Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

42 minutes ago, analiticar pripravnik said:

 

  Samo ne znam dali je iko svestan da je pitanje dali ce biti " sledeceg puta"  ?   Devastacija svega je u takvim razmerama da je pitanje ako bi i sad bili sklonjeni , dali za ovu zemlju ima spasa.  Generalno, dali i opozicija ima kapacitete da se nosi sa onim sta ce zateci.  Da podsetim  nakon 5 oktobra 2000 , tadasnja nova vlast je zatekla praznu kasu NBS, naravno sve devastirano i opustoseno sto ratovima i sankcijama sto i pljackom.   Sad je to pustosenje jos izrazenije i bez ratova i sankcija.
  Ukoliko SNS opstane , ovo ce definitivno postati neka Meksicka mafijaska vukojebina.  Gde ce verovatno zaista Vucic i njegovi davati penzije i pomoc jer od drzavnog nece biti nista.  A nije iskljuceno da cemo postati  i mesecev krater kada nam izbuse kopovima i rudnicima uzduz i popreko sve.

Kako opustoseno kad Vucic pre neki dan reko da ima preko 20 milijardi deviznih rezervi?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Sledećeg puta za šta? Ako se Kosovo konačno skine sa dnevnog reda, ekipa Desanke Šakić će ostati bez glavnog aduta i samim tim neće moći više da zagađuje. Ne verujem ni da će zateći veći problem sa budžetom, koji je po njihovom odlasku sa vlasti bio opterećen neopravdanim povećanjem penzija, a kada bi došla na vlast, bilo bi dovoljno da pootpušta gomilu nepotrebnih novozaposlenih partijskih kadrova koji ionako ništa ne rade osim što ispijaju kafe. Jeste da privreda nije baš u rangu sa skandinavskom, ali nije baš ni kao u Burkini Faso. I neće se ništa desiti i ukoliko se otvori nekoliko rudnika u nekim polunastanjenim vukojebinama. Bora i Majdanpeka se u novijoj istoriji setio još Miloš Obrenović, ali nisam primetio neke ozbiljnije akcije da se zatvore. Ukoliko se sa njima nije stvorio uslov za onu famoznu Tarabićevu šljivu, ne verujem da će to biti slučaj ni za neke vukojebine koje niko do juče nije umeo da nađe ni na karti. Od ukidanja projekata ionako nema ništa jer zna se šta su državni ugovori i da su odštete povelike, a to što neki misle da je dovoljno samo da dobiju vlast kako bi se sve obrisalo kao gumicom je samo iluzija ili žvaka za glasače.

 

Ja čak i prognoziram pobedu opozicije na izborima koji će se desiti posle ovih, ali ne i neke suštinske promene.

Ne, najbolje da ovog puta ne izlazimo nego da sedimo kuci i cekamo taj sledeci put...Pun mi je k.... ovog defetizmma pa naravno ako u nesto neverujes nece se ni desiti...a Kosovo hahaha pa sta jos treba da se desi da bukvalno svi ukapiraju da je Kosovo otislo definitivno.Mislim da to samo budala ne kapira.A na proslim izborima kako kazes nije ni priblizno bila nada da se nesto moze promeniti, ja sam na proslim izborima imao osecaj da opozicija izlazi tek tako reda radi, a sve to i na osnovu toga sto poznajem puno ljudi koji su po opozicionim strankama aktivni

Edited by KingOfTheBongo
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, KingOfTheBongo said:

Ne, najbolje da ovog puta ne izlazimo nego da sedimo kuci i cekamo taj sledeci put...Pun mi je k.... ovog defetizmma pa naravno ako u nesto ne verujes nece se ni desiti,,,a Kosovo hahaha pa sta jos treba da se desi da bukvalno svi ukapiraju da je Kosovo otislo definitivno,Mislim da to samo budala ne kapira

