Jump to content

NAORUŽAVANJE SRBIJE - podizanje borbene moći ili uludo bacanje para


Constantin

Recommended Posts

Nebitno je o kojoj državi pričamo. PVO kratkog dometa je uvek u blizini fronta i kao takva pre ili kasnije će biti locirana od strane dronova. Obzirom da je blizu fronta može biti gađana bilo čime što joj značajno smanjuje životni vek.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Nebitno je o kojoj državi pričamo. PVO kratkog dometa je uvek u blizini fronta i kao takva pre ili kasnije će biti locirana od strane dronova. Obzirom da je blizu fronta može biti gađana bilo čime što joj značajno smanjuje životni vek.

 

Razumem te, ko će čita onako dugačak članak. :s_d:

Link to comment
Share on other sites

TOR cija je ovaj kinez kopija jeprestao da bude klasican trupni pvo cak i kod Rusa jer je skup. Pancir je izabran za tu namenu.

 

Kupci TOR-a po svetu npr Iran, koriste TOR pre svega kao pvo koji stiti druge PVO sisteme (teskase) od oruzja koje protivnik moze da lansira u vecem broju npr jdam/umpk, protivrad rakete, krstarece itd.

 

Verovatno i ovaj Kinez ima slicnu ulogu da stiti HQ-9, FK-3 i slicne teske pvo sisteme.

 

Koliko sam video nisanski radar je aesa tehnologije kod Kineza sto je vrlo napredno, npr najnoviji TOR nema aesa radar vec pesa radar. aesa je sastavljen da tako kazemo od gomile mini pesa radara.

 

Nego sto se tice grckih miraza, zanimljiv podatak je da bi mogli da vidimo Indusima da nam integrisu svoju astra raketu koji vec integrisu na svoje miraze, ista ima domet ko modernije amraam raketa dakle znatno veci od mica raketa koje su na mirazima, a verovatno ce integrisati i drugo indijsko naoruzanje.

 

Elem u tom slucaju miraz bi nam legao ko samar budali plus bi da kazemo otvorili put ka pravoj neutralnosti:

 

677z381_NESVRSTANI0305.jpg

 

😁

 

Inace Indusi u buducnosti bi trebali da krenu da rade i ozbiljne domace lovce ustvari njihov lovac Tejas bi za nas bio idealan ali posto ima americki motor i posto su indijske potrebe ogromne ne mozemo za sad ga razmatrati ali za deceniju mozemo jer se tad ocekuje da ce Indija imati vec solidno napravljenih za sebe plus ce poceti da prave i domaci motor pa nece biti nikakvih politickih problema oko izvoza istog.

Edited by MeanMachine
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, MeanMachine said:

TOR cija je ovaj kinez kopija jeprestao da bude klasican trupni pvo cak i kod Rusa jer je skup. Pancir je izabran za tu namenu.

 

Kupci TOR-a po svetu npr Iran, koriste TOR pre svega kao pvo koji stiti druge PVO sisteme (teskase) od oruzja koje protivnik moze da lansira u vecem broju npr jdam/umpk, protivrad rakete, krstarece itd.

 

Verovatno i ovaj Kinez ima slicnu ulogu da stiti HQ-9, FK-3 i slicne teske pvo sisteme.

 

Koliko sam video nisanski radar je aesa tehnologije kod Kineza sto je vrlo napredno, npr najnoviji TOR nema aesa radar vec pesa radar. aesa je sastavljen da tako kazemo od gomile mini pesa radara.

 

FK-3

 

46 minutes ago, MeanMachine said:

Nego sto se tice grckih miraza, zanimljiv podatak je da bi mogli da vidimo Indusima da nam integrisu svoju astra raketu koji vec integrisu na svoje miraze, ista ima domet ko modernije amraam raketa dakle znatno veci od mica raketa koje su na mirazima, a verovatno ce integrisati i drugo indijsko naoruzanje.

 

Elem u tom slucaju miraz bi nam legao ko samar budali plus bi da kazemo otvorili put ka pravoj neutralnosti:

 

Inace Indusi u buducnosti bi trebali da krenu da rade i ozbiljne domace lovce ustvari njihov lovac Tejas bi za nas bio idealan ali posto ima americki motor i posto su indijske potrebe ogromne ne mozemo za sad ga razmatrati ali za deceniju mozemo jer se tad ocekuje da ce Indija imati vec solidno napravljenih za sebe plus ce poceti da prave i domaci motor pa nece biti nikakvih politickih problema oko izvoza istog.

