Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Ako nekoga finansiraš više od dve decenije, a taj ti nije zahvalan, pre bih rekao da je u pitanjur azmaženost nego tretiranje nekoga kao krpe. Neka oni slobodno vole RuZZiju i prekinu da se bave mrskom EU. Za početak, predlažem da ušteđevinu iz mrskih evra konvertuju u rublje, da ne idu po tim Evropama, već da gastarbajterišu u Ruzziji, da ne letuju u mrskoj EU Grčkoj, već na belocrkvanskim jezerima i da svoje evropske automobile zamene za Lade.

Vaso...ko dete si neko. S ovom RuZZijom i ostalom gologuzijom.....:s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, FrediB said:

E pa zato nema prijema za Srbiju i slicne, izmedju ostalog. Niko nece trojance i one sto bi da rovere u svom sastavu. 

Nismo mi "trojanci", mi smo najstabilnija i najjača karika na Zapadnom Balkanu. Rumunija u Bugarska su boranija, Trojanac može da bude Edi Rama, Kosovo je nebitno izmedju stabilne Srbije i CG, nema mrdanja. Samo da modifikujemo vlast i očas posla smo mi pravi Evropljani, ali iz nužde. Mi i Kosovo trebamo da modifikujemo vlast. Modofikacija zamenom. Rekoh ranije negde, mi smo mali Amerikanci (mada, možda su i Ameri mali Srbi, ali da ne gubimo vreme na to) i mi smo u poznavanju demokratije i civilizacije daleko ispred ostalih Balkanaca. Imali smo nesreću, da smo spletom nesrećnih okolnosti, dolaskom na vlast retrogradnih snaga iz 90-tih napravili nekoliko koraka nazad i to nas sad košta, ali ispravićemo. Tu nesreću ima i Kosovo i BiH. Crnogorci su najviše napredovali, ali i oni moraju biti na oprezu.

 

Mi ne možemo da budemo gori nego što smo sad, znači, biće bolje.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, FrediB said:

Moze i mondenska rivijera Krim-Soci-Fist-Picunda-Suhumi. :lol_2:

 

Zaboravio si Tiraspolj. Čujem da su im plaže takve da mogu da se mere sa plažama pored Mlave, ali ako naprave plažu na Pariguzu, biće to opasna konkurencija :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Zaboravio si Tiraspolj. Čujem da su im plaže takve da mogu da se mere sa plažama pored Mlave, ali ako naprave plažu na Pariguzu, biće to opasna konkurencija :lol_2:

Stepsko evroazijsko sunce (za razliku od mracnog tmurnog NATO za-pada), spomenici Lenjinu i ostalim humanistima i renesansistima na svakom cosku, guzate plave cistokrvno slavjanske RuZkinje, votka u galonima i pejzazi ukraseni zlatnim ruZkim kupolama - sta treba vise u zivotu jednom cestitom Srbi? 

Edited by FrediB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Constantin said:

Nismo mi "trojanci", mi smo najstabilnija i najjača karika na Zapadnom Balkanu. Rumunija u Bugarska su boranija, Trojanac može da bude Edi Rama, Kosovo je nebitno izmedju stabilne Srbije i CG, nema mrdanja. Samo da modifikujemo vlast i očas posla smo mi pravi Evropljani, ali iz nužde. Mi i Kosovo trebamo da modifikujemo vlast. Modofikacija zamenom. Rekoh ranije negde, mi smo mali Amerikanci (mada, možda su i Ameri mali Srbi, ali da ne gubimo vreme na to) i mi smo u poznavanju demokratije i civilizacije daleko ispred ostalih Balkanaca. Imali smo nesreću, da smo spletom nesrećnih okolnosti, dolaskom na vlast retrogradnih snaga iz 90-tih napravili nekoliko koraka nazad i to nas sad košta, ali ispravićemo. Tu nesreću ima i Kosovo i BiH. Crnogorci su najviše napredovali, ali i oni moraju biti na oprezu.

 

Mi ne možemo da budemo gori nego što smo sad, znači, biće bolje.