Kapiraju ali beze od istine. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Sledećeg puta za šta? Ako se Kosovo konačno skine sa dnevnog reda, ekipa Desanke Šakić će ostati bez glavnog aduta i samim tim neće moći više da zagađuje. Ne verujem ni da će zateći veći problem sa budžetom, koji je po njihovom odlasku sa vlasti bio opterećen neopravdanim povećanjem penzija, a kada bi došla na vlast, bilo bi dovoljno da pootpušta gomilu nepotrebnih novozaposlenih partijskih kadrova koji ionako ništa ne rade osim što ispijaju kafe. Jeste da privreda nije baš u rangu sa skandinavskom, ali nije baš ni kao u Burkini Faso. I neće se ništa desiti i ukoliko se otvori nekoliko rudnika u nekim polunastanjenim vukojebinama. Bora i Majdanpeka se u novijoj istoriji setio još Miloš Obrenović, ali nisam primetio neke ozbiljnije akcije da se zatvore. Ukoliko se sa njima nije stvorio uslov za onu famoznu Tarabićevu šljivu, ne verujem da će to biti slučaj ni za neke vukojebine koje niko do juče nije umeo da nađe ni na karti. Od ukidanja projekata ionako nema ništa jer zna se šta su državni ugovori i da su odštete povelike, a to što neki misle da je dovoljno samo da dobiju vlast kako bi se sve obrisalo kao gumicom je samo iluzija ili žvaka za glasače.

 

Ja čak i prognoziram pobedu opozicije na izborima koji će se desiti posle ovih, ali ne i neke suštinske promene.

Zapravo, za Bor i Majdanpek je najzasluzniji Djordje Vajfert, koji je finansirao istrazivanja kolicine rude i otvaranje rudnika a to je bilo u vreme Kralja Milana Obrenovica.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/Борски_рудник

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Sledećeg puta za šta? Ako se Kosovo konačno skine sa dnevnog reda, ekipa Desanke Šakić će ostati bez glavnog aduta i samim tim neće moći više da zagađuje. Ne verujem ni da će zateći veći problem sa budžetom, koji je po njihovom odlasku sa vlasti bio opterećen neopravdanim povećanjem penzija, a kada bi došla na vlast, bilo bi dovoljno da pootpušta gomilu nepotrebnih novozaposlenih partijskih kadrova koji ionako ništa ne rade osim što ispijaju kafe. Jeste da privreda nije baš u rangu sa skandinavskom, ali nije baš ni kao u Burkini Faso. I neće se ništa desiti i ukoliko se otvori nekoliko rudnika u nekim polunastanjenim vukojebinama. Bora i Majdanpeka se u novijoj istoriji setio još Miloš Obrenović, ali nisam primetio neke ozbiljnije akcije da se zatvore. Ukoliko se sa njima nije stvorio uslov za onu famoznu Tarabićevu šljivu, ne verujem da će to biti slučaj ni za neke vukojebine koje niko do juče nije umeo da nađe ni na karti. Od ukidanja projekata ionako nema ništa jer zna se šta su državni ugovori i da su odštete povelike, a to što neki misle da je dovoljno samo da dobiju vlast kako bi se sve obrisalo kao gumicom je samo iluzija ili žvaka za glasače.

 

Ja čak i prognoziram pobedu opozicije na izborima koji će se desiti posle ovih, ali ne i neke suštinske promene.

 

   Kolko sam  ispratio,  da je Portugalska vlada pala bas zbog RT i litijuma. Policija je upala u vladu.

  Rudnici se mogu praviti ali ne na stetu drugog cega a ne prema necemu sto su nasi glavni izvori vode.
 
   Srbija je bogom dana da bude bogata zemlja od proizvodnje hrane. Nemojte mi samo reci da je ta proizvodnja svuda subvencionisana. Nije sva.  Cena hrane sve vise dostize cenu nafte i neke  skupe rude.
  Da...  ne moze samo poljoprivreda biti nosioc razvoja  ali moze biti pokretac lanca pratece industrije.  Od prvo prerade te hrane pa sve do  proizvodnje poljoprivrednih masina.  Najbolji primer je Holandija.  Zemlja koja je otela zemlju od mora a koja na toj zemlji zivi od poljoprivrede.
   Dolina Jadra nije neka "polunastanjena vukojebina"
    Da... slazem se da je moguce da opozicija ukoliko omasi ove izbore da sledece i dobije. I da je moguce da se nista sustinski ne promeni. Ali za to narod mora ostati budan pa onda zemeniti  i njih ako ne valjaju.