 

Mnogo bi čekali za nepoznat aparat.

Inače...pre par večeri su posle 22,30 na niški aerodrom sletela dva Iljušina u razmaku od pola sata. Ovog što sam ja pratio, odokativnom metodom :ss:, imao je ugašen transporder i nije zabeleženo njegovo sletanje. Ovog drugog nisam navatao, ači reče mi čovek da je on"regularno" sleteo i odleteo za Baku. Ovaj drugi, kako je sleteo, tako je i odleteo...možda su oba za Baku, ko zna, a ne znam da li su bili prazni, na ovamo ili na tamo.

Link to comment
Share on other sites

Ministarstvo odbrane Srbije danas predstavilo do sada nepoznat bespilotni vazduhoplovni sistem

 

Ministarstvo odbrane Srbije predstavilo je danas do sada nepoznat borbeni vazduhoplovni sistem tokom „opitne“ združene taktičke vežbe „Vatreni udar 2024“.

Iako se u vesti sa vežbe koja je objavljena na sajtu ministarstva, osim objavljene fotografije, letelica ne pominje, a radi se o „loitering munition“/“dronu-kamikazi“ naziva SM1, kompanije EDGE iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

 

Ministarstvo odbrane trenutno testira dve verzije ove letelice, manju SM1 i veću SM2. Na sajtu kompanije EDGE trenutno je moguće pronaći samo opis koncepta letelice SM2 koja može nositi koristan teret ili bojevu glavu od 10 ili 23 kilograma.

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ako Srbija uskoro potpiše ugovor o nabavci sve će biti samo komplikovanije

 

U poređenju sa godišnjim izveštajem za 2023. godinu nema nekih bitnijih promena, a rezultati su, što je i logično, upoređeni sa istim periodom prošle godine. U brojkama koje se odnose na vojni program mogu se uočiti dve glavne izmene: broj naručenih i broj isporučenih Rafala.

 

Daso trenutno ima 223 naručena Rafala. Početkom godine je stupio na snagu treći ugovor za Indoneziju koji obuhvata 18 primeraka. Od ukupno broja ugovorenih aviona 64 se odnosi na Francusku, a 159 za izvoz: 80 za UAE, 42 za Indoneziju, 31 za Egipat i 6 za Grčku.

 

U prvoj polovini godine isporučeno je šest aviona, i to francuskim Vazduhoplovnim i svemirskim snagama, dok za strane naručioce nije bilo isporuka. Poređenja radi, u prvoj polovini 2023. bila su isporučena samo četiri, po dva za francusko RV i dva za izvoz.

 

Ukoliko se nešto drastično ne promeni tokom narednih godina, postojeći broj od 223 naručena aviona neće biti proizveden ni u narednih 10, a možda i više godina. Situacija će biti još komplikovanija ako ugovor potpiše i Srbija (makar za samo 12 primeraka), potom Grčka koja bi mogla da naruči još 10 do 24 primerka, a tu je i Indija za koju se očekuje da potpiše ugovor za dodatne avione, 22 palubna Rafala M i 4 dvoseda Rafal B.

 

https://tangosix.rs/2024/25/07/poslovni-izvestaj-dasoa-za-prvu-polovinu-tekuce-godine-ako-srbija-uskoro-potpise-ugovor-o-nabavci-sve-ce-biti-samo-komplikovanije/

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pred posetu francuskog predsednika Emanuela Makrona u četvrtak i petak ove nedelje, poslovni magazine „La Tribune“ objavio je juče da su Francuska i Srbija okončale pregovore u vezi prodaje višenamenskih borbenih aviona Rafal. Sa druge strane, predsednik Srbije Aleksandar Vučić juče je izjavio da pregovori i dalje traju.

 

„La Tribune“ izveštava da su pregovori, prema izvorima ovog medija, zapravo bili gotovi početkom leta ali da je potpisivanje ugovora kasnilo zbog – „geopolitičke dimenzije“ odnosno tenzija između Srbije i Kosova. „La Tribune“ dalje piše da je sada na Makronu da odobri potpisivanje ugovora. Francuski medij takođe navodi da Daso nije želeo da odgovri na njihova pitanja o ovoj temi.

