Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Ono sto je izuzetno bitno je da je f16 umrezen sa avaksima, radarima na zemlji i ostalim avionima u okruzenju sto pilotu daje mogucnost reagovanja pre protivnika. Bukvalno avaksi iznad crnog mora mogu da hvataju i lociraju sve mete u zaporozju i hersonu a f16 moze da dejstvuje. Nebitno dal je u pitanju russki avion, raketa ili radar. F16 je opremljen raketama dalekog dometa i mocixe da gadja objekte sa besbedne udaljenosti na svakoj tacki okupirane teritorije. Nenadjebivo.

Zbog avaksa u okruzenju piloti moraju da uce engleski jer ce imati lajv apdejt i morace da reaguju momentalno. 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Mi o vuku, vuk na vrata. Reznikov je danas izjavio da će obuka trajati 6 meseci. Ono što je novina je da će Ukrajinci pokušati da dobiju i Gripene, verovatno je Zelenski danas u Švedskoj zbog toga. Još nisu odustali od Eurofighthera i Rafala. Koliko ja znam Gripena baš i nema mnogo a proizvodnja im nije velika tako to i ako bude to možda bude 12-24 aviona od Švedske i to je to. Rafala takođe sumnjam da mogu dobiti mnogo jer Rafale već kasni u isporuci gomile narudžbi koje ima. Za eurofightere ne znam šta bi mogli dobiti, dosta NATO zemalja ih ima, UK ih ima preko 100 tako da tu postoji prostor za par desetina.

 

Novi zločin Rusa u Černihivu. Gađali Univerzitet i pozorište u strogom centru grada. Poginulo 7 ljudi a preko 100 ranjeno, potraga još uvek traje za nestalima. Među žrvama jedno dete poginulio a 12 ih je među ranjenima. Razlog gađanja je izložba dronova u tom objektu jer je na tom skupu bilo i vojnih lica. Vrhunski cinizam Rusa. Jedva su čekali ovako nešto da gađaju strogi centar nekog grada. Većina poginulih i ranjenih su civili na trgu i obližnjem parku. Učesnici skupa su bili u skloništu u trenutku udara. Raketa je eskplodirala na krovu pa je zato udarni talas bio jak u okolini zgrade.

 

Ukrajinci pokreću istragu jer izložba nije imala dozvolu grada dok je Vojska izgleda imala tu informaciju. Ovo jeste prilično glupo ogranizovano jer se samo daje alibi Rusima da ubijaju civilno stanovništvo.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, HAMMER said:

Ono sto je izuzetno bitno je da je f16 umrezen sa avaksima, radarima na zemlji i ostalim avionima u okruzenju sto pilotu daje mogucnost reagovanja pre protivnika. Bukvalno avaksi iznad crnog mora mogu da hvataju i lociraju sve mete u zaporozju i hersonu a f16 moze da dejstvuje. Nebitno dal je u pitanju russki avion, raketa ili radar. F16 je opremljen raketama dalekog dometa i mocixe da gadja objekte sa besbedne udaljenosti na svakoj tacki okupirane teritorije. Nenadjebivo.

Zbog avaksa u okruzenju piloti moraju da uce engleski jer ce imati lajv apdejt i morace da reaguju momentalno. 

 

