Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

20 hours ago, berti said:

Pa dobro, steta sto recimo Jovo Bakic nije sve ovo znao, pa je napravio na Radarovom podcastu sjajan intervju sa Lomparom. Trebao ga je u startu odjebati jer je napao Konstantinovica, tu ikonu.

Lompar se savrseno uklapa u mamtru koja ukljucuje nekoliko stavki koje oderdjuju ko je podoban, ko nije. Pre svega Kosovo, a zatim SPC, odnos prema Republici Srpskoj, stav o Oluji...

Pa ce tako biti prihvatljivi Nikola Samardzic, Dubravka Stojanovic i ona bitanga Gruhonjic kome izuzetno smeta sto se na doceku sportista cula jedna pesma, bitanga koja bi da crkve pretvara u pabove.

A to da je Lompar korov koji ne moze da promeni vlast... Jok, promenice ga ekipa koja po ogromnom broju stvari ima isti stav kao vlast. Jebe im se kao i Vucicu za Kosovo, proukrajinski su kao i Vucic, za EU su kao Vucic... Sutra kad Vucic pusti niz vodu RS podrzace ga...

Dubravka Stojanovic je pod jedan ozbiljna naucnica i pre svega gospodja i na stranu njeni politicki stavovi koji ti se ocigledno ne svidjaju, to je osoba sa integritetom, dok je Lompar samo jos jedan bot sa udbaske montazne trake koji apsolutno nema sta da kaze sto nismo culi vec milion puta. Lompar je satro isto istoricar i na to vuce autoritet, a njegove knjige i radovi su do poslednjih 10 godina vezani za dela Njegosa i Crnjanskog, bukvalno najobicnija knjizevna kritika. Knjige koje su naizgled istorijske su politicki pamfleti i pseudoistorija. Ako je to vrh njegove strucnosti i autoriteta kao istoricara, on pre moze u istu recenicu sa Dereticem nego Dubravkom.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Henry Chinaski said:

Nije baš da su šipkaši sa sjevera krivi za stanje na Kosovu, pa paljba po njima sada.

Oni su jednostavno Vučićeve podguzne muve, koje koriste Kosovo u neke svoje marketingške svrhe.

 

ko je napisao da su krivi,nego kad im se spomene ćutanje na rio tinto oni se sete kosova a za to kosovo optužili su sve sem onog što lebdi iznad marakane a njegova krivica je najveća

što se mene tiće najbljutavije mi je kad ti isti koji su se uvukli u guzicu najvećem izdajniku pevaju o poginulom Srbinu sa Kosova, a lično ga AV namestio da pogine

Edited by Perkos2
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, McLeod said:

Dubravka Stojanovic je pod jedan ozbiljna naucnica i pre svega gospodja i na stranu njeni politicki stavovi koji ti se ocigledno ne svidjaju, to je osoba sa integritetom, dok je Lompar samo jos jedan bot sa udbaske montazne trake koji apsolutno nema sta da kaze sto nismo culi vec milion puta. Lompar je satro isto istoricar i na to vuce autoritet, a njegove knjige i radovi su do poslednjih 10 godina vezani za dela Njegosa i Crnjanskog, bukvalno najobicnija knjizevna kritika. Knjige koje su naizgled istorijske su politicki pamfleti i pseudoistorija. Ako je to vrh njegove strucnosti i autoriteta kao istoricara, on pre moze u istu recenicu sa Dereticem nego Dubravkom.

Nije poenta u relevanrnosti i to je skretanje sa teme, tako omiljeno u vrhovnog vođe. Mozemo iz cele price da izbacimo to da je to Lompa rekao, vec neki Pera sa ulice. Sustina ostaje ista, argumentacija da nekoga zabole za Kosovo jer nije bio tamo nikada i nema nameru da ide, ne pije vodu i besmislica je.

