Jump to content

Gadost dana


Mljeveni Djetic

Recommended Posts

6 minutes ago, Eddard said:


Naravno da hoće, nismo više u kolonijalnom dobu. 

Valjalo bi da je tako, ali se ne bih iznenadio da je tu neka muljavina.

Čudo da ova naša mrcina nije nesto slicno uradio sa svetinjama sa Kosova. Nepovratno, za ogromnu kintu i vaučer za dozivotno vladanje.

Edited by berti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Don Dusko said:

Sta je ovde gadost?Sto se moraju slike slati u Nemacku ili sto postoji mogucnost od Ruskog granatiranja?

Ako je ovo prvo onda imamo problem sa prioritetima.

To što postoji mogucnost da se to vise nikada ne vrati. Ima dosta toga po britanskim muzejima sto bi trebali da vrate, 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, berti said:

A ovi ce sigurno sve to da vrate kada se rat završi. 

 

Pobrkao si ih sa Britancima.

 

Quote

“When you move cultural heritage into a museum, you move it out of context. Yet that displacement is also a creative act,”

 

Hartvig Fiser, direktor Britanskog Muzeja 😄 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, berti said:

Valjalo bi da je tako, ali se ne bih iznenadio da je tu neka muljavina.


Ovo je klasično srpsko uvreženo mišljenje o zapadnim zemljama kao kolonijalnim okupatorima koje samo grabe i kradu od siromašnih jer eto “pola Egipta je u Britanskom muzeju” i slične (iako pre 100+ godina tačne) sada nebulozne tvrdnje.

 

Jedino ako ne misliš pod “muljavina” neku “kombinaciju” sa ukrajinske strane, što ne isključujem, ali ne moramo sns-ovsku logiku da projektujemo na svet oko sebe.

 

Bez takvih teorija zavere, ovo je jedan sasvim logičan i racionalan potez i nije mu mesto na ovoj temi.

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites




Ovo je klasično mišljenje o zapadnim zemljama kao kolonijalnim okupatorima koje samo grabe i kradu od siromašnih ....


Ovako bi trebao svaki udžbenik iz istorije, svuda na svetu da ima u predgovoru....

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Eddard said:


Ovo je klasično srpsko uvreženo mišljenje o zapadnim zemljama kao kolonijalnim okupatorima koje samo grabe i kradu od siromašnih jer eto “pola Egipta je u Britanskom muzeju” i slične (iako pre 100+ godina tačne) sada nebulozne tvrdnje.

 

Jedino ako ne misliš pod “muljavina” neku “kombinaciju” sa ukrajinske strane, što ne isključujem, ali ne moramo sns-ovsku logiku da projektujemo na svet oko sebe.

 

Bez takvih teorija zavere, ovo je jedan sasvim logičan i racionalan potez i nije mu mesto na ovoj temi.

Dakle, korupcija u Ukrajini je velika tako da u to moze biti ukljucena i neka kombinacija i ovde.

Grcka i Egipat su se dugo ganjali, a valjda se ganjaju i sada, oko vracanja nekih stvari. To je traljavo išlo, a valjda bi trebalo to da se reši. Ili mozda ne?

Ovo su fakti, a da li je to sns logika i slično...

Link to comment
Share on other sites

Pobogu, ljudi, ne mogu da se porede doba velikih carstava u 19. veku i saradnja muzeja u 21. veku, koja se reguliše ugovorima, sporazumima i neđunarodnim konvencijama. To što je neko u 19. veku mogao da ušeta u deo Osmanlijskog carstva i uzme šta hoće jer ga niko ništa nije ni pitao nije isto kao današnji ugovori o čuvanju i konzervaciji. Naravno, moguće je da neki ukrajinski kustos 'izgubi' neki predmet i da ga proda an crno, ali privremeno čuvanje eksponata je već postojeća i dobro regulisana praksa. Za odabir mesta i institucije gde će se čuvati je veoma bitno kakvi uslovi su na raspolaganju jer za praktično sve umetničke predmete ili muzejske eksponate su potrebne odgovarajuće prostorije koje nemaju vlage, nisu izložene visokim temperaturama niti temperaturnim oscilacijama, prejakoj svetlosti, gde nema insekata, životinja, gljivica i slično.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

Pobogu, ljudi, ne mogu da se porede doba velikih carstava u 19. veku i saradnja muzeja u 21. veku, koja se reguliše ugovorima, sporazumima i neđunarodnim konvencijama. To što je neko u 19. veku mogao da ušeta u deo Osmanlijskog carstva i uzme šta hoće jer ga niko ništa nije ni pitao nije isto kao današnji ugovori o čuvanju i konzervaciji. Naravno, moguće je da neki ukrajinski kustos 'izgubi' neki predmet i da ga proda an crno, ali privremeno čuvanje eksponata je već postojeća i dobro regulisana praksa. Za odabir mesta i institucije gde će se čuvati je veoma bitno kakvi uslovi su na raspolaganju jer za praktično sve umetničke predmete ili muzejske eksponate su potrebne odgovarajuće prostorije koje nemaju vlage, nisu izložene visokim temperaturama niti temperaturnim oscilacijama, prejakoj svetlosti, gde nema insekata, životinja, gljivica i slično.

Sve je tačno Vaso...ali kad "Srba" počne da nešto piše, daj zalepi mu nešto...valjaće na tamo.

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Eddard said:

Naravno da treba. Ali to ne znači da bi neko sada u npr. Louvre-u došao na ideju da ne vrati ove ukrajinske eksponate. Potpuno druga priča. 

Zasto onda ne vrate? Da li je to samo zbog procedure ili zbog nekih drugih razloga?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:

Zašto? Nije ukraden, već kupljen. Obtained legally. Jedino ako nije kupljen kao kradena roba, ali ajd ti to sad dokaži.

Ne verujem da je Hadzi Pavle Ridjicki pitao trgovca za  poreklo robe i izjavu Nesmina da je saglasan da mu se posmrtni ostaci mogu prodavati.

 

Link to comment
Share on other sites

Zasto onda ne vrate? Da li je to samo zbog procedure ili zbog nekih drugih razloga?
Pa ne znam, malo si me naterao da guglam, čini se da procedura jeste komplikovana, da je pitanje porekla mnogih artefakata nejasno, a sigurno da je dobrim delom i nedostatak volje za tim jer jelte, profit u muzejima.

U svakom slučaju, ja sam apsolutno za to da se vrate, ako ih zemlja porekla potražuje (kao npr. Parthenon Marbles ili Rosetta Stone i sl.).

Jedino što sam hteo da kažem, da kao što je Vasa gore objasnio, danas nema šanse da se dogodi da se ukrajinski predmeti dati na čuvanje ne vrate. Ni promil.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Eddard said:

Pa ne znam, malo si me naterao da guglam, čini se da procedura jeste komplikovana, da je pitanje porekla mnogih artefakata nejasno, a sigurno da je dobrim delom i nedostatak volje za tim jer jelte, profit u muzejima.

U svakom slučaju, ja sam apsolutno za to da se vrate, ako ih zemlja porekla potražuje (kao npr. Parthenon Marbles ili Rosetta Stone i sl.).

Jedino što sam hteo da kažem, da kao što je Vasa gore objasnio, danas nema šanse da se dogodi da se ukrajinski predmeti dati na čuvanje ne vrate. Ni promil.

 

Zemlje porekla su odavno prestale da postoje. Mogu samo da potrazuju drzave koje se danas nalaze na prostoru odakle su umetnine dislocirane, ali da li te drzave stvarno imaju neki osnov da potrazuju tako nesto?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...