Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

1 hour ago, Eddard said:

 

Nestašice tačno čega? Ozbiljno pitam. Jer kod mene, osim što su mnoge stvari dosta skuplje (ulje npr.), u supermarketu svega ima i nisam primetio da bilo ko kupuje na velikom. Ajd nisam bio po Metrou i sličnim marketima, ne isključujem. 

 

Ono što sigurno znam jesu drva, toga jedva da ima i teško se do njih dolazi, i skupo ko vrag. Ali ove prehrambene stvari, ima svega. 

 

Morao sam nedavno da vodim taštu u supermarket da joj pokažem da ima ulja i brašna, jer htela da spakuje u kofer par litara/kg da nam ponese kad je dolazila, rekao Vučić da nema. 

Ulja konkretno, a bilo je problema i sa brašnom i šećerom.

Ona bude u Frankfurtu i radi kod jedne prilično imućne žene, pa nije morala ustajati rano, pošto kupuju neka skupa maslinova ulja i druge luksuzne stvari plus ima neke dobavljače sa sela.

 

Ali da prosječan Nemac gunđa i da je nezadovoljan, stoji, jer je sve jako poskupilo.

 

Meni je još bilo interesantno kad sam bila tamo, da nisam vidjela ništa od tih radnji koje su ovde popularne, nijedan Lidl, ni taj metro.

Slikala sam supermarket u centru Frankfurta, pa ako me ne bude mrzilo staviću sliku.I nemoj da me pitaš kako se zove, zaboravila sam, pa ću je pitati kad se budemo čule.

Ali nisam ja počela o tome, već treći put pišem, rekla sam da su ljudi takvi kakvi su, no..

REWE se zove...

Edited by Helena
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Helena said:

JA sam rekla da mogu da razumem i on je u pravu.Pa kako da se vraćamo u toliko puta opljunututi socijalizam Milke Planinac, kad sam kao dete ja morala da čekam 200g kafe i kilo praška za veš?

Dobro nam je u kapitalizmu, zar se nismo složili.

Poenta nije u tome kakvi su samo Srbi i Srbijanci (ovog puta), već ljudi, ma gde bili.Zar se zaboravillo na pomamu za WC papirom i ostala tornada po dućanima širom sveta?

Sestra mi je u Njemačkoj i ona kaže da se nestašice dobro osete i da ljudi prave zalihe.

I da, ne kradu, kupuju...

 

Kakav sad kapitalizam ima veze?

 

Moja poenta je bila (I ostala) da su ljudi sebicni a gde si ti videla samo Srbe u recenici ja nemam pojma, rekla sam generalno a komentarisala sam prilozenu sliku.

Jos preciziram da mi od svega nije jasno zasto prodavnice -da bi sto vise kupaca doslo do deficitarne robe- ne ogranici kolicinu po kupcu, jer su ljudi mrcine sebicne I na njihovu solidarnost se ne moze racunati. 

 

Dalje, taj guz papir sto pominjes nije bio deficitaran (ovamo na zapadu), na pocetku pandemije se jesu ljudi uspanicili ali to je brzo na medijima reseno-objavljeno da sve robe ima ali ako trpaju zalihe kupci, doprema iz magacina do prodavnica ne stize da preveze dnevno I napuni rafove. 

 

To je sasvim druga stvar, blesavi ljudi koji se uspanice ali robe ima i nije nestasica nikakva.

 

Kada je poceo rat u Ukrajini stvorio se deficit suncokretovog ulja I brasna. Mesec dana, I odmah su uveli ogranicenja po kupcu za oba proizvoda po 2l/2kg po osobi - upravo iz tog razloga da po otvaranju prodavnice prvih 10 kupaca ne pokupi celu zalihu pustenu taj dan, a ostali kupci izvise.

 

Ali to je bilo kratkorocno, taj prvi ili drugi mesec od pocetka rata, posle, I sada ima svega od hrane. 

 

Sta ce biti dalje zbog proglasenog raskida kupovine ruskog gasa I ogranicenja rasta cena nafte - nemam pojma, ali se sve promene prouzrokovane tom situacijom (rat/raskid sa Rusijom) blagovremeno objavlju na medijima - bar ono sto se zna kako ce se odraziti na zivot gradjana.

