Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Ne kantoni,ja bih lično mnogo veća ovlašćenja preneo na nivo opština/gradova ...

Bukvalno da ti lokalni izbori budu ako ne značajniji,a onda jednako značajni kao republički ...

Da većinom novca od poreza raspolažu ne republika nego lokalne samouprave... pa ako ti lokalni Bidža iz Pičkovca umesto kanalizacije,vode ili putne infrastrukture proda priču o Kosovu,zaverama i štanamrade onda stvarno zaslužuješ da krepaš ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Drug Crni said:



Inače Mek..ti kao da si sada sa Vanjom G. otkrio toplu vodu..a lik je još tokom svoje igračke karijere bio osvedočeni slobista. I čudiš se što sada lupeta?

 

Ma daleko od toga, svasta je on pricao tokom zivota samo nikada nije bio ekstrem ni u cemu, pa uvek imas nekog Ducija Simonovica ili Miroljuba Petrovica ili tako neke likove koji pokupe spotlajt. Samo eto, ne znam kako uspeva da odrzi taj tunnel vision ceo zivot.

 

Mada gledajuci i Djokovica, mozda je taj tunnel vision jedan od bitnih uslova da postanes vrhunski sportista. Ili odsustvo svakog visiona kao recimo kod Jokica 😄

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Drug Crni said:

Ja poredim jer je srpski svet preslikana vajmarska ili postvajmarska Nemačka. U primitivnom obliku jer se ovde po organizaciji ne može dobaciti čak ni do 1933. Nadam se da će jednako skončati.

Nije ti dobro poredjenje, Nemci su uvek gubili ratove, a Srbi su uvek dobijali😁

Nemacka je gubila u ratovima, a Srbija kao sila pobednica u miru.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mare80 said:

Ne kantoni,ja bih lično mnogo veća ovlašćenja preneo na nivo opština/gradova ...

Bukvalno da ti lokalni izbori budu ako ne značajniji,a onda jednako značajni kao republički ...

Da većinom novca od poreza raspolažu ne republika nego lokalne samouprave... pa ako ti lokalni Bidža iz Pičkovca umesto kanalizacije,vode ili putne infrastrukture proda priču o Kosovu,zaverama i štanamrade onda stvarno zaslužuješ da krepaš ...

 

Pratim i podizem za bruto platu na ruke bato, da Srblje nauci da racuna i placa samo sebi poreze i doprinose.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Selina said:

Nije ti dobro poredjenje

Dobro..imali smo mi već izbacivanja sa posla nepodobnih profesorskih kadrova sa univerziteta po zloglasnom Zakonu o univerzitetu..1998.godine. Ali to se nije odvijalo po nacionalnoj pripadnosti..ovo sada je ipak neka uznapredovala varijanta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kronostime said:

Zaratili bi Kragujevac, Topola, Gornji Milanovac i Takovo oko toga gde ce biti prestonica.

:classic_biggrin:

 

Zna se ko je prva srpska prestonica zao mi je.

Link to comment
Share on other sites

У ствари кад мало боље размислим не треба убацивати Поморавље у државу са нама (Шумадијом). Могућ рат са Грчком око Паралије. Северног дела Паралије боље речено.:tired:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

To je van Sumadije - Stari Ras.

:default_coffee:

 

To nije Srbija nego Raska. Srbija postoji od cirka 1818. kao moderna drzava.

 

A ako racunamo "srpske zemlje" po Porfirogenitu, ako se ne varam, prestonica Vlastimirovica se zvala Dostinika. Mada nikada nije pronadjena.

 

A pre Raske je bila i Duklja.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

 

Zna se ko je prva srpska prestonica zao mi je.

 

Just now, Kronostime said:

To je van Sumadije - Stari Ras.