A sto se tice Dubravke i njenog baljezganja o atentatoru na Pavelica, dok Nemacka obelezava 80 godina od pokusaja atentata na Hitlera. Pa da li su po Dubravkii ti atentori na Hitlera bili oni koji sprovode koncept krvne osvete, koncept zub za zub i rulja koja ide i kaznjava. U cemu je razlika izmedju atentatora na Pavelica i atentatora na Hitlera...

Link to comment
Share on other sites

Koliko shvatam, to je lament nad tim što

 

16 minutes ago, berti said:

nekoga zabole za Kosovo

 

a to se, jel da, ne sme.

 

(Zato se Vučićeva sekta trudi da to bude ne najvažnija nego jedina tema u Srbiji.)

Link to comment
Share on other sites

To na stranu, ako pricamo o istoriji i doprinosu toj nauci, recimo mogu da preporucim Dubravkinu "Proslost dolazi" koja vrlo precizno, uz koriscenje samo istorijskih cinjenica opisuje korene problema ovog drustva.

 

Za razliku od kalemljenja i spinovanja koja citamo od Lompara, Antica i drugih samoproklamovanih svetionika istine koji se bave mitomanijom.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Sigurna sam da ce svima, skoro svima, da se dopadne konstrukcija `zaostala ideoloska trauma`?

 

E pa od takve traume boluje srpsko drustvo a politicari na tome zaradjuju. 

 

Ima jos nesto sa cim ne mozes da se ne se slozis cak ni da si okoreli lomparovac ili nesto nalik njemu:

 

Lompar pokušava da rekonstruiše idealnu i, svakako, nestvarnu poziciju jednog pitomog, miroljubivog srpskog nacionalizma, koji lako zaboravlja svoje okrutne, nasilničke postupke. Ujedno, to je pozicija narcisoidnog samouzdizanja vlastite vrednosti, bez obzira šta bilo ko drugi o toj vrednosti misli, bez ikakve razmene iskustva, bez poređenja.

 

 

Edited by Mama_mia
bold
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Izvini ali bukvalno ne razumem sta si hteo da (do)kazes ovim postom.

Jbg, umesto da se govori o recenici  koju je rekao Lompar pocelo se sa analizom samog Lompara, pa se odletelo ko zna gde. Dubravka je spomenuta kao neko sa suprotnim stavovima od Lompara. Ako se vec govori o Dubravki kao strucnjaku, onda je red da se nesto kaze o njenom baljezganju o atentatu na Pavelica. Kad se vec skrece sa teme...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

Koliko shvatam, to je lament nad tim što

 

 

a to se, jel da, ne sme.

 

(Zato se Vučićeva sekta trudi da to bude ne najvažnija nego jedina tema u Srbiji.)

Vuciceva sekta isporucuje na tacni Kosovo, efikasniji je od tomahavka i zasluzuje spemenik u Pristini. Tu Vucicevu sektu zabole za Kosovo, kao i mnoge.

Vidis da se sme, pa Vuciceva sekta to pokazuje.

Ako nisi niikada bio u Vranju, naravno da te zabole za Vranje, kao i mene za Zrenjanin.

Ma zabole me za Durlan, a ne za neki Sombor.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, berti said:

Jbg, umesto da se govori o recenici  koju je rekao Lompar pocelo se sa analizom samog Lompara, pa se odletelo ko zna gde. Dubravka je spomenuta kao neko sa suprotnim stavovima od Lompara. Ako se vec govori o Dubravki kao strucnjaku, onda je red da se nesto kaze o njenom baljezganju o atentatu na Pavelica. Kad se vec skrece sa teme...

 

Kojoj recenici?

 

O tome da je politicka scena zatvorena i da spoljni faktori podrzavaju Vucica, a da je opoziciona scena tako frakturisana da to Vucicu ide u korist? Ili da je policijsku drzavu zamenila mafijaska?

 

Bukvalno mi otvori covek oci, neverovatna mudrost.

 

Nisam ja odleteo ko zna gde, vec ti, jer ja nemam pojma kakve veze ima bilo koje misljenje Dubravke Stojanovic o atentatu na Pavelica sa cinjenicom da je ona licnost od integriteta, za razliku od Lompara.

