Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

Quote

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj izjavio je danas da veruje da je postizanje sporazuma između Beograda i Prištine pitanje meseci, a ne godina, ako se obe strane uključe konstruktivno.

 

https://www.danas.rs/politika/borelj-verujem-da-je-postizanje-sporazuma-izmedju-beograda-i-pristine-pitanje-meseci-a-ne-godina/

 

Moram da priznam da ja ne vidim odakle Borelju ovoliki optimizam ali ajde da vidimo i to čudo.

Link to comment
Share on other sites

ma sporazum je bio samo prilika Trumpu da se hvali kako su ga neki kandidovali za nobelovu nagradu za mir i da se hvali na uspehe na medjunarodnoj sceni za izbore. Da vidim sta ce se od potpisanog sprovesti kad dodje nova americka administracija jedva cekam. i sa kosovske strane i sa srpske

Link to comment
Share on other sites

Dok Specijalni sud istrazuje zlocine koje su počinili pripadnici UQK veliki humanista NK gostuje po kosovskim medijima i naravno priča samo o srpskim zlocinima

 Špekuliše se da ima novog "zaštićenog svedoka" koji priznaje šta su i gde Srbi radili.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Perkos2 said:

...veliki humanista NK...

 

Osećam blagu ironiju spram NK, (možda grešim?) ali me zanima da li je poenta tvog posta u tome da:

 

1. Srbi nisu činili zločine na Kosovu? Ergo, NK laže.

2. Srbi jesu činili zločine ali da o tome ne treba uopšte da se priča? Ergo, NK radi ono što je veliki no-no za svakog pravog nehumanistu / malog humanistu.

3. Srbi jesu činili zločine ali o tome ne trebaju Srbi da pričaju, nije patriotski. Ergo, NK nije patriota. Druka svoje.

4. Srbi jesu činili zločine ali o tome ne trebaju Srbi da pričaju za Kosovske medije? Ergo, NK krši sveti srpski zavet pričajući s neprijateljem.

5. Srbi jesu činili zločine ali to tome treba da se priča samo dok se priča i o zločinima tzv. druge strane? Ergo, NK krši osnovno srpsko "A oni su... " pravilo reciprociteta zločina.

 

Sve ovo pitam nevezano za svoje lično mišljenje o NK.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 

Osećam blagu ironiju spram NK, (možda grešim?) ali me zanima da li je poenta tvog posta u tome da:

 

1. Srbi nisu činili zločine na Kosovu? Ergo, NK laže.

2. Srbi jesu činili zločine ali da o tome ne treba uopšte da se priča? Ergo, NK radi ono što je veliki no-no za svakog pravog nehumanistu / malog humanistu.

3. Srbi jesu činili zločine ali o tome ne trebaju Srbi da pričaju, nije patriotski. Ergo, NK nije patriota. Druka svoje.

4. Srbi jesu činili zločine ali o tome ne trebaju Srbi da pričaju za Kosovske medije? Ergo, NK krši sveti srpski zavet pričajući s neprijateljem.

5. Srbi jesu činili zločine ali to tome treba da se priča samo dok se priča i o zločinima tzv. druge strane? Ergo, NK krši osnovno srpsko "A oni su... " pravilo reciprociteta zločina.

 

Sve ovo pitam nevezano za svoje lično mišljenje o NK.

Po meni kad se priča o zločinima počinjenim u nekom sukobu na određenoj teritoriji treba da se priča o zločinima i tu ne treba da bude selekcije, dakle moja "kritika" onog što radi NK nije zato što priča i piše o zločinima koji su počinili pripadnici srpskih jedinica već zato što ne priča i piše o svim zločinima počinjenim na Kosovu u vreme sukoba '98-'99.

Ona je ta koja je selektovala zločine a moj stav je da se kad su zločini u pitanju ne treba vršiti selekcija. Ono što su počinili pripadnici srpskih jedinica ne može se izbrtisati pričom šta su počinili pripadnici UQK , vidim da ona pričom o zločinima samo jedne strane  na neki način podržava opšte prihvaćenu "istinu" na Kosovu da pripadnici UQK nisu počinili ni jedan zločin.

