Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

19 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Pa da mislim da je fer zamena, donosili su hiljadu evra u Srbiji i niko se nije bunio, mogu sada i da pobiju hiljadu ljudi zbog pijenja kafe ili kurcenja da bi se kurcili.

Nikakav problem

kako se lako prosecan Srbin upeca na spinove AV to je zastrašujuce. lepo čovek targetira " krivca" i srbija lovi vestice tj prenosioce virusa koji ne postuju pravila kojih u stvari i nema. kao sto nema medicinske opreme za medicinare a bogami ni platu još nisu dobili. bitno da mi sad znamo koga da jurimo za pandemiju

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, laki perkos said:

kako se lako prosecan Srbin upeca na spinove AV to je zastrašujuce. lepo čovek targetira " krivca" i srbija lovi vestice tj prenosioce virusa koji ne postuju pravila kojih u stvari i nema. kao sto nema medicinske opreme za medicinare a bogami ni platu još nisu dobili. bitno da mi sad znamo koga da jurimo za pandemiju

Osim sto imas pravila a to je 14 dana karantina i sto imas dokaze po bolnicama, neko rekao Nis, da Gastosi unose virus,  cesto nesvesno posto nemaju simptome a prenose grip.
Ali da nista bolji od Vucica koji ovo sranje koristi za politicke poene kako se on zrtvuje i licno moli za pomoc bracu Kineze, nisu bolji ovi "Woke" opozicionari koji brane jadne Gastose ipak je veoma tesko biti 14 dana u usranom karantinu posto su donosili $$$.
.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Malo me stigla neka panika posle vasih kataklizmicnih predvidjanja, pa samu sebe obradovah kad sam videla da je karantin u Kini uspeo da odrzi broj zarazenih ispod 0.15 % stanovnistva - u slucaju Srbije to bi bilo oko 10 000, i uz neku prosecnu smrtnost od oko 2-3 %, umrlo bi oko 200-300 ljudi.

I jedan je previse, da se razumemo, ali verovatno i od obicnog gripa umre par stotina ljudi godisnje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vrhunska neogovornost je sto se nije reagovalo na vreme sa merama, zatvaranjem granica ka zaristima i rigoroznijim kontrolama izolacije. 

Ja bih tog slepca koji dodje iz pizdinaca pa izadje iz izolacije ili precuti da je bio u zaristu optuzio za pokusaj ubistva, ovlastio bih policiju da ih izlomi na mestu ako ih ne nadje kuci.

Sta tek reci na izlet komplet FSS u zariste virusa, gde se nema ko nije prisljamcio. Uzas.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Osim sto imas pravila a to je 14 dana karantina i sto imas dokaze po bolnicama, neko rekao Nis, da Gastosi unose virus,  cesto nesvesno posto nemaju simptome a prenose grip.
Ali da nista bolji od Vucica koji ovo sranje koristi za politicke poene kako se on zrtvuje i licno moli za pomoc bracu Kineze, nisu bolji ovi "Woke" opozicionari koji brane jadne Gastose ipak je veoma tesko biti 14 dana u usranom karantinu posto su donosili $$$.
.
 

prvo to nisu nikakvi gastosi nego naši gradani koji idu na tromesečni rad širom evrope kako bi prehranili svoje porodice. koliko ih je doslo zadnjih dana ostaje da verujemo AV i da ih pecamo sveda po Srbiii kako bi zadovoljili bolsenu srpsku tradiciju da nam je uvek neko drugi kriv. ovaj virus prenosi se na milion nacina pa ni najstrucniji epidemiolozi ne mogu da provale sve te moguxnosti ali AV je bacio kosku i pronasao krivca u Srbiji. Zar je tako tesko setiti se kakve je pizdarije radio u vreme poplava u srbiji.