20 minutes ago, Darth Bane said:

Kako opustoseno kad Vucic pre neki dan reko da ima preko 20 milijardi deviznih rezervi?

 

to je pricao i Milosevic u prolece 2000te. a realnost je bila drugacija.

  I za razliku od Milosevica,  Vucic se mnogo vise zaduzio nego sto je to Milosevic ( mogao .. jer su bile i sankcije , ratovi.. )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, KingOfTheBongo said:

Ne, najbolje da ovog puta ne izlazimo nego da sedimo kuci i cekamo taj sledeci put...Pun mi je k.... ovog defetizmma pa naravno ako u nesto neverujes nece se ni desiti...a Kosovo hahaha pa sta jos treba da se desi da bukvalno svi ukapiraju da je Kosovo otislo definitivno.Mislim da to samo budala ne kapira.A na proslim izborima kako kazes nije ni priblizno bila nada da se nesto moze promeniti, ja sam na proslim izborima imao osecaj da opozicija izlazi tek tako reda radi, a sve to i na osnovu toga sto poznajem puno ljudi koji su po opozicionim strankama aktivni

 

Kosovo je definitivno i zauvek izgubljeno 2003 ubistvom premijera.  Da je on ostao , znacilo bi da se Srbija promenila i odustala od pravljenja sr@nja  , postala evropska drzava, sto je davalo sanse da Kosovo bude neka autonomija. Ili barem treca republika u federaciji sa CG.
 Ubistvom premijera Srbija se vratila "tekovinama " 90ih  , muralima zlocincima, negiranje zlocina itd..  i za takvu Srbiju nema sanse da vrati Kosovo.

Link to comment
Share on other sites

Opozicija na samim izborima neće imati većinu, na republici nema teorije. U Beogradu će biti pokradeni. Kao što sam već rekao, mafija ne organizuje izbore na kojima će da izgubi. Milošević je bio druga priča i drugo vreme. Njemu je bombardovanje presudilo, inače bi glat vladao još dugo. Pa ja znam likove koji su glasali za DOS protiv Miloševića (samo zbog toga što smo posle svega dobili bombe), a posle bukvalno likovali kad je ubijen Đinđić, podržavali neobaveštenog, a onda naravno redom glasali za sektu od 2012-te...

 

Pitanje je samo šta opozicija radi 17. decembra u nedelju uveče kad Vučić izađe prvi, izdiktira procente i kaže da je pobedio (čitaj pokrao)... jel kreću protesti ili se čestita? Da li će nas zanimati da branimo demokratiju (a moraćemo jednog dana), ili ćemo ponovo iskulirati i čekati praznike...

Edited by Issey
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.... pa naravno da cela srbija mora da izadje i glasa protiv luzera-parizera, ako ni zbog cega, onda iz prostog razloga sto je dao ono sto nije smeo

kosovo dao, e sad je gotov

 

....ili nije ni vazno da li je dao, dosadio je i ako srbija ne zeli da vidi malo druge ljude to je pravo cudo kako se narod vezuje za osrednje likove kao sto su ovi ...

 

Meni se recimo dopada Pavle Grbovic, ali kako ga izvuci na povrsinu kada gledaju da ga zatrpaju cak i istomisljenici (samo ako nisu lazni istomisljenici)

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, KingOfTheBongo said:

Ne, najbolje da ovog puta ne izlazimo nego da sedimo kuci i cekamo taj sledeci put...Pun mi je k.... ovog defetizmma pa naravno ako u nesto neverujes nece se ni desiti...a Kosovo hahaha pa sta jos treba da se desi da bukvalno svi ukapiraju da je Kosovo otislo definitivno.Mislim da to samo budala ne kapira.A na proslim izborima kako kazes nije ni priblizno bila nada da se nesto moze promeniti, ja sam na proslim izborima imao osecaj da opozicija izlazi tek tako reda radi, a sve to i na osnovu toga sto poznajem puno ljudi koji su po opozicionim strankama aktivni

 

Pa vidi, kada bismo razgovarali o šansama fudbalske reprezentacije Malte da pobedi Nemačku i usput postane prvak sveta, mislim da bi prognoze bile iste, ali bi Maltežani svejedno igrali. DSvako može prema sopstvenoj percepciji da odluči da li će to nazvati prognozom ili defetizmom, a kako god okreneš, Malta ima slabe šanse.

