Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

4 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Jasno je to meni. Nego me je zanimalo koji uslovi, bar da razumem o cemu se pise bez gledanja u pasulj.

 

Misliš na članstvo u EU? Uslovi se pritežu, moglo je da prođe nekada, kao u slučaju Rumunije, Bugarske ili Hrvatske, ali pošto su videli da sa okolnom gologuzijom ne ide baš lako, rešili su da ne ponavljaju greške iz prošlosti.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Plavi Golub said:

 

Dakle EU treba da preuzme odgovornost za to? Ne lipsi magarce do zelene trave. Sta cemo mi sa drzavnickim umovima u svojoj kuci?

 

EU i SAD, bar kazu da im nije u interesu da imaju rusku proksi drzavu na Balkanu. Zamisli, to moderatori rade, preuzimaju inicijativu kad strane u sukobu ne mogu da se dogovore. Ne predlazu resenja koja njima idu u prilog vec ona koja stranama u sukobu idu u prilog. Zamisli Srbiju i Kosovo s resenim bilateralnim pitanjima u EU, ceo ostatak regiona bi legao na rudu za par godina. Ali ne, Makron se brine kako ce 42 drzave da se dogovore oko necega, kao da ima neke razlike da li 38 ili 42 drzave treba oko necega da se sloze. Glupi birokratski misevi koji ne vide dalje od vrha sopstvenih cipela.

 

Samo nagovestaj ovoga sto sam napisao u srpskoj javnosti, a to sam napisao bezveze i bez previse promisljanja, ojacao bi u Srbiji pro-EU poziciju vise nego bilo sta drugo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Misliš na članstvo u EU? Uslovi se pritežu, moglo je da prođe nekada, kao u slučaju Rumunije, Bugarske ili Hrvatske, ali pošto su videli da sa okolnom gologuzijom ne ide baš lako, rešili su da ne ponavljaju greške iz prošlosti.

 

Zasto su to greske a, recimo, Poljska, Slovacka ili Madjarska nisu? Koju tacno stetu EU ima od ulaska Bugarske i Rumunije u EU?

Link to comment
Share on other sites

Just now, taliesin said:

 

Zasto su to greske a, recimo, Poljska, Slovacka ili Madjarska nisu? Koju tacno stetu EU ima od ulaska Bugarske i Rumunije u EU?

 

Zato što su obične vukojebine. Rumuni se nešto i izvlače bar kada im se narod buni protiv lopova, Bugarska je korumpirani cirkus (pitaj bilo kog Bugarina), a Hrvatska je uspela da 70+ godina posle II svetskog rata povampiri ustaštvo, te ga mazi, pazi i zove Đole. OK, uspeli su da izvuku Crno more od Putka, ali svakako da su nam komšije zonska liga.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, taliesin said:

 

Ne mislim, ali to je zato sto sam vrlo strog kad cenim sta sve drzava mora da radi da bi tako bila nazvana. Srbija je, medjutim, drzava koliko i svaka druga, to sto se tebi bas Srbija obija o glavu ne znaci da su druge drzave mnogo bolje. Mi zivimo u teskoj regresiji demokratije i samo smo deo tog globalnog slobodnog pada u jedno veliko i opasno nista.

 

Sto se ovog prvog tice:

 

1. Integritet i ugled drzave bi bio kompromitovan.

2. Ratne reparacije bi bile tema.

3. Dalje rasparcavanje teritorije bi bilo neminovno.

4. Imali bismo rat na jugu Srbije sa Albancima u roku manjem od 10 godina. A i to je optimisticna procena.

5. Resentiman prema zapadu zbog pritisaka oko Kosova, narocito kod mladih ljudi koji se ne secaju devedesetih, bi na dugi rok instalirao ekstremnu desnicu na vlast.

