Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

A zašto se to ne reši jednostavno preko bankomata? Ako npr. EFG, OTP, Intesa ili neka druga banka posluje na Kosovu, dovoljno je postaviti njihove bankomate jer banke iz iste grupacije ne naplaćuju proviziju za podizanje gotovine, a promet karticama funkcioniše u celom svetu. Ja imam običnu karticu Visa vezanu za dinarski račun, a koristio sam je za plaćanje u inostranstvu na POS terminalima i za uzimanje gotovine u lokalnoj valuti. Ako je moja Visa kartica vezana za dinarski račun mogla da mi na bankomatu izbaci češke krune, britanske funte, bugarske leve, evre ili neku desetu valutu, može valjda i tamo. Visa je Visa, što važi i za ostale međunarodne brendove kartica, pa onaj ko ima kartice kao što su Visa, Master, Maestro ili neku drugu može bilo gde u svetu da plati račun u prodavnici ili da podigne gotovinu, bez obzira na to koja valuta je u pitanju.

 

Ukratko, ako neko prima platu iz ovdašnjeg budžeta i ima međunarodnu karticu, može da plati uslugu ili podigne gotovinu u bilo kojoj zemlji gde te kartice postoji. Pošto je to moguće na bilo kojoj tački zemaljske kugle gde postoji bankomat, valjda može da se izvede i na Kosovu.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, DJ_Vasa said:

A zašto se to ne reši jednostavno preko bankomata? Ako npr. EFG, OTP, Intesa ili neka druga banka posluje na Kosovu, dovoljno je postaviti njihove bankomate jer banke iz iste grupacije ne naplaćuju proviziju za podizanje gotovine, a promet karticama funkcioniše u celom svetu. Ja imam običnu karticu Visa vezanu za dinarski račun, a koristio sam je za plaćanje u inostranstvu na POS terminalima i za uzimanje gotovine u lokalnoj valuti. Ako je moja Visa kartica vezana za dinarski račun mogla da mi na bankomatu izbaci češke krune, britanske funte, bugarske leve, evre ili neku desetu valutu, može valjda i tamo. Visa je Visa, što važi i za ostale međunarodne brendove kartica, pa onaj ko ima kartice kao što su Visa, Master, Maestro ili neku drugu može bilo gde u svetu da plati račun u prodavnici ili da podigne gotovinu, bez obzira na to koja valuta je u pitanju.

 

Ukratko, ako neko prima platu iz ovdašnjeg budžeta i ima međunarodnu karticu, može da plati uslugu ili podigne gotovinu u bilo kojoj zemlji gde te kartice postoji. Pošto je to moguće na bilo kojoj tački zemaljske kugle gde postoji bankomat, valjda može da se izvede i na Kosovu.

Znaš i sam da nije stvar u tehnici....i nije stvar u isplati plata i posedovanje keša. Jednostavno, Kurti se malo zaigrao, a ovo je patkometrija, počev od zakazivanja sednice, pa do ovih natpisa "Srbija" i "Albin Kurti".....a ko je šta rekao...koga briga

Imaš i izveštaj UMNIKA koji je bio malo iznenadjujući, pozitivan za nas, ali pre svega pokazatelj da neko ipak sluša šta se dešava na Kosovu. Ovo je suštinska razlika od razvodnjenih izjava Evropljana......

Link to comment
Share on other sites

Gde da postave automat ? U Mlikama u Gori ili negde kod manastira Devič. Vasa u stilu one francuske kraljice što se čudila narodu zbog protesta pošto nemaju hleba a ona im preporučila da jedu kolače. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Znaš i sam da nije stvar u tehnici....i nije stvar u isplati plata i posedovanje keša. Jednostavno, Kurti se malo zaigrao, a ovo je patkometrija, počev od zakazivanja sednice, pa do ovih natpisa "Srbija" i "Albin Kurti".....a ko je šta rekao...koga briga

Imaš i izveštaj UMNIKA koji je bio malo iznenadjujući, pozitivan za nas, ali pre svega pokazatelj da neko ipak sluša šta se dešava na Kosovu. Ovo je suštinska razlika od razvodnjenih izjava Evropljana......

 

Tu patkometriju mogu da ostave za TV Pink i Zadrugu. Da li postoji problem sa isplatom novca? Postoji. Da li se može rešiti? Može, i to jednostavno. Ovo o čemu pišem nije otkriće Amerike, već jednostavan sistem upotrebe novca koji postoji već dugo. A pretpostavljam da se i neko tamo setio istog rešenja.

 

36 minutes ago, Perkos2 said:

Gde da postave automat ? U Mlikama u Gori ili negde kod manastira Devič. Vasa u stilu one francuske kraljice što se čudila narodu zbog protesta pošto nemaju hleba a ona im preporučila da jedu kolače. 