 

Edited by Jezebel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Jezebel said:

 

Kakav sad kapitalizam ima veze?

 

Moja poenta je bila (I ostala) da su ljudi sebicni a gde si ti videla samo Srbe u recenici ja nemam pojma, rekla sam generalno a komentarisala sam prilozenu sliku.

Jos preciziram da mi od svega nije jasno zasto prodavnice -da bi sto vise kupaca doslo do deficitarne robe- ne ogranici kolicinu po kupcu, jer su ljudi mrcine sebicne I na njihovu solidarnost se ne moze racunati. 

 

Dalje, taj guz papir sto pominjes nije bio deficitaran (ovamo na zapadu), na pocetku pandemije se jesu ljudi uspanicili ali to je brzo na medijima reseno-objavljeno da sve robe ima ali ako trpaju zalihe kupci, doprema iz magacina do prodavnica ne stize da preveze dnevno I napuni rafove. 

 

To je sasvim druga stvar, blesavi ljudi koji se uspanice ali robe ima i nije nestasica nikakva.

 

Kada je poceo rat u Ukrajini stvorio se deficit suncokretovog ulja I brasna. Mesec dana, I odmah su uveli ogranicenja po kupcu za oba proizvoda po 2l/2kg po osobi - upravo iz tog razloga da po otvaranju prodavnice prvih 10 kupaca ne pokupi celu zalihu pustenu taj dan, a ostali kupci izvise.

 

Ali to je bilo kratkorocno, taj prvi ili drugi mesec od pocetka rata, posle, I sada ima svega od hrane. 

 

Sta ce biti dalje zbog proglasenog raskida kupovine ruskog gasa I ogranicenja rasta cena nafte - nemam pojma, ali se sve promene prouzrokovane tom situacijom (rat/raskid sa Rusijom) blagovremeno objavlju na medijima - bar ono sto se zna kako ce se odraziti na zivot gradjana.

 

A stvarno mi se ne da, gledala bih tenis..

 

Kad komentarišeš sliku i pomeneš Vučićeve glasače, logično sledi zaključak.

A rat u Ukrajini i mesec dana, veliš :lol_2:

 

Aj probaj(te) da shvatite da ako neko nešto napiše negativno o zapadu ne napada vas lično.Vi to ionako stalno radite  za Srbiju i eto, ja ne skačem i ne pjenim, već se slažem...i pišem još grđe...

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Helena said:

Drugi deo posta naravno njente:s_d:

 

Koji deo te zanima? 

 

Ma pljuckaj sta hoces, slobodno.. gde vidis da mi smeta?

 

Napisala sam tacno kada I sta je bilo deficitarno od hrane (z. Evropa), suncokretovo ulje I brasno I to samo u nekom aprilu ili maju mesecu ove godine. Posle toga kao I sada, ima svega. Cene hrane su porasle oko 10%, 20% I to pre mesec, dva. Cena suncokretovog ulja se duplirala - sa 1.70 (otprilike) 

sada je valjda 3-4 evra. (ja sam ga izbacila iz upotrebe odavno). Secera nije manjkalo uopste. 

 

Rekla sam ti da sam komentarisala sliku (Srbija) a ljude generalno nazvala sebicnim (nisu svi naravno) I da zato deficitarnu robu, koji god da je razlog zasto je deficitarna, treba/mora ogranicenjima kolicine po kupcu jer time omogucavas da svako dodje do deficitarne robe a ne samo mali procenat gradjana. E sad, reci mi sta nalazis pogresno u toj logici.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Ulja konkretno, a bilo je problema i sa brašnom i šećerom.

Ona bude u Frankfurtu i radi kod jedne prilično imućne žene, pa nije morala ustajati rano, pošto kupuju neka skupa maslinova ulja i druge luksuzne stvari plus ima neke dobavljače sa sela.

 

Ali da prosječan Nemac gunđa i da je nezadovoljan, stoji, jer je sve jako poskupilo.