6. Ta desnica bi nas udaljila od EU i priblizila Rusiji.

7. Priblizavanje Rusiji bi nas na zapadu oznacilo kao izgubljen slucaj.

8. To bi nuzno dovelo do 3. i 4.

 

Cisti domino efekat. Vi imate predstavu da vecina ljudi u Srbiji samo zeli da skine Kosovo s kurca zato sto vi to zelite. Ja sam, naprotiv, uveren da bi svako resenje oko Kosova koje ne bi moglo da se "proda" srpskoj javnosti dovelo do katastrofalnih posledica po Srbiju.

 

Za ovo pod tackama 1-8 si u pravu , ali slazem se i sa Vasom da ce se nesto od toga sigurno dogoditi i bez priznanja! 

Ali upravo iz tih razloga - mi treba da priznamo Kosovo ali ne samo priznanja radi! Vec kao deo procesa pomirenja sa Albancima! Da kazemo : " krivi smo, zao nam je svega sto se desilo, bili smo zavedeni"!!! I onda da se sedne i razgovara. Onda sledi i formalno priznanje . Zatim pregovori i razgovori kako da se olaksa zivot "pucanstvu" a pogotovo manjinama na obe strane. Zatim unapredjenje saradnje u svim oblastima. Svakodnevmo i neprestano razvijanje dobrosusedske saradnje i unapredjenje odnosa. Tek tada priznanje moze uroditi plodom. A ako dodje samo do formalnog priznanja, a nakon toga krene sveopsta kuknjava kako smo bili "prinudjeni na to" - to ce biti nastavak nestabilnosti. I to priznanje kada do njega dodje - mora biti iskreno! 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

 

Za ovo pod tackama 1-8 si u pravu , ali slazem se i sa Vasom da ce se nesto od toga sigurno dogoditi i bez priznanja! 

Ali upravo iz tih razloga - mi treba da priznamo Kosovo ali ne samo priznanja radi! Vec kao deo procesa pomirenja sa Albancima! Da kazemo : " krivi smo, zao nam je svega sto se desilo, bili smo zavedeni"!!! I onda da se sedne i razgovara. Onda sledi i formalno priznanje . Zatim pregovori i razgovori kako da se olaksa zivot "pucanstvu" a pogotovo manjinama na obe strane. Zatim unapredjenje saradnje u svim oblastima. Svakodnevmo i neprestano razvijanje dobrosusedske saradnje i unapredjenje odnosa. Tek tada priznanje moze uroditi plodom. A ako dodje samo do formalnog priznanja, a nakon toga krene sveopsta kuknjava kako smo bili "prinudjeni na to" - to ce biti nastavak nestabilnosti. I to priznanje kada do njega dodje - mora biti iskreno! 

 

To sto ti predlazes je inverzno klasicnim pregovorima. To niko ne radi iz veoma jednostavnog razloga, ako jedna strana pre pregovora dobije ono sto je zacrtala kao maksimalni cilj, ona nema ama bas nikakav interes da post festum bilo kome izlazi u susret oko bilo cega. Pogledaj samo sta se desava oko Zajednice srpskih opstina pa mi onda reci koliko je realno da bi nakon priznanja Albanci Srbima na kosovu dali kilo brasna, kamoli nesto drugo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, taliesin said:

 

To sto ti predlazes je inverzno klasicnim pregovorima. To niko ne radi iz veoma jednostavnog razloga, ako jedna strana pre pregovora dobije ono sto je zacrtala kao maksimalni cilj, ona nema ama bas nikakav interes da post festum bilo kome izlazi u susret oko bilo cega. Pogledaj samo sta se desava oko Zajednice srpskih opstina pa mi onda reci koliko je realno da bi nakon priznanja Albanci Srbima na kosovu dali kilo brasna, kamoli nesto drugo.

Pazi - mi ne znamo kako zaista teku ti pregovori iza zatvorenih vrata. I zasto zapinje oko Zajednice srpskih opstina. Mi znamo samo ono sto nam Vucic prica na TV-u! 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, taliesin said:

 

Vaso, budi ozbiljan. Rumunija vukojebina a Madjarska pijemont demokratije. Daj, ne blesavi se.