 

Da li će potencijalna narudžbina Saudijske Arabije od preko 50 letelica dodatno iskomplikovati poziciju Srbije u pogledu datuma isporuke, ostaje da se vidi.

 

Znači, očekivana isporuka 2073.g. :smiley24:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Srbija je sa francuskom kompanijom Daso („Dassault Aviation“) u Beogradu upravo potpisala ugovor o nabavci nadzvučnih višenamenskih borbenih aviona Rafal.

Predsednik Srbije kazao je da ugovor iznosi 2,7 milijardi evra za 12 novih letelica. Prva rata biće 421 milion evra. 

 

Erik Trapije je kazao da će srpskom Ratnom vazduhoplovstvu i protivvazduhoplovnoj odbrani prvi Rafal biti isporučen 2028. godine a da će svih 12 letelica biti isporučene dve godine kasnije.

 

Srbija će kupiti devet jednoseda i tri dvoseda.

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da je trebalo da piše prvi stižu 2024. a zadnji 2028. jer ovako zvuči malo zbunjujuće.

 

Nema mnogo detalja za sada na netu. Obzirom da su novi, i da je za ove termine morala vojska Francuske da se odrekne svojih primeraka verovatno se radi o verziji 4.1 koja je i najnovija. To bi bile odlične vesti za nas. Dobićemo novi avion, vezati se za FRA koja je normalna zemlja. Cena po meni nije velika, ovo je prva kupovina i sve radimo od nule i tu je verovatno i gomila rezervnih delova i municije, no nema detalja. Po netu se šuška da meteor rakete nećemo dobiti, no ja ti i nisam očekivao jer morate biti jasno opredeljeni da biste dobili najmodernije naoružanje. Videćemo i šta će od elektronike biti u njima, čisto sumnjam da će biti sve kao i za FRA armiju.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Klotzen said:

Pretpostavljam da je trebalo da piše prvi stižu 2024. a zadnji 2028. jer ovako zvuči malo zbunjujuće.

 

Nema mnogo detalja za sada na netu. Obzirom da su novi, i da je za ove termine morala vojska Francuske da se odrekne svojih primeraka verovatno se radi o verziji 4.1 koja je i najnovija. To bi bile odlične vesti za nas. Dobićemo novi avion, vezati se za FRA koja je normalna zemlja. Cena po meni nije velika, ovo je prva kupovina i sve radimo od nule i tu je verovatno i gomila rezervnih delova i municije, no nema detalja. Po netu se šuška da meteor rakete nećemo dobiti, no ja ti i nisam očekivao jer morate biti jasno opredeljeni da biste dobili najmodernije naoružanje. Videćemo i šta će od elektronike biti u njima, čisto sumnjam da će biti sve kao i za FRA armiju.

 

 

Logično je da prvi stignu 2025. jer ne verujem da imamo već pilote na obuci, pa samim tim bili bi samo za fotkanje.

Što se tiče elektronike, u pravu si, neće biti top i to je normalno, a mi ni MIG-ove nismo dobijali sa "vrhunskom elektronikom" pa smo samo nešto modifikovali, i kod 21. i kod 29.

 

Link to comment
Share on other sites

Greška u kucanju u mom postu. Prvi stižu 2028 a do 2030. će isporučiti sve. Kod tebe u rečenici je malo zbunjujuća upotreba reči pa ispade da ćemo jedan dobiti 2028 a do 2030 ostalih 12. Ali čitajući vesti vidim da je suština da će stizati tokom te tri godine verovatno u grupama.

 

Teško je iznositi zaključke na osnovu predpostavki. Mi jedino što znamo je cena paketa i kada će avioni stići. Sve ostalo je rekla kazala. Doduše kaže mi drugar da je Vučić na konferenciji potvrdio da nećemo dobiti Meteor rakete pa ako je tako onda je i to potvrđeno.

Link to comment
Share on other sites

Imam nekolicinu preostale dalje rodbine koja nikada nije htela da se iseli....To je neka cudna mesavina ljudi istovremeno mrze Zapad ali i Istok, mrze dr Nestorovica ali mrze i vakcine i dvoume se da li je zemlja ravna ili samo ploca u obliku elipse.