Veliko je pitanje da li ce ti avioni doci sa IFF i Link16/MIDS opremom i kripto kljucevima (koji mozda zahtevaju i nato osoblje da ucestvuje u pripremi aviona za zadatak) za umrezavanje sa NATO avionima u okolini. Ja ne vidim problem, ali neki birokrata iz pentagona mozda vidi. Podrsku operatera avaksa imaju vec sad, ne treba im za to F16. Kljucno je sta ce od opreme i naoruzanja dobiti jer F-16 kao avion ne znaci mnogo, to je samo platforma. Koja oprema im treba zavisi od toga na koje zadatke ce se fokusirati jer prosto za ovako kratko vreme i sa ipak relativno malim brojem aviona i pilota, ne mogu biti osposobljeni za sve zadatke. Recimo da se fokusiraju na 3 zadatka - SEAD, patrolu i precizno gadjanje zemaljskih ciljeva. Verovatno im HTS + HARM najvise treba i neki ECM pod, precizne bombe/rakete koje ipak nisu prevelikog dometa, mozda protivbrodske rakete, v-v rakete za samoodbranu. Ipak, od neke vazduh-vazduh price verovatno nema nista, mozda cvaknu neki helikopter, krstarecu raketu, ali mu je radar limitirajuci faktor za neku borbu da vecim daljinama, a koliko vidim ruska lovacka avijacija nema bas nameru da prilazi blizu fronta. Cini mi se da ni od vazdusne podrske na liniji fronta nema nista jer je to najkompleksniji tip zadatka, a bili bi suvise lake mete.

 

5 hours ago, Klotzen said:

Ukrajina mora da pripremi aerodrome sa kojih će oni operisati, moraju da se obuče piloti i mehaničari a to traži minimum 4 meseca ako sam dobro pročitao.  No nastao je novi problem za koji je moram reći prilično glup, ali to je cena kada si deo "ruskog sveta". Ukrajinski piloti ili ne znaju engleski ili ga znaju jako slabo. Meni neshvatljivo da u danasnje vreme bilo koji pilot ne zna engleski. Od 32 pilota njih 8 zna nešto engeskog i oni su već u UK na kursu jezika i očekuje se da vrlo brzo počnu obuku na avionima a onih ostalih 24 moraju da prođu kurs engleskog od nule tako da oni verovatno neće ni početi obuku u narednih 3 meseca. No nebitno ovih prvih 8 po mojoj računici možemo očekivati tamo negde na proleću kako lete u Ukrajini ako opet ne bude nekih odlaganja.

 

 

Pa dobro, zasto bi znali engleski. Leteli su do sad avione cija je kompletna dokumentacija i obuka na ruskom/ukrajinskom jeziku, leteli su u sopstvenom vazdusnom prostoru pa nije bilo potrebe za komunikaciju na engleskom... prosto, ljudima nije trebalo.

Edited by momohyoideus
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, momohyoideus said:

 

Veliko je pitanje da li ce ti avioni doci sa IFF i Link16/MIDS opremom i kripto kljucevima (koji mozda zahtevaju i nato osoblje da ucestvuje u pripremi aviona za zadatak) za umrezavanje sa NATO avionima u okolini. Ja ne vidim problem, ali neki birokrata iz pentagona mozda vidi. Podrsku operatera avaksa imaju vec sad, ne treba im za to F16. Kljucno je sta ce od opreme i naoruzanja dobiti jer F-16 kao avion ne znaci mnogo, to je samo platforma. Koja oprema im treba zavisi od toga na koje zadatke ce se fokusirati jer prosto za ovako kratko vreme i sa ipak relativno malim brojem aviona i pilota, ne mogu biti osposobljeni za sve zadatke. Recimo da se fokusiraju na 3 zadatka - SEAD, patrolu i precizno gadjanje zemaljskih ciljeva. Verovatno im HTS + HARM najvise treba i neki ECM pod, precizne bombe/rakete koje ipak nisu prevelikog dometa, mozda protivbrodske rakete, v-v rakete za samoodbranu. Ipak, od neke vazduh-vazduh price verovatno nema nista, mozda cvaknu neki helikopter, krstarecu raketu, ali mu je radar limitirajuci faktor za neku borbu da vecim daljinama, a koliko vidim ruska lovacka avijacija nema bas nameru da prilazi blizu fronta. Cini mi se da ni od vazdusne podrske na liniji fronta nema nista jer je to najkompleksniji tip zadatka, a bili bi suvise lake mete.

 

 

Pa dobro, zasto bi znali engleski. Leteli su do sad avione cija je kompletna dokumentacija i obuka na ruskom/ukrajinskom jeziku, leteli su u sopstvenom vazdusnom prostoru pa nije bilo potrebe za komunikaciju na engleskom... prosto, ljudima nije trebalo.

