 

Tajci imaju 3 vrste spremanja ribe:

Rostilj, uvaljana u so, uglavnom za poneti, street stalls. To sam jeo 100 puta. Kada se skine usoljena koza, ta riba je, bez sosova, kao za post.

Steamed, kuvana na pari, to je za restorane. Tu nadodju sosovi.

Deep fried, najcesca u restoranima, moram priznati i najukusnija.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Yoyogi said:

Secam se iz Srbije kada smo pekli ribu na rostilju, pocne da se raspada, lepi za gril. Ispadne ukusna ali ne bas dekorativna za slikanje.

Treba ribu dobro pripremiti, pre nego se baci na zar. Mora da pliva u nekoj masnoj remuladi i ne sme se okretati. Pece se jedna strana dok oko ne pobeli i lagano okrene da uhvadi drugu stranu. Na taj nacin se nece pocepati i koza ce biti cela. 

Ne zaboravi vino dok jedes, ako ne pijes vino ima da ti ogrebe creva. :) Sala naravno, ali riba mora 3 puta da pliva, u vodi, ulju i vinu. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mi smo suvozemni narod, landlocked, bez izlaza na more. U detinjstvu, majka je spremala sharana pred pravoslavne praznike, drugu ribu osim konzervi nisam nikada video.

 

Sad bih bas ja trebao da kazem Tajcima kako se sprema riba na rostilju a oni, od svog mesa, jedu 80% ribu i rakove (prawns).

 

Ukratko: niti mi znamo sta je riba niti kako da se spremi.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Yoyogi said:

Mi smo suvozemni narod, landlocked, bez izlaza na more. U detinjstvu, majka je spremala sharana pred pravoslavne praznike, drugu ribu osim konzervi nisam nikada video.

 

Sad bih bas ja trebao da kazem Tajcima kako se sprema riba na rostilju a oni, od svog mesa, jedu 80% ribu i rakove (prawns).

 

Ukratko: niti mi znamo sta je riba niti kako da se spremi.

Zasto sa tobom sve mora da bude neko nadmetanje. Kao prvo mi nismo populacija bez velike vode. Imas tu velike i male reke bogate ribom. Navescu samo par da ne bude da pricamo u vetar.

1) Sava

2) Dunav

3) Morava

4) Moravica

5) Tisa

6) Drina

7) Rzav

😎 Nisava

9) Vardar

 

Malo li je, u svim tim rekama ima ribe koja je jestiva. Daklem Tai mogu da prave ribu na svoj nacin, ali svakako ne mogu apriori ostale da uce kako se pravi riba. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mrd said:

Zasto sa tobom sve mora da bude neko nadmetanje. Kao prvo mi nismo populacija bez velike vode. Imas tu velike i male reke bogate ribom. Navescu samo par da ne bude da pricamo u vetar.

1) Sava

2) Dunav

3) Morava

4) Moravica

5) Tisa

6) Drina

7) Rzav

😎 Nisava

9) Vardar

 

Malo li je, u svim tim rekama ima ribe koja je jestiva. Daklem Tai mogu da prave ribu na svoj nacin, ali svakako ne mogu apriori ostale da uce kako se pravi riba. 

 

 

Land locked Serbia teaching the fishing open sea nations how to prepare and cook the fish?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yoyogi said:

 

Land locked Serbia teaching the fishing open sea nations how to prepare and cook the fish?

Stvrno nemas mere. Niko ne kaze da "Serbia" uci "open sea nation how to prepare and cook the fish", vec "Serbia and any continental state doesn't need any Thai to show them how to prepare good fish! "

Smiri se malo, niko ti ne protivreci, ono sto oni prave to oni prave. Ako mene pitas Hawaii su izmislili pripremu i svinjetine i morskih proizvoda za Thai, ali daj oladi malo od predavanja, kojima nije mesto ovde. 

