Jump to content

NBA 2019/2020 - North remembers


Squabbit

Titula  

57 members have voted

  1. 1. Titula



Recommended Posts

1 minute ago, riviera said:

@drperce nije da imam nesto protiv ovoga sto si napisao ali koji je po tvom misljenju onda razlog zasto  drzave po svetu uvode ova ogranicenja u pokusaju da smanje broj zarazenih a ranije sa ostalim virusima pa i obicnim gripom nisu radili (rade) nista slicno? 

 

inace ovo sto si napisao je odlicno za one iracionalane ljude koji imaju strah od bolesti i koji su skloni panici i histeriji, za njihovo smirivanje, medjutim ovde su prevashodno reagovali oni koji  misle da nacin na koji se ponasao rudi gober - tzv italijanski pristup, kao da zaraza trenutno ne postoji (normalno stanje)  je izuzetno glup i opasan i to ne za njega vec sto se na taj nacin zaraza siri i  sanse se tako uvecavaju da stigne do rizicne grupe stanovnistva - onih kod kojih izaziva zdravstvene komplikacije i u nekim slucajevima smrt.

 

bolje je da se na kraju pokaze da su mere predostroznosti koje su uvedene i ponasanja ljudi bila opreznija nego sto je stvarno bilo potrebno nego da se po svetu neodgovornim i glupim postupanjem stvori  jos vise zharista virusne zaraze kao u vuhanu, severnoj italiji i iranu.

 

Smatram da je razlog zato sto se infekcija izuzetno lako i brzo siri i da su u prvi mah malo neozbiljno shvatili situaciju pa sada vade fleke - tu pre svega mislim na skoro sve evropske drzave.  Cak i skandinavci koji imaju odlican zdravstveni sistem su tek skoro raspustili skole a infekcija im se javila jos pre 10ak dana.

 

Slazem se od slova do slova sa tvojim poslednjim pasusom.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, drperce said:

Ja nisam napisao da tvrdim nego da mislim da ce biti manje zrtava, razlika je.

Razliciti su tipovi virusa - ovo je koronavirus ono influenca A, tako da ovi grafikoni nemaju neku medicinsknsku vrednost i prognosticki znacaj. Ne mogu na ovaj nacin da se porede jer su previse razlicite infekcije i sama svojstva te dve grupe virusa

 

U redu, moja greška zašto misliš da će biti tako? Svejedno nisi odgovorio na pitanje, različiti su tipovi virusa, ali koja je tačno posledica toga? Istina je da recimo SARS i MERS, kao vrste iste grupe virusa nisu pokazali sposobonost da se lako šire, ali ovaj virus već uveliko galopira, i zbog toga me zanima na osnovu čega baziraš svoj optimizam? 

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Drakaris said:

NCAA se isto ne igra. 

Odigrali su preko 30+ utakmica. Samo su ostali ti turniri divizija i March Madness. Ne vjerujem da bi zavrsni turnir nesto puno promijenio. Viseman je odigrao samo 3 meca ove sezone pa je opet siguran lutrijski pik. 

Edited by Shunsuke Nakamura
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ali iskreno bas mi se sere kad se potegnu ove price da je ovo bitnije od sporta etc.

 

Realno usrali su se za svoje dupe, svaki dan u svetu umire ko zna koliko ljudi od gladi a oni za mesec dana prime vise nego sto masa zaradi za ceo zivot.

 

Ko zna koliko je Kuban zivota mogao da spasi sa stotinama miliona koje je poslao na racun Candlera Parsonsa pa jebiga. Ako se obrne prica na taj teren ne moraju vise nikad ni da igraju...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, LordOfTerror said:

Ali iskreno bas mi se sere kad se potegnu ove price da je ovo bitnije od sporta etc.

 

Realno usrali su se za svoje dupe, svaki dan u svetu umire ko zna koliko ljudi od gladi a oni za mesec dana prime vise nego sto masa zaradi za ceo zivot.

 

Ko zna koliko je Kuban zivota mogao da spasi sa stotinama miliona koje je poslao na racun Candlera Parsonsa pa jebiga. Ako se obrne prica na taj teren ne moraju vise nikad ni da igraju...

 

Pa nisu oni krivi što dobivaju takve nerealne pare.

 

addendum:

 

Ako vam sada nije jasna sva (da budem blag) ironija  ovakve NBA...

Edited by Asterion
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, djole said:

 

U redu, moja greška zašto misliš da će biti tako? Svejedno nisi odgovorio na pitanje, različiti su tipovi virusa, ali koja je tačno posledica toga? Istina je da recimo SARS i MERS, kao vrste iste grupe virusa nisu pokazali sposobonost da se lako šire, ali ovaj virus već uveliko galopira, i zbog toga me zanima na osnovu čega baziraš svoj optimizam? 

 

Na osnovu relativno niske stope mortaliteta (procitati onaj Kostin link koji je mozda malo konfuzniji jer ima dosta pojmova ali vrlo realan) i jer je vec sredina marta te ima jos par nedelja kada virus moze da se siri. 

