Jump to content

Canada - Looking for the summer


Kolbas

Recommended Posts

1 hour ago, zoran59 said:

 

Prosao sam kroz Kanadu puno puta ali je ne poznam dobro (ja sam juzni susjed), pa necu komentirati vasu unutrasnju politiku.

Ali za benzin nisi u pravu.

Prvo, bilo kakva trgovina bilo cime je, kako si se izrazio, "cisto lihvarstvo i naguzivanje potrosaca". Pristojnije receno, profit. Ja sam posten covjek, ali cu ti svoj polovni auto prodati po najvecoj cijeni koju mogu od tebe izvuci, kao sto ces ga i ti platiti najmanje koliko sam ja spreman prihvatiti. A dogovorenu cijenu ce odrediti trziste, jer niti je moj auto jedini na prodaju niti si ti jedini kupac.

Cijena nafte odredjuje velikoprodajnu cijenu derivata. A maloprodajnu odredjuje krajnji prodavac. Koji opet pokusava ostvariti maksimalnu zaradu u konkurenciji sa drugima. Odatle i razlike na pumpama koje imaju razne vlasnike, pa cak i ako im je veleprodajni dobavljac isti (BP vs. Exxon itd.). U centru Houstona, u promjeru 10-ak milja, uopce ne mozes kupiti benzin. Razlog je to sto je cijena zemljista astronomska pa se vise isplati graditi neboder sa 50 katova nego pumpu. Na prvoj pumpi na izlasku iz centra je benzin skup, a vlasnik placa visoku rentu - al' jebiga, ta pumpa ti je najzgodnija pa platis. A 50 milja dalje je cijena ponekad i 10 ili 15 % niza jer je neki farmer odvojio komadic farme za pumpu, zemlja ga ne kosta nista, pa nek' se nadje malo dodatne zarade. Pojednostavljujem, no priblizno tako to ide.

 

troll off

Ne bih se slozio da se cijena benzina poredi sa cijenom u malim oglasima.

Ovo je neko kao zvanicno objasnjene,  Gasoline prices tend to increase when the available supply of gasoline decreases relative to real or expected demand or consumption

E sad imamo tu rijec expected, sto prakticno nista ne znaci, moze da bude koliko hoces, jer je to kao neka procjena.

Ukratko moze im se, ko tu moze da bude konkurencija, Shall, BP, Esso. Pa nisu ludi da jedni drugim obaraju cijene. 

Link to comment
Share on other sites

Nego sa benzina, malo na zakone o saobracaju. Slusam danas na radiju se da se razmatra eksperimentalno povecanje ogranicenja brzine na autoputevima sa 100 na 110 km/h 😀

i to za pocetak samo na 4 dionice u Ontariju, cini mi se rekose na dvije godine, od septembra, pa ce onda analize i eventualno da se prosiri na cijelu provinciju.

Javna je tajna da se od strane policije tolerise brzina do 120 km/h i rijetko ko vozi ispod te brzine. Cak ako vozis po sadasnjem propisu tj 100 km/h ugrozavas sopstvenu sigurnost.

Cak sam vidio da postoje ideje da se u pojedinim gradovima ogranici brzina na 30 km/h, trenutno je 50 km/h, ako nije drugacije naredjeno.

Naravno na vlasti su trenutno konzervativci na celu sa Doug Fordom, rijetko odvratnim likom.

Link to comment
Share on other sites

Kad niko od Kanadjana ne pise moram ja.

 

U Njufaunlendu su odrzani pokrajinski izbori pre par dana. Ocekivana pobeda Liberala, ali razlika je bila iznimno mala, nesto manje od tri hiljade glasova. Liberali su izgubili skoro 15% biraca od proslih izbora i sedam mandata. Sa druge strane konzervativci beleze snazan rast. Ovi izbori pokazuju da se trend pada popularnosti Liberala i Trudoa nastavlja i da su konzervativci na dobrom putu da pobede u oktobru. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

Kad niko od Kanadjana ne pise moram ja.

 

U Njufaunlendu su odrzani pokrajinski izbori pre par dana. Ocekivana pobeda Liberala, ali razlika je bila iznimno mala, nesto manje od tri hiljade glasova. Liberali su izgubili skoro 15% biraca od proslih izbora i sedam mandata. Sa druge strane konzervativci beleze snazan rast. Ovi izbori pokazuju da se trend pada popularnosti Liberala i Trudoa nastavlja i da su konzervativci na dobrom putu da pobede u oktobru. 