Drugo, sam si rekao da ti/vam nikada riba na grdele nije ispadala dobro, ja sam ti napisao sta si verovatno radio pogresno i zasto sad hoces da pokvaris ovu temu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mrd said:

Stvrno nemas mere. Niko ne kaze da "Serbia" uci "open sea nation how to prepare and cook the fish", vec "Serbia and any continental state doesn't need any Thai to show them how to prepare good fish! "

Smiri se malo, niko ti ne protivreci, ono sto oni prave to oni prave. Ako mene pitas Hawaii su izmislili pripremu i svinjetine i morskih proizvoda za Thai, ali daj oladi malo od predavanja, kojima nije mesto ovde. 

Drugo, sam si rekao da ti/vam nikada riba na grdele nije ispadala dobro, ja sam ti napisao sta si verovatno radio pogresno i zasto sad hoces da pokvaris ovu temu.

 

Pa ja sam u stvari i pokazao kako to radi. Nacija koja zna sta je riba i kako se sprema. Ti, mucenik veze nemasi, jadan  malo naputovan, stalno mi zaskaces za vrat,.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Ribu smo trosili, koliko se secam od ranog detinjstva.

Razne vrste, mahom recnu, ali i morsku - tada su bile jeftine.

 

Od recnih pamtim sharana, soma i pastrmku, i sitnez za corbu, a od morskih - girice na gradele, skusu, lignje, filet skarpine i bakalar za NG. U inostranstvu smo prosirili 'asortiman'.

 

Sad ne znam, bice da je na potrosnju ribe uticao i teca-dalmatinac koji je redovno organizovao neke 'riblje svetkovine', jer je bio pravi majstor. Doduse, poznavao sam neku decu koja nisu volela ni konzerve sardine - kazu smrdi im.

 

Secam se, jednom prilikom drugar i ja svratili do 'Centroproma' kad ono 'dimljena saraga' / 'susena ukljeva iz Skadarskog jezera', onako nanizana na vrbov prutic, kao na neki venac. To smo trosili sa nekim belim vinom, dok je ostatak drustva rostiljao u dvoristu i govorio - kako mozete da jedete taj smrad!?

Smejali smo se.

 

----------------------------------

 

Najukusnju ribu sam trosio jedne godine na Moravi, kod Plane.

Isao na neku letnju 'preslavu', kad ono smrci se pocne da guva / gruva / munje samo sevaju. Gledam ja, domacica ode u podrum po dve velike vangle. Pitam - da negne ne curi? Ma ne, spremam za ribu. ??? Kad nije proslo ni 15 minuta posle nevremena, eto ti nekih roma i romkinja idu deru se, a jedan par direktno na kapiju pa u kuhinju (znali su domacicu). Izabere ona tri soma, i kofu 'beovice'. Kad su romi otisli kazem ja - pa kako riba - a nevreme samo sto je proslo, gde mi domacica pokaze skrge somova - pune zemlje! Kako je Morava divljala oni se jadnicci poguse i zabiju u vrbake, gde ih snalazljiva romska deca navataju, a beovice im dao neki ribar - imao punu mrezu. Nomalno somovi se ocistili od zemlje, pa u frizider, a beovica samo isprala u tekucoj vodi, malo osusila, pobrasnjavila i u ... mast. Njam, njam!

Taj ukus je nezaboravan. Dobro, tome pripomogli spriceri od belog i 'palanackog kiseljaka'.

Tu sam gledao lokalne likove kako igraju karte a pored svakog igraca, sa strane - po gajba. U jednoj vino, a u drugoj kis, voda.

:classic_biggrin:

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mrd said:

Pazi sad!

Przena ahi tuna:

Pan-Seared-Blackened-Ahi-Tuna1.jpg

Peceno na jakoj podlozi:

IMG_4605-300x300.jpg\

Na grilu:

ahicitrussalad-su-1891982-x.jpg?itok=J9t

Sad ce meni neko da kaze da Thai najbolje prave ribu. HAHA. 

