Jump to content

VN Austrije 2023, Red Bul Ring, 2. jul


Radoye

Recommended Posts

Nakon intermeca u Montrealu nastavljamo evropsku turneju ovogodisnje F1 sezone trkom u Austriji.

 

image.png

Staza u stajerskom Spilbergu postoji od 1969, doduse u svojoj originalnoj furmi bila je mnogo veca nego danas. "Tilkovana" 1996, ali zacudo nije tom prilikom puno promenila svoj karakter - prakticno je unutar originalne staze sagradjena njena umanjena verzija. Bankrotirala 2004, 2011. kupio ju je Diter Matesic i pretvorio u Red Bulovo privatno igraliste. 2014. vracena na kalendar svetskog sampionata. U vreme kovida ovde se vozio "dabl heder", uz VN Austrije imali smo i VN Stajerske u dva navrata.

 

Istorija VN Austrije seze do 1963. i trka na aerodromskoj pisti u Celtvegu (isto u blizini ove staze). U tom periodu samo je trka iz 1964. vozena za svetski sampionat. Staza nije bila omiljena ni medju vozacima ni medju publikom, pa je odluceno da se gradi nova za F1 dok su staru jos neko vreme nastavili koristiti za trke sportskih prototipova. Upravo je i prvo izdanje VN Austrije 1969. na Esterajhringu kako je nova staza nazvana bila trka sportskih prototipova da bi se sampionat sveta ovde vratio 1970. na vrhuncu slave lokalnog heroja Johena Rinta koji je te godine ovencan titulom svetskog prvaka pod vise nego tragicnim okolnostima. Staza je vremenom evoluirala sve dok 1987. nije definitivno proglasena nedovoljno bezbednom. Sledi rekonstrukcija kojom prilikom je znacajno skracena (sa bezmalo 6km na nesto preko 4km) nakon koje se 1997. godine ponovo vraca na kalendar svetskog sampionata. Taj ugovor je istekao 2004. godine i nije obnovljen, a staza je otisla u bankrot. Tribine su porusene, a buldozeri su krenuli da dizu i asfalt.

Stvar spasava Diter Matesic koji 2008. ulece s novcem, otkupljuje stazu i pocinje temeljitu rekonstrukciju iz koje ona izlazi 2011. u svom danasnjem ruhu kao Red Bul Ring. 2014. na vrhuncu uspeha RBR F1 tima vraca se i svetski sampionat ovde, upravo na vreme da posvedoci surovoj dominaciji Mercedesa pod novim promenjenim pravilima. No cini se da ova staza odgovara "domacima" jer je RBR sa Ferstapenom za volanom ovde uzeo pobedu jos 2018, dakle u vreme dok je Mercedes bio neprikosnoven a Ferstapen je ovde ukupno pobedjivao 4 puta ukljucujuci tu i "duplu krunu" 2021. (VN Austrije + VN Stajerske).

 

A po svemu sudeci pobedice i ove godine.

Rekord kruga na sadasnjoj konfiguraciji staze (duzina 4318m, 10 krivina) drzi Karlos Sains postavljen 2020. u Meklarenu MCL35.

 

Rekord po broju pobeda drzi Ferstapen sa 4 (od cega jedna za VN Stajerske); 3 pobede na VN Austrije imaju i Alan Prost i Zo Sifert (cije dve su bile na trkama van svetskog sampionata).

 

U konkurenciji konstruktora najuspesniji je Ferari sa 7 (od cega jedna van sampionata); po 6 imaju Meklaren i Mercedes (od cega jedna na VN Stajerske).

 

Pireli donosi najmeksu kombinaciju smesa:

FyGP1UKWwAAm354?format=jpg

 

Ovo ce biti drugi ovogodisnji sprint vikend, a satnicu mozeti pronaci ovde:

 

https://www.formula1.com/en/racing/2023/Austria.html

 

Edited by Radoye
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@alberto.ascari - prica se vec neko vreme u kuloarimaTM da Ceko nece docekati kraj sezone, da ce Marko ubaciti Rikarda umesto njega. Isti izvori spominju i da je DeFrisu odzvonilo u AT i da ce tu navodno uleteti Palu iz Indikara.

 

U drugim vestima - opet moguca kisa:

 

https://www.racefans.net/2023/06/28/another-wet-weekend-forecast-in-austria-with-rain-likeliest-during-sprint-race/

 

Quote

Formula 1 drivers are likely to do some wet weather racing at the Red Bull Ring this weekend – though the Austrian Grand Prix on Sunday is expected to be dry.

 

 

 

A FIA ce da radi neka fina podesavanja formata kvalifikacija za sprint trku:

 

https://www.racefans.net/2023/06/29/fia-fixes-sprint-race-qualifying-rule-which-stopped-norris-running-in-sq3-in-baku/

 

Quote

The FIA has changed the rules for Saturday morning’s sprint qualifying session to fix a problem which occured when the format was used for the first time earlier this year.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, alberto.ascari said:

Bravo Ferdža!!