 

Ja sam to procitao, ali nisam reagovao zato sto postoji 4-5 vaznih provincija za izbore u oktobru, ovo ostalo je manje bitno. Sumnjam da imaju 10 od 338 mesta u federalnom parlamentu. A Trudeau moze da ostane premijer samo uz pomoc Hudinija …….

 

Inace Newfies su meni jako dragi ljudi, vrlo bliskog mentaliteta, vole zivot :s_d: …….. ali ih bije nezgodan glas :classic_biggrin: …...

 

Quote

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Inace Newfies su meni jako dragi ljudi, vrlo bliskog mentaliteta, vole zivot :s_d: …….. ali ih bije nezgodan glas :classic_biggrin: ….

 

Takodje, gotovo svakog/svaku osobu odande koju sam upoznao kliknuli smo na prvu loptu... Najbolji drugar ovde mi je Newfie...Nekako su spontani i bez filtera, nazivaju stvari onakvima kakve jesu... nema foliranja, bez obzira dali treba da zalegne za tebe ili pak da te pošalje u PM...I nisu opterećeni što se mnogi sprdaju na njihov račun...I am who I am, take it or leave it princip

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Premijer Ontarija, najvece i ekonomski najjace provincije je tip sa srednjom skolom. 😮

Dokle je to doslo da kod konzervativaca nema niko bolji, obrazovaniji, kulturniji da preuzme kormilo, nego ovakvi tipovi.

Ima da sjebe sve redom.

 

doug-ford-17.png?w=780

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Dokle je to doslo da kod konzervativaca nema niko bolji, obrazovaniji, kulturniji da preuzme kormilo, nego ovakvi tipovi.

 

 

Sve 3 protiv-kandidatkinje su imale sjajne advokatske karijere. Ybg, clanstvo je izabralo njega.

 

Tacno je da je posle srednje skole upisao fakultet, ali je napustio na nagovor oca koji je imao svoju kompaniju. Otac je umro, Doug je izabran za CEO i 20 godina uspesno je vodio kompaniju sa obrtom od 100 miliona godisnje i prosirio je poslovanje na Chicago i New Jersey. Svako ko ima zrno mozga u glavi moze samo da postuje takvu karijeru. Nije to bas tako lako, veruj mi, iako tebi izgleda da jeste. 

 

 Premijer Kanade Trudo Slinavi je od svoje karijere bio ucitelj drame u osnovnoj skoli i instruktor skijanja. Kazu da je i to uzasno lose radio, ali posto je bio sin bivseg premijera Kanade nije imalo smisla da mu kazu da je nesposoban.

 

Znas kako stoji u oglasima za posao u Kanadi ……  acceptable combination of education, training and/or experience ……. 

 

Ti verovatno mislis da je to kao Vucic u Srbiji :classic_biggrin:, on sve odluci posto je najpametniji, a ministri su tu da rade to sto im kaze i da se ne mesaju u svoj posao…… ne, nije tako. 😂

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

Ti verovatno mislis da je to kao Vucic u Srbiji :classic_biggrin:, on sve odluci posto je najpametniji, a ministri su tu da rade to sto im kaze i da se ne mesaju u svoj posao…… ne, nije tako. 😂

 

Vidi - slucajno znam preko posla, jer smo sad zimus radili nesto za jedno od ministarstava Fordovih (necu da idem u detalje jer mogu da napravim problem i sebi i firmi za koju radim jer je bilo borderline ilegalno, skupljanje i obrada ogromne kolicine privatnih informacija gradjana bez da se pre toga uzeo konsent) - svaka pisana komunikacija bilo elektronska ili na papiru koja dolazi iz vlade mora Ford licno da pregleda i aminuje. Cekali smo na neke papire nedeljama da budu potpisani jer se njemu nesto totalno trivijalno nije dopadalo pa je 100 puta menjano. On nikome tamo ne veruje, plasi se leakova u medije poput ovih sto se desavaju Trumpu i zato je svako ko radi pod njim od ministara do sluzbenika pri ministarstvima potpisao kovertirane ostavke koje ce on da aktivira ako misli da je potrebno i zato ne smeju nista da posalju napismeno bez da on to prvo procita i odobri.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