Edited by laki perkos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Prilicno sam u bedaku ovih dana, mislim da ce posledice svega ovoga biti upravo kataklizmicne, pre svega zbog masovne neuroze i frustracija koje ce uslediti nakon neizbezne ekonomske depresije globalnih razmera i sve sam sigurniji da ulazimo u jedno novo doba koje ce biti pravo zajebano, a moglo bi svoj vrhunac kresenda dobiti u vidu ozbiljnog zatezanja medjunarodnih odnosa.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, laki perkos said:

prvo to nisu nikakvi gastosi nego naši gradani koji idu na tromesečni rad širom evrope kako bi prehranili svoje porodice. koliko ih je doslo zadnjih dana ostaje da verujemo AV i da ih pecamo sveda po Srbiii kako bi zadovoljili bolsenu srpsku tradiciju da nam je uvek neko drugi kriv. ovaj virus prenosi se na milion nacina pa ni najstrucniji epidemiolozi ne mogu da provale sve te moguxnosti ali AV je bacio kosku i pronasao krivca u Srbiji. Zar je tako tesko setiti se kakve je pizdarije radio u vreme poplava u srbiji.

Virus se ne prenosi na milion nacina. 

 

Ko je usao u zemlju iz drugih zarista, morao je da ide u karantin, bez obzira koliko ih je bilo, i bez obzira da li se zvao gastoz, nas gradjanin, stranac... 

Edited by momohyoideus
  • Like 2
  • Thanks 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, laki perkos said:

prvo to nisu nikakvi gastosi nego naši gradani koji idu na tromesečni rad širom evrope kako bi prehranili svoje porodice. koliko ih je doslo zadnjih dana ostaje da verujemo AV i da ih pecamo sveda po Srbiii kako bi zadovoljili bolsenu srpsku tradiciju da nam je uvek neko drugi kriv. ovaj virus prenosi se na milion nacina pa ni najstrucniji epidemiolozi ne mogu da provale sve te moguxnosti ali AV je bacio kosku i pronasao krivca u Srbiji. 

 Prenosi se na 1 nacin, osoba koja ima virus prenosi osobama koje nemaju. Da veoma jednostavna logika mozda ukapiras.
Potpuno je nebitan broj koji su se vratili, bitan je broj onih koji ne postuju pravila i na taj nacin potencijalno ugrozavaju druge.
Jos bolesnija srpska tradicija je ona gde nekog boli kurac za 2 pa mora da zadovoljava svoje hirove umesto da sedi 14 dana kuci. Posto je od zivotnog znacaja da popijes kafu i da se hvalis po kaficu da si dosao iz Milana (pisao je neko licni primer javice se sam)

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, todorovic said:

Znam čoveka koji je u karantinu i njega policija zaista svako veče proverava, juče su bili u 12:30, iza ponoći. Ja sam se iznenadio kada sam čuo, ali sve pohvale za to.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

Ubilo se što ga proveravaju oko ponoći. Ako taj hoće da izađe i u normalnim okolnostima, izaći će tokom dana, a u to doba bi i okorelog kriminalca našli u kući.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, laki perkos said:

kad je tih 40000 donosilo hiljade evra u Srbiju niko se nije bunio. Ljudi idu da zarade za hleb posto je u.Srbiji to slabo moguce

Meni nisu donosili. Donosili su mozda onima koji prave betonske lavove i labudove za na ogradu, vlasnicima bircuza i qravelama.

 

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Osim sto nema lek nikakve veze. Posto je udaljen 6m-godinu dana.
Razvlaci se da ne pukne medicinski sistem odmah na startu, imas ogranicene resurse ~1000 respiratora, ograniceno osoblje itd i

 

Ne mora da znaci. Zato sad ubrzano testiraju postojece lekove da vide virus reaguje. 

 

Ako se ispostavi da neki postojeci lek deluje onda ne moras da prolazis sva klinicka istrazivanja, vec mozes odmah da dajes ljudima. Neka me neko ispravi ako sam pogresio molim vas. 

