Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 minutes ago, djura.net said:

Grci imaju te self testove po apotekama, ne trebalo da su skupi, ali nemam predstavu koliko su pouzdani. Rapid testovi su dostupni po laboratorijama, nisam siguran koja je cena, pretpostavljam da su skuplji nego kod nas. 

Javljaj sta se dalje desava, pazljivo pratimo,

 

Edit, evo naso sam da je cena za self test kit 6 eura u apotekama.

Ma cool javljam naravno. Veruj mi cena nije uopšte tema, više me brine notorna pouzdanost tih testova, da je ovde veselo bi išla na PCR. Srećom i The Mladja Princeza je van kuće na Zlatiboru na pripremama sa klubom, pa imamo vremena da se organizujemo. 

Link to comment
Share on other sites

Zbog mladosti bi trebalo da bude blaža forma, zbog vakcine još blaže ili simptoma-bez a vrlo moguće i bez pozitivnih testova.
Držim palčeve da bude ovo poslednje.

Opet, ne znajući koliko su se intenzivno družile, ne mora da znaci da je došla u kontakt sa virusom.

Ja sam u nedelji 12-16 jula bio svaki drugi dan u kontaktu sa kolegom koji je u taj petak 16. otišao ranije s posla jer mu je bilo loše, bol u grlu itd da bi u nedelju 18. otišao u covid ambulantu i saznao da je pozitivan. Kontakti su bili nekoliko puta na dna po 5-10 minuta razgovora bez maske, on za stolom ja pored, klimatizovana prostorija plus još nekoliko ljudi. Ni ja ni ovi drugi nismo razvili nikakve simptome.
Posle sam otišao na more i drugi dan dobio upalu grla. [emoji28] Mislim doduše da je to od klinca koji je par dana pre toga bio prehlađen. Nešto nas je zarazno potrefilo jer je i žena dan posle mene dobila nesto slično meni. Klinac je bio negativan u nedelju pred put na antigenskom testu.

P. S. Pls, javi ako budete vakcinisali mlađu princezu, razmišljam da mog princa rajfajzenujem pred početak škole i nove sezone u klubu.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Hvala burazeru, zasad nema nikakvih simptoma, ali ode da se raspita  u apoteku za brze testove da budemo načisto, mada koliko su oni pouzdani pitanje je.
@Akiro imaš ti neki savet za testiranje u Grčkoj?

U Grčkoj ima sijaset privatnih laboratorija, koje rade brze i PCR testove, 20 Eura brzi, 60 Eura PCR. Iz laboratorije su veoma pouzdani, koliko znam. Za prodaju testova po apotekama je bilo priče, ali nije stiglo do realizacije dok sam bio ovde, a nakon povratka se nisam bavio tom tematikom. Kada završim neki posao, skoknuću do apoteke pa ću pitati. 

 

Ako je na Kasandri, u Kasandriji ima dobra laboratorija, a ako je ne predaleko od Nea Moudanije, tamo ima ekstra labotatorija, koju svi lekari preporučuju. Ako je negde na Sitoniji, ne znam da li ima lokalnih laboratorija, ali u Polygirosu ima sigurno. Za dalje ne znam. Male lokalne laboratorije su u principu pouzdane jer, bar kod PCR-a sve šalju na analizu većima u Solun, zato i traje malo duže do rezultata.

 

Lično bih savetovao brzi test u laboratoriji. Ne znam šta da mislim o ovim kitovima u apotekama. Neka potraži neku sa otvorenim prozorima, jer mnoge, koliko god male, imaju centralnu ventilaciju. Možda odglumi ludu strankinju pa ih zamoli da bris uzmu napolju ispred laba. 

 

Puno sreće za princezu da nije ništa nakačila. 

 

P.S. Privatne laboratorije nisu u obavezi da informišu državu o pozitivnima, što je bitno da je u slučaju pozitivnosti ne strpaju u neki Covid-hotel i upropaste joj odmor. Bar je bilo tako do marta.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Akiro said:

U Grčkoj ima sijaset privatnih laboratorija, koje rade brze i PCR testove, 20 Eura brzi, 60 Eura PCR. Iz laboratorije su veoma pouzdani, koliko znam. Za prodaju testova po apotekama je bilo priče, ali nije stiglo do realizacije dok sam bio ovde, a nakon povratka se nisam bavio tom tematikom. Kada završim neki posao, skoknuću do apoteke pa ću pitati. 

 

Ako je na Kasandri, u Kasandriji ima dobra laboratorija, a ako je ne predaleko od Nea Moudanije, tamo ima ekstra labotatorija, koju svi lekari preporučuju. Ako je negde na Sitoniji, ne znam da li ima lokalnih laboratorija, ali u Polygirosu ima sigurno. Za dalje ne znam. Male lokalne laboratorije su u principu pouzdane jer, bar kod PCR-a sve šalju na analizu većima u Solun, zato i traje malo duže do rezultata.