:default_coffee:

 

Ima par godina kako sam video meme, koji sad ne mogu da nadjem ali ova je slika:

image.png.08e0c3c7061183fb68b2a1f7e157d89b.png

 

Pa ide redom: Beograd, Ras.... DOSTINIKA. 😄 

 

Do tog meme-a nisam ni znao da su Vlastimirovici imali tu ''centralu''. Ras pocinje zapravo negde oko Nemanjica. 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mare80 said:

Ne kantoni,ja bih lično mnogo veća ovlašćenja preneo na nivo opština/gradova ...

Bukvalno da ti lokalni izbori budu ako ne značajniji,a onda jednako značajni kao republički ...

Da većinom novca od poreza raspolažu ne republika nego lokalne samouprave... pa ako ti lokalni Bidža iz Pičkovca umesto kanalizacije,vode ili putne infrastrukture proda priču o Kosovu,zaverama i štanamrade onda stvarno zaslužuješ da krepaš ...

A ako je tvoja opstina neka gde i nema poreza jer se nista ne proizvodi i niko ne placa porez sta i kako onda?

Ne, tako 1 drzava ne funkcionise i dobro je da je tako.

Link to comment
Share on other sites

Da, i ja se secam preko tog memea imena 😄 a znao sam da je postojala "drzava" i pre Nemanjica.

 

I to je sad posebna prica kako se predstavlja i taj deo istorije i sta je tacno, jer su izvori jako ograniceni (Porfirogenit uglavnom), plus nase tumacenje tog, realno, administrativnog, a ne deskriptivnog/istorijskog dela (nije nastao sa tom namenom) je posebna duga prica.

 

Posto me je istorija dosta zanimala i dosta stvari sam znao i kopao po istoj, ne znam da li postoji mnogo naroda koji su svoju istoriju tako nakaradno ucili, pa cak i oni u koje upiremo prstom tipa Albanci i Hrvati.

 

Skoro svaki narod ima neki specifican odnos prema jako znacajnim dogadjajima u svojoj istoriji, ali su oni uglavnom blizi, vezani recimo za WWII, kao na primer Japanci koji nisu prosli procese koje su prosli Nemci i donekle Italijani i oni svoje lokalne zlocine nad Kinezima i Korejcima uglavnom i dan danas negiraju u fazonu nas oko ratova devedesetih (dosta paralela moze da se povuce), ali su bar odbacili rat kao nacin resavanja problema i tehnicki nemaju svoju vojsku (mada je Sinzo Abe hteo to da progura u poslednjem mandatu), ali mi smo jedini koji na srednjekovekovnom mitu zasniva realnu politiku, bar koliko mi je poznato.

 

Mada se i "braca" Rusi sa ovim ratom priblizavaju tome.

6 minutes ago, Selina said:

A ako je tvoja opstina neka gde i nema poreza jer se nista ne proizvodi i niko ne placa porez sta i kako onda?

Ne, tako 1 drzava ne funkcionise i dobro je da je tako.

 

Svuda ima poreza i nije jedini porez koji postoji "porez na proizvodnju".

 

Usluge nista ne proizvode u klasicnom smislu, ali stvaraju oporezivi prihod. Trgovina ne proizvodi nista, nego prodaje ono sto su drugi proizveli. Takodje kreira prihod koji je oporeziv. I tako dalje.

 

Da drustvo funkcionise tako kako si ti ovde prikazala, mi se ne bismo makli od robne razmene, ako bismo i izasli iz pecina.

 

Kako su recimo drzave okeanije nezavisne onda, mislim da nista ne proizvode u smislu u kom si ti ovde navela?

 

Kako su Karibi jedni od najpozeljinih mesta za zivot i podeljeni po drzavicama? Zasto ne osnuju karipsku zajednicu, ocigledno ne mogu da opstanu ovako po tvom misljenju.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, McLeod said:

 

 

Svuda ima poreza i nije jedini porez koji postoji "porez na proizvodnju".

 

Usluge nista ne proizvode u klasicnom smislu, ali stvaraju oporezivi prihod. Trgovina ne proizvodi nista, nego prodaje ono sto su drugi proizveli. Takodje kreira prihod koji je oporeziv. I tako dalje.