 

Vakcina je vec dalje, ali i tu je neko pomenuo da se nece voditi standardnim procedurama vec da ce sve ici ubrzano, ali to nemam pojma koiko moze da traje. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RatzenStadt said:

Kakve su to mere Danska i Norveska primenile da tako znacajno i brzo smanje broj novoobolelih? Ima li "Skandinavaca" ovde?

 

Ma aparate drljao. Bolest ne bira...

Mentalitet koji je potpuno suprotan od recimo nas ili Italijana. Oni i inace ne kafenisu i ne druze se a sada su i to malo gotovo izbacili. Minus faktor Gastoza

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, nemanjaol said:

 

Ne mora da znaci. Zato sad ubrzano testiraju postojece lekove da vide virus reaguje. 

 

Ako se ispostavi da neki postojeci lek deluje onda ne moras da prolazis sva klinicka istrazivanja, vec mozes odmah da dajes ljudima. Neka me neko ispravi ako sam pogresio molim vas. 

 

Vakcina je vec dalje, ali i tu je neko pomenuo da se nece voditi standardnim procedurama vec da ce sve ici ubrzano, ali to nemam pojma koiko moze da traje. 

Tacno je, vec postojeci lekovi, ako se pokazu uspesni, mogu da se koriste kao off label lekovi.

Koleginica mi prosledila ovu vest veceras (taj lek sam vec navodila par stranica ranije):

 

https://www.genova24.it/2020/03/coronavirus-a-genova-il-primo-paziente-ufficialmente-guarito-era-stato-curato-con-remdesivir-232794/

 

Genova. Prvi pacijent zaražen koronavirusom službeno je izliječen u Genovi. Matteo Bassetti, direktor klinike za zarazne bolesti bolnice San Martino u Genovi, najavio je to tijekom streaming konferencije za novinare s predsjednikom Giovannijem Totijem i ostalim menadžerima Ligurskog zdravstva.

"Imamo prvo istinsko izliječenje, podvrgnuto dva tampona, oba negativna - rekao je Bassetti - pacijent hospitaliziran 7. ožujka, star 79 godina. Sada se može vratiti svojoj kući u Lombardiju ".
Važna vijest je da je čovjek liječen Remdesivirom, učinkovitim eksperimentalnim lijekom protiv ebole, koji je San Martino naručivao izravno u Washingtonu, gdje se proizvodi: "Čini se da djeluje", kaže Bassetti, "i ova stvar nas čini oduševljenima." Liječnik je rekao da će stići i druge zalihe lijeka koji će se i dalje koristiti pacijentima hospitaliziranim u Genovi zajedno s drugima, poput Tocilizumaba, koji se obično koristi protiv artritisa, ali koristan za borbu protiv upale pluća.

 

Edited by Sunshine State
Typo
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Cavani said:

Koliko li ce se losih filmova snimiti na ovu tematiku kad sve prodje, sam Bog zna.

 

 

Snimljen je film "12 Monkeys" i u jednom trenutku doktorica Railly kaze da se nada da se nece obistiniti ono sto je Cole govorio i da ce biti "utakmica, guzvi u saobracaju..." svega onoga sto sada nema.

 

image.thumb.png.5db4912fc82c50994b420d3c05eac54d.png

 

Evo i puta koji je presao ludi doktor Peters u svojoj nameri da istrebi sve ljude na planeti.

 

Interesantno je da je na mapi Kina, Italija, Pakistan koji je tu blizu Irana i USA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

Mala ilustracija onoga što drvimo celo veče

 

Image

 

Lockdown severnih pokrajina je uveden 08.03. kada su već imali 5833 slučajeva.

Lockdown cele Italije je uveden 10.03. kada su imali skoro 10k slučajeva.

Sada te mere neće dati rezultate još najmanje mesec dana.

 

I zato mislim da po cenu svega...mi moramo full power mere, odmah. 

