Jump to content

Berlin, gde tražiti stan za porodicu sa osnovcem


implant

Recommended Posts

52 minutes ago, Eddard said:
1 hour ago, implant said:
 
Zahvaljujem, ako nešto saznaš, javi.
 
Inače, advokat mi je savetovao da odmah iznajmim stan koji je dovoljan za nas troje. Treba mi 2.5 - 3soban stan, ta polovina sobe ili treća soba bi morala da bude veća od 6 kvadrata, mislim da je to neki minimum za klinca po nemačkom zakonu.

Naravno, nemoj da se zajebavaš, za vas je 3-soban stan must.

 

Znam...nego, mislio sam da uštedim malo para tako što što ću prvo iznajmiti stan samo za sebe, a veći tek kada udjemo u proces spajanja porodice. Advokat kaže da to nije dobra ideja i da treba odmah uzeti veći stan, tako da će biti calenzi 1000e ili više mesečno, bite - a biću sam u tolikom stanu barem 6 meseci, verovatno i duže.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Eddard said:

Što si optimista, 1000e za trosoban stan emoji16.png.

 

Pa nije da nema, nego treba doći do njih. Neki udaljeniji delovi grada, ima čak i Potsdam, tako barem kaže Immoscout... videćemo.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, implant said:

 

Zahvaljujem, ako nešto saznaš, javi.

 

Inače, advokat mi je savetovao da odmah iznajmim stan koji je dovoljan za nas troje. Treba mi 2.5 - 3soban stan, ta polovina sobe ili treća soba bi morala da bude veća od 6 kvadrata, mislim da je to neki minimum za klinca po nemačkom zakonu.

 

14kvm po osobi ti je potrebno za spajanje porodice, tako da ti je stan od cca 50kvm sasvim dovoljan za spajanje porodice. Koliko ti klinac ima godina? Za decu do 2god nije potrebna zasebna soba ... sa minimalnin iznosom plate koji ti je potreban verujem da si upoznat.

 

 

Edited by Fat Zadd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Fat Zadd said:

 

14kvm po osobi ti je potrebno za spajanje porodice, tako da ti je stan od cca 50kvm sasvim dovoljan za spajanje porodice. Koliko ti klinac ima godina? Za decu do 2god nije potrebna zasebna soba ... sa minimalnin iznosom plate koji ti je potreban verujem da si upoznati.

 

 

 

Hvala za info! Klinac će uskoro 12, a što se plate tiče, obzirom da sam frilenser jednog meseca može da bude i više od proseka, drugog manje, ali bi na godišnjem nivou bilo u tom nekom proseku + ušteđevina koju imamo. Verovatno bih našao i neki mini-job za početak, dok se sve ne ustali.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, implant said:

 

Hvala za info! Klinac će uskoro 12, a što se plate tiče, obzirom da sam frilenser jednog meseca može da bude i više od proseka, drugog manje, ali bi na godišnjem nivou bilo u tom nekom proseku + ušteđevina koju imamo. Verovatno bih našao i neki mini-job za početak, dok se sve ne ustali.

Tvoja ce zena naci odmah maxi job. Vase je dete veliko, nije mu potrebna dadilja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Selina said:

Tvoja ce zena naci odmah maxi job. Vase je dete veliko, nije mu potrebna dadilja.

 

Da, ali je jako nezgodno i problem za dete od 12 godina, koje ne poznaje grad, a posebno jezik da putuje i npr menja 2 prevoza do skole... jos ako trenira kakav sport ili npr ide u muzičku skolu 🙂  neka deca se lakše prilagode,  neka teže. 

  Na moju veliku žalost,  iz tih razloga, ja sam morao da se preselim iz svog sela ( miran, cist gradic od cca6-7K stanovnika) u grad , koji je sve ne samo cist :classic_laugh:...

-cerka 2X nedeljno muzička skola+2X trening odbojka,  sin 3-4X  trening fudbal na 2 lokacije , zence skola jezika + ... treba sve to uklopiti sa gradskim prevozom, skolom I slicno. Mora sve to sagleda I on.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Fat Zadd said:

 

Da, ali je jako nezgodno i problem za dete od 12 godina, koje ne poznaje grad, a posebno jezik da putuje i npr menja 2 prevoza do skole... jos ako trenira kakav sport ili npr ide u muzičku skolu 🙂  neka deca se lakše prilagode,  neka teže. 

