Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

jucer sam odlucio pogledati kako izgleda staza za trcanje i nordijsko hodanje izgradjena prije nekoliko godina, a koja se nalazi na drugoj, baranjskoj obali Drave. nije mi bas blizu, tako da ju nisam nikada koristio. pola 7 ujutro, nema zive duse.

 

tr1.jpg

tr2.jpg

tr3.jpg

tr4.jpg

tr5.jpg

tr6.jpg

tr7.jpg

 

stazu sam nazvao "badgerov raj za zgibove". :wink2:


tr8.jpg

 

i naravno da sam jutros ponovno otisao , ovaj put jos ranije, taman kad je sunce izlazilo. dva kruga (5km), sa vjezbama (2 serije na svakoj spravi), ti boga isusa, zadnji put sam tako napumpan zavrsio trening jos kad sam isao u (veslacku) teretanu. a to je bilo bas davno. i opet zive duse nije bilo na stazi. vidjet cu to nekako (barem jednom tjedno) iskombinirati sa bicikliranjem, 25 min voznje tamo, 45 minuta staze, 25 minute voznje nazad. 

 

jako sam zadovoljan ovim mojim otkricem. :classic_smile:

proslo je svega 10 godina otkad je izgradjena.

 

...

 

tr9.jpg

 

gradi se nova staza za trcanje uz promenadu. to ce biti ludo. pjesaci, biciklisti, trkaci.

drzim da ce uskoro osvanuti i cetvrta traka, za setanje pasa.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

stazu sam nazvao "badgerov raj za zgibove". :wink2:

 

Odlican naziv, pocastvovan sam. Jos samo da naucim zgibove, trenutno ne mogu napraviti ni jedan. Neko mi je preporucio da nabavim neku specijalnu gumu koja bi trebalo da pomogne dok ruke ne ojacaju, pa cu vidjeti i to. Jedino, rijetko se zaustavim na spravama za vjezbanje, trcanje je ipak glavna disciplina, a vrijeme za sport ograniceno. Imam ovdje tegove na podu, koje uglavnom (samo) gledam.

 

Trcanje kraj Drave, a pogotovo ta dionica slavnog imena, izgleda bas super, samo steta sto je tako kratka. Nesto malo preko kilometar nije dovoljno ni za cestito zagrijavanje ali ako se moze nastaviti rijekom, ne znam ni koliko je potrebno postavljati taj materijal. Nalazim da je trcanje po neravnom terenu kud i kamo bolje za trcanje od ravnog asfalata i da se brze oporavljam od kako trcim po Hampstead Heath-u jer tamo i nema asfalta.

 

Primijetio sam da kod mene tek negdje nakon 5. kilometra nastupi stanje trkackog zen-a, kada udjem u 'zonu' gdje sam kao avion na cruising altitude, na autopilotu, i ne osjecam tijelo, kao da nemam tezinu ili da je gravitacijski uticaj oslabio. To stanje koje jedino mogu objasniti kao neki meditacijski trans, zna trajati po nekoliko kilometara, znaci vremenski ne bas zanemarljivo. Mozda je bas tu i tad kad fizicka aktivnost direktno radi na uriktavanju psihickog zdravlja, odnosno potvrdjuje onu latinsku - mens sana in corpore sano.  

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

Jos samo da naucim zgibove, trenutno ne mogu napraviti ni jedan.

On 5/21/2019 at 8:41 PM, Vjekoslav said:

dok ne izgubis dovoljno kila i ne ojacas, zgibove mozes raditi na nekoj nizoj precki koju pronadjes u parku, gdje sa stopalima na zemlji podizes kompletno tijelo iz horizontale. 

5 hours ago, Vjekoslav said:

 

tr7.jpg

 

 

el vidis ove tri zute precke? ti kreces od najnize. dakle legnes ispod nje, i podizes kompletno tijelo u zgib. drzis tijelo (kao kod skleka) poravnato. radis podjednako i pullups i chinups. kada ti podlaktice dovoljno ojacaju, prelazis na sljedecu visinu. jednostavnije i brze od toga ne moze. nemoj komplicirati.

