Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

10 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

@Angelia, spremi se za uragan. Napuni gorivo u auto, kupi vodu i suvu hranu. Mozda nestane struje ne pretrpavaj frizider i zamrzivac. Navuci zastitu i unesi namestaj od spolja unutra da ne leti da ti porazbija sve. Ne padaj u paniku, uvek dizu nevidjenu paniku. Napuni sve baterije i ako imas neki dodatnu prenosivu bateriju, tim bolje, neka bude puna. Mozda se ne desi nesta posebno, najverovatnije ce otpasti malo grana sa drveca (ne parkiraj auto blizu ili ispod drveca) i biti poplave... i bez uragana je poplava svako malo. Kad su poplave downtown i ostrvo od dole do neke 70-te uvek plivaju u vodi, izliva se kanal na ulicu. 

 

Ovih 115 milja ce oslabiti od zapadne obale do nas, ne mnogo jer je brisani prostor ali ce oslabiti. Ima jos 4 dana mozda i skrene negde malo prema gore pa nas zaobidje. 

 

E da, ako imas kadu napuni vodu sa pranje i wc. 

 

spacer.png

Bas ti hvala, meni bolje napisi da se spremim da mi osiguranje za kucu ode novih 50%, prosli put kada je udario uragan Naples, nas su udarili po dzepu, jer su imali puno stete na Floridi. Ako ovako nastave, za koju godinu cu placati osiguranje vise od poreza. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJORDJE said:

Bas ti hvala, meni bolje napisi da se spremim da mi osiguranje za kucu ode novih 50%, prosli put kada je udario uragan Naples, nas su udarili po dzepu, jer su imali puno stete na Floridi. Ako ovako nastave, za koju godinu cu placati osiguranje vise od poreza. :classic_biggrin:

To mi je obicno najveci problem. Ja sinoc oprala neke tepihe, pa iznela da se osuse....kreten. ne pada mi na pamet da unosim namestaj iz dvorista, ako I ode negde proletece kroz prozor kancelarije, pomerim laptop I super, ili ce padne u bazen.

Treba da kupim mleko za kafu ujutru, I snadbem se vinom. Nakon toga moze da pada I duva 3 dana

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

BTW zasto se ne cimam za namestaj u dvoristu, ovo je inventar:

2 lounge beds, sa stolom, ogromni 2m kisobran

Sto sa tile top, tezak ko tuch, 4 stolice sa jastucima, plus kisobran sa bazom od 20kg

Lagane stolice, mali sto I veliki sa staklenim vrhom, plus pool bed.

 

Gde cu sve to? 

Hvala lepo, namucila sam se da ih instaliram, ne nosim ih nigde vise, ah da I tepih za dvoriste.

 

Nek duva. 

 

U junu zaboravila da zatvorim kisobran pre oluje, odleteo u bazen, izneo ga pool guy dok sam bila na putu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

 

U Filiju dosta ljudi je koristilo Trader Joe's, ja sam tu prodavnicu mrzela, @DJORDJE pomenuo. Ja nikad ni u Filiju ni ovde nisam isla u ruske prodavnice, cula sam da postoje ali nikad nisam bila. Neko mi rece da ima "nasha" prodavnica u Miami Beach, ali nisam bila radoznala.

Ja redovno landaram po tim prodavnicama, pre svega jer jedem svu nezdravu hranu koja se tamo prodaje. :classic_biggrin:

Razne salame, kobasice, ajvari i ostalo sto ne mozes da nadjesu Vonsu ili Albertsonsu. Ostatak familije nikada nije mario za te proizvode, zato im valjda vise odgovarju WF i TJ. Sada kada smo ostali samo nas dvoje, manje vise i ne idemo u klasicnu kupovinu vikendom, jer vecinu stvari i onako bacimo, nakon sto im istekne rok. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

Hvala ali mislim da sam ok. Kuca je dobro reagovala na oluje do sad, a ja sam ko kamila, mogu bez hrane I 3 dana. Auto me malo brine, jer nema opcije da nije ispod palmi, a kabriolet je. Do sada nista od namestaja iz dvorista nije uletalo u kucu, osim sto mi kisobran jednom u junu zavrsio u bazenu. Dvoriste mi je okruzeno visokim palmama, tako da obicno samo dobijem nesto djubreta u bazenu. 