  Na moju veliku žalost,  iz tih razloga, ja sam morao da se preselim iz svog sela ( miran, cist gradic od cca6-7K stanovnika) u grad , koji je sve ne samo cist :classic_laugh:...

-cerka 2X nedeljno muzička skola+2X trening odbojka,  sin 3-4X  trening fudbal na 2 lokacije , zence skola jezika + ... treba sve to uklopiti sa gradskim prevozom, skolom I slicno. Mora sve to sagleda I on.

 

 

Naravno, zato sam i pokrenuo ovaj topik. Najvažnije mi je da nađem školu koja je dobra i što bliže tom nekom budućem stanu...mislim da je i bolje za dete da budemo u nekom mirnijem delu grada (a oni su uglavnom malo dalje od centralnog jezgra), makar nam trebalo i malo više vremena da stignemo do Alexander Platza, npr. Prevoz je ionako toliko dobar da možeš da stigneš svuda dosta brzo.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, implant said:

 

Zahvaljujem, ako nešto saznaš, javi.

 

Inače, advokat mi je savetovao da odmah iznajmim stan koji je dovoljan za nas troje. Treba mi 2.5 - 3soban stan, ta polovina sobe ili treća soba bi morala da bude veća od 6 kvadrata, mislim da je to neki minimum za klinca po nemačkom zakonu.

 

Poslaše spisak :

 

Lichtenrade, Marienfelde, Lichterfelde Lankwitz i Steglitz

 

To su delovi grada sa dobrim školama koji još uvek imaju cene stanova koji nisu skupi.

 

Njihovi uban i esban su dosta brzi i tačni tako da do centra možeš da odeš za 15 minuta. Mada ovi moji skoro nikad  i ne idu tamo jer u svakom delu grada imaš velike tržne centre i radnje tako da jedino čemu centar služi je da obiđeš znamenitosti a to ti posle nekog perioda kada sve obiđeš neće više biti interesantno. Osim ako voliš da šetaš jer u centru Berlina ima ogroman park koji je fenomenalan. A i taj potez od Rajhstaga do Aleksandar Placa je vrlo lep za štenju.

 

Edited by Klotzen
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Klotzen said:

 

Poslaše spisak :

 

Lichtenrade, Marienfelde, Lichterfelde Lankwitz i Steglitz

 

To su delovi grada sa dobrim školama koji još uvek imaju cene stanova koji nisu skupi.

 

Njihovi uban i esban su dosta brzi i tačni tako da do centra možeš da odeš za 15 minuta. Mada ovi moji skoro nikad  i ne idu tamo jer u svakom delu grada imaš velike tržne centre i radnje tako da jedino čemu centar služi je da obiđeš znamenitosti a to ti posle nekog perioda kada sve obiđeš neće više biti interesantno. Osim ako voliš da šetaš jer u centru Berlina ima ogroman park koji je fenomenalan. A i taj potez od Rajhstaga do Aleksandar Placa je vrlo lep za štenju.

 

Puno hvala tebi i zahvali se svojima! Dodajem ova četiri dela grada uz nekoliko onih za koje znam od ranije i za koje sam saznao ovde.

 

Jeste, šetao sam više puta tom trasom, odlična je. Za sada, omiljeni deo grada mi je Kreuzberg, onaj deo bliži centru i pored kanala. Naročito izdvajam Oranienštrase jer u njoj ima fenomenalna radnja sa muzičkim instrumentima, pa jedna sa kaubojskim čizmama + bar u kome može da se pljuga unutra. Omiljen za sada, nisam obišao ni 10i deo grada kako treba, ogroman je.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, implant said:

Puno hvala tebi i zahvali se svojima! Dodajem ova četiri dela grada uz nekoliko onih za koje znam od ranije i za koje sam saznao ovde.