 

Ti verovatno mislis da je to kao Vucic u Srbiji :classic_biggrin:, on sve odluci posto je najpametniji, a ministri su tu da rade to sto im kaze i da se ne mesaju u svoj posao…… ne, nije tako. 😂

 

U Srbiji se problem diploma lako resava. Treba samo da ode na tamo na sluzbeni put i ima da se vrati sa doktoratom.😄

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Radoye said:

 

Vidi - slucajno znam preko posla, jer smo sad zimus radili nesto za jedno od ministarstava Fordovih (necu da idem u detalje jer mogu da napravim problem i sebi i firmi za koju radim jer je bilo borderline ilegalno, skupljanje i obrada ogromne kolicine privatnih informacija gradjana bez da se pre toga uzeo konsent) - svaka pisana komunikacija bilo elektronska ili na papiru koja dolazi iz vlade mora Ford licno da pregleda i aminuje. Cekali smo na neke papire nedeljama da budu potpisani jer se njemu nesto totalno trivijalno nije dopadalo pa je 100 puta menjano. On nikome tamo ne veruje, plasi se leakova u medije poput ovih sto se desavaju Trumpu i zato je svako ko radi pod njim od ministara do sluzbenika pri ministarstvima potpisao kovertirane ostavke koje ce on da aktivira ako misli da je potrebno i zato ne smeju nista da posalju napismeno bez da on to prvo procita i odobri.

 

Radoje, ovo su luda vremena, totalna paranoja ………. potpuno ga razumem. Politika je postala gladijatorska arena odavno. Porazeni (zbog malog leak-a) se baca lavovima.

 

Zasto poredis sa Trumpom kad imas savrsen primer Trudoa? Pa pogledaj kako je partijska koleginica i prijateljica, njegova miljenica, zabila noz u ledja Trudou. Kucka je snimala sve razgovore i objavila, unistila mu karijeru. Uslovno receno, posto je sam unistio karijeru svojom maloumnoscu, ali mu je ona zakucala eksere u politicki sanduk, mrtvacki.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ja nemam pojma sta ce Ford uraditi. Njegovim likom nisam uopste bio odusevljen, ali dajmo mu vremena, pa cemo pljuvati zajedno. Jos je rano za neki zakljucak. Ovo ludacko povecanje renti za stanove mu ne ide na ruku, a on nema veze sa tim. Meni je bilo vazno da liberale sklonimo.Valjda ti je potpuno jasno da je to bilo vazno svim gradjanima Ontarija. Poraz je bio najveci mozda i u istoriji svetske politike. Konzervativci su moze se reci trijumfalno pobedili, zbog cega??? Pa …… jel treba objasnjavati?

 

Meni partije ne znace nista. Sledeci put cu glasati mozda za liberale, ako se odreknu libtardizma. Nazalost, sumnjam.

 

Jedino za koga ne bih mogao da glasam su komunisti, NDP.

 

Ti znas da su jednom bili na vlasti i da se Kanada 20 godina oporavljala od toga. Od tada Kanadjani ne zele da ih vide ocima.

 

To su sve cinjenice.

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Radoje, ovo su luda vremena, totalna paranoja ……….

 

 

Jbg ali tu smo onda vec samo na korak od "ja se pitam za sve" autoritarizma tipa Putin, Orban, Vucic. Ne valja to, ma sa koje ideoloske pozicije dolazilo, nebitno.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Radoye said:

 

Jbg ali tu smo onda vec samo na korak od "ja se pitam za sve" autoritarizma tipa Putin, Orban, Vucic. Ne valja to, ma sa koje ideoloske pozicije dolazilo, nebitno.

Bojim se da to uopste nije nemoguce, jer danasnji razvoj informatike omogucava opstanak takvog sistema. Jedan od razloga za propast drzava kao sto je bio SSSR ` je bio u tome sto nisu mogli da obrade ogromnu kolicinu informacija koja se slivala u centar. Danas je to sasvim ostvarljivo.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Radoye said:

 

Jbg ali tu smo onda vec samo na korak od "ja se pitam za sve" autoritarizma tipa Putin, Orban, Vucic. Ne valja to, ma sa koje ideoloske pozicije dolazilo, nebitno.