 

A kako će da presretne neidentifikovan avion ? Kada mu priđe sigurno neće komunicirati na Ukrajinskom sa na primer nekim Arapinom ili Kinezom. Osim ako za pilote presretača nisu imali posebno odeljenje koje je učilo engeski ali to je opet neozbiljno za zemlju koja nema veliku avijaciju kao što su oni. Ne smem ni da zamislim na šta je to ličilo. Ono što je tu najsmešnije ovo uopšte nisu piloti koji su školovani u SSSR pa da se kaže nije im trebalo jer skoro niko nije ni leteo preko SSSR, nego su to sve ljudi koji su unazad 20 godina diplomirali a Ukrajina je važan avio koridor za transport između Azije i Evrope.

Link to comment
Share on other sites

Cime cemo li se zabavljati kada se zavrsi prica sa F16? Koliko je game changera bilo do sada? M777, HIMARS, cluster bombs, Leopard, dopunite sta sam zaboravio. I sad ce F16 da resi sve probleme i satera Ruse u Moskvu? Ono sto sve male Perice ovde na forumu zaboravljaju da u ratu ljudi ratuju protiv ljudi a ne protiv oraka (koliko god svodjenje real life-a na svet ME delovalo lepo). A ljudi se slicno buba svabama snalaze. I tako kad je uveden M777, poceli su da ih ganjaju lanceti, zbog HIMARSa se logistika povukla u pozadinu, cluster bombs - drugacije se prave rovovi. Isto tako i za F16 bi se nasao kontra potez, samo sto je F16 posebno opasan prvenstveno sto sansa ne postoji da bi isti bio lociran u Ukrajini. Drugo sve ovo sto pisete (nepoznavanje jezika, nova tehnika...) to su sve stvari koje bi tom novom wunderwafenu limitirale operativnu korisnost. Bio bi koristan kao platforma za lansiranje SS raketa, sto se tice HARMa, morao bi da pridje frontu sto povecava rizik... na stranu sto bi to bilo counterovano opet nekako i na kraju bi se rat sveo na ono sto rat jeste, a sto je svim arm chair generalima koji su se obrazovali uz Red alert ili Age of empires apsolutno nejasno. Rat nije prevlacenje misem po ekranu, rat je klanje u blatu, prosipanje utrobe bajonetom, silovanje zena i polivanje raketama po civilima i civilnoj insfrastrukturi  ne bi li se isti zastrasili. Onak ko toga moze vise da uradi/izdrzi - taj ce pobediti. A ovo F16, HIMARS, M1A1 i slicno... to su pitanja za politikin zabavnik. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Game Changer ne znači "Instant dobijanje rata" nego "promena pravila igre", i svako oružje koji si naveo je upravo to i uradilo. Neka direktno, neka indirektno. Tako će biti i sa F16, on će dodatno da zakomplikuje situaciju za Ruse i da donese neke pozitivne stvari Ukrajini. Dakle opet ćemo imati promenu pravila igre, kao što si i sam navodio za prethodna oružja koja su stizala, jer će Rusi morati da se prilagođavaju i da troše još više novca da ostanu u ratu.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, momohyoideus said:

 

Veliko je pitanje da li ce ti avioni doci sa IFF i Link16/MIDS opremom i kripto kljucevima (koji mozda zahtevaju i nato osoblje da ucestvuje u pripremi aviona za zadatak) za umrezavanje sa NATO avionima u okolini. Ja ne vidim problem, ali neki birokrata iz pentagona mozda vidi. Podrsku operatera avaksa imaju vec sad, ne treba im za to F16. Kljucno je sta ce od opreme i naoruzanja dobiti jer F-16 kao avion ne znaci mnogo, to je samo platforma. Koja oprema im treba zavisi od toga na koje zadatke ce se fokusirati jer prosto za ovako kratko vreme i sa ipak relativno malim brojem aviona i pilota, ne mogu biti osposobljeni za sve zadatke. Recimo da se fokusiraju na 3 zadatka - SEAD, patrolu i precizno gadjanje zemaljskih ciljeva. Verovatno im HTS + HARM najvise treba i neki ECM pod, precizne bombe/rakete koje ipak nisu prevelikog dometa, mozda protivbrodske rakete, v-v rakete za samoodbranu. Ipak, od neke vazduh-vazduh price verovatno nema nista, mozda cvaknu neki helikopter, krstarecu raketu, ali mu je radar limitirajuci faktor za neku borbu da vecim daljinama, a koliko vidim ruska lovacka avijacija nema bas nameru da prilazi blizu fronta. Cini mi se da ni od vazdusne podrske na liniji fronta nema nista jer je to najkompleksniji tip zadatka, a bili bi suvise lake mete.