 

Da drustvo funkcionise tako kako si ti ovde prikazala, mi se ne bismo makli od robne razmene, ako bismo i izasli iz pecina.

 

Kako su recimo drzave okeanije nezavisne onda, mislim da nista ne proizvode u smislu u kom si ti ovde navela?

 

Kako su Karibi jedni od najpozeljinih mesta za zivot i podeljeni po drzavicama? Zasto ne osnuju karipsku zajednicu, ocigledno ne mogu da opstanu ovako po tvom misljenju.

Porez na proizvodnju uopste i ne postoji. Drzava ubire razne poreze kao sto je porez na licni dohodak, porez na dobit,

neki komunalni porezi na zemljiste koje firma koristi, a onda iz tog poreza drzava finansira vojsku, policiju, neke silne

drzavne sluzbe, sudstvo, zdravlje, infrastrukturu, skolstvo, ukljucujuci i besplatno studiranje i sada bi ti da to bude nekako

kantonizirano?

Link to comment
Share on other sites

Znam da ne postoji porez na proizvodnju, osvrnuo sam se na ono sto si ti rekla, gde si implicirala da postoji. Izvini ako sam te lose razumeo u tom delu, ali deo koji nisam lose razumeo je da ne znas kako stvari funkcionisu sto pokazujes i ovim postom.

 

Nema svaka drzava iste prihode i iste rashode. Ali i najmocnije drzave sveta moraju da vrse prioritizaciju i iz sredstava koje sakupe ulazu u prioritetne projekte. Za nekoga su to putevi, a za nekoga gradnja zida ka Meksiku, ima nas raznih.

 

E sad, ti ovde impliciras da manja drzava ne moze da bude efikasna (a imas mali milion suprotnih primera na svetu) i zaboravljas da iako je neminovno manji prihod, manji je i raskod, drzavni aparat je manje glomazan, manje je prostora za korupciju, drzavni aparat je "blizi" gradjanima koji mogu bolje da ga kontrolisu, a ako pricamo o Srbiji, samo kontrola, bolja prioritizacija, iskorenjivanje korupcije i povecanje efikasnosti sistema bi donelo veliki boljitak.

 

I ne postoji nikakva sumnja da bi drzavni aparat imaginarne drzave Sumadije bio neuporedivo efikasniji i profitabilniji od drzavnog aparata ovakve Srbije.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

Znam da ne postoji porez na proizvodnju, osvrnuo sam se na ono sto si ti rekla, gde si implicirala da postoji. Izvini ako sam te lose razumeo u tom delu, ali deo koji nisam lose razumeo je da ne znas kako stvari funkcionisu sto pokazujes i ovim postom.

 

Grcka ima godisnje od poreza 103 milijarde, a drzava je velicine Srbije ( barem po broju stanovnika),

Drzavni izdaci su 104 milijarde. Drzava, svaka druava ( i batali da pricas o Karibima ili Mauricijusu) ima svoje stalne

izvore prihoda, a to su porezi. Znam ja savrseno dobro kako mi drzava maznjava poreze, ali znam i kako archi taj porez

jer to ne bi smelo da bude 

Srbija je velika tajna; ne zna dan šta noć kuva, niti noć šta zora rađa, ne zna grm šta susedni grm sanja niti ptica šta se događa između granja.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Selina said:

Grcka ima godisnje od poreza 103 milijarde, a drzava je velicine Srbije ( barem po broju stanovnika),

 

 

Grcka je znacajno veca drzava od Srbije, tacno za jednu celu Hrvatsku. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, 40Wins said:

 

Grcka je znacajno veca drzava od Srbije, tacno za jednu celu Hrvatsku. 

Po broju stanovnika bas i nije toliko veca, ja doduse uvek brojim tu i Kosovo😃

Porez ne placa vazduh,voda i zemlja nego ljuCtvo.

Edited by Selina
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Selina said:

ljuCtvo.