Do drugog talasa ce se nadam mnogo vise saznati i uciniti bolja prevencija.

Link to comment
Share on other sites

Nije ovdje fazon stopa smrtnosti od samog virusa. On sam po sebi uopce nije toliko opasan i to je odmah bilo jasno. Problem je sto se nenormalno lako siri i sto se u slucaju neodogovrnosti i zajebavanja oko toga moze doci u situaciju da broj oboljelih premasuje bolnicke kapacitete. Tad bi tek izbilo sranje epskih razmjera. Vecini nas koji pisemo ovdje sam virus tesko da ista moze jer nismo u toj kriticnoj zivotnoj dobi (osim Vinija, on je penzioner hehe) ali upravo zbog te ranije navedene nevjerovatne lakoce sirenja, mozemo ugroziti dosta ljudi koji spadaju u tu kriticnu skupinu bilo zbog starosti bilo zbog neke druge bolesti bez da smo svjesni toga. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:

Nije ovdje fazon stopa smrtnosti od samog virusa. On sam po sebi uopce nije toliko opasan i to je odmah bilo jasno. Problem je sto se nenormalno lako siri i sto se u slucaju neodogovrnosti i zajebavanja oko toga moze doci u situaciju da broj oboljelih premasuje bolnicke kapacitete. Tad bi tek izbilo sranje epskih razmjera. Vecini nas koji pisemo ovdje sam virus tesko da ista moze jer nismo u toj kriticnoj zivotnoj dobi (osim Vinija, on je penzioner hehe) ali upravo zbog te ranije navedene nevjerovatne lakoce sirenja, mozemo ugroziti dosta ljudi koji spadaju u tu kriticnu skupinu bilo zbog starosti bilo zbog neke druge bolesti bez da smo svjesni toga. 

 

Pa jeste ali onda sve mora da stane. 

 

Ovde kafici svi rade, svi idu na posao, deca idu u skolu itd... Posle je glupo pricati da su ljudi neozbiljni i da ne paze...

Link to comment
Share on other sites

Ja zivim u Austriji i ovdje su se vec pocele ozbiljne mjere uvoditi. Faks otkazan do 20. aprila najmanje, nastava u skolama takodjer obustavljena, okupljanja od preko 100 ljudi na zatvorenim i preko 500 na otvorenim povrsinama zabranjeni, u javnom prevozu prilazak vozacima onemogucen itd itd. Vjerovatno ce se kroz koji dan i granice skroz zatvoriti. Bolnice se uveliko pripremaju za koronu i otkazuju se termini kod doktora ljudima sa nekim "banalnim" problemima.

 

Kod mene npr u firmi se vec maksimalno forsira rad od kuce. Sobe za druzenje gdje se pije kafa i ostalo sablasno prazne. Na svakom koraku one zajebancije za suho pranje ruku. U labovima broj ljudi sveden na minimum tj prisutni su samo oni koji su iskljucivo zaduzeni za neka mjerenja, dizajn softvera za mjerenja i tako to. Ni najmanje bezazlena situacija sigurno. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, LordOfTerror said:

Srbiji je zabranjeno samo okupljanje preko 100 ljudi ( napravice izuzetak za proslavu Zvezdinog rodjendana gde ipak nije strasno 30+ ljadi ljudi jer je otvoren prostor 😀).

For real? 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Ja zivim u Austriji i ovdje su se vec pocele ozbiljne mjere uvoditi. Faks otkazan do 20. aprila najmanje, nastava u skolama takodjer obustavljena, okupljanja od preko 100 ljudi na zatvorenim i preko 500 na otvorenim povrsinama zabranjeni, u javnom prevozu prilazak vozacima onemogucen itd itd. Vjerovatno ce se kroz koji dan i granice skroz zatvoriti. Bolnice se uveliko pripremaju za koronu i otkazuju se termini kod doktora ljudima sa nekim "banalnim" problemima.

 

Kod mene npr u firmi se vec maksimalno forsira rad od kuce. Sobe za druzenje gdje se pije kafa i ostalo sablasno prazne. Na svakom koraku one zajebancije za suho pranje ruku. U labovima broj ljudi sveden na minimum tj prisutni su samo oni koji su iskljucivo zaduzeni za neka mjerenja, dizajn softvera za mjerenja i tako to. Ni najmanje bezazlena situacija sigurno. 

Ali isto tako su prvi slucajevi kao i u vecini zemalja zabelezeni krajem februara pa se slabo sta preduzimalo. Politika kao i kod ostalih evropskih zemalja "To je u Aziji zabole nas", tek kad se pojavio haos u Italiji i videlo se koliko se brzo i lako siri se krenulo sa ozbiljnim merama. Jako je bitna uz te mere i edukacija stanovnistva i sticanja odgovornosti kod svake individue a ne ono klasicne dve grupe hipohondri panicari ili samo cepaj luk i rakiju i neunistiv si. 

