Jump to content

Automobili - šta vozimo, iskustva, polovnjaci, šta kupiti?


Constantin

Recommended Posts

Novi.

Sačekaću sajam automobila, da vidim šta će tada da ponude. Sve u svemu, izabrao sam buduće dodatne pakete, dok je junior obilazio Cabrio Mustanga i Raptora :s_d: 

Mene je najviše fascinirao žuti električni 4x4 Mustang Mach-E SUV od 450 konja. Ludilo.

E, da, svidela mi se i jedna metalik siva Kuga s panorama krovom. 

Ako bih išao na Kugu, onda bi to bilo nešto polovno, 2019+ model...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fancy said:

Novi.

Sačekaću sajam automobila, da vidim šta će tada da ponude. Sve u svemu, izabrao sam buduće dodatne pakete, dok je junior obilazio Cabrio Mustanga i Raptora :s_d: 

Mene je najviše fascinirao žuti električni 4x4 Mustang Mach-E SUV od 450 konja. Ludilo.

E, da, svidela mi se i jedna metalik siva Kuga s panorama krovom. 

Ako bih išao na Kugu, onda bi to bilo nešto polovno, 2019+ model...

Nisam bas upoznat sa situacijom u Srbiji po pitanju el. auta. Razmisli da li je to pametno u Srbiji. Kao prvo veoma bitan je servis, zatim mreza punjaca. Ja sam nisam siguran sta je pametno uzeti. Ja bih trebao za neku godinu mijenjati auto ali nisam pametan sta je pametno kupiti. Trenutno razmisljam o hibridu, i to benzincu. Ne znam , ubih se razmisljajuci. Elektricne ne volim ali isto tako to se toliko razvija da je tesko reci sta ce biti za 2 godine.Kasno je, odoh da spavam.

Link to comment
Share on other sites

Nisam bas upoznat sa situacijom u Srbiji po pitanju el. auta. Razmisli da li je to pametno u Srbiji. Kao prvo veoma bitan je servis, zatim mreza punjaca. Ja sam nisam siguran sta je pametno uzeti. Ja bih trebao za neku godinu mijenjati auto ali nisam pametan sta je pametno kupiti. Trenutno razmisljam o hibridu, i to benzincu. Ne znam , ubih se razmisljajuci. Elektricne ne volim ali isto tako to se toliko razvija da je tesko reci sta ce biti za 2 godine.Kasno je, odoh da spavam.
Ima za sada dovoljno punjača, još kad se tome doda u planirana mreža punjača na auto-puti Niš-Beograd, biće dovolnjo. U Nišu, inače, ima oko 1000 Taxi vozila. Dobrih 90% su Hibridi, uglavnom Toyote Prius, nešto malo Hondi. Bross Taxi ima u upotrebi 50-ak vozila VW Golf na električni pogon. Prva tura je prešla preko stotinak hiljada km, bez ikakvih kvarova. Samo potrošni materijal.

Ali da nije sve kako treba, pobrinuli du se klasnični srpski selci. Postoje, kod Delte 4-5 punjača za električne automobile, ali nikada nisu dostupni ljudima koji bi da ih koriste. Uglavnom su tu parkirana vozila i to uglavnom ljudi iz okolnih mesta, koji pazare unutra, pa ne može da se pridje do njih.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, koca popovic said:

Nisam bas upoznat sa situacijom u Srbiji po pitanju el. auta. Razmisli da li je to pametno u Srbiji. 

 

Nije. Kakav crni električni auto, nije to pametno uzeti nigde. Gde si samo video da to merkam da kupim?! :lol_2:

 

Da li zaista pišem toliko nerazumljivo? :ajme:

 

Ne zanima me nikakav el. auto, samo sam nešto video prvi put (E-Mach) i bio fasciniran izgledom. Plus to čudo je bar 3, 4 puta above my price range.

 

Da usporim i pojasnim - zanima me Puma, benzinac (na žalost ne postoji dizel), nova ili Kuga dizel polovna. Samo to, kakva crna električna kola... Lepo je to sve i super ali ne u mojoj kući.

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2024 at 11:19 AM, koca popovic said:

@Constantin ja sam ti od tih sto si napomenuo o vlasnicima MB. U dodatku sam i Hercegovac. Vozim MB vec 20 godina 

...

 

Jao, ovo tek sad vidim, moram da ispričam vic koji sam čuo u Zagrebu '95 od lokalne UNHCR ekipe :classic_biggrin:

 

Umrla Hercegovcu majka i on daje oglas u Večernjaku (tada je bilo do 3 reči besplatno) i on dolazi na šalter i kaže - pišite oglas: "Umrla Matova mati".

Službenica na šalteru ga gleda i sažali se - "Nemojte gospon samo 3 reči, pa mati je to, dajte barem još 2 reči, evo ja ću platit..."

