Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ne znam, ja po prvi put u ovoj pandemiji imam utisak da se pokušava malo na silu da se napravi panika sa omikronom. Moguće da je opasniji ali za sada mislim da to ne vidimo i nismo sigurni a nekako se bas forsira priča, kao da je delta dosadila pa nam treba nešto drugo/novo

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Ridji said:

Moguće da je opasniji ali za sada mislim da to ne vidimo

 

Biće džabe eventualno 5 ili čak 10 puta manja smrtnost kod onih koji uspeju da dođu u bolnice ako talas bude 20 ili 50 puta veći od bilo kog dosadašnjeg i zgusnutiji od ranijih. Onda gomila ugroženih ljudi neće uopšte moći da dobije mesto u bolnici.

 

To je problem.

 

Naravno, možda se desi neko čudo da talas ne bude ogroman, ali zasad ne vidim šta će to tačno da ga spreči kad se uspešno zaražavaju i šire dalje i preležali i vakcinisani.

 

Sa ovakvom zaraznošću moraju se sprovoditi vrlo stroge mere da bi se on držao pod kontrolom, a mnoge zemlje na to neće biti spremne.

 

Crno je omikron (piše letnji talas pošto je u pitanju južna polulopta):

 

FFs0iEHXIAkXSvG?format=jpg&name=4096x409

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Ne znam, ja po prvi put u ovoj pandemiji imam utisak da se pokušava malo na silu da se napravi panika sa omikronom. Moguće da je opasniji ali za sada mislim da to ne vidimo i nismo sigurni a nekako se bas forsira priča, kao da je delta dosadila pa nam treba nešto drugo/novo
 
Neki Rusi su izjavili da imunitet stečen deltom uopšte ne pruža zaštitu od omicron soja. Dakle, ovo mu dođe januar 2020. sa mnogo zaraznijim virusom.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, shonke said:

Neki Rusi su izjavili da imunitet stečen deltom uopšte ne pruža zaštitu od omicron soja. Dakle, ovo mu dođe januar 2020. sa mnogo zaraznijim virusom.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

"Pressed by Raddatz if she fears a worst case scenario is possible with the omicron variant, Walensky said health experts are better situated to tackle the virus now than when it first appeared.

"We have so many more tools now than we did a year ago," she said. "We know so many things that work against SARS-CoV-2, the virus that causes COVID, regardless of the variant that we've seen before."

 

"Pritisnuta Raddacovim pitanjem da li se plaši da je moguć najgori scenario sa varijantom omikrona, Valenski je rekla da su zdravstveni stručnjaci bolje pozicionirani da se bore sa virusom sada nego kada se prvi put pojavio.

„Sada imamo mnogo više alata nego pre godinu dana“, rekla je ona. „Znamo toliko stvari koje deluju protiv SARS-CoV-2, virusa koji izaziva COVID, bez obzira na varijantu koju smo ranije videli."

 

Ne bi trebalo da opet budemo na pocetku.... Bar po recima direktorice US CDC

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Ridji said:

Ne znam, ja po prvi put u ovoj pandemiji imam utisak da se pokušava malo na silu da se napravi panika sa omikronom. Moguće da je opasniji ali za sada mislim da to ne vidimo i nismo sigurni a nekako se bas forsira priča, kao da je delta dosadila pa nam treba nešto drugo/novo

 

 

Mozda nije opasniji (pokazace se) ali je zarazniji (pokazuje se) i to je vazna informacija. 

Druga stvar, opasnost je relativna stvar. Za nekog sa imunosuoresivnim stanjima/bolestima moze i najblazi virus biti vrlo opasan/poguban.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, erwin said:

 

S reputacijom -∞.

 

 

 

Hoce da kazes da smo mi danas, dve godine kasnije, u istoj poziciji kao pre dve godine?

Mozes li malo detaljnije da obrazlozis zasto mislis da krecemo od 0? 

Hvala unapred

 

Edit: ovo za reputaciju se odnosi na CDC, pretpostavljam, jer Walenski nije pricala u svoje ime, vec kao prestavnik CDC-a

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Ne mislim ni blizu da krećemo od nule i tačno je da se zna koje mere, vakcine i lekovi rade posao.

