Jump to content

Svet posle pandemije i rata


Div

Recommended Posts

 

Ima li ozbiljnijih projekcija razvoja ekonomije posle pandemije i ruske agresije na ukrajinu. Znam da je teško govoriti o "pose" dok agresija još traje, ali se, siguran sam, prave markar i alternativno, šta ako rat prestane sutra, šta ako traje još tri meseca, šta ako se produži godinama, naravno i ishod rata je bitan, nečiji totalni poraz, kompromis, nastavak spora drugim sredstvima.
I na ovom forumu i po nekim portalima nailazio sam na mišljenja koja kažu da je ruska ekonomija malo bitna u svetskim razmerama, da su energenti lako zamenivi, to je tek 10, 30, 50% ukupnih potreba, može se zameniti. Kako, za koje vreme i uz koja ulaganja. 

Koliko će politika da bude iznad ekonomije, da li će moći da prežive vlade zemalja koje tvrdo insistiraju bna sankcijama Rusiji po cenu pada proizvodnje, standarda, i koliko je moguće suzbiti cro tržište ako postoji veliki interes, mogućnost da se enormno zaradi na trgoviniispod radara.

U viđenju budućih ekonomskih odnosa često se barata samo činjenicom koliko ko može sam da preživi ili bez partnera ili protiv partnera i to se, čini mi se, gleda sa propagandno političke strane i navijački.

Pored enegrenata, sirovina za industrijsku proizvodnju ugrožena je i proizvodnja hrane i trgovina poljoprivrednim proizvodima, najteže će biti pogođeni najsiromašniji, oni koji su prinuđeni da uvoze i hranu i energiju i industrijske proizvode, ne bih se usuđivao da kaže do koje mere, da li je moguće, odnosno, da li je realno, da dođe do gladi, du dubokih kriza, konflikata u društvima oko raspodele trošlova i tereta krize.

 

Nas je predsednik donekle utešio, biće hrane dovoljno, samo nećemo moći da je kupimo, a i ako je kupimo smrznućemo se i pre nuklearnog rata, dakle nemamo razloga za brigu.

 

Moja želja je da pričamo o ekonomiji, ali znam da je neodvojivo od politike, više zavisi od odluka političara nego od veštine i procena privrednika i ekonomista, zato topik stavljam na Politiku a ne na Ekonomiju.
 

Link to comment
Share on other sites

 Off topic mozda, ali me iznenadio Predrag Markovic, istoricar, stavovima o ratu u Ukrajini. Ocekivao sam ko sps-ovac, neku hardcore putinofiliju ili mozda uvijenu, a on ispade bas kritican prema Rusiji. Bio na rts-u prosle nedelje, kako rece pokazalo se da kleptokratska drzava kao Rusija ne moze da ima jaku vojsku. SInoc na cirilici protiv nekih rusofila, bio jos ostriji.

 

::Od  07:59 jedan njegov dvominutni deo te emisje na rts-u.

 

 

edti. pogresan topic, ako moze prebacite na vox populi.

Edited by ras kass
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ras kass said:

 Off topic mozda, ali me iznenadio Predrag Markovic, istoricar, stavovima o ratu u Ukrajini. Ocekivao sam ko sps-ovac, neku hardcore putinofiliju ili mozda uvijenu, a on ispade bas kritican prema Rusiji. Bio na rts-u prosle nedelje, kako rece pokazalo se da kleptokratska drzava kao Rusija ne moze da ima jaku vojsku. SInoc na cirilici protiv nekih rusofila, bio jos ostriji.

 

::Od  07:59 jedan njegov dvominutni deo te emisje na rts-u.

 

 

edti. pogresan topic, ako moze prebacite na vox populi.

Još jedan majstorski potez ćelavog šahiste.

NATO bogatiji za još 2 članice + novih 1000 km uz rusku granicu.

Link to comment
Share on other sites

On jeste rusofil ali je realan čovek. Realnost je da je jedini pozitivan ishod ovog rata bio da se u toku prvih 10 dana urušila Ukrajinska Vlada i/ili vojska i da su oni instalirali neku marionetu. Obzirom da se to nije desilo jasno je da ovde više nema dobrog scenarija za Rusiju. On više kuka nad tim nego što to radi zbog Ukrajine.