 

Da, samo sto ja to vidim u Americi, ne u Kanadi …… jos. Ti ces za 3 godine imati sasvim pristojnu sansu da Forda skines na izborima.

 

E sad ……… ja tu ne vidim nikakvu opasnost od Trumpa, on ide za 6 godina i po meni uopste nije zainteresovan za takve stvari, pa on nema ni medije za tako nesto, a ti si upravo zbog medijskog crvenog monopola poverovao da je on opasnost.

 

vec od ovih lunatika sto hoce da ukidaju avione, krave i da se igraju komunizma. A oni dolaze.

 

Sada pripremaju, pocinju zestoko da idu na razoruzavanja naroda, jer ih to mnogo kara. Atmosfera za jednopartijski system je procenjuju oni zrela. Jeste u Kaliforniji, ali tesko da je u Teksasu :s_d:

 

Vidim neki policajci vec najavljuju da ce u slucaju da im narede da idu i skupljaju oruzje po kucama kolektivno svi dati otkaze, vratiti znacke i licno oruzje. Evo vam pa sami idite! Kazu polozili su zakletvu da ce braniti Ustav USA, a u ustavu lepo pise ……....

 

To je moje misljenje, a sad moram u kafanu.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Ford je odprilke Tramp na baterije, intelektualni kapacitet upitan. Kanadski Velja Ilic, Palma i slicni likovi na anglosaksonski nacin.

Liberali i NDP, hmm razlika je u nijansama, prakticno to bi bila ono po cemu je Kanada drugacija od SAD, i ako je vizualno manje-vise sve isto u te dvije zemlje.

Kako onda da glasam i teoretski za konzerve, kada ne zelim da Kanada postane SAD.

@Kolbas u pravu si, Ontario nije povrsinski najveca provincija, mislio sam na broj stanovnika, kao i ekonomski znacaj.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Ford je odprilke Tramp na baterije, intelektualni kapacitet upitan. Kanadski Velja Ilic, Palma i slicni likovi na anglosaksonski nacin. 

Liberali i NDP, hmm razlika je u nijansama, prakticno to bi bila ono po cemu je Kanada drugacija od SAD, i ako je vizualno manje-vise sve isto u te dvije zemlje.

Kako onda da glasam i teoretski za konzerve, kada ne zelim da Kanada postane SAD.

 

 

Pa mi uopste ne pricamo o tome za koga ces ti da glasas, to je tvoja stvar. Izbori se zato i zovu slobodni izbori. :classic_biggrin:

 

Ja mozda isto ne bih zeleo, iz vrlo sebicnih razloga, da Kanada postane USA, ali bih jos manje zeleo da postane Venecuela ili Kuba, jer ne bih voleo da mi deca love i jedu pacove. Pogotovo sto ih ovde nesto i nema, ne vidjam ih, pacove.

 

Quote

Liberali i NDP, hmm razlika je u nijansama

 

Ja sve vreme to i pricam. Svaka ti cast, pokid'o si sa ovim zapazanjem.

 

Nema razlike, a trebalo bi da bude, jer Liberali nikada nisu bili komunisti.

 

Komunisti (NDP) pricaju opet, a sta bi oni drugo i pricali) kako ce sve biti besplatno (škole, zubari, kurve, kockanje, svakom prema potrebama …… bice sve divno). Toga se i plasim, jer znam da nista ne moze biti besplatno. Neko mora da plati.

 

Evo, ti si dugo ovde ……. reci mi sta je ovde besplatno ….. ja nisam jos ništa našao za 20 godina. :s_d: Obavezno mi javi gde ima. I koliko košta :roflmao:

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Ja ulogu NDP vidim u tome da na neki nacin kontrolise konzervativce, a bogami i liberale. E sad sto je Trudo zaista bio pogresan izbor i sto ce vjerovatno liberali popusiti na slijedecim izborima, konzervativci znaci dolaze, pa onda se sa njima treba nadjebavati jos ko zna koliko godina, elem prodje nase vreme u tom svemu :classic_unsure:

Tako da ako se sami Liberali odreknu Dzastina, koji je zasro motku na svakom koraku, onda jos ima nade, inace ja ne znam kako ce to sve da zavrsi.