Vecina ovih mera su apsolutno potrebne i trebalo ih je jos ranije sprovoditi ali ima i malo preterivanja zarad skupljanja politickih poena - uvideli da su zasrali pa aj damage control da odradimo

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, drperce said:

 

Na osnovu relativno niske stope mortaliteta (procitati onaj Kostin link koji je mozda malo konfuzniji jer ima dosta pojmova ali vrlo realan) i jer je vec sredina marta te ima jos par nedelja kada virus moze da se siri. 

Do drugog talasa ce se nadam mnogo vise saznati i uciniti bolja prevencija.

 

Stopa mortaliteta je svakako viša nego kod H1N1, a očigledno se brže i širi. 

 

To da li će toplije vreme da uspori širenje virusa ostaje da se vidi, svakako da su pre svega navike ljudi tokom toplijeg vremena drugačije pa i to može pomoći, nezavisno od toga kako će sam virus reagovati na topliju klimu. Ali je neozbiljno da u ovakvoj situaciji mi računamo na to da će ga lepše vreme zaustaviti, mi veliki problem, dosta veći nego sa H1N1, imamo sada i odmah.

 

 

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djole said:

 

Stopa mortaliteta je svakako viša nego kod H1N1, a očigledno se brže i širi. 

 

To da li će toplije vreme da uspori širenje virusa ostaje da se vidi, svakako da su pre svega navike ljudi tokom toplijeg vremena drugačije pa i to može pomoći, nezavisno od toga kako će sam virus reagovati na topliju klimu. Ali je neozbiljno da u ovakvoj situaciji mi računamo na to da će ga lepše vreme zaustaviti, mi problem imamo sada i odmah.

 

 

Nije veca stopa mortaliteta, vecina pacijenata su ili bez ili sa blagim tegobama te vecina nisu testirani i nisu u ukupnom broju zarazenih. Kod h1n1 su bili izrazeniji simptomi te je bilo lakse utvrditi pravi broj zarazenih. 

Da mi imamo sada i odmah problem ali je svakako bolje sto je sada mart a ne npr.novembar. 

Kao sto napisah u prvom postu na temu niko na ovom svetu ne moze da ti predvidi u ovom trenutku koliko ce nazalost ljudi umreti od ove pandemije, ali isto tako da su oni grafikoni koje si postavljao totalno medicinski i epidemioloski netacni jer porede neuporedive stvari i ne treba ih uzimati za ozbiljno jer se iz njih ne mogu izvuci nikakvi relevantni zakljucci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, drperce said:

Nije veca stopa mortaliteta, vecina pacijenata su ili bez ili sa blagim tegobama te vecina nisu testirani i nisu u ukupnom broju zarazenih. Kod h1n1 su bili izrazeniji simptomi te je bilo lakse utvrditi pravi broj zarazenih. 

Da mi imamo sada i odmah problem ali je svakako bolje sto je sada mart a ne npr.novembar. 

Kao sto napisah u prvom postu na temu niko na ovom svetu ne moze da ti predvidi u ovom trenutku koliko ce nazalost ljudi umreti od ove pandemije, ali isto tako da su oni grafikoni koje si postavljao totalno medicinski i epidemioloski netacni jer porede neuporedive stvari i ne treba ih uzimati za ozbiljno jer se iz njih ne mogu izvuci nikakvi relevantni zakljucci.

 

Ista priča je bila i sa H1N1, i tu je većina imala blage simptome, i na početku je i tu stopa smrtnosti izgledala daleko veća nego što zapravo jeste, ali je to vremenom konvergiralo ka stopi smrtnosti koja je negde u rangu sa onom koju ima sezonski grip. I do ovog nekog perioda koji je do sada protekao od kad je počela epidemija ovog koronavirusa, stopa smrtnosti je već došla otprilike na tu vrednost.

 

Poenta priče, ja ne tvrdim da su trenutni podaci sigurno dobri. Zapravo, ni ja ne mislim da je trenutna stopa od preko 3% realna. Ali trenutno ne vidim da išta ukazuje na to da će se stopa smrtnosti u tolikoj meri smanjiti pa da bude ispod nivoa H1N1, ili u toj ravni.

 

 

btw možda smo krenuli i oko pogrešne stvari da raspravljamo, tj. ja sam. Moja tvrdnja nije da će ovaj virus odneti više života, to najviše zavisi od mera koje će biti preduzete, pored karakteristika virusa koje jednostavno trenutno ne znamo. Moja tvrdnja je da po onome što znamo, ova epidemija jeste potencijalno opasnija od epidemije H1N1 2009. i da su baš zato neophodne radikalne mere.

Edited by djole
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slazem se naravno za mere, nigde nisam ni tvrdio da su nepotrebne. One su i jedan od razloga (uz one koje sam ranije pomenuo) zasto se nadam da ce ipak ovo proci bolje nego H1N1. Italija je bila velika skola celoj Evropi koja je bila previse pasivna i nesvesna ozbiljnksti situacije

Link to comment
Share on other sites

  • nlavrnja featured and unfeatured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...