Jump to content

Centralizacija vs Decentralizacija


Constantin

Recommended Posts

Beograd, zbog svoje velicine, "guta" ostatak Srbije pa cak i delove regiona. 

Mozda, jedna od ideja, premda nije bas realna, je da se prestonica izmesti iz Beograda u, recimo NIs, ili da se od Jagodine, Cuprije i Paracina napravi grad "Moravac" pa da on bude prestonica, a Beograd da ostane finansijski centar. 

POtreban je veci broj poslova u manjim sredinama. Pored Beograda, mozda je jos samo N. Sad delimicno samo-odrzivi. U vreme bivse SFRJ dobar deo gradova je imao po jedan od industrijskih giganata, koji kako-tako odrzavali te gradove "u zivotu". Inace realno, u malim gradovima od po nekoliko desetina hiljada stanovnika, nakon propasti socijalisticke privrede, jedina opcija za posao je raditi u kaficu ili nekoj prodavnici - prehrambenih proizvoda ili odece. Dakle, nema perspektive. Potrebna je dinamicnija  privreda. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

ili da se od Jagodine, Cuprije i Paracina napravi grad "Moravac" pa da on bude prestonica

 

To bre! U sedmom razredu plasiram ti se ja na republičko takmičenje iz geografije i uleti mi pitanje "navedi tri megalopolisa". Napišem ja Bosvaš, kao drugi stavim Tokio-Jokohama, ali ne mogu trećeg da se setim nikako. I na kraju upišem Jagodina-Ćuprija-Paraćin.

 

Vizionarski.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Smrtokapa said:

 

To bre! U sedmom razredu plasiram ti se ja na republičko takmičenje iz geografije i uleti mi pitanje "navedi tri megalopolisa". Napišem ja Bosvaš, kao drugi stavim Tokio-Jokohama, ali ne mogu trećeg da se setim nikako. I na kraju upišem Jagodina-Ćuprija-Paraćin.

 

Vizionarski.

Malo si pomesao megalopolise i urbane aglomeracije. Npr potez Beograd - N. Sad polako izrasta u aglomeraciju. 

Ovde bi bilo prostora da se izmedju ta tri grada konacno napravi jedan urbanisticki uredjen grad. Sa vladom i svim ministarstvima i svom tom birokratijom, iz Beograda bi se izmestilo par stotina hiljada ljudi, koji bi se svi preselili u Moravac! Dalje, Moravac bi bio negde u sredini zemlje - gde god da krenes bio bi udaljen na svega sat-dva! Rasteretio bi Beograd, a brzo bi izrasta u jedan velegrad tako da bi imali bar dva relativno "ravnopravna grada". Ovako, Beograd je toliko dominantan da mu cak ni N. Sad ne moze biti rival, ni izdaleka. Cak ni metropole u regionu, Sarajevo, Skoplje, Pristina ... ne mogu se takmiciti sa  Beogradom. 

Link to comment
Share on other sites

Definitivno bi decentralizacija pomogla izvan BG. Jedino što ide u korist malim gradovima i selima je rad od kuće. Moj drugar se preselio u selo jer i on i žena rade od kuće i ostavio stan ćerki. Biće verovatno takvih seoba još više, pogotovo u naselja koja su ispod 50km od većih mesta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...