 

41 minutes ago, analiticar pripravnik said:

 

   Kolko sam  ispratio,  da je Portugalska vlada pala bas zbog RT i litijuma. Policija je upala u vladu.

  Rudnici se mogu praviti ali ne na stetu drugog cega a ne prema necemu sto su nasi glavni izvori vode.
 
   Srbija je bogom dana da bude bogata zemlja od proizvodnje hrane. Nemojte mi samo reci da je ta proizvodnja svuda subvencionisana. Nije sva.  Cena hrane sve vise dostize cenu nafte i neke  skupe rude.
  Da...  ne moze samo poljoprivreda biti nosioc razvoja  ali moze biti pokretac lanca pratece industrije.  Od prvo prerade te hrane pa sve do  proizvodnje poljoprivrednih masina.  Najbolji primer je Holandija.  Zemlja koja je otela zemlju od mora a koja na toj zemlji zivi od poljoprivrede.
   Dolina Jadra nije neka "polunastanjena vukojebina"
    Da... slazem se da je moguce da opozicija ukoliko omasi ove izbore da sledece i dobije. I da je moguce da se nista sustinski ne promeni. Ali za to narod mora ostati budan pa onda zemeniti  i njih ako ne valjaju.

 

to je pricao i Milosevic u prolece 2000te. a realnost je bila drugacija.

  I za razliku od Milosevica,  Vucic se mnogo vise zaduzio nego sto je to Milosevic ( mogao .. jer su bile i sankcije , ratovi.. )

 

Nije pala zbog RT, već zbog korupcije, ma ko bio u pitanju. Da ovo društvo nije ogrezlo u korupciji, plemenskom 'činjenju', vezama i vezicama za sve i svašta, pala bi još prva vlada SNS-a.

 

Što se tiče konstatacije o poljoprivredi sa sve varijantom iz SFRJ (Vojvodina može da hrani i celu Jugoslaviju i celu Evropu), ona je istom rangu kao i da kažemo da Srbija može da postane atomska ili kosmička sila. Teorijski može, samo prvo treba da se steknu uslovi. A čike koje imaju malo više para i vrlo rado bi ih uložili ako mogu da donesu profit se nešto nisu mnogo pretrgle od napora da to i ostvare. Neki koji su odavno to shvatili više nemaju ni sela u onom klasičnom smislu, već farme koje su obično veće površine od onoga što svi u prosečnom selu zajedno imaju. Klasična situacija u kojoj seljak ima nekoliko hektara njive, traktorčić i porodicu kao radnu snagu je mogla da funkcioniše kad se niko od forumaša nije ni rodio, a sada je to malo teže.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, analiticar pripravnik said:

 

Kosovo je definitivno i zauvek izgubljeno 2003 ubistvom premijera.  Da je on ostao , znacilo bi da se Srbija promenila i odustala od pravljenja sr@nja  , postala evropska drzava, sto je davalo sanse da Kosovo bude neka autonomija. Ili barem treca republika u federaciji sa CG.
 Ubistvom premijera Srbija se vratila "tekovinama " 90ih  , muralima zlocincima, negiranje zlocina itd..  i za takvu Srbiju nema sanse da vrati Kosovo.

Kosovo je izgubljeno Kumanovskim Sporazumom 1999. godine, a Djindjic je bio zagovornik podele Kosova.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, DJ_Vasa said:

Klasična situacija u kojoj seljak ima nekoliko hektara njive, traktorčić i porodicu kao radnu snagu je mogla da funkcioniše kad se niko od forumaša nije ni rodio, a sada je to malo teže.