Na stotine srpskih civila verovatno je izvršilo samoubistvo ...   

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

OK. To je otprilike ono pod 4.  E, sad...

 

Nepisano je pravilo da u celom ex-yu loncu omiljeni sport predstavlja priča o zločinima onih drugih.

To je stav zvanične politike na vlasti, to je stav opozicije, to je jednostavno stav pa, skoro svakog čoveka na ulici (ili njivi) od naroda u ex-yu koji su učestvovali u sukobima. Svako većinski misli za sebe da su krivi i zločine pravili "oni drugi".  E, sad, pošto su Srbi uspeli da budu sastavni deo svakog prepičkavanja jasno je i zašto baš svi zdušno upiru prstom u Srbe/Srbiju. Nije da se nismo potrudili. Ovde, naravno, znaš kako stvari stoje.  Mi smo mirni/dobri/fini/bogobojažljivi ljudi koje su svi napali krenuli da istrebljuju baš zato što smo mirni/dobri/fini/bogobojažljivi i zato smo im onda tako mirni/dobri/fini/bogobojažljivi jebali kevu a tek ćemo da je jebemo i uzduž i popreko samo da se stvore uslovi,  ali pri tom smo bosim nogama hodali poljima tratinčica i mirisali različke dok su nas oni (u tom našem jebanju keve svima, jer smo mirni/dobri/fini/bogobojažljivi, a i keve nas vole) klali, palili, ubijali, isrebljivali...

 

Karikiram namerno, ali znaš i sam da to nije toliko daleko od istine.

 

Poenta - NK radi jednu vrlo neuobičajenu stvar za ove prostore - ukazuje na zločine svog naroda.  Šok i neverica. Srbi na aparatima, "Oni drugi" ejakuliraju po sebi i bližnjima pa ko dokle dobaci...

 

Sa jedne strane, moj je stav uvek bio da svako treba da se suoči pre svega sa svojim zločinima. Meni se lično jebe da li su se _svi_ostali_ suočili sa tim jer ne živim tamo (daleko).  Živim, jebiga, ovde, i to mi je jedino bitno.

Da li priča NK daje nekakvu stratešku prednost našim vekovnim (od 1918, 1945, 1990...dodati godine po želji) neprijateljima zaista me ne zanima ali ajde, ona je eto usamljeni glas koji to negde priznaje, a želim da verujem da i ona razmišlja na način da svako mora da se suoči sa svojim zločinima i da je krajnje neukusno to što standardno svako ukazuje prstom na one druge.

Toliko o jednoj strani priče.

 

Idealna situacija bi možda bila da ona zajedno sa kolegom/koleginicom iz (_____________ <---  navesti državu/teritoriju random vekovnog neprijatelja) priča o zločinima obe (sve 3, sve 4...) strane, i to svako o svojim što bi dalo neku jasnu težinu celoj pričl, ali izgleda da je stvarnost drugačija... nisam upućen da li i koliko na drugim stranama ima ljudi spremnih/hrabrih/dovoljno ludih (u doba nestajanja/ubijanja svedoka...) da se suoče sa zločinima svojih naroda.

Ali to mene realno ne zanima, to nije moja sramota, to je nešto čime bi trebalo da se bave "ljudi tamo".

 

Zato, NK je singularitet u univerzumu, usamljena tačka ne toliko bitna niti glasna da se ovde poremeti san o bezgrešnosti. A tamo negde ionako, i bez nje imaju svoju verziju istine za svakodnevnu upotrebu i ona tu ništa neće promeniti.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

E pa nisu ti ljudi "negde tamo" već tu na istim ovim prostorima na kojima živimo, ne pričam o zločinima u vijetnamu i Ruandi nego o zločinima počinjenim nad civilima na prostoru na kojiem živimo. Možda je nekom prostor od 100 km nešto "tamo daleko" ali to se tako brzo prelije i u njegovo dvorište da nije ni opazio kad se to desilo.

Zločin je strašna stvar i sve dok se meri da li je "moj" ili "tvoj" nikad se neće pomeriti priča od ove koja je trrenutno  a to je da niko neće da prizna svoje zločine. NK ničim nije doprinela boljim odnosima između Albanaca i Srba, jednostavno ni suprotna strana ne voli te kontraše ali dok im odgovara njena priča slušaće je i tapšati po ramenu, ako ikad spomene barem jedan zločin koji je počinila UQK biće razapeta za sekund.

