Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Srbija vs ostatak ex-Yu:

 

ebM9DdZ.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&time=2021-07-01..latest&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Confirmed+cases&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=SRB~HRV~BIH~SVN~MKD~OWID_KOS~MNE

 

WFHDgGv.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&time=2021-07-01..latest&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Reproduction+rate&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=SRB~HRV~BIH~SVN~MKD~OWID_KOS~MNE

 

u02tfkw.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&time=2021-07-01..latest&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=People+vaccinated+(by+dose)&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=SRB~HRV~BIH~SVN~MKD~OWID_KOS~MNE

 

Srbija vs šire okruženje:

 

VNzYBXS.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&time=2021-07-01..latest&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Confirmed+cases&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=SRB~ITA~AUT~HUN~BGR~ROU~GRC~ALB

 

dm37aXV.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&time=2021-07-01..latest&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Reproduction+rate&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=SRB~ITA~AUT~HUN~BGR~ROU~GRC~ALB

 

5JJFko2.png

 

Bugarska je na nekih 18% sudeći po dnevnoj vakcinaciji i zadnjim kumulativnim podacima od sredine septembra.

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&time=2021-07-01..latest&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=People+vaccinated+(by+dose)&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=SRB~ITA~AUT~HUN~BGR~ROU~GRC~ALB

Edited by erwin
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Juče kod našeg ginekologa na pregledu i kaže čovek više se ne postavlja pitanje Ma neće mene tj Da li ćete da se zarazite nego kada ćete da se zarazite. On inace radi i na GAK Niš i kaže da je bio svedok baš teških situacija. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hajde i ja da podelim anegdotu. Juče bio kod lekara, imam neki problem sa grlom, privatna klinika, pristojna, ne nešto fensi, da je ne reklamiram. I sad, kako pregled nekako uključuje mene koji sam razjapljen, ja malo požurim i dva dana ranije se ipak testiram (vaspitačice u školi, nastavnice u školi, svi samo padaju a imali su konakt sa decom, inače sam planirao, iako nemam nikakvih simptoma ni blizu). Dolazim kod lekara, simpa lik i prva stvar kažem mu da sam 3x čipovan i da sam negativan. Jbt kako se čovek ozario, samo što me nije izljubio. I onda krene da mi ređa strašne priče, o supšerbakteriji (tu nisam znao), o nanobakteriji, o otrovu iz aviona... Ali najjača mi je bila priča o pacijentkinji koja je došla jer je boli grlo i na pitanje da li ima još neke simptome mrtva ladna kaže pa imam temperaturu jedno 3 4 dana i ne osećam ukus ni miris već dva dana. Nije vam palo na pamet da možda imate Koronu? -Uf, ja sam se nadala da ste vi ozbiljan doktor i da ne verujete u te zavere...

 

Jbg.

  • Like 4
  • Ha-ha 6
  • Tuzno 8
  • WOW 3
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, freethrow said:

Hajde i ja da podelim anegdotu. Juče bio kod lekara, imam neki problem sa grlom, privatna klinika, pristojna, ne nešto fensi, da je ne reklamiram. I sad, kako pregled nekako uključuje mene koji sam razjapljen, ja malo požurim i dva dana ranije se ipak testiram (vaspitačice u školi, nastavnice u školi, svi samo padaju a imali su konakt sa decom, inače sam planirao, iako nemam nikakvih simptoma ni blizu). Dolazim kod lekara, simpa lik i prva stvar kažem mu da sam 3x čipovan i da sam negativan. Jbt kako se čovek ozario, samo što me nije izljubio. I onda krene da mi ređa strašne priče, o supšerbakteriji (tu nisam znao), o nanobakteriji, o otrovu iz aviona... Ali najjača mi je bila priča o pacijentkinji koja je došla jer je boli grlo i na pitanje da li ima još neke simptome mrtva ladna kaže pa imam temperaturu jedno 3 4 dana i ne osećam ukus ni miris već dva dana. Nije vam palo na pamet da možda imate Koronu? -Uf, ja sam se nadala da ste vi ozbiljan doktor i da ne verujete u te zavere...

 

Jbg.

Hebo nas ko nas skupi....