 

  ee upravo o ovome sam gledao bas Holandjane. Moze to da funkcionise.  Ali Holandjani na tih par hektara, ako nemaju vise, ne sade kukuruz zito i suncokret.  Vec maline, kupine, cvece... gledao sam neke parcele u Madjarskoj gde sade lavandu, lale vise vrsta itd..  i to tamo odlicno funkcionise kao porodican posao

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Kronostime said:

Kosovo je izgubljeno Kumanovskim Sporazumom 1999. godine, a Djindjic je bio zagovornik podele Kosova.

:default_coffee:


 Kosovo je Kumanovskim sporazumom samo delimicno izgubljeno.  Srbiji je data sansa sa famoznim 1244 . Srbiji je na test postavljeno i Presevo Bujanovac i Medvedja. Tampon zone uz Kosovo.. Koju je Djindjic uspesno resio.  Nakon toga je Djindjic trazio vracanje onih 1000 vojnika na Kosovo, sto je tad i bilo prerano..  Zoran Djindjic je resavao Hag, otkrivao hladnjace, zakopane u Batajnici itd. Da..  kretao se i u pravcu nalazenja prave formulacije i za Srebrenicu.  Ali ga je Srpska duboka drzava zaustavila, zaustavljajuci i Srbiju.
  Niko ne shvata da je Srbiji data sansa da pokusa da spasi Kosovo i pored sveg sr#nja koje je pravila 90ih.  Medjutim njegovim ubistvom ta sansa je izgubljena.  Prvo odlazi 2006 CG  a potom i zvanicno Kosovo 2008.
 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, analiticar pripravnik said:

 

  ee upravo o ovome sam gledao bas Holandjane. Moze to da funkcionise.  Ali Holandjani na tih par hektara, ako nemaju vise, ne sade kukuruz zito i suncokret.  Vec maline, kupine, cvece... gledao sam neke parcele u Madjarskoj gde sade lavandu, lale vise vrsta itd..  i to tamo odlicno funkcionise kao porodican posao

 

Eh, da je samo to... 'Ajde što je prosečna veličina poseda 5,5 ha, dok je u Holandiji oko šest puta veća, što Holandija kao članica EU ima i pristup većem tržištu, staklenike, ozbiljnu tehnologiju i tome slično, kad bismo sada otišli u dublju analizu, videlo bi se da je ista verovatnoća kao i za istraživanje kosmosa. Ima prostora za gradnju kosmodroma, ali...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, analiticar pripravnik said:

 

  ee upravo o ovome sam gledao bas Holandjane. Moze to da funkcionise.  Ali Holandjani na tih par hektara, ako nemaju vise, ne sade kukuruz zito i suncokret.  Vec maline, kupine, cvece... gledao sam neke parcele u Madjarskoj gde sade lavandu, lale vise vrsta itd..  i to tamo odlicno funkcionise kao porodican posao

Ne mozemo se mi uporedjivati sa Holandijom, koja je kolonijalna sila. Ona osim poljoprivrede ima i sto-sta drugo, uostalom pogledaj udeo poljoprivrede u GDP-u Holandije.

Sto se rudarstva tice, ovde se zanemaruje multiplikacioni efekat koji ova industrija ima na ukupnu ekonomiju zemlje. Jedan dobar rudnik osim radnika koji rade direktno tamo, posredno zaposljava i jos nekoliko puta veci broj izvodjaca, podizvodjaca, dostavljaca, radnike u servisnoj industriji itd. 

Dalje, zanemaruje se da npr za neke krajeve Srbije rudarstvo je mozda jedina prava razvojna sansa! Npr za Bor, Majdanpek, Bosilegrad, .... oni nemaju niti potencijala za poljoprivredu, niti za neki turizam, niti za neku industriju! Van glavnih puteva itd. A onda se opet negde iz Beograda, iz kruga dvojke , ukida i ta jedina sansa za te tuzne krajeve .... cisto zarad jer je za nekog iz kruga dvojke biti ekolog danas stvar pomodarstva!? Osim radnih mesta, cesto je za takve krajeve izgradnja rudnika i ulazak u civilizaciju na neki nacin jer se gradi i prateca infrastruktura - putevi i pruge. 

Druga stvar je verujemo li ovoj vlasti da ce projekat raditi korektno ili ne. Druga stvar je biti protiv rudarstva i uopste ekstraktivne industrije per se!