 

Jer ma koliko da ti se necija misljenja ili politicki stavovi svidjali ili ne, jedna osoba sa bavi istorijom faktografski, polazeci od dokumentovanih istorijskih cinjenica, koje kasnije koristi da bi se objasnila ili odredjena geneza/razvoj drustva ili njegovo uredjenje u trenutku vremena.

 

Dok Lompar, Antic i drugi izuzetni nacionalno osvesceni mislioci polaze od svojih sadasnjih ideoloskih premisa i onda ceprkaju po proslosti kako bi cherry pickovali primere koji idu u korist njihove poente u najboljem slucaju, a u najgorem, i mnogo cescem slucaju, potpuno iskrivljuju istorijske cinjenice, predstavljaju mitove kao istorijske cinjenice, i tako grade narativ koji im odgovara.

 

Zato je to "istoricar" samo naznaka da su nazalost diplomirali na tom fakultetu, sluzi im kao titula da izgrade autoritet nad onima kojima se obracaju, a sustinski nemaju nikakvu substancu u svojim izlaganjima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, McLeod said:

 

Kojoj recenici?

 

O tome da je politicka scena zatvorena i da spoljni faktori podrzavaju Vucica, a da je opoziciona scena tako frakturisana da to Vucicu ide u korist? Ili da je policijsku drzavu zamenila mafijaska?

 

Bukvalno mi otvori covek oci, neverovatna mudrost.

 

Nisam ja odleteo ko zna gde, vec ti, jer ja nemam pojma kakve veze ima bilo koje misljenje Dubravke Stojanovic o atentatu na Pavelica sa cinjenicom da je ona licnost od integriteta, za razliku od Lompara.

 

Jer ma koliko da ti se necija misljenja ili politicki stavovi svidjali ili ne, jedna osoba sa bavi istorijom faktografski, polazeci od dokumentovanih istorijskih cinjenica, koje kasnije koristi da bi se objasnila ili odredjena geneza/razvoj drustva ili njegovo uredjenje u trenutku vremena.

 

Dok Lompar, Antic i drugi izuzetni nacionalno osvesceni mislioci polaze od svojih sadasnjih ideoloskih premisa i onda ceprkaju po proslosti kako bi cherry pickovali primere koji idu u korist njihove poente u najboljem slucaju, a u najgorem, i mnogo cescem slucaju, potpuno iskrivljuju istorijske cinjenice, predstavljaju mitove kao istorijske cinjenice, i tako grade narativ koji im odgovara.

 

Zato je to "istoricar" samo naznaka da su nazalost diplomirali na tom fakultetu, sluzi im kao titula da izgrade autoritet nad onima kojima se obracaju, a sustinski nemaju nikakvu substancu u svojim izlaganjima.

Dakle, rec je o emisiji Utisak nedelje u kojoj je pored Lompara bio Protic i ne secam se ko jos. Olja je obracajuci se Lomparu konstatovala da je kod mnogih argument za nezainteresovanost po pitanju Kosova to sto nikada tamo nisu bili, niti imaju nameru tamo da idu ili žive. Na to je Lompar rekao da on nije bio u Vranju i da nema nameru tamo da zivi, ali to ne znaci da je sad i Vranje nebitno. Tu cak i vazda nalozeni St Protic za ovu tematiku nista nije rekao.

Zalosno je sto je za podobnost neciju presudan stav o Kosovu, Republici Srpskoj, SPC. Zato je tu i poredjenje pojedinaca. Da je Dubravka sa svojim integritetom otvoreno rekla da je protiv otcepljenja Kosova i da podrzava Republiku Srpsku, odmah bi njen ugled kod nekih opao. Dzaba joj sve, bila bi prozcana

A to sto neko ima integritet, ne znaci da moze da ima bezvezne stavove. Kao sto se Lompar kritikuje zbog nekih stavova, itekako moze i Dubravka.