Kupila sam vode za 3 dana veceras. 

Planiram da operem ves ujutru I idem da se pobrinem za Stan prijatelja koji nije tu.

 

Sta mi fali, tanka sam na vinu 😀

 

Nije meni Baby prvi uragan, I u Filiju sam prosla kroz uragan I tornada. Kuca je izgleda na dobro poziciji pa za godinu dana nisam ni osetila oluje, a iskreno receno I nekam obicaj da panicim. 

 

Hvala na preppruci da napunim gorivo I baterije, dobar predlog

 

Nije bilo uragana do sada, ovi vetrovi su standardni vetrovi, ali nece se desiti nista posebno. 115 milja je mislim kategorija 3, ovde je nekada bilo i 4 i 5, odlete malo neki krovovi i poplava je ustvari najveci problem za kuce. 

 

Mene zove danas komsinica u drami sta ce ona, visoko je, a vise je od mene dva sprata i hoce je oduvati 😄 Ja je slusam i ne verujem, zivi ovde 30 godina. Nama je jedino problem struja, jer kad nema struje, nema ni vode, ni a/c i naravno lifta. 

 

Ovde kad duvaju uragani nije isto kao gore u kontinentu gde imas brda, on se malo 'razbije' na neravninama, a ovo kao ploca, nadmorska visina je... 20 cm 😄 znaci voda od gore, voda od dole... 

 

Ne kazem da ti panicis, ali videces ako nastavi ovom putanjom, oni se izbezume, na pumpana nema goriva, ceka se satima, tuku se u samoposlugama za vodu (i jbt da ne verujes, wc papire)... nastane haos, kao da nisu normalni. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, DJORDJE said:

Ja redovno landaram po tim prodavnicama, pre svega jer jedem svu nezdravu hranu koja se tamo prodaje. :classic_biggrin:

Razne salame, kobasice, ajvari i ostalo sto ne mozes da nadjesu Vonsu ili Albertsonsu. Ostatak familije nikada nije mario za te proizvode, zato im valjda vise odgovarju WF i TJ. Sada kada smo ostali samo nas dvoje, manje vise i ne idemo u klasicnu kupovinu vikendom, jer vecinu stvari i onako bacimo, nakon sto im istekne rok. 

BTW I ja jedem svu nezdravu hranu, I ko ti, otkad sam empty nester kupujem samo sta mi treba. Samo sto mi za to ne treba ajvar (mrzim ajvar).

Potrefilo se pre oko 10 godina, mi se preselili u novi fancy kraj, I taj dan jedina prodavnica koju smo nasli je bio Trader Joe's I mi gladni tek usli u kucu, aj nesto za vece...I moj sin kupi neke "zdrave" alge tamo, kola mi smrdela nedelju dana.

 

Tako da sam ih zamrzela na prvi pogled

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

24 minutes ago, DJORDJE said:

Bas ti hvala, meni bolje napisi da se spremim da mi osiguranje za kucu ode novih 50%, prosli put kada je udario uragan Naples, nas su udarili po dzepu, jer su imali puno stete na Floridi. Ako ovako nastave, za koju godinu cu placati osiguranje vise od poreza. :classic_biggrin:

 

Osiguranje za kucu? Sta je to? 😂

Da si ti meni ziv i zdrav, gomila osiguravajucih kuca je zapalila iz Floride, ko ima srece da dobije osiguranje, taj ga placa vise nego kredit, totalni su haos napravili sa time. Ljudi masovno beze iz Floride zbog toga i hoa. Iscedili su narod do besvesti sa tim dadzbinama. A oni sto imaju osiguranje bukvalno im ni pola stete ne pokrije kad se nesto ovako desi. Ja sam imala osiguranje za storage i proletos kada je pala ona ludacka kisa meni se poplave sve stvari, natezala sam se sa njima tri nedelje i na kraju su mi platili otprilike desetinu stete. 

