Jump to content

Šta čitate?


zoe Bg

Recommended Posts

On 10/23/2019 at 7:58 AM, Pletilja said:

Moja kucna verzija Kabarea prati visedecenijsku tehnolosku groznicu: kako nabavimo neki novi medij, tako molim ukucane da mi presnime film, sad je na USB.....za mutna subotnja popodneva kad ne znam sta bih sa zivotom.....ponela bih ga i na pusto ostrvo.......🙂

 

Каже се да је књига увек боља од њене екранизације и слажем се с тим, након доста прочитаних књига и одгледаних филмова. Као изузетак који оправдава правило обично се наводи књига "Кум" Мариа Пуза (нисам читала) и филм "Кум" Ф.Ф. Кополе.

У случају књиге "Растанак са Берлином" и филма "Кабаре" могу рећи да је филм бољи од књиге. И то не зато што је књига лоша, напротив, него зато што је филм генијалан.

У то име:

 

 

Edited by Aunt Steelbreaker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Čitam ljubavnu dramu "Ostani uz mene" Šile O Flanagen, i više je to priča o porodici, odnosima u porodici i o uticaju porodice prilikom sazrevanja mlade devojke, manje je ljubavne sapunice..skoro da je i nema.

 

Zatim je na redu za čitanje "Roman O pijanstvima" Igora Marojevića. 

Link to comment
Share on other sites

Bar ova generacija smo svedoci "Arapskog proleca" citajuci knjigu "Zejben el-Gazali - Moji zatvorski dani u Egiptu" prodje kroz glavu kakvu tek oni torturu prolaze u zatvorima diktatora, citajuci knjigu gde je 'fenomen' biti bez hrane, vode i fizioloskih potreba vise od 5 dana ! Zalazeci iz stranice u stranicu to jest iz celije u celiju od 1. do 35. svaka na svoj nacin ima vid mucenja, bilo to bicevanja, pristavljanje zrtve ogladnelim psima, mucenja nespavanjem i jos mnoge druge metode mucenja...

"On spusta kisu s neba, pa rijeke teku koritima s mjerom, i bujica nosi otpatke koji plivaju po povrsini. I ono sto ljudi tope na vatri u zelji da dobiju nakit ili orudje ima takodjer otpatke slicne onima. Tako Allah navodi primjer za istinu i neistinu: otpaci se odbacuju, dok ono sto koristi ljudima ostaje na zemlji. Tako, eto, Allah objasnjava primere." /Rad,17/
Zejben el-Gazali - Moji zatvorski dani u Egiptu

 

73422504_10112287408287113_8501179840152469504_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Prust, od pocetka...

Naravno da sam se sa 15 godina zaletela da citam Marsela Prusta i naravno da je bilo tesko, sto zbog njegove tuzne biografije  zbog koje sam ga odmah zavolela, sto zbog toga sto nisam znala ni nos da obrisem kako treba.

"Imao je izgled čoveka koji više ne živi od vazduha i od sunca, izgled kakvog inoka koji odavna nije izišao iz svoje ljušture, s nečim brižnim na licu i kao nekim izrazom jada koji počinje da se ublažuje. Zračio je gorkom dobrotom”, izrekao je Leon-Pol Farg o Marselu Prustu.

 

I ja, u Osjeku gde sam dobila najbolji recept za madlene: 

 "....vratila sam se u Slavoniju svog detinjstva i ima li išta prirodnije nego da u domu prijatelja u kojem sam našla utočište budem počašćena Madeleine kolačićima...?
Lako je preći razdaljine merene kilometrima koje nas dele od lepote grada, ljudskih lica, plemenitih duša, teško je prestići vreme koje nas deli od detinjstva. Na obalama moćne Drave našla sam devojčicu zamršene kose, tamo sam je ostavila pre nego što je reka odnela vreme....."

Eto, konacno smo se pronasli i lepo nam je....
 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Imam vec vise od godinu dana Tako je govorio Zaratustra, F. Nice. Otvorio sam je jednom, ostao zbunjen nasumicno(naizgled) nabacanim mislima bez nekog reda i poretka i zatvorio. Danas sam je opet otvorio, pristupio sam joj malo studioznije... wish me luck

Link to comment
Share on other sites

On 11/15/2019 at 1:56 PM, mare80 said:

Jel citao neko Berlin Alexanderplatz?

Bacite neku recenziju... 😄 Vredi li citati...

Televizijska adaptacija u reziji R.W.Fassbindera  iz 1980 je nesto sto se ne zaboravlja ni nakon mnogo godina....ne usudjujem se da uzmem taj naslov za citanje, procitan je od strane reditelja na maestralan nacin.

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Zovem se X Digresija Y.......

I zato sam, verovatno, na poklon dobila knjigu Petera Hega, Deca cuvara slonova.

To vam je, ukratko, digresijine digresije - digresija.....

Slatko stivo pisano od strane jednog cetrnaestogodisnjeg  decaka o svetu odraslih u kojem se deca snalaze bolje od svojih roditelja. Bar kad su razum i osecajnost u pitanju.

Knjiga nije pretenciozna, tema je ljupka - Svet je datost koja nam se, uglavnom, ne dopada ali sta je tu je, spasavaj ono do cega ti je stalo i gledaj da se, dok odrastas, ne pretvoris u papagaje, klovnove i ostale izmisljotine. 

Preporucujem za citanje. 

Razmisljam da kupim 2 primerka knjige i poklonim ih svojoj deci. Ne zato sto su nasledili moju potrebu da i na spisku za kupovinu  napravim neku digresiju, vec zato da budu blagonaklone sudije mojoj groznoj mani.

Kad bolje razmislim, sta ima lose u digresijama? Nista, bar kad ih pise Peter Heg.

 

 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

M.Pavic....za ovu olujnu noc  sa police odabran Hazarski recnik......

I tako, kad se rasijem po savovima a dusa postane jedro shibano solju suza svih kojio su ikad plakali, gde da odem, gde da se sklonim ako necu pod skut Milorada Pavica? Moje sigurno mesto sto mirise na pelin i nanu, krilo carobnjaka u koje, umotana u svilu i kadifu, predahnem a mala, bela ruka milodarka me blago, uz blagoslov, vrati u laz koja nosi moje ime....

"Prema drugom predanju, Jabir Ibn Akshani uopste nije umro. Jednog jutra 1699 godine, u Carigradu, bacio je list lovora u cabar s vodom i zagnjurio u vodu glavu da opere perrcin. Zagnjuren nije ostao duze od nekoliko trenutaka. Kada je izvadio glavu iz vode i udahnuo vazduh, oko njega vise nije bilo ni Carigrada ni carstva u kojem se umivao. Nalazio se u istambulskom hotetu A lategorije "Kingston", tekla je 1982 godina po Isi, imao je zenu, dete i belgijski pasos, govorio je francuski i samo je jos uvek pred njim na dnu lavaboa marke F.Primavesi et Son, Cprrella, Cardif, plivao jedan list lovora". 

Eh, da mi je da me samo list lovora veze za ovu zemlju suza.....

 

 

I, da ne zaboravim, Salman Ruzdi, Paviceva senka, umesto caja od kamilice......Dve godine, osam meseci i dvadeset osam noci......

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...