Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

5 minutes ago, Jonnhy Clash said:

Zato jer to nije fakticko stanje. Kosovo jeste nezavisno od Srbije ali nije nezavisna drzava. Primecujes li razliku? Ne priznaju ga Kina, Rusija, Indija. Nisu to tek tamo neke drzave vec drzave od skoro 2,5 milijarde ljudi sve ukupno. Ne priznaju ga ni evropske zemlje Spanija, Grcka, Rumunija i Slovacka. Bilo bi u redu i da Orban povuce priznanje s obzirom da se izdaje za prijatelja Srbije. Tako da, zasto bi nama bila bitnija volja Amerike od volje Kine. Ili volja Britanije od volje Spanije. Ovde je jaka propaganda da mi treba da vodimo politiku u skladu sa americkom voljom. Uostalom kad levica dodje na vlast u SAD (ako dodje) mozda preispitaju odluku o priznanju. Koliko je Katalonija priznata od Spanije i Skotska od Engleske, toliko neka nasa vlast prizna Kosovo. 

Zato sto je za nas, koji se zalazemo za Zapadne i demokratske vrednosti i standarde, vazna volja vecine gradjana Kosova, izrazena na referendumu 2008 godine, a ciji je rezultat bio ogromnom vecinom ZA nezavisnost. 

Sto se Skotske tice , tu referendum nije uspeo. Tesna vecina, ali ipak vecina je glasala za opstanak Skotske u sastavu Velike Britanije. U Kataloniji je takodje odnos tu negde 50:50. U slucaju Kosova ogromna vecina je za nezavisnost. Mi te ljude ne zelimo da prisiljavamo da zive u zajednici sa nama. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Misliš na članstvo u EU? Uslovi se pritežu, moglo je da prođe nekada, kao u slučaju Rumunije, Bugarske ili Hrvatske, ali pošto su videli da sa okolnom gologuzijom ne ide baš lako, rešili su da ne ponavljaju greške iz prošlosti.

 

Mislim ja da Srbija ima malo veci problem od pomenutih drzava zbog mesanja sa strane, a nekako je i sama u modu i da piski i da kaki.

Link to comment
Share on other sites

Pišete da problem na KiM datira od devedesetih na ovamo, realno sve je počelo mnogo mnogo ranije. I to od formiranja prizrenske lige 1878.godine. Još tada Albanci imaju zahteve prema turskim vlastima slične današnjim, s tim da su im se ti zahtevi odnosili na veću teritoriju od današnjeg KiM (obuhvatali su čitavu Albaniju, Plav i Gusinje u Crnoj Gori, delove Grčke i Severne Makedonije, kao i niški, pirotski, leskovački i vranjski okrug u Srbiji).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Azazelkg said:

Pišete da problem na KiM datira od devedesetih na ovamo, realno sve je počelo mnogo mnogo ranije. I to od formiranja prizrenske lige 1878.godine. Još tada Albanci imaju zahteve prema turskim vlastima slične današnjim, s tim da su im se ti zahtevi odnosili na veću teritoriju od današnjeg KiM (obuhvatali su čitavu Albaniju, Plav i Gusinje u Crnoj Gori, delove Grčke i Severne Makedonije, kao i niški, pirotski, leskovački i vranjski okrug u Srbiji).

Ivice, ti li si bre?:bravo:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Azazelkg said:

Pišete da problem na KiM datira od devedesetih na ovamo, realno sve je počelo mnogo mnogo ranije. I to od formiranja prizrenske lige 1878.godine. Još tada Albanci imaju zahteve prema turskim vlastima slične današnjim, s tim da su im se ti zahtevi odnosili na veću teritoriju od današnjeg KiM (obuhvatali su čitavu Albaniju, Plav i Gusinje u Crnoj Gori, delove Grčke i Severne Makedonije, kao i niški, pirotski, leskovački i vranjski okrug u Srbiji).

 

Znaci sve druge 'lige' - svih okolnih nacija su bile legitimne - nisu mastale o prosirenju svojih teritorija - a samo je Prizrenska liga kao izraz volke alnabaca - neelegitimna / nezakonita / antiistorijska?

 

Opet stara melodija iz istorijski ulubljenih truba?

:ajme:

 

...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Kinik said:

 

Znaci sve druge 'lige' - svih okolnih nacija su bile legitimne - nisu mastale o prosirenju svojih teritorija - a samo je Prizrenska liga kao izraz volke alnabaca - neelegitimna / nezakonita / antiistorijska?