 

Imam druga koji ima stan i izdaje ga. I desi se da (doduse to je jos bilo dok je bilo osiguranja i po normalnim cenama) pukne neka cevka srpat iznad njega i njemu poplavi stan. On zove osiguranje, ovi mu kazu da nije osiguran protiv poplave. Pita ako u Fl nije osiguran protiv poplave, protiv cega je osiguran. Kazu oni, protiv vulkana i smetova :lol_2: kao, takav je paket. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Nije bilo uragana do sada, ovi vetrovi su standardni vetrovi, ali nece se desiti nista posebno. 115 milja je mislim kategorija 3, ovde je nekada bilo i 4 i 5, odlete malo neki krovovi i poplava je ustvari najveci problem za kuce. 

 

Mene zove danas komsinica u drami sta ce ona, visoko je, a vise je od mene dva sprata i hoce je oduvati 😄 Ja je slusam i ne verujem, zivi ovde 30 godina. Nama je jedino problem struja, jer kad nema struje, nema ni vode, ni a/c i naravno lifta. 

 

Ovde kad duvaju uragani nije isto kao gore u kontinentu gde imas brda, on se malo 'razbije' na neravninama, a ovo kao ploca, nadmorska visina je... 20 cm 😄 znaci voda od gore, voda od dole... 

 

Ne kazem da ti panicis, ali videces ako nastavi ovom putanjom, oni se izbezume, na pumpana nema goriva, ceka se satima, tuku se u samoposlugama za vodu (i jbt da ne verujes, wc papire)... nastane haos, kao da nisu normalni. 

Ja stvarno pijem samo specificnu vodu, ako mogu samo Propel. Bez cega ne mogu je mleko za kafu, I struja za baterije. Prosle godine kad me prva oluja zatekla ovde pitala sam se dal treba nesto da radim. Ne shalim se kad kazem da mogu bez hrane 3 dana, imam kesu chipsa I to je dovoljno, jos sam ono juce bila u Publix pa imam voca.

 

U filadelfiji sam vozila kroz Sandy. Ovde sam samo brinula za kucu, ali za godinu dana se lepo drzala, nista poplavilo. I ne bih da mi osteti kola, ali opet, samo zato sto ne volim stetu, kola su osigurana, ali su meni draga. 

 

Mogu da odem da parkiram u zgradi prijatelja, ali racunam I obo ce biti vise buke nego rezultata. 

 

Mozda i uzmem kartu I odem kod klinca 😀

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Ja stvarno pijem samo specificnu vodu, ako mogu samo Propel.

Sada se vec bolje osecam, posto mi u kuci moramo da imamo Fiji.:classic_biggrin:

Zasto smo ugradjivali ceo sistem za preciscavanje vode, imamo dodatni filter na fizideru ostaje misterija, ali bez Fiji-a nema zivota. Laza je znao da ide u 2 ujutru na pumpu da kupi Fiji, jer zaboga madame ostala bez vode.

Ovo Laza iz serije Ljubav na seoski nacin, ko se seca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

BTW bez hvaljenja, napravila sam dobru kombinaciju, klincu sam uzela stan sa dve spavace sobe u Filiju, tako da tamo imam sve, kad hocu uzmem kartu 3 sata leta, stavim pasos u torbu I laptop, I ako izgleda da ce ovde biti uragan odem da provedem par dana s njim. Kosta malo vise, ali se pokazalo kao dobra ideja

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Ja stvarno pijem samo specificnu vodu, ako mogu samo Propel. Bez cega ne mogu je mleko za kafu, I struja za baterije. Prosle godine kad me prva oluja zatekla ovde pitala sam se dal treba nesto da radim. Ne shalim se kad kazem da mogu bez hrane 3 dana, imam kesu chipsa I to je dovoljno, jos sam ono juce bila u Publix pa imam voca.