Hercegovac će na to - pišite:

Spoiler

"Umrla Matova mati, prodajem Mercedes"

:s_d:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovde vlada gura el auta. Prvo je bilo mnogo toga dzabe. Npr. nije se placao porez, dzabe parking kao i brod. Sad se placa nesto od toga. Ja ne volim el auta ali kad te sila natjera onda se tesko boriti protiv toga. Generalno je trend u cijelom svijetu da se predje na el auta. Citao sam da ce se do 2035 g preci skroz na proizvodnju el auta. Ja nekako mislim da je hibrid najbolje rjesenje za mene. Lokalna voznja na struju a na dalje benzin ili dizel.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, koca popovic said:

 Ja nekako mislim da je hibrid najbolje rjesenje za mene. Lokalna voznja na struju a na dalje benzin ili dizel.

spacer.pngspacer.png

spacer.png

spacer.png

 

 

Kako objasniti ljudima zašto auto (hibrid) više troši na ozvorenom :s_w:

Vozio sam Priusa II, III, IV i ovaj IV restajling.....ovaj poslednji, samo što ne ide sam tamo gde si pošao. Ustvari ide, ali trebaš malo da mu pomažeš. Kad bih ponovo počeo da vozim, kupio bih onog najružnijeg Priusa II.....održavanje kao u Zastavi 101, po ceni...a sve ostalo, perfekt. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



[mention=223]Constantin[/mention] meni je sasvim ok 45 km na struju. Na posao, sa posla,do sinova itd....


Ne znam da li drugi autmobili imaju sistem kao Toyota. Ona koristi rad motora, kočenje, motorno kočenje, za dopunu baterije. Kad auto ubrza preko 40 km/h, automatski se prebacuke na benzin, a baterija služi da, kod naglog ubrzanja, pomogne motoru, da odradi ubrzanje u punom kapacitetu. Lepi bolje nego turbo. Tako da, u gradu, staneš na semafor, on klikne i radi na struju, čim ubrzaš, ode na benzin. Meni je ova 4R Toyota trošila oko 4 litara TNG u gradu...na otvorenom 8-10...na auto putu, video si fotku...večito sam uklapao vreme po pumpama, da ne popijem kaznu. U medjuvremenu, postavili su kamere, a ja prestao da vozim [emoji847]

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Posto ne volim el auta onda i nemam neko znanje o njima. Kad mi nesto treba na tu temu onda pitam sinove. Mislim da su danasnji hibridi kojima se puni baterija  punjacem u garazi mozes da biras na koji pogon zelis da vozis. To sto si ti opisao to je bilo prije 8-10 god. Imali smo jedan autobus na probi bas takav kako si ti opisao. Sad je druga prica.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, koca popovic said:

Posto ne volim el auta onda i nemam neko znanje o njima. Kad mi nesto treba na tu temu onda pitam sinove. Mislim da su danasnji hibridi kojima se puni baterija  punjacem u garazi mozes da biras na koji pogon zelis da vozis. To sto si ti opisao to je bilo prije 8-10 god. Imali smo jedan autobus na probi bas takav kako si ti opisao. Sad je druga prica.

Nema veze sa godinom proizvodnje. Moja Eoyota je bila 2022.g. kupljena nova u Ravexu...

Neki modeli imaju i plug-in motore +  EM i mogu svaki nezavisno da rade....samo da znaš da autonomija nije velika. Doduše, ti si i napomenuo to.

 

Treba imati u vidu da nemaju svi hibridi:

Isti tip baterije

Isti kapacitet baterije

Isti način i efikasnost punjenja

Isti benzinski (ili dizel) motor

Isti menjač

Istu masu

Iste dimenzije točkova 

 

U svakom slučaju, kako stvari sada stoje, da se ja pitam, "fosila" se ne bih odrekao tako lako, a Hibryd...lepota. Kupuj.:shake:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Constantin said:

Nema veze sa godinom proizvodnje. Moja Eoyota je bila 2022.g. kupljena nova u Ravexu...

Neki modeli imaju i plug-in motore +  EM i mogu svaki nezavisno da rade....samo da znaš da autonomija nije velika. Doduše, ti si i napomenuo to.

 

Treba imati u vidu da nemaju svi hibridi:

Isti tip baterije

Isti kapacitet baterije

Isti način i efikasnost punjenja

Isti benzinski (ili dizel) motor

Isti menjač

Istu masu

Iste dimenzije točkova 

 

U svakom slučaju, kako stvari sada stoje, da se ja pitam, "fosila" se ne bih odrekao tako lako, a Hibryd...lepota. Kupuj.:shake:

Ma ne bi ni ja ali nisam toliko bogat da vozim ono sto ja volim. Na zalost. Ovdje se prodaje preko 90% cisto el auta. 

Link to comment
Share on other sites

@Constantin
Govorite o različitim tipovima hibrida, Prius nije Plug-in hibrid, njega ne možeš da puniš.