 

Opet stara melodija iz istorijski ulubljenih truba?

:ajme:

 

...

Negde sam napisao to što tvrdiš u postu? Nemoj mi izvrtati reči. Moj post upućuje da problem KiM datira mnogo dalje u prošlost od Slobodana i 1990.godine. I ne samo da mi sad ne možemo valjano da ga rešimo, već to nisu mogle mnoge generacije pre nas.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Plavi Golub said:

Jesi li ti siguran da ti birokratski misevi ne znaju nesto sto mi ne znamo? Iz Makronovog ugla, gledajuci ponasanje tih novih clanica (Poljska je americk igrac u zajednici) ima razloga da se bude skepiticno.

 

 

Pojlska je americki igrac od ulaska u EU i nije jedina. Sve drzave bivse clanice istocnog bloka su prekoredno primljene da bi se granica izmedju NATO pakta i Rusije pomerila na istok i uspostavio jaci obruc oko Rusije. Mi na centralnom Balkanu u tom smislu nismo preterano bitni, Jadran je zauzet, Bondstil je napravljen, ove preostale drzave strateski nisu interesantne.

 

Uzgred, pozdravljam se s tobom i necu ti vise odgovarati, da ne bude da te ignorisem. Nije mi omoguceno da pisem dalje na politici.

Link to comment
Share on other sites

...

 

@Azazelkg

 

Jel ti umes da citas?

Rekao si - problemi pocinju od Prizrenske lige 1878. i zahteva.

Pa sam ti odgovorio i svi drugi su imali coje 'lige' i svi si isticale svoje zahteve oko teritorija.

Zasto bi Prizrenska liga, legitimna politicka organizacija albanaca bila nekome problem?

Mozda srpskim naZiJonskim radenicima?

 

Citaj malo K. Skerlica, oko pokreta 'Omladina' pa ces da vidis uzvrele strasti po knezevini srbiji i K&K (vojvodini) - pozive u oslobodilacki pohod, da se oslobode svete srbske zemlje i nasa braca po ... pa onda ide nabrajanje teritorija.

Toliko uzavrele strasti da je i knez morao da ih suspreze, i da na kraju bude ubijen.

 

Pa su se upustili u se to vise puta u vise ratova i na kraju definitivno dobili po piq.

No iz nekog razloga ti srBski supermeni mastaju da zavrte ' zemaljski šar' unazad nekoliko krugova, dodju do odlucnog trenutka i onda ko u onom witzu, nacistu pometeni / zbunjeni ... zatraze 'jos kilo rakije!'

:smiley5:

 

Ni onda nisu znaki kako da reaguju, ni sada, posle svih tuznih iskustava - 'neznaju', pa jos uvek vozaju ispushemu pricu.

 

...

Link to comment
Share on other sites

 
Kacinjski? Kako da ne? Sigurno. 
 
Kakogod, meni je bilo vazno da razumem logiku kojom se vodite da bih mogla da esktrapoliram sta se moze desiti ako se opcija za koju se zalazete bude aktuelna. Imam godina da manjak podataka iz sadasnjeg vremena popunim estimacijom istorijskih. 
 
Secam se da sam jednu drugaricu koja je imala tako distinktne stavove pitala kako mislli da ce se to odraziti na buducnost dece, vidi li svog sina u nekom ne daj boze sukobu. Imaju kapital napolju (NATO drzava), dvojna drzavljanstva, mogucnost da zive i tamo i vamo. Ona meni odgovara, pa znas kako svi smo mi pomalo licemeri. Izgleda da Vucic nije jedini kome odgovara da stavove formiraju oni cije pamcenje ne doseze daleko u proslost i nemaju pojma kako je ko od svih bekapiran u slucaju da stvari krenu skroz naopako.
Pokret za sleziju je po prvi put dobio 10% drugo sve te probleme koje si nabrojala nestaju priznavanjem?
Link to comment
Share on other sites

Kiniče (opet potezanje srpskog nacinalizma), zbog čega bi zahtevi "legitimne političke organizacije" Albanaca za teritorijom imali veći legitimitet nego zahtevi bilo kog drugog naroda? Upravo u tom trenutku ulazimo u problem i začarani krug gde bi naposletku završili kao u TLN, gde bi svaki ulaz u zgradu imao svoju nezavisnost, a za odlazak u prodavnicu bi nam trebao pasoš...

Edited by Azazelkg
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, A sad said:

 

Na koji nacin ti nije omoguceno da pises na politici? Neko ti je zabranio? 