 

U filadelfiji sam vozila kroz Sandy. Ovde sam samo brinula za kucu, ali za godinu dana se lepo drzala, nista poplavilo. I ne bih da mi osteti kola, ali opet, samo zato sto ne volim stetu, kola su osigurana, ali su meni draga. 

 

Mogu da odem da parkiram u zgradi prijatelja, ali racunam I obo ce biti vise buke nego rezultata. 

 

Mozda i uzmem kartu I odem kod klinca 😀

 

Pa znas kako, jedini uragan koji je napravio neke stete je bio onaj koji je direktno udario na Majami, mislim 2017 Irma mislim. Nastradalo je nesto krovova, nesto se poplavilo i negde nije bilo struje po 4-5-6 dana. Bio i onaj Wilma, isto napravio dosta stete. Najgori je bio onaj Andrew, taj je razvalio grad. Znam da su posle 10 godina jos uvek opravljali setaliste i nasip u Fortu pored plaze. Uspeo je i asfalt da podigne. 

 

U sustini, ovo nije neki strasni uragan, ali vec dosta da nemas struje. Ima i kad nisu uragani (kao proletos, ali to je pogodilo mahom Aventuru) pa naprave poplave da je voda do vrha automobila. Ima kad duva vetar pa otvoris vrata od kola, a on ti ih iscupa iz ruku ponekom i odvali vrata.

 

Ali izes ga, imaj najosnovnije, nemoj cekati poslednji dan da se sibas po samoposlugama i pumpama sa idiotima koji misle da je smak sveta.

 

Ova Helena je napravila haos na drugoj strani i prosle godine onaj sto je udaro na Fort mayers... bukvalno trejler kucice otplivaju, ostale se poplave do pola. Mi ga nismo ni osetili, malo dunuo onaj vetar i malo palo kise, kao bilo koji drugi dan.  

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJORDJE said:

Sada se vec bolje osecam, posto mi u kuci moramo da imamo Fiji.:classic_biggrin:

Zasto smo ugradjivali ceo sistem za preciscavanje vode, imamo dodatni filter na fizideru ostaje misterija, ali bez Fiji-a nema zivota. Laza je znao da ide u 2 ujutru na pumpu da kupi Fiji, jer zaboga madame ostala bez vode.

Ovo Laza iz serije Ljubav na seoski nacin, ko se seca.

Ne secam se Laze, ali iskreno ja bi volela da mogu da pijem nesto drugo. Vise godina nisam pila dovoljno vode dok nisam nasla Propel. Sad kupujem za par dana, slucajno sam veceras otisla da prosetam, nisam znala za uragan I kupila za vikend. Moj otac se isto zali da mu obicna voda smrdi. Ja mogu za Dan da pijem obicnu flasiranu vodu, ili mogu mineralnu, kad sam bila u UK pila sam sa cesme. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa znas kako, jedini uragan koji je napravio neke stete je bio onaj koji je direktno udario na Majami, mislim 2017 Irma mislim. Nastradalo je nesto krovova, nesto se poplavilo i negde nije bilo struje po 4-5-6 dana. Bio i onaj Wilma, isto napravio dosta stete. Najgori je bio onaj Andrew, taj je razvalio grad. Znam da su posle 10 godina jos uvek opravljali setaliste i nasip u Fortu pored plaze. Uspeo je i asfalt da podigne. 

 

U sustini, ovo nije neki strasni uragan, ali vec dosta da nemas struje. Ima i kad nisu uragani (kao proletos, ali to je pogodilo mahom Aventuru) pa naprave poplave da je voda do vrha automobila. Ima kad duva vetar pa otvoris vrata od kola, a on ti ih iscupa iz ruku ponekom i odvali vrata.