Pored toga ja sam zabrinut kada vidim kako tece nekontrolisana imigracija iz Azije, kao ulazu novce, a u stvari peru pare, jer ulaganja se nigdje ne vide, osim sto se naduvavaju cijene nekretnina i renti, tako da sada bato placas dvicu da rentas obican stan, a kuce pocinju sa (ono cuveno from) milionce, tako da kakva korist od toga za nas obicnu raju, osim da standard zivota ide nadole, tako da ljudi moraju da razmisljaju unaprijed kako ce da se snadju u penziji, pa cak i ti @Denis Jasharevic sa drzavnim poslom i penzijom, koji si u prednosti za nas zaposlene u realnom sektoru, imas problema u tom pogledu. 

Prije su penzioneri tvog tipa, 'ladno zimovali na Floridi, a Tajland su obilazili u moentima kad im se digne, medjutim to vise nece biti tako lako moguce.

Pa jebemu sunce zarko, zar smo se zbog toga doseljavali :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

Ja u neminovnoj propasti Trudoa vidim dosta toga dobrog - na stranu to sto je on jedan obican klovn i nesposobnjakovic, pad Liberala na saveznom nivom verovatno nagovestava i pad Fordovih PC u Ontariju. Otkad sam ja ovde uvek je Ontario isao u kontru Otavi - Majk Haris dok je PM bio Kretjen, Dolton Meginti za Harpera, sada Ford za Trudoa. 🙂

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Radoye said:

Ja u neminovnoj propasti Trudoa vidim dosta toga dobrog - na stranu to sto je on jedan obican klovn i nesposobnjakovic, pad Liberala na saveznom nivom verovatno nagovestava i pad Fordovih PC u Ontariju. Otkad sam ja ovde uvek je Ontario isao u kontru Otavi - Majk Haris dok je PM bio Kretjen, Dolton Meginti za Harpera, sada Ford za Trudoa. 🙂

 

Daj Boze!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Pored toga ja sam zabrinut kada vidim kako tece nekontrolisana imigracija iz Azije, kao ulazu novce, a u stvari peru pare, jer ulaganja se nigdje ne vide, osim sto se naduvavaju cijene nekretnina i renti, tako da sada bato placas dvicu da rentas obican stan, a kuce pocinju sa (ono cuveno from) milionce, tako da kakva korist od toga za nas obicnu raju, osim da standard zivota ide nadole, tako da ljudi moraju da razmisljaju unaprijed kako ce da se snadju u penziji, pa cak i ti

 

Ako sam te dobro razumeo ti podrzavas Liberale, koji se zalazu za povecanje imigracionih kvota, ali te brine  povecano useljavanje iz Azije? Ne znam zasto mislis da je to useljavanje nekontrolisano kada su ti ljudi ispunili uslove kao i ti i ja? Sada to sto neki dolaze sa gomilom novca moze samo da bude plus za ekonomiju, bez obzira sto ulazu uglavnom u nekretnine, pokrecu oni i male biznise, u znatno vecoj meri nego sto su to  radili imigranti iz nasih krajeva.

Link to comment
Share on other sites

@DJORDJE ti ljudi ne dolaze kao ti i ja, oni dolaze sa parama sumnjivog porekla, cak je i nedavno pokrenuta istraga u vezi toga, malo proguglaj. Ja uglavnom ne vidim nikakav ekonomski benefit, a oseti se pad standarda, zbog naduvanih cena nekretnina. Kakav je to ekonomski benefit, ako je kupovna moc, odnosno standard manji?

Biznis se svodi da se kupi corner store i tu odrobija 4-5 godina i poslije proda nekom sledecem kinezu koji nastavi proces u kome ti vlasnici ne prave nikakve pare, ali to njih ni ne zanima, nego je sredstvo za papire. Kinezi su jos i super, ne traze neka specijalna prava, kao neki drugi iz cega sledi da se drzava polako povlaci i daje ustupke, trenutno jos uvek simbolicni u vidu da policajac moze da nosi turban umesto kacige, umotavanje zena  i slicne gluposti, sto je tek predigra pred ozbiljnije stvari koje slede.