 

Jutros me jedna takva pozvala da mi kaze da Francuska nije uspela da proda Rafale jer su Emirati odbili sporazum zbog hapsenja Durova....pa je `siroti gubitnik`Makron dotrcao u Srbiju da bar tu nesto pokusa da preproda inace propada....To je u rangu elipsaste ploce. Ma nije mi ni rodjaka vec je udata za daljeg rodjaka....

 

I kad kazem `cudna mesavina ljudi` ne mislim na genetsku mesavinu vec ideolosku. Istovremeno zeleti promene vlasti ali bez politike, verovati svakoj teoriji koja ima za cilj da omalovazi zapad, posebno Drzave, misliti da su jevreji krivi za sve sto se desava i jos mnostvo potopuno suludih zamislih oko kojih stoje tvrdo.  Hoce u EU ali ne dele njihove `pokvarene` stavove `Srbija je suvise postena za zapadne manipulatore`....Da li ste primetili da je ovo rastuca pojava? 

 

Ja jesam jer su svuda naokolo.

 

Francuski predsednik em nije ozenjen za mladju em dosao u Srbiju da `iskuka prodaju svojih glupih aviona`. Oni se plase da kupovinom aviona od makrona, dolazimo u opasnost od ulaska u neke omrazene Alijanse.....

 

Ovo je za takve:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Potpuna besmislica je ova kupovina aviona. I veze nema sa naoruzavanjem jer nije neophodno. Tako kaze Vuletic. I kaze da Srbije ne ide punom brzinom ka EU, vec nekom cudnom brzinom....(ovo dodajem ja). Jos je rekao da jos uvek nije jasno opredeljenje Srbije kuda ide (osim stranputicom)

 

PS. Nervira me kad mi neko kaze neko prezime i citira sta je taj rekao a pojma nemam ko je taj. Tako danas u istom razgovoru koji sam u preth. postu prepricala, kaze Petrovic bio tamo, a Dimitrijeviceva tetka rekla da je Milenkovicu ovo a Zdravkovic to. Ko su ovi ljudi (nisam rekla prava prezimenima) ali svejedno ne znam ni jedne ni druge. 

 

Upravo tako sada i ja kazem `rekao Vuletic`. Ja ga znam a mozda vi pojma nemate ko je. Ali ko god da je - odlican je. Niko nema nista od toga da govori neodredjeno i uvijeno a to je redovna pojava. 

Link to comment
Share on other sites

Kako Vučić da bude za EU i US faktor stabilnosti na Balkanu ako ga ne naoružaju i ako Srbiji ne uzmu milijarde za to naoružanje?! Izem ti taj faktor stabilnosti bez rafala...

 

Po jednima, u vreme kad se svi užurbano naoružavaju nije ni logično da Srbija ne bude deo tog trenda, dok po drugima Vučić i nije baš imao previše manevarskog prostora kojim bi se polsužio da bi odbio tu vrstu saradnje sa Francuskom.

 

Podmirio je i Kineze na rudarskom istoku Srbije kao i sa Ling Longom i Smederevom, i Ruse sa rudnom rentom i energetikom, i Francuze sa aerodromom, energanom i sada sa rafalima, Nemce i još ponekog sa litijumom, Amerikance sa svačim po malo... A i pitanje je da li bi Vučić uopšte smeo da kupuje avione od Makrona da Amerikanac nije rekao i jednom i drugom - all right.

 

E to je stabilokratija na način da ga svi živi koji se pitaju nešto u svetu gledaju kao partnera, pa sa nama može da radi bukvalno šta mu se prohte. 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nek grmi jako said:

Kako Vučić da bude za EU i US faktor stabilnosti na Balkanu ako ga ne naoružaju i ako Srbiji ne uzmu milijarde za to naoružanje?! Izem ti taj faktor stabilnosti bez rafala...

 

Po jednima, u vreme kad se svi užurbano naoružavaju nije ni logično da Srbija ne bude deo tog trenda, dok po drugima Vučić i nije baš imao previše manevarskog prostora kojim bi se polsužio da bi odbio tu vrstu saradnje sa Francuskom.

 

Podmirio je i Kineze na rudarskom istoku Srbije kao i sa Ling Longom i Smederevom, i Ruse sa rudnom rentom i energetikom, i Francuze sa aerodromom, energanom i sada sa rafalima, Nemce i još ponekog sa litijumom, Amerikance sa svačim po malo... A i pitanje je da li bi Vučić uopšte smeo da kupuje avione od Makrona da Amerikanac nije rekao i jednom i drugom - all right.