 

A da li u toj Kosovskoj Mitrovici postoji struja? Vidim u vestima da su neki bankomati presušili za dinare, što znači da nije neki problem instalirati ih. Potrebna je struja, veza i gotovina koja se unutra ubacuje. Ne znam gde su ti ta mesta koja spominješ, ali ako imaju blizu neku poštu, banku, apoteku, dom zdravlja ili bilo koju instituciju do koje ionako moraju da idu, ne vidim zašto ne bi išli i do bankomata. O malo većim naseljima ne treba ni trošiti reči. Nije u pitanju neka svemirska tehnologija.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Tu patkometriju mogu da ostave za TV Pink i Zadrugu. Da li postoji problem sa isplatom novca? Postoji. Da li se može rešiti? Može, i to jednostavno. Ovo o čemu pišem nije otkriće Amerike, već jednostavan sistem upotrebe novca koji postoji već dugo. A pretpostavljam da se i neko tamo setio istog rešenja.

 

 

A da li u toj Kosovskoj Mitrovici postoji struja? Vidim u vestima da su neki bankomati presušili za dinare, što znači da nije neki problem instalirati ih. Potrebna je struja, veza i gotovina koja se unutra ubacuje. Ne znam gde su ti ta mesta koja spominješ, ali ako imaju blizu neku poštu, banku, apoteku, dom zdravlja ili bilo koju instituciju do koje ionako moraju da idu, ne vidim zašto ne bi išli i do bankomata. O malo većim naseljima ne treba ni trošiti reči. Nije u pitanju neka svemirska tehnologija.

Naravno da može sve da se reši ali treba imati volju za rešenje. Shćiprim Arifi političar iz Preševa izjavio je da svakog meseca Vlada Kosova daje 2 miliona evra Albancima na jugu Srbije ali to još niko nije zaustavio. Ako ne želi dinare na Kosovu tamošnjo diktator treba da obezbedi stanovnicima koji dobijaju pemzije i socijalu u dinarima da imaju banku gde mogu da konveruju dinare u zvaničnu valutu. Ali to se eto ne dešava već se ponavlja kako se tako sprečava finansiranje "terorista" u Gori i Goraždevcu. I po Ahtisariju i po Ustavu Kosova i po francusko-nemačkom predlogu za ZSO Srbima sa Kosova je dozvoljeno da primaju penzije i plate iz Srbije ali mali enver hoće da odradi svoju "oluju" . Više puta je ponovio da mu je ideal kako je Hrvatska rešila srpsko pitanje.

Link to comment
Share on other sites

 
A da li u toj Kosovskoj Mitrovici postoji struja? Vidim u vestima da su neki bankomati presušili za dinare, što znači da nije neki problem instalirati ih. Potrebna je struja, veza i gotovina koja se unutra ubacuje. Ne znam gde su ti ta mesta koja spominješ, ali ako imaju blizu neku poštu, banku, apoteku, dom zdravlja ili bilo koju instituciju do koje ionako moraju da idu, ne vidim zašto ne bi išli i do bankomata. O malo većim naseljima ne treba ni trošiti reči. Nije u pitanju neka svemirska tehnologija.
Ko bi punio bankomate? I šta kad neko podigne platu ? Gde da je troši ako mu policija ne oduzme novac ?

Sent from my moto g54 5G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Perkos2 said:

Naravno da može sve da se reši ali treba imati volju za rešenje. Shćiprim Arifi političar iz Preševa izjavio je da svakog meseca Vlada Kosova daje 2 miliona evra Albancima na jugu Srbije ali to još niko nije zaustavio. Ako ne želi dinare na Kosovu tamošnjo diktator treba da obezbedi stanovnicima koji dobijaju pemzije i socijalu u dinarima da imaju banku gde mogu da konveruju dinare u zvaničnu valutu. Ali to se eto ne dešava već se ponavlja kako se tako sprečava finansiranje "terorista" u Gori i Goraždevcu. I po Ahtisariju i po Ustavu Kosova i po francusko-nemačkom predlogu za ZSO Srbima sa Kosova je dozvoljeno da primaju penzije i plate iz Srbije ali mali enver hoće da odradi svoju "oluju" . Više puta je ponovio da mu je ideal kako je Hrvatska rešila srpsko pitanje.