 

Lično bih savetovao brzi test u laboratoriji. Ne znam šta da mislim o ovim kitovima u apotekama. Neka potraži neku sa otvorenim prozorima, jer mnoge, koliko god male, imaju centralnu ventilaciju. Možda odglumi ludu strankinju pa ih zamoli da bris uzmu napolju ispred laba. 

 

Puno sreće za princezu da nije ništa nakačila. 

 

P.S. Privatne laboratorije nisu u obavezi da informišu državu o pozitivnima, što je bitno da je u slučaju pozitivnosti ne strpaju u neki Covid-hotel i upropaste joj odmor. Bar je bilo tako do marta.

Ona je negde na Lefkadi, sramota priznati pojma nemam kako se zove mesto 🙂
Javljam!

p.s. Nidri je u pitanju evo javila se. Dakle Nidri.

Link to comment
Share on other sites

 
Pa nije jos miran - mora i druga doza.... [emoji846]
 
[mention=81]Knipex[/mention]
Nakon prve doze Pfizera, posle nekih 6-7 sati poceo uzasan bol u ruci, tu oko uboda, jedva pomerala ruku. Sutradan pre podne, blaga jeza i nakon jednog Panadol Plus, bila kao nova.
Nakon drugge doze blaga bol u ruci i blaga jeza nekoliko sati.
 
Moja prva doza bila 4 meseca nakon zarazavanja.

Da da, prevideo sam da je prva doza [emoji3]
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, shonke said:



P. S. Pls, javi ako budete vakcinisali mlađu princezu, razmišljam da mog princa rajfajzenujem pred početak škole i nove sezone u klubu.
 

Javljam svakako kakva je procedura jer smo prelomili da ide na vakcinaciju. Em ovi "moji" lekari svi savetuju, a i iz kluba nas ohrabruju, nadam se da iz kluba nije iz pukih birokratskih razloga, doduše  sve kategorije uključujući i prvi tim su se vakcinisali ko je hteo. Možda bude i preko kluba nešto organizovano ali to kad se vrate sa priprema, po roditeljskoj grupi ove dece što su na pripremama većina je protiv vakcinisanja, i to ne baš mala većina. Dosta su i agresivni roditelji na tu temu ne znam šta da mislim, morao je lekar iz kluba da podvikne na grupi pa su se smirili.uključujići 
Mlađoj princezi ionako ne bi smeo niko na oči da izađe da ne igra jer nije vakcinisana, tako da javljam svakako.

Ova studentarija je poslala ekipu da se raspita po centru za testove i koje su mogućnosti za testiranje, trebaće im da se vrate. Fun fact, od vodiča niko nije vakcinisan. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, djura.net said:

Grcka stoji daleko losije od Srbije po broju novozarazenih.

 

Nisam siguran, mada sam generalno pomalo prestao temu da pratim. Novozaraženi se ne mere apsolutnim brojevima već procentom novozaraženih ,među testiranima. To je parametar, koji u Srbiji rado preskaču, mada se lako iz broja novozaraženih i broja testova može izračunati.

 

Elem, za juče Grčka ima 2.595 novozaraženih na 44,775 testova. To je 5,80%. Srbija ima 792 novozaražena na 11,411 testiranih. To je 6,94%. Za 1,14% smo gori od Grka. Ta razlika će se povećati kada se vrate na stari nivo broja testova, koji je prošle nedelje stigao i 100.000 na dan kada sam gledao. Ovo je zbog vikenda sada manji broj ponedeljkom. Pratim taj parametar redovno (sada nešto ređe) i u disciplini procenta novozaraženih među testiranima su Grci u zadnjih godinu i po dana gotovo uvek bili bolji od nas. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, urosg3 said:

Ona je negde na Lefkadi, sramota priznati pojma nemam kako se zove mesto 🙂
Javljam!

p.s. Nidri je u pitanju evo javila se. Dakle Nidri.

Pogledaću kasnije večeras ili sutra za labove u okolini Nidrija. To je dosta daleko tako da nemam pojma o tamošnjoj situaciji. Ovde na Halkidikiju smo maltene produžetak Srbije, tamo je prava Grčka. 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Akiro said:

Pogledaću kasnije večeras ili sutra za labove u okolini Nidrija. To je dosta daleko tako da nemam pojma o tamošnjoj situaciji. Ovde na Halkidikiju smo maltene produžetak Srbije, tamo je prava Grčka. 🙂

Priča mi malopre da u kafićama nema nigde klime, da ne bi diskriminisali vlasnici lokala su proglasili sve za otvoreni prostor, nema sedenja u AC 😉
Kaže u Nidriju ima neki "srpski klub" stra` me koju muziku puštaju tamo, ali hajd` sad, i tu kao izlaze. Obzirom da moraju da sede organizovali su stražu koja gleda kad naiđe policija, pa kad prolaze svi sednu za stolove, kako odu poustaju i znaš već...
Postoji propis, kapiram, da mora da se sedi za stolom, pretpostavljam da ograniče minglovanje, ali burazeru jel` srpski klub ili nije?
Neverovatno mi je i dalje sam iznenađen koliko ih je nevakcinisanih. Brate @Akiro delimo planetu sa ljudima koji će radije da se smaraju sa policijama, maskama, da radne f`cking antigenske testove, umesto da odu da se vakcinišu, ma ja taj svetonazor ne kapiram nikako.