 

 

Pa dobro, zasto bi znali engleski. Leteli su do sad avione cija je kompletna dokumentacija i obuka na ruskom/ukrajinskom jeziku, leteli su u sopstvenom vazdusnom prostoru pa nije bilo potrebe za komunikaciju na engleskom... prosto, ljudima nije trebalo.

verujem da je umrezenost i mogucnost brzog delovanja i razlog sto ukrajinski piloti moraju da znaju engleski. nece tu biti vremena po otkrivanju mete i brzina reakcije ce biti kljucna. negde sam procitao da ce i kontrabatiranje biti izvodljivo jer ce piloti videti i te radare na svom displeju. 

izmedju ostalog evo sta kazu ukrajinci:

Quote

 

Ukrajinci ne žele koristiti avione samo kao sredstvo odvraćanja.

Grupa članova ukrajinskog parlamenta, govoreći u u Washingtonu prošlog mjeseca, rekla je da žele F-16 jer njegov radar može locirati mete na zemlji stotinama kilometara daleko, omogućujući pilotima da budu sigurni iznad teritorije pod kontrolom Ukrajine dok lansiraju oružje u područja pod ruskom okupacijom.

Ihnat je rekao da osim što se koristi za protuzračnu odbranu – to jest, za obaranje nadolazećih ruskih projektila i bespilotnih letjelica – avion bi mogao pružiti zaštitu ukrajinskim trupama koje pokušavaju napredovati u bilo kojoj protuofanzivi. Napomenuo je da se također može koristiti za odbranu od ruskih aviona koji su počeli lansirati navođene bombe s udaljenosti od gotovo 50 kilometara od ukrajinskog ratišta; braniti morski put kojim ukrajinsko žito izlazi iz zemlje; te dobiti zračnu prevlast nad područjima Ukrajine koja su Rusi okupirali.

Nijedan od tih ciljeva ne može se postići s trenutnom ukrajinskom flotom sovjetskih avion, rekao je.

 

 

48 minutes ago, sreta-steta said:

Cime cemo li se zabavljati kada se zavrsi prica sa F16? Koliko je game changera bilo do sada? M777, HIMARS, cluster bombs, Leopard, dopunite sta sam zaboravio. I sad ce F16 da resi sve probleme i satera Ruse u Moskvu? Ono sto sve male Perice ovde na forumu zaboravljaju da u ratu ljudi ratuju protiv ljudi a ne protiv oraka (koliko god svodjenje real life-a na svet ME delovalo lepo). A ljudi se slicno buba svabama snalaze. I tako kad je uveden M777, poceli su da ih ganjaju lanceti, zbog HIMARSa se logistika povukla u pozadinu, cluster bombs - drugacije se prave rovovi. Isto tako i za F16 bi se nasao kontra potez, samo sto je F16 posebno opasan prvenstveno sto sansa ne postoji da bi isti bio lociran u Ukrajini. Drugo sve ovo sto pisete (nepoznavanje jezika, nova tehnika...) to su sve stvari koje bi tom novom wunderwafenu limitirale operativnu korisnost. Bio bi koristan kao platforma za lansiranje SS raketa, sto se tice HARMa, morao bi da pridje frontu sto povecava rizik... na stranu sto bi to bilo counterovano opet nekako i na kraju bi se rat sveo na ono sto rat jeste, a sto je svim arm chair generalima koji su se obrazovali uz Red alert ili Age of empires apsolutno nejasno. Rat nije prevlacenje misem po ekranu, rat je klanje u blatu, prosipanje utrobe bajonetom, silovanje zena i polivanje raketama po civilima i civilnoj insfrastrukturi  ne bi li se isti zastrasili. Onak ko toga moze vise da uradi/izdrzi - taj ce pobediti. A ovo F16, HIMARS, M1A1 i slicno... to su pitanja za politikin zabavnik. 