 

Doznaka u evrima valuti je moguća, ali nije mi poznato da se ovde mogu uzeti npr. češke krune ili mađarske forinte, osim ako njima ne trguje neka menjačnica. Ja sam više puta dobio uplate u evrima za posao koji uradim strancima, a koje mi stižu na račun. Ako želim da taj novac potrošim u Maxiju ili na pijaci, onda moram da ga konvertujem u dinare. Ako mi stoji na računu, ostaje u evrima, a mogu da ih i podignem ako mi zatrebaju. I ti Albanci iz Preševa moraju da urade isto kada odu u poštu ili neku sličnu instituciju ako si mislio na individualnu potrošnju.

 

Isto važi i za one koji rade u inostranstvu ili primaju tamo penzije, a dođu ovde leti. Ljudi jednostavno plate šta im treba karticom ili odu na bankomat i uzmu dinare sa nemačkog, austrijskog ili nekog drugog stranog računa. Ako primaš platu u dinarima, ti teorijski možeš da budeš npr. u Grčkoj, pa kada ti zatreba keš, odeš na bankomat, a ako ideš u prodavncu, samo provučeš karticu.

 

12 hours ago, Constantin said:

Ko bi punio bankomate? I šta kad neko podigne platu ? Gde da je troši ako mu policija ne oduzme novac ?

Sent from my moto g54 5G using Tapatalk
 

 

Punila bi ih banka koja se tamo otvori. Koliko vidim na Kosovu funkcionišu neke banke koje imaš i ovde, pa ako npr. primaš platu kod EFG, uzmeš na njihovom bankomatu bez provizije i slično. Tamo će svakako morati da se otvori neka banka jer ne znam gde bi inače trgovine predavale pazar, gde bi ljudi štedeli, otvarali račune i slično.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

Rekoh već da Vasa polazi od prepostavke da je na Kosovu sve pod konac i da sve funkcioniše a evo navešću primer Goraždevca sela pored Peći kako to izgleda na terenu i koliko je teško preko noći preći na nešto što je nepoznato.

Dakle postoji samo pošta u Goraždevci a iz pošti su sad zaplenjeni dinari koje su tamošnji građani mogli da podignu sa svojih računa pa da ih kasnije troše u lokalnoj prodavnici ili da ih menjaju u evre negde u Peći i kupuju po tom gradu( istina da dobar deo lokala u vlasništvu Albanaca rado prima i dinare).

Pošto su dinari zaplenjeni od strane KP sad građani ne mogu da podignu keš a karticama isto ne mogu da plaćaju pa su primorani da idu po najmanje 50km do neke najbliže pošte na KOsovu da podignu dinare. Isto je situacija i u Gori.

Dakle vlast na Kosovu je samo na određenim lokacijama i to najudaljenijim od Srbije sprovela akciju oduzimanja dinara dok na severu, u Gračanici i u Ranilugu sve još stoji po starom mada zalihe novca ponestaju.

Da ne zaboravimo činjenicu da sem na severu Kosova gde Srbi žive i u gradovima na ostalim delovima Kosova Srbi su u seoskim enklavama koje nemaju u dosta slučaja ni poštu a kamoli komercijalne banke. Sve ovo vlasti iz Prištine mogle su da su imale dobru nameru da sprovedu u nekom prelaznom periodu od najmanje 6 meseci gde bi poboljšali infrastrukturu na terenu, pojasnili stanovništvu zašto se sprovodi i kako ta akcija i čak ponudili određene benefite za one koji prelaze u druge banke.

Znam da na primer ovde u BG, možeš primati platu kod neke banke koja ima dogovor sa tvojom firmom a da onda ta banka sama na osnovu tvog ovlašćenja sutradan prebaci novac na račun druge banke kod koje si uzeo kredit. Dakle mogu da ispregovaraju da se pare koje stignu u poštu, sutradan konvertuju i prebace po srednjem kursu na račun banke kod koje neki stanovnik Goraždevca otvori račun. Naravno ta banka treba da mu je dostupna a ne na 50-60km od kuće.    

evo danas su napravili jedan mali korak, istina sa dosta zakašnjenja ali bolje ikad nego nikad ...

https://kossev.info/cbk-besplatna-linija-uredba-platni-promet-dinar-informisanje-srbi-kosovo/

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

I bi sednica u UN....

Rezultat:

Srpski mediji i ostali "analitičari".....Vučić pobediJo...

Kosovski (albanski) Kurti razvalio Vučića....

Ja mislim da je ipak Vučić taj tas na vagi poterao na svoju stranu.

Vučić se bavio problemima Srba i ostalih na Kosovu, Kurti se bavio Vučićem. Obojica su imali argumente, ali mislim da je Vučić pogodio suštinu, zbog čega je sednica i sazvana, a Kurti je, kako kažu i neki njegovi bivši saradnici (Gervala npr.) nastupom na sednici postigao autogol.