 

Sve i da možemo da budemo gori, opet treba postaviti jedno najobičnije pitanje - zbog čega nas najdirektnije stavljaju u kontekst Ukrajine i Moldavije, u smislu proširenja?

 

Zašto baš sada? Odakle ta promena? Što nas bez reči ne ostave u čekaonici, da kao Turska tamo provedemo čitavu večnost i da nas, sa mirom istočnjačkih fakira, na kraju ne prime u EU?

 

Ne sećam se da je neko sa ZB rekao: ej, drugari, red je da nas primite zajedno sa Ukrajinom... Zato što to niko na Balkanu nije ni pomislio do trenutka kada su evrozvaničnici,  izazvani sopstvenim pogledom na širenje uticaja Kine i Rusije po evropskom prostoru van EU, ali i unutar Unije (Orban), počeli da izjavljuju da je EU nezamisliva bez ZB, Ukrajine i Moldavije.

 

Nezamisliva?!? Ma jel da? A kad je to postala nezamisliva, pošto je do napada Rusije na Ukrajinu bila prilično - zamisliva.  

Edited by Nek grmi jako
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nek grmi jako said:

 

Sve i da možemo da budemo gori, opet treba postaviti jedno najobičnije pitanje - zbog čega nas najdirektnije stavljaju u kontekst Ukrajine i Moldavije, u smislu proširenja?

To sta pricaju Spanija, danski ministar pa cak i sama Ursula fon der Lajen je nebitno dokle god su Makron i Solc, tj. FRA i DE kao dve najjace EU zemlje cvrsto i odlucno protiv prosirenja ionako klimave EU. 

Link to comment
Share on other sites

Okej, neće primiti zemlje ZB, Ukrajinu i Moldaviju jer ovi iz Brisela lažu, na čelu sa lažljivom predsednicom Evropske komisije...

 

Ali zašto lažu? Zašto laganje o proširenju kao delu ostvarenja cilja o ujedinjenoj Evropi baš sada? Ima li smislenijeg odgovora od onoga - zato što su lažovi?

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nek grmi jako said:

Ali zašto lažu? Ima li smislenijeg odgovora od onoga - zato što su lažovi?

Pa to. Ne lipsi magarce do zelene trave. Kao i poslednjih 20 godina. 

 

A tu je bogami i kulturoloski momenat - EU generalno smatra Balkan i slicne vuko***inama, ne zeli ih u svome drustvu, ali ih opet ne zeli ni u savezu sa Rusijom i Kinom.

 

Otuda berlinski procesi, statusi vecitih kandidata i razni open balkani za takve, da ih EU drzi na kratkom lancu. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

Vrtimo se u krug...

 

Dakle, iz Brisela decidno kažu da je mogućnost ubrzanog proširenja zalog borbi protiv kineskog i ruskog uticaja. Jer, da tog uticaja nema, da li bi bilo priče o ubrzanom proširenju na ZB, Ukrajinu i Moldaviju, koja dosad nije bila na stolu?

 

Pa ne bi...

 

U međuvremenu, Kina je već je stukla 20 milijardi samo u Srbiju i BiH, i to skoro pa hiruški precizno imajući u vidu broj stanovnika - nešto više od 16 milijardi u Srbiju i oko četiri milijarde u BiH. I hoće li nastaviti sa tim ako ZB ne uđe u EU, kao i sa ostalim vidovima mekog uticaja ne samo na te dve zemlje?

 

Neće, jer su videli obećanja iz Brisela zemljama ZB, pa će ih to zaustaviti... Ali juče...

 

Pa naravno da će ostati sve po starom, a svaka država koja to poželi sedeće na barem dve stolice, sve muzeći dve kravice, upravo onako kako radi AV, kome pritom u Briselu gledaju kroz prste za bukvalno sva nepočinstva, od prošlosti, preko sadašnjosti, do budućnosti.

 

I čemu onda obećanja i sav taj silni novac u samo nedelju dana, koji smo najjasnije pomenuli nabrajajući najnovije investicije i pomoć EU Srbiji i regionu??!? 

 

Ako je to krajnji cilj, da nam daju i jedni i drugi sipajući milijarde jer umiljato jagnje dve majke sisa, onda ništa.

