Jump to content

Srbija i Srbi u Hrvatskoj (1986.-2020.)


Vjekoslav

Recommended Posts

13 minutes ago, Bonaventura said:

Odmah se vidi da si zvijer od intelektualca ali odmah .Samo ne valja što si pretjerano skroman.Skromnost nije uvijek vrlina.Nekad jeste a nekad i nije.

Lm, kad ono bese BiH usla u Jugoslaviju i kad je bila deo neke drzave u kojoj je bila sa Srbijom?

 

Samo ne pominji Tvrtka Kotromanica. - on je bio vladar Srbije kao ti i ja.:s_d:

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kronostime said:

Lm, kad ono bese BiH usla u Jugoslaviju i kad je bila deo neke drzave u kojoj je bila sa Srbijom?

 

Samo ne pominji Tvrtka Kotromanica. - on je bio vladar Srbije kao ti i ja.:s_d:

 

Bolje kolega da se držiš  filozofije istorije.To je tvoj nivo a tim trivijalnostima,neka se drugi bave.Oni koji još nisu "obrazovani i nisu pročitali mnogo toga". 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bonaventura said:

Bolje kolega da se držiš  filozofije istorije.To je tvoj nivo a tim trivijalnostima,neka se drugi bave.Oni koji još nisu "obrazovani i nisu pročitali mnogo toga". 

Per argumentam ad veritas, kolega - slobodan si da izlozis svoje argumente i validne dokaze istih, kao sto ja stojim iza mojih argumanata u raspravi.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Per argumentam ad veritas, kolega - slobodan si da izlozis svoje argumente i validne dokaze istih, kao sto ja stojim iza mojih argumanata u raspravi.

U raspravi o tvojim "očinskim" savjetima ?

Edited by Bonaventura
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kronostime said:

"Ocinski" savet je da procitas nesto vise o temi o kojoj bi da diskutujes.

Nikakve druge konotacije tu nema.:default_coffee:

Vidi Kroni,pošto ti voliš da daješ savjete sigurno voliš i da ih primaš.Ja tebi neću dati nikakav  očinski savjet jer ti nisam otac nego ću ti  dati jedan običan savjet.Treba ponovo da se rodiš ali da se naredni put rodiš pametniji.Nije dovoljno čitati.Potrebno je razumjeti pročitano .U filmu Riba zvana Vanda jedan od likova kaže "i majmuni čitaju filozofiju ali je ne razumiju".

Edited by Bonaventura
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Bonaventura said:

Vidi Kroni,pošto ti voliš da daješ savjete sigurno voliš i da ih primaš.Ja tebi neću dati nikakav  očinski savjet jer ti nisam otac nego ću dati jedan običan savjet.Treba ponovo da se rodiš ali da se naredni put rodiš pametniji.Nije dovoljno čitati.Potrebno je razumjeti pročitano .U filmu Riba zvana Vanda jedan od likova kaže "i majmuni čitaju filozofiju ali je ne razumiju".

Vidi, Boni, oni koji ne poznaju svoju istoriju imaju naviku da je ponavljaju, zato puno srece u sledecim Danima mrmota.

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Crni Bombarder said:

Kraljevina SHS/Jugoslavija i socijalisticka Jugoslavija su itekako slicne tvorevine,mnogo vise nego sto se misli. To ce vam reci svako ko vise gleda sadrzinu od forme.

Naime,nijedna od njih nije bila formirana kao istinski demokratsko drustvo,sa tim sto Titova to nije bila ni formalno. Ni prva ni druga nisu pokazale ambiciju da u procese politickog odlucivanja ukljuce sire drustvene grupe,vec su politicku moc ogranicavale na odredjene uske grupe,elite. U Kraljevini tu elitu su cinili krugovi bliski Kruni,a sam Aleksandar je nakon Sestojanuarske diktature i Oktroisanog ustava vladao kao monarh apsolutista. U socijalistickoj Jugoslaviji moc ekskluzivno pripada eliti olicenoj u Komunistickoj partiji na celu sa Titom,koji jeste raskinuo sa Staljinom,ali nikada sa boljsevickom matricom. Tito je do svoje smrti ostao boljsevik. Nikad se nije raskinulo sa ideologijom boljsevizma i to jeste bio problem JUgoslavije,jer je Tito bio komunista starog tipa. Zato mi nikada nismo imali komuniste reformiste.*

Nazalost,jugoslovenksa partija se nikada nije transformisala iz boljsevizma u nesto drugo. Sima Markovic,jedan od osnivaca KPJ,kazao je 1920.u Skupstini: "Jugoslavija ce biti ili demokratska ili je nece biti". To je taj problem - zajednica Juznih Slovena nikada nije bila demokratska. I zato su se obe Jugoslavije
porusile, iznutra.