 

Proklamovana politika na ovom podforumu, sada i od strane supermoderatora. Ne zelim da me par anitsrpskih histerika proglasava za nacionalistu koji ce biti drzan na kratkoj uzdi i "kontroverzno" banovan kad god se nekom od tih histerika digne kurac. To nije moje shvatanje dobrog diskusionog okruzenja. Posto zbog toga ne mogu slobodno da diskutujem i iznosim svoja misljenja i stavove racunam da mi nije omoguceno ravnopravno okruzenje. Da li je neko zabranio ili nije nema veze, to je ionako samo pitanje dana. Stoga, da ne bih isprovocirao jos jednu "kontroverznu" odluku odoh na vreme dole na sport.

Edited by taliesin
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, taliesin said:

 

Pojlska je americki igrac od ulaska u EU i nije jedina. Sve drzave bivse clanice istocnog bloka su prekoredno primljene da bi se granica izmedju NATO pakta i Rusije pomerila na istok i uspostavio jaci obruc oko Rusije. Mi na centralnom Balkanu u tom smislu nismo preterano bitni, Jadran je zauzet, Bondstil je napravljen, ove preostale drzave strateski nisu interesantne.

 

Uzgred, pozdravljam se s tobom i necu ti vise odgovarati, da ne bude da te ignorisem. Nije mi omoguceno da pisem dalje na politici.

 

A dobro OK. Nema sekiracije, nisam ja uvredljive prirode. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Azazelkg said:

Kiniče (opet potezanje srpskog nacinalizma), zbog čega bi zahtevi "legitimne političke organizacije" Albanaca za teritorijom imali veći legitimitet nego zahtevi bilo kog drugog naroda? Upravo u tom trenutku ulazimo u problem i začarani krug gde bi naposletku završili kao u TLN, gde bi svaki ulaz u zgradu imao svoju nezavisnost, a za odlazak u prodavnicu bi nam trebao pasoš...

 

Opet ti za isto - da malo  oborim tenzije - znaci da nije b ilo Prizrenske lige i nacionalnog pokreta albanaca - ti bi bez pasosa isao u prodavnicu? 

 

Kako su Istorija i vreme pokazali - ispotravilo se da koCoBo nije iskonska srpska teritorija (a i kako bi kad stu tamo ziveli / zove i mngi drugi?).

Ono je samo srpka mitologija koja je presla i paranoju.

 

Vec sam o tome davni pisao na 'onom 4umu' - da je to srpska, Balzakova 'Shagrinska koza'. Pogodba za Djavolom gde svaka zelja izaziva smanjenje te koze, dok lik ne oseti kako mu se u rukama migolji poslednji put i nestaje. Zajedno sa njegovim zivotom.

Ovo bi bilo kao neko knjizevno-filozofsko tumacenje.

 

Pa imamo i savremene politicke teorije o formiranju nacije / drzave, o neotudnjivom pravu, o pravu za borbu protiv represije, kako politicke tako i nacionalne. To je zapisano i u dokumentima UN. Stoga ne moze ovaj provizporijum da vise decenija mahnita, vodi ratove, vrzi zlocine i ndepodopstine a da se na kfraju, kad mu se sve to obije o glavu - poziva na 'medjunarodno pravo'! A sta je radio na pocetku, kod od '12. godine pa nadalje?

 

Seo si u taksi, dugo se vozikao, bahatio se i lumpovao u kafani iako nisi imao pare - pa doslo vreme naplate.

Ili ce te taksista lema, ili ces da peres sudove u restoranu, ili motas kablove u pelenama. Tako jednostavno.

No 'sveto nebesko koCoBo' - nikads neces videti, ni posedovati.

 

Meni kad dodju racuni - nikoga nije briga za moje politicko misljenje o koCoBu, a u prodavnici samo mogu da izvadim pare / karticu, a ne clansku kartu neke partije.

I zamisli cuda - kad placam, moram da dam i pasos (istekla mi LK)!

:classic_biggrin:

Da ne govorim o izlasku iz provizorijuma, gde bi me gledali podozrivo.

Ja jesam matol lik i bolesta, nali nisam sugav.

Takvim su me napravili drugi.

 

...

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, quad said:
5 hours ago, Plavi Golub said:
 
Kacinjski? Kako da ne? Sigurno. 
 
Kakogod, meni je bilo vazno da razumem logiku kojom se vodite da bih mogla da esktrapoliram sta se moze desiti ako se opcija za koju se zalazete bude aktuelna. Imam godina da manjak podataka iz sadasnjeg vremena popunim estimacijom istorijskih. 
 