 

Ma opušteno, rekoh ja i za Kosovo da je vukojebina:

Doduše, Mađarska se nešto bolje umiva, mada ne kažem da nema vukojebinskih elemenata.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

Pazi - mi ne znamo kako zaista teku ti pregovori iza zatvorenih vrata. I zasto zapinje oko Zajednice srpskih opstina. Mi znamo samo ono sto nam Vucic prica na TV-u! 

 

Ma, znamo, jebo te. Kakve veze ima sta Vucic prica po televiziji, taj mehanizam je dogovoren pre sedam godina? Imas brojne izjave evropskih i americkih zvanicnika koje kritikuju kosovske Albance zbog toga sto na tom pitanju nije uradjeno nista. Nemojte da sami sebe pravimo budalama.

Edited by taliesin
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, taliesin said:

 

Ma, znamo, jebo te. Kakve veze ima sta Vucic prica po televiziji, taj mehanizam je dogovoren pre sedam godina? Imas brojne izjave evropskih i americkih zvanicnika koje kritikuju kosovske Albance zbog toga sto na tom pitanju nije uradjeno nista. Nemojte da sami sebe pravimo budalama.

Pitanje u kom svojstvu bi bila formirana? Ako bi igrala ulogu "Republike Srpske" u Bosni onda je normalno da Albanci to ne zele. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Pitanje u kom svojstvu bi bila formirana? Ako bi igrala ulogu "Republike Srpske" u Bosni onda je normalno da Albanci to ne zele. 

 

To poredjenje nepostojece zajednice srpskih opstina sa Republikom Srpskom je takva smejurija da na nju nema svrhe ni odgovarati, osmisljeno je iskljucivo kao jedan od brojnih izgovora Albanaca da je ne naprave. Sve i da neko hoce da napravi novu RS na Kosovu to jednostavno ne bi bilo fizicki moguce, jer ne postoje elementarni uslovi za tako nesto. Kao sto su, na primer, kontinuitet i velicina teritorije, brojnost predmetne manjine.

 

Ta prica je cista budalastina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, taliesin said:

 

To poredjenje nepostojece zajednice srpskih opstina sa Republikom Srpskom je takva smejurija da na nju nema svrhe ni odgovarati, osmisljeno je iskljucivo kao jedan od brojnih izgovora Albanaca da je ne naprave. Sve i da neko hoce da napravi novu RS na Kosovu to jednostavno ne bi bilo fizicki moguce, jer ne postoje elementarni uslovi za tako nesto. Kao sto su, na primer, kontinuitet i velicina teritorije, brojnost predmetne manjine.

 

Ta prica je cista budalastina.

Dobro - i da jeste budalastina. To su mozda moje spekulacije. Ali ostaje volja vecine gradjana Kosova za drzavom nezavisnom od Srbije. Sta cemo s tim?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Dobro - i da jeste budalastina. To su mozda moje spekulacije. Ali ostaje volja vecine gradjana Kosova za drzavom nezavisnom od Srbije. Sta cemo s tim?

 

Necemo nista. Kosovski Albanci su nezavisni od Srbije i ostace nezavisni od Srbije, taj deo je zavrsen. Samo ne moze da sa sobom odnesu i ono sto nije njihovo, ljude, imovinu i kulturno nasledje koje im ne pripada.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, taliesin said:

 

Necemo nista. Kosovski Albanci su nezavisni od Srbije i ostace nezavisni od Srbije, taj deo je zavrsen. Samo ne moze da sa sobom odnesu i ono sto nije njihovo, ljude, imovinu i kulturno nasledje koje im ne pripada.

A zasto onda Srbija ne bi priznala to fakticko stanje? Da pokaze svetu da postuje demokratsku volju vecine. 