sva navedena oruzja su doprinela odbrani ukrajine ali im f16 daje potpuno drugaciji smisao i upotpunjuje. kao sto rece klocen rat ce postati preskup za ruse sto u ljudstvu sto u tehnici sto u novcu a to je ono sto ukrajinci i hoce. okupatore van svoje zemlje.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, HAMMER said:

mislio sam na drugaciji nacin dostave ali ako staje u tako male granate verovatno moze da se namontira na raketu i ispali iz aviona. ako moze onda moze da koristi umrezenost f16 sa drugim sistemima odbrane i nadgledanja i mnogo bezbednije pridje i lansira rakete. ako moze da se dostavi iz zemlja zemlja sistema onda jos bolje.

 

 

Ne moze jer poenta napalma je u kolicini smese koja je bombi, velika je kolicina u pitanju. Ako stavis na raketu kolicina smesa je daleko manja. U tom slucaju obican eksploziv je efikasniji.

 

@Dragan

 

https://www.businessinsider.com/war-in-ukraine-russia-richer-millionaires-billionaires-uhnw-wealth-ubs-2023-8?international=true&r=US&IR=T

 

Ajde nas svajcarac da vidi sta se kod njih pise u vezi ovoga, izvestaj UBS banke, ovo da su Rusi pisali ne bi ovako napisali, prosto mi je neverovatno, nisam pristalica onih koji smatraju da Rusija samo sto nije bankrotirala ali nisam pristalica ni oni koji su u fazonu ne mogu im nista. Po ovome ispade da im ne mogu nista sto mi prilicno neshvatljivo???

 

Da li to bankari hoce sto pre da se rat zavrsi a zabole ih kako? Nije nemoguce ako ide nova svetska kriza zadnje sto im treba je i veliki rat u Evropi pa onda pisu izvestaj kako Rusija nikad bogatija a zapad nikad siromasniji, jedino mi to ide u glavu.

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Samo ta analiza je pravljena na osnovu ruskih zvaničnih podataka. Takođe radi se o analizi za 2022. godinu. Problem za Ruse kreću u decembru, odnosno februaru ove godine kada je krenulo da se sprovodi ograničenje cene ruske nafte i kada su cene pale na svetskom tržištu. Prošlo je vreme ruske prodaje nafte zapadu po 120$ tako da je prošlo vreme blagostanja u Rusiji.

 

Kriza na zapadu traje od 2020. godine i još nismo izašli iz haosa koji je napravio Kovid. Rat je samo malo posolio što se tiče Zapada. Ali što se tiče Afrike, rat bi tamo mogao da izazove ozbiljnu glad i pomor stanovništva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

 

A kako će da presretne neidentifikovan avion ? Kada mu priđe sigurno neće komunicirati na Ukrajinskom sa na primer nekim Arapinom ili Kinezom. Osim ako za pilote presretača nisu imali posebno odeljenje koje je učilo engeski ali to je opet neozbiljno za zemlju koja nema veliku avijaciju kao što su oni. Ne smem ni da zamislim na šta je to ličilo. Ono što je tu najsmešnije ovo uopšte nisu piloti koji su školovani u SSSR pa da se kaže nije im trebalo jer skoro niko nije ni leteo preko SSSR, nego su to sve ljudi koji su unazad 20 godina diplomirali a Ukrajina je važan avio koridor za transport između Azije i Evrope.