Drugo, kaze se " da se rudari kao u Nemackoj"??!!!? Pa Nemacka bas i nema neko rudarstvo, ona je ugasila svoje rudnike, i to je imala najvise rudnike uglja. Ona je velesila u nekim drugim granama , u rudarstvu su to: SAD, Australija, Kanada, Finska i Svedska ! To je vrh! A RIo Tinto je australijska firma. Iz rudarske zemlje. I opet nije dobar. Skandiralo se "Rio Tinto mars iz Srbije"! Ne "Vucicu mars"!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako se uvek provlači ta priča o poljoprivredi kao šansi. Evo pogledajte ove osnovne podatke Svetske banke:

 

https://data.worldbank.org/indicator/NV.AGR.TOTL.ZS?locations=NL

 

I što država siromašnija, to je udeo poljoprivrede, ribarstva i šumarstva u ukupnom GDP-u veći. 

 

 

I da se ne shvati pogrešno, daleko od toga da je domaća poljoprivreda nebitna. Naprotiv, jako je bitna, ali ne može TO da izvuče zemlju iz blata.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Maharaja said:

Ne znam kako se uvek provlači ta priča o poljoprivredi kao šansi.

I da se ne shvati pogrešno, daleko od toga da je domaća poljoprivreda nebitna. Naprotiv, jako je bitna, ali ne može TO da izvuče zemlju iz blata.

 

Istina, ovo je jedna od pretpostavki antizapadnjaka - Da se Srbija okrene sebi - uvek sam se pitala sta to znaci da se okrene sebi, sta se time dobija... Ni poljoprivredi ne moze da se okrene bez pomoci. 

 

Jedan od Okretaca k Sebi:

 

Jeremić: Glas za Narodnu stranku je siguran izbor za vojnu i političku neutralnost Srbije

Link to comment
Share on other sites

 
to je pricao i Milosevic u prolece 2000te. a realnost je bila drugacija.

  I za razliku od Milosevica,  Vucic se mnogo vise zaduzio nego sto je to Milosevic ( mogao .. jer su bile i sankcije , ratovi.. )
Koja država čija se privreda baziran na proizvodnji hrane je bogata? Jedan primer.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Eh, da je samo to... 'Ajde što je prosečna veličina poseda 5,5 ha, dok je u Holandiji oko šest puta veća, što Holandija kao članica EU ima i pristup većem tržištu, staklenike, ozbiljnu tehnologiju i tome slično, kad bismo sada otišli u dublju analizu, videlo bi se da je ista verovatnoća kao i za istraživanje kosmosa. Ima prostora za gradnju kosmodroma, ali...

 

bas sam gledao manje posednike . te sa nekolko hektara. ne 6 puta vece. Ali kao sto sam naveo , oni znaju da se od kukuruza na malim parcelama ne moze ziveti. Ali od nekih drugih kultura da.  Sitno voce, cvece, lekovito bilje itd.. Kao sto sam naveo za Madjarsku za plantazu lavande, ali i lala..

46 minutes ago, Darth Bane said:

Ne mozemo se mi uporedjivati sa Holandijom, koja je kolonijalna sila. Ona osim poljoprivrede ima i sto-sta drugo, uostalom pogledaj udeo poljoprivrede u GDP-u Holandije.

Sto se rudarstva tice, ovde se zanemaruje multiplikacioni efekat koji ova industrija ima na ukupnu ekonomiju zemlje. Jedan dobar rudnik osim radnika koji rade direktno tamo, posredno zaposljava i jos nekoliko puta veci broj izvodjaca, podizvodjaca, dostavljaca, radnike u servisnoj industriji itd. 

Dalje, zanemaruje se da npr za neke krajeve Srbije rudarstvo je mozda jedina prava razvojna sansa! Npr za Bor, Majdanpek, Bosilegrad, .... oni nemaju niti potencijala za poljoprivredu, niti za neki turizam, niti za neku industriju! Van glavnih puteva itd. A onda se opet negde iz Beograda, iz kruga dvojke , ukida i ta jedina sansa za te tuzne krajeve .... cisto zarad jer je za nekog iz kruga dvojke biti ekolog danas stvar pomodarstva!? Osim radnih mesta, cesto je za takve krajeve izgradnja rudnika i ulazak u civilizaciju na neki nacin jer se gradi i prateca infrastruktura - putevi i pruge. 