 

Meni je još bilo interesantno kad sam bila tamo, da nisam vidjela ništa od tih radnji koje su ovde popularne, nijedan Lidl, ni taj metro.

Slikala sam supermarket u centru Frankfurta, pa ako me ne bude mrzilo staviću sliku.I nemoj da me pitaš kako se zove, zaboravila sam, pa ću je pitati kad se budemo čule.

Ali nisam ja počela o tome, već treći put pišem, rekla sam da su ljudi takvi kakvi su, no..

REWE se zove...

 

Bilo je problema, kao što @Jezebelkaže, u prvih 2-3 meseca od početka rata, ulja i brašna nije bilo, sada ga ima, ali je litar 4.99.

 

Rewe je jedan od (meni bar) najboljih lanaca supermarketa jer ima najraznovrsniju robu i svega ima. Lidl-a ima naravno svuda, slučajnost je da nisi naišla na njega. Metro je na periferiji većih gradova. 

 

Poenta je, za sada nema nestašica ničega, bilo ih je u početku, više nema, ima svega. Retko ko kupuje na veliko. 

 

Jedino sa čim mogu da se složim je da Nemac gunđa jer je sve dosta poskupelo, to je tačno. Ali daleko je to od nekog ozbiljnog gunđanja u smislu nezadovoljstva sa vlasti i slično...

 

I opet kažem, a ponavljam to u proseku svakom drugom Srbinu sa kojim vodim ovu debatu - prosečan Nemac će lakše platiti to ulje od 5eura ili 4x skuplji gas nego prosečan Srbin. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Helena said:

Ja ne pljuckam, to prvo.

Drugo, tako se moglo napisati odmah, ne ko da sam ti familiju izvređala.

 

Pa nisam se ja tebi obratila/komentarisala te uopste, znaci otkud ti to da ja mislim "ko da si mi familiju izvredjala", aman?!

Odgovorila sam ti tek kada si ti mene citirala. Samo objasnjavam kako je to kod mene islo - ja sam u Holandiji.

Edited by Jezebel
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Helena said:

Rekla sam...

 

Sta si rekla? 

 

Odgovorila sam ti da ne mislim "kao da si mi familiju izvredjala", lepo ti odgovaram na sve sto si navela meni upuceno, objasnjavam ti na sta tacno mislim, kao I to da te nisam citirala prva jer nisam imala nikakav komentar na bilo sta sto si izjavila. Na sve to ti vidis neku nepostojecu uvredjenost kod mene pa preko svega jos i ruzno ophodjenje ili komentar s moje strane.  

 

E, svasta.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Azazelkg said:

Ovo može da bude i zanimljivo... Dakle ljudi iz Srbije koji žive i rade u inostranstvu su: Nemacijanci, Austrani, Švajcarani, Francuzani itd... Jer, ne mogu biti Nemci, Austrijanci, Švajcarci, Francuzi 🤔... 

 

Pa kako bi ti nazivao ljude koji su rodjeni i zive u Srbiji citav svoj zivot a po nacionalnosti nisu Srbi? Srbijanac je geografska odrednica kao npr Bosanac, nikakva nacionalna odrednica. Mogu razumjeti da nekom ko je po nacionalnosti Srbin smeta da ga se oslovljava sa Srbijanac ali sam “atak” na taj pojam je blago receno apsurdan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Pa kako bi ti nazivao ljude koji su rodjeni i zive u Srbiji citav svoj zivot a po nacionalnosti nisu Srbi? Srbijanac je geografska odrednica kao npr Bosanac, nikakva nacionalna odrednica. Mogu razumjeti da nekom ko je po nacionalnosti Srbin smeta da ga se oslovljava sa Srbijanac ali sam “atak” na taj pojam je blago receno apsurdan.

Kako bi ti nazvao ljude koji su rođeni i žive čitav svoj život u Francuskoj, a po nacionalnosti nisu Francuzi? Koja je tu "geografska odrednica" primenjiva...? Možda, Francuzijanci 🤔... 