Prave ribu isto kao i svi drugi.

 

 

 

Malo naputovan mucenik, dovlaci smece sa neta kao i da on moze nesto da kaze.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Doorn said:

Domaca radinost. Danas smo vecerali keri od barakude, mljeveno meso od ajkule, riza i ladan Sybrew. Yummie



10be483186dbd75454be87328579719c.jpg

Verstuurd vanaf mijn SM-G930F met Tapatalk
 

Super izgleda. 

Kako ajkula pitomo izgleda u tanjiru. :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

 

Iritantno je kad neko drugome predbacuje da 'dovlaci smece sa neta', a upravo to radi besomucno, u ogromnim kolicinama.

Valjda se tesi, ako je njegovo - onda mirise?

:smiley26:

 

Danas, posle svih cari globalizacije, udjes u prodavnicu sa istocnjackim zacinima / djakonijama - ma kakvo ulazenje - ja preko Neta narucim, ljudi mi dostave paket za dan-dva, a sta cu dalje, to je vec moja stvar.

 

Jedino mi treba sveze povrce, meso, riba, normalno oni proizvodi koji nisu preskupi, a ponekad se moze priustiti i neki delikates.

Eto, nedavno sebe obradovao jednim pakovanjem 'Petit Camambert-a' od Ille de France. Nije ni skup u poredjenju da domacim 'zutim gumastim proizvodima' koji su bez ukusa i mirisa. Normalno da je uz to isao soljeni losos - to je barem jednostavno: jedan lososov filet koje je skinuta koza (imam sjajan noz za filetiranje), so, vrlo malo secera - par dana u frizideru voila!

I poljska Wódka! 

 

Pored svih kineskih zacina - pocev od vise vrsta algi / konzerviranog djumbira / lotosa; bibera + secuanski, zvezdastog anisa, kineskog cimeta, kurkume, raznih cilija (sto suvih, sto sosova) - tradicionalnih 'Guilin chilli sauce', 'Lao Gan Ma', 'Hoisin'; fermentisane paste od soje, raznih vrsta soja sosa, raznih vrsta pirincanog sirceta, susamovog ulja, kari paste razne ljutine, tradicionalnih '5 zacina' i '13 zacina', vina za kuvanje (mirin), raznih vrsta kineskih rezanaca, sosa od maslacka, mariniranih i suvih pecuraka - zasto bih se petljao po prevozu, isao u restoran? Nisam sve ti kupio odjednom - iz vise puta, a cena je povoljna.

 

Ah da, jedino sto je tajlandsko - to je 'riblji sos'. Onako blago smrducka, no to mu je narav.

To je cuveni rimski sos 'garum'. Sitna riba + so, u cup koji se dobro zatvori i zakopa.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Garum

 

Zimus dosao neki drugar, doneo dve svinjske kolenice.

Pa sam spremao: a lik kaze - a sto stavljas te bele bombone? Nemoj toliko ljutog, otrovaces me! Na sta ti mirise ovaj zacin? Cimet u prasecinu? Sto im je cimet ovako tvrd? ... etc, etc.

 

Kad je probao kaze - ko bi rekao, pa ovo je sasvim plemenito ljuto.

A, pa to su one 'bele bombone' - kristalizovani zuti secer, samo rafinisan. On daje lepljivost i ubija ljutinu.

 

Nesto slicno

 

  

a ovo je vec kineska klasika

 

 

malo zametno, a i kolicine su mu !!!

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jos jedna domaca radinost. Iza kuce ima hljebno drvo. Od toga se pravi chips.


Losija strana tog drveta da je sad radio pa je navece pun slijepih miseva, fruit bats. To skici i vristi cijelu noc.


8475ffa05fbb07ec3f8674cb768f0ff6.jpgfcbdb333c7f48dce3b0e63e30e6930d3.jpg77b29c718864b835c51aff1887350fc7.jpg

Verstuurd vanaf mijn SM-G930F met Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...