 

Glede pomenutog, ovo je zaista skoro pa egzaktno:

 

21 minutes ago, 40Wins said:

 

Grcka je znacajno veca drzava od Srbije, tacno za jednu celu Hrvatsku. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, fancy said:

 

Glede pomenutog, ovo je zaista skoro pa egzaktno:

 

 

U  Grckoj ima oko 3 miliona vise ljudi, a Grci se nisu bas proslavili kao uredni platise poreza, dapace, sve je kod njih onako, ali vidi cuda

drzava ipak kasira ovolike milijarde. Velicina ( kvadratira) zemlje u ovom pravcu ne znaci nista.

Link to comment
Share on other sites

Pa zar ti nisi prva izbacila tezu da manja drzava ne moze da bude bogatija (bolja) od vece drzave? Pritom su apsolutne cifre nerelevantne, svakoga treba da bude briga samo za per kapita.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

Pa zar ti nisi prva izbacila tezu da manja drzava ne moze da bude bogatija (bolja) od vece drzave? Pritom su apsolutne cifre nerelevantne, svakoga treba da bude briga samo za per kapita.

Ne, ja sam samo o nekakvim porezima govorila, i o nemogucnosti da jedna opstina u drzavi buide uspesna i da ne placa solidarni prilog

siromasnoj opstini, o velicini i kvadraturi drzava nikako nisam jer je recimo Singapur

jako mala drzava, a per kapita je visok. 

Link to comment
Share on other sites

Pa i dalje ne vidim u cemu je problem jer uspesnost drzave ne zavisi od toga vec od efikasnosti, a to opet nema veze sa velicinom. Evo mala Slovenija najuspesnija ex yu drzava. I sto se tice fabrika i privrede, te prilike se stvaraju i gube iz milion razloga, ako Sumadija (ni)je imala fabrike/prihod od neke privredne grane u proslosti ne znaci da bi tako bilo i u hipotetickoj buducnosti.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, McLeod said:

Pa i dalje ne vidim u cemu je problem jer uspesnost drzave ne zavisi od toga vec od efikasnosti, a to opet nema veze sa velicinom. Evo mala Slovenija najuspesnija ex yu drzava. I sto se tice fabrika i privrede, te prilike se stvaraju i gube iz milion razloga, ako Sumadija (ni)je imala fabrike/prihod od neke privredne grane u proslosti ne znaci da bi tako bilo i u hipotetickoj buducnosti.

Sumadija moze da ima milione i milijarde, ali ako zivi, a zivi u drzavi Srbiji onda mora da placa i za neke nesrecnike

u recimo Zagubici ili Bujanovcu jer i oni imaju decu, penzije, vodu, struju. Samo tako funkcionise drzava, svejedno da li je

velika, mala, bogata ili siromasna.

Link to comment
Share on other sites

@Selina Zvanicni podaci ipak pokazuju potpuno suprotno: Jug i istok Srbije upumpavaju 14% sredstava u BDP, dok se vraća samo oko 4,5%. Zapadna još gore prolazi. Beograd upumpava 42% a dobija 73%. 

Beograd guta sve, nacionalni plan za regionalni ravnomerni razvoj ne postoji. 

Kad bi delic kolaca koji drzavi daje Aptiv, Tigar, Zindjin, Filip Moris, Leoni , Jura i dr. ostajao u mestu proizvodnje druga bi prica bila. Bujanovac i Zagubica su kap u moru sto se tice troskova po drzavu.

Da stvar budu gora, svi ili gotovo svi kapitalni projekti su na severu i oko Beograda, expo, bgd na vodi, metro, obilaznica, pruga, nacionalni stadion.

Kad pogledate listu javni nabavi npr. Puteva Srbije, 9 od 10 nabavki za izvodjenje radova i usluge na putnoj mrezi su direktno vezani za Bgd i Vojvodinu. 

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Mikel said:

Puteva Srbije, 9 od 10 nabavki za izvodjenje radova i usluge na putnoj mrezi su direktno vezani za Bgd i Vojvodinu. 

 

Dokle ćete vi Vojvodjani da sisate krv nama poštenim Šumadincima .... :s_d:

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...