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Vjekoslav said:

el vidis ove tri zute precke? ti kreces od najnize. dakle legnes ispod nje, i podizes kompletno tijelo u zgib. drzis tijelo (kao kod skleka) poravnato. radis podjednako i pullups i chinups. kada ti podlaktice dovoljno ojacaju, prelazis na sljedecu visinu. jednostavnije i brze od toga ne moze. nemoj komplicirati.

 

Bilo bi super kad bi ove precke mogao nekako improvizovati ovde u basti...:smiley33:  

 

Poprijecnu sipku imam, samo da smislim kako organizovati dva stuba na koja bi se mogla poprijeciti? 

 

Nego, sad na pauzi izadjem da malo protrcim, jer nisam uopste od subote, nakon onih epic 26.31km. Nedelja i ponedjeljak sam morao odmarati, juce nisam imao vremena, a i padala je kisa tako da danas nisam imao dobar izgovor da ne treniram. Malo sam se prvo istezao i razvlacio i lagano krenuo. Isprva je bilo tesko uci u ritam i jos nisam ni prvi kilometar zavrsio donio sam odluku da stanem na 5km ali sam se predomislio i istrcao sam 10km. Oborio sam i vlastitit rekord na 10km koji je do sad bio nesto preko 57m. Nije neka velika razlika ali svakako je napredak:

 

XjHn0NK.jpg

 

m907Jp8.png

 

:classic_smile:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Honey Badger said:

Poprijecnu sipku imam, samo da smislim kako

 

samo nemoj komplicirati.

 

imas asov? naravno da imas. polegni sipku na travu u basti, i kopaj ispod sipke. za pocetak ne preduboko, ali dovoljno da mozes komotno leci ispod i da ti laktovi ne zapinju kad se dizes u zgib. kako jacas, tako kopas sve dublje i dublje. na koncu ti sipka ostaje daleko iznad glave, tako da moras skociti da bi ju uhvatio. u biti, sipka ti uopce ne treba. asov ima drveno drzalo, a to je puno bolje od metalne sipke.

 

 

Spoiler

nemoj ljutis :classic_biggrin:

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, krzna said:

Pojurio te pas na sestom kilometru?

 

Sto bi gori, mora sici doli. Cetvrti i peti su bili uzbrdo, sesti je konacno krenuo prema dole pa sam uspio malo vremena da nadoknadim. 

 

27 minutes ago, Vjekoslav said:

 

samo nemoj komplicirati.

 

imas asov? naravno da imas. polegni sipku na travu u basti, i kopaj ispod sipke. za pocetak ne preduboko, ali dovoljno da mozes komotno leci ispod i da ti laktovi ne zapinju kad se dizes u zgib. kako jacas, tako kopas sve dublje i dublje. na koncu ti sipka ostaje daleko iznad glave, tako da moras skociti da bi ju uhvatio. u biti, sipka ti uopce ne treba. asov ima drveno drzalo, a to je puno bolje od metalne sipke.

 

 

  Reveal hidden contents

nemoj ljutis :classic_biggrin:

 

 

 

 

 

Kako se ranije asova nisam sjetio? Ti si Vjeko genije.

 

BTW, obrijao sam dlake oko bradavica za flastere, hoces li da ti posaljem par slika? Prva je dzabe, svaka iduca 5 eura. :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

Ups, I did it again:

 

svzbyx4.jpg

 

Nisam oborio rekord ali sam istrcao jos 10km danas, bilo je super, cak dosta lakse nego prvi put. Pitam se kakav li je uticaj ovakvog trening? Ima li smisla da recimo preko vikenda izadjem 3x10km, u recimo 11AM, 3PM i 7PM, i tako naberem 30km? Da li to ima uticaja na konacni fitness level ili se samo dzaba zajebavam 3x umjesto da se jednom posteno razbijem?