 

Ali izes ga, imaj najosnovnije, nemoj cekati poslednji dan da se sibas po samoposlugama i pumpama sa idiotima koji misle da je smak sveta.

 

Ova Helena je napravila haos na drugoj strani i prosle godine onaj sto je udaro na Fort mayers... bukvalno trejler kucice otplivaju, ostale se poplave do pola. Mi ga nismo ni osetili, malo dunuo onaj vetar i malo palo kise, kao bilo koji drugi dan.  

Ono kad ste oplavili u junu ja bila u NYC, zaglavila na aerodromu 2 dana, jer nista nije sletalo u Majamiju.

Fort Meyers se secam jer sam bas pred uragan bila poslovno tamo pa mi je bio shok. 

Kazem ti, ja sam low maintenance, osim kafe sa mlekom, sve mogu da prezivim. Hvala za preporuku da sutra napunim kola I baterije, to mi nije palo na pamet.

 

Ja sa u Coral Gables, pa smo malo visoko za poplave

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

BTW bez hvaljenja, napravila sam dobru kombinaciju, klincu sam uzela stan sa dve spavace sobe u Filiju, tako da tamo imam sve, kad hocu uzmem kartu 3 sata leta, stavim pasos u torbu I laptop, I ako izgleda da ce ovde biti uragan odem da provedem par dana s njim. Kosta malo vise, ali se pokazalo kao dobra ideja

 

Znas kako i oni su se namazali, kad nailaze uragani cena avionske karte da odes bilo gde je.. od 700 do 1700 dolara u jednom pravcu, one sto su obicno 150... samo ako krene navala da se kupuju

 

2017 ja nisam bila kuci za vreme uragana, jer sam isla na neku svadbu u chicago. Ali sam kupila karte za nedelju dana kasnije. Medjutim krene panika i ja kazem cerki da se pakuje idemo kolima, necu da sedim bez struje (nije bilo struje 5 dana). Naravno, ja se nikad ne spremim na vreme pa sam imala pola rezervoara goriva. Krenuli smo posle podne, a u Orlandu sam bila sutra ujutro u pola 6 (14 sati voznje). Sreca, nusput naidjem na pumpu koja daje gorivo za 40 dolara i sipam jer bi ostala bez kapi. Kad sam se smorila krenuli smo od hotela do hotela, smejali su nam se kad pitam da li imaju mesta. Na kraju smo spavali u kolama na auto putu, bukvalno na sred auto puta, ni mesta na parkinzima nije bilo. Vozili smo u koloni 20/h. Posle 3 sata ja se probudim i kao ajd idemo odavde. Do izlaska iz Floride mi je trebalo jos 10 sati. Svi su isli u Atlantu, i ja skrenem na drugi put i odem u Memfis. Nisam mogla da se vucem jos ceo dan do Atlante. 

Tada su prodavali avionske karte ko je imao srece da ih nadje do Atlante za 2500. 

 

Mislim, to je poslednji ozbiljni uragan koji je udario na Majami. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Znas kako i oni su se namazali, kad nailaze uragani cena avionske karte da odes bilo gde je.. od 700 do 1700 dolara u jednom pravcu, one sto su obicno 150... samo ako krene navala da se kupuju

 

2017 ja nisam bila kuci za vreme uragana, jer sam isla na neku svadbu u chicago. Ali sam kupila karte za nedelju dana kasnije. Medjutim krene panika i ja kazem cerki da se pakuje idemo kolima, necu da sedim bez struje (nije bilo struje 5 dana). Naravno, ja se nikad ne spremim na vreme pa sam imala pola rezervoara goriva. Krenuli smo posle podne, a u Orlandu sam bila sutra ujutro u pola 6 (14 sati voznje). Sreca, nusput naidjem na pumpu koja daje gorivo za 40 dolara i sipam jer bi ostala bez kapi. Kad sam se smorila krenuli smo od hotela do hotela, smejali su nam se kad pitam da li imaju mesta. Na kraju smo spavali u kolama na auto putu, bukvalno na sred auto puta, ni mesta na parkinzima nije bilo. Vozili smo u koloni 20/h. Posle 3 sata ja se probudim i kao ajd idemo odavde. Do izlaska iz Floride mi je trebalo jos 10 sati. Svi su isli u Atlantu, i ja skrenem na drugi put i odem u Memfis. Nisam mogla da se vucem jos ceo dan do Atlante. 