6 minutes ago, Constantin said:

A Somborski bulevar...pitam za drugara 🙄

Hm

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, berti said:

Dakle, rec je o emisiji Utisak nedelje u kojoj je pored Lompara bio Protic i ne secam se ko jos. Olja je obracajuci se Lomparu konstatovala da je kod mnogih argument za nezainteresovanost po pitanju Kosova to sto nikada tamo nisu bili, niti imaju nameru tamo da idu ili žive. Na to je Lompar rekao da on nije bio u Vranju i da nema nameru tamo da zivi, ali to ne znaci da je sad i Vranje nebitno. Tu cak i vazda nalozeni St Protic za ovu tematiku nista nije rekao.

Zalosno je sto je za podobnost neciju presudan stav o Kosovu, Republici Srpskoj, SPC. Zato je tu i poredjenje pojedinaca. Da je Dubravka sa svojim integritetom otvoreno rekla da je protiv otcepljenja Kosova i da podrzava Republiku Srpsku, odmah bi njen ugled kod nekih opao. Dzaba joj sve, bila bi prozcana

A to sto neko ima integritet, ne znaci da moze da ima bezvezne stavove. Kao sto se Lompar kritikuje zbog nekih stavova, itekako moze i Dubravka.

 

Dobro, to je njegovo misljenje, koje je za mene ajde necu da kazem potpuno glupavo, ali svakako suprotno sa mojim misljenjem.

 

A mene zabole i za Kosovo i za Vranje, cak i za Kragujevac u kom provodim najvise vremena.


Zasto? Zato sto sam covek koji je fokusiran na svoju porodicu i generalno ljude do kojih mi je stalo, a to sta mi pise u pasosu je potpuno nevazno, niti me to obelezava kao osobu.

 

Nezainteresovanost za "srpsko pitanje" moze, opet po mom skromnom misljenju, da bude samo znak napretka ovog pretpolitickog drustva.

 

Ja nemam apsolutno nista protiv da se ljudi poput Lompara ili eto tebe zanimaju za pitanje Kosova.

 

Problem je sto od tog zanimanja mi dokumentovano imamo samo stetu po ovu drzavu, evo vec 30 i kusur godina, a resenja nigde. Niti ga Lompar i njemu slicni daju, vec se sve svodi na - ne priznaj, sabotiraj, umrtvi, status kvo je super "strategiju". Da nam sutra kazu izvinite, pogresili smo, evo vam Kosovo, mi ne bismo znali sta sa njim da radimo, pa bismo kukali sto imamo 70 Albanaca u narodnoj skupstini i sto nam kroje sudbinu.

 

Sto se tice podobnosti, ne, nije u pitanju nikakva podobnost, vec je u pitanju fakticki netacno izlizano izlaganje, a ti si upravo nehotice dokazao ono sto sam napisao u prethodnom postu.

 

Dakle, ne moze se graditi narativ pod maskom istorijske nauke tako sto ces za svoje ideoloske stavove skupljati rasute mrvice hleba ceprkajuci po proslosti kako bi napravio nekakvu pogacu i ponudio je "nacionalno osvescenima", nego ces na osnovu dokumentovanih i tacnih istorijskih cinjenica koje nemaju apsolutno nikakvu ideolosku supstancu da formiras odredjeni sud.

 

To je pravilan sled misli i logicko zakljucivanje koje polazi od premisa. Dok Lompar prvo postavi narativ i zakljucak na koji hoce da navede, pa onda selektivno, uz cesto spinovanje, dolazi do premisa koje mu se uklapaju u narativ.

 

Dubravka moze da se kritikuje zbog svojih stavova, ali to nije poenta.

 

Poenta je sto Lompar, Antic i slicni koriste svoju titulu da prodaju politicki pamflet, a kada se ukaze na rupe u njihovoj prici, onda se zgodno tu provuce Dubravka Stojanovic kao "istoricar izdajnik". Cak i ako njeni stavovi nisu na mestu, a naravno da jesu, ona se istorijskom naukom bavi po svim normativima, dok je ovi koriste kao alat u dnevno-politickom nadgornjavanju i za samopromociju.