Polazis od vrlo smele pretpostavke da kinez zna engleski 🙃 Presretanje moze da se izvrsi signalima.

1small.jpg

2 hours ago, HAMMER said:

verujem da je umrezenost i mogucnost brzog delovanja i razlog sto ukrajinski piloti moraju da znaju engleski. nece tu biti vremena po otkrivanju mete i brzina reakcije ce biti kljucna. negde sam procitao da ce i kontrabatiranje biti izvodljivo jer ce piloti videti i te radare na svom displeju. 

izmedju ostalog evo sta kazu ukrajinci:

 

Dobro, pricaju se malo bajke to je sve u redu, ipak treba biti realan:

Taj radar ne locira mete na zemlji stotinama kilometara daleko jer jbg - fizika.

Mogucnost nosenja protivbrodskih raketa solidnog dometa je dobra mogucnost.

Kontrabatiranje moze da bude izvodljivo, fizicki je moguce ali dosta komplikovano, Videcemo.

Najveci problem je identifikacija ciljeva. Tu nato mora da uleti sa informacijama.

Ostvarivanje vazdusne prevlasti je gotovo nemoguce, vidimo da je rusi ne mogu postici, a imaju ozbiljnu flotu.

Sve u svemu, F-16 sa adekvatnom opremom i ako se koristi dobro moze da bude tas na vagi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne drugari, potpuno gresite. Ukrajina je prezivela do sada zahvaljujuci prvenstveno junastvu svoje vojske koja je svako mesto branila tvrdoglavo i bez obzira na zrtve. Zahvaljujuci genijalnoscu svoje komande kada su pustili kolonu ka Kijevu pa ih tukli TOW=om, strugnom i javelinom. Preziveli su do sada jer narod nije pukao kada je celu zimu proveo uz svecu. Nema tu wundervafen sta da trazi. Bila jednom jedna nacija, pre 80ak godina, bila je puna wundervafena: bili su to tenkovi o kojima se i danas raspredaju legende, podmornice kojima nije bilo premca, pa bio je i stariji brat tog HIMARSa... i gle cuda svi ti wundervafeni nisu bili dovoljni da se potuce polupismeni paor iz sibirske vukojebine. To je drugari moji zato sto je rat igra volje a ne tehnologije. Potpuno ste skrenuli s puta jer svi skorasnji ratovi kojima smo mogli da prisustvujemo sa pivom u ruci su se vodili protiv gologuzije i zemlje koja je po sebi bila pred pucanjem. Pa ste nekako povezali da onaj "sa vise konja" ce jelte i da pobedi. Pa kako bih vam rekao... iskustvo od par hiljada godina klanja vas demantuje. Ali da pojednostavim: wundervafen ne postoji. 

 

F16 ako dodje ce doci opet na isti nacin kao i sve ostalo: evo vam nesto malo, a ostalo ako se pokazete. Da se pojavi njih 200, umrezenih sa KoV i awacsima - da, to menja situaciju. Samo sto se taj rat zove drugacije: pocinje na "Treci". Ovako, to iako dodje Ukrajini (a ja se iskreno nadam da nece), doci ce sa izvesnim ocekivanjima. Pa kad se ta ocekivanja ne ispune, opet ce biti neki clanak kao ovaj nize:

 

https://www.deccanherald.com/world/troop-deaths-and-injuries-in-ukraine-war-near-500000-us-officials-say-2652824  

Link to comment
Share on other sites

Wunderwaffen u DSR je bila samo atomska bomba, blizinski upaljac, "super" kompijuter. Sve ostalo nije imalo toliki uticaj ili nije bilo jedinstveno, npr Nemci su imali mlazni motor ali su ga imali i Britanci i to bolji od nemackog. Britancima nije gorelo pod nogama pa nisu stancovali mlazne lovce. 