 

Jeste, šetao sam više puta tom trasom, odlična je. Za sada, omiljeni deo grada mi je Kreuzberg, onaj deo bliži centru i pored kanala. Naročito izdvajam Oranienštrase jer u njoj ima fenomenalna radnja sa muzičkim instrumentima, pa jedna sa kaubojskim čizmama + bar u kome može da se pljuga unutra. Omiljen za sada, nisam obišao ni 10i deo grada kako treba, ogroman je.


Licno ne poznajem Berlin, ali znam da ima prilicno turbulentno trziste stanova za izdavanje. U svedskim medijima se cesto poredi sa stockholmskim, delom i zato sto iste velike firme caruju u oba grada, pa im je i nacin upravljanja tim stanovima slican. Da ne idem u previse detalja, ali mislim da ne treba da u startu ogranicavas potraznju na samo neke delove grada, vec da gledas sve. Tek kad nesto nadjes i ucini ti se privlacnim, mozes da se udubis u to gde se nalazi, kakve su komsije, skole itd., pa da eliminises ono sto ti ne odgovara.

 

Ovo ti kazem zato sto se situacija stalno menja i nesto sto je bilo na losem glasu moze odjednom da izadje na dobar, i obratno. To zavisi od mnogo faktora, a najvise od stepena renoviranja pojedinacnih stanova u starijim zgradama, nesto sto je tipicno za oba pomenuta grada. Renoviran stan moze da bude duplo skuplji od prvog komsije, znaci stan iste kvadrature, u istoj zgradi. To direktno znaci da se menja sastav stanara jer u renovirane stanove dolaze oni vece platezne moci, sa svim sto to donosi (uredno stepeniste, ispravni liftovi, nema buke i galame…). Kad bi nasao stariji, nerenoviran stan u zgradi gde je vecina renovirana, mislim da bi dobio bas ono sto ti treba - jeftin stan u dobrom mikrookruzenju. Ako ono sire nije bas dobro, decko moze da ide prevozom do skole. Nije mali, bice i veci kad dodjete, a ne bi bio ni jedini koji putuje do bolje skole, iako postoji skola u komsiluku.

Sve ovo ti pisem za slucaj da ti je kirija ogranicavajuci faktor, a cini mi se da jeste, pa te u nekom trenutku uhvati ocajanje. Ako ti se u startu posreci, sto ti ja od srca zelim, onda zaboravi ovo sto sam napisala, nebitno.

Edited by vilhelmina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kreuzberg je nekada bio poznat kao Mali Istanbul. No to se menja sa porastom kirija tako da danas nije više toliko dominanantan sa auslenderima 🙂 , pogotovo taj deo koji se tebi sviđa. Krenuli su da se sele u Neukoln koji je odma ispod no unazad 10 godina i tu je došlo do porasta kirija pa i tu sada dolazi da procesa de auslenderizacije. Meni lično se Kreuzberg nije svideo jer je dominirala turska, ideš ulicom i svi lokali su sa turskim imenima, trešti njihova muzika.... Neukoln je već dosta drugačiji, tu ima svih vrsta doseljenika, mada opet najviše Turaka, pa mu to ne oduzima nego dodaje na šarmu, no tu recimo većina lokala ima nemačka imena iako je nacionalna primesa takođe primetna. Recimo blizu jednog mog rođaka je neki grčki restoran koji ima nemačko ime ali je ceo restoran spolja u onoj njihovoj plavoj boji i na jedan lep način skreće pažnju na sebe. Odma pored njega je Turska pekara, prilično dobro se slažu. Što se tiče Turaka postoji ogromna razlika između onih koji su rođeni tamo i onih koji su nedavno došli iz Turske. Ovi što su rođeni tamo ako su svetlije puti mislićete da su nemci dok ovi iz Turske i dalje zamotavaju žene što meni lično izgleda očajno i to je ono što mi najviše smeta tamo. Većina Turaka dolazi iz kojekakvih selundrina tako da dok se taj pita u porodici žive isto kao i u Turskoj, generacije koje su odrasle tamo su skroz westernizovane, upoznao sam ih nekoliko i zaista većina su modernih shvatanja i ne zamotavaju žene. Nojkoln ima deo gde su novije zgrade i tu je standard viši ali mislim da se tamo može probrati jeftinih stanova ako ti malo problematičnije okruženje nije problem. Moja Tetka tamo živi i ona ne misli da se seli jer se njoj sviđa Nojkoln, ali se mlađa generacija odselila, oni su svi kupili kuće i otišli u delove grada gde dominiraju kuće.