Tada su prodavali avionske karte ko je imao srece da ih nadje do Atlante za 2500. 

 

Mislim, to je poslednji ozbiljni uragan koji je udario na Majami. 

Fili nije nesto atraktivna lokacija, ali zadnjih par puta sam platila oko $500. Pun avion. Vise je ono da imam mesto da ostanem, imam odecu I sve. Cak I ako moram da vozim 20 sati. Ako bas zagusti da ovde par dana nema struje.

Link to comment
Share on other sites

Dame, ako zivite u kuci investirajte u generator. Ja sam ga ugradio cisto iz predostroznosti kada su bile one restrikcije po Kaliforniji, jer ovde je leti nemoguce preziveti bez klime. Do sada nisam morao da ga koristim, ali vi cesto imate elementarne nepogode.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Fili nije nesto atraktivna lokacija, ali zadnjih par puta sam platila oko $500. Pun avion. Vise je ono da imam mesto da ostanem, imam odecu I sve. Cak I ako moram da vozim 20 sati. Ako bas zagusti da ovde par dana nema struje.

 

Cene karata su malo podivljale bez obzira na uragane. Umesto da ih smanjuju posto im otpadaju delovi aviona i svako malo samo sto se ne posudaraju na aerodromima, oni podizu. Ja sam isla pre oko dve nedelje u Chi, bio polu prazan avion i tamo i nazad, a cena, jeftinije do Evrope. 

 

 

6 minutes ago, DJORDJE said:

Dame, ako zivite u kuci investirajte u generator. Ja sam ga ugradio cisto iz predostroznosti kada su bile one restrikcije po Kaliforniji, jer ovde je leti nemoguce preziveti bez klime. Do sada nisam morao da ga koristim, ali vi cesto imate elementarne nepogode.

 

Ja sam u stanu. Nemam generator, ali imam onu bateriju portable power station koja moze da izdrzi da puni telefone i svetlo 2-3 dana. A/c mi je prikacen na zgradu. Imaju generator i iz nekog razloga nikada nece da ga ukljuce. I ovde se tesko prezivljava bez klime, ne toliko zbog toplote, nego zbog vlage. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Ja sam u stanu. Nemam generator, ali imam onu bateriju portable power station koja moze da izdrzi da puni telefone i svetlo 2-3 dana. A/c mi je prikacen na zgradu. Imaju generator i iz nekog razloga nikada nece da ga ukljuce. I ovde se tesko prezivljava bez klime, ne toliko zbog toplote, nego zbog vlage. 

Znam, zena je nasledila stan u Ft. Mayersu. Jednom me zamoli da proverim kako je stan i ja pre odlaska iskljucom klimu, sto da radi kada nikoga nema. Sledeci put kada smo dosli crna budj po zidovima i etisonima, morali smo da bacimo etisone , a neka firma je ceo stan okupala u bleachu. Sto bi se reklo rodjen sam da nesto zaserem.:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, DJORDJE said:

Dame, ako zivite u kuci investirajte u generator. Ja sam ga ugradio cisto iz predostroznosti kada su bile one restrikcije po Kaliforniji, jer ovde je leti nemoguce preziveti bez klime. Do sada nisam morao da ga koristim, ali vi cesto imate elementarne nepogode.

Planirala sam kad kupim kucu ponovo, trenutno rentiram dok ne nadjem kucu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...