p.s. koliko je tačan info, prenosim kako sam čuo - postoji i tržište QR kodova za mesta gde proveraju, kako funkcioniše nemam pojma, verovatno se oslanja na šljampavost onog ko ih proverava, ali kaže Princeza da postoji. I kaže da svoj kod nije delila, tatin štreber 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@urosg3

Ne treba joj za povratak test (vraća se kolima/busom?). Ne pita na granici niko ništa.

 

Kad smo kod qr kodova, prošli ponedeljak na ulasku u GR policeman je pitao za plf, pokazao sam mu ekran mobilnog na kom je sa metar i po rastojanja mogao da vidi... pa ništa otprilike, isto i za Green cerrificate i antigenski za sina.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, shonke said:

@urosg3
Ne treba joj za povratak test (vraća se kolima/busom?). Ne pita na granici niko ništa.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Mislim da je ne pita niko ništa vraća se busom, ali ima zeleni sertifikat od eUprave, uredno.

Link to comment
Share on other sites

@urosg3

Evo par za prvu pomoć da pošalješ princezi pa ću kasnije/sutra videti za dalje. Malo sam u gužvi sa poslom. Jedan je baš u Nidrisu 🙂 :

 

 

Biolipsis

Lefkas Town, Lefkada

Results in 30 minutes & certificate by email.

Cost – 20€

Prebooking is essential 2-3 days in advance, by phone or email – open Monday to Friday and Saturday morning

Phone +30 26450 22226 or email [email protected]

 

I-Assist

Nidri, Lefkada

Results & certificate in 10 minutes

Cost – 30€

Prebooking is essential – open Monday to Friday but Saturday & Sunday available upon appointment

Phone +30 26450 93169 or +30 694 703 99 24

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Sad da vidimo efikasnost fajzera, javila mi The Starija Princeza da su dva njena bliska kontakta pozitivni danas, doduše nisu se ljubili devojke su 🙂
Ona nema nikakvih simptopa, a u Grčkoj je. Ta dva kontakta su iz Beograda, od pre recimo 5 ili 6 dana.

 

Puno sreće Starijoj princezi. Obavezno javi kako je.

 

***

 

@Knipex Ja sam imala burnu reakciju posle druge doze Fajzera, temperaturu 39.5 -dobila  toku noći posle vakcinacije i trajala je i sutradan ceo dan i noć+ jaku glavobolju.

 

Trećeg dana sam bila ok. Pila sam samo Paracetamol, ruka me je samo malo boluckala..

 

Nisam imala kovid. 

 

Želim ti da što pre budeš ok. I obavezno na revakcinaciji prijavi ove burne simptome.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

@Knipex Ja sam imala burnu reakciju posle druge doze Fajzera, temperaturu 39.5 -dobila  toku noći posle vakcinacije i trajala je i sutradan ceo dan i noć+ jaku glavobolju.

 

Trećeg dana sam bila ok. Pila sam samo Paracetamol, ruka me je samo malo boluckala..

 

Nisam imala kovid. 

 

Želim ti da što pre budeš ok. I obavezno na revakcinaciji prijavi ove burne simptome.

Ceo dan sam preležao i prespavao. Imam osećaj da me kosti bole. Malopre sam merio temperaturu, 37.3.

Link to comment
Share on other sites

@Knipex Više odmaraj, a od lekova samo Paracetamol, on je dobar i za bol u kostima i mišićima. Drži se, biće sve ok uskoro..

 

I javljaj kako si.

 

Btw, izgleda da smo jedino nas dvoje sa foruma imali burne reakcije na vakcinu 🙂 Ja sa 39,5 temperaturom držim rekord, ne znam broj antitela, ali ih sigurno ima dosta. 

Tešim se, da ću, ne daj Bože, ukoliko se zarazim delta virusom, imati blaži oblik.  

 

  

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Knipex said:

Ceo dan sam preležao i prespavao. Imam osećaj da me kosti bole. Malopre sam merio temperaturu, 37.3.

 

Meni je medicinska sestra koja mi je dala prvu dozu rekla, kad sam je pitao za nuspojave posle primljene vakcine, da navalim na vitamine, ne veštake već iz voća i povrća, i da nema da brinem. I posle prve i posle druge doze sam tamanio jabuke, mandarine, salatu, sve što sam sveže mogao da nađem na pijaci. Sem par dana otežale ruke, nikakve druge nuspojave.

Sad, da li je to stvarno pomoglo, radio placebo ili sam samo imao sreće, to neka odgovori neko od struke i nauke, ja ne znam 😀

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...