* ja na vreme SFRJ gledam i sa pozitivnog aspekta,jer ta drzavna tvorevina jeste obezbedila i znacajan drustveni skok.

Edit:prebacite celu raspravu na topik Istorija

 

 Nisam bas uveren u ovo sto je boldovano....   Tito se nakon razlaza sa Staljinom  pooprilicno okrenuo zapadu..  pooprilicno je promenio izgled tog komunizma..  Od onog sto smo imali od 45te do 50 i ono sto je bilo nakon toga je neuporedivo... bezmalo potpun zaokret prema mnogim zapadnim vrednostima..  Imali smo mozda i najmeksi socijalizam od svih...  Putovalo se i na istok i na zapad...  americka kultura je  bila opsteprihvacena itd...  Zato verujem da bi Tito , da je eto imao cheat na veciti zivot,  pooprilicno prilagodio situaciju novonastalim uslovima nakon pada Berlinskog zida..
  Uostalom vidimo ocigledan model Kineskog komunizma koji jeste ostao komunizam , ali je prihvatio i mnoge tekovine zapada, ukljucujuci i sam kapitalizam kao takav oblik...  i dosli do toga disu za vratom mnogim cisto demokratskim i kapitalistickim sistemima...

  A iskreno , za neke zemlje kao sto je upravo Kina  , zbog mnogoljudnosti je upravo u mnogim aspektima bolji socijalizam - eto ovako mekan i mesovit nego cista demokratija

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vrlo jednostavno, Juga bi opstala da je ostala to sto je i bila. Federativna drzava 6 republika i 2 autonomne pokrajine bez prica o vekovnim srpskim i tisucljetnim hrvatskim prostorima sa svim pravima svakoj naciji koja je tu drzavu cinila. Ta prica je umrla sa dolaskom Slobe prije svih na vlast pa onda i sa zaostravanjem retorike sa ostalih strana kao posljedice na ponasanje tog umobolnika. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

Vrlo jednostavno, Juga bi opstala da je ostala to sto je i bila. Federativna drzava 6 republika i 2 autonomne pokrajine bez prica o vekovnim srpskim i tisucljetnim hrvatskim prostorima sa svim pravima svakoj naciji koja je tu drzavu cinila. Ta prica je umrla sa dolaskom Slobe prije svih na vlast pa onda i sa zaostravanjem retorike sa ostalih strana kao posljedice na ponasanje tog umobolnika. 

A Maspok i ustaški terorizam su hravatski odgovor na Latinku i Nikezića? Kako da ne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Ta prica je umrla sa dolaskom Slobe prije svih na vlast

pa onda i sa zaostravanjem retorike sa ostalih strana kao posljedice na ponasanje tog umobolnika. 

 

 Samo bih htio primjetiti da ovo iz citata jeste pocetak teme o Srbima u Hrvatskoj koju je otvorio (cini mi se Vjekoslav) a sadrzava period od/do

  • Objava memoranduma SANU i priprema dolaska na vlast KPS Slobodana Milosevica (1986)
  • potres u Hrvatskoj, Glina/Petrinja/Sisak i tupava izjava M.Pupovca na jos tupavije pitanje o nacionalnoj pripadnosti nastradalih/poginulih (2020)

s toga, sve ostalo (a dosad napisano na ovoj temi) cini se nepotrebno i necitljivo. A steta, jer je tema (od/do) inspiracija za pricu o npr. demokraciji unutar EU ili za pricu o ljudskim pravima unutar RH ili pricu o nakaradno postavljenim zakonima o nacionalnim manjinama ukljucujuci i zakon o dvostrukom drzavljanstvu ili za pricu o buducim odnosima RH i RS koji nece pocivati na sovinizmu i iskljucivostima nacionalizma kasnih 80desetih i 90desetih godina proslog stoljeca (itd.).