Druga stvar je verujemo li ovoj vlasti da ce projekat raditi korektno ili ne. Druga stvar je biti protiv rudarstva i uopste ekstraktivne industrije per se!

Drugo, kaze se " da se rudari kao u Nemackoj"??!!!? Pa Nemacka bas i nema neko rudarstvo, ona je ugasila svoje rudnike, i to je imala najvise rudnike uglja. Ona je velesila u nekim drugim granama , u rudarstvu su to: SAD, Australija, Kanada, Finska i Svedska ! To je vrh! A RIo Tinto je australijska firma. Iz rudarske zemlje. I opet nije dobar. Skandiralo se "Rio Tinto mars iz Srbije"! Ne "Vucicu mars"!!!

 

razvijena poljoprivreda takodje povlaci razne kooperante. Dalje kao sto sam i naveo, industrija prerade te hrane itd.. Vrh toga je proizvodnja poljoprivrednih masina.  Kod nas bi znacilo ozivljavanje Azotare.  Ali postoje i mnogobrojne male manufakture izmedju. Proizvodnja sistema kap po kap , pa cak i najobicnijih dzakova, gajbica itd..

  Da slazem se za Bor i Majdampek , gde i ne moze biti poljoprivrede. A kolko znam Bor kao grad i ne bi postojao bez rudnika.   Ali sam totalno protiv za na primer dolinu Jadra gde je poljoprivreda dobra. Pogotovo ne za prljavu tehnologiju u ovako visokokorumpiranoj zemlji

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, shonke said:

Koja država čija se privreda baziran na proizvodnji hrane je bogata? Jedan primer.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

Holandija..  ali procitaj sve postove o tome. prateca industrija pa sve do krajnje industrije tipa masine, elektronska industrija itd.   Kolko znam u Holandiji nema nekih rudnika  i imaju znatno losiji kvalitet zemljista kao i klimu od nase

 

Edited by analiticar pripravnik
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Darth Bane said:

Sto se rudarstva tice, ovde se zanemaruje multiplikacioni efekat koji ova industrija ima na ukupnu ekonomiju zemlje. Jedan dobar rudnik osim radnika koji rade direktno tamo, posredno zaposljava i jos nekoliko puta veci broj izvodjaca, podizvodjaca, dostavljaca, radnike u servisnoj industriji itd. 

...

Skandiralo se "Rio Tinto mars iz Srbije"! Ne "Vucicu mars"!!!

Ozbiljna rasprava o rudarstvu je haram, zahvaljujući Savu Manojlović i ostalim eko-aktivistima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, analiticar pripravnik said:

 

Holandija..  ali procitaj sve postove o tome. prateca industrija pa sve do krajnje industrije tipa masine, elektronska industrija itd.   Kolko znam u Holandiji nema nekih rudnika  i imaju znatno losiji kvalitet zemljista kao i klimu od nase

 


Holandija otima zemlju od mora od druge polovine 16. i pocetka 17 veka. Gotovo 350 godina.
Osnovna svrha vetrenjaca je inicijalno bila da pumpaju vodu u kanale uzimajuci zemlju od mora.
Ulazila sam u neke severno od Amsterdama da vidis mehanizam i «inzenjerski» sklop jedne napravljene 1602. godine. Topla preporuka koga interesuje da vidi tako nesto.

 

U njima su mleli razne zacine sa svih strana sveta (moreplovacka nacija), semenke pd kojih su pravili ulje i farbu za drvene kuce.

 

Ti ocekujes da tamo gde ljudi sa problematicnim IQ ladno kupuju diplome do doktorata  i bez blama se prijave za gradonacelnika. Gde se pomeraju decimalni zarezi za stetne materije u hrani da se ugleda na Holandiju.

 

Optimista.