Link to comment
Share on other sites

2Div

 

Nije iskljuceno upravo u zavisnosti od trajanja rata da se civilizacija nece raspasti i pretvoriti u Fury Road (ono - postapokalipsa sa manijacima na celu, siromastvo i ropstvo...glad i otimacina) a sto je bila moja prva asocijacija na naslov teme i uvodni post.

 

 

 

Mislim da ni ekonomski ekspert ne bi mogao da iskalkulise sta ceka svet jer je sve uslovljeno mnogobrojnim ciniocima...prvo to sto ne znamo kada ce Puki objaviti kraj i sta ce uopste biti objavljeno ili ucinjeno...

 

(Iako ste gledali, odgledajte opet ovih par minuta... sa optimisticke tacke gledista rekla bih - to je to sto nas ceka, jer kako na ovaj nacin moze da bude drugacije)

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Realnost je da, zbog narusenih trgovinskih tokova i pre ovog nesrecnog rata, svet ceka zestoka recesija. Izbeglicka kriza sa BI i Afrike dolaze na naplatu, USA u internom neobjavljenom ratu izmedju Dems i Reps (a pride i rasni i socijalni nemiri koji samo cekaju povod da se razbuktaju), kriza izazvana pandemijom., vremenske nepogode..

Ne treba biti prorok pa videti da ce situacija biti prilicno zajebana zato sto ekonomije ne mogu da izdrze sve te pritiske - a bice ih jos vise u buducnosti zbog gladi, socijalnih razlika, novih talasa migracije iz siromasnih zemalja u zemlje EU cija privreda nece moci to da asimiluje zbog preopterecenosti.

Da ne pricamo o plodnom tlu u tim uslovima za jacanje radikalnih desnicarskih pokreta i njihovog uspona ka vlasti na stranu straha od promena u svom svakodnevnom zivotu gradjana zbog vecih troskova hrane, ogreva i ostalih stvari koje su podrazumevane do sada kao deo standarda.

Ni malo lepa predikcija sta ce biti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

... od MMF

 

According to the IMF, economies reliant on oil imports would see wider fiscal and trade deficits along with more inflation pressure. However, exporters in Middle East and Africa may benefit from higher prices. In the long term, the war may fundamentally alter the global economic and geopolitical order should there be a reconfiguration of supply chains, fragmentation of payment networks, shift in energy trade and countries rethink reserve currency holdings, it said. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Klotzen said:

On jeste rusofil ali je realan čovek. Realnost je da je jedini pozitivan ishod ovog rata bio da se u toku prvih 10 dana urušila Ukrajinska Vlada i/ili vojska i da su oni instalirali neku marionetu. Obzirom da se to nije desilo jasno je da ovde više nema dobrog scenarija za Rusiju. On više kuka nad tim nego što to radi zbog Ukrajine.

 

Da gledao sam ga I sinoc, bio jos kriticniji. Kaze kako Rusi sada crtaju granice, tako smo I mi 90ih, samo smo zaboravili da tu zive I neki drugi ljudi. 

I da rekao da je sramotno povezivanje Ukrajine sa nacizom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Mama_mia said:

... od MMF

 

According to the IMF, economies reliant on oil imports would see wider fiscal and trade deficits along with more inflation pressure. However, exporters in Middle East and Africa may benefit from higher prices. In the long term, the war may fundamentally alter the global economic and geopolitical order should there be a reconfiguration of supply chains, fragmentation of payment networks, shift in energy trade and countries rethink reserve currency holdings, it said. 