Edited by Nek grmi jako
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Nek grmi jako said:

 

Sve i da možemo da budemo gori, opet treba postaviti jedno najobičnije pitanje - zbog čega nas najdirektnije stavljaju u kontekst Ukrajine i Moldavije, u smislu proširenja?

 

Sticaj okolnosti, koje, ako se prenebregnu mogu da naprave popriličan problem.

 

16 minutes ago, Nek grmi jako said:

Zašto baš sada? Odakle ta promena? Što nas bez reči ne ostave u čekaonici, da kao Turska tamo provedemo čitavu večnost i da nas, sa mirom istočnjačkih fakira, na kraju ne prime u EU?

 

Ne sećam se da je neko sa ZB rekao: ej, drugari, red je da nas primite zajedno sa Ukrajinom... Zato što to niko na Balkanu nije ni pomislio do trenutka kada su evrozvaničnici,  izazvani sopstvenim pogledom na širenje uticaja Kine i Rusije po evropskom prostoru van EU, ali i unutar Unije (Orban), počeli da izjavljuju da je EU nezamisliva bez ZB, Ukrajine i Moldavije.

 

Nezamisliva?!? Ma jel da? A kad je to postala nezamisliva, pošto je do napada Rusije na Ukrajinu bila prilično - zamisliva.  

 

Zemlje ZB moraju zajedno, jer nezamislivo je da, prema sopstvenom nahodjenju, svaka država počne da tera mak na konac sa svojim zahtevima. Prijem mora da bude istovremen i oktroisan, u smislu da sadašnje članice, pre svega Bugarska i Hrvatska ne čavulje sa svojim zahtevima prem Makedoniji i Srbiji. Tu će u paketu mnoge stvari da budu ispeglane. Onda, Srbija, kad bi bila prva primljena, pre Kosova ili obratno, bilo bi velikih opstrukcija. Tu je i Edi Faking Rama koji može da bude kvalitetan Trojanac....za Bosnu da ne pominjemo, te rogove u vreći, koji u svojim glavama još vode rat. Znači, biće neke konferencije.....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nek grmi jako said:

U međuvremenu, Kina je već je stukla 20 milijardi samo u Srbiju i BiH, i to skoro pa hiruški precizno imajući u vidu broj stanovnika - nešto više od 16 milijardi u Srbiju i oko četiri milijarde u BiH. I hoće li nastaviti sa tim ako ZB ne uđe u EU, kao i sa ostalim vidovima mekog uticaja ne samo na te dve zemlje?

EU bas i nema vise skoro neograniceni broj para kao pre 15-20 godina, a kamoli da stuce odjedanput 40 milijardi € i to u neku tamo Srbiju, BiH ili slicnu Albaniju. 

 

Link to comment
Share on other sites

Niste, Fredi, možda ispratili, ali u poslednje dve godine se drastično uvećao broj ulaganja, donacija, bespovratnih kredita i ostalih investicija i u Srbiju i u ZB, uprkos činjenici da EU nema baš novca za bacanje. I to do tačke da je EU bez prave konkurencije najveći sipač para u Srbiju i ZB... Zaključno sa prijemom ZB u program Digitalna Evropa, za koji je Evropska komisija potpisnicama iz regiona opredelila 7,5 milijardi evra (što Kina, ako ćemo najiskrenije, niti može da mečuje bilo kakvim direktnim izdvojenim programom, niti joj to pada na pamet jer joj je milije da širi uticaj infrastrukturnim projektima puput puteva, kreditima i kupujući kompanije i resurse).

 

I sad, logično, sledi najjednostavnije pitanje - a zašto baš sada, i to u situaciji kada ni Briselu ne cvetaju finansijske ruže?

 

Možda vole da bacaju pare poreskih obveznika u bunar... Ili da daju svom drugaru Vučiću, što je pre desetak dana objasnio neki lik u tekstu u Jutarnjem jasno pobrojavši sve veze, vezice i ostale konekcije AV sa evropskim i briselskim političarima (Makron je, naravno, jedna od glavnih zvezda tog nabrajanja).