Edited by Plavi Golub
  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Koja država čija se privreda baziran na proizvodnji hrane je bogata? Jedan primer.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Recimo Nemacka ( 200 milijardi prosle godine proizvodnja hrane), ali 408 milijardi samo od automobilske industrije, 204 od masinske industrje

i tako dalje. Nemacka proizvodi hranu za Srbiju ( videti pod Lidl i Aldi). Kakva proizvodnja hrane u Srbiji, kakvi bakraci. Uvozi se meso,

mlecni proizvodi, sve i svasta.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, analiticar pripravnik said:

bas sam gledao manje posednike . te sa nekolko hektara. ne 6 puta vece. Ali kao sto sam naveo , oni znaju da se od kukuruza na malim parcelama ne moze ziveti. Ali od nekih drugih kultura da.  Sitno voce, cvece, lekovito bilje itd.. Kao sto sam naveo za Madjarsku za plantazu lavande, ali i lala..

 

Da, ti sa nekoliko hektara sade to lekovito bilje i slično jer nije ista zarada od hektara kukuruza i hektara aronije. Da je to tako lako, verujem da bi se već mnogi odmah prebacili na lale, kupine ili lavandu, ali nešto ne vidim da se to dešava. A tolike lale, kupine i lavandu treba negde i prodati, pri čemu je to malo lakše nekome sa pristupom tržištu EU. Nego, šta kažu tvoji izvori, kako stoje Mađari sa kukuruzom? Kad već poredimo, valjalo bi da poredimo isto. A tek oni u Ekvadoru, koliko oni imaju banana... al' ne vredi, klima i zemlja ovde prave mali problem.

 

4 hours ago, analiticar pripravnik said:

Vrh toga je proizvodnja poljoprivrednih masina.  Kod nas bi znacilo ozivljavanje Azotare.  Ali postoje i mnogobrojne male manufakture izmedju. Proizvodnja sistema kap po kap , pa cak i najobicnijih dzakova, gajbica itd..

 

Ne znam koliko ti je poznato, ali Zmaj više ne postoji, od IMT-a je ostala samo kapija, a da se sve to vrati na noge je malo skupo. Eto, možda se nešto uradi od te Azotare, ali... ekologija? Zar nisi samo malo ranije spominjao RT? Koliko znam, iz sulundara Azotare ne bi izlazili smilje i bosilje, već nešto drugo. Pa još kad dođu kojekakve tute-mute-ćute da se bune, a ovoga puta s pravom pošto Pančevo nije vukojebina koja se ne nalazi ni na topografskoj karti... baš bi bilo veselo.

 

3 hours ago, analiticar pripravnik said:

Holandija..  ali procitaj sve postove o tome. prateca industrija pa sve do krajnje industrije tipa masine, elektronska industrija itd.   Kolko znam u Holandiji nema nekih rudnika  i imaju znatno losiji kvalitet zemljista kao i klimu od nase

 

Ovo ti je zapravo odličan primer. Holandija se nije razvila juče, već je to trajalo, a počeli su odavno. Zbog toga i imaju te lale koje izvoze, Philips, KLM i još mnogo toga. Kada bi oni imali i tu famoznu klimu i zemljište, možda bi i udvostručili prinose u odnosu na današnje jer oni su ipak Holanđani. Ako je neko još u srednjem veku naučio kako da od mora stvori kopno (ima i ona izreka da je bog stvorio zemlju, a Holanđani Holandiju, a vezana je upravo za ovo), do sada je savladao mnogo toga. Onaj ko u 21. veku nije stigao ni dotle da zaustavi običnu poplavu će morati mnogo da napreduje da bi dostigao Holandiju.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Selina said:

Recimo Nemacka ( 200 milijardi prosle godine proizvodnja hrane), ali 408 milijardi samo od automobilske industrije, 204 od masinske industrje

i tako dalje. Nemacka proizvodi hranu za Srbiju ( videti pod Lidl i Aldi). Kakva proizvodnja hrane u Srbiji, kakvi bakraci. Uvozi se meso,

mlecni proizvodi, sve i svasta.

 

naravno sa  kod njih isteknutim rokom ( 6 meseci kod njih kod nas 12 meseci )

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...