Jump to content

Zivotinjski svet


Recommended Posts

22 hours ago, Marko said:

Β 

Β 

Β 

Moram da ispricam anegdotu. Moja cerka je u fazonu, ma sta ajkule, nece ti nista, ja se ne bojim... mhm

Odemo mi na jedan Keys i ja udjem u vodu, mala divna uvala i pogledam kad dve male lemon shark ajkule plivaju oko mene. Ja pozovem cerku da udje, ona udje i pita sto. Ja kazem pogledaj. Ona se okrene i vidi te dve male ajkuje i kao Isus se okrene i po vodi otrci napolje. Onda su usli drugi kupaci da vide sta je i na kraju se napravio krug oko ajkula i one nisu bukvalno imale gde da izadju. Onda sam reagovala i rekla da se razmaknemo da im ne pravimo situaciju da nekog moraju da gricnu.Β 

Pitam cerku, sta bi sa onim od juce, nece one nama nista, ne bojim se ja njih? Kaze ona, pa lako je donositi zakljucke sa kopna πŸ˜„Β 

  • Like 2
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Konji na livadi ispred kuce, trce svoje male krugove, grizu drvene ograde, grle se vratovima, zainteresovano gledaju kada ujutro idem na posao, vole jabuke, muve koje ih napadaju, dosadne muve u kuhinji, komarci krvoloci, zujalice, pauci vredni pletaci tananih mreza, mravi u travi, Pako, pametni papagaj koji zna nekoliko stotina reci na nemackom i hrvatskom, 6 zlatnih ribica u akvarijumu, milion kokosaka ugusenih i spaljenih u Kini, lude krave isto ubijene i spaljene/zatrpane, fabrike za proizvodnju curki za americki neki vazan dan sa velikim telom i malim nogama, skuceni kavezi, hormoni, milioni zeceva ubijenih u lovu, najdraze jagnje moje sestre od strica servirano u cast gostiju, otvorene lobanje majmuna, razne kiseline u oci, iseckani udovi, nakalemljeni na drugo mesto, genetski eksperimenti, i opet fabrike za proizvodnju, sa anestezijom, cekic u glavu ili koser/cisto laka im ruka a noz ostar, krv sprica na sve strane, ukrstanje ovog sa onim, svinja koja se hladi u blatu pod mojim rukama dok joj krv tece iz vrata, kokoske cija glava ostaje u mojim rukama dok pomazem mami, ptica koju sam ubio iz vazdusne, ptica koju sam ubio kamenom sa 10m, nije htela da odleti, bezbroj leptirova, Sanco verno i pametno kuce, Duska stara kuja koja je umrla od starosti i slomila srce svojoj gazdarici (jos i danas joj zaiskri suza u oku), zebra finken koje se igraju u malom kavezu, kavez se prevrce i one odlecu, tupoizgledajuce milka krave na livadi, neuhvatljive lastavice, galebovi, sokolovi sto visoko lete, misevi po dvoristu i podrumu, borbe sa bikovima u areni, samo jedan izlazi ziv iz nje, srna pokraj ograde, zbunjeni zec na sred puta, zabe pre i posle kise, udarac pesnicom za jednog terijera ispred hotela Jugoslavije, tuzni slonovi u cirkusu i jos tuzniji tigrovi u zoloskom vrtu, medvedi u Bg zoo na 4x5 m, ribe koje se guse i umiru na palubi nekog broda, kitovi probodeni harpunom, rumeno kuvani rak, mrsave svete krave Indije, kobre koje plesu, Arturo persijski macak lenjo lezi na terasi povremeno lizuci svoje krzno, lisica, oci joj samo bljesnu na trenutak u tami, plemstvo koje ih goni i isteruje iz njihovih jazbina, natrpani kamioni svinjama, kravama, kokoskama putuju preko pola Evrope ne bi li stigle svezi na trziste, nezno rumeni steak na tanjiru, ili mleveno, pohovano, dobro grilirano...
svecana zrtva necijem gurmanskom stomaku...