 

Ne znam, zaista... Verujem da neko bolje zna pravi razlog zbog čega nas odjednom zasipaju pažnjom u govorima o proširenju (evo, i danas je UFDL, drugi dan zaredom, rekla da će EK pružiti podršku proširenju), te parama kao logističkoj pomoći istom tom proširenju.

 

I baš sam rad da čujem neki suvisli razlog tom takmičenju u disciplini ko će više da da Srbiji, Peking ili Brisel.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Ima tu ješ jedna gotovo neverovatna pojedinost koja se tiče najdirektnijih uputstava Evropske unije, skoro pa direktiva, koje je Srbija temeljno još direktnije zaobišla...

 

Pa tako možemo da se zapitamo - a šta bi sa nemačko-francuskim planom? Potpisasmo li ga, pa ga više retko ko pominje, a naročite ne u formi štapa? Šta je sa tim? Hoćemo li ili nećemo? I gde se zagubiše one konstrukcije - ako vi ne uradite to, mi ćemo vama uraditi ovo, pa su ih zamenile konstrukcije tipa - ne možemo ni da zamislimo EU bez ZB?!?

 

Krenemo li još samo malo dalje, možemo komotno da se zapitamo šta bi sa uslovom da Srbija uvede sankcije Rusiji, ili neće moći da bude na evropskom putu jer se ne pridržava osnovnih postulata kolektivne evropske bezbednosti, te zajedničkih koraka i članica i onih koji su u pristupnom procesu?

 

I, uvedosmo li sankcije Rusiji? Možda ima neko pravilo po kome svaka zemlja članica, svi sa statusom kandidata i svi na Balkanu moraju da uvedu sankcije Rusiji, samo Vučić ne mora (Dodik obaška)? I šta Vučića, u očima Brisela, čini tako izuzetnim pa ne mora da uradi ono što svi oko njega rade, bez obzira da li su članovi EU ili su u čekaonici?!

 

Ili su nam možda iz Brisela poručili: ako ne uvedete sankcije, mi ćemo vam oštro zapretiti tako što ćemo vam pokloniti investicioni paket od 2,1 milijardu evra, koji uključuje 528 miliona evra grantova EU iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć, to jest IPA III... Odnosno, ako ne uvedete sankcije Rusiji, kaznićemo vas dajući vam ogromne pare iz pristupnih fondova, iako u stvari ne nameravamo da vam dozvolimo da pristupite Uniji :)

 

Čekajte, pa to nema ni u Monti Pajtonu i Top listi nadrealista....I jel se i tu pitaju Makron i Šolc, ili se Vučić slučajno sapleo o te briselske milijarde?

 

Mislim, zbilja, kako razumeti taj u turn? Čemu ta slatka, mala izvrnuta torta i odakle sad ogromna šargarepa umesto dosadašnjeg vitlanja batinom ako se ne uradi ono što se na kraju nije uradilo? 

 

Kosovo - ništa. Sankcije - ništa. Slobodni izbori - ništa. Medijske slobode - ništa...

 

Ali važno je da je EU, kako reče UFDL, nezamisliva bez takvih.

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vidim da je približavanje EU uzelo maha.

 

Pitali smo građane: Da li vam smeta što čep ne može da se skine sa flaše

 

Ovde se već neko vreme postupa po direktivi Gretenke Tupberg i EU pa su plastične flašice tako napravljene da čep mora da se kida ako hoćeš da ih vratiš na mesto. Verujem da je sve ostalo u redu, da ptičice pevaju i da cveta cveće jer je primenjena najvažnija moguća direktiva. J*** pravosuđe, ljudska prava i ostale sitnice, važno je da se čepovi švajsuju za flaše.

Link to comment
Share on other sites

Vidim po komentarima na vest, da većina uopšte ne kapira zašto su čepovi sad zašvajsovani za flaše… toliko o ekološkoj svesti. Na stranu što nas neće zašvajsovani čepovi spasiti od ekološke katastrofe, kao što neće ni papirne slamke, ali opet, ako ne smeta (osim lake povrede ličnog komfora), why the hell not. Ja sam već odavno prestao da kupujem piće u plastičnoj ambalaži, staklo je majka (nema bolje coca-cole od one iz staklenih flaša), mada i dalje čekam da neko ispostavi računicu koliko ekološki košta proizvodnja, pranje i transport sve te staklene ambalaže u odnosu na reciklažu plastične, ali verujem da je bolje. 
 