 

Zbilja steta, za temu.  

 

sretna Nova 🙂

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Slaven said:

 

 Samo bih htio primjetiti da ovo iz citata jeste pocetak teme o Srbima u Hrvatskoj koju je otvorio (cini mi se Vjekoslav) a sadrzava period od/do

  • Objava memoranduma SANU i priprema dolaska na vlast KPS Slobodana Milosevica (1986)
  • potres u Hrvatskoj, Glina/Petrinja/Sisak i tupava izjava M.Pupovca na jos tupavije pitanje o nacionalnoj pripadnosti nastradalih/poginulih (2020)

s toga, sve ostalo (a dosad napisano na ovoj temi) cini se nepotrebno i necitljivo. A steta, jer je tema (od/do) inspiracija za pricu o npr. demokraciji unutar EU ili za pricu o ljudskim pravima unutar RH ili pricu o nakaradno postavljenim zakonima o nacionalnim manjinama ukljucujuci i zakon o dvostrukom drzavljanstvu ili za pricu o buducim odnosima RH i RS koji nece pocivati na sovinizmu i iskljucivostima nacionalizma kasnih 80desetih i 90desetih godina proslog stoljeca (itd.).

 

Zbilja steta, za temu.  

 

sretna Nova 🙂

Uzvraćam želje za srećnom novom 🙂

Ako nije problem, koja je izjava u pitanju tačno, verovatno je ima u temi, ali da ne tražim, ako nije problem...

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Vince Carter said:

Moje mišljenje je da su Srbe u Hrvatskoj u celom XX veku predvodili diletanti, a izgleda ni danas nije ništa bolje.

 

Imena, koji su to diletanti?

 

Inace komunisti nigdje u svijetu nisu rjesili nacionalno pitanje, pa tako ni u bivsoj drzavi. Razlog je prost, za njih ljudski zivot nije znacio nista, pa kada podjes od toga, sasvim je jasno sve.

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2021 at 4:39 PM, Amigo said:

Imena, koji su to diletanti?

 

U prvim decenijama XX veka Svetozar Pribićević i Srđan Budisavljević, pa svi iz perioda SR Hrvatske. Oni iz perioda RSK ne zaslužuju ni da im se imena pomenu.

 

A danas se klika oko Milorada Pupovca navodno zalaže za prava Srba, a u suštini im je jedino bitno stanje na bankovnom računu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vince Carter said:

 

U prvim decenijama XX veka Svetozar Pribićević i Srđan Budisavljević, pa svi iz perioda SR Hrvatske. Oni iz perioda RSK ne zaslužuju ni da im se imena pomenu.

 

A danas se klika oko Milorada Pupovca navodno zalaže za prava Srba, a u suštini im je jedino bitno stanje na bankovnom računu.

Ko je to u vreme SR Hrvatske zastupao Srbe u Hrvatakoj? Ja još nisam našao podatak o nekom Srbinu i partiji koja je zastupala Srbe.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Vince Carter said:

 

Mislio sam na političare iz SKH srpske nacionalnosti.

 

Ali to nisu bili predstavnici Srba u Hrvatskoj, to su bili komunisti, koji su bili jos i dobro kakvi su bili politicari sprske nacionalnosti u samoj Srbiji. Sve poltron do poltrona.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, pavijan2 said:

nisu oni zastupali srbe, ali su na polozaj dolazili po kljucu kao srbi.

Nije tačno, u partiji se niko nije izjašnjavao o naciji. Nigde sem na Kosovu u vreme SFRJ nije bio primenjivan nacionalni ključ. Ko je bio vise istaknut u partiji dobijao ja funkciju, nije se gledalo da bude Hrvat pa Srbin pa Hrvat a i ogroman broj komunista iz Hrvatske izjašavao se da je jugosloven po naciji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Perkos2 said:

Nije tačno, u partiji se niko nije izjašnjavao o naciji. Nigde sem na Kosovu u vreme SFRJ nije bio primenjivan nacionalni ključ. Ko je bio vise istaknut u partiji dobijao ja funkciju, nije se gledalo da bude Hrvat pa Srbin pa Hrvat a i ogroman broj komunista iz Hrvatske izjašavao se da je jugosloven po naciji.

 

U BiH se primjenivao nacionalni kljuc i mislim da je to bilo potrebno.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...