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

The UK records a further 45,066 coronavirus cases on Thursday - a rise of 11% on the 40,701 cases recorded the previous week and the highest daily figure since 20 July. Meanwhile, case rates are currently rising in all age groups and regions in England.
...
The increase looks to be fuelled by cases among school-aged children and teenagers which are at their highest level since autumn 2020, new data shows.

https://news.sky.com/story/covid-19-uk-daily-coronavirus-cases-highest-since-july-as-professor-chris-whitty-warns-of-exceptionally-difficult-winter-12433818

Link to comment
Share on other sites

S obzirom na mali % vakcinisanih i nedostatak (=nepridrzavanje) bilo kakvih mera, ovo će da bude isto kao u UK samo će nam smrtnost biti 3-5 puta veća nego tamo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

"Program vakcinacije u ovoj zemlji skoro da nije ni postojao, pa se vlada okrenula viceadmiralu Enrikeu Guveji e Melu, bivšem komandantu jedne podmorničke jedinice. Osam meseci kasnije, Portugalija je jedan od svetskih lidera u vakcinaciji, sa oko 86 odsto potpuno vakcinisane populacije, od ukupno 10,3 miliona stanovnika. Oko 98 odsto svih koji su mogli da prime vakcine to je i učinilo, naveo je admiral.

“Verujemo da smo stigli do tačke grupne zaštite i skoro potpunog imuniteta krda”, rekao je on. “Stvari izgledaju baš dobro.”

Prvog oktobra, Portugalija je ukinula skoro sva ograničenja. Broj novozaraženih je rapidno pao, na svega oko 650 dnevno, i skoro bez smrtnih slučajeva.

 

Sa iskustvom vođenja logističkih izazova u vojsci, admiral Guveja e Melo je u februaru postavljen na čelo kriznog štaba za vakcinaciju. U javnim nastupima nosio je svoju vojničku uniformu i slao poruke da svi moraju da se ujedine u snagu koja će se boriti protiv pandemije.

Prva stvar je bila da ljudima objasnimo da je ovo rat”, priseća se tih prvih dana admiral Guveja e Melo. Kaže da je bilo ključno da građani uvide da on nema veze s politikom i političarima. Sastavio je ekipu elitnih pripadnika armije – matematičara, lekara, eksperata za strategiju. Upitan šta druge države mogu da nauče od Portugalije, on kaže ovo: “Moraju da nađu ljude koji nisu političari.”

 

@Baby

 

https://www.nedeljnik.rs/ko-je-admiral-koji-je-u-portugaliji-isterao-politicare-i-pobedio-antivaksere-prva-stvar-objasnimo-ljudima-da-je-ovo-rat/

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

 

 

Eto lepih vesti iz Australije

 

A i oni su mi cvećke sad "open the world", ja bi ih najradije izolovao i otežao putovanja sa Australije u ostatak planete. Take your own medicine 🙂
Hoćete u Paris, nema problema, par nedelja karantin pa onda jedno 19 PCR testova da budu negativni, pa još 3 nedelje karantin, pa još koji test, istina nema logike ali šta sad odmah logika, pa Delta je...
e tako 😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

S obzirom na mali % vakcinisanih i nedostatak (=nepridrzavanje) bilo kakvih mera, ovo će da bude isto kao u UK samo će nam smrtnost biti 3-5 puta veća nego tamo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Khm niko nema što Srbin imade:
kosilica-travu-benzinska-briks-saljem-po
K`o nova, Tomos motor, prede kao mačor 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Američki CDC objavio stope smrtnosti u zavisnosti od vakcinalnog statusa i starosti po zbirnim podacima za 16 saveznih država. Moderna i ovde najbolja. Iz drugog grafikona vidi se da vakcina "podmlađuje" za 30-35 godine (vakcinisani stariji od 80 imaju vrlo sličan rizik od smrti kao nevakcinisani 50-64, a vakcinisani 65-79 kao nevakcinisani 30-49).

 

kvNiF88.png

 

yYDU2Ml.png

 

TMNuNFI.png

 

https://covid.cdc.gov/covid-data-tracker/#rates-by-vaccine-status

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...