 

Samo sam veoma netrpeljiv prema onima koji u doba pandemije iznose nepotkrepljene preoptimističke procene koje na kraju određeni broj ljudi koštaju glave. Mislim da ona posle onakvog gafa (a bilo ih je još, CDC pod njenom komandom je npr. u maju štetočinski preporučio da vakcinisani ne nose maske u zatvorenom u trenutku kad je u SAD manje od 40% populacije bilo vakcinisano i znajući da to ne može da se kontroliše i da će antivakseri to iskoristiti da i oni ne nose maske) treba da se pokrije ušima i da radi svoj posao umesto što se svakih par dana slika za televiziju.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, erwin said:

Ne mislim ni blizu da krećemo od nule i tačno je da se zna koje mere, vakcine i lekovi rade posao.

 

Samo sam veoma netrpeljiv prema onima koji u doba pandemije iznose nepotkrepljene preoptimističke procene koje na kraju određeni broj ljudi koštaju glave. Mislim da ona posle onakvog gafa (a bilo ih je još, CDC pod njenom komandom je npr. u maju štetočinski preporučio da vakcinisani ne nose maske u zatvorenom u trenutku kad je u SAD manje od 40% populacije bilo vakcinisano i znajući da to ne može da se kontroliše i da će antivakseri to iskoristiti da i oni ne nose maske) treba da se pokrije ušima i da radi svoj posao umesto što se svakih par dana slika za televiziju.

 

CDC nije privatna firma g-dje Walenski i sumnjam da bi je pustili da lupeta i prica ono iza cega oni ne stoje - to mi je, prosto, nezamislivo za US institucije tipa CDC, FDA, DEA, etc...

Svako njeno pojavljivanje je "on behalf of CDC", dok god je na toj poziciji

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da smo sto puta vec napisali da se mnoge stvari, tokom ove pandemije, saznaju i uce u hodu, menjaju, dopunjavaju, azuriraju.

 

Svaka ta izjava je data na osnovu tadasnjh informacija i saznanja. Cisto sumnjam da bi CDC i Walensky, iz zle namere, davali informacije koje ce ih kasnije "ujesti za dupe"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

I toliko meseci kasnije, kad se vec zna da i vakcinisani mogu da prenose, CDC guidelines i danas kazu:

 

"CDC recommends that fully vaccinated people:

Wear a mask indoors in public if they are in an area of substantial or high transmission."

 

Pa ako vec mogu da se zaraze i prenose, onda lepo neka je mandatory nosenje maski indoors, a ne samo preporuceno

 

I Holandjani (a i Danci) su u septembru ukinuli sve mere, ocekujuci da se pandemija blizi kraju - znaci, reagovali u real time....ni slutiti nisu mogli da ce se pojaviti omikron. Kao sto rekoh, ne mozemo nekog danas optuzivati zbog izjava iz maja, ili danas grditi Holandjanje sto su pre dva meseca bili ukinuli sve mere

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, CheshireCat said:

Poenta je da ostavimo nadu da će ova forumska tema prestati da bude popularna/posećena.

 

Ništa od dve godine i gotovo.

 

Ono što je interesantno je da se ne javljaju mutacije koje postaju dominantne, a slabije od originalne ...

Ova tema nas je povezala u ove dve godine vise nego bilo koja druga.

Gde da  se jadamo?

  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Sa izvesnom dozom (ne)opravdanog optimizma:"Pogledajte "semafor"!!"

 

Ako ja dobro vidim, tu se lepo vidi da, posle onog najgoreg talasa, svaki sledeci je manji (ne nuzno po duzini trajanja, vec pikovima); evo vec 2 meseca, linija je manje-vise u horizontali (odmah da se ogradim i da se utefteri, pre nego sto se pojavi @erwin - ovo je situacija i moja izjava/zapazanje na dan 5. decembar 2021. - nemoj me za 3 meseca prozivati kako sam  ovo rekla, a brojke otisle u nebesa 😄 )

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, shonke said:

Džaba ti semafor, uspon omicrona je strmiji.
Nemojte trošiti optimizam prerano. Za desetak dana cemo znati kako ide sve ovo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Slobodno stavi grafove za desetak dana - ja sam lepo napisala da se moja izjava odnosi na danas

 

Nemamo kud, tu smo i za desetak dana, strpicemo se...no, ne moramo do tad mraciti vise nego sto treba, bice prilike za pesimizam.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...