Link to comment
Share on other sites

Meni je naziv Srbijanac oduvek bio besmislen. Iz mog iskustva najvise ga koriste u Republici Srpskoj da naprave distinkciju izmedju Srbina sa one strane Drine i ove strane Drine. Kad sam im rekao po toj logici vi mozete da budete samo Bosanci gledali me popreko 😄

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Azazelkg said:

Kako bi ti nazvao ljude koji su rođeni i žive čitav svoj život u Francuskoj, a po nacionalnosti nisu Francuzi? Koja je tu "geografska odrednica" primenjiva...? Možda, Francuzijanci 🤔... 

 

Neuporedivo jer pojam Francuz, Nijemac, Englez itd odavno nisu iskljucivo nacionalne odrednice za razliku od pojmova Srbin, Bosnjak, Hrvat itd. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Perkos2 said:

Ako neko kaže da mu neki naziv smeta pristojan čovek to prihvati

Poenta. 

 

Mogu oni da zovu bilo koga kako hoće, ali književni jezik im ne ide naruku.

Quote

KOSOVAC I KOSOVKA. A kako se zove stanovnik Kosova?

Rečnik Matice srpske kaže da je Kosovac „stanovnik, žitelj Kosova; onaj koji je poreklom s Kosova“.

A Kosovka (ili Kosovkinja) je „stanovnica, žiteljka, Kosova; ona koja je poreklom s Kosova.

U narodnim pesmama, uz imenicu „Devojka“, označava lik devojke koji je postao simbol dobrote, plemenitosti i milosrđa.

KOSOVAR. U Rečniku Matice srpske imamo jedan dodatak: „Ne Kosovar – to je albanski oblik“. Kako je uopšte taj oblik prodro u srpski jezik?

Kosovar je u srpski (srpskohrvatski) dospeo iz albanskog jezika.

SUFIKS -AR. U albanskom ima mnogo primera sa sufiksom -ar: detar – „mornar“, katundar – „seljak“, këpucar – „cipelar, obućar“, qutatar – „građanin“, gazetar – „novinar“ itd.

Taj sufiks je veoma produktivan i u srpskom, ali se kod nas njime izvode imenice sa značenjem pre svega zanimanja i vršioca radnje, dok se u albanskom upotrebljava da označi i stanovnika naseljenog mesta.

Oblička sličnost sa mnogim srpskim rečima može biti razlog zbog kog je oblik Kosovar negde u narodu prihvaćen kao srpska izvedenica na -ar.

Isto tako je i u albanskom jeziku je, baš zbog pominjanog sufiksa, odomaćena srpska reč govedar, govadar, iako postoji i njihova lopar („kravar”).

 

O KOSOVARIMA DANAS. U novijim naučnim radovima (pre svega „Jezičkom savetniku“ Rade Stijović) ističe se da se etnici u srpskom tvore pomoću sufiksa -janin (Puljanin, Kuljanin).

Zatim, sufiksom -anac (Austrijanac, Belgijanac), kao i sufiksom -ac (Angolac, Solunac).

Kosovac ide u treću grupu, a za Kosovara nema mesta: imena stanovnika u srpskom jeziku ne mogu se graditi pomoću sufiksa -ar.

Da su Srbi sa Kosova Kosovci tako kaže lingvistika, ali i sam taj narod, a naziv Kosovari za njih je pogrdan. A tako kaže i tradicija: junak naše narodne poezije je Jovan Kosovac.

Inače, oblik Kosovari prihvaćen je i u nekim zapadnim jezicima, na engleskom je Kosovars, dok su na nemačkom Kosovaren.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dropkick Murphys said:

Poenta. 

Poenta je da kad Kosovcu kažeš da je Kosovar, vredjaš ga ..Jednako kao i Albancu sa Kosova da je Š**tar. Pogotovu što mi nemamo jedno slovo, koje oni koriste u izgovoru, a takodje i ne izgovaramo slovo Ć...Šć_ptar....s tim da slovo  na kraju, prilikom izgovora najviše zvuči kao englesko R. Zato se i Albanci sa Kosova osećaju uvredjenim kad ih se zove, onako kako naš vrli ministar Voolin i sve češće spikeri na režimskim TV, izgovaraju.

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...