Secam se da sam jednu drugaricu koja je imala tako distinktne stavove pitala kako mislli da ce se to odraziti na buducnost dece, vidi li svog sina u nekom ne daj boze sukobu. Imaju kapital napolju (NATO drzava), dvojna drzavljanstva, mogucnost da zive i tamo i vamo. Ona meni odgovara, pa znas kako svi smo mi pomalo licemeri. Izgleda da Vucic nije jedini kome odgovara da stavove formiraju oni cije pamcenje ne doseze daleko u proslost i nemaju pojma kako je ko od svih bekapiran u slucaju da stvari krenu skroz naopako.

Pokret za sleziju je po prvi put dobio 10% drugo sve te probleme koje si nabrojala nestaju priznavanjem?

 

Ti cenis da ne nestaju? Zavisi kako za koga, ovima kao ona je svejedno, za njih postoji vise abecednih opcija. Kakogod ja se tu vise ni ne pitam, posmatram sa strane i pratim iz licnih razloga.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Ti cenis da ne nestaju? Zavisi kako za koga, ovima kao ona je svejedno, za njih postoji vise abecednih opcija. Kakogod ja se tu vise ni ne pitam, posmatram sa strane i pratim iz licnih razloga.

nikako da mi kazes, priznanjem dobijamo sta?

vrtimo se u krug ovako

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, quad said:

nikako da mi kazes, priznanjem dobijamo sta?

vrtimo se u krug ovako

 

Npr. pravnu sigurnost da nijedan budući predsednik neće moći da tera vojne obveznike da ratuju za nešto što će ionako biti izgubljeno. Sad je već nemoguće praviti Veliku Srbiju od ex-YU država jer su priznate. U suprotnom, da je ostao status quo kao pri raspadu SFRJ i da se međunarodna zajednica nije umešala, mogli su da nastave kao u Siriji, što baš i ne bi bilo zgodno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja bih zaključio suprotno. Zaista ne bih voleo da na vlast dođe neki ludak koji bi jurnuo da sveti kneza Lazara i Miloša Obilića i za to dobio još nekoliko vaspitnih od Ujka Sema. Čak i bez Ujka Sema, suludo je slati tuđu decu da ginu za neko parče livade.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Npr. pravnu sigurnost da nijedan budući predsednik neće moći da tera vojne obveznike da ratuju za nešto što će ionako biti izgubljeno.

vec smo ti pisali ne citas, otvorice ti negde drugde istu situaciju

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

 Sad je već nemoguće praviti Veliku Srbiju od ex-YU država jer su priznate. U suprotnom, da je ostao status quo kao pri raspadu SFRJ i da se međunarodna zajednica nije umešala, mogli su da nastave kao u Siriji, što baš i ne bi bilo zgodno.

nisu drzave nego republike, (postavljen ti je i ustav,tadasnji) jesi ti u u nekoj od ovih nvo posto vidim da iste price pricas(godinama)  ili si se samo primio na iste

da se ista medjunardona nije umesala  ne bi se ni razbila i razbijala (da ne postavljam linkove)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJ_Vasa said:

Ja bih zaključio suprotno. Zaista ne bih voleo da na vlast dođe neki ludak koji bi jurnuo da sveti kneza Lazara i Miloša Obilića i za to dobio još nekoliko vaspitnih od Ujka Sema. Čak i bez Ujka Sema, suludo je slati tuđu decu da ginu za neko parče livade.

2019 je.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, quad said:

vec smo ti pisali ne citas, otvorice ti negde drugde istu situaciju

nisu drzave nego republike, (postavljen ti je i ustav,tadasnji) jesi ti u u nekoj od ovih nvo posto vidim da iste price pricas(godinama)  ili si se samo primio na iste

da se ista medjunardona nije umesala  ne bi se ni razbila i razbijala (da ne postavljam linkove)

Čudno, mislio sam da ih ceo svet danas priznaje kao države, uključujući i Srbiju. Hrvatska ambasada je u utorak bila u Kneza Miloša, makedonska je prekjuče bila u Gospodar Jevremovoj, a verujem da su i ostale ambasade tu gde su bile. Šta da ti kažem, priznate su kao države, a ako misliš da nije tako, pređi granicu pa proveri.

16 minutes ago, quad said:

2019 je.

Nažalost, samo kalendarski, jer mi se čini da je u nekim glavama 1919.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...