 

Već sada su proizvođači nafte i gasa u poziciji da svoje proizvode prodaju skuplje, po inerciji to bi se nastavilo i pose eventualnog prekida rata, pretpostavimo da se prekine bez eskalacije u nuklearni sukob jer u slučaju eskalacije ne znam da li bi imalo smisla pričati o ekonomiji, ali proizvođači nafte ne utiču na ekonomiju isto koliko i velike privredekao što su USA, Kina, EU, s tim što i ova tri fakrora nisu u jednakim pozicijama, USA je i veliki proizvođač i veliki potrošač energije, Kina i EU su neto uvoznici ali je Kina u poziciji da vodi računa o svojim interesima, lakše ih je definisati, dok EU, iako manja od Kine mora da usklađuje interese većeg broja zemalja, ponekad su ti interesi suprotstavljeni. Posle perioda izgradnje LNG terminala, promene dobavljaa nafte, jasno je da sve to košta dolazi period stabilizacije ponude i tražnje, nesmetanih tokova energenata i novca ali na kom nivou se cene "zaustave" i koliko to utiče na cenu finalnih industrijskih proizvoda, može li razvoj tehnologije da umanji udeo troškova energenata u ceni proizvoda i usluga, bolje u ceni održanja standarda životatoliko da se posle 5, 10, 20 godina više ne smatra snabdevanje i proizvodnja poremećenom.

Do danas su Rusija i Ukrajina veliki proizvođači i izvoznici hrane, ko ih i u kojoj meri može zameniti, da li ih treba zamenjivati ili osposobiti da nastave proizvodnju, koliko će hrana biti dostupna na svetskom tržišti imajući u vidu udeo cene energenata u ceni hrane.

Hoće li potreba da se ekonomske posledice svedu na podnošljivu meru ujedinnjavati svet ili produbljavati sukobe? Ko će voditi glavnu reč, ekonomisti, inženjeri, političari, vojni stratezi?

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, ras kass said:

 

Da gledao sam ga I sinoc, bio jos kriticniji. Kaze kako Rusi sada crtaju granice, tako smo I mi 90ih, samo smo zaboravili da tu zive I neki drugi ljudi. 

I da rekao da je sramotno povezivanje Ukrajine sa nacizom. 

 

Jbga sami su se povezali, umjesto da odstrane ovakve likove, oni su predstavljeni kao heroji.

 

 

Inace sto se tice teme, vidimo da se samo insistira na oruzju, trose se ogromni novci i vidimo rezultat svega toga, ekonomija se raspada, prijeti cak i glad planeti, u Americi nestasica hrane za bebe, nesto nezapamceno. Niko ne zeli da se rat okonca, svi pregovori su prekinuti. Potpuno je onda naivno vjerovati da ce se sve tek tako zavrsiti.

 

Ovaj moj retard premijer je upravo kupio granata za 100 miliona od Amerikanaca da ih salje u Ukrajinu, da jos malo potpali vatru i te pare umjesto da ulozi u zdravstveno sistem svoje vlastite zemlje, u kojoj se na pregled specijaliste ceka mjesecima i godinama, jer nema niti dovoljno doktora, niti ostalih kapaciteta, gdje MRI radi 24 sata, jer nema dovoljno masina, itd itd. 

Evo meni treba da urade neku proceduru koja moze da mi spasi zivot i prvo je receno da ce biti u julu ili avgustu, a juce mi kazu da je datum 5 oktobar, jer to rade samo srijedom, jer nemaju kapaciteta za vise. Nije to nesto bez veze, pitanje je zivota ili smrti. Koga boli dzonson za to, ne samo za mene, nego za hiljade drugih pacijenata, najvaznije je trositi pare na naoruzanje i ko to sve placa, cijeli svijet.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ras kass said:

Povezali ih jedino ruski I srpski mediji. 

 

Potpuno si u pravu, ostali mediji to jednostavno ignorisu. Kakav moras biti debil da tetoviras Hitlera, kukaste krstove itd itd.

Link to comment
Share on other sites

On 5/25/2022 at 10:26 PM, sasa965 said:

Cena hrane kod nas?

 

Biće, svakako znatno povećana, već je u dobroj meri, zabluda je da mi, kao proizvođači i neto izvoznici, nemamo brige, biće svega, ograničimo cene i uživamo. Nekakva kontrila i intervencija države može da utiče pozitivno, ali to je mnogo ređe u praksi nego da intervencije postignu kontraefekat. Jednostavno, ograničenje cena =nestašica, ograničenje izvoza, uvoza, znači šverc, crno tržište.