Link to comment
Share on other sites

Kako samo 785 kalorija :classic_unsure:

Sinoc sam vozio biciklo i evo sta mi je pokazao Fitbit, koliko je lakse biciklo voziti od trcanja, mozda je vrijeme za novi sat :classic_biggrin:

BIKE

 17:57, Tuesday July 30, 2019
18.91 km
01:22:32 mins
124 bpm
898 cals
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Amigo said:

Kako samo 785 kalorija :classic_unsure:

 

Kalorije me ne interesuju, bio taj broj ispravan ili ne. Vrijeme, distanca i HR je sve sto me zanima dok trcim.

 

Jedno mjesec dana pred maraton cu malo striktnije da pazim sta jedem ali danas sam nakon i ovog drugog izlaska na 10km kupio sladoled i sjeo mi je k'o budali samar. :lol_2:

 

Mora covjek malo i da zivi, ne moze samo disciplina. 

Link to comment
Share on other sites

Nije ni ovo lose rjesenje. :lol_2:

 

Nipple chaffing mi nije nikakav problem, ovi flasteri odlicno odradjuju posao. Problem donekle su stopala. Danas mi je jos jedan nokat pocrnio, pa na desnom stopalu su sad tri crna nokta, na lijevom samo 1 ali pocinje polako i palac da dobija neku modrikastu tintu, pa ce i tu uskoro biti 2. Imam neke silikonske navlake koji malo pomognu ali ne pruzaju potpunu zastitu. Nije nista strasno, niti su narociti bolovi, malo bridi kad tek zavrsim trening ali se smiri nakon nekoliko sati. Sutradan se najcesce potpuno vrati u normalu i bude spremno za novo kolo zlostavljanja. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da zalijepim i ovo, kao podsjetnik. Ja sam na Week 5 ili 6 na ovoj tabeli (imam jos 10 ili 11 sedmica do trke) i mnogo sam spremniji nego se u ovom momentu trazi po ovom (i slicnim) planu. Moja spremnost je Week 11 i ako ovako nastavim, izbjegnem povredu i ne crknem u procesu, mislim da bih mogao relativno lagano istrcati trku. 

 

rIgoOlO.png

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Kad vec pisem svasta na ovom topiku da pribiljezim i ovo:

 

Od 18. novembra prosle godine kada sam kupio Gear S3 smartwatch i poceo da skupljam podatke sa trcanja, i ako je ova brojka tacna, zakljucno sa danasnjim danom sam istrcao tacno 910.11km.

 

Koliko bi to bilo sati ili dana trcanja ako sam trcao u prosjeku 6min/km?

 

Trivijalnosti. :classic_smile:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/29/2019 at 10:30 PM, momohyoideus said:

Pozdrav, ja sam napravio pauzu od nekoliko meseci, uzeo sam novi sat pa se lagano se vracam u formu. Cilj je 10k do kraja avgusta pri 5:30min/km

Za nedelju dana sam postigao 5k. Istrcao sam 5.4km prosecnim tempom 5:38 min/km.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, momohyoideus said:

Za nedelju dana sam postigao 5k. Istrcao sam 5.4km prosecnim tempom 5:38 min/km.

 

Bravo majstore! :thumbsup:

 

Moj rekord na polu maratonu je 5:40min/km, sto je malo preko 2h/21.2km.

 

Taj tvoj prosjek je moj san. :classic_smile:

 

Sta planiras za dalje? Hoces li ici na 10km ili ces pokusati 5km brze?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

Bravo majstore! :thumbsup:

 

Moj rekord na polu maratonu je 5:40min/km, sto je malo preko 2h/21.2km.

 

Taj tvoj prosjek je moj san. :classic_smile:

 

Sta planiras za dalje? Hoces li ici na 10km ili ces pokusati 5km brze?

Hvala

 

Ovo je tanak prosek za 5k, ali mora polako da se gradi forma.