Mene licno boli patka za mene, moje je proslo u neku ruku, cekam peMziju, imam i gde da odem nazad, sa kanadskom penzijom pristojno da zivim, ali sam zabrinut za svoju decu, ovo je njihova zemlja, za koju ne zelim da postane kinesko-indijsko-pakistanski mix, ako me razumes.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Mene licno boli patka za mene, moje je proslo u neku ruku, cekam peMziju, imam i gde da odem nazad, sa kanadskom penzijom pristojno da zivim, ali sam zabrinut za svoju decu, ovo je njihova zemlja, za koju ne zelim da postane kinesko-indijsko-pakistanski mix, ako me razumes.

 

 

 

I kinesko-indijska-pakistanska deca kada se tamo rode to postaje njihova zemlja. Zamisli da su Kanadjani razmisljali ovako kada su se 'nasi' iseljenici useljavali, pa resili da nece da im se prlja okruzenje i dizu cene. Verovatno da bi ti danas cekao srpsku penziju i ne bi bas imao mogucnost izbora. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Baby said:

 

I kinesko-indijska-pakistanska deca kada se tamo rode to postaje njihova zemlja. Zamisli da su Kanadjani razmisljali ovako kada su se 'nasi' iseljenici useljavali, pa resili da nece da im se prlja okruzenje i dizu cene. Verovatno da bi ti danas cekao srpsku penziju i ne bi bas imao mogucnost izbora. 

 

Tacno, jedino sto ja ne trazim nikakva specijalna prava i zelim da ova zemlja ostane ovakva kakva je, da sam htio u Indiju, ne bih ni dolazio ovde.

Ne verejuem da poznajes problematiku, tako da ok, u pravu si.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Tacno, jedino sto ja ne trazim nikakva specijalna prava i zelim da ova zemlja ostane ovakva kakva je, da sam htio u Indiju, ne bih ni dolazio ovde.

Ne verejuem da poznajes problematiku, tako da ok, u pravu si.

 

Pa vidi, to sto ti zelis je jedno, a sta je realno je drugo. Ni ti nisi ostao vecno mlad i lep. 

Zamisli da indijac kaze "da sam zeleo da zivim gde i Srbi isao bi u Srbiju" 

Poznajem je bolje nego sto mozes da zamislis, zato i reagujem, jer takve komentare srecem svakodnevno i uvek se iznerviram. Zasto neki imigrant misli da je bolji od drugog imigranta koji doprinosi drustvu jednako kao i on sam? Krivo ogledalo?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

@DJORDJE ti ljudi ne dolaze kao ti i ja, oni dolaze sa parama sumnjivog porekla, cak je i nedavno pokrenuta istraga u vezi toga, malo proguglaj. Ja uglavnom ne vidim nikakav ekonomski benefit, a oseti se pad standarda, zbog naduvanih cena nekretnina. Kakav je to ekonomski benefit, ako je kupovna moc, odnosno standard manji?

Biznis se svodi da se kupi corner store i tu odrobija 4-5 godina i poslije proda nekom sledecem kinezu koji nastavi proces u kome ti vlasnici ne prave nikakve pare, ali to njih ni ne zanima, nego je sredstvo za papire. Kinezi su jos i super, ne traze neka specijalna prava, kao neki drugi iz cega sledi da se drzava polako povlaci i daje ustupke, trenutno jos uvek simbolicni u vidu da policajac moze da nosi turban umesto kacige, umotavanje zena  i slicne gluposti, sto je tek predigra pred ozbiljnije stvari koje slede.

Mene licno boli patka za mene, moje je proslo u neku ruku, cekam peMziju, imam i gde da odem nazad, sa kanadskom penzijom pristojno da zivim, ali sam zabrinut za svoju decu, ovo je njihova zemlja, za koju ne zelim da postane kinesko-indijsko-pakistanski mix, ako me razumes.

 

Verovatno ima onih koji dolaze sa novcem sumnjivog porekla, ali sumnjam da se radi o nekoj vecini. Kinezi koji su dosli ovde iz Hong Konga su imali gomilu novca , jer je garsonjera u Hong Kongu kostala koliko  dve kuce u Vankuveru. To je bila inicijalna kapisla za rast cena , ali su one nastavile da rastu iz prostog razloga sto je potraznja u tri najveca grada veca od ponude. Ako odes u Calgari , situacija je sasvim drugacija, a u New Brunswicku je jos jeftinije. Jednostavno svi zele da zive u tri metro regije, ne samo Kinezi.

Ostatak razumem ali se sa time  ne slazem. Meni jednostavno to uopste ne smeta, niti me brine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...