Koca govori o Plug-in hibridu, koga na punjaču, kod kuće ili negde napuniš i možeš da ga voziš samo na struju. Ja vozim MB Dizel Plug-in hibrida, ima range od oko 90km, što je meni super, po gradu i na kraće relacije vozim isključivo na struju, na dalje do 300km je kombinovano, a preko toga možeš na struju da zaboraviš ako ne dopunjavaš, a to ima smisla samo ako imaš DC punjač, pa možeš za max. pola sata da napuniš bateriju i nastaviš dalje, ali je u principu beskorisno na duže relacije (npr. kad budem išao za Srbiju).

Elektro je cool, osećaj kad voziš meni mnogo bolji nego dizel/benzin, ali ne bih uzeo full electro, nema tih para. Još uvek niti sam ubeđen da je to "zelenija" varijanta, niti mi je za moje potrebe praktičan. Meni treba nešto što mogu u Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj a na kraju i u Srbiji gde god poželim za 5 minuta da do vrha napunim i da vozim dalje. Dok se taj standard ne ispuni, e vozila za mene nisu konkurentna.

@fancy
Ja vozio Kugu 2013 od 2015-2022, solidan auto, sve u svemu sam bio zadovoljan, ali ajd da ne pravimo od Forda nekakvu mitsku zver, izbio mi je par hiljada eura na opravke koje u tom segmentu vozila ozbiljnom proizvođaču ne smeju da se dešavaju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Eddard said:

@Constantin
Govorite o različitim tipovima hibrida, Prius nije Plug-in hibrid, njega ne možeš da puniš.

Koca govori o Plug-in hibridu........
 

 

naravno da govorimo o razlićitim tipovima, ja i Koča smo se razumeli. Taman posla da ne znam da Prius nije plug-in, promenio sam ih sve od II do IV Restailing. Za sada...ne bih se hvatao elektromobila....klasičan Hibryd je taman.

Quote


Elektro je cool, osećaj kad voziš meni mnogo bolji nego dizel/benzin....

 

 

Još da ima mesta za žeton, pa kao u luna parku....:61:

 

 

Jbt...nekad smo nosili kanticu u gepek, za ne daj Bože,,,,sad produžni kabl :ajme:

Link to comment
Share on other sites

Kod nas vec par godina Volvo XC90 D5 iz 2006 u vlasnistvu. Kada sam gledao da ga kupim moja supruga mi rekla da je mnogo ruzan i da nema teorije da ga uzmemo. Ja bio uporan i poveo je da odradimo probnu voznju...i zavrsio na kraju u nasim rukama. 🙂

185 PS vuce fino, potrosnja u gradu od 8,8-9,3 l/100km. Prilicno dobro za automatik i 2,2 tone. Na otvorenom u zavisnosti kako ga vozis...moze u svakom slucaju mnogo ekonomicno sa tempomatom na 120-130 km/h. Alpe smo obisli poprilicno i da kucnem u drvo...ispratio je sve uspone (nas dvoje i nasa 3 klinca).

Epilog svega...kaze moja zena "od sada uvijek i samo uvijek Volvo. 🙂
 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Eddard said:

Jao brate jeste, mene to baš užasava... Vozim auto koji vozim, sve ono na vrh nivou, al kad treba da ga napunim - razmotavam i razvlačim kablove. Ma nosite se sa vašim dizajnom.

Polako....će bude i Wi-Fi punjenje, ko Nokia....:smiley2: a Srbi će izmisle varijantu da kradu struju :roflmao:

 

3 minutes ago, C.F. said:

@Constantin Kod mene 54 mpg, Prius. Vidim na tvom 4.6 kml. Kako da izračunam to, da vidim razliku.

 

Tebi računa milju po galonu. Ne znam da li imaš u settingu da prebaciš, ako nema, prosto...digitron u ruke pa pretvaraj :87:

6 minutes ago, C.F. said:

Utata…bolje od njega 😛

 

Nije ni ono tačno....ja sam imao ugradjen TNG i BOARD ne daje pravu potrošnju. U gradskoj vožnji, dok nije bio ugradjen TNG, skidao sam ispod 4 na 3,7 ...3,8 l/km h. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/13/2024 at 7:56 PM, Constantin said:

Polako....će bude i Wi-Fi punjenje, ko Nokia....:smiley2: a Srbi će izmisle varijantu da kradu struju :roflmao:

 

 

Tebi računa milju po galonu. Ne znam da li imaš u settingu da prebaciš, ako nema, prosto...digitron u ruke pa pretvaraj :87:

 

Nije ni ono tačno....ja sam imao ugradjen TNG i BOARD ne daje pravu potrošnju. U gradskoj vožnji, dok nije bio ugradjen TNG, skidao sam ispod 4 na 3,7 ...3,8 l/km h. 

Ova tvoja potrosnja je vjerovatno kombinacija goriva i struje. Auto na  fosilno gorivo u gradskoj voznji da toliko malo trosi meni je gotovo nemoguce.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...