 

To ti je inače i moj savet, posle godinu-dve sedi i dobro razmisli, ako ti se život tamo sviđa i ako se snađeš obavezno kupi sebi kuću ili stan, šta preferiraš. Jer ako kao moja tetka plaćaš kiriju 50 godina ti se verovatno platio taj stan jedno dva puta koliko vredi. Kad sam ih pitao što nisu kupili stan rekli su mi da su oni uvek mislili da će se vratiti u YU posle nekoliko godina. Nemoj i ti napraviti tu grešku.

 

EXYU ekipa se tamo slaže odlično, čak i 90-ih je to bilo na vrlo visokom nivou tako da računaj da ćeš ići i u Hrvatske i Bošnjačke lokale. Ja nisam bio od 2010. ali tada je bila jedna radnja vrlo interesantne koncepcije. Imala je ulaz sa dve ulice, Sa jedne strane je mesara, sa druge prodavnica slatkiša, začina i pića a u sredini je prodavnica sa DVD-ovima, knjigama i novinama 🙂 , u principu jedna radnja ali je razdvojena na tri dela i tu imaš proizvode sa ovih prostora čak dosta ljudi dolazi da se ispriča sa zemama 🙂 , kad su čuli da sam iz "Juge" kako oni kažu odma sam bio glavni sagovornik za sve tamo kada sam prvi put bio 90-ih. Kasnije sa internetom informacije brže idu tako da je taj običaj nestao jer realno nema šanse da ja ovima iz Sarajeva prenesem nešto što oni već nisu pročitali na portalima.

 

Meni lično se svideo Potsdam, on je dalje od centra grada, ne znam koliko ćeš biti vezan za centar, i izgleda mi odlično. Podseća na naše gradove u Vojvodini. Ono što je tamo fenomenalno je da su oko tog grada skoro svi dvorci Pruskih Kajzera. Grad je okružen jezerima, rekom ima fantastična mesta za šetnje, a obzirom da ima 200k stanovnika jasno ti je da ništa od toga nije daleko. Od Berlina je jedno sat vremena vožnje iako na karti ne izgleda tako, možda manje ako ideš u nekom terminu kada nema gužvi. Zbog tih dvoraca je centar turizma tako da zna da bude gužvi kada je sezona turista.

 

U samom gradu mi se svideo Špandau ali ovi moji kažu da ne znaju nikog ko tamo živi i da to baš  i nije poželjan deo grada 🙂 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, implant said:

 

Znam...nego, mislio sam da uštedim malo para tako što što ću prvo iznajmiti stan samo za sebe, a veći tek kada udjemo u proces spajanja porodice. Advokat kaže da to nije dobra ideja i da treba odmah uzeti veći stan, tako da će biti calenzi 1000e ili više mesečno, bite - a biću sam u tolikom stanu barem 6 meseci, verovatno i duže.

Ja ti savetujem da uzmes neku garsonjeru) studio, sto jeftinije mozes, a onda gledaj sta ces i kako ces.

Za stan ce ti biti potrebno i 1500 evra, a verovatno si prevideo da kao frilenser moras da placas sam

zdravstveno olsiguranje koje kosta i 600 evra. Dobre su skole one gde ima malo ili nikako migrantske dece,

a to su katolicke ili evangilisticke gimnazije ( u Potsdamu ih ima dve) jer tamo ovi sto ne vole krst ne zalaze.