 

U tome je glavna razlika. To sta ko misli o dnevno politickim temama je potpuno nebitno za citavu tu pricu.

 

Jer kada krene da se prica o dnevno-politickim temama, nema koriscenja autoriteta titule, tu je isti pekar, lekar, apotekar, istoricar, psiholog i seljak sa pijace. A ko je u pravu zavisi od snage njihovih argumenata, ne titule.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Stvarno je znaci Beckovic zvala Lompara u Utisak? :lol_2: Jos se cudim otkud se probudilo secanje na tog lika, nismo ga pominjali jos od starog foruma, kad ono Beckovic ga se setila. Ipak je on deo istog drustva zvanog Ne-da-mo-Ko-stu-ni-cu kome pripada i Beckovic senior.

 

Koliko se secam Utisak ide na nezavisnoj Novoj tv....i tamo sedi Lompar. Siri onaj pitomi, miroljubivi, srpski nacionalizam za razliku od vlasti koja to isto radi.

 

Neki ljudi i neke emisije su Srbiju porinule na stranputicu. Vidimo i koje emisije.....Jadni li su, naivni i zaludni gledaoci koji misle da gledaju nesto sto je suprotno vlasti, nesto sto im leci rane iz fotelje, nesto sto ce promeniti sjaj i bedu srbije......Pa ta emisija uspavljuje zadnjih koliko? 30, 40 godina? Taman koliko je potrebno da se dodje do ove tacke.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, berti said:

Vuciceva sekta isporucuje na tacni Kosovo, efikasniji je od tomahavka ...

 

Kosovo je isporučio Milošević. A pečat na paket isporuke je udaren hladnjačama u jezeru.

 

Koštinica, Tadić i Vučić su svojom populističkom politikom od Kosova samo napravili kamen oko vrata Srbiji podgrevajući priču o "♥️ Srbije", parolama "Kad se vojska... vrati" i finansiranjem oružanih bandi i paravojnih formacija umesto da se bave kvalitetom života ljudi dole uz saradnju sa međunarodnim zajednicom.

 

Za Kosovo i ljude koji tamo žive je potpuno nebitno da li nekog u Srbiji zabole ili ne za Kosovo.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Što bi uvaženi fancy rekao, konačno i mi nešto pametno da uradimo - to bih pomislila kada bismo konačno "predali" Kosovo. Mada je ono odavno predato.

 

Da se razumemo, poštujem sentiment ljudi koji su sa Kosova ili im ono znači iz nekog drugog razloga, ali politički i razvojno gledano odavno je kamen spoticanja ove države. Jednostavno, it is time to move on. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, DameTime said:

Što bi uvaženi fancy rekao, konačno i mi nešto pametno da uradimo - to bih pomislila kada bismo konačno "predali" Kosovo. Mada je ono odavno predato.

 

Da se razumemo, poštujem sentiment ljudi koji su sa Kosova ili im ono znači iz nekog drugog razloga, ali politički i razvojno gledano odavno je kamen spoticanja ove države. Jednostavno, it is time to move on. 

Ako smo "predali" Kosovo ne moramo i ljude sa Kosova...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DameTime said:

Što bi uvaženi fancy rekao, konačno i mi nešto pametno da uradimo - to bih pomislila kada bismo konačno "predali" Kosovo. Mada je ono odavno predato.

 

Da se razumemo, poštujem sentiment ljudi koji su sa Kosova ili im ono znači iz nekog drugog razloga, ali politički i razvojno gledano odavno je kamen spoticanja ove države. Jednostavno, it is time to move on. 