Dakle njeno je pravo da radi ono što misli da je ispravno a naše da takav stav kritikujemo argumentovano, neće se ona mnogo potresti zbog mog pisanja na forumu, nije joj oko trepnulo ni u međusobnim razgovorima pre 17-18 godina sumnjam da joj je neka savest proradila u međuvremenu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Perkos2 said:

nisu ti ljudi "negde tamo" već ...

 

Naravno da jesu.

Meni Kosovo, Hrvatska, Bosna i sl. nisu "ovde" nego su - "tamo". Druge države.

Da li se graničimo ili ne, nebitno je, svaka ima svoje državljane, svoju vlast, svoju politiku, svoje probleme, svoje pičkematerine i sl...

(Nevezano za priču i vrlo iskreno i plastično rečeno - za nekoga u Zemunu i Beograd je "negde tamo". )

 

Dakle, koliko shvatam, sve bi bilo super i okidoki kad bi NK jednostavno - ćutala.  Nije vreme za kontraše.

 

nota bene - nisam neki naročiti fan NK jer predstavlja zgodan privezak svakoj vlasti i onaj ukras koji pravi lažnu sliku o tome da se Srbija suočava sa svojim zločinima, dočim je surova stvarnost da se Srbija koracima od hiljadu milja, i svakom novom generacijom sve više, udaljava od toga.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Perkos2 said:

Po meni kad se priča o zločinima počinjenim u nekom sukobu na određenoj teritoriji treba da se priča o zločinima i tu ne treba da bude selekcije, dakle moja "kritika" onog što radi NK nije zato što priča i piše o zločinima koji su počinili pripadnici srpskih jedinica već zato što ne priča i piše o svim zločinima počinjenim na Kosovu u vreme sukoba '98-'99.

Ona je ta koja je selektovala zločine a moj stav je da se kad su zločini u pitanju ne treba vršiti selekcija. Ono što su počinili pripadnici srpskih jedinica ne može se izbrtisati pričom šta su počinili pripadnici UQK , vidim da ona pričom o zločinima samo jedne strane  na neki način podržava opšte prihvaćenu "istinu" na Kosovu da pripadnici UQK nisu počinili ni jedan zločin.

Na stotine srpskih civila verovatno je izvršilo samoubistvo ...   

ja za 20 godina na forumu ni jednom nisam video da si osudio racak, hladnjace, progon preko prokletija, silovanja... ma ni jedan zlocin srpskih vojski, paravojski, bandita, mafije, silovatelja, radikala, espeesovaca.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HAMMER said:

ja za 20 godina na forumu ni jednom nisam video da si osudio racak, hladnjace, progon preko prokletija, silovanja... ma ni jedan zlocin srpskih vojski, paravojski, bandita, mafije, silovatelja, radikala, espeesovaca.

Jebiga kad ne znaš da čitaš 🤫 srećom ima arhiva pa svako moze da čita ako ga zanima, ja sam na forumu onom starom i ovom nekih 18 godina

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 

Naravno da jesu.

Meni Kosovo, Hrvatska, Bosna i sl. nisu "ovde" nego su - "tamo". Druge države.

Da li se graničimo ili ne, nebitno je, svaka ima svoje državljane, svoju vlast, svoju politiku, svoje probleme, svoje pičkematerine i sl...

(Nevezano za priču i vrlo iskreno i plastično rečeno - za nekoga u Zemunu i Beograd je "negde tamo". )

 

Dakle, koliko shvatam, sve bi bilo super i okidoki kad bi NK jednostavno - ćutala.  Nije vreme za kontraše.

 

nota bene - nisam neki naročiti fan NK jer predstavlja zgodan privezak svakoj vlasti i onaj ukras koji pravi lažnu sliku o tome da se Srbija suočava sa svojim zločinima, dočim je surova stvarnost da se Srbija koracima od hiljadu milja, i svakom novom generacijom sve više, udaljava od toga.