Β 

Crv koji se koprca na udici, da bi sve bilo uverljivije, reality show, glupe ribe koje se hvataju na to, udicu je tesko izvaditi u suprotnom pravcu, mora se trgati na zivo, posle kise bolje grizu, iskacu same na obalu sa zastrasujucom pravilnoscu, moj trener stonog tenisa je odusevljen, nudi i meni da probam, kad plovak potone odmah povuci na gore, tako je to jednostavno, jaci kaci, korpa je puna, sigurno puno vise nego sto njegova porodica moze pojesti za nedelju dana, sport valjda zove se to, pustam plasljive kokoske i guske iz njihovog zanocista, gusak sisti brani guskice, one trce do potoka i umivaju se, labudovi na obali jezera medju kupacima, mlada mama sa malim, sivim labudicima sepuri se zastitnicki, konje ubijaju zar ne kad im se polome noge na visokim trkackim preprekama, specijalna video kaseta za ljubitelje pit bulova, treniraju ih na telicima koje treba sto brze da raskomadaju, gledam sa prozora ridju vevericu kako se oprezno sunja kroz bastu do velikog oraha, konacno na cilju krcka ih sa uzurbanim zadovoljstvom drzeci ih svojim malim sapicama, kasnije u sumi njih dve jure se zu visoko stablo drveta, igrajuci neku svoju igru, opet suma, sedim na klupi jedna pticica slece na moju ispruzenu ruku u kojoj nema hrane, ostaje nekoliko sekundi, ima zelenkasto-crveni stomak, gledamo se oci u oci, odlece a zatim slece jos jednom, mace nadjeno na putu u Herceg Novom otima se kupanju i samponiranju, buve skacu sa broda koji tone, budjenje ujutro sa greb greb, kondukter u autobusu kome se cini da halucinira jer cuje mjaukanje iz torbe putnika, kuca nadjen u Vrscu, jos mlad i pun poverenja u ljude i zivot, zalece se za loptom, pada preko nje i kotrljaju se zajedno kao neko klupko...

Β 

Zivotinje

Β 

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Malo lokal patriotizma, ovo su veverice iz naseg gradskog parka, snimci dr V.Castvena. U parku je posecena desetina starog drveca i ovih dana se sade mladice kojima ce biti potrebno bar 30 godina da prostor opet lici na park. Brine me gde ce ove male lepotice naci svoj smestaj jer skoro da nema stabala sa pukotinama pogodnih za njih. S druge strane, secom shiblja na drugoj strani grada, iz tog dela su proterane vrane koje su se naselili u krosnjama parka i jako smanjile populaciju veverica medju kojima je bila i jedna endemska vrsta.Β 

Β 

IORDdD8.jpg

Β 

Kc6Vevz.jpg

Β 

dmC966Q.jpg

Β 

3almqP7.jpg

Β 

  • Like 2
  • Love 5
Link to comment
Share on other sites

Tek sada videh ovu temu.

Ja sam ubedjen da su ΕΎivotinje visoko inteligentna biΔ‡a i oseΔ‡ajna , dakle kao čovek ali ne na način da ih zanima gradba i maΕ‘inerije veΔ‡ da teΕΎe svom izvoru odnosno prirodi.

Mislim da bi mogli da napreduju do nečega őto zovemo "civilizacija" ali da ne žele da udju u protivprirodni blud kao őto je čovek.

Ima hiljade očiglednih primera u kojima vidimo da stvorovima sveta shvataju kao ljudi, da su milosrdni jedni prema drugima, čak i prema drugim vrstama.

Predpostavljam da postoji neka podela na mesoΕΎdere i biljojedi unutar celog ΕΎivotinjskog sustava...samo tako mogu da objasnim kooperativnost raznih vrsta zbog istog cilja odnosno odbrane/napada.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...