Kamen spoticanja ove države je baš to da se stalno nalazi nalazi neko opravdanje zašto Srbija ne ide u pozitivnom pravacu. Bilo je da su krivci Slovenci, pa Hrvati, nešto manje Makedonci, onda naravno Bošnjaci a bogumi su nas i Crnogorci sprečavali da budemo  ra zvijeni kao Norveška, Kosovo je korišćeno kao kvisko, jednima da glume patriote a drugima da pravdaju svoju nemoć i nerad, pošto Kosovo "sprečava"da Srbija krene napred. Otišlo je Kosovo još 1999 ali džaba, još 100 godina pravdaće se nesposobnost političara BG time. Mene zanima ko će biti novi "krivac" za sad se nameću ovi iz Podrinja koji postaju teret i kočnica razvoja Srbije.

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Ako smo "predali" Kosovo ne moramo i ljude sa Kosova...

Ne znam da li sada moramo, znam da pre 20 godina nismo morali, ali smo umesto o Srbima pogotovo onima koji su ostali u enklavama sa juzne strane Ibra pricali o 15% nepravedno oduzete i okupirane teritorije pod patronatom SAD i NATO pakta. Za tih 20 i kusur godina je tim Ibrom proteklo mnogo vode i potpuno je normalno da tragicna politika koja se vodi u kontinuitetu dodje na naplatu.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

Ne znam da li sada moramo, znam da pre 20 godina nismo morali, ali smo umesto o Srbima pogotovo onima koji su ostali u enklavama sa juzne strane Ibra pricali o 15% nepravedno oduzete i okupirane teritorije pod patronatom SAD i NATO pakta. Za tih 20 i kusur godina je tim Ibrom proteklo mnogo vode i potpuno je normalno da tragicna politika koja se vodi u kontinuitetu dodje na naplatu.

Ne razumem ? Sada trebamo njima to da naplatimo ?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fancy said:

 

Kosovo je isporučio Milošević. A pečat na paket isporuke je udaren hladnjačama u jezeru.

 

Koštinica, Tadić i Vučić su svojom populističkom politikom od Kosova samo napravili kamen oko vrata Srbiji podgrevajući priču o "♥️ Srbije", parolama "Kad se vojska... vrati" i finansiranjem oružanih bandi i paravojnih formacija umesto da se bave kvalitetom života ljudi dole uz saradnju sa međunarodnim zajednicom.

 

Za Kosovo i ljude koji tamo žive je potpuno nebitno da li nekog u Srbiji zabole ili ne za Kosovo.

Ako ga je Milosevic isporucio, cemu sva natezanja, briselski i ostali sporazumi, ucene i sve ostalo ovih godina. Dok nije vrhovni govnar zaseo, ljudi se nisu iseljavali toliko, na sever Kosova rosu nije mogao da prismrdi. Tablice, pozivni broj.... Sta im je sve dao. Prakticno im je dao nezavisnost.

A hladnjace...kakve veze one imaju sa nezavisnoscu Kosova. Te besmislice da Kosovo treba da postane nezavisno zbog zlocina pocinjenih tamo... To medjunarodno pravo ne poznaje. I da nije bilo hladnkaca, ne bi bilo nezavisnosti? Isto tako Rusi pricaju da je pecat otcepljivanju ovih oblasti bio masakr u Odesi. Besmislice. Niti je Kosovo oteto zbog zlocina koji su se desavali dole, niti je Ukrajina napadnuta zbog Odese .

Kamen oko vrata je Kosovo? Hoce li sutra biti to Republika Srpska. Ako budu insistirali da se Bujanovac i Presevo prisajedine Kosovu, hoce li i to biti kamen oko vrata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, berti said:

Kamen oko vrata je Kosovo? Hoce li sutra biti to Republika Srpska. Ako budu insistirali da se Bujanovac i Presevo prisajedine Kosovu, hoce li i to biti kamen oko vrata.

Beograd - Mali Zvornik 170 km.....Beograd - Preševo 390 km...iz mesta, a ako uzmu Trgovište, dobijaju gratis Prohor. Pa zar da nam deca lete iz Pešte za Evropu...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

 

Dobro, to je njegovo misljenje, koje je za mene ajde necu da kazem potpuno glupavo, ali svakako suprotno sa mojim misljenjem.