 

btw...ove cifre kad gledaš...vidiš zastrašujuću moć jebenog virusa u kombinaciji sa zastrašujućom moći bola u falusu Srba sa parama Italijana.

 

Znaci danas ce biti tek osmi dan od karantina u celoj zemlji, a meni deluje kao da su prosle te dve nedelje, mogu zamisliti kako je njima.

 

Jedino jezivije od ovih brojeva je sto nisu ni blizu kraja.

 

1 hour ago, Green23 said:

Ali to je samo kratkoročno rešenje. Pogledaj hipotetički, mi sve zatvorimo na dve nedelje, i očistimo se od virusa, otvorimo granice, i dođe neko iz UK, Švedske ili Holandije, koje idu na kartu ojačavanja imuniteta, i opet krene zaraza, ništa nismo uradili time. Mora sednu svi iz EU + ostatak Evrope, i dogovore mere

Zajebano je, nema sta.

 

Mislim da su putovanja u nekom narednom periodu obesmisljena jer se upravo o tome radi da jos u neko dogledno vreme nema sanse da ulazis u zemlju bez da si u dvonedeljnom karantinu. Cak iako se ocisti zemlja od virusa ne verujem da ce otvarati granice jer bi to ponistilo sve. Kao Kina trenutno. Meni je nejasno zasto bi neko u Kinu sad isao bilo poslovno bilo turisticki ako mora da cuci u karantinu dve nedelje, nema poente.

 

Tako da mislim da je u pocetku svakoj zemlji priorotet da produzi krivu, a onda kontrolise granice jos neko vreme. Da se bar konsoliduje stanje unutar zemlje i unutrasnja ekonomija. Ipak, problem je sto mozes da otvoris granice i posle 6 meseci i opet najebes jer ne znas koliko ce ovo cudo da traje, a onda tek nista nisi uradio jer imas virus i ogromne ekonomske gubitke.

 

Ali da ne idemo mnogo u buducnost, treba pojednostaviti situaciju. Trenutno imas dve opcije - karantin ili imunitet krda, nema treceg. Mislim da je druga opcija previse rizicna, posebno kod nas, a mi trenutno nemamo ni prvu, vec neki polukarantin, sto takodje zdravstvo kod nas ne moze da izdrzi. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Hong Kong flu of 1968, also called Hong Kong flu pandemic of 1968, global outbreak of influenza that originated in China in July 1968 and lasted until 1969–70. The outbreak was the third influenza pandemic to occur in the 20th century; it followed the Asian flu pandemic of 1957 and the influenza pandemic of 1918–19 (also called Spanish flu). The Hong Kong flu resulted in an estimated one million to four million deaths

 

Although the Hong Kong flu outbreak was associated with comparatively few deaths worldwide, the virus was highly contagious, a factor that facilitated its rapid global dissemination. Indeed, within two weeks of its emergence in July in Hong Kong, some 500,000 cases of illness had been reported, and the virus proceeded to spread swiftly throughout Southeast Asia. Within several months it had reached the Panama Canal Zone and the United States, where it had been taken overseas by soldiers returning to California from Vietnam. By the end of December the virus had spread throughout the United States and had reached the United Kingdom and countries in western Europe. Australia, Japan, and multiple countries in Africa, eastern Europe, and Central and South America were also affected. The pandemic occurred in two waves, and in most places the second wave caused a greater number of deaths than the first wave

 

The 1968 Hong Kong flu caused illness of varying degrees of severity in different populations. For example, whereas illness was diffuse and affected only small numbers of people in Japan, it was widespread and deadly in the United States. Infection caused upper respiratory symptoms typical of influenza and produced symptoms of chills, fever, and muscle pain and weakness. These symptoms usually persisted for between four and six days. The highest levels of mortality were associated with the most susceptible groups, namely infants and the elderly. Although a vaccine was developed against the virus, it became available only after the pandemic had peaked in many countries.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...