OK je da država poveće rezerve tako što otkupi veće količine po tržišnim cenama samo u meri da može da interveniše povremeno u slučaju nestašice. 

Imamo već izvesno umanjen prinos pšenice, verovatno i drugih žitarica i industrijskih biljaka, zbog suše, skupljeg goriva, skupljeg semena, drastično skupljeg đubriva, uz veće ulagabnja imaćemo manje prinose, gubici proizvođača se neće nivelisati izvozom voća u Rusiju što je zadnjih godina olakšavalo poslovanje mnogim poljoprivrednicima, a kad se još država uključi, "da pomogne", katastrofa na pomolu.

 

Ne možemo ni pretpostaviti šta će biti narednih godina, kad će rat prestati, pod kojim uslovima, kakve će posledice imati razaranje, poremećeno tržište, hoće li sankcije biti produžene ili će se zaboraviti, koliko će viši interes biti motiv da se posluje sa gubicima, koliko će postojanje zajedničkog neprijatelja približiti ekonomske partnere, a koliko će zaoštriti konkurenciju među njima. Već se vidi kolebanje unutar EU, mogu li održati proizvodnju i standard uz oštre sankcije ili će se zadovoljiti simboličnim sankcijama Rusiji, i jedno i drugo izaziva nezadovoljstvo pojedinih članica i partnera van unije.

 

EU se koleba između interesa i principa, mi smo u boljoj poziciji, ne znamo šta su nam interesi i nemamo principe, kolebamo se između ničega i bilo čega.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prilicno sumorno izgleda buducnost ovog treceg kamena od Sunca.

Umesto da sve svoje razlike prihvatimo i okrenemo se buducnosti i opstanku civilizacije kroz prevazilazenje istih i prosirenju vrste van ove planete koju jedna dovoljno velika kometa ili asteroid moze da resetuje na fabricka podesavanja (insekti su, u tom slucaju, sledeca civilizacija koja ce nastati na pepelu reptila i sisavaca iz prethodne 2 kataklizme) - biramo nacine da sve to ubrzamo, umesto da izbegnemo.

Umesto u sisteme irigacije, proizvodnje hrane, medicine, nauke... sredstva se koriste za pronalazenje novih nacina za unistenje.

U ime cega?

Rat u Ukrajini ce jednom stati, na nezadovoljstvo obe strane, i povratice se neki prividan mir i  properitet na Zapadu.

Da li ce to biti dovoljno gurnuto pod tepih do nekog sledeceg sukoba i slicne krize - videcemo.

Postoji stara izreka Sun Tzua iz "Umetnosti ratovanja":  Izbegnut rat je dobijen rat.

Nadam se da ce se sve razlike prevazici i da ce razum prevladati - u interesu je svih na ovom kamicku koji se okrece oko Sunca.

Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2022 at 8:52 AM, Kronostime said:

Postoji stara izreka Sun Tzua iz "Umetnosti ratovanja":  Izbegnut rat je dobijen rat.

Nadam se da ce se sve razlike prevazici i da ce razum prevladati - u interesu je svih na ovom kamicku koji se okrece oko Sunca.

 

To je izreka iz fotelje. Zamisli da Pukiju kazes tu izreku -  umro bi od smeha.

Pa nije Puki - puki*  da tako nesto izbegava....

 

A kada sam vec kod Pukija, nije pitanje sta je u interesu tog `kamicka oko sunca`, vec sta pukijev ego moze da podnese ...da ne ispadne da se puki brine za bilo ciji interes osim sopstveni...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/30/2022 at 4:42 PM, Mama_mia said:

A kada sam vec kod Pukija, nije pitanje sta je u interesu tog `kamicka oko sunca`, vec sta pukijev ego moze da podnese ...da ne ispadne da se puki brine za bilo ciji interes osim sopstveni...

 

Ovo je, po mom mišljenju, tačno, ali...
Putin, kao i svaki drugi vođa države, naroda, vojske, bande ima neke svoje motive da radi to što radi, teško je reći koji ga  sve motivi pokreću, u kakvom su međusobnom odnosu, koliko su plod racionalnog promišljanja, koliko utvrđenih ciljeva, a koliko psihičkog stanja. 