Ima ih u Berlinu jos vise sigurno, ali obicno nisu u krajevima grada gde ima mnogo migranata kao sto je recimo

Neuköln. Zato sam i napisala da tvoja zena mora na licu mesta da pocne da radi ( posla ima koliko zelis i to

bez mnogo znanja nemackog) jer ste onda svi osigurani preko njenog radnog mesta. Ne mozete ziveti samo sa

tvojim tu i tamo neizvesnim frilanserskim prihodima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Klotzen Sve se slažem, pogotovo ono za kupovinu nekretnine, jedino ovo za Kreuzberg/Neukölln ne, tamo samo u kupovinu, na ćevape i burek, nikako za život. Mada, u poslednje vreme Kreuzberg zaista doživljava renesanse, ali još uvek bih ja njega izostavio iz lokacija za traženje stana.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Eddard said:

@Klotzen Sve se slažem, pogotovo ono za kupovinu nekretnine, jedino ovo za Kreuzberg/Neukölln ne, tamo samo u kupovinu, na ćevape i burek, nikako za život. Mada, u poslednje vreme Kreuzberg zaista doživljava renesanse, ali još uvek bih ja njega izostavio iz lokacija za traženje stana.
 

Kreuzberg dozivljava renesansu, ali samo umetnicku ( Zeleni i new age sistemi, ali to nije za zivot normalne porodice), a Neuköln

je strava i uzas, uostalom gledamo na televizor sta se tamo dogadja.  U oba dela grada stanuju zapravo socijalni slucajevi

i to placa drzava ( citaj ljudi koji placaju porez) koji su na ovaj ili onaj nacin dosli do tog statusa a nas kolega tu nije i ne zeli

a i ne moze da bude.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da vas ne tagujem pojedinačno, zahvaljujem se svima na učešću u ovoj diskusiji.

 

Evo jednog stana u kraju (Lichtenberg) kojeg je spomenuo @Klotzen:

 

https://www.immobilienscout24.de/expose/101843766?referrer=RESULT_LIST_LISTING&searchId=1c68f852-5f78-3560-84e1-64c346465e08&searchType=district#/

 

Evo i drugog koji je baš lep, ne znam ništa o tom kraju grada:

 

https://www.immobilienscout24.de/expose/147848517?referrer=RESULT_LIST_LISTING&searchId=8ba51322-84c1-38ac-8f76-b0c0d9d8b067&searchType=radius#/

 

Naravno, sve oglase ovakvog tipa treba proveriti jer zna da se desi da budu u pitanju navlakuše tipa e, taj stan smo baš juče izdali ali imamo u ponudi nešto slično za malo više para. Ako su oglasi pravi i tačni, bio bih zadovoljan nečim ovakvim za porodicu.

 

Možda se ipak odlučim da prvo potražim stan samo za sebe a tek kasnije, kada vidim kako sve ide, krenem da tražim veći...razmišljam o toj varijanti. Ne vidim poentu da, pre nego što prođu prva tri meseca boravka i rada tamo, pucam pare koje će mi kasnije možda zatrebati - videću šta na to kaže advokat kada opet odem.

 

P.S. što se diskusije Krojzberg/Nojkeln tiče, dosta zavisi i od mikro-lokacije u okviru dela grada. Npr, deo Krojzberga bliži centru bi možda vredelo istražiti, ali treba isključiti Gorlitzer Park i bližu okolinu jer se tamo u malo sitnije sate dešavaju svakakve stvari, uglavnom loše. Spandau su mi neki ljudi preporučili, ali ne deo blizu poslednje stanice U-Banha. Uglavnom, čovek mora da bude tamo, ode, pogleda i proveri...i onda preda informacije supruzi da ona odluči 😉.

 

 

 

 

 

 

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovaj drugi stan ti je u delu grada Šonefeld koji nosi ime po aerodromu, imaš i adresu stana, sad pogledah to je 4 km od piste. Ispitaj da li je to dovoljno daleko da nemaš buku u stanu.

 

Ovaj prvi je u Lichtenbergu, to je bivši istočni Berlin, nisu ga moji predložili. To ne znači da ne valja, oni preferiraju zapadni Berlin jer tu žive od detinjstva pa su naveli samo te delove grada. Pogledah na google izgleda lepo taj kraj, dosta zelenila oko te zgrade.

 

@Selina

 

Jesi ti iz Berlina ili si ga samo posećivala kao i mi ostali ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Klotzen said:

Ovaj drugi stan ti je u delu grada Šonefeld koji nosi ime po aerodromu, imaš i adresu stana, sad pogledah to je 4 km od piste. Ispitaj da li je to dovoljno daleko da nemaš buku u stanu.