 

Pa i NK zivi negde na teritoriji BG ali joj Kosovo nije "tamo daleko"  Ne zeliš da "shvatiš"o čemu pišem već onako lagano hoćeš da podmetneš da ja nisam za to da se piše o zločinima koje su počinili srpski borci. Vrlo je prosto ali očito neka "viša sila" ne da da prihvatiš činjenicu sa NK selektivno prilazi problemu zločina u sukobima na Kosovu. Naravno da je jedino ispravno i korisno rešavati sve zločine a ne potencirati samo jednu stranu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aman... To "Tamo" je nebitno, nije mi jasno zašto si se za to uhvatio... Samo geografska referenca. Sinonim za "oni" / "drugi" / "druga strana" / "druga država". Semantika

A ako zaista misliš da ti bilo šta podmećem, imaš dugme za report, to je poprilično ozbiljna optužba da bi se ignorisala.



Sent from my phone using landline

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ja , u neku ruku razumem Perkosa.

Svako treba da osudjuje svoje a i tudje zlocine

Zločini šu počinjeni nad ljudima koji su u to vreme živeli na Kosovu, uopšte mi nije bitno koje su nacije počinioci i koje su nacije zrtve, zanima me samo da ubice budu osuđene a ne da slobodno šetaju i zastrašuju svedoke njihovih zločina. Sve druge je samo ostraščena ideologija pojedinih inzeresnih grupa.

Edited by Perkos2
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ja , u neku ruku razumem Perkosa.

Svako treba da osudjuje svoje a i tudje zlocine

 

da ali sta ako neko osudjuje samo "svoje" zlocine, hoce da cisti svoje dvoriste a tudja ostavlja drugima? onda postaje kurva?

 

srbija bi trebala da bude ponosna sto ima nju ali nazalost dobro znamo sta vecina srba misli o njoj

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, comandante said:

 

da ali sta ako neko osudjuje samo "svoje" zlocine, hoce da cisti svoje dvoriste a tudja ostavlja drugima? onda postaje kurva?

 

srbija bi trebala da bude ponosna sto ima nju ali nazalost dobro znamo sta vecina srba misli o njoj

svoje dvoriste treba da se čisti kompletno a ne delimično. moze i delimicno ali onda u nazivu firme toni naglasiš da ne dovodiš ljude u zabludu. 

Link to comment
Share on other sites

Da prevedem i ja sa kineskog, Natasa Kandic da prica o zlocinima nad srbima niko je ne bi zarezivao 5% i samo bi joj rekli "e kad vi to resite u srbiji onda nam se javite da nam prigovarate".

Ali ako bi mi sudili i zavrsili dobar deo slucajeva onda bi njena i bilo cija druga rec imala tezinu kada to trazi i od drugih.

Inace ona ima deo istrazivanja koji se bavi zlocinima nad srbima na kosovu ali obzirom da pocinioci nisu pod jurisdikcijom nasih sudova nema logike da se time bavi.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Klotzen said:

Da prevedem i ja sa kineskog, Natasa Kandic da prica o zlocinima nad srbima niko je ne bi zarezivao 5% i samo bi joj rekli "e kad vi to resite u srbiji onda nam se javite da nam prigovarate".

Ali ako bi mi sudili i zavrsili dobar deo slucajeva onda bi njena i bilo cija druga rec imala tezinu kada to trazi i od drugih.

Inace ona ima deo istrazivanja koji se bavi zlocinima nad srbima na kosovu ali obzirom da pocinioci nisu pod jurisdikcijom nasih sudova nema logike da se time bavi.

Dakle mogli bi i kosovskim Albancima da se kaže "dok ne rešite prvo zličine kojie su počinjeni od strane UQK nemate pravo da bilo šta prigovarate"? Naravno da je to suludo i da se o zločinima treba javno govoriti i na Kosovu i u Srbiji. Nema tu nikavog redosleda ili podele po nacionalnoj osnovi. Naježim se kad vidim izveštaj neki na kome su i žrtve podeljene u nacionalne torove. Vrlo je prosto ako postoji pravi pristup da se pokrene pa i dokaže ko je naredio i izvršio zločin i u Suvoj reci, Đakovici, Podujevo, ko je pobio žeteoce na njivi ko je kidnapovao i držao zatvorene do streljanja Kostiće i Božaniće iz Zočišta i Retimlja. Ko je organizovao etničko čišćenje Albanaca ali i ko je organizovao etničko čišćenje Srba pogotovo ono  iz 2004 godine. Samo tako će se doći kad tad do pravih počinilaca, selektovanjem žrtava i potkupljivanjem svedoka idemo samo u još veće blato. 