 

Albon uskoro u RBR, aj se kladimo u dvajes marke 😂

Tu je nešto gadno puklo izmedju Pereza i ekipe. 

 

Neverovatno mi je da čovek ne može da se sastavi na 4 poslednje trke i da ne liči na samog sebe sa početka sezone gde je bilo pobeda i pol pozicija.

5 hours ago, alberto.ascari said:

Jbt bizarna kvalifikacija, track limits...

Lako rešivo. Samo se skrate ivičnjaci pa ko hoće neka gazi po travi.

Link to comment
Share on other sites

Ovo juce za Pereza nema veze sa ekipom, 100% je do njega. Imao je 3 ili 4 pokusaja i svaki je ponisten zbog prelaska ivica staze. Ako znas da gde je problem i sedis u najboljem bolidu, onda tokom Q1 i Q2 komotno u poslednje dve krivine mozes da pustis gas, izgubis 3-4 desetinke, ali si sigurno unutar staze i sigurno prolazis dalje, ali ne, ti se junacis i jos ti tim kaze treba nam samo siguran krug, nista preterano a ti opet odes preko linije na istom mestu, Definitivno je do tebe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Romantik said:

Ovo juce za Pereza nema veze sa ekipom, 100% je do njega. Imao je 3 ili 4 pokusaja i svaki je ponisten zbog prelaska ivica staze. Ako znas da gde je problem i sedis u najboljem bolidu, onda tokom Q1 i Q2 komotno u poslednje dve krivine mozes da pustis gas, izgubis 3-4 desetinke, ali si sigurno unutar staze i sigurno prolazis dalje, ali ne, ti se junacis i jos ti tim kaze treba nam samo siguran krug, nista preterano a ti opet odes preko linije na istom mestu, Definitivno je do tebe.

 

 

👍

You had only one job.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Romantik said:

Ovo juce za Pereza nema veze sa ekipom, 100% je do njega. Imao je 3 ili 4 pokusaja i svaki je ponisten zbog prelaska ivica staze. Ako znas da gde je problem i sedis u najboljem bolidu, onda tokom Q1 i Q2 komotno u poslednje dve krivine mozes da pustis gas, izgubis 3-4 desetinke, ali si sigurno unutar staze i sigurno prolazis dalje, ali ne, ti se junacis i jos ti tim kaze treba nam samo siguran krug, nista preterano a ti opet odes preko linije na istom mestu, Definitivno je do tebe.

Nakon ovih žestokih duela između Maxa i Čeka sada sam siguran da nešto ne štima u Red Bulu, pre svega prema Perezu. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drago said:

Nakon ovih žestokih duela između Maxa i Čeka sada sam siguran da nešto ne štima u Red Bulu, pre svega prema Perezu. 

 

Meni je vise delovalo da su oba Maxova poteza bila usmerena zbog onog izgurivanja sa staze na samom pocetku. 

 

A da li ce ga promeniti, ne verujem. Lik radi za tim kad treba da radi. Sve je Maxu neophodno, ali nikako konkurencija ako uopste takva postoji. A ovo je samo nabijanje pritiska Perezu, da bi ovaj sklonio guzicu kad bude trebalo kao ,,znak zahvalnosti,, 

Edited by greenenvy
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, greenenvy said:

 

Meni je vise delovalo da su oba Maxova poteza bila usmerena zbog onog izgurivanja sa staze na samom pocetku. 

 

 

Prvo je Max gurao Pereza u zid na samom startu, pa je Čeko njega gurao van staze itd... Onaj Divebomb u trećoj krivini me podsetilo na duel Rozberg-Hamilton iz 2016.

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

Ja sam bio sokiran Perezovom agresivnoscu na startu, i ako je ona u prvoj krivini bila legitimna, ali neocekivana, ono izgurivanje na pravcu posle je bilo nesto toliko iracionalno i znao sam da ce Max imati smao jedan odgovor, ici ce u meso vec u sledecoj krivini sto se i desilo 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ajmo malo o ostalima.

Za početak Has, odlična trka za oba vozača, pogotovo za Hulka. Ali prave zvezde su stratezi. Pravovremeno, odlučno i smelo. Kapa dole. (Šta bi bilo da su povukli Hulka krug ranije?)

 

Sajnz solidna trka, ali očekivao sam više. Bez obzira na rb koji je u svojo lizi, očekivao sam da barem napadne indisponiranog Čeka.

Sa druge strane, fantastična trka Leklera. Mnogo više od očevivanog i dosta iznad njegovih mogućnosti.

 

Dobra trka i Strola, ali lako je kada ti Nando čuva leđa. Ovo na kraju je bilo samo za publiku. 

 

Hamilton je solidno izvadio fleke.

 

Ostali otprilike tu gde jesu. Noris bi verovatno bio bliže bodovima da nije bilo onoga uvprvom krugu...

Edited by Duh sa sekirom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...