 

Ovaj prvi je u Lichtenbergu, to je bivši istočni Berlin, nisu ga moji predložili. To ne znači da ne valja, oni preferiraju zapadni Berlin jer tu žive od detinjstva pa su naveli samo te delove grada. Pogledah na google izgleda lepo taj kraj, dosta zelenila oko te zgrade.

 

@Selina

 

Jesi ti iz Berlina ili si ga samo posećivala kao i mi ostali ?

 

Jbg, mnogo ima tih Lihtena i Lihtera, pomešao sam. 

 

Povremeno na oglasima iskoče stanovi od 800-1200, 1300 (sa računima) koji izgledaju dobro, postavio sam linkove ka ta dva samo kao primer.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@implant Ne znam da li ti je to moguce zbog formalnosti kao sto je prijavljivanje na adresu, ali mogao bi prvih tri meseca da zivis u airbnb. Van sezone i van centra to obicno nije skupo, posebno sto ne moras da nabavljas namestaj za nesto gde neces ostati. Onda na miru pocnes da funkcionises u novom gradu, vidis kako to sve izgleda na licu mesta i trazis odgovarajuci stan za porodicu, natenane planiras sve ostalo. Danas ima i apartman hotela, hostela i slicnih mesta namenjenih duzem boravku, koji nisu stanovi, ali nisu ni klasicni hoteli. Kad vidis cenu po danu, moze ti se uciniti mnogo, ali kad pomnozis s 30, ne mora da bude. U Stockholmu mnogi studenti koriste takve opcije, jer ne moraju da se trose na selidbe, kupovinu namestaja, opremanje stana, pa se i troskovi za period od nekoliko meseci tu negde iznivelisu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

@implant Ne znam da li ti je to moguce zbog formalnosti kao sto je prijavljivanje na adresu, ali mogao bi prvih tri meseca da zivis u airbnb. Van sezone i van centra to obicno nije skupo, posebno sto ne moras da nabavljas namestaj za nesto gde neces ostati. Onda na miru pocnes da funkcionises u novom gradu, vidis kako to sve izgleda na licu mesta i trazis odgovarajuci stan za porodicu, natenane planiras sve ostalo. Danas ima i apartman hotela, hostela i slicnih mesta namenjenih duzem boravku, koji nisu stanovi, ali nisu ni klasicni hoteli. Kad vidis cenu po danu, moze ti se uciniti mnogo, ali kad pomnozis s 30, ne mora da bude. U Stockholmu mnogi studenti koriste takve opcije, jer ne moraju da se trose na selidbe, kupovinu namestaja, opremanje stana, pa se i troskovi za period od nekoliko meseci tu negde iznivelisu.

Onog momenta kada podnese zahtev za dozvolu boravka mora da ima ugovor o stanu i potvrdu da je zdravstveno osiguran.

To znaci da mora da iznajmi bilo kakav stan i da se stanodavcem ima ugovor. Moze to i neki fiktivni ugovor, ali i taj ko s njim pravi

takav zna da poreska sluzba moze da mu zakuca na vrata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, implant said:

Da vas ne tagujem pojedinačno, zahvaljujem se svima na učešću u ovoj diskusiji.

 

Evo jednog stana u kraju (Lichtenberg) kojeg je spomenuo @Klotzen:

 

https://www.immobilienscout24.de/expose/101843766?referrer=RESULT_LIST_LISTING&searchId=1c68f852-5f78-3560-84e1-64c346465e08&searchType=district#/

 

 

 

 

 

 

 

 

Ovaj je stan prelep, ali tu je neka teska prevara jer recimo ja za moj sopstven stan placam infostan ( bez struje i telefonije i poreza

na stan) 620 evra. Ovakav stan moze da kosta nikako manje od 1300 evra.

10 hours ago, Klotzen said:

 

 

@Selina

 

Jesi ti iz Berlina ili si ga samo posećivala kao i mi ostali ?

Fala Bogu nisam iz Berlina😄

 

Berlin jeste do pre nekoliko godina bio zanimljiva destinacija ( za turizam uvek jeste), ali danas su neki drugi ljudi preuzeli grad.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...