Jasno je da on ne misli o svetskoj pravdi već o sopstvenom interesu, no pitanje je šta on može da dobije ratom što već nema. Teritoriju? Malo lije ima? Lično bogatstvo? Ponestalo mu para? Rat će povećati enormno troškove države a smanjiti prihode, neće ekipa njegovih saradnika ostati bez prihoda ali će ih ostvarivati na teži način  i u manjem obimu. Dakle, neko lično bogaćenje, ne bih rekao da je lični motiv. Očuvanje vlasti? To je uvek motiv, skoro svake vlasti, njegova ne vidim da je bila ugrožena, više će imati protivnika sada nego pre rata, pitanje je samo da li dovoljno više. Osećaj poniženosti zbog gubitka uticaja i moći u Ukrajini? To mi nekako deluje dosta verovatno, svemogući i sveznajući vođa izgubio deo moći i to od jednog glumca, komičara, zabavljača.

Gde će demonstrirati svoju, eventualno povraćenu moć, arnije su ga pozivali na skupove svetskih moćnika, šefova najjačih država, bez obzira šta ko misli iskazivali su mi, barem protokolarno, počasti i poštovanje, posle rata neće biti nigde pozivan, čak i ako ne pretrpi totalni poraz, slom. Može da, u slučaju da zadrži neke delove Ukrajine, pred svojim malim krugom saradnika da izigrava velikog vođu i vizionara, oni će mu tapšati, neiskreno kao i dosad, i čekati priliku da ga uklone i zauzmu njegovo mesto.
Bez pretenzije da dajem neki konačni odgovor, sud, dijagnozu, mislim da je on, kao i mnogi drugi koji su bili ili jesu u sličnoj situaciji, žrtve sopstvenih laži, govora kojim je hteo da motiviše okolinu da ga podrži uveravao je sebe da je nepogrešiv jer su mu svi povlađivali, davali mu podatke koje je želeo da čuje, pokazivali slike koje je želeo da vidi, utrkivali se ko će snažnije da izrazi divljenje  prema njegovoj pameti i moći.
Priča se o navodnom Makronovom cilju da omogući Rusiji, Putinu, da se časno izvuče iz rata, vrlo često sa gnušanjem, željom da se Rusija slomi, ponizi čak i uništi, što temeljnije to bolje. Mislim da Makron ispravno razmišlja, možda ne iskazuje na najbolji način i u najpogodnije vreme svoje misli, on vidi jedini način da se rat okonča a da ne dođe do haosa nuklearnog rata ili raspada kakvog-takvog svetskog poretka. Rusija neće nestati, može se promeniti, može se podeliti, može oslabiti, što drastičnije promene izazvaće veće napetosti, neka su samo unutrašnje to je šestina svetske teritorije i više ako se malo razlije preko granica.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) Gledajući sa velikim zoom-outom ili na dugi rok, pod uslovom da ne dođe do nuklearnog rata, ja ne mislim da će ovaj rat i pandemija imati vanserijske posledice ili biti fokalne tačke uočljive na dugom istorijskom luku. To nisu bili ni daleko tragičniji i razorniji događaji kao što su bili 1. i 2. Svetski rat. Nemačka i Japan su u WWII pretrpela razaranja neuporediva sa bilo čim što danas vidimo, Japan je ušao u rat sa per capita GDP-jem koji je bio 40% Američkog a završio ga je sa 15%, Nemačka je počela sa 80% a završila sa 40% ali su već do 60ih uspeli u postpunosti da povrate taj odnos na predratni nivo. Naravno, ovo je moguće u postprosvetiteljskom svetu gde je jasna važnost vladavine prava, gde postoji naučni racionalizam itd, pre toga je bilo nezamislivo (Kina je imala nekakav izolovnan i merljiv rast za vreme dinastije Sung (X-XIII vek), ali je nakon mongolskog osvajanja zapala u beživotno stanje iz kojeg se tek kobelja).