 

A mene zabole i za Kosovo i za Vranje, cak i za Kragujevac u kom provodim najvise vremena.


Zasto? Zato sto sam covek koji je fokusiran na svoju porodicu i generalno ljude do kojih mi je stalo, a to sta mi pise u pasosu je potpuno nevazno, niti me to obelezava kao osobu.

 

Nezainteresovanost za "srpsko pitanje" moze, opet po mom skromnom misljenju, da bude samo znak napretka ovog pretpolitickog drustva.

 

Ja nemam apsolutno nista protiv da se ljudi poput Lompara ili eto tebe zanimaju za pitanje Kosova.

 

Problem je sto od tog zanimanja mi dokumentovano imamo samo stetu po ovu drzavu, evo vec 30 i kusur godina, a resenja nigde. Niti ga Lompar i njemu slicni daju, vec se sve svodi na - ne priznaj, sabotiraj, umrtvi, status kvo je super "strategiju". Da nam sutra kazu izvinite, pogresili smo, evo vam Kosovo, mi ne bismo znali sta sa njim da radimo, pa bismo kukali sto imamo 70 Albanaca u narodnoj skupstini i sto nam kroje sudbinu.

 

Sto se tice podobnosti, ne, nije u pitanju nikakva podobnost, vec je u pitanju fakticki netacno izlizano izlaganje, a ti si upravo nehotice dokazao ono sto sam napisao u prethodnom postu.

 

Dakle, ne moze se graditi narativ pod maskom istorijske nauke tako sto ces za svoje ideoloske stavove skupljati rasute mrvice hleba ceprkajuci po proslosti kako bi napravio nekakvu pogacu i ponudio je "nacionalno osvescenima", nego ces na osnovu dokumentovanih i tacnih istorijskih cinjenica koje nemaju apsolutno nikakvu ideolosku supstancu da formiras odredjeni sud.

 

To je pravilan sled misli i logicko zakljucivanje koje polazi od premisa. Dok Lompar prvo postavi narativ i zakljucak na koji hoce da navede, pa onda selektivno, uz cesto spinovanje, dolazi do premisa koje mu se uklapaju u narativ.

 

Dubravka moze da se kritikuje zbog svojih stavova, ali to nije poenta.

 

Poenta je sto Lompar, Antic i slicni koriste svoju titulu da prodaju politicki pamflet, a kada se ukaze na rupe u njihovoj prici, onda se zgodno tu provuce Dubravka Stojanovic kao "istoricar izdajnik". Cak i ako njeni stavovi nisu na mestu, a naravno da jesu, ona se istorijskom naukom bavi po svim normativima, dok je ovi koriste kao alat u dnevno-politickom nadgornjavanju i za samopromociju.

 

U tome je glavna razlika. To sta ko misli o dnevno politickim temama je potpuno nebitno za citavu tu pricu.

 

Jer kada krene da se prica o dnevno-politickim temama, nema koriscenja autoriteta titule, tu je isti pekar, lekar, apotekar, istoricar, psiholog i seljak sa pijace. A ko je u pravu zavisi od snage njihovih argumenata, ne titule.

Vidis, ja sam ubedjen da kao sto tebe ne zanima Kosovo, Vranje, tako i nekog lika iz Patre ne zanima sta se desava na Samosu ili grckih oblasti koje se granice sa Albanijom. Gledaju ljudi svoja posla, porodica, posao, druzenje... No, kako bi se ponasali da izbiju sukobi u pogranicnim oblastima sa Albanijom, da turska mornarica blokira Samos koji se iz Kusadasija vidi golim okom... Da li bi rekli da im je to kamen oko vrata, da je realnost suraova i slicno...

Dakle, niti jedna iole ozbiljna drzava ne bi sa ravnodusnoscu gledala takve stvari. Neka Norveskoj neko blokira neka ostrva...