Ono što nervira je stavljanje takvih marginalnih tema u prvi plan.

Edited by Eddard
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2023 at 1:06 AM, Nek grmi jako said:

Kosovo - ništa. Sankcije - ništa. Slobodni izbori - ništa. Medijske slobode - ništa...

 

Ali važno je da je EU, kako reče UFDL, nezamisliva bez takvih.

 

Pa ja potpuno razumem njihovu poziciju.  I ja bih tako da sam "oni".

VIdeli su kakav je narod i šta većinski misli/hoće, i zašto bi se sad oni nešto cimali da ulažu u infinitezimalnu manjinu. 

Ako uspemo da otrsemo slinu, super, ako ne, opet super, bitno im je da se spoljna politika usaglasi, a svaki narod ima vlast kakvu je izglasao zaslužuje.

 

7 minutes ago, Eddard said:

čepovi sad zašvajsovani za flaše…

 

Meni to super, valjda sam jedini u društvu, svi nešto kuketaju i serendaju da im fali, al zaista je cool što ne moram da razmišljam gde sam ga spustio a ni vraćanje nazad na flašu nije nikakav problem.

Svako čudo za 3 dana.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, fancy said:

Meni to super, valjda sam jedini u društvu, svi nešto kuketaju i serendaju da im fali, al zaista je cool što ne moram da razmišljam gde sam ga spustio a ni vraćanje nazad na flašu nije nikakav problem.

Svako čudo za 3 dana.

I meni. Koristim mnogo tu ambalažu. Najgore je kad ti zatvarač ispadne, ne znaš gde se otkotrljao ili znaš, a to je negde ispod kreveta, ormana....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Vidim po komentarima na vest, da većina uopšte ne kapira zašto su čepovi sad zašvajsovani za flaše… toliko o ekološkoj svesti. Na stranu što nas neće zašvajsovani čepovi spasiti od ekološke katastrofe, kao što neće ni papirne slamke, ali opet, ako ne smeta (osim lake povrede ličnog komfora), why the hell not. Ja sam već odavno prestao da kupujem piće u plastičnoj ambalaži, staklo je majka (nema bolje coca-cole od one iz staklenih flaša), mada i dalje čekam da neko ispostavi računicu koliko ekološki košta proizvodnja, pranje i transport sve te staklene ambalaže u odnosu na reciklažu plastične, ali verujem da je bolje. 
 

Ono što nervira je stavljanje takvih marginalnih tema u prvi plan.

 

Nisam čitao komentare, ali nije problem u tome što su sada zašvajsovani. Problem je što se približavanje EU svodi na veoma sitne stvari i ispunjavanje forme, ali ne i na suštine, dok su stvari kao što su sloboda medija, političke slobode i slično stavljene u deseti plan.

 

I kod ovih čepova je ispunjena samo forma. Kontejneri za reciklažu se koriste kao ukras. Imam takve na nekoliko metara od ulaza, a prazne se tako što sve bace u isti kamion, baš kao što se radi sa običnim kontejnerima. Onda je isti đavo da li ćeš baciti flašu sa čepom u običan ili reciklažni kontejner. Kakvi god da su čepovi, švajsovani ili ne, završiće na istom mestu, jedan u običnoj korpi za otpatke a drugi u kontejneru. To možda može da funkcioniše tamo gde postoji reciklaža, ali ovde jok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa da, ali za švajsovanje čepova za flaše je odgovorna multinacionalna kompanija Coca-Cola (ili njoj slične), koja to radi na globalnom nivou jer joj je u EU tako naređeno, pa joj je tako jeftinije da proizvodnju prebaci svuda, a ne da bi nervirala Srbe ili im ne daj bože podizala ekološku svest. Za ovo potonje, kao i za kontejnere i ostale stavke koje si naveo je odgovorna srpska vlast. Babe i žabe.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...