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Perkos2 said:

Dakle mogli bi i kosovskim Albancima da se kaže "dok ne rešite prvo zličine kojie su počinjeni od strane UQK nemate pravo da bilo šta prigovarate"? Naravno da je to suludo i da se o zločinima treba javno govoriti i na Kosovu i u Srbiji. Nema tu nikavog redosleda ili podele po nacionalnoj osnovi. Naježim se kad vidim izveštaj neki na kome su i žrtve podeljene u nacionalne torove. Vrlo je prosto ako postoji pravi pristup da se pokrene pa i dokaže ko je naredio i izvršio zločin i u Suvoj reci, Đakovici, Podujevo, ko je pobio žeteoce na njivi ko je kidnapovao i držao zatvorene do streljanja Kostiće i Božaniće iz Zočišta i Retimlja. Ko je organizovao etničko čišćenje Albanaca ali i ko je organizovao etničko čišćenje Srba pogotovo ono  iz 2004 godine. Samo tako će se doći kad tad do pravih počinilaca, selektovanjem žrtava i potkupljivanjem svedoka idemo samo u još veće blato. 

 

Pa tako im i kažu našu nadležni. Da li smo mi reagovali i na jednu optužnicu sa Kosova ? Praktično jedni druge hrane mržnjom i jedni drugima daju alibije da ne rade ništa. To je suština toga. Ako postoje zločini za koje su odgovorni albanci koji žive izvan Kosova u Srbiji na njima treba NK da radi. A evo probaj ti da napraviš udruženje koje će se baciti istraživanjem zločina svuda i nad svima i vrlo brzo ćeš shvatiti da te niko izvan Srbije neće zarezivati 5% jer jednostavno nemaš prava na neke podatke koje bi kao pojedinac ili organizacija iz te države mogao da tražiš. Zato je posao svakog od nas da počisti ono što je u mogućnosti pa tek onda tvoja reč ima neku težinu. Do tada jedni smo drugima alibi da se zločini ne istražuju i sude.

Link to comment
Share on other sites

Vrtiš sve u krug ali potvrđuješ i sam da dok se ne.pokrene sveobuhvatna istraga za sve koji su počinili zločine neće biti pomaka u otkrivanju i procesuiranju počinilaca. Uvek će se prebacivati lopta sa jedne na drugu stranu. Naravno da ne očekujem da taj posao odrade oni isti koji su bili u UQK ili ministri kod Slobe vladi. No oni koji u svojim nazivima imaju "humanitarno" trebali bi da se zanimaju za sve žrtve ili da odrede u nazivu da se njihov rad odnosi samo na idređenu naciju, grupu, regiju. Ima takvih " majke srebrenice" "udruzenje nestalih Srba sa KiM" " majke đakovice" i sl. 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Perkos2 said:

Vrtiš sve u krug ali potvrđuješ i sam da dok se ne.pokrene sveobuhvatna istraga za sve koji su počinili zločine neće biti pomaka u otkrivanju i procesuiranju počinilaca. Uvek će se prebacivati lopta sa jedne na drugu stranu. Naravno da ne očekujem da taj posao odrade oni isti koji su bili u UQK ili ministri kod Slobe vladi. No oni koji u svojim nazivima imaju "humanitarno" trebali bi da se zanimaju za sve žrtve ili da odrede u nazivu da se njihov rad odnosi samo na idređenu naciju, grupu, regiju. Ima takvih " majke srebrenice" "udruzenje nestalih Srba sa KiM" " majke đakovice" i sl. 

Znaci svako ko zeli da se bavi istrazivanjem zlocina mora da se bavi svim zlocinima ili da batali sve. To je i glavni problem sto se nista ne pomera po tom pitanju ? Upravo ono o cemu pisem.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...