Te gluposti da su granice nebitne, valjda vaze samo za nas.

Da, podobnost postoji, nazalost. 

Link to comment
Share on other sites

Kostunica, Tadic i Vucic su prodali sve po Srbiji sto se prodati moglo, do zadnjeg kamena i trafike ako je bilo kupca. Sve to pravim Srbima nije smetalo, koliko im smeta to sto su prodali Kosovo. Zato sada i trebaju nacionalne citanke, da se deca od 7 godina edukuju o tome kako je Kosovo Srbija.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, berti said:

Ako ga je Milosevic isporucio, cemu sva natezanja, briselski i ostali sporazumi, ucene i sve ostalo ovih godina. Dok nije vrhovni govnar zaseo, ljudi se nisu iseljavali toliko, na sever Kosova rosu nije mogao da prismrdi. Tablice, pozivni broj.... Sta im je sve dao. Prakticno im je dao nezavisnost.

A hladnjace...kakve veze one imaju sa nezavisnoscu Kosova. Te besmislice da Kosovo treba da postane nezavisno zbog zlocina pocinjenih tamo... To medjunarodno pravo ne poznaje. I da nije bilo hladnkaca, ne bi bilo nezavisnosti? Isto tako Rusi pricaju da je pecat otcepljivanju ovih oblasti bio masakr u Odesi. Besmislice. Niti je Kosovo oteto zbog zlocina koji su se desavali dole, niti je Ukrajina napadnuta zbog Odese .

Kamen oko vrata je Kosovo? Hoce li sutra biti to Republika Srpska. Ako budu insistirali da se Bujanovac i Presevo prisajedine Kosovu, hoce li i to biti kamen oko vrata.

 

Druže, na prvu rečenicu ("čemu sva...") sam ti doslovno odgovorio u postu koji citiraš, a što se ostaloga tiče  pa srećno verovanje u ono što servira državna propaganda zarad večitog očuvanja tenzije oko Kosova kako bi sebe promovisali i držali kao "jedinog zaštitnika srpskih interesa na Kosovu"...ergo, beskonačna vladavina.  Što im dobrim delom i polazi za rukom.  "Kosovo" kao tema je pogodno tle za tako nešto. Dovoljno daleko da nema stvarne opasnosti od nekakvog sukoba, (dakle srtbovanje na tu temu ne košta ništa, bezbedno je, nikakva se vojska nigde neće vratiti, ali Srbe čini srećnim i da samo ponavljaju tu mantru) a opet dovoljno se pričalo o njemu da se stvorio nekakav mit o "srpskom Kosovu"...  I ono "dogodine u Prizrenu" je zapravo idealan moto  kad dođe dogodine, opet će biti "dogodine".

Kao vlasnik koji je na kafanu stavio natpis: "Sutra besplatno pivo"... Ti dođeš sutra, ali čeka te opet isti natpis - "Sutra besplatno pivo". Srbi 20 godina disciplinovano dolaze na to besplatno pivo - ali sutra.

 

Zaluđuj sebe beskonačnim nizom pitanja ako ti je lakše da svariš da je sve oko Kosova odavno gotovo i da smo mi (as in "Srbi", ne bukvalno ti i ja) najzaslužniji za to.

Onog trenutka kad je onaj zaluđenima ispred skupštine rekao da niko ne sme da ih bije i da će "ih sve pohapsiti" i rulja mu poverovala i nadalje živela svaki dan kao da je konačni obračun pred vratima, Kosovo je bilo izgubljeno.  Vreme se ne može vratiti i to ti je to.

 

I ja bih voleo da nisu ubili John Lennona, ali stvari ne funkcionišu na taj način.  Nekad se prepustim maštanjima šta bi bilo kad bi bio živ, tako da te u principu potpuno razumem.

Ti tražiš spoljnog neprijatelja kako bi ti bilo lakše, jer verujem da ne možeš da pojmiš i razumeš "naš" udeo u krivici, stoga, ne bih te više zadržavao.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...