 

Imam 2 sata dnevno na raspolaganju, cilj mi je da trcim sat vremena i jos sat za neke vezbe, istezanje i tusiranje. Sigurno cu prebaciti 10k za sat vremena, a za dalje distance nemam bas vremena da se spremam. Dugorocni cilj mi je da se spremim za triatlon, ali tu ima bas dosta da se radi, prvo na tehnici plivanja. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, momohyoideus said:

Hvala

 

Ovo je tanak prosek za 5k, ali mora polako da se gradi forma.

 

Imam 2 sata dnevno na raspolaganju, cilj mi je da trcim sat vremena i jos sat za neke vezbe, istezanje i tusiranje. Sigurno cu prebaciti 10k za sat vremena, a za dalje distance nemam bas vremena da se spremam. Dugorocni cilj mi je da se spremim za triatlon, ali tu ima bas dosta da se radi, prvo na tehnici plivanja. 

 

Za sad ne mogu brze od 26m/5km. Mislim da mi je PR nekih 26:48, tu negdje. Interesantno je da kada trcim 10km, drugih 5km istrcim brze za par minuta. Da se uzmem zagrijavati prvih par kilometara, pa tek onda da mjerim vrijeme, vjerujem da bi fino popravio vrijeme ali meni to nije narocito vazno.

 

Ako ti ne bude mrsko, dopunjavaj nas malo sa kako ti idu treninzi, ako imas neke zanimljive observacije, savjete i sl, bice dobrodoslo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Maloprije sam kupio par isotonic gelova, pa cu sutra pokusati istrcati 30km. Danas je neka omorina, nebo se spustilo, samo sto glavom ne udarim u njega. Sutra sam slobodan poslije podne pa cu iskoristiti kakvo god vrijeme da bude.

Link to comment
Share on other sites

Ima li neko da predlozi neki pristojan HR monitor koji se nosi preko prsa?

 

Treba samo da je sto precizniji, ne mora raditi na velikim dubinama, niti u svemiru, treba mi samo za trcanje.

 

Isprepada me ovaj HR senzor na satu, ne smijem se vise ni zatrcati, nakon 20 koraka mi vristi sa 60bpm na preko 180bpm sto nema sanse da je ispravno. Ne stignem se ni zadihati, najnormalnije psujem i mrmljam na njega, ne nestaje mi daha. Nisam se smio upustiti u 30km avanturu radi toga, i danas sam istrcao samo 6km i to brzinom kornjace, 6m/km ali samo zato sto mi je ovo ..vno konstantno pokazivalo 175+bpm mada sam znao da ne moze biti vise od 130-140, a vjerovatno i dosta manje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2019 at 1:49 PM, Honey Badger said:

Ima li neko da predlozi neki pristojan HR monitor koji se nosi preko prsa?

 

Treba samo da je sto precizniji, ne mora raditi na velikim dubinama, niti u svemiru, treba mi samo za trcanje.

 

Isprepada me ovaj HR senzor na satu, ne smijem se vise ni zatrcati, nakon 20 koraka mi vristi sa 60bpm na preko 180bpm sto nema sanse da je ispravno. Ne stignem se ni zadihati, najnormalnije psujem i mrmljam na njega, ne nestaje mi daha. Nisam se smio upustiti u 30km avanturu radi toga, i danas sam istrcao samo 6km i to brzinom kornjace, 6m/km ali samo zato sto mi je ovo ..vno konstantno pokazivalo 175+bpm mada sam znao da ne moze biti vise od 130-140, a vjerovatno i dosta manje.

 

Tako je mene neki dan trznuo moj Fitbit kada sam vozio biciklo, pogledam kad ono pokazuje 180 :classic_ohmy: naravno odmah stanem i malo bolje pogledam kad ono bilo prebaceno na kalorije 🤪

Inace mislim da je Fitbit je tacan, mozda je malo skuplji https://www.fitbit.com/uk/ionic

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...