 

 

Sa tenkovima ista prica, i SSSR i SAD su vec sredinom drugog svetskog rata mogli da krenu sa proizvodnjom srednjih tenkova boljih od nemackih teskih tenkova ali zbog logistike to se nije desilo, Sovjeti nisu hteli da remente proizvodnju T-34/85 prebacivanjem iste na T-44 plus je municije za top od 100mm bilo malo a to je bio top nove samohodke na sasiji T34 i novog pt topa, a Ameri su smatrali da je bolje prebaciti tri M4 umesto dva M26, sto se moglo smatrati greskom, jer bi dva M26 trajala dosta duze od tri M4.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da se vratimo temi.

 

F16 nije game changer iako po netu pisu ko da jeste, NAFO ekipa pogotovo, ista prica ko sa HIMARS-om i teskim zapadnim tenkovima od te ekipe. Ali da ce Ukrajini F16 znaciti sigurno hoce. Npr mnogo bolje mogu da koriste HARM nego sto ga sad koriste, pa npr mogu da imaju i HARM i Storm shadow, pa mogu neke druge v-z rakete i bombe da nose, dakle F16 bi mogla da odradi vise ciljeva u jednom zadataka naravno ako se situacija tako razvije.

 

Ali game changer tesko.

 

Ustvari jedini game changer koji ja vidim ali je to nategnuto bi bio onaj ruski stelt bespilotni bombarder cija serijska proizvodnja krece od 2024 e isti ako bude radio kako treba stvarno moze biti gadan problem. Npr mogu da koriste ga za tepih bombardovanje sa vece visine po frontu. Pvo moraju da dovuku bas blizu fronta da bi ga zveknuli nije veliki ko kuca kao Su34 i ostala bratija. Ali ko zna kako ce ici serijska proizvodnja istog i da li je sva oprema stvarno funkcionalna doduse ako ga koriste ko obican dron ala predator dakle nista fensi ko sto su pricali onda verovatno ne bi trebali da imaju problema (upravlja operater koji je stotinama km dalje)

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Nisam očekivao ovoliki broj F-16 u prvoj turi. Ne znam ni šta će im toliko ako obučavaju 32 pilota. Verovatno će stajati u Poljskoj ili Rumuniji i biti transportovani u Ukrajinu po potrebi. Verovatno im neće trebati ni 32 koliko pilota će imati jer neće svi leteti svaki dan u isto vreme. No dobro je da budu u rezervi jer će gubitaka biti i treba ih popunjavati što pre. Konačno nešto za pohvalu kada pričamo o količini isporučenog oružja. Dakle 61 F-16 iz ove dve zemlje, taman da se ove veće zemlje malo posrame obzirom šta su one slale. Obzirom na ove cifre mislim da im drugi tipovi aviona i neće trebati.

 

Ovim smo zaokružili pomoć i sada znamo da Ukrajini neće nedostajati nijedne vrste oružja dalje jer sada su otvorena vrata da se šalje sve što je potrebno. Sledeće najbitnije je što veće povećanje proizvodnje 155mm granata tako da se Ukrajini obezbedi bar 1,5 milion granata godišnje (što bi trebalo ove godine da se dostigne), po mogućstvu 5 miliona iz održivih izvora. I naravno svako naredno moderno oružje koje može da se isporuči će dodatno ojačati Ukrajinu. Sada će trebati ispregovarati da što više različitih tipova raketa i bombi za ove F-16 stigne kako bi mogli da ih koriste u raznim vrstama misija. Videćemo za Nemačke Tauruse šta će biti na kraju i za ostala moderna oružja. Ne zaboravimo da je F-16 trenutno najgori zapadni avion no kao što sam rekao bolje i F-16 nego da Ukrajina ostane bez avijacije.

 

Jedna stvar o kojoj se malo piše ali ko čita ove spiskove šta se šalje primećuje da je sve više vozila za evakuaciju opreme. Ovo je jako važna stvar jer većina tehnike može da se opravi i vrati na ratište ali pod uslovom da se što pre izvuče sa linije fronta. Ukoliko nešto ostane par dana na otvorenom protivnički dronovi ga nađu i nanose mu dodatna oštećenja koja najverovatnije dovode do konačnog otpisa vozila.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...