 

Nažalost, ne vidim ni da će ova kriza biti neka fokalna tačka ni u pozitivnom smislu, da će ljudi početi više da brinu i ulažu u borbu protiv realnih katastrofičkih rizika, da ćemo biti za jotu spremniji za narednu pandemiju (koja će izvesno doći), flaru na suncu, bio-teroristički napad, nuklearni rat itd.

 

 

2) Ako zumiram malo bliže, na kraći do srednji rok, ono što dolazi je vrlo verovatno globalna recesija. Ona je nužna posledica politike lakog novca (koja je samo uvrhunila u pandemiji) tj. raskidanja prirodne veze između štednje i dostupnosti novca/kamatne stope što je ključni mehanizam društvene koordinacije, jer kada neko štedi pare on ne samo da snižava kamatnu stopu nego to znači i da koristi manje realnih resursa koju ostaju na raspolaganju drugim ljudima koji uzimaju pozajmicu. Kada se pare štampaju i pozajmljuju bez da ih je neko uštedeo ljudi dobijaju "pravo" na stvari koje NE postoje u realnosti (niko se nije uzdržao od konzumiranja), ulažu u biznise i dugoročne projekte za koje nema realnih resursa da se završe i moraju biti zatvoreni i napušteni i radnici otpušteni itd - e to je recesija i to će biti neka vrsta pročišćenja, da se potkrati đe je predugačko, da odlije đe je prepunano, itd...


Ono što je meni tu posebno zanimljivo je da su pandemija i rat u jeku rasta popularnosti kripto-valuta i tehnologija sada već onemogućili opovrgavanje neraskidive veze između 3 teme za koje držim da su najvažnije pitanja savremenog doba. To su pitnja i) centralnog bankarstva i novca, ii) rata i mira, iii) građanskih prava. Ovaj paket se može rešiti samo u kompletu, rešavanje jednog problema je rešenje sva tri. Da li je to dobra ili loša vest? Ja sam optimista (naročito spram SAD i anglosfere generalno, pa i Dalekog istoka, nešto sam uzdržaniji kada se radi o ovoj našoj nesrećnoj Evropi dok je vode okrugloglavci koji sebe proglašavaju "digitalnom regulatornom supersilom" - koja zato ima manje visokotehnoloških startapa (recimo u oblasti veštačke inteligencije) nego sićušni Izrael)...

 


3) Ako učinim najveći zum-in, do individualnog nivoa, tu se držim pravila da je uvek važno na lako dostupnom i sigurnom mestu imati keša za mesec dana i zlata za godinu dana (50-100 grama). Prvo za slučaj kratkotrajnog kolapsa bankarskog sistema (na Kipru pre par godina 12 dana nisi mogao da podigneš pare iz banke, džaba što su tamo), drugi za slučaj kolapsa valute. 

 

Druga stvar, trenutno je na globalnom nivou možda najtešnje tržište rada u poslednjih 70 godina. To neće trajati večno, tako da sada ko god možda razmišlja o promeni posla ili profesije treba da pokuša ovo da iskoristi, možda ako je student koji zna gde bi voleo da radi može da zapuca tamo direktno i da traži posao i bez fakulteta itd...Naročito budući da ako dođe recesija to će biti najgori trenutak za tako nešto, ne želite da tražite posao kada gomila drugih ljudi traži posao.

Edited by bohumilo
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2022 at 6:15 AM, Div said:

Bez pretenzije da dajem neki konačni odgovor, sud, dijagnozu, mislim da je on, kao i mnogi drugi koji su bili ili jesu u sličnoj situaciji, žrtve sopstvenih laži, govora kojim je hteo da motiviše okolinu da ga podrži uveravao je sebe da je nepogrešiv jer su mu svi povlađivali, davali mu podatke koje je želeo da čuje, pokazivali slike koje je želeo da vidi, utrkivali se ko će snažnije da izrazi divljenje  prema njegovoj pameti i moći.

 

Slazem se da to tako biva. To je strahovlada kad moras da proniknes sta tvom vodji godi i da mu povladjujes...ili je do poltronaskog mentaliteta onih kojima se okruzis. Svesno ih takve izaberes. Ne zato sto ce te oni necemu nauciti ili ispraviti gresku, vec da ti glade ego. Ali ima i onih koji su istinski istomisljenici, cisto da ih ne zanemarimo.