 

E to je stabilokratija na način da ga svi živi koji se pitaju nešto u svetu gledaju kao partnera, pa sa nama može da radi bukvalno šta mu se prohte. 

 

Ovdje si u pravu - nabavka aviona ima smisla jedino kao sredstvo za ocuvanje Vucica na vlasti, a u posljednjih par dana su SNS pudlice nekoliko puta najavile da ce se dugo cekati dok Vucic ne  ode sa vlasti (to prosle godine nisu pominjali). Ovi avioni nemaju protiv koga biti upotrebljeni - u komsiluku su:

 

1) Hrvatska, Rumunija, Madjarska, Albanija, Crna Gora , Makedonija, Grcka - sve zemlje NATO pakta, 

2) u ugovoru je data garancija Francuskoj da avioni nece biti upotrebljeni protiv Kosova, 

3) ostaje Bosna  koja od vojnih izdavanja treba da kupi peraje za ronioce da im izvade 50% vazdusne flote iz jezera...

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ters said:

 

 

2) u ugovoru je data garancija Francuskoj da avioni nece biti upotrebljeni protiv Kosova, 

 

 

 

 

Na to nisam nigde "natrčao" da piše, pa ako imaš negde nekakvu objavu, daj da se upoznamo. Ja sam video da (mislim SE) da je Vučić dao garancije da aparati neće završiti u "ruskim rukama"....Mada, ne verujem da ima tu mnogo neotkrivenih tajni....

Link to comment
Share on other sites

Na pitanje da li ima garancije da Srbija neće prodavati dalje "rafale" ka Rusiji ili ih koristiti da preti u regionu, pre svega Kosovu, Makron je rekao da ima poverenje da će ono što su zajedno definisali u ugovoru, tako i biti.

 

https://www.nin.rs/politika/vesti/56137/makron-u-srbiji-potpisan-ugovor-o-nabavci-rafala-vredan-27-milijardi-evra

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, ters said:

Na pitanje da li ima garancije da Srbija neće prodavati dalje "rafale" ka Rusiji ili ih koristiti da preti u regionu, pre svega Kosovu, Makron je rekao da ima poverenje da će ono što su zajedno definisali u ugovoru, tako i biti.

 

https://www.nin.rs/politika/vesti/56137/makron-u-srbiji-potpisan-ugovor-o-nabavci-rafala-vredan-27-milijardi-evra

 

Zemlje NATO-a ne smemo, Kosovo ne možemo..jedino da napadnemo Rusiju, Tusku ili Yemen....:lol_2:...naravno, šalim se, kupovina nije za nekakve napade, već u sadejstvu sa PVO za kontrolu i odbranu našeg neba. Ako ipak rešimo da dejstvujemo po Kosovu, doći će Makron i uzeti ih nazad. :wink2:

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Constantin said:

 

Zemlje NATO-a ne smemo, Kosovo ne možemo..jedino da napadnemo Rusiju, Tusku ili Yemen....:lol_2:...naravno, šalim se, kupovina nije za nekakve napade, već u sadejstvu sa PVO za kontrolu i odbranu našeg neba. Ako ipak rešimo da dejstvujemo po Kosovu, doći će Makron i uzeti ih nazad. :wink2:

 

Od koga ces braniti nebo? Protiv NATO ti ovi avioni nista ne znace, Bosna srecom nema nikakve vojne potencijale, Kosovo nema nikakve ofanzivne potencijale. Kao sto si rekao ostaje jedino Rusija ili Turska... A koliko je to vjerovatno, i koliko bi ovi avioni znacili u tom slucaju valjda je jasno...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ters said:

 

Od koga ces braniti nebo? Protiv NATO ti ovi avioni nista ne znace, Bosna srecom nema nikakve vojne potencijale, Kosovo nema nikakve ofanzivne potencijale. Kao sto si rekao ostaje jedino Rusija ili Turska... A koliko je to vjerovatno, i koliko bi ovi avioni znacili u tom slucaju valjda je jasno...

Yemen si mi zaboravio :lol_2:

 

Igrokaz..predstava druže. Lako tudjim parama gloginje mlatiti....(da me ne banuju zbog izražavanja)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...