Onda bi imala i kredibilitet da kritikuje sve lose stvari koje se desavaju u susednoj zemlji. Pa i ta pitanja vezana za kulturno nasledje, imovinu, prava srpske ( a i ostalih) manjina na Kosovu itd. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Darth Bane said:

A zasto onda Srbija ne bi priznala to fakticko stanje? Da pokaze svetu da postuje demokratsku volju vecine. 

Onda bi imala i kredibilitet da kritikuje sve lose stvari koje se desavaju u susednoj zemlji. Pa i ta pitanja vezana za kulturno nasledje, imovinu, prava srpske ( a i ostalih) manjina na Kosovu itd. 

 

Zbog ovog sto Albanci ne mogu da odnesu. Kad se to jednom resi priznanje ce, po mom misljenju, uslediti u roku od odmah. Dok se to ne resi priznavanje albanske nezavisnosti na Kosovu bi bila neodgovorna i tragicna greska s ozbiljnim posledicama.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, taliesin said:

 

Zbog ovog sto Albanci ne mogu da odnesu. Kad se to jednom resi priznanje ce, po mom misljenju, uslediti u roku od odmah. Dok se to ne resi priznavanje albanske nezavisnosti na Kosovu bi bila neodgovorna i tragicna greska s ozbiljnim posledicama.

A zasto ta pitanja nisu resena do sada? Bilo je 20 godina vremena da se to resi. Jeli krivac samo albanska strana ili ima malo krivice i na srpskoj? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Darth Bane said:

A zasto ta pitanja nisu resena do sada? Bilo je 20 godina vremena da se to resi. Jeli krivac samo albanska strana ili ima malo krivice i na srpskoj? 

 

Nema velike krivice ni na srpskoj ni na albanskoj strani, glavna krivica je na strani zapadnih sponzora kosovske nezavisnosti. Pisao sam sto puta o tome. Nama je NATO ostavio posledice rata u nasledje samo zato da bi zakrkao Bondstil tamo kod Urosevca i sada se duri zbog toga sto neko nece da pristane da vidi taj neopevani zlocin kao genijalnu i jakako neophodnu vojnu intervenciju kako bi se stvorilo demokratsko i multietnicko Kosovo. Naravno da nije bilo potrebno 20 godina da bi se ovo pitanje resilo ali da bi se nesto resilo trebalo bi neko da ga resava.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, taliesin said:

 

EU i SAD, bar kazu da im nije u interesu da imaju rusku proksi drzavu na Balkanu. Zamisli, to moderatori rade, preuzimaju inicijativu kad strane u sukobu ne mogu da se dogovore. Ne predlazu resenja koja njima idu u prilog vec ona koja stranama u sukobu idu u prilog. Zamisli Srbiju i Kosovo s resenim bilateralnim pitanjima u EU, ceo ostatak regiona bi legao na rudu za par godina. Ali ne, Makron se brine kako ce 42 drzave da se dogovore oko necega, kao da ima neke razlike da li 38 ili 42 drzave treba oko necega da se sloze. Glupi birokratski misevi koji ne vide dalje od vrha sopstvenih cipela.

 

Samo nagovestaj ovoga sto sam napisao u srpskoj javnosti, a to sam napisao bezveze i bez previse promisljanja, ojacao bi u Srbiji pro-EU poziciju vise nego bilo sta drugo.

 

“Imagine all the people...”

 

Zamisljam ja to, ko sto sam zamisljala da nece biti ratova devedesetih i svaka najgora i najapsurdnija opcija iz kategorije “nece valjda” se dogodila.

 

Hvala sto si mi sa blagim podsmehom objasnio sta je uloga moderacije. Znam ja sta je to, kao sto se secam da to u toj sredini ne funkcionise, vec ono “ko ima jaceg tatu”.  A secam se i moderacije iz ‘90tih kad su OK ljudi na mestu moderatora tretirani bahato, da bi za moderatore dobili balvane ala balkanski i sve sto uz to ide.