Ima i onih koji su gori i od samog vladara, pa jedino sto mu zameraju to je sto i on nije jos gori nego sto jeste. Npr. ovaj ubije/otruje dvojicu a ovi njegovi okolo se u sebi, ako su hrabriji mozda i naglas - naljute sto nije bar petoricu....A glavni kolovodja uziva jer je uvek u pravu i ne samo to nego jos ispada milostiv u poredjenju sa opisanima...Pa se sa uzivanjem pogleda u ogledalo i kaze - kakvi su zlikovci ovi oko mene dobro je sto sam ja glavni a ne oni :classic_biggrin:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2022 at 2:31 AM, bohumilo said:

Gledajući sa velikim zoom-outom ili na dugi rok, pod uslovom da ne dođe do nuklearnog rata

 

On 6/8/2022 at 2:31 AM, bohumilo said:

Ako učinim najveći zum-in, do individualnog nivoa

 

Interesantna tema bi bila sta bi neko na individualnom nivou mogao da uradi ukoliko dodje do ovog scenarija, od neke blaze varijante do totalnog globalnog rata nakon cega bi sledila nuklerna zima i najverovatnije propast danasnje civilizacije? Mozda zvuci kao vrlo ekstreman i uzasan primer potpun nepoznat modernim ljudima, svakako mozemo da vidimo sta bi neko mogao da uradi u pripremi za takav scenario i nakon sto se on desi, na individualnom nivou.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dok je patrijota biće pečenja. Vi kako hoćete, a ja već merkam nekoliko ovih što vole da bacaju pored kontejnera, i u šumu, i kao posebnu poslasticu, ove sto vole da se parkiraju ispred ulaza. Pola je zajebancija, ama pola baš i nije. Alternator sam odavno nabavio, a i da nisam, ima u svakim kolima od nekog mrca, a moje digitalne kolekcije svega i svacega su i tako poodavno redovno bekapovane u tri kopije, i stavljene u uzemljenu metalnu kutiju, kao u faradejev kavez :lol_2: Ostalo, pa kao što reče cini mi se Del Boj, valjda ce negde ostati neko skladiste konzervi ili nesto. A tu su i brlozi uginulih patrijota da se iz njih snabdeva :lol_2: ONO pomracenje Sunca je bio najbolji dan u poslednjih 35 godina. Ti buduci dani (bez patrijota) mora da bi bili velicanstveni, znaci, treba da im se raduju a ne crninu da nose:

 

spacer.png

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2022 at 8:52 AM, Kronostime said:

Prilicno sumorno izgleda buducnost ovog treceg kamena od Sunca.

Umesto da sve svoje razlike prihvatimo i okrenemo se buducnosti i opstanku civilizacije kroz prevazilazenje istih i prosirenju vrste van ove planete koju jedna dovoljno velika kometa ili asteroid moze da resetuje na fabricka podesavanja (insekti su, u tom slucaju, sledeca civilizacija koja ce nastati na pepelu reptila i sisavaca iz prethodne 2 kataklizme) - biramo nacine da sve to ubrzamo, umesto da izbegnemo.

Umesto u sisteme irigacije, proizvodnje hrane, medicine, nauke... sredstva se koriste za pronalazenje novih nacina za unistenje.

U ime cega?

Rat u Ukrajini ce jednom stati, na nezadovoljstvo obe strane, i povratice se neki prividan mir i  properitet na Zapadu.

Da li ce to biti dovoljno gurnuto pod tepih do nekog sledeceg sukoba i slicne krize - videcemo.

Postoji stara izreka Sun Tzua iz "Umetnosti ratovanja":  Izbegnut rat je dobijen rat.

Nadam se da ce se sve razlike prevazici i da ce razum prevladati - u interesu je svih na ovom kamicku koji se okrece oko Sunca.

Kad smo vec kod tih kosmickih tema, verujete li da je moguce da su reptili svojevremeno razvili tehnicku civilizaciju? Da homo sapiens nije prvi? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...