Da ne zaboravim..efekat sednice...vrv nikakav. Eventualno, temelj za neke sledeće.

Link to comment
Share on other sites

Kažu neki analitičari sa Kosova, svi koji su podržavali Srbiju ranije podržali su je i na ovoj sednici a o oni koji su podržavali Kosovo sad su kritikovali obe strane jasno naglasivši da kurti ne sluša i pravi akcije na svoju ruku. Koliko će ga to zaustaviti ptanje je ali eto što kažu naši na jugu"oprali su usta ..."

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2024 at 12:25 AM, Perkos2 said:

Ako ne želi dinare na Kosovu tamošnjo diktator treba da obezbedi stanovnicima koji dobijaju pemzije i socijalu u dinarima da imaju banku gde mogu da konveruju dinare u zvaničnu valutu.

Ne već treba da se reguliše međudržavnim sporazumima na isti način kao što su regulisane isplate penzija i radni staž u bivšim jugoslovenskim republikama. Npr kako primaju penzije građani BiH ili CG koji su to pravo (barem delom)  ostvarili u Srbiji u doba SFRJ? 

Isto važi za Kosovo svima onima kojima su kompletan staž ostvarili na teritoriji Kosova penziju treba da isplaćuje, "u lokalnoj valuti", "pio fond" Kosova, onima koji su ostvaril staz u firmama u Srbiji i od institucija Srbije treba da PIO fond Srbije obezbedi po međudržavnom sporazumu isplatu u lokalnoj valuti.  Onima koji imaju "mešoviti staž" treba sporazumno da se isplaćuju penzije od oba fonda.

Jedina je začkoljica u tom "međudržavnom sporazumu" što podrazumeva da se konačno prihvati realnost i prizna da je Kosovo nezavisna država a ne deo Srbije.

 

P.S. Kako su regulisali penzije građani Kosova koji su to pravo ostvarili u doba SFRJ u drugim republikama: Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sloveniji, ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Ne već treba da se reguliše međudržavnim sporazumima na isti način kao što su regulisane isplate penzija i radni staž u bivšim jugoslovenskim republikama. Npr kako primaju penzije građani BiH ili CG koji su to pravo (barem delom)  ostvarili u Srbiji u doba SFRJ? 

Isto važi za Kosovo svima onima kojima su kompletan staž ostvarili na teritoriji Kosova penziju treba da isplaćuje, "u lokalnoj valuti", "pio fond" Kosova, onima koji su ostvaril staz u firmama u Srbiji i od institucija Srbije treba da PIO fond Srbije obezbedi po međudržavnom sporazumu isplatu u lokalnoj valuti.  Onima koji imaju "mešoviti staž" treba sporazumno da se isplaćuju penzije od oba fonda.

Jedina je začkoljica u tom "međudržavnom sporazumu" što podrazumeva da se konačno prihvati realnost i prizna da je Kosovo nezavisna država a ne deo Srbije.

 

P.S. Kako su regulisali penzije građani Kosova koji su to pravo ostvarili u doba SFRJ u drugim republikama: Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sloveniji, ...

 

Postoji nešto što se zove pregovori i oni traju duže od decenije započeti pre odlaska sns i onda dođe Kurti i kaže jebe mi se za iste. Pri tome Kurti itekako liči na Šešelja on ne priznaju da bi Preševo ostalo u Srbiji a koketira bogme i sa time da se i Makedonija cepa npr to da su  Makedonci planirali atentat na njega i da rade u dogovoru sa Beogradom jer je on jedini albanski političar koga se Beograd i Skoplje boje...

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, MeanMachine said:

 

Postoji nešto što se zove pregovori i oni traju duže od decenije započeti pre odlaska sns i onda dođe Kurti i kaže jebe mi se za iste. Pri tome Kurti itekako liči na Šešelja on ne priznaju da bi Preševo ostalo u Srbiji a koketira bogme i sa time da se i Makedonija cepa npr to da su  Makedonci planirali atentat na njega i da rade u dogovoru sa Beogradom jer je on jedini albanski političar koga se Beograd i Skoplje boje...

 

 

Stara udbaška pudlica je mali enver, kad god dobro zasere i oseti da ga čak o nemci i englezi kritikuju on se doseti da mu se radi o glavi, ne sumnjam da će mu ako zatreba i brat AV priskočiti u pomoć i poslati nekog "atentatarora"  mali ever je inače u velikom sukobu sa vođama makedonskih Albanaca pošto forsira trećeg lika izvesnog Taravarija iz Gostivara. Ni prilikom ove posete nije se susreo sa Ahmetijem i Džaferijem. Želi da bude vođa svih Albanaca na Balkanu, da se samo on pita o svemu. Zvuči poznato

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...