 

Jesi li ti siguran da ti birokratski misevi ne znaju nesto sto mi ne znamo? Iz Makronovog ugla, gledajuci ponasanje tih novih clanica (Poljska je americk igrac u zajednici) ima razloga da se bude skepiticno.

 

Bice da bi se tu Srbija bilateralno morala dogovoriti sa SAD, a misevi bi to aminovali. A posto je to malo izvesno, glede prethodnih iskustava, nastavice se tihi neformalni referendum medju Srbima. Tragicno.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, quad said:

Poljska ja sledeca koja povlaci, da nije poginuo sigurno bi povukao priznanje.

 

Kacinjski? Kako da ne? Sigurno. 

 

Kakogod, meni je bilo vazno da razumem logiku kojom se vodite da bih mogla da esktrapoliram sta se moze desiti ako se opcija za koju se zalazete bude aktuelna. Imam godina da manjak podataka iz sadasnjeg vremena popunim estimacijom istorijskih. 

 

Secam se da sam jednu drugaricu koja je imala tako distinktne stavove pitala kako mislli da ce se to odraziti na buducnost dece, vidi li svog sina u nekom ne daj boze sukobu. Imaju kapital napolju (NATO drzava), dvojna drzavljanstva, mogucnost da zive i tamo i vamo. Ona meni odgovara, pa znas kako svi smo mi pomalo licemeri. Izgleda da Vucic nije jedini kome odgovara da stavove formiraju oni cije pamcenje ne doseze daleko u proslost i nemaju pojma kako je ko od svih bekapiran u slucaju da stvari krenu skroz naopako.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darth Bane said:

A zasto onda Srbija ne bi priznala to fakticko stanje? Da pokaze svetu da postuje demokratsku volju vecine. 

Onda bi imala i kredibilitet da kritikuje sve lose stvari koje se desavaju u susednoj zemlji. Pa i ta pitanja vezana za kulturno nasledje, imovinu, prava srpske ( a i ostalih) manjina na Kosovu itd. 

Zato jer to nije fakticko stanje. Kosovo jeste nezavisno od Srbije ali nije nezavisna drzava. Primecujes li razliku? Ne priznaju ga Kina, Rusija, Indija. Nisu to tek tamo neke drzave vec drzave od skoro 2,5 milijarde ljudi sve ukupno. Ne priznaju ga ni evropske zemlje Spanija, Grcka, Rumunija i Slovacka. Bilo bi u redu i da Orban povuce priznanje s obzirom da se izdaje za prijatelja Srbije. Tako da, zasto bi nama bila bitnija volja Amerike od volje Kine. Ili volja Britanije od volje Spanije. Ovde je jaka propaganda da mi treba da vodimo politiku u skladu sa americkom voljom. Uostalom kad levica dodje na vlast u SAD (ako dodje) mozda preispitaju odluku o priznanju. Koliko je Katalonija priznata od Spanije i Skotska od Engleske, toliko neka nasa vlast prizna Kosovo. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Jonnhy Clash said:

Zato jer to nije fakticko stanje. Kosovo jeste nezavisno od Srbije ali nije nezavisna drzava. Primecujes li razliku? Ne priznaju ga Kina, Rusija, Indija. Nisu to tek tamo neke drzave vec drzave od skoro 2,5 milijarde ljudi sve ukupno. Ne priznaju ga ni evropske zemlje Spanija, Grcka, Rumunija i Slovacka. Bilo bi u redu i da Orban povuce priznanje s obzirom da se izdaje za prijatelja Srbije. Tako da, zasto bi nama bila bitnija volja Amerike od volje Kine. Ili volja Britanije od volje Spanije. Ovde je jaka propaganda da mi treba da vodimo politiku u skladu sa americkom voljom. Uostalom kad levica dodje na vlast u SAD (ako dodje) mozda preispitaju odluku o priznanju. Koliko je Katalonija priznata od Spanije i Skotska od Engleske, toliko neka nasa vlast prizna Kosovo. 

E jebiga sad imenjače.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...